Alles draait om de arbeidskosten Gangster-film strekte speedboot-overvallers mogelijk tot voorbeeld Kaptein „Metula" schuldig geoordeeld ÊcidócSommit Griep nog steeds in opmars MR. C. VAN VEEN: REORGANISATIE TOP-STRUCTUUR BIJ DEFENSIE DAF46 Een bewuste keuze LEIDSE COURANT „Als de economie zich gaat herstellen en de eerste tekenen daarvan zijn er zal ongetwijfeld een stuk werkloosheid zich oplossen, maar dan blijven we nog altijd zitten met een hardnekkige, zogenaamde structurele werkloosheid. We moeten goed beseffen, dat er ook dan voor 150 200.000 arbeiders geen plaats is. Dat is een afschuwelijke gedachte. Daar is echter wel een oplossing voor te vinden: er moet een meerjarig beleid worden ontworpen door overheid, vakbeweging en onder nemerswereld tesamen, een beleid waarin de be langen van elk dezer groeperingen op elkaar wor den afgestemd". De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), mr. C. van Veen, is zeer gedecideerd in zijn uitspraken. Hoe afschuwelijk de situatie ook is en nog lang zal blijven op het gebied van de werkgelegenheid, hij blijft optimis tisch over de mogelijkheden om de problemen te overwinnen. „Als we kansen maar grijpen". In een vraaggesprek zet mr. Van Veen de zaken nog eens op een rijtje: Van het nationale inkomen gaat het grootste deel naar de overheid via belas tingen en sociale premies (van elke gulden 51 cent), vervolgens wordt een stukje als winsten uitge keerd en de rest is voor de lonen bestemd. „Het evenwicht tussen deze drie posten is volkomen zoek. Met name ook het deel, dat voor de beloning van arbeid is bestemd de zogenaamde arbeids inkomensquote is exorbitant hoog. Het is al vele jaren zo hoog, dat de ondernemers er meer en meer toe zijn overgegaan om dure arbeidskrachten af te stoten en te vervangen door machines. Dat proces moet ten bate van de werkgelegenheid worden afgestopt: er moet ruimte blijven voor de huidige arbeidskrachten en er moeten bedrijfsuit- breidingen komen voor nieuwe werkgelegenheid". Dat betekent dus, ruwweg vertaald, dat de onder nemers meer financiële ruimte moeten krijgen. „Het bedrijfsleven staat nu met de rug tegen de muur. Het is niet meer in staat de werkgelegem- heid te bevorderen, want de produktie wordt zo duur dat het ook internationaal niet meer kan meekomen. Dat maakt het afstoten van arbeids krachten onvermijdelijk. Het ontbreken van een redelijk rendement is één van de grondoorzaken van de structurele werkloosheid. Dat is niet alleen rrujn mening, dat zegt in feite de regering zelf ook en het Centraal Planbureau niet minder". Er moet dus meer evenwicht komen in het beslag, dat de drie componenten (overheid, rendement, lonen) op de nationale koek leggen. „Dat betekent ook en vooral, dat de overheid een stap terug moet doen. De belastingen en de kosten voor sociale voorzieningen zullen omlaag moeten. Het kabinet zal zelfs de nieuwe norm, die het zichzelf heeft opgelegd (beperking van de stijging van het over- heidsbeslag op het nationaal inkomen tot 1% per jaar) opnieuw moeten overwegen, want die norm is ook nog te hoog. Bij het zoeken naar een nieuw evenwicht, dat niet met een liniaal is aan te geven, moet er voorts rekening mee worden gehouden, dat men de werknemers niet kan laten afzien van enige verbetering van het inkomen als we natio naal groeien". De ondernemers wordt wel eens verweten, dat ze om meer winst roepen maar niet willen garande ren, dat die tot uitbreiding van de werkgelegen heid leidt. Sterker nog: er wordt gevreesd, dat ze nog meer machines zullen aanschaffen en dus nog meer werknemers zullen uitstoten. Mr. Van Veen daarover: „Een ondernemer kan uiteraard niet ouderwets werken, hij moet zijn machinepark voortdurend aanpassen en vernieuwen. Doet hij dat niet dan kan hij niet meekomen ten opzichte van de concurrentie. Evenzeer kan dus worden gesteld, dat nieuwe, moderne machines een voor waarde zijn voor het in stand houden van werkge legenheid. Maar ook is waar, dat een ondernemer een evenwicht zoekt tussen de kosten van machi nes en van arbeid. Als de arbeid niet te duur wordt zal hij niet ten koste van alles machines aanschaffen. We hoeven niet terug naar de schop, maar als de arbeidskosten niet te hoog zijn legt de ondernemer zich bepaald wel zelfbeperking op bij het introduceren van machines". Als ondernemend Nederland dus weer een nieuw perspectief wordt geboden, als kapitaalverschaf fers weer een redelijk rendement kan worden geboden, dan komt het met de werkgelegenheid ook wel weer goed. „We moeten bereid zijn door middel van een gezamenlijke krachtsinspanning nieuwe arbeidsplaatsen te creëren. Er is een speer- puntbeleid nodig. Nieuwe economische activiteiten moeten worden ontwikkeld naast het streven naar behoud en uitbreiding van bestaande activiteiten. Dat is een enorme opgave. Als de overheid niet bereid is, daaraan mee te werken, kan de hele operatie wel vergeten worden. Te lang is er alleen maar gepraat over het verdelen van de koek en is uit het oog verloren, dat er eerst verdiend moet worden voordat je kunt gaan verdelen". De heer Van Veen is er hartstochtelijk van over tuigd, dat de ondernemers bereid zijn om nieuwe werkgelegenheid te scheppen als zich betere moge lijkheden voordoen. „Maar er zal nog heel wat moeten gebeuren voordat wie wil en kan werken ook weer zinvol aan de slag kan. Eerder zei ik al, dat er gezocht zal moeten worden naar nieuwe activiteiten. Ik hoop, dat minister Lubbers straks in zijn structuurnota daarvoor een beeld zal kun nen schetsen. Ik vind, dat we vooral moeten zoeken naar arbeidsmogelijkheden, die dit land biedt. Daarbij kun je denken aan de sectoren van de chemie en de elektrotechniek. In dit verband is het toch eigenlijk rampzalig, dat de computerin dustrie, die door Philips werd ontwikkeld door het nationalistisch streven van Frankrijk in de grond is geboord. Nieuwe activiteiten moeten ook daar om worden gezocht, omdat bepaalde vormen van produkties, die nu nog in Nederland plaats vinden, gaandeweg verhuizen naar landen, die we nu nog ontwikkelingslanden noemen. Er is dus een om vangrijke herstructurering nodig, een geweldige operatie". Een geweldige operatie ook daarom, omdat van werknemerszijde de mentale bereidheid aanwezig moet zijn om ander werk op een andere plaats te gaan verrichten. „Er moet een grotere mobiliteit komen, er is herscholing nodig, het onderwijs moet op een nieuwe situatie worden afgestemd". Men kan zich dan tevens afvragen, of de ondernemers ook niet wat mobieler moeten worden in die zin, dat ze bereid moeten zijn om zich daar te vestigen waar de werkloosheid het grootst is. „Die bereid heid is er bepaald wel. Maar een ondernemer zoekt nu eenmaal een vestigingsplaats die de beste resultaten oplevert. Als die resultaten op een andere plaats ongunstiger zijn dan zal hij daar wel heen willen gaan, als hij er compensatie vindt voor dat ongunstiger uitgangspunt met alle proble men van dien. In het gesprek draait in feite alles om de arbeids kosten, die dolgedraaid zijn wat dan weer een gevolg is van het feit, dat de overheid door hoge belastingen en zware premiedruk heeft opge- zwiept. Als men de lonen in de nabije toekomst toch nog wat wil laten stijgen Van Veen: „Betere beheersing van de arbeidskosten betekent voor mij niet het aantasten van het loonzakje" dan zal de overheid ruimte moeten scheppen door de druk te verlichten. „Het kabinet mag wat dit betreft geen dag en geen uur meer voorbij laten gaan. Twee jaar geleden was al te zien, dat het roer om moest. Maar het kabinet bleef achter zijn „Keerpunt" aanhollen, ook in de rijksbegroting voor 1976 nog. Het gaat ons niet, ail wordt ons dit wel verweten, om dit kabinet of om deze politieke kleur. We willen alleen maar, dat het kabinet bij het vertalen van zijn politieke doelstel lingen meer en beter rekening houdt met de werkelijkheid. Dat vergt wel een hard beleid, want het betekent een forse stap terug, maar je kunt niet jaren achtereen tegen het bedrijfsleven zeg gen: Alles moet groeien en jullie moeten het opbrengen. Als er dit jaar niet reeds wat wordt gedaan, betekent het theoretisch uitstel tot 1977. Dat is echter een verkiezingsjaar en een dan optredend kabinet moet daarna eerst nog afreke nen met wat in verkiezingsprogramma's was aan gekondigd voordat het in de slag gaat Dat tijdver lies kunnen we ons niet veroorloven. Daarom moet er zo snel mogelijk een gesprek komen tussen overheid, ondernemers en vakbeweging om een programma op te stellen". JO SMITS NOG EEN OVERVAL AMSTERDAM (ANP) Rond vier uur gistermiddag is in de hoofdstad nog een tweede over val gepleegd en wel op een rijdend bijkantoor van de Ne derlandse Kredietbank. Daarbij werd een bedrag van 40.000 buitgemaakt. Het bij kantoor stond aan de Coenha- venweg in Amsterdam-West. Een nog onbekende man ging er binnen, deed een greep in de kas en verdween in een rode sportwagen. Advies Voor goede studenten ontheffing van ,stop DEN HAAG De adviescom missie toelatingscriteria weten schappelijk onderwijs adviseert de regering rechtstreekse toela ting tot numerus-fixus studie richtingen van kandidaten met een gemiddeld eindexamencij- fer van acht of hoger. De ministerraad hechtte giste ren goedkeuring aan de open baarmaking van het eerste ad vies van de adviescommissie, zo deelde vice-premier Van Agt tij dens de wekelijkse persconfe rentie mee. De regering heeft in deze kwestie nog geen stand punt ingenomen. Economisch herstel niet trager dan verwacht DEN HAAG (ANP) Op grond van de jongste ramingen van het Centraal Plan Bureau en van de beschikbare gegevens kan niet gezegd worden, dat het economisch herstel in ons land zich trager voltrekt dan verle den jaar bij de indiening van de begroting in september in de macro-economische verkennin gen werd geraamd. Dit zegt drs. P. B. de Ridder, plaatsvervangend hoofd van de hoofdafdeling korte-termijn- planning van het Centraal Plan bureau naar aanleiding van het in mei a.s. te verschijnen nieuwe centraal economisch plan, waar van de eerste gegevens nu naar de betrokken departementen gaan. Drs. de Ridder vindt de uit spraak van minister Duisen- berg, dat „het herstel zich trager voltrekt dan destijds was voor zien" derhalve te pessimistisch. DEN HAAG (ANP) De stuur groep "herstructurering defen sie" heeft thans haar rapport inzake de reorganisatie van de topstructuur van het ministerie van defensie uitgebracht. Het rapport is aangeboden aan mi nister Vredeling, .die in begin sel heeft ingestemd met de uit werking ervan. Het belangrijkste voorstel tot herziening van de huidige struc tuur is er op gericht de beleids functionarissen op centraal ni veau in het departement, meer bevoegdheden te geven ten op zichte van de leiding van de krijgsmachtdelen. Daarbij wordt de aanstelling op centraal niveau beoogd van be leidsfunctionarissen voor opera tionele, personele, materiële en economisch-financiële zaken met functionele bevoegdheden ten opzichte van de krijgs machtdelen. Deze functionaris sen zijn een chef defensiestaf, een chef centrale directie perso neel, een chef centrale directie materieel en een chef centrale directie economie en financiën. Een aantal centrale organisatie eenheden zal worden hergroe- peerd onder deze vier beleids functionarissen. „Soldaat mag wel mening spuien, bevelhebber niet" 1 DEN HAAG (ANP) Hel j VVD-kamerlid Ploeg wil van minister Vredeling (defensie! I weten, waarom deze aan de be- I velhebber der landstrijdkrach- j ten een schrijf-verbod heeft op- I gelegd en de publikatie van een artikel over de geloofwaardig- heid van de krijgsmacht heeft verboden. Het kamerlid vraagt de minister in het bijzonder uiteen te zetten, waarom hij wel de bevelhebber kapittelt en niet ingrijpt in i „vaak lasterlijke taal" in het WDM-orgaan „twintig". Het I kamerlid vraagt minister Vrede- ling de grens aan te geven van j de vrijheid van meningsuiting waar het betreft het ventileren van eigen inzichten door militai ren over het bedrijf waarin zij werken. Aardappels vaak duurder dan toegestaan DEN HAAG (ANP) Veel aardappelwinkeliers weten niet dat ze. hun aardappelen niet duurder mogen verkopen dan ze op 26 maart deden, ook niet als die prijs beneden de maxi mum-prijs van 1 per kilo on verpakt of ƒ1,05 verpakt ligt. De economische controledienst van het ministerie stuit volgens een woordvoerder op veel on kunde. De dienst zal tegen de overtreders-uit-onkunde optre- Problemen bij de levering van aardappelen door de groothan del aan de kleinhandel zijn er volgens de woordvoerder tot dusver niet geweest. Rokersgezicht UTRECHT (ANP) De Zaan- damse internist dr. F. van Soe- ren meent dat straffe rokers zijn te herkennen aan een „ro kers-gezicht". Een dergelijk ge zicht kenmerkt zich volgens hem door een gore gelaatskleur, een vermoeide gelaatsuitdruk king, samengetrokken oogleden en grove gelaatstrekken. Dr. van Soeren poneert deze stelling in een artikel in de jong ste editie van „Medisch Con tact". Hij ondersteunt daarin het pleidooi van de Gezondheis- raad om een „Nationaal insti tuut t©t beperking van het ro ken'.' op te richten. (Van een onzer verslag- crpvers) AMSTERDAM Vor men de opnamen, enke le jaren geleden in Am sterdam gemaakt voor de film „Puppet on a Chain", een spoor naar de meest brutale en spectaculaire overval uit de criminele historie van Nederland, waarbij gistermorgen per speed boot 600.000 gulden uit het hoofdkantoor van de Gemeentegiro aan het Singel werd ge roofd? De hoofdstedelijke recherche houdt er ernstig rekening mee. Het merk van het racemon ster, dat de nog steeds voor- vluchtige daders met een snel heid van bijna 100 km per uur door de grachten en over het IJ joeg, was precies hetzelfde type dat stuntman en restau ranthouder Wim Wagenaar be stuurde, toen hij meewerkte aan genoemde, James Bond- achtige rolprent. De speedboot werd een maand geleden ge stolen van een aanhanger, die in Velzen geparkeerd stond. Hieruit leidt de recherche af, dat de overval met de uiterste zorg moet zijn voorbereid. Het vaartuig dat de daders na> hun halsbrekende tocht over de meest voor de hand liggende vluchtweg uit het Amsterdam se centrum het water in de Mercuriushaven achterlie ten, werd door de rijkspolitie onmiddellijk uit het IJ geta keld. De rovers bleken er twee houders voor machinepistolen, drie lege hulzen en een don kerblauwe jas in achtergelaten te hebben.De dactyloscopische dienst is bezig met een zeer uitvoerig onderzoek van de boot in de hoop bekende vin gerafdrukken tegen te komen. Voorts dregt men naar de schoudertas die één van de daders in het Singel zou heb ben verloren tijdens de ver woede, 45 seconden durende pogingen van de rovers om de motor van de speedboot te starten. Daarnaast probeert de recherche verband te leggen met een bijna even spectacu laire overval van enkele maan den geleden op een geldtran sportauto, waarbij rovers in het Amsterdamse havengebied ruim 1 miljoen gulden in de wacht sleepten. De politiewoordvoerder: „In beide gevallen was sprake van zorgvuldige voorbereiding en groot vakmanschap. Maar we moeten oppassen dit soort overvallen in de heldensfeer te gaan trekken, hoe zeer ze ook aan James Bond doen denken. Per slot van rekening vuurden de daders gisteren in het hoofdkantoor van de giro ze ker tien schoten af in aanwe zigheid van vijftig employé's en enkele tientallen rekening houders, en losten ze ook tij dens hun vlucht nog een salvo. Er hadden mensenlevens kun nen vallen" Net als in de film „Puppet on a chain" ontkwamen de overvallers van het hoofdkantoor van de Gemeente-giro per speedboot. Het bootje werd later teruggevonden in het Westelijk havengebied Nog minder dan het minimum? DE REGERING heeft ons min of meer pijnlijk verrast met de mededeling, dat vermoedeljk ook na juli de lonen in reéle zin niet omhoog zullen gaan. Dat betekent opnieuw een nullijn, die aageeft, dat het voorlopig nog moeilijk blijft. De moeilijkheden kennen we langzamerhand wel en iede reen zal in eigen omgeving of misschien zelf wel gemerkt hebben, hoe slecht het voor een groot aantal Nederlanders geworden is. Zo slecht zelfs, dat zij niet eens aan het werk konden blijven. DE BEDOELING blijft, dat wij allen moeten proberen er zo snel mogelijk bovenuit te komen. Het houdt in, dat we ook de pas naar de welvaart hoorlijk moeten inhouden, of we willen of niet. Gelukkig begrijpen steeds meer Nederlanders de noodzaak van de zuinigheid, die we moeten betrachten. Moeilijker te begrijpen is echter, dat volgens de wenk van de regering ook de mensen met een minimum-inkomen in deze zuinig heid moeten delen. NEDERLANDERS, die van hun AOW moeten leven bijvoor beeld en de jongeren, die gebonden zijn aan een minimum loon, zullen minder vooruitgaan, dan zij gedacht hadden. Dat zijn ingrepen, die eigenlijk voorkomen moeten worden, op welke manier dan ook. Want deze groepen zijn in de praktijk al lang aan het interen, op een manier, die wij Nederlanders eigenlijk niet mogen dulden. Het zou wellicht nog beter zijn, dat andere inkomens, die een stuk hoger liggen, dan maar een offertje extra zouden brengen, om dit te voorkomen. Ook al ligt het voor de anderen eveneens moeilijk. OFFERS BRENGEN als dit noodzakelijk is, akkoord. Maar wanneer ook deze laagste inkomens eronder blijven vallen, beginnen de zaken anders te liggen. Vele AOW-ers bijvoor beeld moeten nu al een beroep doen op de bijstand en dat zal dan nog erger worden. Dat betekent dan toch weer een extra beroep op de collectieve uitgaven, hoe dan ook. Een beroep, dat waarschijnlijk kostbaarder zal zijn, dan het bijstellen van het minimuminkomen. Tenzij alsnog mocht blijken, dat de AOW-uitkeringen er niet onder vallen. Maar dan nog blijft men met een grote categorie zitten, die het extra moeilijk krijgen. Het wordt dan nog minder dan het minimum. AMSTERDAM De Raad voor de Scheepvaart heeft de 46-jari- ge kapitein F. Minkels uit Den Helder schuldig bevonden aan de ramp met het onder Antil liaanse vlag varende supertank schip „Metula" van Shell-tan- kers en heeft hem de bevoegd heid om als kapitein te varen ontnomen voor de tijd van een week. De beslissing van de raad is gistermiddag bekend gemaakt. Voorzitter mr. M. Roosen Jacob- sen zei dat de raad niet wil afwijken van zijn standpunt dat hoe dan ook de kapitein van een schip het overzicht dient te be houden. De inspecteur van de scheep vaart de heer J Heringa had eerder deze week vrijspraak be pleit. Volgens hem was de ramp die in augustus 1974 plaats had in Straat Magelhaan, direct te wijten aan de onbekendheid van de bevelvoerende Chileense ma rine-loodsen. Pillenpaspoort UTRECHT (ANP) De inter nist T. A. Vadasz uit Veghel heeft voorgesteld, een „recep tenpaspoort" te introduceren om het overmatig gebruik vin geneesmiddelen, vaak voorge schreven door verschillende artsen die niet van eikaars han delwijze op de hoogte zijn, te gen te gaan. Elk ziekenfonds zou zo stelt hij voor ieder jaar een recep tenpaspoort aan zijn leden moe ten toesturen, waarin voorge schreven medicament, datum, dosering, de duur van de kuur en de naam van de voorschrij vende artsen worden genoteerd. Geen arts zou een recept mogen afgeven zonder dit paspoort te raadplegen en apothekers zou den een recept niet mogen ac cepteren zonder het paspoort te controleren. Jongen zwaar gewond na langdurige marteling (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een 13-jarige Rotterdamse scholier is gister middag in de Maasstad ont voerd en in een leegstaand huis langdurig gemarteld met onder meer brandende sigaretten, een mes en een ijzeren staaf. De ontvoerders van de knaap, een man van even boven de dertig en een jongen van naar schatting 16 jaar verlieten hun slachtoffer, nadat ze hem op een stoel hadden vastgebonden. On danks zijn verwondingen slaag de de scholier er na enige tijd in zich van de touwen te ont doen en de politie te waarschu wen. De twee ontvoerders dwongen de scholier met hen mee te gaan toen de knaap op weg was van school naar huis. De politie wil de nog niet meedelen of zij de daders op het spoor is. UTRECHT Het aantal griepgevallen blijft landelijk gezien nog immer toenemen In de grote steden en in de zuidelijke provincies is echter een daling geconstateerd. Volgens voorlopige cijfers van het ministerie varr Volksgezond heid is het aantal griepgevallen per 10.000 inwoners in Neder land gestegen van 65 in de Twaalfde tot 69 in de dertiende week van 1976. In de provincie Zuid-Holland liep het griepcijfer op tot 68. In de steden met meer dan 100.000 inwoners daalde het aantal griepgevallen van 95 tot 87 per 10.000 inwoners. Een uitbarsting van griep in de Westduitse deelstaat Nedersak- sen heeft inmiddels eveneens epidemische proporties aangeno men. Tot dusver heeft de groep in Nedersaksen drie slachtof fers geëist, onder wie een 16-jarige jongen. Het spoedvoorstel van de Amerikaanse president Gerald Ford om 135 miljoen dollar uit te trekken voor de inenting van alle Amerikanen tegen de Spaanse griep is gisteren met algemene stemmen aangenomen door de begrotingscommissie van het huis van Afgevaardigden. voiigheidssofdeis enkelvoudige - raouJ tanden roestvnjstilen bumpers 11 DAF-VOLVO Personenauto Nederland B V, Stationsweg Beesd

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7