Tesselaar verdedigt welzijns beleid „DIE LEYTHE" KRIJGT TOCH EEN NIEUWE BOTENLOODS „Beroep Culturele Raad tegen nieuwbouw Cen A krankzinnig" Schooladviesdienst gaat activiteiten uitbreiden Vrije Tijdsbeurs probeert de tijd door te komen LEIDSE <s BEGROTING S SATERDAG 3 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Fijnzinnige kamermuziek Ardito kwintet LEIDEN Slechts een beperkt a&ntal mensen is gisteravond getuige geweest van het concert door het Ardito Blaaskwintet in de foyer van de Stadsgehoor zaal Om wat voor reden dan ook zijn dit soort concerten, ik denk met name terug &an het concert van het Belgisch Klari netkwartet van een aantal we ken geleden, slechts bij een klein, veelal selekt publiek in trek. Aan de kwaliteit ligt het beslist niet, want ook deze keer was het g^bodene alleszins de moeite van het beluisteren waard. Het in 1966 opgerichte Ardito Blaas- kwartet, bestaande uit fluitist Emile Biessen, hoboïst Rob Vis ser, klarinettist Jef Douwes, hoornist Peter Hoekmeijer (ver- vSfnger van de verhinderde Ab Hfester) en fagottist Guus Dral heeft er een fijnzinnige kamer- muziekavond van gemaakt. Boeiend was daarbij ook de ma nier waarop de in een halve kring opgestelde musici als het ware samen, door middel van visueel contact en subtiele geba ren met hun instrumenten de gespeelde werken dirigeerden. Op het programma stonden werken van onze, in zijn tijd tot ver over de grenzen vermaarde Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621), de variaties op het volkslied „Mein junges Leben hat ein End"; van Willem Pijper (1894-1947), het Kwintet voor blazers; van Beethoven, het Ktvintet in Es-groot, opus 71 en van diens Tjechische tijdgenoot Anton Reicha (1770-1836) het Kwintet in C-groot opus 91/1. Kees Buurman Leiderdorp blijft aandringen op Gewest Leiden (Van onze correspondent) LEIDERDORP - „Het is opval lend dat de minister van binnen landse zaken zijn overwegingen om de provicie Leiden uit zijn voörstel vóór een nieuw binnen lands bestuur te schrappen, uit sluitend baseert op het gevoelen van provinciale besturen of van besturen van pre-gewesten". Dit schrijven b en w van Leider dorp aan de raad. Zij doen darbij het voorstel zich als raad, nogmaals uit te spreken voor een gewest Leiden in de nieuwe opzet van het binnen lands bestuur. Tot 15 april be slaat de mogelijkheid voor de gemeenten hun opvattingen over de nieuwe voorstellen van de. minister kenbaar te maken. Leiderdorp heeft zich altijd al achter de vorming van een pro vincie (gewest) Leiden gesteld. gemeente voelt niets voor een samenwerking binnen een groot gewest Den Haag. V rouwenbeweging achter actie WKL Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Nederlandse Vrouwenbeweging wil samen met de Werkgemeenschap Kin dercentra Leiden strijden voor goede en betaalbare kinderop vang. In een brief aan de WKL stelt de Vrouwenbeweging dal door de onvoldoende subsidie ring van peuterspeelzalen de kwaliteit en de continuïteit van het peuterwerk ernstig in ge vaar komen. „Wij vinden dat de peuterspeelzalen zodanig gesub sidieerd moeten worden, dat zij in staat zijn bekwaam personeel aan te stellen en dat de kinde ropvang voor iedereen betaal baar is", aldus de Nederlandse Vrouwenbeweging. .,Jaii van Galen dertig jaar (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De zeeverkenners- groep „Jan van Galen" viert vandaag haar dertig-jarig be staan in de foyer van de Stads gehoorzaal. De jubileumfeest avond begint om acht uur. En kele leden zullen liederen ten gehore brengen en toneelstukjes opvoeren. In de pauze is er een grote verloting. Jubileum Oud-Lei den (I£an een onzer verslaggevers) LEIDEN De vereniging „Qud-Leiden" bestaat in 1977 75 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal er een zilverten toonstelling worden gehouden in „De Lakenhal". Tijdens een onlangs gehouden ledenverga dering werd mevrouw N. den Haan-Groen in het bestuur ge komen. Zij volgt Lakenhal-direc teur. de heer M. Wurfbain. op. Mijlpaal in raad: 50ste begrotingsmotie SAMENLEVINGSOPBOUW „De intentie en het doel van het welzijnswerk onderschrijf ik, maar ik heb grote twijfels ten aanzien van het effect en de effectiviteit. Daarom is een herschikking van de middelen voor mij absoluut noodzake lijk". Met deze woorden verde digde welzijnswethouder Dick Tesselaar gisteren zijn beleid ten aanzien van het buurt- en clubhuiswerk. Dit naar aanlei ding van de kritiek die daar de afgelopen tijd op was geko men van onder meer CPN en PSP en het overleg van wel zijnswerkers. Hij wees giste ren de suggestie van de hand als zou de herverdeling van de middelen over de verschillen de instellingen (ook wel het „verdelen van de armoe" ge noemd) buiten het ministerie om zijn gebeurd. Volgens Tes selaar was hij er zelfs op ad vies van de staatssecretaris toe overgegaan. Bij de herschikking moeten enkele clubhuizen een staf kracht inlèveren ten behoeve van welzijnsactiviteiten in het Westerkwartier en de Slaagh- wijk. Verder vond Tesselaar dat ook vereiste noodvoorzie ningen aan het clubhuis De Zevensprong in Lëiden-Noord uit deze herschikking, dus met andere woorden door de ande re clubhuizen moet worden opgebracht. „Anders dondert dit gebouw binnenkort in el kaar", zei de wethouder onom wonden. 50sle motie bouw werd gisteravond ook de vijftigste motie van deze be grotingsbehandeling inge diend. Hij kwam van de WD- fractievoorzitter C. Elzenga. Hij kreeg bij deze mijlpaal de al eerder door burgemeester Vis toegezegde „beloning" overhandigd: een fraaie wand- tegel met het wapen van de gemeente Leiden. De motie-Elzenga, die uit effi- ciency-overwegingen de Wel- zijnsraad en Leidse Jeugd Ac tie wil samenvoegen, viel bij de wethouder verkeerd. Tesse laar vond hem „getuigen van weinig inzicht in de problema tiek" en bovendien onhaalbaar gezien het volkomen verschil len van beide organisaties. De PPR kwam bij monde van Van Oosten gisteren met een voorstel de werkgemeenschap peuterspeelzalen 10.000 gulden meer te geven voor het salaris van de consulent. Het geld zou moeten komen door op de post democratisering van het on derwijs een gelijk bedrag te bezuinigen. Van onze raadsverslaggever LEIDEN De Leidse roeivereniging Die Leythe is binnen afzienbare tijd uit de zorgen. Bij de begrotingsbehandeling van het hoofdstuk sport en recreatie werd door VVD-leider Elzenga een motie ingediend die inhoudt dat, wanneer deze roeivereni ging voor 1 augustus nog geen geld heeft gekregen uit het fonds voor aanvullende werkgelegenheid, de nieuwe botenloods van Die Leythe (kosten 3,5 ton) zal moeten worden betaald uit het Leidse fonds voor bovenwijkse voorzieningen. Alle raadsfrac ties schaarden zich gisteren achter dit VVD-initiatief en ook sportwethouder Tesselaar stelde zich niet afwijzend tegen het voorstel op, zij het onder de voorwaarde dat de grond van de nieuwe botenloods in eigendom komt van de gemeente zodat deze een vinger in de pap zal houden. Minder ingenomen toonde wethouder zich met een voorstel van het CDA-raadslid Bosch om de uitbreiding en vernieuwing van de atletiekaccommodatie in de Leidse Hout te financieren uit het geld voor bovenwijkse voorzieningen. De redenering van Bosch was dat na de toekenning van rijkssbusidie voor het zwembad De Zijl hier een meevaller van 2,9 miljoen was ontstaan die naar zijn mening in elk geval een sportbestemming moest krijgen. In dit verband wees het CDA-raadslid op ook het interlocale karakter van deze enige atletiekbaan in Leiden .die nu nog te kort is voor wedstrijden op enig niveau. Wethouder Tesselaar stelde zich echter op het standpunt dat het wegwerken van de achterstand in de aanleg van sportvelden een hogere prioriteit heeft. Hij merkte daarbij op dat het gewenst zou zijn de drie sportvelden die in het Morskwartier zullen worden aangelegd, met één veld uit te breiden. Door verscheidene raadsleden werd gisteren ook ingehaakt op de suggestie van de waarnemend-directeur van de Groenoordhal de sport uit de hal weg te halen ten behoeve van extra evenementen. Er zou dan een nieuwe sporthal gebouwd moeten worden voor de sportevenementen uit De Groenoordhal. Tesse laar stelde daartegenover dat hiervoor de bouw van 4 sporthal len nodig zou zijn en dat zag hij uit de maximumopbrengst van evenementen nog niet betaald worden. Bovendien vond hij, dat de Vijf Meihal voor de wedstrijdsport voldoende faciliteiten biedt. min WD'er Schoute: SPORT CULTUUR „Het beroep dat de Culturele Raad van Leiden heeft inge steld tegen de nieuwbouwplan- nen van C en A aan de Bree- straat is een krankzinnige zaak. Het betekent dat een gemeente lijke functionele raad, adviespr- gaan van die gemeente, tegen haar eigen bestuur in beroep gaat bij de Kroon. Wij achten dit onaanvaardbaar". Dat stel de drs. P. Schoute (VVD) giste ren bij de behandeling van de begroting voor cultuur, hierin later bijgevallen door CDA- woordvoerder De Geus. Schoute vond dit een volstrekt vreemde figuur te meer nu de Culturele Raad in haar advies aan de gemeente (zij het niet zonder enige moeite) akkoord was gegaan met de plannen van C en A. Het WD-raadslid had trouwens nog meer kritjek. Het college van burgemeester en wethou ders verweet hij „een politiek te voeren van minder allooi", waarbij hij verwees naar de be noemingsprocedures van direc teuren bij de Sociale Dienst en het psychiatrisch ziekenhuis En degeest. „Dit waren momenten waarop je je zou moeten scha- Over wethouder Oosterman (so ciale zaken en cultuur) zei het WD-raadslid het gevoel te heb ben dat hij binnen het college steeds opnieuw wordt „fijnge malen", doordat zijn „soms zin nige argumenten" door zijn Pv- dA-collega's zonder meer onder tafel worden gewerkt. Zijn con clusie was dan ook dat Ooster man „onder de maat gebleven was" en dat slechts door flink bijsturen door de raad in deze sector van het gemeentelijk be leid wat positiefs te bespeuren Met Schoute wees CDA-woord- voerder De Geus op het te lang uitblijven van een nota over het cultuurbeleid. Het raadslid maakte zich zorgen over het subsidiebeleid van de gemeente. Hij pleitte ervoor wat zorgvuldi ger met het geld om te springen en de uitgaven beter te argu menteren. Naar de mening van De Geus zou veel ellende (zoals nu bij K en O) te voorkomen zijn als het subsidiebeleid duide lijk in een cultuurplan was vast gelegd. Maandag vervolg begrotingsverga dering De breedsprakigheid van veel Leidse gemeenteraadsleden heeft er toe geleid dat de be handeling van de Leidse be groting voor 1976 niet binnen het vastgestelde schema van een week is afgerond. Er res ten nog de hoofdstukken cul tuur, sociale zaken en gezond heidszorg, het personeelsbe leid, de onroerend goedbelas- ting, de tweede instantie van de algemene en financiële be schouwingen en de stemmin gen over onder meer de inge diende moties waarvan het aantal inmiddels de vijftig ver is gepasseerd. Daarom zal de Leidse raad maandagmiddag om 14.00 uur zijn beraadslagingen hervat ten. Om half vijf worden de discussies even onderbroken om in kleiner verband (de sec toren sport, ruimtelijke orde ning en financiën) te gaan pra ten over de ijshal aan de Von dellaan. het roemruchte initia tief van Ton Menken, dat op 12 april in de voltallige raad op tafel moet komen. Maandagavond wordt de draad weer opgevat en het ziet er naar uit dat ook de dinsdag en woensdag nog wel met de begrotingsbehandeling gevuld zullen worden. Belangstellen den zijn ais altijd welkom. De schooladviesdienst gaat haar activi teiten binnenkort uitbreiden tot over de Leidse grenzen. Thans nemen behal ve Leidse scholen ook scholen uit Oegstgeest deel aan de dienst. Tijdens behandelling van de onderwijsbegro ting gistermiddag deelde wethouder Tesselaar mee dat er verregaande be sprekingen zijn over aansluiting van Voorschoten en Leiderdorp. Het CDA-raadslid Bosch betwijfelde of de regiogemeenten erg happig zijn op aansluiting. „De polarisatie in de Leidse gemeenteraad maakt de besturen van de omliggende gemeenten zeer wantrou wend". Wethouder Tesselaar stelde dat hier geen sprake van was. „Er zijn wel enige moeilijkheden geweest, maar het is nu nog maar een kwestie van proce durele afhandeling. In Leiderdorp ver leent de SAD zelfs al incidenteel hu|p". verschillende vertegenwoordigers van fracties in de gemeenteraad gaver, hun onvrede te kennen over de ondoorzichti ge manier van werken van de SAD. In een motie brachten de heren Van Oos ten Bijen (PPR/D'66) en Bosch (CDA) dit tot uiting door het college te vragen binnen drie maanden een jaarverslag aan de raadscommissieleden te doen toekomen en er bij de SAD op aan te dringen voor 1 januari 1977 een inhou delijk verslag met evaluatiegegevens te maken. De heer Bosch: „Tot nog toe heb ik begrepen dat de organisatie structuur van de SAD bestaat bij de gratie van improvisatie". Het beleid van de onderwijswethouder zal er in de komende jaren op zijn gericht de verschillende scholen tot een bepaalde vorm van samenwerking te brengen. De wethouder was het met de PvdA-fractievoorzitter eens dat de ma nier waarop vele scholen thans worden bestuurd niet meer past in de huidige maatschappij. „Een en ander zal nog wel wat voeten in aarde hebben", zo voorspelde de wethouder. „Men is altijd doodsbe nauwd zijn identiteit te verliezen". Het Pedologisch Instituut zal worden opgedragen een onderzoek in te stellen naar achterstandssituaties op scholen. De wethouder nam de motie van de CDA-er Bosch over op een of twee scholen met een project speciaal gericht op de achterstandssituaties, te starten. De heer Houtman (SGP/GPV) hield een pleidooi voor uitbreiding van het avon donderwijs, speciaal voor huismoeders. In Den Haag is een dergelijk project gestart en hebben ongeveer zevenhon derd vrouwen zich gemeld. De wethou der wees hem erop dat er niet voldoen de gebouwen beschikbaar zijn, maar hij beloofde naar mogelijkheden uit te kij ken. De opening van het nieuwe zwembad „De Zijl" zal de ondergang betekenen van „De Overdekte" aan de Haarlem merstraat. Het zwembad heeft thans nog aardig wat opbrengsten uit het schoolzwemmen. Deze vervallen, wan neer alle scholen naar „De Zijl" gaan. De heer Bosch (CDA) drong er bij het college op aan iets voor „De Overdekte" te doen. Voor de besteding van de 20.000,- die vorig jaar was uitgetrokken voor de stimulering van de partiële leerplicht, maar die nog niet is uitgegeven, werden verschillende alternatieven aangedra gen. Mevrouw Van de Zande (PSP) kwam met het voorstel van dit bedrag een extra leerplichtambtenaar aan te stellen. De heer Zonnevylle (WD) wilde het filiaal van openbare bibliotheek „Reuvens" aan het Houtkwartier met dit bedrag uit de hoogste nood helpen. Wethouder Tesselaar stelde dat het be drag te zijner tijd zal worden besteed waarvoor het bestemd is. Er is namelijk een commissie aan het werk, die het college aanbevelingen zal doen ter sti mulering van de partiële leerplicht. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De beurs Vrije Tijd blijft de zaken van de zonnige kant bekijken. De centrale tuin met veel zorg en architectonisch inzicht aangelegd doet het goed als middenstuk; je kunt er alvast aan net idee van voorjaar en vroege zomer wennen. Ook de verschillende sporten blijven geïnteresseerden trekken. Maar over het algemeen schijnt men zo z'n eigen ideeën over de vrije tijd te hebben, want de toeloop is niet overweldigend. Gistermid dag en -avond boekte men wel weer ongeveer 4000 bezoekers, maar volgens ons moet toch zeker een veelvoud van dit aantal met vragen en problemen ronde "ledige uren" zitten te houden. Daarom vroegen wij ons even af: waar blijven de kopers van caravans en jachten, de boren met tientallen mogelijkheden, de huis- en tuinknutselaars, de spinners en wevers, de sieradensme- den. Zijn wij nu een expressief volkje of niet? Je kunt je dat allemaal afyragen, naarmate de klok naar 10 uur 's avonds draait. Je herinnert je ook wel, dat gokautomaten in de zomertijd of daarbuiten vaak een stormloop van flipperenthousias- ten trekken,, maar als je naast zo'n enerverende kast op een stoel rustig kunt gaan zitten, is er iets mis, dachten we zo. Overigens, vandaag wordt een kleine menigte van zeker 1000 mensen verwacht rond de Zilveren Molenloop, waarbij ook de legendarische Gaston Roelants van de partij zal zijn. Ook het casco, dat door scheepswerf Poelgeest wordt afgebouwd tijden de beurs-uren, vordert gestadig. Het schiet lekker op, zo hoorden we gisteren een getuigenis. Nog zondag komt de boot in de eerste laklaag, want woensdag moet-ie varen, dan komen een paar Italianen kijken hoe die hydro-jet-motor (waterstraalaandrijving) het doet in een stalen boot. Ook de modeshow van Van Ooy, in combinatie met het restauratie- bedrijf van de Groenoordhal onder leiding van Joop de Haas, trekt een paar keer per dag een benieuwd publiek. Ook vorig jaar trok dit evenement al veel aandacht, want de aanschaf van vrije tijdskleding is een bijzonder aangenaam begin van een zomerva- De heer Van Tien- hoven, onderwijzer aan de Christelijk Nationale School in Woubrugge vier de gisteren zijn zil veren jubileum. Door zijn leerlin gen werd hem een geboden. Tijdens de gisteravond ge houden receptie bood de heer Riet dijk. voorzitter van de speciaal voor dit jubileum inge stelde feestcom- wijzer een boeken- bon aan Ook bur gemeester Brou wer de Koning gaf acte de Prèsence op de receptie. ADVERTENTIE Stap deze week eens binnen bij de kantoormeubel-showroom van CIEBA en doe het daarna thuis nog 's dunnetjes over.... Dunnetjes? Kom nou, noem dat maar gerust dubbeldik. Want u krijgt na uw bezoek de 64 pagina's tellende vierkleuren ClEBA-katalogus mee. Kom ook 's naar de 750 m* grote toonzalen als u niet direct kan toormeubelen nodig heeft. Dan blijft u mooi op de hoogte van de laatste kantoormeubel-mode. U mag kijken zolang als u wilt. Op werkdagen van 9-5 uur in het ClEBA-gebouw. ctebabv Industrieterrein "De Waard" Willem Barentszstraat 35 LEIDEN, telefoon 071/149044 RUIM 25 JAAR EEN BEGRIP VOOR KANTOOR-EFFICIENCY. Kleuters huldigen ,,juf Fiet" Mevrouw S. C. van der Aar. beter bekend als juf Fiet" van de kleuterschool Kleuterdal in Hazerswoude, stond vrijdag in het middelpunt van de belangstelling. In eerste instantie natuurlijk van de kleuters, die samen met de twee kleuterleidsters ..hun" hoofdjuf huldigden in de vorm van de opvoering van een musical in het Michelshuis. Wantde juf. de hoofdkleuterleidster, herdacht dat zij 25 jaar geleden in dienst trad van de R.K. school. Het festijn voor de kinders werd verder opgeluisterd door een pannekoekeet- festijn en door een filmprogramma (de poppenkastman liet het op het laatste moment afweten). De leerlingen van de basisschool lieten de levensloop van „juf Fiet" de revue passeren op deze dag, waarop ook een officiële receptie plaats vond. Wethouder van onderwijs P. A. Th. van der Werf zette mevrouw Van der Aar met gloedvolle bewoordingen in de schijnwerpers. Pastoor G. de Jong, van de Engelbewaardersparo chie, en G. de Ruyter, voorzitter van het bestuur van de Stichting R.K. Parochiële Scholen, lieten zich wat toespraken betreft evenmin1 onbetuigd. Bloemen en een Friese klok warén enkele tastbare uitingen van waardering voor de wijze waarop „juf Fiet" zich een kwart eeuw lang voor het katholiek kleuteronderwijs in het Hazers- woudse heeft ingezet.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3