„Iedereen schijnt te dat Jantje Peters N CEES KORNELIS OVER GOFFERTPLOEG: Goede acteerkunst Litteris Sacrum in "Andorra" Avondje in sfeer op Duivenvoorde99 Van der Luyt koopt panden van Homan PAGINA 18 LEIDSE COURANT' ZATERDAG 3 APRIL 1976 IN AMERIKA Korfbal van wezenlijk belang voor vrouwen (Van onze korfbalmedewerker) Den Haag Na een reis van bijna twintig uur is het korf baldemonstratieteam neerge streken in Los Angeles om de daar aanwezige liefhebbers van korfbal aan te zetten tot ver breiding van dit spel. De orga nisatie in Amerika is in handen van de „American Alliance for Health, Physical Education Recreation", een overkoepelen de organisatie van de leraren lichamelijke opvoeding, die do ceren aan de universiteiten en de highschools. Bij de AAH- PER zijn ongeveer 50.000 lera ren aangesloten. De AAHPER telt in alle 50 staten een federa le afdeling terwijl de leiding in Washington zetelt Voordat het demonstratieteam naar Amerika vertrok is er van uit de korfbalbeweging nogal wat beroering geweest.Het fiat tot het aanvaarden van de reis kwam nogal moeizaam door de jaarvergadering van de K.N.- K.V. heen, doordat eenieder er van overtuigd was dat de „fol- low-up" een bijzonder lastige zaak was. Toen korfbal naar Engeland en België werd „geëx porteerd" was de nazorg niet al te gemakkelijk maar kon toch worden bijgehouden, de grote vraag is „Kan dat in Amerika ook". Vooralsnog zal ieder zinnig mens meewarig het hoofd schudden en daarmede de zaak als afgedaan beschouwen. Zoals de berichten thans luiden ziet het er in Amerika,echter geheel anders uit, de demonstraties tot nog toe zijn een uitmuntend sus ses en in Los Angeles is reeds een commissie opgericht onder leiding van een oud-Rotterdam- se korfballer die er alles op gaat zetten om korfbal populair te maken. Na de eerste demonstra tie aan de Granada High School vond een ontvangst plaats bij de Nederlandse Consul Generaal. Een in Los Angeles wonende Nederlander, wist voor elkaar te krijgen dat een extra demon stratie kon worden gehouden. Tijdens bijna alle demonstraties hebben Amerikanen uit het pu bliek aan den lijve ondervonden wat de korfbalsport inhoudt. Na een demonstratie kregen de Amerikanen de kans enkele mi nuten met de twee teams mee te spelen. De publieke belang stelling viel over het algemeen wel wat tegen, maar van uit de zijde van de leerkrachten was er bijzonder veel belangstelling waarvoor het begeleidingsteam in feite meer oog heeft. Immers, de leerkrachten moeten zorgen voor de juiste propaganda. Op 31 maart werd in het kader van een internationale sportdag in Eugene door de Amerika-equipe een demonstratie verzorgd in McArthurs Court, de grote sporthal van de plaatselijke uni versiteit. Na deze demonstratie werd een korte wedstrijd ge speeld tegen een volledig Ameri kaans team, voornamelijk be staande uit basketballers. Het is vrijwel zeker dat in dit Ameri kaanse team zal optreden de nummer twee op de lijst van de Amerikaanse basketballers, Ron Lee. Deze speler kwam o.a. uit in het All. American team en in het Pan American team. Tevens is hij de vaste keus voor de Amerikaanse ploeg in Montreal. Naast demonstratiewedstrijden geeft het Nederlands team ook nog enkele trainingsvoorbeelden welke zullen worden uitgezon den door de Amerikaanse televi sie. Voor Amerika is het uiterst be langrijk dat een gemengde sport haar intrede gaat doen juist nu het subsidiebeleid is vastgesteld door de Amerikaanse regering. De subsidies die thans verleend worden gaan in grote mate naar het mannelijk deel van de bevol king terwijl de vrouwen daar minder of liever gezegd in het geheel niet van genieten. Korf-_ "bal zal juist voor de Amerikaan se vrouw van wezenlijk belang zijn daar zij over het algemeen een zeer ondergeschikte roi speelt, misschien dat zij door het spelen van korfbal iets meer in aanzien kan stijgen. De initiatiefnemer voor de Amerikapromotie, Prof. Moole- nijzer, heeft duidelijk en wel overwogen aangetoond dat er wel degelijk kansen zijn om korfbal in de Verenigde Staten van de grond te krijgen mede door het feit dat de AAHPER, waarbij Prof. Moolenijzer een leerstoel heeft, honderden stu dieconferenties geeft en een ex clusief orgaan over korfbal gaat uitgeven. De laatste week van de Ameri- kagangers wordt volbracht in Milwaukee. In deze staat wordt eèn aantal demonstraties gege ven waarbij een duizend bezoe kers verwacht kunnen worden. Het gevaar van de demonstra ties die gegeven worden over een afstand van ettelijke duizen- de kilometers is dat het publiek korfbal ieder op eigen wijze gaat toepassen waardoor de oorspronkelijke spelregels mis schien niet juist zullen worden toegepast NEC speelt deze competitie een belangrijke rol. Feyenoord op bezoek kwam (1—1) treedt morgen FC Twente in het Goffertstadion aan. Daarna Niet alleen neemt de Nijmeegse formatie een volgen voor NEC, dat zelf volop in de race is naar opvallende plaats in op de ranglijst, maar NEC de vijfde plaats die mogelijk nog recht geeft op kan bovendien de gang van zaken in de hoogste Europa Cupvoetbal, PSV en Ajax nog. Aanvoerder regionen nog zeer beïnvloeden. Nadat vorige week Cees Komelis geeft zijn visie op het huidige NEC. Cees Kornelis: „We liggen van een ;i topper niet wakker". NIJMEGEN „Je kunt geen krant opslaan, of je komt tot de ontdekking dat iedereen schijnt te denken dat NEC Jantje Peters is of omgekeerd. Natuurlijk is Jan Peters een onmiskenbaar talent en mogen we blij zijn dat we hem in de ploeg hebben, maar ik ben toch van mening dat de andere spelers daardoor te veel worden ondergewaar deerd". Dat zijn de woorden van de „laatste man" in de succesvolle Nijmeegse ploeg, 29-jarige Cees Kornelis, die dit weekeinde met zijn manschappen in het Goffert-sta- dion voor de tweede keer in veertien dagen aantreedt tegen een topclub. Na Feyenoord (1-1) komt nu FC Twente op bezoek. „Als NEC tegen Feyenoord een goede pres tatie heeft geleverd", gaat Cees Komelis verder, „lees en hoor je prompt, de ploeg van Jan Peters". Ik heb weieens tegen Piet de Visser gezegd „ben jij nou de trainer of is Jan Peters dat". Met alle waardering voor de geweldige kwaliteiten van Peters is NEC beslist meer dan alleen. Maar Jan Peters manifesteert zich nu eenmaal nadrukkelijk, omdat hij voetbalbrutaal is geworden en veel aan de bal moet zijn. Zet je Peters ergens op de vleugel waar hij minder te doen krijgt, dan komt ook hij niet uit de verf, omdat dat zijn spel niet is". Cees Komelis zegt dit niet, omdat er bij hem en de andere spelers sprake zou zijn van jaloezie. Het tegendeel is eerder het geval. Jan Peters beweegt zich binnen de groep als alle anderen. Dit verklaart ook mede de voortreffelijke sfeer bij NEC dat in de ogen van Cees Komelis mogelijk een tikje hoger op de ranglijst staat dan aanvankelijk werd verwacht, maar tot nu toe toch niet op z'n tenen heeft gelopen. Niet wakker Komelis over de confrontatie met FC Twente: „Twente is voor ons een tegenstan der als elke andere ploeg. We liggen er niet wakker van. Elke wedstrijd is voor ons er een. Daar leven wij steeds naar toe. Ik hoop vooral voor het publiek dat veel spektakel te beleven zal zijn. NEC is een ploeg die vooral uit de underdog-positie erg sterk is. We willen positief voetballen. Dat is ook veel prettiger dan bijvoorbeeld on langs tegen FC Utrecht. Dat trok zich hele maal terug om elkaar in de achterhoede de bal toe te tikken met de bedoeling ons uit de tent te lokken. Toen wij hetzelfde gingen doen, kreeg je een wedstrijd die niet om aan te zien was. Dat is jammer. Tenslotte rest dan nog maar een mogelijkheid: zo'n ploeg voortdurend onder druk zetten met alle risico's vandien". Cees Komelis, als 16-jarige van het Nij meegse Quick overgegaan naar NEC en nu dus al dertien jaar in het betaalde voetbal meelopend, beschikt over een enorme dosis Zonder wrok ervaring en voetbalwijsheid die hij ook tijdens de wedstrijden op zijn medespelers overbrengt er voor het volgende seizoen mogelijk zelfs voetbal op Europees niveau in het vooruit zicht. Komelis: „Daar wordt binnen de groep geen ogenblik aan gedacht zelfs. We proberen gewoon elke wedstrijd te winnen en waar het dan allemaal op uitdraait, zien we wel. Voorlopig is het al een prettige gedachte, dat ook de wedstrijden tegen FC Twente, PSV en Ajax mogelijk een vol stadion zullen trekken. Dat geeft de vereni ging ook financieel weer wat meer armslag". Komelis: „Ik praat veel in het veld. Vooral tegen voorstopper Ben Gerritsen. Hij heeft mijn plaats ingenomen, terwijl ik als laatste man ben gaan fungeren. Een fijne tandem moet ik zeggen. Ben en ik zijn altijd bij elkaar te vinden. Wij doen de meeste oefe ningen samen. Als vrije verdediger heb ik een nog beter overzicht dan Ben. Dan roep ik hem toe dat hij iets naar voren of naar achteren moet. Het klikt geweldig tussen ons tweeën. Wat mij betreft kunnen we nog wel een jaar of drie, vier zo blijven staan". Vrijheid De werkloze stoffeerder („Ik wou dat ik werk had, maar wie neemt iemand van 's 1jj& '111® V jpk'£ morgens negen tot 's middags één uur in dienst") laat zich erg positief uit over zijn trainer Piet de Visser die een voorstander JQf Y. 'WsÊÊMSÊ is van persoonlijke vrijheid in het veld. Komelis: „Onder de leiding van Jan Rem- mers was het een en al mandekking. Toen jij •lOhtO Y .'-3.: v ar. uitgeschakeld, er de eer. mgelegd. Immers, de sterkste pion is weg. iel Coerver borduurde er min of meer op oort. Hij had althans soortgelijke opvattin- j_:ji Vis-,., V hoi -li ?m?a! ji v g ,i i. Jan Peters is de spil van het elftal van NEC en deze rol wordt door zijn ^^oo^NEcTeteSnïï ploeggenoten zonder al te veel problemen geaccepteerd. een mars omhoog, in het laatste geval komt Rustig en helder betogende Cees Komelis laat de onderwaardering zonder enige wrok als een rode draad door het verhaal lopen. Hij heeft het nooit tot een vertegenwoordi gend elftal op landelijk niveau gebracht, hoewel zijn naam eens op het lijstje van de 40 man tellende selectie voor het Neder lands elftal voor het wereldkampioenschap heeft gestaan en Wiel Coerver eens heeft gezegd van Cees Komelis een tweede Bec- kenbauer te willen maken. Komelis: „Ik heb er nooit wakker van gele gen. Ik ben een speler die het van zijn geweldige inzet moet hebben. Maar als ik op sommige ogenblikken het risico neem een speler of drie rustig te passeren, denk ik weieens, of ik mezelf niet ondergewaardeerd voel. Dat idee heb ik ook vaak van andere spelers. Ik zie voor een bepaalde plaats weieens een speler bij de selectie, van wie ik denk en dan denk ik nog niet een6 aan mijzelf zou daar nu geen betere voor te vinden zijn?" Komelis zal nooit naar grove middelen zoe ken om hem af te stoppen. Kornelis: „Ik zou nooit een speler trappen of hèm opzettelijk letsel toebrengen. Er zijn weieens moeilijke ogenblikken, maar in de meeste gevallen kan ik mij bijzonder goed in toom houden. In dertien jaar betaald voetbal heb ik slechts eenmaal de gele kaart gezien. Dat was in een wedstrijd tegen Sparta. Ik kreeg hem van, Charles Corver. Hij kostte mij meteen een wedstrijd en 250,—. Toen waren de gele kaarten er pas, nu zou ik hem voor dezelfde overtreding waarschijnlijk niet eens gekregen hebben". GERRIT ZWIERS 9? LEIDEN Litteris Sacrum heeft een hele kluif op zich genomen door "Andorra" van Max Frisch te gaan spelen. Gisteren in het LAK gaf men de première van dat stuk in twaalf taferelen. Vandaag en volgende week vrijdag 9 april is "Andorra" nog in Leiden te zien. Twaalf taferelen, dat wil zeggen vele losse, korte scènes, die zich op verschillende plaatsen afspelen in het fictionele mini-land Andorra; dat wil zeggen veel wisseling van decorstukken, rekwisie ten, licht en personen; dat wil tenslotte zeggen dat de spelers voortdurend in korte, vaak felle stukjes het dramatisch verloop duidelijk tot uiting moeten laten komen en de personen moeten neerzetten. Wat die laatste twee punten betreft, is Litteris ten volle geslaagd, mede door de juiste man en vrouw op de juiste plaats te kiezen.. Hoewel het van scène tot scène wisselde - nu eens was men beter op dreef dan weer wat minder (inherent aan de vorm) werd er vaak uitstekend gespeeld. De enige naam die ik zou willen noemen is die van Ton van Brussel die in de hoofdrol Andri zeer ingeleefd naar voren kwam. Deze Andri is de zoon van de onderwijzer en een vrouw van het vijandelijk zwarte volk; om deze "vergissing" verborgen te houden, ook voor zijn Andoraanse vrouw, heeft de onderwijzer het verhaal van een uit dat zwarte land gered Jodenkind verzonnen. Door de houding van de Andoraanse bevolking gaat Andri zich steeds meer Jood voelen: een Jood ben je niet, maar wordt je door de wereld. Als de zwarten Andorra overvallen loopt alles zeer tragisch af. Tot aan deze overval is dit stuk van Frisch gaaf. De verschillende individuen zijn zowel echte mensen als vertegenwoordigers van een bepaalde groep. Het alleiigs Jood worden van Andri komt zeer helder naar voren (ook in van Brussels spel). Het invoeren van getuigenverklaringen van de verschillende Andoraanse inwoners die alles hebben meegemaakt en zelf hebben veroorzaakt heeft drama-technisch enige interessante aspecten. Het eind van het stuk (o.a. de vertragende massa-scène van de Jodenkeuring) is te emotioneel, te zeer op een shock-effect bij de toeschowers gericht; je moet goed weten wat je doet als je zoiets op het toneel brengt. Het enige wat men op Litteris aan te merken zou kunnen hebben, is de te grote aandacht voor het detail in decor, geluid en enscenering; het overigens verder goede decor werkte bijvoorbeeld bij de huiskamer tegen; bij scène-wisselingen moest soms erg veel aangedragen worden. Maar Andorra van Litteris Sacrum was voor het overige een fraaie voorstelling. Een bezoek is geen zeker geen verloren avond. Paul van der Plonk Ere-lid De heer W. Oosterlee is gisteravond tot ere-lid van de vereniging „Oud Valkenburg" benoemd. Uit handen van de voorzitter van de vereniging, de heer N. van 't Wout, ontving de oprichter van de nog jonge vereniging een oorkonde op handgeschept papier en bloemen. Door prof. W. Glasbergen werd na de huldiging van de heer Oosterlee een lezing gehouden over de Romeinen aan de Rijnmond. Het K.N.K.V. heeft met het or ganiseren van de Amerikareis een goed initiatief genomen om korfbal tot internationalisering te laten komen, de vraag bij de Nederlandse korfballer zal ech ter altijd blijven, „Heeft het zin geld te investeren in het onbe reikbare." Theo van Tienhoven Kamermuziek in ,,De Twee Spieghels" LEIDEN In het kader van de cyclus „Anders op de Zondag middag" wordt zondag 4 april door drie leerlingen van het Ko ninklijk Conservatorium in de Twee Spieghels in Den Haag (klassieke) kamermuziek ten ge hore gebracht. Joke den Heyer (cello) Maarten Vonk (fagot) en Erik van Balen (piano) brengen in een ontspannen sfeer werk van De Boismortier, Fauré, de Vienne, Camille Saint-Saëns en De Falla. Bovendien is deze middag een goede gelegenheid om iets meer te weten te komen over de instrumenten die zij be spelen. Voor liefhebbers van een easy-going zondagmiddag concert een uitstekend idee. Aanvang 3 uur in De Twee Spieghels, Nieuwstraat 11, Lei den. r i i j Literair luistergenot bepaalde gister het karakter van een onderdeel van de uitvoerige viering van het 750-jarig be staan van het landgoed „Dui venvoorde". De voorstelling van het kleinkunstensemble ,,'t Voetlicht" stond in het teken van de traditie. Met op het programma teksten van God fried Bomans, Simon Carmig- gelt en Annie M. G. Schmidt zit men niet alleen bij voorbaat goed, maar sluit men ook het risico uit zich eventueel een buil te vallen aan moderner dan wel dieper ingrijpende tek sten. Door Jiswalda van Ittersum, die tevens enige eigen teksten bij droeg, en Carlo den Drijver werd dit alles niet alleen met veel zorg gezegd met elke into natie op de juiste plaats, maar waren ook kosten noch moeite gespaard een en ander in type rend kleed te steken. Kloris en Roosje alias Thomasvaer en Pietemei hulden zich bij de ope ning van de avond ferm in de kanten lubben, niet alleen letter lijk, maar evenzeer figuurlijk in abondante woordkeus, en gaven daarmee het voorbeeld aan alle personages, die in de karakteris tieken van genoemde auteurs sprekend ten tonele werden ge voerd. De respons in de zaal kon men naast het applaus ook afleiden uit de ademloze tekst. In de ambiance van de kasteel zaal met plafondhoge spiegels en even hoog oprijzende pictu rale taferelen werkte men aldus aan de uitbouw van een sfeertje dat paste in het karakter dat men het aloude „Duivenvoorde" toedicht -p q. Burgerlijke stand (Van onze correspondent) OEGSTGEEST De transpor tonderneming Van der Luyt heeft de panden van het in afbouw zijnde bloembollenbe- drijf Homan aan de Rijngees- terstraatweg aangekocht. In de. nieuwe panden zal Van der Luyt voornamelijk goederen opslaan. Het ligt in de bedoe ling de panden in juli of augus tus in gebruik te nemen. Het bedrijf van Van der Luyt bestaat volgend jaar zeventig jaar. Grootvader Van der Luyt begon zijn loopbaan als ambte naar bij de vuilnisophaaldienst. Dankzij een gratificatie van de burgemeester kon hij zich een paard en wagen aanschaffen. In 1922 kwam de eerste auto op de weg. Daarna breidde het bedrijf zich gestaag uit. De aankoop van de panden van Homan bete kent voor het transportbedrijf weer een aanzienlijke personeel suitbreiding. Poloteam LZ '86 gehuldigd Overstekende padden nu ook door provincie beter beschermd Ambtenaren van de Provinciale Waterstaat onderzoeken op wel ke provinciale wegen of fietspa den veel padden of andere die ren oversteken. Zoals bekend heeft de gemeente Den Haag bépaald, dat in enkele nachten de Duinlaan afgesloten zal wor den voor het oversteken van padden. In verband met de ko mende paartijd trekken veel dieren naar de daartoe bestem de plaatsen, waarbij vele vein hen tijdens het oversteken vein wegen verongelukken. Waar dit mogelijk is zal de provincie Zuid Holland nu ook passende maatregelen gaan nemen om te voorkomen, dat deze dieren massaal worden doodgereden, zo heeft de Zuidhollandse Ged- puteerde, drs. J. Borgman, be paald. Het poloteam van zwemvereniging LZ '68 werd gisteravond in de kantine van voetbalvereniging „Lugdunum" gehuldigd ter gelegen heid van de promotie naar de hoofdklasse van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Piet Eradus (ex-voorzitter van „De Sleu telstad") haalde tijdens zijn toespraak nog eens de belangrijkste drijfveer voor de fusie tussen LZC en „De Sleutelstad" aan: het behalen van de hoofdklasse in 3 tot 5 jaar. Hij was blij dat dit nu was verwezenlijkt. Tijdens een speciaal voor het zevental georganiseerde receptie spraken voorts de heer J. Breedeveld en de heer Riethoven. kennis te maken met eeri krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nu de bon invult. v fmm stuur de IJJ LEIDSE COURANT U 1 lq zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar: woonpl.: tel.: Leidse Courant

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18