van eeuw In pwaar Tank contract Rijk en G.A.K. (welke afkorting niet ge bruikt wordt voor een ludieke eendenfokke rij, maar voor het Gemeentelijk Administra tie Kantoor) wensten niet langer te wachten en sleepten de stichting voor de rechtbank. Prompt werd het faillissement uitgesproken en daarmee leek het einde van het Boltini- tijdperk te zijn bezegeld. Maar wie zo hartveroverend zwart-wit denkt miskent de gaven van aarts-goochelaar Toni. Laat het hem eigenlijk zelf maar vertellen. „Natuurlijk had de stichting schulden en dat is niet verwonderlijk. Als je weet, wat de gemeenten aan ons vragen voor een handje vol voorstellingen dan begrijp je gelijk, dat we dat nooit kunnen betalen. Bekijk deze brief nou eens. Die is van de gemeente Venlo, waar we twee dagen wilden spelen. Dat zijn dus vier voorstellingen met de matinees erbij. En wat vragen de heren ambtenaren daarvoor: 51031,20. Daarbij in begrepen duizend gulden voor herstel van de grasmat en 1500 gulden voor de levering van water en elektriciteit. Nou laten we de grasmat in puike conditie achter en zorgen we zelf voor onze elektriciteit. Het is dus ordinaire geldklopperij van de overheid. En denk asjeblieft niet, dat Venlo een uitzonde ring vormt, want vrijwel alle gemeenten in ons land stellen onmogelijke eisen. Je komt bijvoorbeeld, met je circus Amsterdam niet binnen, als je niet eerst 70 mille hebt be taald. En voor dat bedrag mag je niet eens behoorlijk reclame maken. Als je vijftig affiches te veel plakt heb je meteen een boete van vijf mille aan je broek. Althans, als je Toni Boltini heet. Een buitenlands circus mag doen en laten wat het wil. Krone kon vorig jaar ongestoord Den Haag vol plakken en daar kraaide geen haan naar. Maar Boltini moet bloeden. Boltini moet voor de bijl. Schrijf maar op. Toni Boltini is bereid om zich dood te vechten voor zijn circus. Al staat Toni Boltini met zijn rug tegen de muur en wordt hij van alle kanten gesard en getreiterd dan nog weet hij niet van wijken. Dat kun je zo opschrijven. Toni Boltini heeft niet voor niets het kruis van verdienste '40-'45. Hij weet wat knokken is en staat niet toe, dat een onvervangbaar stuk volksvermaak de grond wordt inge boord. Schrijf op: Toni Boltini is 56 jaar, maar voelt zich sterker dan ooit. Hij heeft na zijn hartaanval even gedacht, dat hij er mee moest stoppen, dat het hem allemaal te veel was geworden. Maar hij ziet nu in, dat hij die uitspraak heeft gedaan in over spannenheid. De regering doet alle moeite om het Nederlandse circus in stand te hou den, maar de gemeenten zijn de grote slach ters van mijn zaak. Schrijf maar op: Toni Boltini is niet van plan om voor wie dan ook zijn kop te buigen. Zijn circus gaat op. reis, zolang Toni Boltini leeft. Ik weet, dat er mensen zijn, die zullen juichen, als Toni Boltini naar de bijstand loopt en om een '.aalmoes uit de staatsruif bedelt. Maar toe vallig heeft Toni Boltini nog voldoende eer- igevoel in zijn donder en dopt hij liever zijn eigen bonen". Om het voortbestaan van zijn circus te garanderen heeft hij het complete beesten spul enige jaren geleden ondergebracht in een stichting, die beheerd wordt door zijn dochters Josette en Antoinette. Deze hebben op hun beurt het circus voor het leven verhuurd aan hun liefhebbende ouders. Daarmee is de juridische cirkel rond en waterdicht geworden. Als de stichting op een gegeven moment failliet gaat is de nota riële akte voor de volgende stichting reeds ondertekend. Rijk en G.A.K. kunnen naar hun centen fluiten en het circus maakt zich klaar voor het nieuwe seizoen. Verontschul digend zegt spullebaas Toni: „Het zijn na tuurlijk louche praktijken, maar als je je circus niet naar de bliksem wilt laten gaan heb je geen andere keus. Ik heb bij geen enkele particulier schulden, niemand kan me met de vinger nawijzen, omdat ik hem nog geld schuldig ben. Maar ambtenaren, die mijn circus kapot willen maken, kunnen naar hun centen fluiten". Voor het komende seizoen (Den Haag is voor het eerst sinds drie jaar ook weer in uitvoeren. Spectaculair is het perche-num- mer van een Duitse artiest, die balancerend met een vrouw boven op een ijzeren stok zelf in een paal klimt. In de menagerie zullen ook leeuwen, tijgers en beren niet ontbreken „Ik zal Nederland laten zien, dat ook in dit land nog plaats is voor een groot, internatio naal circus", zegt spreekstalmeester Toni, „als Billy Smart op de televisie komt, roept iedereen: „Dat is pas circus", maar in feite bestaat Circus Smart al tien jaar niet meer De B.B.C. huurt links en rechts wat num mers en dat wordt dan onder de naam Smart op de buis gegooid. Wij zaten op Nieuwjaarsdag op de televisie en brachten het normale programma, waarmee we een seizoen door Nederland hadden gereisd. Smart had een kijkdichtheid van 3 miljoen en een waardering van 72. Wij hadden de zelfde kijkdichtheid en een waardering van 71. Als je die cijfers naast elkaar legt begrijp je misschien, waarom ik er niet mee kap. Schrijf maar rustig op: Toni Boltini heeft nog steeds een belangrijke taak te vervullen en is zich daarvan terdege bewust. En tegen iedereen, die zijn circus kapot wil maken zegt ie: „Dat lukt alleen maar over mijn-lijk. Dat kun je zo opschrijven. Ik lust ze rauw". LEO THURING RIIENEN Circus Boltini, de wandelende nier in het vaderlandse vermaakslijf, begint öp 15 april in Utrecht aan een nieuw sei- roen. „Met het beste programma, dat we ooit hebben gehad", waarschuwt big boss Toni, die na één hartaanval en één faillisse ment uiterst veerkrachtig door zijn somp tueuze winterresidentie in Rhenen waadt. De 56-jarige duchtig omstreden zaagselko- ning, bij voorkeur getooid met blinkende kettingen, waar olifantstanden aan hangen („vergeet niet om je hoofdstel om te doen", zegt zijn vrouw Dicky 's morgens attent) heeft in de afgelopen maanden een nieuw hydraulisch systeem ontwikkeld, waardoor zijn mammoet-tent nog sneller kan worden opgebouwd en afgebroken. het reisschema opgenomen: in mei keert Boltini op het Malieveld terug) heeft hij het aantal paardennummers drastisch uitge breid. Ook heeft hij een trapezegroep ge huurd, die alle salto's in dubbele bezetting „Het is nu een fluitje van een cent gewor den", zegt hij, „als we 's morgens om negen uur in een standplaats aankomen staat de tent gegarandeerd om elf uur overeind. We hebben en passant de piste gemoderniseerd en de orkestbak een betere plaats gegeven. Ook het wagenpark is vrijwel geheel ver nieuwd. Het ziet er allemaal geweldig uit". Enkele maanden geleden kwamen uit dezelf de gulzige directeursmond nog volledig an dere teksten. De rechter had toen zojuist beslist, dat de stichting, waarin Circus Bolti ni zich schuil houdt, als bankroet moest worden beschouwd. De grote schuldeisers' WASHINGTON (DPA) Er be staat steeds minder kans dat het tot een „tankcontract van de eeuw" zal komen, zoals dat onlangs wel gelukt is met het straalge- vechtsvliegtuig F-16. Het gaat om een opvolger voor de jaren tachtig van de Amerikaanse tanks van de typen M-48 en M-60, die met de Duitse Leopard 1 de ruggegraat vormen van de pantsereenheden van de NAVO. Voor die opvolging heeft het ministerie van defensie in Washington aan General Motors en Chrysler opdracht gegeven elk een tank te bouwen, XM-1 ge naamd. Het Amerikaanse leger zal hieruit een keuze maken die ge steld zal worden tegenover de Leo pard 2, die de Duitsers aan het ontwikkelen zijn. Centraal staat de wil om binnen de NAVO ejndelijk tot verdere standaardisatie te ko- rfïfen. Zoals de zaken echter nu staan, lijkt daar weinig kans op. In een rapport dat hij recentelijk aan zijn minister van defensie Rümsfeld heeft gezonden, zegt Malcolm Cur- rie - hoofd afdeling Onderzoek en Ontwikke ling van Wapens - dat het weinig wenselijk is het Amerikaanse leger met de Leopard 2 uit te rusten. Dit zou namelijk problemen scheppen voor de „kosten en standaardisatie van wapens" binnen het Amerikaanse leger zelf. De Duitsers hebben zich dan ook weinig illusies gemaakt dat de Amerikaanse keuze op hun Leopard-2 zou vallen, want de rege ring in Washington had al 300 miljoen dollar uitgegeven voor de financiering van het prototype van de XM-1 en zij wist bovendien dat de Leopard-2 heel wat duurder zou uitvallen. Tot voor Currie's rapport uitkwam, hadden de Amerikanen steeds gezegd dat de Duitse tank zou worden gekozen als die inderdaad beter zou blijken te zijn dan de Amerikaan. Waar het om gaat, is in de eerste plaats de Leopard-2 en nemen de Britten hun Chief tain. De produktie van een eigen tank is voor die landen even belangrijk als voor Amerika, omdat ook zij tanks uitvoeren en hun verkoopkansen niet wensen te verliezen. Zo zouden de Duitse wapenfabrikanten de beperkingen die de regering in Bonn oplegt voor de verkoop van wapens naar gebieden waar spanning heerst, weten te omzeilen. Het blad „Der Spiegel" heeft de zaak eens onderzocht en schrijft dat de Duitse tank bouwers regelingen hebben getroffen met firma's in andere NAVO-landen om orders alsnog in de wacht te slepen. Zo zouden mogelijk 2.000 Leopard-tanks aan Iran wor den verkocht en 600 gepantserde personeels- voertuigen van het type Marder aan Saoedi- Arabië. Bij de Italiaanse wapenfabriek Otomelara in La Spezia worden 600 Leopardtanks onder licentie gebouwd voor de Italiaanse strijd krachten. De firma Otomelara biedt de bui tenlandse klant nu een tank van het type „Leeuw" aan, die als een tweelingbroertje op de Duitse Luipaard lijkt. Der Spiegel zegt ontdekt te hebben dat de Münchense firma Kraussmaffei (bouwer van de Leopard) aan Otomelara de onderdelen levert die door de regering in Bonn niet als oorlogsmaterieel in de eigenlijke zin van het woord worden beschouwd, (pomp, motor, transmissie, rups en draaischijf). Otomelara monteert de zaak en zorgt voor de bewape ning, daar Bonn uitvoer van de 105 mm en 120 mm. kanonnen verbiedt Otomelara biedt de Leeuw aan als een tank voor lange afstanden in woestijngebieden bij hoge tem peraturen, aldus Der Spiegel. Volgens het blad zou de firma Rheinstahl, bouwer van het gepantserde personeelsvoer- tuig Marder, in Frankrijk of Italië momen teel een soortgelijke oplossing zoeken voor de verkoop van dit voertuig naar Saoedi- Arabië, waarvoor de regering in Bonn toe stemming heeft geweigerd. Het Duitse ministerie van defensie heeft nog geen stelling genomen. De woordvoerder zegt dat uitvoer van wapens en materiaal naar NAVO-landen vrij geschiedt. LEOPARD IN DE SLAG MET XM-1 afzet op de Amerikaanse markt van 3.312 tanks voor een bedrag van vier miljard dollar. Wanneer echter de NAVO-landen de Amerikaanse keuze zouden volgen, dan be- De Leopard-tank treft het ongeveer 10.000 tanks voor een totaal bedrag van 10 miljard dollar. Dat is aanzienlijk meer dan de twee miljard dollar van het vliegtuigcontract van de eeuw toen Nederland, België, Denemarken en Noorwe gen besloten de voorkeur te geven aan de door de Amerikaanse luchtmacht gekozen F-16 boven de Franse Mirage. De kans op vooruitgang in de richting van verdere standaardisatie schijnt dus gering, want als Washington de XM-1 zal nemen, gaan de Duitsers door met de bouw van hun

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17