Fietsen door de States „Reismarkt heeft dringend behoefte aan duidelijkheid" JOOP BEKKERING: A Op de achtste etage van een steriel kantoorge bouw in de Rijswijkse Plaspoelpolder resi deert sinds kort Joop Bekkering, ex-KLM-er en nu één der directeuren van de Holland International Travel Group. Deze mammoet- reisorganisatie is het resultaat van een massa le hart-transplantatie, waarbij de vaderlandse touroperators FIT, Magneet, Airtouropa, Sil- verjet, Eurotours, Centouri, Ster-reizen en Tu- ravia tot een gigantische Siamese-achtling werden omgeturnd. Bekkering krijgt nog spon taan het brakke water in de handpalmen, als hij aan de ze operatie terugdenkt: „het heeft ons bloed, zweet en tranen gekost, maar het was dringend noodzakelijk. Na de samenvoeging zaten we namelijk met acht vesti gingen. Dat betekende dus acht kostbare doublures: acht postkamers, acht ad ministraties, acht reserve ringskantoren. Voor elke taak hadden we acht men sen, die precies hetzelfde werk deden. Het gevolg was, dat we een topzware organisatie hadden, die handen vol geld kostte en een slagvaardig beleid on mogelijk maakte. We heb ben nu onze activiteiten verdeeld over twee vesti gingen in Rijswijk en Alk maar. Door deze reorganisatie, waarbij 130 mensen vrijwil lig zijn afgevloeid, hebben wij kans gezien om dit jaar een reispakket op de markt te brengen, dat gemiddeld tien procent goedkoper is dan in 1975. Er zijn zelfs reizen bij, waarvan de prijs ruim 15 procent lager ligt dan vorig jaar. Wij hebben voor 1976 scherp ingekocht en dat geldt zowel voor het vervoer als voor de accom modaties. Op die manier hopen we, dat we onze lei dinggevende positie op de toeristische markt ook dit, jaar kunnen behouden. In de zomer van 1975 heeft Holland International 320.000 reizen verkocht Dat waren charters, ver voer per lijndienst, ABC- arrangementen, interconti nentale reizen per lijn dienst, trein, touringcar en autoreizen. Van dat totaal nam Spanje 65 procent voor zijn rekening". We zijn er overigens nu al van overtuigd, dat de resul taten van de Spanje-reizen dit jaar stukken minder zullen zijn dan in 1975. Die 65 procent halen we bij lan ge na niet Maar dat geldt niet alleen voor ons, maar ook voor alle collega's. Niet één uitgezonderd. De totale vakantie-vliegmarkt blijft trouwens achter in vergelij king met vorig jaar. Iedereen beweert nu, dat de politieke situatie in Spanje de grote boosdoe ner is, maar ik waag dat te betwijfelen. Ik geloof veel eerder, dat de economische situatie in ons land de be langrijkste oorzaak is van het ineenzakken van de Spaanse vakantiemarkt Het geld zit bij de meeste Nederlanders niet meer zo los in de knip en met name betreft dat de groepen met de lagere inkomens. Als je de grafieken bekijkt zie je dan ook duidelijk, dat de grootste klappen vallen in de hoek van de goedkopere bestemmingen. Vooral in het gebied rond Barcelona, de badplaatsen aan de Cos ta Brava. De boekingen van reizen naar Grieken land en de Canarische ei landen, die stukken duur der zijn, geven daarentegen een verdubbeling te zien. Ook de autoreizen en de verre bestemmingen zitten duidelijk in de lift. In die sector zitten we nu al 20 procent boven 1975". Het is Joop Bekkering ook niet ontgaan, dat de strijd op het vakantiefront hevi ger wordt dan ooit tevofen. Hij heeft trouwens zelf met zijn agressieve FIT-pro- gramma niet onaanzienlijk bijgedragen tot het aan wakkeren van die strijd. FIT, in de zestiger jaren de onverbiddelijke prijskraker onder de Nederlandse touroperators, heeft na zijn inlijving bij Holland Inter national de taak van bull dozer gekregen, die de stel lingen van de goedkope concurrenten Neckermann en Sunair met prijzens waardige projectielen moet slechten. Gijsbert Valstar: Fietsend tweehonderd jaar Amerika beleven Als Gijsbert Valstar uit Zutphen zich de komende zomer in de Rocky Moun tains schrap zet op zijn fiets met tien versnellingen, ligt „Bikecentennial-76" nog grotendeels voor hem. Maar toch zal de grote trap dwars door de twee eeuwen onafhankelijke „States" voor hem minder verrassin gen in petto kunnen heb ben dan voor de meeste andere buitenlandse deel nemers. Vrijwel alles wat er onder weg te zien is en zou kun nen gebeuren, is door de 23-jarige verkeersstudent namelijk al tot en met be studeerd, vertaald en be schreven. In „bulletins" van soms wel tien velletjes compact stencilwerk al of niet met eigenhandig (na)- getekende routekaartjes en ook in brieven aan aspi rant-deelnemers heeft hij die duizend-en-één dingen reeds veelvuldig uit de doe ken gedaan. De organisatoren van „Bi- kecentennial-76" in Missou- la-Montana (USA) zenden Dit jaar „knippen" vijftienduizend fietsers het twee eeu wen onafhankelijke Amerika middendoor met een mon sterrit van kust naar kust, waarvoor de deelnemers uit alle delen van de wereld naar „The states" komen vliegen, er zullen ook deelnemers bij zijn uit fietsnatie nummer één: Nederland. Als het een beetje wil zelfs een dikke tweehonderd. En dat zal dan het grootste contingent fietsers zijn, dat voor „Bikecentennial-76" over de grote plas komt. De grote trap van „Bikecentennial": dik zesduizend kilo meters fietsen in pakweg twee en tachtig dagen. Aan die indrukwekkende trans-Araerica-trail op stalen rossen doen ook Belgen, Britten, Duitsers, Fransen en scandina- viërs mee. En niet te vergeten Japanners en Australiërs. De laatsten zelfs met het op één na grootste buitenlandse contingent, dat echter numeriek vrij ver achterblijft bij dat van ons land. De Nederlandse animo voor „Bikecentennial-76" is vooral gewekt door een tilburgse verkeersstudent: Gijsbert Val star (23). Een paar jaar geleden kreeg hij toevallig een foldertje over het Amerikaanse fietsgebeuren van dit jaar in de vingers. Fietsfan als hij is, trok hij informaties, wat hem het Amerikaanse verzoek opleverde om in zijn vaderland „een beetje publiciteit" aan „bikecentennial" te geven. Voordat Gijsbert Valstar er erg in had, overschreed hij de vage grens tussen publiciteit en promotie. En toen de eerste aspirant-deelnemers zich aandienden, deed de ver keersstudent wat zijn hand vond om te doen: organisato risch werk. Al gauw zat hij tot over zijn oren in de organisatie van de Nederlandse deelname aan „bike-cen- tennial-76". Zelfs als straks de Nederlandse aspirant-deelnemers les krijgen in zaken als spaak verwisselen (op zaterdag 10 april a.s is de eerste nationale deelnemersbijeenkomst) staat en zit Gijsbert Valstar daar helemaal achter. Gijsbert Valstar trouw hun aanvullingen op de al maar groter wordende papier winkel van folders, regle menten, formulieren en an der materiaal. En hun Ne derlandse „agent" speelt het allemaal trouw door aan zijn landgenoten, die ook maar enigszins geinte- resseerd (kunnen) zijn in de gigantische Amerikaanse trap-trail. Gijsbert doet zelf ook mee. Waarschijnlijk niet de grote tocht, maar wel een fikse trip. Daarvoor komen drie maanden praktijk, die hij voor de Tilburgse verkeers- academie moet doen, danig op de tocht te staan, maar dat heeft hij er graag voor over. Amerika twee eeuwen onafhankelijk, dat wordt natuurlijk aan gene zijde van de Grote Plas op groot se wijze gevierd. De over vijf maanden uitgesmeerde „trans-America-trail" voor fietsers, .Bikecentennial- 76", is slechts een onder deeltje van het geheel. Alle maal echt Amerikaans uit en opgezet: trajecten door zoveel mogelijk historisch belangrijke plaatsen, een netwerk van „bikeinns" langs de route, een scala van mogelijkheden om het wat kalmer aan te doen voor hen die bang zijn de grote trail niet aan te kun nen, fietsloze zondagen en een „home-hostal"-projekt dat het mogelijk moet ma ken bij gastgezinnen te overnachten. Gijsbert Valstar is min of meer per ongeluk met de organisatoren van „Bike- centennial-76" in contact gekomen. Hij is van huis uit fietsfan, dat wel. En als student aan de Verkeersa- aldus Gijsbert. Desge vraagd ventileert hij voor de vuist weg óok nog even een aantal beroepen, waar mee de deelnemers zich thuis onledig houden als ze niet fietsen: „Schilder, tim merman, fabrieksdirecteur, verpleegster, maatschappe lijk werkster, program meur, automonteur en kan toorbediende". De jongste adspirant-deel- nemer is tot heden een twaalfjarig jongetje uit Delft, dat met zijn ouders de grote tocht gaat maken. De oudste adspirant-deel- nêmer is één-enzeventig en komt uit Gouda. „Bij de inschrijvers is trouwens een complete club van vijf- en-zestigplussers, die al heel wat monsterritten op z'n naam heeft staan, zelfs een fietstocht naar Rome". Voor de grote tocht heeft men uiteraard veel vakan tie nodig, want met de uit en thuisreis mee gaan er meer dan tachtig dagen in zitten. Een aantal Neder landse fietsfans heeft, om van de Amerikaanse fiets- partij te kunnen zijn vorig jaar geen vakantie genoten en het voor elkaar gekre gen de vakantie van vol- Toch ziet Joop Bekkering in de verscherpte concur rentie ook positieve kanten. „Het blijkt nu opeens, dat de grote touroperators be reid zijn om met elkaar aan de tafel te gaan zitten. Er wordt momenteel regelma tig van gedachten gewis seld en één van de resulta ten daarvan is al geweest, dat de gezamenlijke touro perators na één middag praten besloten om een Spanje-campagne te lance ren. Dat zou vorig jaar nog onmogelijk zijn geweest In vijf advertenties, waaraan de meeste reisorganisaties hebben meebetaald is ge probeerd om de mensen weer warm te maken voor een vakantie in Spanje. En dat lukt ook nog: vóór die campagne zakte het aan deel van de Spanje-reizen elke week gestadig. Na de eerste advertenties begon de grafieklijn opeens weer te klimmen. Ik heb er met stijgende verbazing naar staan kijken". Voor de nabije toekomst is Joop Bekkering beslist niet pessimistisch: „We moeteil nu duidelijk even de adem inhouden, maar ik ben er van overtuigd, dat de fase, Holland International-directeur Joop Bekkering: „We maken ons nu klaar voor de sprong naar verdere groei". waarin we nu rondtobben de aanzet is voor een sprong naar verdere groei. Het hangt van ons, de tour operators af, hoe wij die groei effectueren. De reis markt heeft dringend be hoefte aan duidelijkheid, de klant wil weten, waar hij aan toe is. Tot nog toe hebben wij onze aandacht te veel geconcentreerd op de buitenkant: steeds dik kere programma's, veel kleur, mooie dames op de voorplaat. Elke touropera tor probeerde zijn collega's te overtroeven met lokker tjes, dumpprijzen, kleine lettertjes. De één houdt drie seizoenen aan, de an der vier, weer een ander vijf. Geen zinnig mens kan er meer een touw aan vast knopen. Leg maar eens tien reisprogramma's naast el kaar en probeer objectief te vergelijken. Zelfs een doorgewinterde kenner doet er weken over om de voordeligste aanbieding er uit te vlooien. Daarom zijn wij begonnen met een opiniepeiling onder de consumenten. Wat wil hij, wat verwacht hij van ons? Ons hele programma moet veel duidelijker dan voorheen in het voordeel zijn van de klant. En daar voor is samenwerking noodzakelijk. Dat betekertt nog geen kartelvorming, want de markt kan met functioneren zonder gezon de concurrentie. Wat wij echter wel willen bereiken is het uitbannen van extra- me excessen. Wij tourope- I rators moeten ophouden met tegen elkaar te schop pen, want daar is de klant evenmin mee gediend als Ruziezoekers wekken nooit vertrouwen. Vrienden wel". Leo Thuring cademie in Tilburg heeft hij een zwak voor alles wat met fietsen te maken heeft, dat ook. Toen Gijsbert las, dat een fietsclub uit Phila delphia contact zocht met „fietsdeskundigen" in fietsnatie nummer één," schreef hij er op en kwam per kerende post aan de weet, dat de Amerikaanse fietsers zwaar werden ge discrimineerd. Het stadsbe stuur van Philadelphia gaf de auto namelijk overal voorrang en maakte het de clubleden zelfs vrijwel on mogelijk om per fiets naar hun werk te gaan. Voor verkeersstudent Gijsbert aanleiding om de fietsclub- aan-de-overkant zo goed mogelijk van advies te die nen. Waarbij hij in zijn da gelijkse doen natuurlijk ui termate goed zat. Van het één komt het an der en in dit geval was dat een deputatie van de fiets- vereniging uit Philadelphia, die Westeuropa ging „doen" en en passant even bij Gijsbert Valstar aan wipte. De Amerikanen had den in hun bagage een fol der van „Bikecentennial- 76" en hun Nederlandse vriend en raadsman zei: „Da's ook voor Nederlan ders interessant". In december 1974 begon Gijsbert Valstar met het promoten van de Neder landse en ook Belgische deelname aan ,3ikecenten- nial-76". Wat betekende, dat hij al gauw geen vrij moment meer had. Al bijna een jaar lang is hij er elk weekeinde en elke vakantie druk voor in de weer. Maar de resultaten zijn er dan ook wel naar. Gijsbert: „De deelname van ruim hon derdvijftig Nederlandse fietsers staat al vast. En het zit er dik in, dat het er tweehonderd worden". En hij voegt er enthousiast aan toe: „Dat zou leuk zijn, één fietser voor elk jaar van de Amerikaanse onafhanke lijkheid!" Van de fietsers, die reeds hebben ingeschreven, komt tachtig procent uit het westen „omdat Bikecenten- nial-76" daar in eerste in stantie de meeste publici teit heeft gekregen." Het is wèl zo, dat - ondanks de emancipatie - de man nen het winnen van de vrouwen. „De verhouding is ongeveer drie op één", gend jaar tevoren te krijgen, zodat er - met die van dit jaar mee - over drie zomervakanties kan wor den beschikt. En dat was dan veelal net genoeg om de hele trans-American- trail onder de bandjes door te kunnen jagen. Die bandjes moeten bij voorkeur wel van de Ame rikaanse maat (27 inch) zijn en niet van de onze (28 of ook wel 26 inch). Maar als 't niet anders kan, is dat geen ramp want onze maat is in The States beter te koop dan de Amerikaanse hier. En verder is een fiets met tien versnellingen (usance in Amerika) ten zeerste aan te bevelen, aan gezien er nogal wat berg en heuveltrajecten in de routes zitten. De belang rijkste reden waarom uit Nederland fietsen worden meegenomen (en - bijvoor beeld - niet in „The States" gehuurd) is, dat het op zul ke grote fietstrajecten van het allergrootste belang is te beschikken over een fiets waaraan men enigszins ge wend is. Niet voor niets wordt de aspirant-deelne mers van „Bikecentennial- 76" (ook in Nederland) om het hardst geadviseerd in tensief te trainen op de fiets, die men straks gaat gebruiken. ,3ikecentennial-7 6-Hol- land" in casu Gijsbert Val star zorgt ervoor, dat.een Amerikaans verkeersvoor- schrift voor fietsers „zijn" contingent straks geen par ten gaat spelen. In „The States" moeten fietsen na melijk spaakreflectors voe ren, die maken dat de kar retjes 's avonds van opzij beier zichtbaar zijn. Die re flectors zijn besteld en zul len op deelnemers-bijeen komsten worden uitge reikt. Gijsbert: „Het is natuurlijk ook zaak, dat men in staat is vlug en zonder mankeren een bandje te plakken of een wiel te verwisselen". Waaraan hij nog toevoegt, dat het iets minder gemak kelijke vervangen van spa ken zal worden gedemon streerd en onderwezen op deelnemersbij eenkomsten. Regionaal (Rotterdam en Den Haag) zijn die er al geweest, nationaal wordt de eerste op zaterdag 10 april gehouden in „De Gul den Helm" te Zutphen. „Het is de bedoeling", zegt Gijsbert Valstar, „dat er nog meer nationale deelne mersvergaderingen volgen, voordat op dinsdagmiddag I 18 mei a.s. op Schiphol de eerste dertig Nederlandse „bikecentennial"-rijders met „Bikecentennial"-rij- ders en al het luchtruim kiezen". Hij heeft inmiddels al wel zoveel kijk op de zaak, dat hij het belang van zulke meetings glashelder ziet „Aan het andere eind van de wereld gaan fietsen is een hele onderneming en de mensen, die dat samen gaan doen, willen dan ook van tevoren echt wel even eikaars handje vasthouden, figuurlijk dan". Deelname aan „Bikecenten nial-76", waarvan de grote en kleinere tochten van mei tot en met september gere den kunnen worden, kost natuurlijk wel een slordige duit. Voor de grote tocht komt het „all-in" (dus inclu sief de retourvlucht) neer 1 op zo'n vier- tot vijfduizend gulden, voor de kleinere va rieert dat bedrag al naar gelang de „fietsvakantie" duurt van rond vijftienhon derd tot drieduizend gul den. DRIES SCHEEDS'rD A

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14