POND GING DOOR EEN DIEPTEPUNT Paragnosten onderzoeken ,spook"-kruisingen Verzet tegen woonwagen kampje in Voorschoten DODELIJK ONGEVAL £eidoc@oti4cmt K. V. P. en A. R. weigeren parlementaire aktie over bezuinigingen J ubileumuitvoering Katwijkse gymclub Oppositieleiders in Spanje komen voor de rechter Van der Niet nog geen overeenstemming met crediteuren VRIJDAG 2 APRIL 1976 leidse cour ant PAGINA 9 OP VERZOEK VEILIG VERKEER NEDERLAND WOUBRUGGE/BODEGRAVEN (ANP) De bekende Nederland se paragnosten G. Croiset en W. Tholen zijn tot de conclusie ge komen dat het veelvuldig voor komen van ongelukken op twee zeer overzichtelijke kruisingen in Woubrugge en Bodegraven ge weten moet worden aan para normale spanningsvelden ter plaatse. Zij baseren hun conclusie op een onderzoek dat zij gisteren in Woubruge en Bodegraven heb ben ingesteld. Het, onderzoek werd uitgevoerd op verzoek van Veilig Verkeer Nederland. Deze instantie kon geen verklaring vinden voor het abnormaal hoge aantal ongevallen op de twee kruispunten, die qua inrichting een zeer veilige indruk maken. Het besluit om de twee paragnos ten in te schakelen nam Veilig Verkeer Nederland omdat het deze organisatie was opgevallen dat in de processen-verbaal van de ongelukken steeds verklarin gen stonden in de trant van: „Bestuurder had zijn aandacht niet bij de weg, bestuurder lette even niet op" enzovoort. De beide paragnosten hebben verscheidene keren over de krui singen gelopen. Op de kruising Rijksweg 11 (LeidenBodegra ven) met de Goudseweg in Bode graven, voelde paragnost Tholen een emotionele angst. Hij zei de angst van de slachtoffers dubbel te beleven. Op de kruising van de Herenweg (tussen Alphen en Leimuiden) met de Kruisweg in Woubrugge hebben beide parag nosten sterke spanningsvelden gevoeld. Ze hebben storingszönes gemerkt die mensen hun geeste lijke vermogens zouden doen wegzinken, aldus Woudenberg. Croiset heeft Woubrugges burge meester D. Brouwer de Koning gevraagd op een punt ten noord oosten van de kruising een paal tje te laten slaan, dat zijns in ziens een discontinuering van het storingsgebied zal veroorzaken. De Woubrugse burgemeester heeft toegezegd dat het paaltje er zal komen. Op de provinciale weg ter hoogte van Zeeland (N. Br.), is gisteravond een 24-jarige verpleegster dodelijk verongelukt als gevolg van een verkeerde inhaalmanoeuvre. Haar auto werd gegrepen door een vrachtwagen met aanhanger en totaal vernield. LONDEN De koers van het pond sterling heeft pch tijdens de middaghandel van donderdag in Londen enigszins hersteld van het ongekende Bieptepunt van 1,88 dollar dat 's ochtends was bereikt. Rond een uur of drie werd gehandeld op 1,8870 bieden 1,8885 laten. De forse daling van !s ochtends hield verband met de arbeidsonrust bij British Leyland, waar de produktie tot stil stand dreigde te komen door een staking van [ereedschapsmakers. Het pond wist zich enigszins te herstellen toen bekend werd dat een deel van de stakers bij de grootste Britse autofabriek weer aan de slag is kegaan. British Leyland is een van de belangrijk ste exporteurs van Engeland. Een langdurige sta king zou een nieuwe klap kunnen betekenen voor de positie van het pond sterling, die de laatste tijd toch al niet bepaald rooskleurig is als gevolg van de bar slechte economische omstandigheden in Engeland. De koersdaling van het pond wordt overigens niet alleen aan de economische toestand in Engeland geweten, maar ook aan een opleving van de vraag naar marken. Blijkbaar zijn er weer bezitters van ponden sterling (en ander vreemd geld) die menen dat het bezit van D-marken tot snelle rijkdom kan leiden Italië overweegt rantsoenering van benzine (Van onze correspondent Wij- nands) ROME In Italië wordt ern stig rekening gehouden met een rantsoenering van de benzine, gekoppeld aan een nieuwe prijsverhoging, de derde in en kele weken tijd. Bij het presenteren van een eco- inomisch jaarverslag over het af gelopen jaar en de prognose voor het lopende jaar, heeft mi nister Andreotti gezegd, een voorstander van tijdelijke rant soenering te zijn. Verwacht wordt dat de minis terraad deze visie deelt en dat het binnenkort tot maatregelen komt, die bedoeld zijn het bin nenlands gebruik van olie- en olieprodukten te drukken. Italië moet jaarlijks miljarden neertel len voor de import van deze energiebronnen. Enthousiasme voor overdekt zwembad in Oegstgeest Van onze correspondent Oegstgeest Bijna alle houders van een abonnement op het Oegstgeestse openlucht zwem bad Poelmeer zijn een voorstan der van de bouw van een over dekt zwembad. Dit is gebleken uit een enquête, waarvan de cij fers werden bekend gemaakt tij dens de vergaderingen van com missies uit de Oegstgeester raad over de zgn. zwembadnota van B. en W., waarin plannen wor den ontvouwd om te komen tot de bouw van een overdekt zwembad van slechts 3 mil joen. De commissies toonden zich erg enthousiast. Ze spraken echter de voorkeur uit voor een bassin met een breedte van 15 meter in plaats van 12,5 meter zoals in de nota wordt voorge steld. Nieuwe voorzitter j Nijverheid en Handel Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het departement Leiden van de Nederlandsche maatschappij voor nijverheid en handel heeft gisteren een nieuwe voorzitter gekozen. Het is de heer Samsom. Hij volgt de 1 heer Poels op, die wel als ge woon lid in bestuur blijft. De heer J. de Jongh werd als pen- ningmeester herkozen. Het be- j stuur werd met de heer Sprey uitgebreid. Tijdens de gisteren gehouden i jaarvergadering werd besloten de volgende lunchbijeenkomst i te houden in Hotel Tor.Burge- meester Gallas van Alphen zal daar spreken over de reorgani- satie van het binnenlands be- stuur. Ook kwam de ophanden zijnde viering van het tweehon- j derd-jarig bestaan aan de orde. j De maatschappij organiseert in 1977 een feestdag in Haarlem. i Polyether matrassen Hoogte 15 cm, meerkleurige damast, 2-zijdige bestikking Noordeinde 17 Roelofarendsveen TEL. 01713-2494 Indrukwekkend protest De parlementaire geschiedenis kent slechts enkele protes ten, die zo sterk in Nederland aangeslagen zijn, als die tegen de legalisering van de abortus. Niet minder dan 600.000 handtekeningen getuigen van een mening, die men niet mag verwaarlozen ook niet in de politiek. Zeker, wanneer men ervan uitgaat, dat de aktievoerders van „Redt het ongebo ren kind" per bezochte woning slechts één handtekening gevraagd hebben en dat zij bovendien degenen, die al schriftelijk hadden getekend, dringend verzocht hebben, dit niet te herhalen. Het is een van de meest delikate kwesties, die de Tweede Kamer straks aan de orde gaat stellen. Vóór- en tegenstanders van de legalisering van de abortus hebben in de loop van de jaren, dat deze kwestie op politiek niveau speelt, niet nagelaten soms indrukwekkende documenten samen te stellen. Daarvan moet men uitgaan, wanneer men zich wil verdiepen in de vraag, wat politici thans te doen staat. Het monsterverbond, dat de P.v.d.A. en de V.V.D. bezig zijn te sluiten, kan wijzen op een mogelijke meerderheid in de Tweede Kamer vóór legalisering. Maar dan nog is Nederland er niet. Integendeel, dachten wij. Want vele huisartsen bijvoorbeeld zullen in hun praktijk weigeren adviezen in de richting van abortus te verstrekken en vermoedelijk ook vele specialisten. Zij zullen dit doen op medische, op medisch-ethische of op religieuze gronden. Waarmee de tweespalt volledig geworden is. De zeer grote vraag is daarom, of deze uitermate delikate aangelegenheid al voldoende ver bestudeerd is, dat zij nu reeds in de Tweede Kamer kan komen, ondanks alle afspraken, die bij de kabinetsformatie hierover gemaakt zijn. Daarbij is een bepaalde rangorde van behandeling voorgesteld. Maar het monsterverbond tussen V.V.D. en P.v.d.A. doorkruist deze afspraak volledig, zeker wanneer i beiden met een gezamenlijk initiatiefvoorstel zullen komen. Liberalen en socialisten beroepen zich hierbij beiden erop, dat zij nu na jarenlange discussie klaarheid in deze kwestie willen brengen. Maar wij vrezen, dat zij de tegenstellingen alleen maar zullen verscherpen en dat zij de gewetensnood van velen nog ernstiger zullen maken. Afgezien dan nog van de wellicht politieke gevolgen, die zij er desnoods aan willen verbinden. Want zeshonderdduizend protesterende handtekeningen spreken in dit verband boekdelen, hoe men er dan ook over moge denken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG K. V. P.-fractieleider mr. F. Andriessen en zijn A. R.-collega mr. W. Aantjes weigeren de regering nu ter verant woording te roepen over de toegezegde bezuinigingsnota met betrekking tot de collectieve uitgaven die minister Duisenberg van Financiën de Tweede Kamer beloofd heeft. De liberale fractieleider H. Wiegel had beiden namelijk per brief gevraagd stappen te ondernemen, omdat deze nota volgens hem zolang op zich laat wachten. Nieuw verzetsmonument in bos Oegstgeest Terwijl het pu bliek nog nau welijks toe is aan luchtiger zomerkledij, zijn de ontwerpers in Parijs al weer begonnen aan de zwaardere kost voor de ko mende herfst en winter. Hier twee modellen van Ungaro: be drukte stoffen op zwarte panta lons. Van onze correspondent Oegstgeest De raadscommis sie van CRM heeft de Bergense beeldhouwer Zweerus opdracht gegeven voor de vervaardiging van een ontwerp-plastiek, ter voltooiing van het verzetsmonu ment in het Bos van Wijcker- slooth. Enige jaren geleden viel het bestaande beeld bij een zwa re storm van de sokkel en werd onherstelbaar beschadigd. Ook besprak de commissie in haar gisteren gehouden verga dering een rapport waarin een achttal plaatsen als eventuele bestemming voor het woonwa- I genkamp worden genoemd. Het i rapport zal worden voorgelegd aan het dagelijks bestuur van het woonwagencentrum. Van onze correspondent VOORSCHOTEN - In tegen stelling tot de raadscommissie voor welzijn en onderwijs is de commissie van openbare wer ken van Voorschoten geen voor stander van de vestiging van een woonwagenkampje in deze gemeente. Zoals bekend heeft een groep woonwagenbewoners een tijdje geleden het plein voor het Leidse stadhuis bezet en de plaatselijke overheid onder druk gezet. Onder meer om haar zover te krijgen woonwa genkampen in omliggende ge meentes te creëren. S. A. C. Begeer (WD) ziet onoverkome lijke bezwaren tegen een woon wagenkamp in Voorschoten. „Met zo'n woonwagenkamp", al dus Begeer, „halen we de discri minatie in ons dorp". Daarmee wilde hij zeggen dat woonwagenbewoners voorge trokken worden. Zij kunnen maar overal kampen krijgen, zonder last wetten overtreden, terwijl de niet woonwagenbewo ner aanzienlijk minder vrijheid heeft. Hij wilde ook wel eens weten waar het verschil ligt tus sen woonwagens en woonboten. De laatste groep is veel minder gewenst en wordt dan ook nog al eens geweerd. Hij gelooft dat het aanwijzen van een locatie min of meer uit angst voor deze groep gebeurt, daar zij anders wel eens opstandig zou kunnen worden. Andriessen en Aantjes zien ech ter niet in, dat een parlementai re aktie enige zin heeft, omdat de regering toegezegd heeft ui terlijk 15 mei met het bezuini gingsplan te komen. Zij betreu ren het wel, dat het kabinet zoveel tijd nodig heeft, om een nota over de gewenste bezuini gingen op te stellen. Minister Duisenberg had woens dag op schriftelijke vragen van Wiegel geantwoord, dat de in het vooruitzicht gestelde nota over de bezuinigingen in de col lectieve sector (overheidsuitga ven en sociale uitkeringen) wel tot half mei op zich zou laten wachten. Tevens liet de minister weten, nauwelijks kans te zien nog in de uitgaven van dit jaar ombuigingen aan te brengen. De nota moet komen in verband met een door de kamer aange nomen motie van de K. V. P. Daarin werd gevraagd uiterlijk februari een duidelijk bezuini gingsplan in te dienen. Zo moge lijk zou er volgens dezelfde mo tie nog dit jaar bezuinigd moe ten worden. Als reactie op dit antwoord stuurde de liberale fractieleider Wiegel gisteren een brief naar de K. V. P. en de A. R. daarin aandringend op stappen van de ze twee fracties. Als zij dit nala ten, dan zal de V. V. D. tot aktie overgaan en zal zij met spoed de regering in de Tweede Ka mer ter verantwoording roepen. De V. V. D.-fractie zal dan een oordeel van de kamer vragen over de gedragslijn van de rege ring. MADRID (Rtr) De Spaanse arbeidersleider Marcelino Ca- macho en drie andere oppositie leiders zijn gisteren beschul digd van het bepleiten van een wijziging in de regeringsvorm, een misdaad die gestraft kan worden met max. 30 jaar gevan genis. Dit hebben juridische kringen in Madrid meegedeeld. De vier leiders, die maandag werden gearresteerd, zijn leden van het nieuwe oppositiever- bond, de Democratische Coördi natie, waarvan christendemo craten, communisten, maoisten en socialisten deel uitmaken en dat in totaal 13 partijen her bergt. Het politiek program van het verbond bevat een oproep tot een referendum over zowel de staatsvorm monarchie, re publiek of iets anders als over de regeringsvorm. Volgens regeringsfunctionarissen wordt het verbond als ondermijnend beschouwd, omdat het niet auto matisch de monarchie accep- Naast Camacho. gedurende lan ge tijd gevangene onder het Franco-regime, zijn de beschul digden de advocaat Antonio Garcia - Trevijano, de commu nistische leider Javier Alvarez Dorronsoro en de maoist Naza- rio Aguado. De Spaanse regering heeft twee betogingen verboden. Een van dezebetogingen zou morgen in Madrid gehouden moeten wor den door linkse organisaties, de andere zou zondag worden ge houden door oud-striiders. Van onze correspondent Katwijk De gymnastiekver eniging „S.K.R." is vanavond het onderwerp van een jubi leum-uitvoering ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. In de sporthal „Cleijn Duin" wordt met een demonstratie door le den van allerlei leeftijden het feit herdacht dat op 14 augustus 1956 de „Sportvereniging Kat wijk Rijn" werd geboren. In de gymnastiekzaal van de Otto Baron van Wassenaar van Catwijckschool werden de eer ste rekstok- en grondoefeningen gedaan onder leiding van mej. J. Jongedijk en de heren A. Bijland en Th. Smelik. Al snel telde de vereniging 400 leden. Op 1 maart 1957 werd „S.K.R." lid van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond. S.K.R. blijkt 20 jaar later een vereniging te zijn van blijvers. Van een onzer verslaggevers HAZERSWOUDE - Het ge sprek dat vanmorgen had moe ten plaatshebben tussen de drie industriebonden (NVV, NKV en CNV) en het door het in liquidi teitsmoeilijkheden verkerende installatiebedrijf Van der Niet te Hazerswoude dorp in de arm genomen advocatenkantoor Van der Plas, is uitgesteld tot volgen de week. woudse installatiebedrijf met haar crediteuren overeenstem ming bereiken over de open staande betalingen. Mocht ech ter geen overeenstemming met alle crediteuren worden bereikt, dan zal het faillissement van Van der Niet B.V. onmiddellijk moeten worden aangevraagd en zal de 200 man personeel op straat komen te staan. Zoals bekend moet het Hazers- Hoewel aanvankelijk werd wacht dat deze overeenstem ming gisteren al bereikt zou zijn, bleek vanmorgen dat met een aantal crediteuren nog geen contact was geweest, zödat het gesprek tussen vakbonden en de advocaat van Van der Niet over de te nemen maatregelen ook geen doorgang kan vinden. Pas als overeenstemming met de crediteuren is bereikt kan het bedrijf een beroep doen op een geldelijke steun van de over- L. v. Tilburg in gemeenteraad van Valkenburg Van onze correspondent Valkenburg De heer L. van Tilburg volgt wethouder Van der Hoef (AR) op als raadslid in de gemeenteraad van Valken burg. De heer Van der Hoef is afgetreden wegens gezondheids redenen. Als voorzitter van het comité tot instandhouding van de paardenmarkt en voorzitter van de afd. jeugdvoetbal van de Valken '68 is de heer Van Til burg geen onbekende in Valken burg. Wie de heer Van der Hoef als v^ethouder zal gaan opvol gen inog niet bekend. Trouwe leden van toen komen nog steeds op de lijsten voor. Zoals mevr. de Roode-Klok en mevrouw Brussee-Koelewijn, die als turnsters van toen nu als gediplomeerde leidsters aan de vereniging zijn verbonden. Tot de oud-gedienden behoren ook mevrouw Spanhoff-Jongedijk (die sinds de oprichting leidster is) en de heer W. A. Nieuwen- huizen, die sinds 1958 de voor zittershamer hanteert. De vereniging telt momenteel ruim 600 leden, waaronder bij zonder veel jeugd. De feestelijkheden rond het 20- jarig bestaan, die vanavond hun hoogtepunt bereiken, begonnen al in november met onderlinge wedstrijden en ODenbare lessen. Vernielingen op GEB-terrein NOORDWIJK Een drietal scholieren in de leeftijd van 13 en 14 jaar heeft huisgehouden op het terrein van de bedrijven aan de Losplaatsweg. De kna pen klommen over de afraste ring, rolden met de op het ter rein liggen kabelhaspels en gin gen vervolgens aan het rijden met enkele GEB-wagentjes. Ze waanden zich op de kennis en gebruikten de wagentjes als botsautootjes, met het gevolg dat twee GEB-voertuigen in el kaar werden gereden en dat ook een op het terrein staande loods werd beschadigd. De jongelui krijgen een schade rekening gepresenteerd, welke zei er 600.- zal bedragen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9