Oudere werkloze uitkering tot aan krijgt pensioen Plan samengaan energiebedrijven IN SOMMIGE EG-LANDEN ZITTEN RONDUIT KNOEIERS in Zuid-Holland KAPITEIN „METULA" ONSCHULDIG Wilde stakingen bedreigen British Leyland Koel bad Enorme chaos dreigt in Amerika 10 jaar geëist voor wurging van vriendin Normen voor huursubsidie worden niet gewijzigd t VRIJDAG 2 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat accoord met een wijziging van de wet werkloosheidsvoorziening ten gunste van oudere werknemers. Dank zij deze wijziging krijgen werknemers die na hun 57,5 jaar werkloos worden recht op een uitkering tot aan de pensioenperiode. Deze belangrijke verbetering van de wet gaat 80 miljoen gulden per jaar kosten. Voor j sommige Kamerfracties ging de wijziging niet ver j genoeg, maar staatssecretaris Mertens (Sociale Za- i ken) ziet geen kans voor een nog gunstiger regeling. Mensen die werkloos worden, komen op grond van de huidige «(.wetgeving in aanmerking voor n een half jaar wachtgeld en daar- 1 na maximaal twee jaren uitke- c ring op grond van de wet werk- t loosheidsvoorziening (W.W.V.). t Die uitkeringen bedragen 75 procent van het dagloon sociale r, verzekeringen. Is iemand nog langer werkloos, dan is hij na die 2,5 jaar op de bijstand aan- J gewezen. De wetswijziging waarmee de 'i Kamer nu akkoord is gegaan houdt in dat werknemers van 57,5 jaar en ouder wanneer zij werkloos worden, eerst een half jaar wachtgeld krijgen en daar na tot hun 65ste jaar in aanmer king komen voor een uitkering op basis van de wet werkloos heidsvoorziening. Die oudere werknemers hoeven dus niet meer bij de bijstand aan te kloppen. De wetswijziging heeft een terugwerkende kracht tot 1 januari 1975. De Tweede Kamer had in het algemeen veel waardering voor deze belangrijke verbetering, omdat oudere werknemers nau welijks meer aan de slag kun nen komen wanneer zij op straat komen te staan. Blijvende uitkeringen tot de pensioenleef tijd kunnen het leed van de werkloosheid voor deze werkne mers wat verzachten. Drs. Tilanus zei namens CHU, KVP en ARP nogal geschrok ken te zijn var» de kosten die met de wetswijziging zijn ge moeid. Hij vreest dat van deze verbetering zuigkracht uitgaat en meer oudere werknemers aan de kant zullen worden ge zet. Dat zou bedenkelijk zijn. CPN en PSP dienden een wijzi ging in om ook werkende ge huwde vrouwen onder de verbe terde regeling te laten vallen, maar vanwege de extra kosten (70 miljoen) had staatssecretaris Mertens daartegen ernstige be zwaren. Deze zaak is overigens nog volop in studie, daarom trok Vellenga (PvdA) een motie hierover in en wilde hij eerst het resultaat van de studie afwach ten. Vellenga drong er bij de staatssecretaris op aan voortdu rend te zien of verdergaande verbeteringen ten gunste van de oudere werknemers mogelijk zijn. Hij vroeg verder te laten bestuderen, wat staatssecretaris Mertens toezegde, of het moge lijk is oudere werknemers die vrijwillig terug treden om een arbeidsplaats voor een jeugdige werkloze vrij te maken, even eens onder de regeling te laten Rietkerk (WD) maakte zich eveneens zorgen over de kosten. Hij zag ook als risico, dat al te gemakkelijk oudere werkne mers zullen worden ontslagen. Net zoals ze nu naar de W A O. worden verwezen. Hij voelde er niets voor de kosten op te voe ren door de verbetering uit te breiden. Om de kostenstijging te beperken zou moeten worden bekeken of de verbetering van de wet een tijdelijk karakter zou moeten hebben. Drees (DS'70) diende een motie in om de ver beterde regeling uit de te ver wachten besnoeiingen in de so ciale verzekeringen te houden. Staatssecretaris Mertens vond deze besnoeiingen nu niet aan de orde en zag liever niet dat de Kamer daarover een uit spraak deed De staatssecretaris gaf de verzekering er bij de arbeidsbureaus op aan te zullen dringen, een oneigenlijk gebruik van de verbeterde regeling te gen te gaan, zodat niet al te gemakkelijk oudere werkne mers naar de W.W.V. worden verwezen Ook oudere werkne mers hebben recht op arbeid en daarom zullen de arbeidsbu reaus hun aandacht aan de be middeling van die werknemers moeten blijven besteden. De staatssecretaris voelde er overi gens niets voor de verbeterde regeling een tijdelijk karakter te geven omdat nauwelijk kan worden overzien hoe lang nog de ongunstige werkloosheidssi tuatie zal aanhouden. LONDEN (AFP) British Ley land, de gigant van de Britse j automobielindustrie, wordt op nieuw bedreigd met een volle dige stillegging van de produk- tie door een serie wilde stakin gen, die zelfs het voortbestaan - van de onderneming in gevaar brengen. De opeenvolgende ac ties van enkele honderden ar beiders in 5 van de 50 Leyland- vestigingen hebben tot nu toe CHICAGO (RTR) In de Ver enigde Staten hebben ongeveer 450.000 vrachtwagenchauffeurs en bijrijders, georganiseerd in de machtige „Teamsters" vak- bond, gisteren het werk neerge- i legd omdat zij met de werkge el vers geen overeenstemming hebben kunnen bereiken over rr een nieuwe cao. Door het weg- vallen van deze vitale schakel, t die rond 60 procent van alle TRENTON (RTR) De openba- re aanklager van de staat New E Yersey zal in hoger beroep gaan tegen de beslissing van het I Hooggerechtshof van New Yer- sey in de zaak rond de 22-jarige 1 Karen Anne Quinlan. Het Hooggerechtshof bepaalde j woensdag dat het ademhalings- j apparaat, waarmee de al een jaar in coma liggende vrouw in leven gehouden wordt, wegge nomen mag worden als de art- i sen geen hoop meer hebben op herstel. Een dergelijke dood zou door I het Hof niet ervaren worden als doodslag, maar veeleer als over lijden tengevolge van natuurlij ke oorzaken. De officier van Justitie verklaarde echter in zijn Helm na ongeval vervangen UTRECHT (ANP) Bromfiet sers doen er verstandig aan hun valhelm na een ongeluk te ver vangen. Door een val verandert 17.000 arbeiders zonder werk gebracht, waarmee de produk- tie van 10 van de 17 auto-mo dellen volledig tot stilstand is gekomen en een verlies aan in komsten is veroorzaakt van meer dan 110 miljoen gulden. De vijf stakingsacties, waarvan de laatste in de nacht van woensdag op donderdag begon, zijn het gevolg van salariseisen industriële goederen vervoert, dreigt er in de V.S. een enorme chaos te ontstaan. De stakers eisen over de komen de drie jaar uitgesmeerd een loonsverhoging van 30 procent. Hun uurloon ligt thans tussen de 7.18 en 7.33 dollar. Economische deskundigen zijn van mening dat de staking, als die van lange duur is, gevaar commentaar op de uitspraak, dat het weghalen van de appa ratuur volgens hem wel neer komt op doodslag. De vader van Karen Quinlan was het eens met het besluit van het Hooggerechtshof. Hij rea geerde met: „Dit is waar we voortdurend om hebben gebe den". Hij wil dat het beade mingsapparaat in het bijzijn van een priester afgesloten wordt. Voor de Vaticaanse radio heeft de rechtsgeleerde prof Sergio Cotta gezegd, dat de beslissing van het hooggerechtshof „veel gevaarlijke aspecten" heeft. Hij ziet er o.a. een wettiging van de zelfmoord in. de samenstelling van de bin- nenschaal van de helm, waar door deze minder betrouwbaar wordt, aldus „Veilig Verkeer Nederland. Meestal, zo zegt de vereniging, is er na een ongeval zo op het oog „geen barst" te zien van een beschadiging van de helm. Maar de praktijk leert, dat in de meeste gevallen zo'n „hoofddek sel" wel degelijk minder be scherming biedt tegen harde stoten. van kleine groepen gespeciali seerde arbeiders, die zich niet willen neerleggen bij de richtlij nen van de nationale vakbond voor werknemers in de automo bielindustrie. British Leyland werd een jaar geleden voor de ondergang be hoed door ingrijpen van de re- gering-Wilson die de onderne ming praktisch heeft genationa- kan opleveren voor het zich thans aftekenende economisch herstel en dat het een startschot zou kunnen betekenen voor een nieuwe, ongewenste inflatieron de. De regering heeft de mogelijk heid om, gebruik makend van bijzondere bevoegdheden, de staking te doorbreken en een „afkoelingsperiode" van 80 da gen te gelasten. Op het Witte Huis wilde men niet zeggen of dat te gebeuren staat. De automobielindustrie van De troit voorspelde dat de lopende banden daar volgende week noodgedwongen zullen stoppen als er dan nog geen regeling is getroffen. Ook de staalindustrie en andere bedrijfstakken voor spelden een rem op hun produk- tie als de staking mocht voort- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIII Van een onzer verslaggevers Oegstgeest Ruim 1000 man heeft gisteren een duik genomen in het Oegstgeestse openlucht zwembad Poelmeer. Alleen geoefende zwemmers, want het ondiepe bad stond gis teren leeg. Oorzaak was een ka potte verwarmingskabel op de bodem van het bad, maar vol gens een woordvoerder van het zwembad kan ook in dat bad vanaf morgen weer naar harte lust gezwommen worden. Illtllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG (ANP) - Oud- KVP-voorzitter dr. ir. D. de Zeeuw, thans samenwerkend met dr. J. Terlouw van D'66 in de politieke groep „Resoluut", zal benoemd worden tot Alge meen Directeur Landbouwon derzoek bij het ministerie van liseerd en een zeven jaar lopend investeringsprogram van 1.4 miljard pond heeft opgesteld om het bedrijf te moderniseren. De vakbond heeft stelling geno men tegen de stakers omdat hun eisen ver uitgaan boven de limiet die voor salarisverhogin gen is voorzien in het regering sprogram ter bestrijding van de inflatie De president-directeur van Ley- Thomas, die in september vorig jaar met zijn broer en een vriend illegaal naar Nederland was gekomen en de kost ver diende door "zwart" te werken in de kassen in het Westland, trok na enige weken bij het slachtoffer in. "Onze verhou ding was goed. alleen hadden we wel eens ruzie over geld", vertelde de verdachte voor de rechtbank. Een dergelijke ruzie werd Anja Boers ook noodlottig, toen zij ontdekte dat Thomas 200,- gulden uit haar tasje had weg genomen om een schuld aan een vriend te betalen. Volgens de verdachte zou het meisje hard hebben ge schreeuwd en gedreigd hem bij de politie aan te geven. ,Toen werd ik bang dat de buren de herrie zouden horen en de poli tie zouden waarschuwen. Ik wil de Anja tot zwijgen brengen". Dat had Thomas gedaan door haar keel dicht te knijpen. "Ik wilde dat zij stil zou worden, ik wilde niet dat zij zou sterven", zei Thomas gisteren voor de rechtbank. Landbouw en Visserij. Hiermee volgt hij dr. ir. G. de Bakker op. De Zeeuw is nu nog directeur van het Instituut voor Toepas sing van Atoomenergie in de Landbouw (ITAL) in Wagenin- gen, welke functie hij sinds 1960 land heeft de stakers gewaar schuwd dat het stopzetten van de regeringsbijdragen het defi nitieve einde van de onderne ming kan betekenen. De onderneming exporteert 51 procent van haar produktie en had de laatste vijf maanden de inkomsten uit de export met bijna 30 procent zien toenemen. De huidige crisis dreigt aan de ze opleving een eind te maken Na zijn daad was Thomas naar een dancing in Hoek van Hol land gegaan Later was hij met zijn broer en een vriend naar de woning van het slachtoffer te rug gegaan en gedrieën hadden zij onder het nuttigen van een fles champagne besproken wat er met het lijk zou moeten ge beuren. Nadat hij het lijk in een slaapzak onder het bed had ver stopt, vertelde Thomas de vol gende dag aan een barkeeper in een café dat Anja dood was. waarna hij door de politie werd gearresteerd Tijdens de zitting bleek, dat Thomas in Duitsland en Oosten rijk zeventien veroordelingen op zijn naam had staan wegens diefstal, mishandeling, bedrei ging en oplichting. Gezien dit "verleden" achtte de psychiater de kans op herhaling vrij groot. Thomas was volgens hem enigs zins verminderd toerekenings vatbaar geweest op het moment van het misdrijf. De officier achtte hem volledig aansprakelijk voor zijn daad. Uitspraak 15 april. vervult. De heer De Bakker wordt per manent vertegenwoordiger van Nederland bij de Voedsel en Landbouworganisatie der Ver enigde Naties (FAO) en het We reldvoedselprogramma in Ro- STAKING VRACHTWAGENCHAUFFEURS: KAREN QUINLAN MAG NOG NIET STERVEN ROTTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam heeft gisteren tien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 28-jarige Oostenrijkse kassenbouwer Thomas S„ die begin van dit jaar zijn vriendin, de 20-jarige kapster Anja Boers in haar woning in Hoek van Holland tijdens een ruzie door wurging om het leven bracht. De Zeeuw naar ministerie van Landbouw Honderden Briellenaren in zestiende-eeuws kostuum hebben gistermiddag met het rammeien van de Brielse stadspoort het jaarlijkse 1-aprilfeest geopend. Een feest dat tot en met morgen zal duren. Vanmorgen trokken de „Spanjaarden" reeds het monumentenstadje binnen om de plakkaten van Hertog Alva op te hangen. Alles, van de tiende penning tot en met de bloedraad, gebeurde in de stijl anno 1572. Op de markt was er voor alle geuzen vlees van een os. die aan het spit gebraden werd. en de nieuwe nationale drank „Maeyken Heeremans". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Helmut Schmidt op Europese top: DEN HAAG (ANP) In Zuid- Holland zal een aantal werk groepen gaan bekijken welke moeilijkheden zich kunnen voordoen bij een eventueel sa mengaan van de 25 gas- en elec- triciteitsbedrijven in deze pro vincie. Tijdens besprekingen die in de afgelopen maand zijn gehouden. I bleken de vragen vooral op het gebied van de rechtsvorm, be- stuurlijke organisatie, financiën en tarieven te liggen. De werkgroepen zijn het concre- I te gevolg van het overleg dat op j initiatief van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland is ge voerd. In het overleg werd ook deelgenomen door vertegen woordigers van de colleges van B en W van .Den Haag. Delft. Leiden en Dordrecht. In deze gemeentèn wordt al samenge werkt met Rotterdam en de pro vincie wat betreft de opwekking van electriciteit. De samenwerk ing bevalt zo goed dat de pro vincie wil zoeken naar verder gaande vormen van samenwerk ing. De voordelen liggen vooral in het vlak van de efficiency. Er wordt vanuit gegaan dat de be langen van personeelsleden niet mogen worden geschaad. Inspecteur Scheepvaart: AMSTERDAM (ANP) De in specteur voor de scheepvaart, de heer J. Heringa, is gisteren tijdens de zitting van de Raad voor de scheepvaart in Amster dam tot de conclusie gekomen dat de 46-jarige kapitein F. Minkels uit Den Helder geen schuld heeft aan de stranding van het onder Antilliaanse vlag varende Shell-supertankschip „Metula" op 8 augustus 1974 in de Straat van Magelhaen. Bij deze stranding op de rotsen kwam vijftig miljoen liter ruwe olie in de Oceaan terecht, waar door ernstige schade ontstond aan het milieu. De inspecteur vroeg zich wel af, waarom men met een dergelijk groot schip door de op sommige plaatsen bijzonder nauwe Straat Magelhaen moet varen. Hij trok in dit verband de conclusie, dat men dergelijke voor het milieu gevaarlijke ladingen daar beter met kleinere schepen kan ver voeren. Naar zijn oordeel is de ramp met de „Metula", die inmiddels aan een Hamburgse sloper is verkocht, direct te wijten aan de onbekendheid van de bevelvoe rende Chileense marineloodsen met de manoeuvreereigenschap pen van het schip, waardoor zij een koersverandering te vroeg hadden ingezet. De Raad voor de scheepvaart Zeil in deze zaak vermoedelijk vandaag al uitspraak doen. (Van onze parlementaire redak- tle) DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) is niet van plan wijziging te bren gen in de normen voor de indi viduele huursubsidie die wordt gegeven aan mensen die in ver houding tot hun inkomen te duur wonen. De staatssecretaris heeft dit in de Tweede Kamer geantwoord op vragen van de Kamerleden Kombrink en Salamons (PvdA). Kombrink vond het bedenkelijk dat dit jaar vele huurders er soms honderden guldens in sub sidie op achteruitgaan. De staatssecretaris zei, dat de verlaging van de individuele huursubsidie niet het gevolg is van het feit dat er lagere nor men worden gesteld, maar al leen doordat het inkomen van de betrokken huurders is ver hoogd. Hoe hoger het inkomen, des te minder de aanvullende subsidie. De staatssecretaris achtte dit zo vanzelfsprekend, dat hij daarover verder niet wil de discussiëren. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll aanmodderen als men niet komt tot een krachtige aanpak over de grenzen heen. en als men niet bereid is bepaalde waarheden en principes in de economie te aanvaarden De Westduitse kanselier wees op het lage inflatiepercentage in de Bondsrepubliek en op de sterke munt van zijn land In dit verband stelde hij zijn collega's voor om te komen tot een gezamenlijk budget-beleid. een gezamenlijk kredietbeleid. een gezamen lijk grondstoffenbeleid en last but not least een gezamenlijk inkomensbeleid. Intussen hebben de regeringsleiders van de negen EG-landen gisteren al enkele belang rijke besluiten genomen. Ten eerste: er komt een gemeenschappelijke aanpak van de economische problemen in de gemeenschap, waaraan iedere lid-staat, mogelijk op straffe van sancties, moet mee- Ten tweede: in juni of juli zal er een drie- partijenconferentie worden gehouden van EG-miriisters van Economische Zaken en Sociale Zaken, werkgevers- en werknemer sorganisaties uit de gehele Gemeenschap, teneinde een oplossing te vinden voor het probleem van de structurele werkloosheid Er werd gisteren al een motie aanvaard, waarin gezegd wordt, dat een hoog werk loosheidspercentage in de EG onaanvaard baar is en noodzakelijk zal leiden tot natio nale en protectionistische maatregelen, waardoor de Europese samenwerking en eenwording in gevaar wordt gebracht en Europa uiteen zal vallen. Ten derde: de Europese topconferentie aan vaardt de economische en monetaire unie als doelstelling. Ten vierde: in mei-juni 1978 wordt nu defini tief overal in de negen EG-landen directe verkiezingen gehouden voor de samenstel ling van het Europese parlement. Over het aantal zetels en de zetelverdeling kon men het gisteren in Luxemburg nog niet eens worden. Dit beraad zou vandaag worden voortgezet De verwondingen, die de 39-jarige KLM-assistentpur- ser Theo Nijenhuis uit Lun- teren gisteren tijdens een KLM-vlucht van Dubai naar Zurich heeft opgelopen, toen een van zijn passa giers hem met een mes een snee in het gezicht gaf, val len mee. „Vandaag of mor gen zal hij het Weense zie kenhuis, waar hij chirur gisch is behandeld, mogen verlaten", aldus KLM-ge- zagvoerder H. A. Hartogh- Heys. Nijenhuis liep een snee op die vanaf zijn oor tot zijn kin loopt. (Van onze correspondent Ja. Schils) LUXEMBURG De Westduitse Bondskan selier Helmut Schmidt heeft gisteren op de eerste dag van de topconferentie zijn Euro pese collega's in ongezouten bewoordingen te verstaan gegeven, dat het met de econo mische aanpak in de Gemeenschap zo niet verder kan. Schmidt hekelde met name het nemen van halve maatregelen in een aantal EG-landen en zei, dat tot in de hoogste regeringskringen van sommige EG-landen ronduit knoeiers zitten, zodat de inflatie en de werkloosheid wel moeten blijven stijgen. Premier Den Uyl sluit zijn ogen een moment als de Franse president Giscard d'Estaing hem de weg lijkt te wijzen tijdens de aanvang van het tweedaagse EG-overleg in Luxemburg. Schmidt, die in de kringen van de Europese topleiders een groot gezag heeft, hetgeen ook gisteren weer duidelijk bleek, zei dat de Europese munt-slang geen blijvende op lossing kan brengen voor de economische problemen van de Gemeenschap De West duitse Bondskanselier voorspelde, dat het merendeel van de EG-landen zal blijven

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7