Wim van Hanegem wil rechter inschakelen Gaston Roelants neemt afscheid in Montreal Michel Pollentier onbedreigde winnaar Turnploeg moet zich nog een keer bewijzen Bijblijven of afhaken in voetbalweekeinde VERONGELIJKT OVER SCHORSING ROGER RIVIERE OVERLEDEN Hockeyers sloegen pas laat toe tegen Belgen In kort geding ligt laatste hoop Imhoff JUVENTUS GESTRAFT Fred Beckers stopt ermee VKiJDAG 2 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM Willem van Hanegem die zondag in Nijmegen tegen NEC door scheidsrechter Berrevoets uit het veld werd gestuurd en daarvoor door de tucht- commissie van de KNVB voor vier wed strijden werd geschorst, overweegt de bur gerrechter in te schakelen om zijn straf verzacht te krijgen. De kromme vindt de straf veel te zwaar in verhouding tot datge ne wat in Nijmegen is gebeurd. Hij zegt de indruk te hebben dat een hetze tegen hem wordt gevoerd waartegen hij volstrekt^,, machteloos staat. In elk geval heeft Van Hanegem alvast besloten in beroep bij de KNVB te gaan. De meest besproken voetballer van Nederland zal de competitieduels tegen Ajax, Sparta en A.Z. '67 (een dubbel in het paasweek einde) moeten missen. In de derby tegen Excelsior op 2 mei zal hij voor het eerst weer in actie kunnen komen. Van Hanegem werd dit seizoen al eerder vqor vier wedstrijden buitenspel gezet toen hij in november Wim van Hanegem zal de eerst komende wedstrijden op de tri bune plaats moeten nemen. Ten zij. een grove overtreding beging tegen Ajacied Ruud Krol. Als reactie op die schorsing verklaarde Van Hanegem destijds dat hij aan het eind van het seizoen met voetballen wilde stoppen. Die woorden heeft hij inmid dels weer ingeslikt: „ik wil best nog een paar jaar doorgaan, het liefst in het buitenland want hier in Nederland gaat het voetballen me geld kosten. Vorig jaar heb ik 13.000 gulden mis gelopen door straffen die ik opgelegd kreeg. Dit seizoen zit ik al op 7.000 gulden en daar is deze nieuwe ellende nog niet bij opgeteld". Roger Riviere PARIJS Roger Riviere, tien jaar houder van het werelduurre cord, is gisteren na een langdurige ziekte overleden. Riviere werd veertig jaar. Op 18 september 1957, bracht.de Franse achtervolger - hij was wereldkampioen in 1957, 1958 en 1959 het uurrecord op 46.923 meter. Hij verbeterde het vorige record, van Baldini, met 530 meter. Een jaar en vijf dagen later, weer op de Vigorellibaan van Milaan, voegde hij nog eens 423 meter toe aan zijn eigen recordprestatie. Pas in 1967 werd Riviere onttroond door Ferdinand Bracke. MOLENBEEK De Ronde van België is uiteindelijk niet hele maal een Ronde van Belgen geworden. In het laatste gedeel te van de slotetappe, een crite rium over 70 kilometer, zorgde Piet van Katwijk voor de twee- I de Nederlandse ritzege na de overwinning van Jan Raas in de vijfde etappe. In Molenbeek moest er eerst een j finishfoto aan te pas komen voordat de Nederlander win naar werd verklaard voor Frans Verbeeck. Maar voor de rest werd deze proftour beheerst door Belgen. De leiderspositie van Michel Pollentier werd niet meer bedreigd. Ook niet in het eerste gedeelte van de laatste etappe, een rit over 124 kilome ter die ook al na een eindsprint werd gewonnen door Walter Planckaert (Bel) voor zijn broer Willy. Toen kwam Piet van Kat wijk net iets te kort En na Pollentier, die bijna vijf minu ten voorsprong had, eindigden nog eens vijf Belgen voorin. Jan Raas werd met een zevende Een brede lach siert net gezicht van Piet van Katwijk, plaats (op 6.25) zowel de beste Al won Pollentier de Ronde, Van Katwijk zegevierde in Nederlander als beste niet-Belg. de laatste etappe. KWALIFICATIEWEDSTRIJDEN ONGELDIG ZURICH Het bestuur Van de Internationale Gymnastiekfe- deratie (FIG) heeft in Zurich besloten de kwalificatiewed strijden voor de olympische turnwedstrijden zowel bij de dames als bij de heren ongeldig te verklaren. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van de hoge jurywaarderingen, die in deze wedstrijden zijn gege ven. Ten einde zes landen, zowel bij de dames als de heren, de kans te geven zich alsnog te plaatsen voor de Spelen in Montreal zul len er nieuwe kwalificatiewed strijden worden gehouden. De dames (met Nederland) turnen op 30 april, 1 en 2 mei in Ham burg (West- Duitsland) en de heren een week later, op 7,8 en 9 mei in Wiesbaden (West- Duitsland). Trainster Eva Bartha staat Het besluit om de olympische met ^e turnploeg voor een kwalificatiewedstrijden ongel- nnnavp dig te verklaren en te vervangen 0P93 6. door nieuwe werd genomen tqr van de FIG, na overleg met door Arthur Gander, de voorzit- Valerie Nagy en Ivan Ivancevic, voorzitters van respectievelijk de technische commissie dames en heren. Bij het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond (KNGV) was men niet zo gelukkig met de beslissing van de FIG. „We. stonden met onze damesploeg goed. Normaal gesproken zat via de resultaten, die we tegen Noorwegen en Roemenië heb ben behaald, een plaats in Mont real erin", aldus John Tielrooy, de voorzitter van het KNGV. „Je krijgt nu natuurlijk wel een eerlijker beeld". Ook Lenie Lens, lid van de sec tie topsport dames van het KNGV en zelf internationaal ju rylid, is van mening dat de eer lijkheid met dit besluit gediend is. „Dit is de beste en eerlijkste oplossing. De FIG had overi gens al veel eerder moeten in grijpen. Al direct vorig jaar no vember toen Italië in Turijn te gen Hongarije zo'n onwaar schijnlijk hoge waardering kreeg". EDINBURGH De omstandigheden werkten niet mee. Een ijzige wind, die nu eens regen en dan weer hagel met zich meevoerde en een bijzonder hobbelig veld op het universitaire complex van Peffermill. In deze weinig stimulerende entourage moest het enkele uren te voren gearriveerde natio nale hockeyteam gistermiddag proberen een goede start te geven aan het jubileumtoernooi van de Schotse associatie, waaraan zes landen deelnemen. En dat nog uitgerekend tegen Belgie, waar de laatste tijd zowel in de zaal als op het veld weinig hoopgevende resultaten tegen waren geboekt Van Heumen koos in zijn basisopstelling voor routine. Hij liet Theodor Doyer en Wiebo Weide- ma, beide kandidaat voor een plaats in de Olym pisch voorhoede, op de reservebank zitten. Toch wilde het aanvankelijk niet best lukken bij Neder land, dat zich nogal eens bedenkelijk onder de voet liet lopen door het Belgische enthousiasme. Al in de 13e minuut benutte Du Bois een strafcor- ner. Paul Litjens mocht dan acht minuten later hetzelfde doen nadat Boerma bij een botsing met Van Tuyckom geblesseerd was geraakt, Du Bois was er in de 26e minuut weer bij om een strafcor- ner doeltreffend in te slaan. Langzamerhand kreeg Nederland, na rust met Taminiau als laatste man voor Dijkerman die in Den Haag is achtergebleven, meer greep op de vermoeid rakende geelhemden. Volkomen ver diend zorgde „Tjebbe" Kruize in de 48e minuut voor de gelijkmaker uit de rebound van een lange corner. Nadat de ingevallen Weidema een keer op de kruising had geschoten kon Leefers voor het eerst sinds lapge tijd een doelpunt voor het natio nale team laten aantekenen. Een minuut later zette Litjens uit een strafcorner nederland zelfs op 4-2. De andere uitslagen van de eerste dag zijn: Schot land - Spanje 0-3 (0-1) West-Duitsland - Frankrijk 7-0 (4-0). AMSTERDAM Zeiler Fred Imhoff heeft zich gisteren ge schaard in het rijtje Nederland se topsporters dat via een kort geding probeert de soms dicta toriale en vaak ondoorgronde lijke wegen van hun respectie ve bonden om te leiden. Imhoff eiste voor de president van de Amsterdamse rechtbank opneming in de kerngroep van het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond. De zeiler hoopt dat ipr. W. J. Borgerhoff Mulder, die op 8 april uitspraak zal doen, de overkoepelende zeil bond zal verhinderen hem verder de wind uit de zeilen te nemen, waardoor hij in de strijd om een plaats in de Olympische equipe niet op voorhand al on der de wind zit in vergelijking tot Sjoerd en Eric Vollebregt. Fred Imhoff voor het gerechtsgebouw waar over zijn laatste kans op Montreal beslist zal worden. SPORTWERELD DEVENTER De Vereniging van Nederlandse Oefenmeesters is akkoord gegaan met de ma nier waarop Go Ahead Eagles en trainer Leo Beenhakker de wederzijdse contacten hebben verbroken. GENEVE Het Italiaanse Va- rese heeft gisteravond voor de tweede achtereenvolgende keer beslag gelegd op de Europese basketbalbeker voor landskam pioenen. In de finale werd Real Madrid met 81—74 verslagen. 'LEEUWARDEN Jorrit Jor- xitsma wordt niet de nieuwe trainer van de damesschaats ploeg. De directie van de HTS waaraan Jorritsma les geeft achtte zijn afwezigheid van een half jaar onoverkomenlijk. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het heeft er alle schijn van dat PSV zijn lands kampioenschap zal prolonge ren. Feyenoord, een punt ach ter, doet verwoede pogingëh bij te blijven. FC Twente en Ajax zijn drie punten achterop ge raakt. Morgenavond de con frontatie tussen NEC en Twen te, zondag de toch wel gedeva lueerde „topper" Feyenoord - Ajax en PSV - NAC. FC Den Haag gaat op bezoek bij AZ'67. Het aanstaande .weekeinde kan er wellicht (nog) meer klaarheid komen in de situatie, gezien het programma. PSV ontvangt het nog in degradatieperikelen ge wikkelde NAC. In de Kuip vecht Ajax voor de laatste kans. Bij verlies tegen Feyenoord wordt de ruimte met de top te groot. De Rotterdammers moe ten aantreden zonder Van Hane gem maar kunnen weer be schikken over Mladen Ramljak. FC Den Haag, dat mikt op de vijde plaats, staat voor een ui termate lastig karwei: uit tegen AZ'67. De Almaarders hebben twee punten minder vergaard dan FC Den Haag. Kees Kist is met twaalf treffers topscorer van de Alkmaarders. Zijn Haag se collega Henk van Leeuwen scoorde tweemaal minder. De selectie van FC Den Haag on derging geen wijzigingen, hoe wel het spelen van Thie en Mansveld niet geheel zeker is. JEUGDELFTAL Het betaalde jeugdelftal van FC Den Haag staat relatief slechts een punt achter op leider Feye noord. Ook Sparta, Ajax en PSV spelen nog een roL Morgen speelt de door Rinus Loof gèlei- de ploeg in het Zuiderpark te gen FC Utrecht, aanvang half drie. De Utrechters verkeren in degradatiegevaar. Straffen betaald voetbal Zeist De Graafschap zal het in de thuiswedstrijd tegen Roda JC moeten stellen zonder Anton Marijt en Theo van Londen. Beide spelers werden door de tuchtcommissie van de KNVB voor één wedstrijd geschorst. De volledige straflijst ziet er als volgt uit: FC Utrecht: Van Maurik twee wed strijden onvoorwaardelijk en een boete van 175 gulden Volendam: G. Tol een onvoorwaar delijk en 125 gulden. FC Dordrecht: N. Schouter drie on voorwaardelijk. Feijenoord: W. van Hanegem vieronvoorwaardelijk en 300 gulden. Heracles: Kuipers twee onvoorwaardelijk, 75 gulden en de mogelijkheid van verweer tegen het- voornemen van d'e tuchtcommissie een voorwaardelijke straf van een wedstrijd om te zetten in een onvoor waardelijke De GraafSchap: A. Marijt een on voorwaardelijk. 200 gulden en v< weer. J. van Londen: een onvoc waardelijk, een voorwaardelijk 100 gulden. J. Trentelman een c voorwaardelijk en een voorwaarc lijk. NEC: J. Hendriks e< delijk. Willem II: M. Neefs e delijk en 100 gulden. Veendam: B. Aras e< lijk en 125 gulden. SC Cambuur: H. van der Meulen een onvoorwaardelijke en 100 gulden. SC Amersfoort- trainer N. van Mil tenburg een berisping voorts kregen acht spelers een boeking TURIJN De Italiaanse voetbalbond heeft juventus, de koploper in de Italiaanse eerste divisie, zwaar gestraft. Juventus moet de eerstvolgende thuiswedstrijd zonder publiek spelen. Juventus kreeg deze straf, omdat tijdens de wedstrijd Juventus-Torino de doelman van Torino door vuurwerk aan een oog gewond raakte en naar een oogkliniek moest worden vervoerd. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Fred Beckers stopt met honkbal. De derde- honkman van Sparta en het Nederlandse team. die sinds 1968 voor Oranje uitkwam en vorig jaar nog aanvoerder was, noemt zakelijke redenen voor zijn besluit. Fred Bec kers (27) nam onlangs de sla gerij van zijn ouders over, maar voelde zich afgezien daarvan ook niet meer zo tot honkbal aangetrokken. ZILVEREN MOLENLOOP VOORPROEF LAATSTE PRONKSTUK LEUVEN Monique Roe lants, mooie vrouw van leven de legende Gaston, is er al lang aan gewend geraakt. Haar man is op pad, ergens in de buurt van Leuven. Dat doet hij ai 25 jaar lang, dus daar is niets vreemds aan. Het bijzondere aan de 39-jarige gouden loopmachine is, dat hij aan zijn laatste internatio nale werkstuk bezig is. Gas ton Roelants wil zijn carrière, bezaaid met juwelen van overwinningen, op gepaste wijze afsluiten. Na een trai ning en een ontspannende massage vertelt Roelants op zakelijke toon die de verte genwoordiger in hem ver raadt: „Ik heb alles gewon nen. Nu wil ik aan het eind van mijn carrière ook nog een goede marathon lopen". Het is logisch dat de meester voor zijn laatste pronkstuk de Olympische Spelen van Mont real heeft uitgekozen. De door onze krant gesponsorde Zil veren Molenloop die morgen in Leiden van start gaat, dankt daaraan (en het toeste ken van een vette onkosten vergoeding) de eer van de komst van Gaston Roelants. Saillante bijkomstigheid is, dat de Nederlandse voorjaars klassieker de eerste stap op weg is naar Montreal voor de Belgische atleet. Voordat op 7 april de eerste Olympische sta ge in de buurt van Bordeaux wordt gehouden, wil Gaston Roelants een wegwedstrijd op Als Roelants. het wonder van Leuven, in een wedstrijd uitkomt, wil hij winnen. Een simpele verklaring voor de gigantische presta- tielijst van de 39-jarige Belg die nog maar een wens heeft: winnen in Montreal. zijn naam hebben staan. De twintig kilometer in de omge ving van Leiden komt hem daarom in dubbel opzicht uit stekend van pas. „Ik hoop een tiental halve marathons als voorbereiding op Montreal te kunnen lopen. Halve en geen hele marathons omdat ik me zelf goed genoeg ken. Op deze wijze verlies ik mijn snelheid niet. Het is een kwestie van training". Training, door de gelauwerde kampioen uitge sproken als treining, is al 25 jaar lang het motto waarmee hij het uithoudt aan de wereld top. Simpel gegeven voor pres taties op een leeftijd, waarop anderen bewondering oogsten als trimmer. De kleurrijke fi guur uit Leuven die zich in zijn (weinige) vrije tijd op werpt als talentvol schilder, voegt er nog een wijsheid aan toe. „Het is gemakkelijk te verklaren. Vroeger kwam ik er met drie keer trainen per week. Toen is de evolutie ge komen en trok ik elke dag de trainingsschoenen aan. Dat is al enkele jaren twee keer per dag geworden en dadelijk met de stage zelfs drie keer per dag. Daarom kan ik nog altijd mee. Een jongen van zestien die nu al twee keer per dag moet trainen, houdt dat na tuurlijk niet lang vol". Gaston Roelants doet dan ook de uit spraak die hij zijn hele leven zo graag profeteerde: „Ge moet ernaar leven". Regelma tig leven dus en elke dag maar trainen. Tot vervelens toe. „Neen", roept Gaston Roelants ietwat verbolgen, „als ge goe de uitslagen maakt, gaat het automatisch". Goede uitslagen heeft het loopwonder uit Leu ven in recordvaart geboekt Zijn ontzagwekkende erelijst bevat een hele rits (voormali ge) wereldrecords van 3000 meter steeple chase tot de uur loop (vorig jaar verbeterd door Hermens), ontelbare triomfen in beroemde wed strijden (vier keer de Silvester- loop) en als onbetwist kroonju weel een Olympische titel. Allermooist Roelants zegt nu nog van zijn Olympische goud op de drie kilometer steeple chase in To kio: „Andere titels zijn mooi, records breken is mooi, maar de Olympische titel is het al lermooist". Met die weten schap is de Belg deze week begonnen aan de voorberei dingen voor Montreal. Bij zijn vijfde Olympische deelne ming wenst Gaston Roelants niet beschouwd te worden als veteraan die er geen genoeg van kan krijgen maar als kanshebber. „Waarom niet?" is zijn retorische vraag in zijn woning in Leuven, „voor Ro me (waar Roelants brons ver overde) trainde ik maar een maand voor de marathon. Gaston Roelants als triomfator, een situatie waaraan hij in zijn 25-jarige carrière gewend is geraakt. „Als ik iets wil presteren, gebeurt het ook". Voor een atleet als Roelants geen snoeverij. Trouwens als ik ergens iets moet presteren dan doe ik het ook". Het garandeert een stijlvol op treden van de „maestro" op de weggetjes die het parkoers van de Zilveren Molenloop omvatten. Ondanks het feit dat een keelontsteking zijn training heeft gestagneerd. „Ik ben juist weer rustig begon nen, 25 kilometer per dag. Straks worden het er veertig". Alles in belang van Montreal waar Gaston Roelants zijn laatste slag wil slaan. Vandaar ook zijn omschakeling, naar het meest martelende onder deel van het Olympisch pro gramma. „Je snelheid die je nodig hebt voor een tien kilo meter is voorbij". Het geeft niet, de 39-jarige alleskunner wilde toch nog al tijd eens een goede marathon lopen. Tot slot van zijn carriè re. „Ik heb best nog wel goes ting, maar ik moet teveel wer ken en heb daarom geen tijd meer. Maar als ge weet dat ge nog net zo goed bent als de atleten die ge traint is het moeilijk om te stoppen". Met de leiding over een groep talentvolle atleten is Gaston Roelants al begonnen met het werk waarin hij zich na Mont real („Misschien ga ik daarna nog wel een jaartje crosslopen. Daarna stop ik echt") zal uitle ven. Zonder atletiek, waarin hij een jubileum lang succes sen vierde, kan de gouden loopmachine niet „Na Mont real wil ik trachten goeie atle ten voort te brengen". Als bondscoach waarschijnlijk en als hij zich op eenzelfde wijze inzet, waarmee hij een levende legende werd, zal België on vergetelijke kampioenen blij ven voortbrengen. Maar eerst staat de laatste grote prestatie in Montreal op het programma. De Zilveren Molenloop beleeft daarvan morgen het voorproefje. KEES KOOMAN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13