deTijd HP £3 Motto „time is money werd regelrechte ramp Huisvrouwenloon zou vrouw aan huis kluisteren ELSMËRS Boersma-Den Uyl 2 handen op een buik? di&ENE LIKKER i Bonn ziet Egypte als bastion in M.O. 56% AUTOMOBILISTEN RIJDT TWEEDEHANDS 1 APKIL 1976 EMANCIPATIECOMMISSIE: (van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Emancipatiecommissie wijst een loon voor huisvrouwen vooralsnog af. Volgens de voorzitter van de commis sie, Paula Wassen, is het gevaar van zo'n huisvrouwenloon dat de huidige rolverdeling tussen man en vrouw wordt bevroren. "Gezien het lage opleidingspeil zal dan het overgrote deel van de vrouwen de rol van huisvrouw op zich nemen", zei ze gisteren bij de presentatie van het advies over het vijfjarenplan voor de emancipatie. AR-senator Albeda, lid van de commissie, wees erop dat in België zoiets bestaat als een „bijdrage voor de vrouw bij de haard". De regeling daar is be doeld om de vrouw aan huis en haard te kluisteren. "Die weg moeten we niet op", aldus Albe- da. De emancipatiecommissie ziet overigens ook wel de voordelen van een huisvrouwenloon. Me vrouw Wassen: "Je laat ermee zien dat je dat werk ook waar deert en je maakt de huisvrouw sociaal en economisch onafhan kelijk". De commissie zal zich nog verder op deze kwestie be- De emancipatiecommissie stu deert nog op de mogelijkheden van een anti-discriminatiewet. Zo'n wet moet een aantal rege lingen bevatten die een gelijke behandeling van man en vrouw waarborgen, vooral op het ar beidsterrein. Een alternatief zou zijn aanpassing van bestaande wettelijke regelingen. De commissie stelt de regering voor om vrouwen die bij de overheid solliciteren een voor keursbehandeling te geven. Me vrouw Wassen benadrukte dat deze regeling een tijdelijk ka rakter dient te hebben. "Het gaat erom een achterstand in te halen. Zodra dat is gebeurd moet je ermee stoppen, anders zouden mannen worden gedis crimineerd". Albeda wees ook op het risico van zo'n voorkeursbehandeling van vrouwen: "Je moet ervoor oppassen dat je vrouwen in functies gaat benoemen waar voor ze niet bekwaam zijn". Elsevier constateert dat de jeugdwerkloosheid dit jaar op nieuw met 50 000 schoolverla ters zal stijgen. "De kern van het probleem is de discrepantie tussen onderwijs en arbeids markt. die niet op elkaar zijn afgestemd". En. "Het heersende onderwijssysteem deugt niet als het de leerling voert naar. en uitrust voor een bestemming die er niet is". Het omslagartikel schildert een portret van minister Boersma "Den Uyl en ik zijn het vaak eens. ja. zonder dat we een zaak met elkaar doorgesproken heb ben. De indruk als zouden we bepaalde zaken samen voorbak ken. bestaat, ook binnen het ka binet. en dat vind ik vervelend. Ik probeer het weieens kram pachtig met hem oneens te zijn. omdat ik het zo vervelend vind het altijd met hem eens te zijn". Ook een interview in het blad met minister-president Evertsz van de Nederlandse Antillen over de komende onafhankelijk heid. "Wij proberen de bevol king ervan te overtuigen dat dit welvaartsniveau op den duur niet te handhaven is. U ziet hier nogal wat Antilhanen rondrij den in grote airconditioned au to's. Naar mijn mening wordt er teveel aan consumptiegoederen besteed, terwijl wij hard bespa ringen nodig hebben voor een betere economische structuur van onze gemeenschap" De Haagse Post interviewde staatssecretaris Klein over hoogleraren die in een tijd van bezuiniging de ene ton na de andere binnen kunnen halen, en over zijn strijd daartegen "Merk ik dat een hoogleraar to commissaris is bij een farma ceutische industrie en hij neemt zijn secretaresse mee naar de commissarissenvergadering om daar de notulen te schrijven, dat soort grappen weet je wel, nou, dan ben je ver buiten de marges die toelaatbaar zijn". Bij de partijraadsvergadering van de PvdA deze kanttekening: "De Partij van de Arbeid die samen met de WD, de confes sionele partijen en de vakbewe ging de machtigingswet ten gra ve heeft gedragen, is mede ver antwoordelijk voor de groei van de werkeloosheid in 1975. Den Uyl die toch echt geprobeerd heeft een eind te maken aan het werkverslindende stelsel van de vrije loonpolitiek, herkent die verantwoordelijkheid wel en trekt daarbij de noodzakelijke consequenties". Het omslagartikel gaat over de lijdensweg van labour ofwel: "In Engeland is de crisis een manier van leven geworden". Want: "Ach. die crisis. Dit is hef land waar op een gegeven ogen blik de economische groei is begonnen. Misschien is het ook het land waar die het eerst zal ophouden. Het zij zo". Een groot verhaal tenslotte over de anti-kraakwet en de kraak- bond. Vrij Nederland srpeekt met prof. Fiolet, secretaris van de Wereldraad van Kerken, die vrijlating van de "Drie van Bre da" bepleit en daar al drie jaar voor gelobbied blijkt te hebben. "Zoals het met Lages gegaan is, zo zou het ook met hen moeten gebeuren. De minister zou ze gewoon kwijt moeten raken, door er een in Groningen, een in Maastricht, een in Arnhem over de grens te zetten, op ver schillende uren. Dat is toch een mooi beeld - dat de minister in de Kamer komt en zegt: ik ben ze verloren". Ook in dit blad aandacht voor de partijraad van PvdA. "Mis schien zou de PvdA zich aan Aantjes kunnen spiegelen. Een beetje inspiratie kan geen kwaad. Voor Aantjes is het evangelie niet verouderd als in- spriratiebron. Waarom zou het socialisme dan voor de PvdA wel verouderd zijn? Gaat het socialisme niet uit van een crisis in het kapitalisme? En staat er ergens geschreven dat socialis ten zo'n crisis eigenhandig moe ten keren?". Een groot artikel voorts over Kissinger. De tijd sprak met de beroemde Duitse psycho-analyticus prof. Mitscherlich over de "Drie van Breda." "Het onvermogen tot vergeven dat bepaalde groepen Nederlanders ten opzichte van Duitsland en het oorlogsverle den aan de dag leggen, vertoont grote gelijkenis met de onmacht van de meeste Duitsers op een aanvaardbare manier met dat zelfde verleden in het reine te komen. Een treffend voorbeeld daarvan is de manier waarop de "Drie van Breda" worden be handeld. Hun gevangenhouding staat gelijk met mishandeling. Nederland kwelt de drie uit ge kwetste trots". Vier pagina's in het blad over "de echte volksomroep", Tros. Voorzitter Leeman:, "Wij wor den gesteund door een onvoor stelbare berg niet-elitaire men sen. Wat dat betreft, zijn wij een echte volksomroep. En de men sen die vaak kritiek geven op die Tros, die zo sociaal en socia listisch bewogen zijn, staan mij lenver af van het volk waar zij zogenaamd de lans voor bre ken". De Groene Amsterdammer noemt de aanschaf van de F-16 de miskoop van de eeuw. en vindt dat de redenen voor een parlementaire enquête naar het aanschafbeleid van de lucht macht zich opstapelen. PvdA- Kamerlid Dankert geeft tce dat Nederland op grond van Navo- studies met een eenvoudiger* toestel zou hebben kunnen vol staan. "Als wij heel scherp had den gekeken en precies hadden geweten wat er allemaal om heen gespeeld had. hadden wij het wel kunnen weten. Maar er is niet scherp genoeg gekeken. Ik ben een van de leden die niet scherp genoeg gekeken heeftop het moment dat het gebeurd is". De Argentijnse staatsgreep wordt als volgt gekenschetst: "Het was als in een Griekse tragedie: alle spelers kennen de afloop, geen van allen wil die afloop, maar toch gedraagt ie der zich exact zo dat die afloop onafwendbaar is". Hervormd Nederland praat met CH-fractieleider Kruisinga over de vraag of de CHU het belang rijkste struikelblok zal zijn voor de totstandkoming van de ene CDA-lijst. "De CHU moet en zal een rechtse partij zijn. Aantjes en zijn volgelingen linkse jon gens. Zo wordt het gebracht en dat is een misleidende voorstel ling van zaken. Wij zijn op een aantal punten veel linkser dan de ARP" Voorts een artikel met de con statering dat de Zuid-Molukkers met vuur spelen, "de geschiede nis heeft veel voorbeelden van leiders die een aantal voorbeel dige verlangens verdedigen en tegelijk dezelfde fatale fouten maken tegen andere mensen als tegen hen zijn gemaakt. Ontwik kelen zich rond het RMS-ideaal geen onherstelbare ongelukken waarvoor nakomelingen zich net zo zullen moeten schamen als menige Nederlander nu voor het vroegere koloniale bewind en de godsdienstige verwringing van toen?". Grote hasj- en heroïnevangst in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft dank zij tipgevers grote partijen ver dovende middelen kunnen on derscheppen. In een bestelauto werd 600 kilo hasj aangetroffen ter waarde van circa 1,2 miljoen gulden. De partij was afkomstig van het Turkse vrachtschip ms „Mayis", dat afgemeerd ligt in de Merwe- haven. Aan boord van dit schip ontdekte de politie later nog eens 600 kilo hasj. De politie heeft naar aanleiding van de vangst vier mannen gearres teerd, en twee Rotterdammers. Kort voor de vondst in de be stelauto onderschepte de politie een auto waarin 4 kilo heroïne was verborgen, met een waarde van ongeveer 400.000 gulden. ADVERTENTIE B-dag geen 1 aprilmop Zonder humor maar wel veilig is B-day in Denemar ken. "B" betekent in dit geval "belt" of wel veilig heidsgordel. Zij die betrapt worden op het niet dragen van de veiligheidsgordel zullen 100 kronen moeten betalen. Posters staan langs de kant van de weg om de automobilisten aan de gor dels te herinneren. 100e Fokker F28 overgedragen Schiphol De honderdste Fok ker F28 „Fellowship" is giste ren overgedragen aan zijn toe komstige gebruiker, de Pe ruaanse luchtmacht. Het vlieg tuig zal in Peru worden ge bruikt voor het transport van passagiers, vracht en post. Het is de eerste Fokker F28 die in dienst wordt gesteld bij de Peruaanse luchtmacht. Drie an dere F28's vliegen reeds sinds 1973 bij de nationale luchtvaart maatschappij Aeroperu op het binnenlandse net. De Fellowship voor Peru biedt plaats aan 48 passagiers en heeft een vergroot vliegbereid door de inbouw van extra brandstoftanks. Het vliegtuig is uitgerust voor de bijzondere omstandigheden waaronder in Peru moet worden gevlogen, en is bijvoorbeeld geschikt voor vliegoperaties op vliegvelden boven de 2500 m. Ook is het speciaal beschermd voor landin gen op onverharde vliegvelden. Als eerste Fokker-vliegtuig is deze F28 voorzien van een in strument, dat de bemanning waarschuwt indien beneden een veilige vlieghoogte wordt gevlo gen. ONDERZOEK NAAR DRAMA MET METULA AMSTERDAM (ANP) De Raad voor de Scheep vaart in Amsterdam heeft gisteren een begin ge maakt met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met het onder Antilliaanse vlag varende super tankschip „Metula" van Shell Tankers, dat op 9 augustus 1974 in Straat Magelhaen nabij de Chileense kust op de rotsen liep en miljoenen liters ruwe olie verloor voordat het schip ruim een maand later kon worden vlotgetrokken. Bij die ramp, waarbij overigens geen van de 36 Nederlandse be manningsleden noemenswaar dig letsel opliep was de schade voor het milieu nauwelijks te schatten. Volgens Amerikaanse geleerden had de olievervuiling (er stroomde ruim 50.000 ton olie in de oceaan) aan zeker 40.000 pinquins en aalscholvers het leven gekost. Volgens de Chileense autoriteiten was bo vendien een kilometers lang stuk van het strand op het Chi leense deel van Vuurland na de ramp met olie bedekt. Alleen al het schoonmaken zou tussen de 25 en 50 miljoen dollar gaan kosten, zo werd begin 1975 ge schat. De „Metula" overleefde de ramp niet. Nadat het schip was vlotge trokken werd het uiteindelijk aan een Westduitse sloper m Hamburg verkocht, enerzijds omdat er overcapaciteit aan ton nage in de tankvaart was ont staan en anderzijds omdat repa ratie zeker 60 miljoen gulden zou gaan kosten. Het was de eerste maal. dat kapitein Minkels uit Den Helder met zulk een groot schip op weg van de Perzische Golf naar Quintero Bay in Chili door de smalle Straat Magelhaen had moeten navigeren. Na een door pech al moeilijke overtocht over de Oceaan had hij bovendien zeven uur liggen ronddraaien om op de loodsen te wachten. Toen die tegen de avond einde lijk kwamen had hij, na hun advies te hebben gevraagd, be sloten door te varen. Hij sloeg toen aanbevelingen van de „Pi- lot for South America", een boek met gegevens over moeilij ke wateren en havens, in de Bovendien kwamen de loodsen aan boord met nieuwe Chileen se kaarten, waarop afwijkingen van de Engelse kaarten aan boord stonden. Kapitein Minkels schoof de schuld van de ramp geheel op de loodsen: „Ze hebben te vroeg van koers veranderd en hadden al te lang op een vorig schip gestaan." Op de vraag van een van de leden van de raad of de kapitein niet had overwogen, gezien de nieuwe Chileense kaart en de duisternis, om tot de volgende dag te wachten, luidde zijn ant woord: „Van het opvaren drie uur voor hoog tij, zoals in de „pilot" werd aanbevolen, zag ik het belang niet in en bovendien: „Time is money". Hij voegde daar desgevraagd wel aan toe. dat hem door Shell Tankers geen aankomstlimiet was opge legd. Vandaag zou de zaak wor den voortgezet (Van onze correspondent Frans Wennekest BONN Het eerste bezoek van een Egyptisch staatshoofd aan de Bondsrepubliek heeft tot een aanzienlijke verbetering van de betrekkingen tussen de beide landen geleid. Tijdens een persconfe rentie in Bonn verklaarde president Anwar el Sadat gisteren in uitstekend Duits, dat hij tijdens zijn besprekingen met kanselier Helmut Schmidt en een aantal ministers tot volledige overeen stemming was gekomen. Sadat sprak deze mening uit ondanks het feit, dat Bonn weigerde hem gevechtsvliegtuigen van het type „Alphajet" te leveren en eveneens om de Arabische bevrijdingsbeweging PLO te erkennen. De president zei er echter zeker van te zijn, dat Bonn deze erkenning in de toekomst zal gaan uitspreken. De verlangde vliegtuigen zal Sadat hoogstwaarschijnlijk in Fran krijk, dat hij volgende week bezoekt, kunnen krijgen, aangezien de „Alphajet" een gemeenschappelijk Frans-Duits projekt is. President Sadat neemt van zijn bezoek aan Bonn een krediet van 230 miljoen Mark mee naar huis en de garantie, dat hij nog eens 300 miljoen mark op borgtocht van de Westduitse regering zal kunnen lenen. De kredieten zijn in eerste instantie bestemd voor de uitbreiding van de elektrische centrales en voor de verbetering van de watervoorziening in Egypte. Uit de houding van de Westduit se regering valt op te maken, dat zij de nieuwe positie van Egypte als bastion tegen een verder opdringen van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten met een intensieve samenwerking op technisch gebied en met een sterk opgevoerde hulpverlening wil verstevigen. Onderzoek naar knoeierijen bij uitvoer dieselolie in onderzoek VENLO De Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst heeft gisteren in Venlo een aantal chauffeurs van een Roermonds vracntbedrijf aan de tand ge voeld, dat de Duitse staat met de zogenaamde „Tankschein" 225.000 lichter zou hebben ge maakt. De Tankschein is een soort grensdocument, waarop de Duitse douane de hoeveelheid dieselolie in tanks noteert. De Duitse recherche is ervan overtuigd dat met knoeierijen aan de Tankschein 450.000 liter dieselolie, die in Duitsland 50 een» mee"* kost naar dit land is ingevoerd zonder betaling van de verplichte 50 cent per liter invoerrechten. Volgens hoofd-districtsbestuur- der H. Janssen van de vervoers- federatie NVV/NKV hebben de chauffeurs hem verklaard aan de gehele affaire „geen stuiver" te hebben verdiend. Zij zouden onder druk aan de knoeierijen hebben meegewerkt. Roof Twee gewapende man nen hebben een ju weiiers winkel in Mannheim in Baden-Wurt- temberg beroofd van plateaus met juwelen ter waarde van eeu half miljoen mark. c Staatssecretaris President Gerald Ford heeft staatssecreta ris van economische zaken Charles Robinson, benoemd tot staatssecretaris van buitenland se zaken. Vrouwen vragen uitbreiding wwv-regeling AMSTERDAM (ANP) In na volging van de vakbeweging en verschillende werklozencomi- té's heeft de Nederlandse Vrou wenbeweging in een brief aan de Tweede Kamer gevraagd om uitbreiding, verlenging en ver hoging van de WWV (wet werk loosheidsvoorziening). Volgens de vrouwenbeweging moet de wwv-regeling zodanig worden uitgebreid, dat ook werkloze gehuwde vrouwen, die geen kostwinner zijn, recht heb ben op een uitkering. Landmijn Bij Belleeks, grensdorp in Noord-Ierland op 72 kilometer ten zuiden van Bel fast. is gisteren een jeep van het Britse leger op een landmijn gereden. Door de ontploffing werden drie Britse soldaten ge dood en een vierde ernstig ge- King Kong In New York heeft men plannen "King Kong" opnieuw te verfilmen en wel op het New York's Trade Center Building en niet zoals de vorige keer op het Empire State Building. Een personeelslid van het Empire kan dit niet verkroppen en hield verkleed als gorilla hiertegen een actie op het dak van "zijn" gebouw. OVERLEG OVER ACHTERSTAND VONNISSEN DEN HAAG (ANP) De ach terstand in de uitvoering van de vonnissen is voor de Justi- tie-commissie uit de Tweede Kamer aanleiding op zeer korte termijn te gaan overleggen met minister Van Agt en staatsse cretaris Zeevalking. De commissie is verontrust over deze achterstand, die in 1974 tot collectieve gratiëring leidde. De commissie wil met minister Van Agt spreken over de mogelijke alternatieven voor de vrijheids straf, waarvan er thans een aan tal in studie zijn op het departe ment. AMSTERDAM (ANP) Een onder bezitters van personenauto's door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgevoerd onderzoek heeft uitgewezen, dat 44 pet de auto nieuw had gekocht en 56 pet de wagen gebruikt had aangeschaft. Van de auto's was 12 pet op naam van bedrijven geregistreerd en 88 pet op naam van personen. Met de zakenauto's wordt uiteraard meer gereden: 2140 km per maand gemiddeld tegen 1250 km voor de particuliere auto. Het grootste deel van de met de zakelijk aangeschafte auto's verreden kilome ters (1400 km) had uiteraard betrekking op de uitoefening van bedrijf of beroep, doch deze auto's werden ook in de vakantie en voor overig particu- "ebmik benut De gemiddelde bezetting bleek op 2,1 personen te liggen. Merkwaardigerwijs is dit cijfer voor ge bruikte aangeschafte auto's hoger (2,3) dan voor nieuwe wagens (1,9). Een verklaring zou kunnen zijn, dat gebruikte auto's meer door gezinnen resp. grotere gezinnen worden gekocht. Dat de bezet tingsgraad in de vakantie het hoogst (3,2) en in het zakelijk gebruikt het laagst (1,4) is, ligt voor de hand. Gebleken is, dat van alle auto's 18 pet geheel ten laste van een bedrijf komen, 66 pet geheel ten laste, van een persoon (gemeenlijk de eigenaar) en van 16 pet wordt een deel van de kosten docr een h°driif gedragen (autokostenvergoeding). 400 gulden boete voor bezetting consulaat ROTTERDAM (ANP) De po litierechter in Rotterdam, mr. C. H. B. Boot, heeft gisteren elf Ethiopische studenten veroor deeld tot een geldboete van 400 ieder wegens wederrech telijke vrijheidsberoving en lo kaalvredebreuk. De elf studenten hielden op 2 oktober van het vorig jaar het Ethiopisch consulaat-generaal in Rotterdam gedurende onge veer een half uur bezet en belet ten de secretaresse van de con sul haar kamer te verlaten. Aan de bezetting kwam een einde toen de politie arriveerde, waar na de Ethiopiërs naar het poli tiebureau overgebracht werden. Doel van de actie was publiciteit te krijgen voor hun protest te gen de „fascistische" regering van Ethiopië.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9