Van loketbeambte tot burgemeester van Voorhout LEIDERDORP ZIT DIK IN ZIJN AMBTENAREN Oegstgeest nam afscheid van wethouder Temminck Katwijk weert doorgaand verkeer uit „Rijnsoever" Inspraak werd voorlichting op papier Voorschoten richt woonwagenkampje in Lc^iuacj COURANT PAGINA 7 Brandstichter hielp zelf blussen NOORD WIJK De Noordwijk- se recherche heeft een 28-jarige grondwerker aangehouden, die er van verdacht wordt ongeveer twee weken geleden brand te hebben gesticht in een bollen schuur aan de Molenstraat. De brand werd ontdekt door een alleenstaande vrouw, die de zolder van de schuur als woning in gebruik had en 's nachts om streeks twee uur wakker werd van het geknetter van de vlam men. In het benedengedeelte van de schuur bleek een hoe veelheid daar opgeslagen stro in brand te staan. De eigenaar van het pand, geholpen door omwo nenden en voorbijgangers slaag de er in het vuur met emmers water te doven. Dat aan de brand een luchtje zat werd al gauw duidelijk, omdat er op een al even onverklaarbare wijze brand bleek te zijn ontstaan in een achter de schuur gestald Volks wagen bus j e. Inkomstenbron Gyversto droogt uit (Van onze correspondentie) STOMPWIJK De gymnastiek vereniging Gyversto heeft 1975 afgesloten met een nadelig saldo van 700 gulden. Deze tegenslag is vooral te wijten aan de sterk verminderde opbrengst van oud-papier, een belangrijke bron van inkomsten voor de gymnastiekvereniging. De pen ningmeesteres stelde tijdens de gisteravond gehouden ledenver gadering vast dat naast de sterk gedaalde prijzen van het oud- papier ook tien ton minder was opgehaald. Aanvankelijk overwoog het be stuur het lidmaatschap van de KNGV op te zeggen, om de uit gaven te drukken, maar de op zegging zou betekenen dat de gemeentelijke subsidie zou ko men te vervallen. De gemeente is evenwel bereid de kosten te dragen voor de enige maanden geleden aangeschafte trampoli ne en valmat, op voorwaarde dat ook de Stomp wij kse school jeugd van deze attractie gebruik mag maken. Op de valreep werd gisteren besloten de clubwedstrijden uit te stellen tot 30 mei, teneinde de leden de komende maanden naar de trainingen te lokken. Van een onzer verslaggevers Voorhout Nadat Matheus Theodoras van de Wouw een aantal maanden geleden sa men met zijn vrouw en de kinderen Richard (11) en Mi randa (8) in zijn auto Voor hout had doorkruist hoefde hij niet lang meer na te den ken of hij zich kandidaat zou stellen voor het burgemeester schap van deze bollenstreek plaats. „Het dorp stond me direct al aan", vertelde hij gisteren, kort nadat hij uit Den Haag het verlossende te lefoontje had gekregen. „Op het eerste gezicht leek Voor hout mij een plaats waar het erg prettig wonen is, vooral het stuk nieuwbouw heeft me bijzonder aangesproken. Als wethouder van verkeer en vervoer raakte ik direct al gecharmeerd door de wijze waarop in het plan Spoorlaan bij voorbeeld de bewegwijze ring is aangepakt. Zoiets is natuurlijk niet doorslagge vend bij je keus maar het maakt direct wel een prettige indruk op je". De eerste impressies van Voorhouts nieuwe burgemees ter, die over een paar dagen 36 jaar wordt Een man die door collega's op het Zoeter- meerse gemeentehuis wordt omschreven als „een doorzet ter", „een die flink bij de tijd is", „een gezellige kerel". Dat doorzetten slaat op de manier waarop Matheus Theodoras van de Wouw vanaf zijn 16e levensjaar de maatschappelij ke ladder heeft beklommen. Na vier jaar MULO startte hij zijn carrière als bescheiden lo ketbeambte bij de PTT maar via een avondstudie HBS en een opleiding voor hoger- en leidinggevend personeel schopte hij het tenslotte tot plaatsvervangend chef com- De heer M. T. van de Wouw, de nieuwe burge meester van Voorhout merciële zaken van het tele foondistrict 's Gravenhage. In september 1970 werd hij voor de KVP in de Zoeter- meerse gemeenteraad geko zen, niet als raadslid maar di rect als wethouder van sport en recreatie, verkeer en ver voer, openbare werken en be drijven, een full-time baan. Sinds juni 1975 is hij ook loco burgemeester van Zoetermeer. De profielschets zoals de Voorhoutse raad die een paar maanden geleden gaf tijdens het bezoek van de commissa ris van de koningin in Zuid- Holland, mr. Vrolijk, komt aardig overeen met het profiel van de man die nu aan het Voorhoutse roer zal komen te staan. De leeftijd ligt welis waar een aantal jaar lager dan men graag had gezien (de raad was voorstander van een bur gemeester met een leeftijd van rond de 45 jaar) maar zijn politieke kleur (CDA) voldoet aan de wens van de meerder heid en ook de zo gewenste „bestuurlijke ervaring" torst' de heer Van de Wouw mee naar Voorhout. De raad is echter vooral geïn teresseerd in wat de nieuwe burgemeester voor standpunt zal gaan innemen m.b.t. de door de bouwminister Gray- ters geuite wens Voorhout achter de hand te houden als alternatieve bouwplaats bij de uitbouw van Den Haag. Al diverse malen heeft de Voor houtse raad zich uitgesproken tegen zo'n bouwlocatie, popu lair aangeduid als „bollen- stad". Niet zo vreemd dat het bekend worden van de naam van de nieuwe burgemeester bij diverse raadsleden gisteren een schrikreactie tot gevolg had. Immers, Zoetermeer (48.000 inwoners) behoort zelf ook tot die door de minister aangewezen bouwlocaties waar al fors wat woningen zijn neergezet. De komst van de heer Van de Wouw (loco burgemeester van Zoetermeer) naar Voorhout zou ongetwij feld een indicatie kunnen zijn dat het de minister toch ernst is met de uitbreiding van Voorhout en dat er daarom alvast in deze bollenstreek plaats een man wordt neerge zet die wat betreft de proble men rond de verstedelijking van wanten weet. De heer Van de Wouw: „Bij mijn benoeming heb ik geen enkele concessie gedaan, be halve dat ik het standpunt van de raad zal vertolken. Er is met geen woord gerept dat ik in Voorhout met kracht moet werken naar een uitbreiding op grote schaal zoals de minis ter dat wil. Als de Vporhoutse .raad zich in principe heeft uit gesproken tegen zo'n bouwlo catie dan ben ik verplicht dat standpunt naar buiten uit te Burgemeester Van de Wouw met vrouw en twee kinderen „Iets anders is natuurlijk de vraag wat ik persoonlijk van zo'n uitbreiding denk. In Zoe termeer bij voorbeeld vind ik de verstedelijking aanvaard baar. Voor Voorhout weet ik het niet. In ieder geval baga telliseer ik zo'n uitgroei be paald niet Voor een klein dorp geeft dat enorm veel pro blemen, zo weet ik uit erva ring". „Ik ken de Voorhoutse situatie te weinig om daar nu al een uitspraak over te doen. Eerst wil ik eens nagaan op wat voor gronden de Voorhoutse raad tot deze standpuntinna- me is gekomen. Dan pas geef ik mijn mening. Het kan best zijn dat ik ook tegen ben, maar het kan ook andersom zijn". „Mocht dat laatste het geval zijn dan kan ik in ieder geval gebruik gaan maken van de ervaring die ik hier heb opgedaan". De heer Van de Wouw, die al eerder naar een burgemees tersfunctie solliciteerde maar toen niet in aanmerking kwam, is gekozen uit een dik ke dertig kandidaten. „Zoiets streelt natuurlijk wel je ijdel- heid", vertelde hij met een glimlach, „al ben ik me er wel van bewust dat ik een zware taak op mijn schouders heb genomen. De tijd zal nog moe ten leren of mijn benoeming terecht is geweest. In Voor hout zal ik me waar moeten maken. Een plezierige uitda ging. Ik heb daarom ook veel zin om van start te gaan". Op zijn 16e als loketbeambte begonnen met de verkoop van postzegels en het wegen van brieven, nu op zijn 35e burge meester. Een wens in vervul ling? De wethouder: „Zoals mijn carrière nu verloopt gaat het erg plezierig. Maar dat wil nog niet zeggen dat ik het burgemeesterschap als een einddoel zie. Ik vind het per soonlijk niet onbehoorlijk om naar nog meer te streven. En er is maar één manier om dat voor elkaar te krijgen: door gaan". Voorhout krijgt ook een spor tieve burgemeester. Hoewel hij zegt dat werken voor hem een hobby is wil hij tussen de be drijven door toch wel wat aan zijn conditie schaven. Hij speelt graag volleybal, doet aan trimmen („Rondjes door het dorp"), zwemt en gaat ook graag op stap met zijn gezin. Het is overigens nog niet zeker wanneer de heer Van de Wouw in Voorhout gaat wo nen. In ieder geval heeft hij met zijn gezin tijdens zijn kor te bezoek aan Voorhout wel even stil gestaan voor de ambtswoning in de Prof. Aal- berselaan. „Die ziet er een stuk rianter uit dan de woning die we nu hebben", zei hij, „mijn vrouw popelt van onge duld om binnen een kijkje te Er werd gisteravond in huize Van de Wouw in Zoetermeer ondanks de benoeming geen feest gevierd. De wethouder. geboren in Eindhoven, is ook een fervent liefhebber van voetbal en vooral als het zijn eigen club PSV betreft. Daar om concentreerde de wethou der zich gisteravond op de tv om niets te hoeven missen van het treffen tussen het Franse St Etienne en de Eindhovense ere-divisieclub. Met een half oor aan de telefoon moest hij desondanks talloze felicitaties in ontvangst nemen. „Het feestje komt later nog wel", zei hij steeds, „dat houden jullie nog van mij tegoed." In Politiek Voorhout is de be noeming van de heer Van de Wouw over het algemeen gun stig ontvangen. De heer Borst, fractie-voorzitter van de CCP: „Zijn leeftijd valt weliswaar jonger uit dan we hadden ge hoopt maar dat hoeft natuur lijk geen nadeel te zijn. Het feit dat de heer Van de Wouw loco-burgemeester is van een plaats als Zoetermeer spreekt mij erg aan. Dan moet je toch wel wat in je mars hebben". Oegstgeest krijgt weer afspiegelings college (Van onze correspondent) OEGSTGEEST Doro het ver trek van wethouder Temminck is de vraag of Oegstgeest een afspiegelingscollege krijgt weer aktueel geworden. De moeilijk heden die zich destijds bij de samenstelling van de raad om trent de verdeling van de wet houderszetels voordeden schij nen thans van de baan te zijn. Naar verluidt hebben de raads fracties omtrent een zgn. afspie gelingscollege van één wethou der WD, één CDA en één Pv dA overeenstemming bereikt. Wie voor de.PvdA genoemde zetel zal innemen werd nog niet bekendgemaakt maar in de „wandelgangen" viel de naam van de heer O. C. van Belle. Desgevraagd verklaarde deze echter ons nog niets te kunnen meedelen. In Zoetenvoude Activering van kerkbezoek ZOETERWOUDE - De paro- chievergadering van Zoeterwou- de-dorp gaat de komende maan den alle als katholiek ingeschre ven dorpsgenoten benaderen. De doelstelling is tweeledig: enerzijds wil men de talloze pa rochiële aktiviteiten systema tisch inventariseren; anderzijds hoopt men alle katholieke gezin nen bij het parochiële gebeuren te betrekken.Met name hoopt men ook de niet-(regelmatige)- kerkgangers te aktiveren. Van avond begint om 8 uur in de Christus Dienaarkerk een bij eenkomst voor de ouders van de kinderen die hun eerste H. Com- minie gaan doen. Wethouder Temminck en zijn vrouw tijdens de afscheidsreceptie. Van onze correspondent OEGSTGEEST - Dat Oegst geest sterk meeleeft met alles wat er in het gemeentebestuur plaats heeft, bleek gisterenmid dag overduidelijk toen wethou der Temminck afscheid nam. Samen met zijn echtgenote moest hij honderden handen drukken en mocht hij vele ca deaus in ontvangst te nemen. Voorafgaande aan de zeer druk bezochte receptie werd hij rond kwart over vier op het raadhuis ontvangen door burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga en echtgenote, zijn collega-wethou ders, ambtenaren waaronder de gemeentesecretaris Jac. Vree- ken en de directeur gemeente werken J. van Gorkom, hoofden van scholen, onderwijzend per soneel en praktische alle raad- Wethouder Thorn trad op als „ceremoniemeester" en leidde de sprekers in. „Een heuglijk afscheid", aldus de heer Thorn, „want de heer Temminck is de eerste wethouder in de geschie- denis van Oegstgeest, die het tot burgemeester gebracht heeft." „Het is de kroon op het werk", verklaarde burgemeester Van Eysinga, die de echtgenote van de heer Temminck orchideeën aanbood. De scheidende func tionaris kreeg een fraaie, zilver en sigarettendoos met in het deksel een aanduiding van de periode waarin hij in de raad vertoefd had. De gemeentesecretaris nam af scheid op rijm. Hij bood de heer Temminck een ets aan van de Groene Kerk. Andere sprekers waren de heer J. van Gorkom, directeur gemeentewerken en de voorzitter van de personeels vereniging L. Turenhout. Zij zorgden voor het nodige gee- strijkevocht. Ook de oud-voor zitter van de personeelsvereni ging de heer J. Heeren, voerde het woord en overhandigde een „flesje Oegstgeests water", want „het water in de omgeving van Rotterdam is niet zo best". Na mens het schoolhoofdenconvent sprak de heer Koning. De on derwijswereld schonk een fraaie barbecue. Wethouder-burge meester Temminck dankte allen voor de blijken van sympathie. (Van onze correspondent) KATWIJK De bewoners van de nieuwe wijk „Rijnsoever" kunnen gaan meepraten over de aanleg van de verschillende veldjes tussen de woonblokken. Het is de bedoeling deze ter- reintjes ieder een eigen karak ter te geven. Door directe in spraak hoopt het gemeentebe stuur tot een bevredigende in richting van deze groene ge deeltes te komen. Alvorens tot overleg over te gaan zijn be langstellenden uitgenodigd voor een voorlichtingsavond op woensdag 7 april a.s. in de gro te zaal van de Pniëlkerk. (Hoor- neslaan/hoek Biltlaan. Alle huidige en (bekende) toe komstige bewoners ontvangen dezer dagen een vouwblad met een kleurendruk van de wijkin- deling en een uitvoerige toelich ting op de filosofie, die is ge volgd bij het ontwerpen van het stratenplan en de groenvoorzie ningen. Gestreefd is naar een nadrukke lijke wering van het doorgaande verkeer en een bescherming van de fietser en de voetganger. Zelfs bromfietsen worden op enkele fietspaden niet toegela ten. Behoudens enkele toegang spaden worden zij verder naar de autowegen verwezen. Bij het ontwerp is het begrip „woonerf" gehanteerd, dat, zo wordt uiteengezet, kan worden omschreven als een gebied, dat open staat voor het openbaar verkeer, in een wijk, waar over al gewoond wordt; lopen en spe len is overal toegestaan, maar ook gemotoriseerd verkeer moet mogelijk zijn. Allerlei zichtbare en voelbare belemmeringen moeten nu de veiligheid van de verschillende verkeerssoorten gaan waarborgen. Om dit te be reiken wordt gebruik gemaakt van bomen, paaltjes, bloembak ken, molgoten, verhogingen en versmallingen. Buiten de onmid dellijke woonomgeving worden de verschillende verkeerssoor ten gescheiden. Een uitzonder ing moest worden gemaakt voor de politie, brandweer en zieke nauto's. Op het eerste gezicht is hiervoor een tijdrovende oplos sing gevonden. Door middel van een sleutel zal namelijk toegang tot de met een klapboom afge sloten paden moeten worden verkregen. Zeker voor een zie kenauto en brandweer kan dit een aantal kostbare momenten schelen voordat op de plaats van bestemming is gearriveerd. Aangezien ook de reinigings dienst niet alle straten kan be rijden, worden er een aantal verzamelplaatsen aangewezen voor de plastic huisvuilzakken. Totaal zijn er 13 van deze plek ken voor huisvuil geprojecteerd. Een wijkplattegrond aan de ont- sluitingsweg van deze wijk moet duidelijkheid gaan brengen over de indeling van deze nieuwe Katwijkse woonwijk Rijnsoever. Nieuw gemeentehuis moet onderdak bieden aan 100 man Van onze correspondent LEIDERDORP Het nieuwe gemeentehuis van Leiderdorp zal onderdak moeten gaan bie den aan in totaal zo'n honderd ambtenaren. Hiervan zijn er twintig werkzaam bij de ge meentelijke bedrijven. Om al deze ambtenaren te kunnen on derbrengen is het nodig volgens de commissie ad hoe nieuw bouw gemeentehuis, een vloe roppervlakte krijgt van 3.850 m2. Hiervan is 2.500 m2 be stemd als werkoppervlak, de rest van de ruimte dient voor toiletten, gangen, trappenhui zen en dergelijke. De commissie stelt de raad voor een krediet te verlenen voor het maken van een voorlopig schetsontwerp van een nieuw gemeentehuis. Hoe hoog dit kre diet moet zijn vermeldt het voorstel van de commissie niet De raad zal in zijn vergadering het tussentijds verslag van de commissie bespreken. Dan zal hij ook beslissen of hij instemt met een ander voorstel van de commissie, namelijk om het Amstelveense architectenbu reau Zandstra, De Clerq Zubli, Lammertsma Se Partners in te schakelen voor de opzet en vormgeving van het nieuwe ge bouw. Het nieuwe gemeentehuis zal, daar ziet het er althans op dit moment naar uit, komen in het gebied van de Winkelhof. Het komt daarin te liggen langs de Engelendaal en wel tegenover de Laan van Ouderzorg. De keuze van de architect komt direct voort uit de plaats van het gebouw: hetzelfde architec tenbureau verzorgt ook de vormgeving van Winkelhof. Naar de mening van de commis sie wint men tijd als men in dat geval ook deze architect voor het nieuwe gemeentehuis in schakelt Uit het verslag van de commis sie aan de raad blijkt dat Lei derdorp, vergeleken bij elf an dere gemeenten van gelijke om vang, te veel ambtenaren in dienst heeft. Op dit moment telt Leiderdorp er 56 (buiten die van de bedrijven) tegen 45 in de andere, vergelijkbare gemeen ten. Naar verwachting zal dit aantal de komende jaren oplo pen tot ongeveer tachtig. Dat zal dan zijn in het begin van de tachtiger jaren als de gemeente zo'n 25.000 inwoners zal tellen (en daarmee zijn uiteindelijke grootte heeft bereikt). De ande re gemeenten zullen dan 65 ambtenaren in dienst hebben. De commissie gaat niet in op de vraag of dit betrekkelijk grote verschil in bemanning van het ambtelijk apparaat gerechtvaar digd is. Gezien echter de advie zen aan de raad houdt de com missie wel rekening met het voortduren van deze situatie waarbij Leiderdorp meer amb tenaren zal tellen dan vergelijk bare gemeenten. Naar de mening van de commis sie waarin vertegenwoordigers van alle fracties in de raad, zal LEIDERDORP „De huidige voorstellen zullen de voorlichting aan de bevolking over het nieuwe gemeentehuis onverlet laten", zo schrijft de commissie ad hoe nieuwbouw gemeentehuis in zijn toelichting op zijn voorstellen aan de raad. Ook bij eerdere tussentijdse voorstellen over het nieuw te bouwen raadhuis kwam de commissie tot een soortgelijke volzin. Bij het besluit dat de raad ruim een jaar geleden nam om te komen tot een nieuw gemeentehuis sprak een meerderheid in de raad uit dat de bevolking inspraak diende te hebben in de ontwikkeling van de plannen voor dit gemeentehuis. De inspraak is zo op papier al gaderingen, is reeds geruime teruggedraaid tot voorlichting, tijd bekend. En in die houding Maar dat alleen nog maar op zal, vooral nu blijkt dat men papier. Want in de praktijk is (waarschijnlijk) erg ruim in er zelfs van deze voorlichting zijn ambtenaren zit, weinig tot dusver (nog) niets geko- verandering komen. Druk van- men. En gezien het optreden af de publieke tribune zou im- van de commissie tot dusver mers voorkomen dat de com- mag men ook in de toekomst missie zo gemakkelijk.een (te) geen al te hoge verwachtingen groot ambtelijk apparaat, en hebben van deze voorlichting: dus een (te) groot gemeente- in tegenstelling tot het (goede huis accepteert, en ingeburgerde) gebruik in Leiderdorp vergadert de com- En daarbij blijft de vraag of missie ad hoe nieuwbouw ge- de behoefte aan een nieuw meentehuis achter stevig ge- raadhuis eigenlijk wel zo groot sloten deuren. is als ten tijde van de raadsbe- Dat men vooral van ambtelij- slissing door b en w werd ke zijde weinig voelt voor het gesuggereerd, nog buiten be- openbaar maken van deze ver- schouwing. het nieuwe gemeentehuis drie bouwlagen moeten gaan tellen. De verschillende bestuurlijke eenheden binnen het apparaat moeten bij elkaar komen te lig gen. Een aparte trouwzaal vindt de commissie niet nodig. Naar hij meedeelt in de toelichting op de nota zal voor het trouwen de toekomstige kamer van b. en w. kunnen gebruiken. Deze ruimte is daarnaast geschikt voor het houden van vergaderingen. SASSENHEIM Opperwacht meester A. W. van Kuyen van de plaatselijke groep der Rijk spolitie gaat Sassenheim verla ten. Hij is met ingang van 1 april benoemd tot plaatsvervan gend groepscommandant van de groep Hazerswoude van de Rijkspolitie. Opper Van Kuyen kwam met ingang van 1 augus tus 1972 naar Sassenheim en was daarvoor aan de groep Hil- legom verbonden. OEGSTGEEST -Op 27 april a.s. zal er een extra raadszitting gewijd worden aan de plannen om te komen tot een overdekt zwembad te Oegstgeest. OEGSTGEEST De brand weervereniging „Paraat" van de Oegstgeester Vrijwillige brand weer gaat vrijdagavond in de recreatiezaal van „Endegeest" haar twintigjarig bestaan vie- (Van onze correspondent) VOORSCHOTEN De ge meente Voorschoten gaat waar schijnlijk een woonwagen- kampje met 10 standplaatsen inrichten nabij de provinciale opslagplaats aan de Papelaan. De raadscommissie voor welzijn en onderwijs ging er gister avond mee akkoord dat het col lege van B. en W de details nader uitwerkt Punt van dis cussie was wel de zogenaamde gemeenschappelijke regeling. Woonwagenbewoners zijn een uitzondering op de regel dat in woners van een plaats gebruik Waarschijnlijk aan Papelaan moeten maken van de plaatselij ke sociale voorzieningen. Leiden is aangewezen als de gemeente, die de sociale voorzieningen voor de woonwagenbewoners in de omliggende gemeenten re gelt De heer T. H. Esselaar (CDA) is van mening dat ook wat dit betreft er een volkomen integratie van de woonwagenbe woners in de gemeente moet plaatsvinden. De overige com missieleden willen het accent op die centrale regeling leggen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiuiiiiiiu

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7