Alles overZuivel Aanpak judocoach Snijders gericht op herstel techniek VIERDE SUPERTRIO IS OPEN STRIJD Hoe de hersenen werken bij denken leren en vergeten (i^ïV De Verse winkels van AH Rudi Koopmans weer in ring DONDERDAG 1 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 21 (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN Twee Amsterdammers, Jan Bosman in het halfzwaargewicht en Peter Adelaar in het zwaargewicht hebben zich kandiaat gesteld om Nederland te vertegenwoordigen in het Judotoernooi van de Olympische Spelen in Montreal. Bosman plaatste zich op grond van zijn prestaties tijdens het jongste wereldkampioenschap waar hij tot de laatste acht kon doordrin gen en Adelaar stelde zijn kandidatuur naar aanleiding van zijn resultaat, derde, bij de strijd om de Europese titel. Alle andere Nederlanders zijn momenteel nog te licht bevonden en zullen tot Moskou 1980 moeten wachten voor ze voor een Olympische gebeurtenis in aanmerking kunnen komen. Voor Peter Snijders, de bonds coach van de Judobond uit Eindhoven, is dat geen verras sing. Snijders: „Het valt mij nog mee dat het er twee geworden zijn. In eerste instantie had ik alleen op Adelaar gerekend maar ik ben bijzonder blij dat ook Jan Bosman, die bijzonder hard heeft gewerkt, het heeft gehaald. Dat wil zeggen voorlo pig, want het laatste woord is vanzelfsprekend aan het NOC. Dit orgaan moet uiteindelijk de centen op tafel brengen en daar wordt beoordeeld of het wel of niet verantwoord is een bepaal de sportman naar Canada te sturen". Bosman en Adelaar hebben in middels een aantal extra facili teiten gekregen. Er is een be- (Van onze paardesportm ede werker) WASSENAAR De vierde supertrio-ren zondag middag op de Wassenaarse renbaan Duindigt is een open strijd. Twaalf paarden komen er aan de start. De volbloeds van de Wassenaarse stal van de heer en mevrouw De Kroes die door Joep Dekkers worden getraind gaan als licht favoriet van start. De beste kansen heeft de leerling-joc key Chris Vandeuren met het paard Rucam die eerder dit seizoen op Duindigt al won. Jewel met Rober Wetemans is ook erg kansrijk. Abervale (Kevin Davies), High Tree (Frans Vandeuren) behoren tot de geduchte outsiders. Zowel zater dag (2.30 uur) als zondagmiddag (1.30 uur) zijn er draverijen en rennen op Duindigt. De tips voor zaterdag: Florisuque-prijs: Nant Buitenzorg, Ma ja Roodnoot en Marupa du Bois. Golden Lordprijs: Olga Anjo, Ofram du Bois en Orion. Flamencoprijs: Mike Areta, Mariette Star en Lana Wood. Gauchy-prijs: Nanneke Hanover, Karper K en Laiko Selectie Draverij voor E.K. Drafamateurs: Nelson van Hovi, Higgens en Iron Volann. Franc Quito-prijs: Nelson B, Nerva en Margo G. Elpenorprijs: Massel T, Luitenant Dixy en Longshot Erika-prijs: Hill Too, Petty Larceny en Moon River. EmIUe-prijs: Woodfeets Speedy, Alayke en Piercing Note. Goudsbloemprijs: Nun's Habit, Court of Hill en Grizka. De tips voor zondag: Kapitein Scotcb-prijs: Never Worry, Mike Fortuna en Niels Areta. Fernandelprijs: Mascotta. Marjolino en Mai Regina. Het Zilveren Paard: Manza Buitenzorg, Kees Verkerk en Jojo Buitenzorg. Jokeprijr Ken W illiams, Larens Abaka en Kora Marijke. Unimel-B-prija: Jupiter D, Lex Areta en Keino. Op 6 april verschijnt het 25e Boek van de Maand. De titel van het weer prachtig verzorgde —geïllustreerde werk- luidt: „Hoe wij denken, leren en vergeten". Au teur is de Duitse weten schapper Frederic Ves- ter. In zijn land heeft het boek 23 weken aan de top van de bestsel lers-lijst gestaan. De schrijver begint met de behandeling van de hersenen zelf, hun merkwaardige bouw, hun geheimzinnige inwendige structuur, samengesteld uit ve le miljoenen zenuwcellen, en hun merkwaardige evolutie, vergeleken met de hersenen van andere levende wezens. Vervolgens de vraag: hoe ont wikkelen ze zich in de loop van ons eigen leven? Het ant woord bevat enkele grote ver rassingen. Het begint al met de eerste indrukken in de ba bytij d indrukken die voor het latere leren en begrijpen het beslissende grondpatroon vastleggen. Aan deze allereer ste indrukken, vergaard in de eerste levensweken, werd tot nu toe weinig aandacht be steed. Ze zijn van kind tot kind volkomen verschillend even verschillend als onze voorkeur, vaardigheid, moei lijkheden en afkeer bij alles wat met leren en denken sa menhangt. Met dit thema houdt het eerste deel van het boek zich bezig. In het tweede deel maakt de lezer kennis met de verschil lende niveaus waarop ons ge heugen indrukken verwerkt: ■het zintuiglijke geheugen, het- onmiddellijke geheugen, het geheugen op semi-permanente en permanente termijn, en daarbij komt ook de kennis ter sprake over werking en achtergronden van deze activi teiten van het denken. In het derde deel gaat het om de nog grotendeels onbekende wisselwerking tussen de nu wat meer bekende denkpro cessen met de rest van het organisme. Elk afzonderlijk gebied wordt daarbij van twee kanten bekeken: eerst in een werkelijk voorkomende situa tie die het decor van een be paalde hersenactiviteit weer geeft, waarna de auteur bin nendringt in het langzamer hand steeds meer vertrouwde inwendige van onze hersenen zelf. Hij probeert daarbij de processen die zich achter de schermen lijken af te spelen, te volgen met behulp van de nieuwste wetenschappelijke informatie. Het vierde deel handelt vooral over de praktijk. Veel aan dacht wordt daarbij besteed aan de leer- en denkprocessen van het schoolkind die in een heel nieuw daglicht worden geplaatst. Daarom is het boek een welkome aanwinst voor ouders met schoolgaande kin- drag beschikbaar gesteld waar door zij zich beter op de komen de gebeurtenissen voor kunnen bereiden. Snijders „Ook van mij krijgen die twee extra aandacht. Ze trainen wel gewoon met de groep mee, maar ik hou ze bij voorbeeld zelf wat meer bezig. Bovendien krijgen ze na elke training een portie huiswerk mee". Peter Snijders constateert met genoegen dat de Nederlandse judosport sinds hij medio vorig jaar het bondstrainerschap aan vaardde vooruit is gegaan. Twee keer in de maand komt de selec- tiegroep van 25 judoka's in Har derwijk bijeen. Niet op Papen dal, zoals aanvankelijk. Snij ders: „Wij zijn nogal laat klaar. En daardoor is het enkele keren voorgekomen dat op Papendal de keuken dicht was. Dat gaf natuurlijk problemen. Boven dien ligt Harderwijk landelijk gezien veel centraler als Arn hem. De groep geselecteerden is in januari pas helemaal op nieuw samengesteld. In overleg met rayontrainer Jan de Korte heeft Snijders hier en daar wat wijzigingen aangebracht. Methoden Ook bij het totstandkomen van zo'n selectie worden door Peter Snijders in vergelijking met vroeger heel andere methoden toegepast. Ten eerste bezoekt hij zelf een aantal districts- en regionale wedstrijden en naar aanleiding hiervan nodigt hij een aantal mensen uit. Daarnaast reist De Korte door het hele land en ook hij kiest een aantal in opkomst zijnde jongens uit. Bovendien hebben alle bruine en zwarte banden die dit te kennen geven, het recht een centrale training mee te maken. Snijders treedt bij die gelegenheid meestal zelf als sparring-partner op. Degenen die dan aan bepaalde eisen vol doen kunnen ook in de selectie opgenomen worden. De Amster dammer Herman de Brot is een voorbeeld van een judoka die op deze manier in de keurgroep gerecht is gekomen. Volgens Peter Snijders heeft hij minstens 3 a 4 jaar nodig om het nationale judo weer op het zelfde peil te brengen als waar op het een vijftal jaren geleden stond. De huidige kernploeg is gemiddeld 23-24 jaar. Een judo ka bereikt meestal topvorm tus sen de 27 en 32 jaar, zodat die top over vier jaar, tijdens de Olympiade van Moskou, bereikt kan worden. Hiervoor is het echter wel nodig dat Snijders op termijn kan werken. Hij heeft in augustus 1975 een 1-jarig con tract afgesloten. Na de Olympi sche Spelen gaat hij met het bondsbestuur opnieuw achter de tafel zitten. Hij hoopt dat er dan een 4-jarige verbintenis uit de bus zal komen. Peter Snij ders gaat zeer gemoedelijk met zijn pupillen om. DEN HAAG Hoewel zijn te genstander nog niet bekend is zal Rudi Koopmans maandag 12 april in elk geval in de Mar griethal in Schiedam in de ring komen. De Fries bokst de tweede hoofd partij van het programma, waar op ook de strijd om de vakante Nederlandse titel in het zwaar gewicht tussen Hennie Thoonen (Eindhoven) en Jan Lubbers (Weert) staat. In de bijpartijen (beide over zes ronden) ontmpet de Rotterdam se zwaargewicht Bert Nikkelen Kuyper de Westduitser Uwe Meinecke en bokst zwaarwelter Adrie Huusen (Utrecht) tegen Guus Bleus (Maastricht). Rudie Koopmans' tegenstander is nog onbekend Alle zuivellekkernijen voor u op 'n rij gezet. In "de blauwe melkkan uw eigen AH melkwinkel. Gezond zoals 't hoort. Boter, kaas en eieren. Het is er allemaal even vers. En let u vooral 'ns op de vele soorten melk. Zeg maar gerust vers van de koe. Want AH past hypermoderne methoden toe. Zó van de koe naar de koelinstallaties. Dan gekoeld in 't pak en daar staat t: gekoeld in "de blauwe melkkan". Vers en wel! Kijkt u maar naar de Uiterste Verkoopdatum het aantal dagen aat u de melk kunt bewaren, ft staat op het pak). AH melk voor elk De een wil zus. de ander zo. Kiest u maar: volle melk. halfvolle melk, magere melk en karnemelk. Melk gepasteuriseerd in pakken en gesteriliseerd in plastic flessen. Karnemelk gepasteuriseerd in pakken. Op uw gezondheid dus! Minimum-prijs, maximum-voordeel Volle melk mag niet beneden de voorgeschreven minimum prijs wofden verkocht, t Is niet anders. Maar, nu komt 't, bij AH betaalt u geen cent maar dan ook geen cent meer dan de minimum prijs. 't Voordeel is voor u. Zo is dal! AH Volle melk vetgehalte 3,2% Ai I liter pak 1/2 liter. 63 AH Halfvolle melk vetgehalte 1,5% QQ pak 1 literOU AH Magere melk vetgehalte 0,2% OA pak 1 literÖt AH Karnemelk QQ pak 1 literO*/ pak 1/2 liter55 Echte boter Verwen uzelf'ns met echte boter. U proeft wel waarom. Echt 'ns doen. Bij AH zo vers als 't maar kan. Want de Uiterste VerkoopDatum staat erop. En u kunt nog kiezen ook! AH Roomboter pakje 125 gram. Gezouten boter /ICC rol 500 gram ^.Uü Gezouten boter 9/10 rol 250 gram LtvrV Johma kruide potje 75 gram Boeren beste kaas Zeg nu zelf, kaas verveelt nooit. Op de boterham of gewoon uit 't knuistje. Wat u maar wilt. In "de blauwe melkkan" vindt u zo'n 20 soorten oerhollandse kaas. Uit de eigen kaasstolp van AH. Waar konstant 108 kilometer kaas geduldig ligt te rijpen. Stel u'voor van Rotterdam tot de kaasmarkt in Alkmaar. Aan één stuk geplaveid met goudse. leidse, edammer en boerenkazen. Die precies op tijd worden aangesneden en zorgvuldig vacuum verpakt. Da's kaas boven baas. 'n Hartige lekkernij. Belegen boerenkaas C QC 500 gram Roomkaas A QC 500 gram^.ÖD Belegen leidse kaas A A 500 gram 4.0U Jonge edammer kaas A QC 500 gram^r.UD Gemalen oude kaas 1 CQ 100 graml.D«/ Wat lekkers toe Waarom ook niet. In "de blauwe melkkan" maar liefst 42 lekkere verrassingen voor een smakelijk toe van uw menu. Yoghurts, vla's. Of kwark, daar kunt u alle smaken mee uit. En klaar op 't moment dat u 't nodig heeft. Proeft u maar. Grenzen-Ioos kaasparadijsje Verras ze 'ns anders. En neem bij AH wat buitenlandse kaas mee. Meer dan 50 verschillende soorten liggen er op uw uitverkiezing te wachten. Allemaal even verrukkelijk op 'n toastje of stukje stokbrood bij de borrel. Of als pittig dessert bij een gezellig dineetje met uw vrienden, 't Is natuurlijk maar net waar u van houdt. Van de zachte hüttenkase tot de franser dan franse camembert. Het kan gewoon niet missen! U lust er wel pap van Als grootmoeder pap kookte, was t feest. Eerst de zuivere gort of havermout en dan kokende melk erover. Proef weer die ouderwetse lekkernijen. Terug bij AH. Van gortepap tot rijstepap. Nu kant-en-klaar verpakt Dus in 'n w ip op tafel. Eet smakelijk! Jolly magere yoghurt diverse smaken 1 IQ dubbelpak 2 x 125 gram l.lt/ Jolly drinkyoghurt diverse smaken bekertje 170 gram Jolly duo dessert diverse smaken 2 bakjes a 120 gram Jolly rijstdessert met'abrikozensaus 2 bekertjes a 90 gram Jolly smulpudding diverse smaken beker 500 gram Boursin DUUISIIJ peper of knoflook O QQ stukje 150 gram US9 Dana Blue 1 QQ stukje 90 gram Tc58" l.JÖ Port Salut 7 Pap 1/2 liter havermout, rijst, gort of bloem Port Salut Q CQ stukje 150 gram Hüttenkase 1 70 bakje 200 gram 1*98 1.1

Leidse Courant | 1976 | | pagina 21