£eidóc <Sowwnt Regering wil loonstop met half jaar verlengen vuurtje? Rel in Madrid Eierluchtbrug" naar Iran maakt eieren duur Hazerswoudse bedrijf op rand faillissement Kamer eist meer van bouw Pouw ten onrechte in cel CUP Van Hanegem vier wedstrijden Taxi-chauffeur in R'dam beroofd Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J, Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Donderdag 1 april 1976, 66e jaargang no. 20390 Libanon Waarom het mis ging in Liba non, op Ned. I om 20.20 uur en om 19.40 uur All in the family. Om 21.00 uur Herenleed. Ned. II, om 18.00 uur begrafenis Montgomery, om 19.05 uur 't Spant erom, om 20.40 uur De Pallisers en om 22.35 uur Terug naar de natuur (2). Vrij veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk regen, maar morgen vanuit het noordwesten ook enkele opkla ringen. Vannacht weinig wind, morgen matige wind uit weste lijke richtingen. Min. temp. on geveer 6 gr., maxima circa 10 gr. Morgen zon: 6.12-19.15 Schev. hoogw.: 4.41 en 16.55 Laagw: 0.27 en 12.50 I Ook deze taferelen kon men gisteravond helaas weer op het voetbalveld aantreffen. Gerd Muller van Bayern München wordt door ploeggenoten iop de been gehouden nadat hij door een fanaticus is neergeslagen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Europa Cupwedstrijden gisteravond, waarin PSV een ideale basis legde voor een finaleplaats, zijn weer ontsierd door een incident. Met in de hoofdrol heetgebakerde toeschouwers. Na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Line- mayr bij Real Madrid-Bayern München (1-1) ontstond op het veld een complete vechtpartij. Spaanse supporters warén boos over de leiding van Linemayr en het doelpunt van Gerd Müller en trakteerden beiden op een pak slaag. Het slagveld was compleet, I toen ook andere Duitse spelers in de bres sprongen. Voor Real I Madrid zal het incident waarschijnlijk ernstige gevolgen hebben. Een UEFA-waarnemer kondigde in Madrid al een verbanning naar een ander veld aan bij een volgende Europa Cupwedstrijd van Real. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De plannen van de regering om ook na 1 juli de loonmaatregel toe te passen en een verminder de aanpassing van het mini mumloon en de sociale uitke ringen te hanteren, zijn bij het Christelijk Nationaal Vakverbond en bij de PvdA slecht gevallen. Het CNV vindt dit zonder meer onbe grijpelijk van de regering, vooral omdat over de vrije beroepen met geen woord ge rept is. „Een loonmaatregel moet passen in een algemeen inkomensbeleid. Men kan daarom van de werknemers niet verwachten, dat zij ei bij voorbaat mee akkoord zullen gaan", aldus het com mentaar van het CNV. Om haar doel zo snel mogelijk te kunnen bereiken, bereidt de regering een wijziging voor van de loonwel en tot herziening van het minimum loon en de sociale uitkeringen. De ministerraad is met de ontwerpen af akkoord gegaan. De regering hoopt, dat deze wijziging ook snel door hel parlement komt, zodat zij haar kan hanteren, wanneer dit volgens haai per 1 juli noodzakelijk is. Doel ervan is vooral om de werkloosheid zo effectief mogelijk te kunnen bestrij den. De regering heeft er wel aan toegevoegd, dat zij eerst de resulta ten van het voorjaarsoverleg met de werkgevers en werknemers wil af wachten, voordat een eventuele be slissing over het verlengen van de loonmaatregel - geen rëele loonsver hoging tot 1 januari 1977 - genomen wordt. Het C.N.V. maakt zich hierover ook nogal boos. Deze christelijke vakcen trale begrijpt niet, waarom de rege ring nu al komt met haar wijzigin gen op de loonwetten, terwijl nog niets bekend is over de uitslag van het overleg met de sociale partners. Vooral het terugdraaien van de ver hoging minimumlonen steekt deze vakbond, maar ook de PvdA, bijzon der sterk. Want, aldus beider com mentaren, op deze manier worden de laatste vooral afgewenteld op dege nen, die dit het minst kunnen ver dragen. Dit geldt menen zij ook voor de geringere aanpassing na 1 juli van de sociale uitkeringen, die juist de minder draagkrachtigen moeten helpen. De door de regering voorgestelde wijzigingen in de loonwetten - de loonstop derhalve - moet gelden tot uiterlijk 1 januari 1977 voor alle bedrijfstakken. Voor wat het minimumloon betreft staat de regering op het standpunt, dat de eventuele achterstand door een loonmaatregel per 1 januari 1977 ongedaan gemaakt moet worden. Eenzelfde mogelijkheid tot bijstel ling moet, aldus de regering, ook gelden voor de sociale uitkeringen. Desondanks blijft het C.N.V. erbij, dat de regering met deze beperkin gen in strijd handelt met haar eigen principes. Zij heeft immers, aldus het C.N.V., ook in het parlement voortdurend verklaard, dat aan de zwakste groepen in de samenleving bijzondere zorg moet worden be- De PvdA liet bij monde van fractie leider Van Thijn weten, dat de rege ring onjuist handelt door bij de mo gelijke verlenging van de loonmaat regel niet tegelijk de regelingen voor de Vermogens Aanwasdeling op ta fel te leggen. Paniek rond Congres- gebouw DEN HAAG - In en rond het Nederlands Congresgebouw in Den Haag, waar de voorbe reidingen in volle gang zijn voor het Eurovisie songfestival, is gister middag algehele paniek ontstaan, toen agenten, die buiten het gebouw op wacht stonden, scho ten hoorden. Onmiddellijk werd groot alarm gegeven en het gebouw afgegrendeld. De politie ging op onder zoek uit en al spoedig bleek dat de schoten, die waren gelost uit een raam op de eerste ver dieping van het gebouw, niet uit echte pistolen af komstig waren. Twee medewerkers van het Congresgebouw had den „voor de grap" met plastic klapperpistolen uit de ramen „gescho ten". Omdat het om kleine plastic pistooltjes ging, was er geen sprake van een overtreding in de zin van de vuurwapenwet, zodat de politie niets heeft ondernomen tegen het tweetal. De directie van het Congresgebouw is echter niet bijster in genomen met hun initia tief. Sandra, de zangeres die Nederland vertegenwoordigt op het songfestival dat zaterdag in het Haagse Congresgebouw wordt gehouden, t niets aan van alle perikelen, waarmee de veiligheidsmensen het druk hadden, en deelde vrolijk handtekeningen uit aan wie er maar prijs op DEN HAAG - De Pv dA vindt, dat de dienst weigeraar Ger Pouw uit Sassenheim ten onrech te is veroordeeld. Dit blijkt uit een uitgebrei de schriftelijke reactie van de Tweede Kamer fractie van de PvdA op het regeringsvoorstel om de erkenningsgrond- en voor gewetensbezwa ren tegen militaire dienst te verruimen. Volgens de socialisten is er sprake van rechtson gelijkheid als Pouw, die op politieke gronden zo wel militaire als vervan gende dienst weigert, ge rechtelijk wordt ver volgd en Jehova-getui gen, die hetzelfde doen, op godsdienstige grond en van strafvervolging gevrijwaard blijven. Volgens de PvdA zou Pouw op dezelfde wijze moeten worden behan deld als de Jehova-getui gen. Dit klemt temeer, nu de regering terecht heeft voorgesteld, de bron waaruit de gewe tensbezwaren voortko men niet in de wet te vermelden, aldus de reaktie van de socialis ten. Coma Dit is Karen Anne Quinlan, die at geruime tijd in een coma ligt verbonden aan eer ademhalingsapparaat. Het hooggerechtshol van New Jersey heefi nu bepaald dat de ap paratuur mag worder afgezet, als de artser geen hoop meer heb ben op herstel. De ou ders van het meisje vechten voor het weg nemen van de appara tuur. De uitspraak van het hooggerechtshol vernietigt het vonnis van een lagere recht bank dat had geluid dat Karen Anne aan de apparatuur gekoppeld moest blijven omdat zij juridisch en medisch gezien zou leven. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering moet alles doen om een verdere toeneming van de werkloosheid in de bouw tegen te gaan. De Tweede Kamer heeft daarop gisteren in een motie aangedrongen. In die motie van de christen-democratische fracties werd erop aangedrongen alles in het werk te stellen om de werkgelegenheid in de bouw te handhaven op het peil van 1974. Dat zou inhouden dat de regering moet proberen 114.000 woningen in aanbouw te nemen. Aangenomen werd ook een motie van de PvdA, waarin van de regering wordt gevraagd op korte termijn maatregelen te nemen zodat, als in de tweede helft van dit jaar opnieuw extra gelden voor de stimulering van de werkgelegenheid in de bouw moeten worden uitgetrokken, voldoende plannen kant en klaar liggen. waarschijnlijk tegen Bayern Mün chen zal gaan, dat alleen na afloop en dan nog door de toeschou wers geslagen werd. Deze 'practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne- ZEIST (ANP) Een „eierluchtbrug" naar Iran is er de oorzaak van dat de eierprijzen een ongekende stijging hebben ondergaan. De heer J. T. Mellema, voorzitter van het Produkt- schap voor pluimvee en eieren zei gisteren op de bestuursvergadering van het schap in Zeist, dat de Perzen ongeveer 1500 ton hebben geïmporteerd vóór 21 maart en voor april en mei nog grotere bestellingen hebben gedaan. Bij elkaar heeft Iran in de eerste twee maanden van dit jaar 43,5 miljoen eieren in Nederland gekocht. Rekende men in februari nog 14,75 per 100 eieren, nu is de prijs als gestegen tot 19. Reden van de grote vraag naar eieren is de hoge aardap pelprijs, waardoor er meer deegwaren zoals maca roni en spaghetti worden gegeten. In deze deegwa ren worden eieren verwerkt. De uitvoer van braadkuikens is in januari en februari met 16,2 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Ook deze stijging is vooral te danken aan de export naar Iran. Werkgelegenheid 200 man in gevaar (Van onze correspondent) Rotterdam Wim van Hanegem is door de tuchtcommissie van de KNVB voor vier wedstrij den onvoorwaardelijk geschorst. De Feyenoorder werd afgelopen zondag in de wedstrijd NEC-— Feyenoord uit het veld gezonden door scheids rechter Berrevoets. Van Hanegem kreeg boven dien een geldboete van driehonderd gulden. Het bestuur van Feyenoord had van een mondelinge behandeling van de zaak afgezien. Illlllllllllllllllllllllll ROTTERDAM (ANP) In kringen vantaxi-chauf feurs is grote beroering ontstaan nu opnieuw een van hun collega's het slachtoffer is geworden van een roof-overval. De beroving werd afgelopen nacht uitgevoerd, op de Maeterlinckweg in Rotterdam. De chauffeur moest worden opgenomen in een ziekenhuis, maar raakte niet levensgevaarlijk gewond. Hij heeft verklaard te zijn neergeslagen door twee passa giers die er vervolgens met zijn polshorloge en zijn portefeuille in een personenwagen vandoor gingen. De politie is de daders nog niet op het spoor. Van een onzer verslaggevers HAZERSWOUDE Het instal latie-bedrijf P. van der Niet B.V. te Hazerswoude dorp ver keert in ernstige liquiditeits moeilijkheden. De werkgelegen heid van 200 man personeel staat op het spel. Met het mi nisterie van economische zaken is overleg gaande over steun van het rijk. Daarover wordt mogelijk vandaag beslist. Zon der deze steun is een faillisse ment bijna onafwendbaar. Het ministerie heeft als voor waarde gesteld, dat het bedrijf tot een akkoord moet komen met de crediteuren, die daarvan op de hoogte zijn gesteld door een door directeur P. v.d. Niet in de arm genomen Haags advo catenkantoor. Een tweede voor waarde voor geldelijke steun is dat het bedrijf wordt gereorga niseerd, hetgeen ontslagen tot gevolg kan hebben. De vakbonden betreuren het dat zij ondanks het feit dat de moei lijkheden al geruime tijd spelen pas vorige week bij de onder handelingen zijn betrokken. Het bevreemdt hen tevens dat de vorig jaar november gekozen ondernemingsraad nog steeds niet geïnstalleerd is. Inmiddels zijn door de heer P. v.d. Niet maatregelen getroffen om stagnatie te voorkomen. De noodzakelijke materialen wor den contant bij aanvoer betaald. De bank werkt er aan mee dat met de wekelijks te incasseren termijnen de lonen, sociale las ten en noodzakelijke aankopen worden gefinancierd. Grondverschuiving Langs de Karakorumweg die Pakistan verbindt met de Chinese Volks republiek heeft zich op 320 kilo meter van Rawalpindi een grondverschuiving voorgedaan. Drie vrachtwagens die in een kolonne reden stortten in de rivier de Indus. Daarbij zijn tien inzittenden om het leven geko men en worden er dertig ver mist. Propaganda Slagwerker en vibrafonist Lionel Hampton gaat in de komende maanden verkiezingspropaganda maken voor president Gerald Ford.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1