FC BRUGGE AL MET ÉÉN BEEN IN FINALE EINTRACHT VERKEEK ZICH OP WEST HAM Raymond Goethals wil Nederlandse inbreng Anderlecht beperken Protest Duitse bond tegen TV-uitzending „Er is mij groot onrecht aangedaan Europa Cup I; Europa Cup II; UEFA Cup ANDERLECHT MOEITELOOS Weisweiler hoopt nog op finale LEO BEENHAKKER: Structuur MW werd gewijzigd DONDERDAG 1 APRIL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 1? FRANKFORT De Westduitse bekerhouder Eintracht Frankfurt doet er verstandig aan de komende twee weken goed de videobeel den van West Ham United-FC Den Haag te bestuderen. De Hagenaars gingen destijds met twee doelpunten voorsprong naar Londen om die tegen een ontketende Engelse ploeg alsnog kwijt te raken. Frankfurt kan, na de minimale overwinning van 2-1 in het Waldstadion, op 14 april waarschijnlijk op eenzelfde soort ontmoeting rekenen. Gisteren bleken de Duitsers niet wijzer te zijn geworden van eer dere verrichtingen op Europees niveau van West Ham United. Eintracht was afgegaan op de prestaties in de competitie, waarin West Ham in elf wed strijden niet een keer won. Trai ner Dietrich Weise verklaarde na afloop dan ook: "West Ham heeft veel sterker gespeeld dan de meesten hebben geloofd. Die 0-1 was een zware slag". Ein tracht had zich inderdaad laten verrassen, vooral in de beginfa se. Graham Paddon, de linker middenvelder, kon zelfs al in de negende minuut voor die verras sende 0-1 zorgen. Hij strafte een misser van Neuberger af. Op het schot van zo'n dertig meter verkeek bovendien doelman Kunter zich. Direct daarop liet West Ham de offensieve gedachten varen, ook wel gedwongen door de steviger aandringende Duitsers. Frank furt had twintig minuten nodig om de gelijkmaker te produce ren. Neuberger maakte zijn fout goed. In de 29e minuut richtte hij van zestien meter loepzuiver langs de voortreffelijke doel man Day. Eintracht werd erdoor gestimu leerd en ging na de hervatting door. Na twee minuten gaf Kraus zijn ploeg de leiding. Na een knappe combinatie werkte hij de bal bedachtzaam in het net (2-1). West Ham, tot dan dikwijls met elf man in het ei gen strafschopgebied, wilde zich niet bij een nederlaag neerleg gen. Bij de tweede hoekschop HAMBURG De kans om de finale van het toernooi om de UEFA-cup te bereiken is voor de Hamburgse Sport Verein na het gelijke spel tegen Brugge op eigen veld uiterst gering. De 1—1 tegen de Belgische kam pioenspretendent FC Brugge is een erg smalle basis voor de tweede wedstrijd. Weliswaar handhaafden de Hamburgers het ongeslagen thuisrecord in 26 Europacupduels in het volk sparkstadion bleef HSV sinds 1960 zonder nederlaag maar de Belgen lieten een veel sterke re indruk achter. Reeds in de eerste helft had Brugge een licht overwicht, hoe wel HSV enkele kansen (Ett- mayer en Reimann) kreeg een gunstige stand te bereiken. Maar de Duitsers faalden in de afwerking en werden door een schril fluitconcert begeleid van de 52.000 toeschouwers toen zij na het rustsignaal de kleedka mer opzochten. De stemming daalde aanmerke lijk op de tribunes toen drie minuten na de hervatting Brug ge de leiding nam. Een Belgi sche uitval werd door Van Gooi besloten met een hard schot van ongeveer 20 meter dat doelman Kargus niet goed verwerkte, waarna de Belgische internatio nal Raoul Lambert de hem ge boden kans koel benutte: 0—1. Deze treffer inspireerde HSV en voor het Belgische doel ontston den enkele moeilijke momenten. Maar de equipe van Ernst Hap- pel raakte niet in paniek en verdedigde bekwaam en gedisci- Ernst Happel waarschuwde voor al te groot optimisme: „Over twee weken moeten we eerst winnen." plineerd. Het laatste half uur gaf echter wel een overwicht van HSV te zien en dat mondde in de 77e minuut uit in de gelijk maker van Reimann. De voor Ettmayer ingevallen Bertl lan ceerde zijn spits en deze liet met de gelijkmaker zijn vijfde doel punt in een Europees bekerduel aantekenen: 1—1. Beide ploegen trachtten in de laatste tien mi nuten nog een beslissing te for ceren. maar de verdedigingen hielden stand. Ernst Happel, de Oostenrijkse trainer van FC Brugge en ex- trainer van Feyenoord, ver klaarde na afloop van het tref fen tegen Hamburger SV: „Ik ben over de verrichting van mijn ploeg te spreken, gewoon tevreden. Het resultaat is uite raard meegevallen, waardoor we in de thuiswedstrijd natuur lijk een goede uitgangspositie hebben gekregen. Maar we moe ten niet te optimistisch zijn. Om de finale te bereiken moeten we over twee weken eerst winnen". De trainer van Hamburger SV, Kuno Kötzer, liet zich zeer lo vend uit over de Belgen: ...FC Bnigge heeft zich in Hamburg als één van de topploegen van Europa gepresenteerd. Dit elftal was tot nu toe onze sterkste tegenstander in dit toernooi. On ze stormloop in de,tweede helft leverde tegen de goed georgani seerde verdediging waarin doel man Jensen de uitblinker was, niets op. We moeten nu in de •tweede wedstrijd alles geven willen we nog een kansje maken op een finaleplaats". Doelman Day van West Ham United had weer een goede dag. Ook in de wedstrijd tegen Eintracht bewees hij zijn goede vorm. bleef de gelijkmaker uit doordat twee Engelsen achter elkaar over de bal trapten. Maar West Ham treurde er niet zo erg over. Veel ernstiger gevolg kunnen de gele kaarten hebben, die Hol land en McDowell respectieve lijk in de 48e en 55e minuut opliepen. Raymond Goethals wil de Nederlandse inbreng bij Anderlecht sterk matigen. (Van onze correspondent) BRUSSEL De nationale Bel gische voetbaltrainer Raymond Goethals, die voor zes seizoe nen heeft getekend bij Ander lecht, waarmee de Nederlander Hans Croon meteen aan de dijk werd gezet, wil terug naar de vroegere speelwijze van het le gendarische Anderlecht. Goet hals, die per 1 juli aanstaande in dienst treedt, zal vanaf dat moment een grote invloed krij gen in het transfer- en aankoop beleid van de Brusselse club. Hij heeft inmiddels al laten we ten dat hij er voor zal zorgen dat zijn nieuwe club geen mis- aankopen doet zoals dat in het verleden wel is gebeurd. Met name wil hij een halt toeroepen aan de Nederlandse inbreng bij Anderlecht, waar Jan Ruiter (doelman) Rob Rensenbrink en Arie Haan elke week vaste keus zijn en een stempel op het spel drukken. Goethals heeft nu ge zegd dat als hij in de toekomst tussen twee gelijkwaardige spe lers, een Nederlander en een Belg, moet kiezen, hij de voor keur aan de Belg zal geven. Dat geldt niet alleen voor het aan koopbeleid, maar ook voor de opstelling in het elftal vanaf 1 juli. De komst van Goethals naar Anderlecht heeft dan ook de nodige onrust veroorzaakt. Met name drie Nederlanders voelen dat er mogelijk onzekere tijden gaan aanbreken met Goethals aan het roer, maar de grote baas en geldschieter van Ander lecht, de bierbrouwer Constant Vandenstock heeft inmiddels verzekerd dat het nieuwe An derlecht natuurlijk op zijn ster spelers van boven de Moerdijk blijft rekenen. Toch wordt de laatste Weken gesproken over een mogelijke terugkeer van zo wel Rensenbrink als Haan naar Nederland en met name naar Supertrainer ner, een man met haast onbe perkte bevoegdheden. Geduren de de eerste drie jaar van zijn contractperiode zal hij zich be halve met transfers intensief met de veldtraining bezighou den teneinde een nieuw en vooral verjongd Anderlecht op te bouwen. Daarna wordt hij Anderlechts manager naar Brits model met drie oefen- meesters onder zich, van wie er twee van internationale ver maardheid zullen moeten zijn, aldus de plannen van het be stuur. Het bestuur van sportclub An derlecht en met name de grote baas uit Molenbeek Vanden stock wil dat Anderlecht voor taan elk jaar een grote rol zal spelen in de Europese beker toernooien. Het liefst in dat van de landskampioenen. Vanden stock heeft er om Anderlecht, dat momenteel derde in de Bel gische competitie staat nieuw leven in te blazen, veel geld voor over. Voor het seizoen 1976-1977 heeft hij al een bedrag uitge trokken van circa vijf miljoen gulden. De eerste aankoop die Anderlecht gaat doen, die van een goede middenvoor, met schutterscapaciteiten, waaraan Anderlecht zo'n grote behoefte heeft. Scouts van Anderlecht hebben de laatste weken niet alleen in België en in de onder afdelingen, maar ook in het bui tenland, speciaal West-Duitsland en Groot-Brittannië gezocht naar een goaltjesdief. De komst van Goethals naar Anderlecht blijkt al twee jaar geleden bij het bestuur door Vandenstock te zijn aangekaart. Goethals zelf wist er al die tijd ook van. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de Nederlandse trainer Hans Croon nog een jaar te gunnen als overgang strainer, maar na enkele zwak ke wedstrijden besloot Vanden stock de knoop door te hakken. FRANKFORT De Westduitse voetbalbond heeft gisteren heftig geprotesteerd tegen de tellevisie-uitzending van de wedstrijd Real Madrid Bayem Müenchen (Europa Cup I) door het eerste Westduitse net (ARD). De bond had een rechtstreekse uitzending verboden omdat tegelij kertijd in West Duitsland Eintracht Frankfurt-West Ham United en HSV Hamburg-Club Brugge voor de andere Europese bekertoer nooien werden gespeeld. De stadions voor deze ontmoetingen waren niet uitverkocht. De ARD deelde mee dat het verbod was genegeerd in het belang van miljoenen Westduitsers. Een woordvoerder van de bond noemde het „een enorme schending van de wederzijdse contractvoorwaarden". De voorzitter van Eintracht Frankfurt, Achatz von Thümen, ver bood de ARD televisiebeelden uit te zenden van de ontmoeting van zijn team met West Ham United. „Ik wil bewijzen wat een vereniging bereiken kan", lichtte hij zijn besluit kort toe. Europa Cup I St. Etiënne (Fr)-PSV (Ned) 1-0 (1-0) Doelpunt St. Etiënhe: Larqué Toeschouwers: 40.000 Real Madrid (Sp)-Bayern lHun- chen (Wdld) 1-1 (1-1) Doelpunt Real: Martinez Doelpunt Bayem: Muller Toeschouwers: 130.000 Europa Cup II Sachsenring Zwickau (O.- Dld)-Anderlecht (Bel) 0-3 (0-2) Doelpunten Anderlecht: Van der Eist (2x) en Rensenbrink Toeschouwers: 40.000 Eintracht Frankfurt (Wdld)- West Ham United (Eng) 2-1 (1-1) Doelpunten Eintracht: Neu berger en Kraus Doelpunt West Ham: Paddon Toeschouwers: 55.000 UEF A-Cup HSV Hamburg (Wdld)-C!ub Brugge (Bel) 1-1 (0-0) Doelpunt HSV: Reimann Doelpunt Brugge: Lambert Toeschouwers: 52.000 FC Barcelona (SppLiverpool (Eng) 0-1 (0-1) Doelpunt Liverpool: Toshak Toeschouwers: 75.000 BARCELONA Hennes Weis weiler, de Duitse trainer van CF Barcelona, ziet nog kansen voor zijn club om de finale te bereiken van het UEF A-cup- toernooi. Weisweiler verklaarde gisteren, een dag na de verras sende nederlaag (1-0) in het sta dion „Nou Camp", tegen de En gelse club FC Liverpool: „Alles is nog niet verloren. Als Liver pool straks in eigen stadion gaat aanvallen, hebben wij mo gelijkheden in de counter. Daar heb ik al mijn hoop op gesteld. Ik hoop ook op een beetje ge luk. Dat hebben wij in de eerste wedstrijd niet gehad." Pietde Visser wacht nog even NIJMEGEN - Piet de Visser heeft zijn beslissing over al of niet aanblijven als trainer van NEC voorlopig opgeschort. De Nijmeegse oefenmeester is na langdurige beraadslagingen met het bestuur van NEC nog niet tot een financieel akkoord gekomen over een nieuw meer jarig contract Omdat NEC nog een bijzonder belangrijk programma voor de boeg heeft met wedstrijden te gen FC Twente, Ajax, tweemaal tegen PSV, FC Den Haag en Roda JC waarin zal moeten blij ken of er voor de Nijmeegse ploeg komend seizoen UEFA- cupvoetbal inzit hebben beide partijen in onderling overleg be sloten de gesprekken voorlopig uit te stellen. Men hoopt daar mee de rust in de spelersgroep te kunnen bewaren. Piet de Vis ser, die van het Belgische RWDM een uitstekend aanbod op zak heeft zal nu pas in de tweede helft van mei een defini tief besluit nemen over zijn toe komst. Een moment uit de wedstrijd Sachsenring-Anderlecht. Een duel op het middenveld tussen Brautigam en de Belg Broos (rechts). ZWICKAU Anderlecht heeft zich gistermiddag een uitstekende uitgangspositie veroverd voor het bereiken van de finale voor de Europa Cup voor bekerwinnaars. Tegen het Oostduitse Sach senring Zwickau behaalden de Belgen moeiteloos een overwinning van 3-0. Van der Eist was bij de Antwerpenaren in de eerste helft de grote man. Dankzij twee treffers van zijn voet kon men al met een gerust hart de kleedkamer opzoeken. Ook in de tweede helft kwam Anderlecht zelden in gevaar. Rob Rensenbrink maakte aan alle eventueel nog bestaande twijfels een eind door het derde doelpunt te laten noteren. MAASTRICHT De leiding van de eredivisieclub MW heeft enkele belangrijke struc turele wijzigingen ondergaan. Het stichtingsbestuur - waarin zes bestuursleden van MW, zes personen uit het bedrijfsleven en drie functionarissen van de gemeente zitting hadden is teruggebracht tot negen perso nen, te weten: drie vertegen woordigers van MW, drie ver tegenwoordigers van het be drijfsleven en drie nog nader aan te wijzen vertegenwoordi gers van de gemeente Maa stricht. De commissie van toezicht, de uitvoerende macht van MW, is ontbonden. In plaats daarvan komt nu een nieuw dagelijks bestuur, waarvan de samenstel ling nog niet bekend is. GORSSEL Leo Beenhakker staart met een somber gezicht voor zich uit Na het bekend worden van zijn vertrek bij Go Ahead Eagles staat hij plotse ling weer in de belangstelling. De telefoon heeft niet stilge staan, belangstellenden lopen af en aan om hem hun mening mee te delen. De komende en gaande man krijgt altijd aandacht, maar de tussenliggende periode, vaak een periode van keihard wer ken met tegenslagen, gaat als een momentopname voorbij. Die tussenliggende periode heeft voor Leo Beenhakker, de ambitieuze en jonge trainer (32), slechts acht maanden ge duurd. Van Sportclub Cambuur naar het professioneel geleide Go Ahead Eagles was voor Leo Beenhakker een grote stap. Mis schien te groot. Hij heeft van Go Ahead Eagles-manager Pe ter Stephan en zijn bestuursle den geen kans gekregen om „met de hielen over de sloot" de sprong naar de eredivisie te maken. Juist op het beslissende moment, het moment waarin Leo Beenhakker zich wilde waar maken, viel de jonge trai ner stuk. Gebrek aan ervaring werd hem verweten. Door zijn superieuren, in het dagelijkse leven vrijwel allemaal direc teuren werd Leo Beenhakker beoordeeld op zijn prestatie. Zakelijk, meedogenloos en kei hard, was de beslissing van het bestuur. Onrechtvaardig? Leo Beenhakker geeft het ant woord: „Er is mij een groot onrecht aangedaan. Ik heb na mijn komst van Cambuur bij Go Ahead Eagles nauwelijks de kans gekregen om me in de eredivisie waar te maken. Als trainer weet je dat een voortij dig vertrek tot de mogelijkhe den behoort, maar daar tegen over staat dat er dan ook een reden moet zijn. Die reden zie ik beslist niet De prestaties wa ren onder het niveau en de kwa liteit van de club maar daar ben ik niet schuldig aan. Ik ben wel verantwoordelijk. Ik voel er weinig voor om nu met modder te gooien, maar Go Ahead Eag les moet ook de hand in eigen boezem durven steken", aldus Leo Beenhakker, die de toe komst toch niet al te somber inziet. De onfortuinlijke trainer, die in het eerste jaar van zijn eredivi sie-carrière weinig geluk heeft gekend, wil weer zo snel moge lijk aan het werk. „Over de gehele wereld wordt gevoetbald. Het lijkt mij onwaarschijnlijk dat er nergens een club is die nog een trainer moet hebben. Ik wil me niet met de toptrainers vergelijken, maar Ernst Happel, Rinus Michels, Brzezanckyk en Max Merkel, hebben in het ver leden ook wel eens met ontslag te maken gehad. Elke trainer moet in zijn carrière een keer ontslagen zijn. Om ervaring op te doen. Genoemde trainers zijn allemaal weer bij een club te recht gekomen. Waarom Leo Beenhakker dan niet?". Ervaring Go Ahead Eagles is een club, die in het Nederlapdse voetbal een bekende naam heeft op het gebied van opleiding. Trainer Beenhakker heeft in de afgelo pen acht maanden die hij bij de Deventer club doormaakte, vol doende geleerd. Ook hij is een ervaring rijker geworden". „Het heeft mij niet meegezeten. Er waren wedstrijden die we door pech verloren. Maar we leven in een prestatiemaat schappij en daarin telt alleen succes. Bij Go Ahead Eagles had ik dat succes niet Dus werd ik te licht bevonden. Niemand kan mij verwijten dat ik geen inzet heb getoond. Dag en nacht was ik met voetbal en met Go Ahead Eagles bezig. Een voor beeld: zaterdagavond met Go Ahead naar NAC, zondag be keek ik in Telstar—De Graaf schap, en maandagavond was ik bij een oefenwedstrijd van jong talent. Rond negen uur ging ik naar huis. Na drie dagen voet bal gezien te hebben. Maar om elf uur werd ik door manager Stephah opgebeld om nog even naar het Go Ahead Eagles' sta dion te komen om de zaken op een rijtje te zetten. Op dat mo ment had ik nog geen vermoe den "dat ik als zondebok zou worden aangewezen. In het ge sprek, dat tot 's nachts één uur had geduurd, voelde ik dat een voortijdig vertrek tot de moge lijkheden behoorde. Het spelle tje is niet helemaal eerlijk ge speeld. Nogmaals: ik zeg dat ik niet met modder ga gooien, maar een eerlijke benadering van de problemen had ik wel verwacht. Dinsdagavond barstte dan eindelijk de bom. We zijn „als vrienden" uit elkaar ge gaan. Ik ben niet ontheven van mijn functie, in gezamenlijk overleg zijn we tot het besluit gekomen om de verbintenis met wederzijds goedvinden te ver breken. Contractueel en finan cieel zou de Deventer club mij geen schade berokkenen. Mo reel ben ik echter wel gebroken. Doordat we „met wederzijds goedvinden" uit elkaar zijn ge gaan, heb ik de vrijheid om naar een andere club uit te kij ken terwijl ook Go Ahead Eag les vrij is om een andere trainer te zoeken". Wil van der Plas

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17