Nog nooit was PSV zo professioneel Bayern München bleek topploeg in heksenketel Publiek Real molesteerde scheidsrechter en spelers GELIJKSPEL IN MADRID Frankrijk wil film over kruidendokter AANGENAAM. i AriKlL 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 15 POLITIE GREEP TE LAAT IN MADRID Onmiddellijk na het eindsignaal van de wedstrijd Real Madrid Bayern München braken op het veld van het Santiago Bernabeu stadion enorme vechtpartijen uit. Tiental len supporters stormden het veld op en een van hen sloeg de Oostenrijkse scheidsrechter Linemayr tegen het gras. Sepp Maier, de doelman van Bayern, die het voorval zag gebeuren, probeerde de dader te grijpen maar slaagde daarin niet omdat hij zelf tegen de grond werd geslagen. Op een ander gedeelte van het veld werd Gerd MülJer, die voor de gelijke stand van 1-1 had gezorgd ook gemolesteerd door enkele supporters. Ho- ness en nog enkele andere spe lers kwamen hun clubmaker te hulp. waarop een massale vechtpartij ontstond. Op dat moment greep de poli tie in en schermde het speel veld af. Reeds voor de aan vang van de wedstrijd had de guardia civil strenge controles onder het publiek en de jour nalisten gehouden. Men onder zocht de toeschouwers op mee gebrachte flessen en andere voorwerpen waarmee kan worden geworpen. De Spaanse politie wilde kennelijk voor vallen als enkele weken gele den toen Wimmer van Borus- sia Mönchengladbach door een bierblikje werd getroffen voorkomen. „Voetbal is oorlog", zei Rinus Michels eens. In Madrid werd die uitspraak griezelig echt aan de praktijk getoetst. Spaanse toeschouwers hadden zich zo opgewonden over de uitslag Real Madrid-Bayern München, dat zij hun emoties botvierden op scheidsrechter Linemayr. Het mondde uit in een veldslag na de wedstrijd. Sepp Maier (1) kwam de Oostenrijkse scheidsrechter te hulp maar werd ook tegen de grond geslagen. Op een andere plaats werd intussen ook Gerd Muller afgetuigd. UEFA-waarnemer Lucien Schmidlin verklaarde de vechtpartijen uitvoerig in zijn rapport te zullen vermelden „Zoiets mag niet kunnen ge beuren. De scheidsrechter en Muller werden eenvoudig te gen het g Volgens Schmidlin loopt Real Madrid kans een Europa Cup wedstrijd niet op eigen terrein te mogen spelen. Dettmar Cra mer vertelde dat de rechter kant van het gezicht van "Mul ler door de klap die hij kreeg opgezwollen is. „Later zal moeten blijken of de blessure ernstig is", aldus de trainer van Bayern. MADRID De tweede Duitse horde, die Real Ma drid in het Europese bekertoernooi voor landskam pioenen moet nemen op weg naar de eindstrijd, zou voor de Spanjaarden wel eens te hoog kunnen blij ken. Na het gelijke spel tegen Borussi'a Mönchenglad bach (1-1) in de kwartfinales kwam Real Madrid gisteravond tegen Bayern München eveneens niet verder dan een puntendeling met dezelfde cijfers. Bayern München, de Europa Cuphouder van 1974 en 1975, heeft zich met de uitslag van Madrid een uitstekende uitgangspositie voor de return op 14 april in het Olympisch stadion van München verwor ven. Bayern München presenteerde zich in de heksenketel van Ma drid, waar 130.000 toeschouwers voor een oorverdovend lawaai zorgden, als een topploeg. Nadat de zenuwen van de eerste minu ten waren overwonnen en de snelle treffer van Martinez, die profiteerde van een enorme blunder in de Duitse defensie, Alleen gelijkmaker ontbrak in Saint Etienne SAINT ETIENNE Waar het erkende Dinamo Kiev faalde, regeerde PSV met opvallend gemak. Slechts de uitslag, 1—0 in het nadeel van de Nederlandse kampioen, was niet in overeenstemming met het spelbeeld. Maar er kan nauwelijks twijfel over be slaan dat PSV in het eigen stadion over veertien dagen dat manco recht gaat zetten. Saint Etienne bleek nu ook thuis een kwalitatief te beperkte ploeg om zich straks in de Europa Cupfinale te mogen presenteren. Wanneer de gisteren opvallend professioneel spelende formatie van Kees Rijvers erin slaagt de negatieve marge weg te werken, zal voor de zesde keer een Nederlandse ploeg in de eindstrijd van het toernooi om de Europa Cup voor landskam pioenen staan. Dat mag worden verwacht na de vertoning tegen het toch wat gevreesde St. Etienne. Want PSV hield zich, met name in de tweede helft, in, speelde toen wat met zijn rustige tegenstan der en verzuimde eigenlijk al leen maar door middel van een doelpunt zich nog betere uitzich ten te verschaffen. René van der Kerkhof, vooral in de tweede helft bijzonder sterk, bekende achteraf: „We hadden ook 1—1 moeten maken. In de tweede helft hebben we erg pro fessioneel gevoetbald. Dat ik zelf na rust beter speelde dan ervoor kwam grotendeels omdat ik toen niet meer aan bepaalde taken was gebonden. Ik kon doen en laten wat ik wilde. Voor rust voetbalde ik met rubber doppen, daarop kwam ik niet zo goed uit de voeten als met schoenen met de schroef noppen die ik in de rust heb aangedaan. We moeten St. Etienne, vind ik, bij ons zeker met een paar doel punten verschil kunnen pak- Unieke uitslag Zo oordeelde ook zijn broer Willy van der Kerkhoff die aan kondigde: „Als het een beétje wil, krijg je een unieke uitslag voor een halve finale van een Europa Cuptoernooi. Volgens mij hebben we onze meest cle- vere uitwedstrijd voor de Euro pa Cup gespeeld. Als we in de tweede helft op volle toeren hadden gedraaid, hadden we misschien nog veel meer be reikt. Die 1—0 moet in ieder geval gemakkelijk recht te zet ten zijn". Ook Kees Rijvers was van me ning dat zijn ploeg zich kundig had geweerd. „Wij hebben voor het eerst in zo'n wedstrijd zo rustig gespeeld en wij hebben ook zeker kansen op de gelijk maker gehad. Ik vond trouwens toch dat er bepaald evenwicht in de wedstrijd zat". In Saint Etienne is voetbal, en met name de plaatselijke tot een soort religie verheven, als com pensatie voor sociale beperkin gen. Reeds vijf uur voor de aanvang van de wedstrijd be vonden zich duizenden suppor ters in de onmiddellijke nabij heid van het stadion Geoffroy Guichard. Zij gaven met een imponerend arsenaal aan mu ziekinstrumenten overduidelijk blijk van hun aanwezigheid. Tij dens het duel zorgden 40.000, vaak bijna hysterische toe schouwers, voor een oorverdo vende herrie. Gele kaart De treffer die het hysterisch Franse publiek hoop aaf, maar PSV niet van slag bracht. Jan van Beveren zorgde er mede zelf voor, dat zo'n moment maar een keer voorkwam. speelde, sloeg de thuisclub toe. Een overtreding van Gerrie PSV moest zich in die adembe- Deykers tegen Dominique Ü4>- nemende sfeer reeds na een cheteau werd door Delcourt kwartier voor de enige keer met een vrije trap „gehono- gewonnen geven. Nadat Adrie reerd". van Kraay al in de vierde mi- Jean Michel Larque met Ro- nuut van de wel erg snel ingrij- cheteau de sterkste Fransman pende scheidsrechter Delcourt belastte zich met het nemen meteen de gele kaart had gekre- daarvan en hij deed dat zo gen voor zijn eerste overtre- nauwkeurig dat de bal laag ding, tegen aanvoerder Jan Mi- langs de muur en via de handen chel Larque, en Willy van der van Jan van Beveren en de paal Kerkhoff zes minuten later de m de linkerhoek terechtkwam: bal iets te ver voor zich uit l—0. Willy van der Kerkhoff K^ÉSMÜ Een van de kansen op de gelijkmaker, het enige dat PSV in Saint Etiënne niet lukte. De horizontale actie van Harry Lubse, begeleid door de appellerende Lopez, leverde niets op. later: „Onze muur telde een man te weinig. Jammer, maar we waren even daarvoor bij zo'n vrije trap gewaarschuwd". Van Beveren slaagde er vervol gens wel in een inzet van Chris tian Synaeghel onschadelijk te maken, al kostte dat erg veel moeite omdat de inzet van rich ting was veranderd. Na iets meer dan een half uur kreeg ook PSV een goede kans. Ralf Edström zette zijn landgenoot Peter Dahlqvist aan het werk, die Gerrie Deijkers vrij zag staan. De man, die als linksach ter gekoppeld was aan de zeer behendige Dominique Roche- teau, schoot echter te zacht. Acht minuten voor rust was het keihard werkende, maar zeker niet grootse St Etienne dicht bij 2—0, toen Herve Revelli een misser van Huub Stevens benut te om zijn broer Patrick aan te spelen. Diens schot werd echter door een subliem reagerende Jan van Beveren met een hand gekeerd. Ook na rust maakte PSV zijn offensieve bedoelingen duide lijk. Opnieuw toog het, waar mogelijk, massaal in de richting van het Franse doel. Met Harry Lubse op de plaats van de te genvallende Peter Dahlqvist, kregen de Eindhovenaren ook de eerste echte kans in de twee de helft. Willy van der Kerkhoff schoot echter een meter voor het doel langs, waar Lubse de bal net niet meer kon bereiken. Aan de andere kant kwamen „Les Stefanois" nauwelijks tot serieuze scoringsmogelijkheden. „Het was de bedoeling dat Ger- rie Deijkers na rust op het mid- Dichtbij succes Inram de jonge denveld zou gaan spelen maar M oa" dat durfde ik niet goed aan, omdat die Fransen toch wel soms erg gevaarlijk waren ge weest. Ik had ook wel eerder op Rocheteau. Dertien minuten voor afloop kogelde hij net naast, maar zijn voorbeeld gaf St. Etienne, dat nooit echt pres- PSV bleef het spelbeeld contro- moet er rekening mee houden, leren, vooral door toedoen van Willy van der Kuylen, die alle gelegenheid kreeg om zijn voor- waartsen steeds weer van gave, vaak lange, passes te bedienen. Van der Kuylen: „Daar moet je natuurlijk ook zelf heel wat voor doen. Volgens mij hebben we een ongelooflijke zet gekre gen door die overwinning bij Ajax. Er is vanuit de verdedi ging erg verstandig gespeeld. Alleen in die eerste twintig mi nuten moesten we oppassen, omdat we toen een paar van die vrije trappen op de rand van het strafschopgebied tegen kre gen". De Eindhovenaren hadden zelfs bijna de niet eens nadrukkelijk verlangde gelijkmaker gemaakt, toen Harry Lubse (Rijvers: „Ik begin altijd graag met twee bui tenspelers, vandaar dat Dahlq vist in de basis stond. Door de komst van Lubse bleek het mid denveld beter bezet") vallend een voorzet van Ralf Edström net niet koppend kon afronden, omdat doelman Ivan Curkovic precies in de baan van de bal stond. Kees Rijvers erkende na afloop dat hij graag enkele mu taties in het team had toegepast. dat de tegenstander er ook op uit is 2—0 te maken. Vandaar dat ik met inzetten van Deacy vrij lang heb gewacht". Zijn collega Robert Herbin kon zijn teleurstelling niet verbloe men, hoewel hij zijn best deed te doen geloven dat hij nog wel degelijk kansen ziet. De oefen- meester van St. Etienne: „Het is erg moeilijk die eerste wedstrijd thuis te moeten spelen. Speel je eerst uit, dan moet je thuis alle risico's nemen. Toch geloof ik dat we allebei nog een goede kans hebben op de finale. Ik kan echter al wel vast de verzekering geven dat we over veertien dagen niet lief zullen zijn als vanavond. Er zal dan een heel ander St. Etien ne spelen". Willem Pfeiffer Scoreverloop: 17 Larque 1—0, toe schouwers 38.600. Scheidsrechter: Delcourt. St. Etienne: Curkovic, Jancion, Piaz za, Lopez, Parizon, Bathenay (Repel- lini), Larque. Synaghael, Rocheteau, Herve Revelli, Patrick Revelli. P.S.V.: Van Beveren, Knigh, Van Kraay, Stevens, Deijkers, W. van der Kerkhoff, Poortvliet (Deacy), Vein was verwerkt, speelden de Duit sers koel en uiterst slim. De grote rustbrengers in de Duitse defensie waren doelman Sepp Maier, die zijn klasse al direct toonde bij een gevaarlijke kop bal van de hoog opspringende Santillana, aanvoerder Franz Beckenbauer en Schwarzen- beck. Zij vingen in de eerste twintig minuten de stortvloed van Spaanse aanvallen be kwaam op. Langzaam hervond de Beierse formatie zich mede doordat bij Real Madrid, dat het zonder de geblesseerde Pirri en Breitner moest doen, de zenu wen een belangrijke rol gingen spelen. Bayern München startte in de tweede helft, zoals Real 45 mi nuten eerder de wedstrijd was begonnen. De Westduitsers zet ten alles op de aanval en na drie minuten had Bayern bijna suc ces toen de onzeker optredende Angel een schot van Schwarzen- beck liet wegspringen, iets dat hem eerder ook al enkele malen was overkomen. Günter Netzer, de grote dirigent op het midden veld van Real, begon in de twee de helft vermoeidheidsver schijnselen te vertonen. De Westduitser had nadat Manuel Velasquez in de 35e minuut van de eerste minuut wegens een beenblessure was vervangen door Vitoria dan ook ontzettend veel werk moeten verzetten. Druk Veelvuldig De druk van Bayern werd steeds groter en in de 55e mi nuut had Rummenigge een uit stekende kans. Door twee Spaanse verdedigers in het nauw gebracht, kon hij echter niet de juiste richting vinden. Nog geen twee minuten later had Müller een goede mogelijk heid maar zijn schot werd door Angel gestopt. Het tactische concept van Real Madrids trainer Miljanic werd na een uur volledig door elkaar gegooid toen Roberto Martinez na een botsing met Sepp Maier met een gebroken neusbeen van het veld moest worden gedra gen. Hij werd vervangen door Guerrini. In de slotfase zette de thuisclub alles op een kaart. Sol had pech dat zijn schot de lat boven Maier raakte en Del Bos que en Guerrini kwamen nog oog in oog met Maier maar de Westduitse doelman redde spec- In de 25e minuut kreeg Bayern taculair. München zijn eerste echte kans. Scoreyerloop 7 Martinez 1-0, Gerd Müller stormde op het Muller 1-1 Toescnouwers. doel van Miguel Angel af maar 130.000. Scheidsrechter. Lme- de Spaanse doelman bereikte de 'Wr- c bal net iets eerder dan zijn Duit- REAL MADRID. Angel, Sol, se tegenstander. Toch was het Camacho, Del Bosque en Beni- Müller. die twee minuten voor to. Rubinan, Velasquez (Vitoria) het rustsignaal van de Oosten- Netoer; Amancio Santillana. rijker Erich Linemayr die enke- le weken geleden PSV-Hajduk BAYERN MIWCHEN. Mcuer. Split leidde, voor de psycholo- Hansen, Sehwarzenbeck Bec- gisch zo belangrijke gelijkma- kenbauer, Horsmann; Roth. Ka- ker zorgde Uit een pass van pe^^Runurmngge, Dum- Roth schoot Muller in: 1-1. Real Madrid wist immers dat er snel een tweede treffer zou moeten komen om de Westduit sers definitief op de knieën te krijgen- Hoe kwistig Günther Netzer ook met zijn passes strooide en de gevaarlijke San tillana veelvuldig werd aange speeld, het belangrijke doel punt bleef uit. berger; Höness, Müller. Casteren Een Franse filmmaatschappij heeft plannen om het leven van Willem v.d. M„ beter bekend als de kruidendokter uit Casteren te verfilmen. De maatschappij heeft contact opgenomen met mevrouw mr. M. van der Plas—Kluit, de raadsvrouw van Willem v.d. M. om te onderhandelen over de filmrechten. Het is volgens mevrouw Van der PlasKluit niet de bedoeling dat de kruidendokter en diens familie zelf in de film zullen optreden. Voordat er definitief met de Franse maatschappij onderhandeld kan worden, moet volgens mevrouw Van der Pias-Kluit eerst overleg gepleegd worden met dokter J. van Borssum Waalkes, de geneesheer-directeur van de rijks psychiatrische inrichting in Eind hoven waar Willem v.d. M. momenteel nog verpleegd wordt. Bijzonderheden wil de advocate nog niet vertellen „omdat alles nog in een te pril stadium verkeert". Willem v.d. M. werd in 1973 voor een overval op een employe van het grenswisselkantoor veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenis straf en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. Bij deze overval, waaraan ook Willems broer Frans deelnam, werd 1,2 miljoen gulden buitgemaakt. Daarvan is nog bijna 1 miljoen gulden spoorloos. Sedert de zestiger jaren verkocht Willem v.d. M. geneeskrachtige kruiden. In verband daarmee werd hij al eerder veroordeeld wegens oplichting en het ongeoorloofd uitoefenen van de genees kunst. Over het leven van Willem v.d. M. verscheen in 1973 een boek met als titel „Koopman in ijdele hoop". kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u m toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting. 14 dagen gratis naar: dfl. Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar Antwoordnr 349. Leiden. Leidse Courant

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15