Werkloosheidsbe strij ding inzet van verkiezingen fieidoeSomant OockeyJ MONTY LANGS HAAG WOESTUNRATTEN NAAR LAATSTE RUSTPLAATS Zware commissie in VS onderzoekt steekpenningen SYRIË DREIGT MET TUSSENKOMST KVP-LEIDER ANDRIESSEN: NKV en NVV wantrouwen werkgevers scheepsbouw Ierse treinroof herinnert aan Britse treinroof Aanval van Reagan op Ford DONDERDAG 1 APRIL 1976 LEI DSE.C-ÖU RANT PAGINA 13 Hoewel de lente nog steeds niet in volle hevigheid is losgebarsten, zijn de modeontwerpers toch al met hun gedachten bij de mode voor komend najaar en winter. Boven: als een vogel fladdert deze mannequin in een avondjurk van Jean Patou tijdens de internationa le modeweek in München. Onder: model Linda Payne laat een welgeschapen been zien in deze wol-acryl-creatie van ex Dior-man Ivar Mogensen DAMASCUS (AP) De Syri sche regering heeft vandaag gedreigd in Libanon tussen beide te komen „ter bewaring van de eenheid in dat land en het voortduren van de Pales tijnse revolutie". In de verklaring van de Syri sche regering worden de deel nemers aan het akkoord van Sina'i tussen Egypte en Is raël beschuldigd van „het smeden van een komplot in Libanon". Syrië zal voortgaan, aldus de verklaring, pogingen in het werk te stellen de Libanese eenheid en onafhankelijkheid te handhaven. „Het zal al het mogelijke doen en met inzet van alle ter beschikking staan de middelen de samenzwering tegen het Libanese volk te ont maskeren en ongedaan te ma- Het radiostation dat nog in handen is van president Soe- leiman Franjieh van Libanon heeft gisteren gezegd dat loya listische strijdkrachten eerder op de dag een aanval van linkse Islamieten op het chris- tenbolwerk Kahaleh ten oos ten van Beiroet hebben afge slagen. De aanval begon om twee uur in de nacht en leidde tot een heftige strijd, waarna de aan val werd afgeslagen en „vele" aanvallers gevangen werden genomen, zo werd gezegd. (Van een onzer verslaggevers) TUBBERGEN KVP-fractievoorritter Frans Andriessen wil de bestrijding van de werkeloosheid inzet maken van de kamer verkiezingen in 1977. Hij vond er wat dat betreft gisteravond in Tubbergen geen doekjes om en stelde dat wanneer daarvoor bezuinigingen nodig zijn in de orde van 10 tot 15 miljard gulden, hierover eenstemmigheid moet bestaan bij de coalitiepartners. Hij voegde er later aan toe bevreesd te zijn dat met name de Partij van de Arbeid hiertoe niet bereid is. „Helaas constateer ik dat de leiding van de PvdA het besef dat dit noodzakelijk is onvoldoen de en met te veel andere eisen omkleed aan zijn achterban doorgeeft", aldus Andriessen. Andriessen zei verder het te betreuren dat de Partij van de Arbeid het overleg rond een eventuele loskoppeling van de bijstand suitkeringen an het minimumloon, bezwaard heerft door reeds nu het „onaanvaardbaar" uit te spreken. Naar zijn mening moet die vraag wel gesteld worden in het kader van de werkloosheidsbespreking. In dit verband drong hij er ook op aan beperking van het systeem van welvaartsvaste pensioenen te overwegen. Andriessen zei dat „we voor een gigantische uitdaging staan." Hij riep op tot solidariteit met de medemens en met men sen die geen werk hebben, maar dat wel willen. Overigens viel Andriessen meermalen krib big uit naar de PvdA. „De PvdA moet eens ophouden met alsmaar voorwaarden te stel len aan het CDA", zei hij. „Wij maken het CDA en niemand anders. Ais de PvdA de weg op gaat van Bas de Gaay Fortman van de PPR die gezegd heeft dat een CDA met de CHU geen regeringspartner kan zijn, dan plaatste deze partij zich in hetzelfde isole ment als na de verkiezingsuitslag van 1972. En ik ben niet bereid oplossingen aan te dragen als die geleid hebben tot het kabinet van dit ogenblik. Ik pas ervoor door de progressieven voortdurend voor een'rönt gentoestel te worden gesleept om op mijn vooruitstrevendheid te worden doorgelicht." Overigens zei Andriessen dat zijn overtui ging dat het CDA er komt en dat er vóór de komende kamerverkiezingen één CDA- lijst is, minder groot is dan die was. Andries sen doelde hiermee op de door de ARP-par- tijraad gestelde voorwaarden omtrent het CDA. „Het lot van het CDA ligt in handen van de ARP", besloot hij. Bij Nederhorst Gorkum voor 500 man werk UTRECHT (ANP) - Als het jongste plan voor de herstruc turering Van Nederhorst Staal wordt uitgevoerd zal er in het Gorkum se bedrijf van Neder horst werkgelegenheid blijven bestaan voor 500 man. Dat bete kent echter niet dat de overige werknemers ontslagen zullen worden, maar dat voor hen, als dat tenminste mogelijk blijkt, een overbruggingsregeling wordt getroffen, zodat zij zodra het nodig is, weer kunnen wor den ingezet. Dat heeft de heer R. F. van Heusden, president-directeur van Nederhorst gisteren gezegd in een reactie op berichten als zou het reorganisatie-plan in gediend door de metaalbedrij ven Hollandia en De Groot het ontslag van 1000 man tot gevolg hebben. De directeur van de Hollandse Constructiegroep in Leiden heeft gisteren gezegd dat zijn bedrijf geïnteresseerd is in de terreinen en opstallen van Ne derhorst in Rotterdam als on derkomen voor een nieuw te stichten bedrijf dat aan 150 man werk zou kunnen bieden. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De kaderleden van de industriebon den van NVV en NKV staan zo wantrouwend tegenover de werkgevers in de scheepsbouw, dat zij nog niet bereid zijn zitting te nemen in de beleidscommissie, die oplossingen moet aandra gen voor de ernstige problemen in deze bedrijf stak. Minister Lubbers heeft de vorming van zo'n commissie voorgesteld. De twee industriebonden willen eerst wel eens De voornaamste is dat er geen gedwongen ontsla- weten, met welke intentie de werkgevers tot de gen mogen vallen en dat de commissie een blij- commissie zullen toetreden, als ze al aan het vend karakter moet krijgen. commissiewerk meedoen, want daarover bestaat nog geen zekerheid. De werkgevers tonen nog geen hechte saamhorigheid omdat de crisissituatie niet overal even groot en even acuut is, terwijl de regering tot een totale herstructurering van de Nederlandse scheepsbouw wil komen. De vakbonden hebben gisteren tijdens kaderverga deringen in Utrecht hun eigen uitgangspunten voor deelname aan het commissiewerk nog eens PvdA-fractie wil experimenten verkorting arbeidstijd (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede-Ka merfractie van de PvdA bepleit in een rapport experimenten met een algemene verkorting van de arbeidstrijd. In ieder geval dienen de mogelijkheden van werktijdverkorting te wor den onderzocht. Dit onderzoek moet worden gedifferentieerd naar bedrijfssectoren, regio's en functies. De fractie van de PvdA heeft deze wens neergelegd in een rapport over een beter arbeids marktbeleid. In een volgend rapport zullen suggesties wor den aangedragen om via het sturen van de Nederlandse eco nomie een bijdrage te leveren aan het terugdringen van de werkloosheid. Gemeend wordt dat ervaringen moeten worden opgedaan met het op vrijwillige basis korter werken in bepaalde beroeps groepen. Ook dient de overheid het aanbod van banen voor een gedeelte van de werktijd te ver groten. Meer mensen moeten kansen krijgen zich via een ge deeltelijk werktijd in te zetten. Strijd binnen Israël ZES ARABISCHE DODEN en een algemene Arabische staking in Galilea betekenen een zware slag voor veel Israëli's die altijd op het standpunt hebben gestaan dat een vreedzaam samenleven tussen beide bevolkingsgroepen mo- felijk was, mits de Arabieren in dezelfde omstandigheden onden leven als de Joden, met dezelfde grondwettelijke rechten, met dezelfde levensstandaard, dezelfde toekomst kansen voor hun kinderen. Achtentwintig jaar lang heeft deze Arabische bevolking echter geen mogelijkheid gehad eigen politieke partijen op te richten. Steeds is geprobeerd hen in te passen in de Arbeiderspartij, tegen hun gevoelens in. En mocht de oudere generatie de Arbeiderspartij door alle oorlogen heen trouw blijven, de jongere generatie zoekt onder invloed van de Arabische successen in de Oktoberoorlog en van het Palestijnse nationalisme sindsdien in de internationale politiek zijn politieke binding elders. Bijvoorbeeld bij de communistische rakah-partij, die sterk vertegenwoordigd is in Galilea. Je kunt van een Arabier nu eenmaal niet verwachten dat hij zionist is. SIND£> enige tijd is er een nieuw element bijgekomen: de kwestie van de grondeigendom. Israël probeert grond van Arabieren op te kopen en de oude eigenaars schadeloos te stellen met het beschikbaar stellen van andere grond. Toch is dit voor mensen die al eerder hun grondgebied zijn kwijtgeraakt een moeilijk te verteren zaak. Het Wam op de bezette Jordaanoever tot een echte uitbarsting toen bovendien extreem nationalistische Joden probeerden de Tempelberg voor hun gebedsdiensten te gaan gebruiken. De Verenigde Naties kwamen er aan te pas, en Israël ging ertoe over twee belangrijke kandidaten voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen in het bezette deel uit te wijzen. DE striid om land in het Midden-Oosten woedt al tientallen jaren als een strijd om het bestaan van Israël zelf. Nadat Israël deze strijd door de bezetting van Arabisch gebied binnen zijn beheersgrenzen had gehaald, is deze strijd nu tot binnen de staatsgrenzen gevorderd als een strijd tussen de eigen burgers. Het lijkt erop dat heel wat zekerheden van Israël hiermee twijfelachtig zijn geworden. Weeroverzicht Het front van een depressie, die snel over Zuid-Zweden naar het oosten wegtrekt, kwam boven Nederland vrijwel tot stilstand. Omdat de activiteit van het front gering was bleef het op de meeste plaatsen droog. Verwacht wordt dat het front langzaam naar het zuidoosten zal wegtrekken waarbij hier en daar wat regen niet uitgesloten is. Daarna kan wat koelere oceaan lucht ons land binnen stromen. In Spanje, waar het gisteren overwegend zonnig was, kon de temperatuur flink oplopen. Ma drid b.v. meldde een maximum temperatuur van 26 graden. Eerst regen, later ook opklarin gen. In het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 7 Min.temp.: omstreeks 5 graden Max.temp.: omstreeks 11 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Amsterdam zw. bew. De Bilt geh. bew Deelen geh. bew. Z.-Limburg geh. bew. Aberdeen zw. bew. Athene L bew. Barcelona zw. bew. Berlijn zw. bew. Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen ADVERTENTIE Jockey ondergoed voert de boventoon^ Al jaren! A (Van onze correspondent Roger Simons) trein Cork-Dublin tegen met rode lampen LONDEN De politie van de Ierse repu- en andere noodseinen. Zodra de trein tot bliek gelooft dat bij de voorbereiding van stilstand gekomen was, dwongen zij de de grote treinroof, gisternacht gepleegd bestuurder, Tom Roache, achteruit te rij- nabij het dorpje Sallins in het graafschap den naar een overweg, waar een bestelwa- Kildare, op zowat 27 km afstand van gen en enkele personenauto's gereed ston- Dublin, gebruik werd gemaakt van infor- den. matie, afkomstig van bedienden van de Er knalde geen enkel schot. Iedereen bleef post en de spoorwegen. De roversbende ongedeerd. De laatste maanden was al bestond uit tenminste 12 gewapende man- enkele malen veel geld gestolen uit post- nen, die aan de haal gingen met ongeveer treinen. De Ierse politie had tegenmaatre- een miljoen pond (ruim 5 min gulden). De gelen genomen, die leidde tot de verijde- roof lijkt sterk op de grote Britse trein- ling van een overval in het graafschap roof in 1963. Wicklow, waar de gangsters met lege han- De gangsters droegen het uniform van de den moesten vluchten omdat er gewapende n„ in iriA Zuid Ierse spoorwegen. Zij hielden de post- politie aan boord van de trein was. overvallen tenminste twaalf man. waarschijnlijk leden van de IRA, (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Veldmaarschalk burggraaf Montgomery van El Alamein, die een week geleden gestorven is op de leeftijd van 88 jaar, is vandaag met militai re eer begraven. Zijn stoffelijk overschot reed op een affuit van de Victoriakazeme door de straten van Windsor naar de St.-Joriskapel in het konin klijke kasteel. Langs heel de begrafenisweg stonden Monty's „woestijnrat- ten": manschappen van het achtste leger, waarmee hij de Duitsers versloeg in Noord- Afrika. De slippen van het lijkkleed werden onder meer gedragen door lord Mountbat- ten Birma, een neef van konin gin Elizabeth, die tijdens de oorlog Brits opperbevelhebber was in Zuid-Oost-Azië, en veldmaarschalk Sir Gerald Templer, gewezen chef van de Britse generale staf. Een es corte van het regiment para chutisten, waarvan Monty ko lonel-commandant was, sloeg op zwart omfloerste trommels het trage ritme van de begra fenisstoet. Na de plechtige dienst in de kapel van het kasteel van Windsor werd Monty begraven onder een 250-jarige taxis boom op het dorpskerkhof Binsted, anderhalve kilometer van zijn huis, Isington Mill, te Bentley in Hampshire. Zo heeft de overleden veldmaar schalk het gewenst Bij het open graf stonden Monty's 52-jarige zoon David, en zijn broer, Brian, een ge pensioneerde luitenant-kolo nel. De laatste gebeden wer den gezegd door dominee Da vid Dewing. WKlIIVGTnN (SPPfTIPI) X._J.i J. U J J V J -1 T, Jii L i WASHINGTON (AFP/UPI) President Ford heeft gisteren een kabinetscommissie inge steld die een onderzoek moet instellen naar de in opspraak geraakte betalingen door het Amerikaanse bedrijfsleven om orders in het buitenland- te verkrijgen. Het is de bedoe ling dat de commissie ook aanbevelingen gaat doen om uitwassen op dit terrein te voorkomen. i handel, voorzitter van de commissie. Verder hebben in deze zware commissie zitting de ministers Kissinger (buiten landse .zaken), Simon (finan ciën), Rumsfled (defensie) en Levi (justitie), evenals de voor zitter van de nationale veilig heidsraad, generaal Brent Scowcroft. Het onderzoek richt zich op de uitwerking van de al dein niet dubieuze commissielonen, steekpenningen e.d. die het Amerikaanse bedrijfsleven heeft aangewend als middel om orders in het buitenland te verwerven. De commissie zal zich niet rechtstreeks met mo gelijke sancties of met de op sporing van delicten belasten, maar met de grote lijnen. Vol gens Ford tasten corrupte praktijken in het zakenleven het morele waardensysteem aan en ondermijnen het ver trouwen in het vrije onderne mersschap. Ook moet volgens Ford de mo gelijkheid worden erkend dat sommige betalingen wellicht onder pressie zijn gedaan. Niettemin stelde Ford vast, dat betalingen die indruisen tegen de Amerikaanse wetge ving, fiscaal niet aftrekbaar zijn. Wellicht ook in Nederland actie tegen Spaanse griep UTRECHT (ANP) Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) heeft de Gezondheidsraad ge vraagd, hem op zeer korte termijn te adviseren over eventueel in Nederland te nemen maatregelen tegen de Spaanse griep. Aanleiding voor zijn ad viesaanvrage zijn de be richten uit de Verenigde Staten en Canada over uit gebreide inentingscampag nes tegen een influenzas- tam die veel overeenkomst vertoont met het virus dat in 1918 de grote Spaanse- griep-epidemie heeft ver oorzaakt. Nadien is het virus vrijwel alleen nog voorgekomen bij varkens, maar de laatste weken hebben zich in de Verenigde Staten ziektege vallen voorgedaan waarbij men besmetting van men sen door varkens vermoedt. Weer arrestatie in moordzaak Chinees meisje AMSTERDAM (ANP) - In ver- band met de wurgmoord op het 19-jarige Chinese meisje Sau- Fan Cheung, wier lijk enkele weken geleden in een wegberm bij Akersloot werd gevonden, is in Hongkong een tweede ver dachte aangehouden. De officier van justitie in Alk maar zal uitlevering van de man vragen, aldus de recherche van de rijkspolitie district Amster dam. Evenals bij de eerste arrestatie, op 22 maart in Rotterdam, gaat het hierbij om een Chinees. Een delegatie van de landelij ke belangenver eniging voor minderjarigen heeft gistermid dag in Den Haag. na een mislukt onder houd met staats secretaris Zee- valking (justitie) het departement van. justitie ruim een uur bezet gehouden. Op de foto: bezet ters met in het midden delega tieleider Hugo de Groot, die met zijn vuist zwaait. Meerderheid Italianen wil communisten in regering ROME (UPI) Een meerder heid van de Italianen (52 per cent) is voorstander van deelne ming van de communistische partij aan de regering, zo blijkt uit een opiniepeiling in het Ita liaanse weekblad .Panorama'. Volgens dit onderzoek is slechts 28 percent van de Italianen te gen communisten in de rege ring. WASHINGTON (UPI) De re publikeinse kandidaat voor de Amerikaanse presidentsverkie zing, oud-gouverneur Ronald Reagan van Californië, heeft gisteren in een landelijke televi sierede een heftige aanval ge daan op president Gerald Fords binnen- en buitenlandse beleid en daarmee een onverzoenlijker standpunt in zijn campagne in genomen. Door het beleid van Ford, zei Reagan, is Amerika in gevaar komen te verkeren en neemt dat gevaar elke dag die verstrijkt toe. Fords beweringen dat de Ame rikaanse economie zich herstelt, herinneren volgens Reagan aan soortgelijke uitspraken voor de verkiezingen van 1972. „Daarna stortte het dak boven onze hoofden in", zei hij.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13