GOLF VAN AANVRAGEN VOOR NIEUWE VOLKSVERZEKERING I 'n Week lang laag: 5,1e dagen laag Vakbeweging heeft maling aan de werkloosheid Callaghan gereed voor Downingstreet 5850. BOUDEWUN 25 JAAR OP BELGISCHE TROON Parttime-opleidingen leraren in ijskast Westduitsers zijn de grootste Rijnvervuilers ll9 Slachtoffers van asbest in Engeland ;vyv^i\öU/lU .51 MAAK!' iy/O LimjjóL OÜUiinlM i Betty Ford, de echtgenote van de Amerikaanse presi- dent, staat hier in het New Yorkse Metropolitan Museum boog in oog met een beeld van de actrice Josephine Baker, [gehuld in hetzelfde „kostuumpje" waarin de actrice in F haar glorietijd triomfen vierde. In het museum wordt f momenteel een kostuumtentoonstelling gehouden. Aanmelding A.W.W. kan beginnen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Iedereen, die per 1 oktober meent in aanmerking te komen voor een uitkering of voor ziening krachtens de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet (AAW) kan zich vanaf morgen aanmelden. Formulieren en inlichtingenfolders zijn o.m. bij de postkantoren ver krijgbaar. De organen, die met de uitvoering van de nieuwe wet be last zijn, verwachten een golf van rond 180.000 uitkeringsgerechtig den. Daarna zullen er, neemt men aan, een kleine 3000 per maand bijkomen, die in de loop van de tijd uitkeringsgerechtigd worden. De AAW, onze vijfde volksverzekering, ga randeert met ingang van 1 oktober a.s. aan alle ingezetenen van 18 tot 65 jaar een welvaartsvaste uitkering als men na een jaar arbeidsongeschiktheid door ziekte, ongeval of gebrek (nog) niet in staat is om te werken. Wie voor deze ingangsdatum al een WAO- of overheidsuitkering was toegekend gelijk aan of hogere dan de AAW-uitkering komt per die datum niet voor deze AAW-uitkering in aanmerking. Geen recht op uitkering hebben voorts weduwen, die een AWW-uit- kering hebben, in het algemeen overheid spersoneel en (voorlasnog) gehuwde vrou wen. Lateer uiterlijk 1 januari 1979, ko men gehuwde vrouwen die tenminste 600 uur per jaar per jaar werkzaam zijn in bedrijf op beroep, eventueel ook voor een uitkering in aanmerking. De AAW-uitkering ligt, bij een arbeidsonge schiktheid van 80% of meer, netto op het niveau van de netto-AOW/AWW-uitkering. Er is dus sprake van een bodemvoorziening, die iedereen onder gelijke omstandigheden eenzelfde inkomen garandeert. De hoogte van de uitkering staat in relatie tot de mate van arbeidsongeschikheid; wie minder dan 25% arbeidsongeschikt is, krijgt geen uitke ring. De nieuwe wet is vooral van belang voor invalide zelfstandigen en voor hen, die van gehandicapt zijn en daardoor nooit aan het werk komen. Voor werknemers in loon dienst bestaat al sinds 1967 een dergelijke verzekering en wel de WAO. Deze wet zal straks gaan dienen als een aanvullende ver zekering. De AAW geeft immers een bodem voorziening en de WAO-uitkeringen zijn ge baseerd op het verdiende loon. In de prak tijk zullen werknemers niets van deze dub bele verzekering merken. Zij behoeven zich dan ook niet voor de AAW aan te melden. De AAW treft ook voorzieningen: maatrege len en hulpmiddelen die ertoe bijdragen de arbeidsgeschiktheid te behoeden of te bevor deren dan wel de levensomstandigheden te verbeteren. Men kan in verband denken aan revalidatie, omscholing, het verstrekken van vervoermiddelen of vergoeding van extra kosten die voortvloeien uit de handicap. Voor het verkrijgen van voorzieningen gel den geen uitzonderingen. Iedereen beneden de 65 jaar kan zich ervoor nu reeds aanmel den, ook dus jongeren beneden de 18 jaar, huisvrouwen en weduwen. De bedrijfsverenigingen en hun gemeen schappelijke medische dienst achten zich wel in staat om in de komende zes maanden het te verwachten stuwmeer van aanvragen te verwerken, temeer omdat bij de 180.000 aanvragen die zij verwachten (het ministerie van Sociale Zaken zit op een lagere raming: 110.000) er vele zijn, die overgeheveld wor den van andere voorzieningen. In eerste aanleg zal de beoordeling wellicht niet diep gravend zijn, maar na afloop van de aan loopperiode zal herbeoordeling plaats vin den. De voorlichtingscampagne, die nu wordt ingezet, is bedoeld als een eerste selectie. Wie zich heeft aangemeld voor een uitkering of voorziening krijgt later een meer ujtge- breid aanvraagformulier toegezonden. Bij de start van de introductie van de AAW heeft staatssecretaris Mertens gisteren ge zegd, nu nog niet te kunnen aangeven of de AAW ongewijzigd zal blijven nu de rege ring voor de noodzaak staat de uitgavenstij ging te beperken, ook in de sector van de sociale voorzieningen. „Op dit moment is het onze plicht een door het parlement vastge stelde wet uit te voeren. Met die uitvoering moet tijdig worden begonnen, zes maanden zijn hard nodig en er kan dus niet gewacht worden op een eventuele wijziging van de wet". Evenmin kon de staatssecretaris aan geven of de voor dit jaar nog vastgestelde premie (0.4% over maximaal 35.600 gulden) volgende jaren toereikend zal zijn. Dat zal afhangen van het aantal aanvragen en de uitkeringen, die daarvan het gevolg zijn. Iedere Nederlander van 15 tot 65 jaar is premieplichtig, maar voor mensen in loon dienst betaalt de werkgever de premie. De belastingdienst zorgt voor de inning. Voorzitter ondernemers verbond: (Van onze parlementaire redactie) TUBBERGEN Voorzitter Wouter Perquin van het Nederlands Katholiek Ondernemersverbond heeft gisteravond in een rede te Tubbergen gesteld, dat de vakbeweging zich kennelijk weinig zorgen maakt om de werkgelegenheid, getuige de eisen die zij stelt op het gebied van de loonontwikkeling. Tijdens een regionale bijeen komst van zijn middenstandsor ganisatie zei de heer Perquin, dat nu reeds duidelijk is, dat de loonstijging aanzienlijk zal uit gaan boven de norm (maximaal 8,5%), die de regering voor 1976 heeft gesteld. Niettemin ver langt de vakbeweging een prijs compensatie per 1 juli a.s., tot welke datum de lonen bevroren zijn. Ook Perquin erkende, dat het niet plezierig is als de werk nemers er in inkomen op ach teruit zouden moeten gaan, maar het gaat thans om de har de noodzaak onze economie weer gezond te maken en aldus de dreiging van een toenemende en langdurig hoge werkloosheid te keren. „Als men het niet aandurft on aangename maatregelen te ne men en als men door nieuwe looneisen onze economie ook dit jaar weer opzadelt met een on verantwoorde stijging van de loonkosten, dan moet men zo eerlijk zijn te zeggen, dat men de werkloosheid maar op de koop toeneemt", aldus de NKOV-voorzitter". En als men allerlei voorwaarden stelt voor medewerking aan beperking der (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De koffers van minister van Buitenlandse Zaken James Callaghan (64) zijn al gepakt voor de verhuizing naar Downingstreet 10, want het is nu zo goed als zeker, dat hij de toekomstige opvolger van de aftredende labourleider Harold Wilson is. De tweede ronde van de verkiezing van een nieuwe socialistische partijleider en premier heeft gisteren voor de rechtse Callaghan de mooie uitslag van 141 stemmen opgebracht, terwijl zijn linkse tegenkandidaat Michael Foot het moest stellen met 133 stemmen. De rechtse minister van Finan- loonstijging (zoals invoering van vermogensaanwasdeling en van een nieuwe wet op de onderne mingsraden, maar dan volgens het concept van de vakbewe ging) dan vraag ik mij in toene mende mate af", zo stelde Per quin, „hoe serieus de bestrijding van de werkloosheid dan wel wordt genomen door degenen, die dit zo stellen". Perquin zei ook, dat de regering nu eindelijk eens moet gaan zeg gen, wat haar opvattingen zijn over wat er na 1 juli moet gaan gebeuren met de lonen, met haar eigen uitgaven en met de v.a.d. en ondernemingsraden. Want het gesprek tussen over heid, vakbeweging en onderne mers over de verdere ontwikke lingen moet binnenkort starten en de gesprekspartners moeten tevoren inzicht en materiaal hebben om zich hierop voor te bereiden. GLAASJE OP.... De Soedanese ambassadeur In Zweden, Mouawia, werd door de politie dronken achter het stuur van zijn wagen aangetroffen. Toen hij na hevig aandringen nog steeds weigerde zich door de politie naar huis te laten rijden, werd hij door een takelwagen met auto en al naar zijn woning gesleept. De ambassadeur had zich beroepen op zijn diplomatieke onschendbaarheid. „Dit is mijn land", was zijn argument, daarmee doelend op zijn auto. ciën, Denis Healy werd 'geëlimi neerd met 38 stemmen. Eerst dacht men, dat Foot het gister avond al zou opgeven en dat hij zich ridderlijk zou terugtrekken. Zijn vrienden van de linkervleu gel spraken echter de wens uit, dat hij zou blijven vechten tot het bittere einde. Dus is er een derde ronde nodig, waarvan de uitslag maandag middag bekend zal zijn. Callag han heeft uiteraard de beste kans om te overwinnen - giste ren moest hij 152 stemmen ha len om gekozen te zijn - maar Foot heeft alle hoop nog niet laten varen. Hij meent in de derde ronde nog meer stemmen van rechts en van het centrum te kunnen afsnoepen dan dit al het geval was in de tweede ron de, waarin hij er 6 heeft gekre gen. James Callaghan zit echter te vast in het zadel om nog versla gen te kunnen worden. Harold Wilson zal dus de opvolger krij gen, die hij zelf het meest ge schikt vindt. Roger Simons miljoenen mensen moeten nog steeds hun hand ophouden 'n leven te kunnen blijven de vastenaktie wil hen de kans geven ZELF een menswaardig bestaan op te bouwen. vastenaktie ommekeer ommekaar t.g.v. vastenaktie (Van onze correspondent) BRUSSEL Koning Boudewijn van België zit dit jaar een kwart eeuw op de Belgische troon. Deze gebeurtenis is de aanleiding voor een groot aantal officiële plechtigheden en minder stijve volksfeesten. Vandaag hielden Senaat en Kamer van volksvertegenwoordigers in aanwezigheid van de vorst een gecombineerde herdenkingszit ting, waarna de Belgische koning en koningin Fabiola in de komende weken en maanden alle provinciehoofdsteden zullen bezoeken. In Brussel zelf volgt er op 26 en 27 juni een massaal volksfeest op de Heizel. Meer militairen dan ooit zullen in de komende maanden parades in Brussel en andere steden ten beste geven. Bij velen zullen de dramatische omstandigheden waaronder de jonge Boudewijn in het begin van de jaren vijftig bijna letterlijk door zijn verguisde vader Leopold 3 op de troon werd gezet, nog vrij vers in het geheugen liggen. In die woelige tijd balanceerde België, als gevolg van grote onenig heid over de houding van koning Leopold 3 tijdens de Duitse bezetting, op de rand van de burgeroor log. Had het aan Vlaanderen gelegen, dan had Leopold met vlag en wimpel opnieuw het koning schap van Prins-regent Karei kunnen overnemen. Tweeënzeventig procent van de Vlamingen wilde Leopold terug. In die rumoerige dagen moest uiteindelijk een referendum uitkomst brengen: 57,68 pet van de Belgen koos voor Leopold, 42,32 pet tegen hem. De Walen maakten zoveel bezwaren en de anti-Leopoldisten dreigden zo sterk met gewelddadige betogingen en een mars op Brussel, dat Leopold ten gunste van zijn zoon Boudewijn afstand deed. In België zijn er tot dusver nooit publieke opinie onderzoeken geweest naar de populariteit van het Belgische vorstenhuis. Er zijn wel eens gissingen gedaan en die zeggen allemaal dat de grote meer derheid van de Belgen voor het voortbestaan van de monarchie is, zeker onder een koning als Boudewijn ADVERTENTIE I m woensdas 7 apnl 1 e Den Haag De VVD is er voor het eerst in geslaagd minister Van Kemenade van Onderwijs in de Tweede Kamer een forse nederlaag toe te brengen. De grootste oppositiepartij die de bewindsman van meet af aan te vuur en te zwaard maar zonder veel succes heeft bestreden, kreeg gisteren een ruime Ka mermeerderheid achter baar voorstel om nog minstens 3 jaar te wachten met de invoering rechtse partijen, de splinternieu we fractie Huysen, CPN, DS '70 en drie D '66-ers. De Tweede Kamer aanvaardde ook een motie van de KVP, waarin de minister wordt ge vraagd om de MO-opleidingen zolang deze nog bestaan van de nodige financiële middelen te voorzien. De beslissing van de volksverte genwoordiging betekent een le lijke streep door de plannen van de minister. Zijn aanvankelijke voorstel was om al in augustus 1977 met de parttime-opleidin gen, die op den duur de plaats van het MO-onderwijs moeten gaan innemen, te starten. Volgens de meerderheid van het parlement moet de introduktie van deze nieuwe onderwijsvorm degelijk worden voorbereid. Er zijn nu nog teveel onzekerhe den. De WD-motie kreeg steun van de confessionelen, de kleine Bonn De Westduitsers zijn de grootste Rijnvervuilers en de zuivering er van is voor het grootste gedeelte een Westduit- se aangelegenheid. Tot deze conclusie is een commissie van deskundigen onder leiding van de Westduitse geleerde Karl- Heinrich Hansmeyer gekomen. Zij presenteerde haar bevindin gen gisteren in Bonn bij de mi nister van Binnenlandse Zaken die belast is met het milieube leid, Wemer Maihofer. Deze mening van de commissie is in strijd met de Westduitse opvatting dat de vervuiling van de Rijn een internationaal pro bleem is en dat de zuivering er van een taak is van alle landen die er belang bij hebben. Met de zuivering van de Rijn is volgens de commissie een be drag gemoeid van 1,3 tot 1,5 miljard Mark per jaar. De com missie kwam ook tot de conclu sie dat de vervuiling van de Rijn gelijk opgaat met een stijgende economische conjunctuur, dat ze met andere woorden niet er ger is geworden tijdens de eco nomische recessie. Donderdag en vrijdag zal de internationale commissie ter be scherming van de Rijn bijeenko men onder leiding van de Fran se minister voor het milieu, An- dré Fosset. Aan de bijeenkomst nemen Frankrijk, West-Duits- land, Nederland, Zwitserland en Luxemburg deel. Tempo tissue toiletpapier, wit, 159 4 rolMm AH Instant rijst, 119 pak 400 gramh39~ Mm AH Slasaus. 169 fles0.75liter. Mm Boterhamworst, vacuum verpakt. 150 gram 4tF§ vö Flora hapklare brokken in 169 bouillon, blik 840 gram2r2G JU MacOueen thee, pakje 100 gram£5" Brabant wafels. 149 pak 300 gramT80 Uit de diepvries: AH Spinazie 158 a la crème, pak 750 gram JL« it zolang de voorraad strekt. Kassla, 2 krop 158 ZeeriijnehandaP-Rsk3 '•Democraat',' VA kilo Uit de afdeling delicatessen: |43 Gekruide:ham. WO gram Uit de afdeling warm brood: Boerenbruin, gratis gesnedem 800 gram Magererund^ppen, -gg 500 gram MO b.' 1&98XV* in kiloverpakking RunderLap^^ïiegen, 500 gram r kiloverpakking MIDDELBURG (ANP) Het verkeer over de 5500 meter lange Zeelandbrug is in tien jaar van het bestaan van de brug zo toegenomen dat er twee nieuwe tolstraten bijge bouwd moeten worden. In 1965 werd de brug dagelijks door zo'n 2500 auto's gebruikt, nu passeren er op een gemid delde werkdag 5500, in de zo mermaanden soms oplopend tot 10.000. De vier tolhuizen kunnen deze hoeveelheid ver keersaanbod niet verwerken, waardoor in de zomer zich Op Zeelandbrug handen tekort voor tolgeld steeds meer files vormen bij de tolhuizen. In een voorstel aan de Staten vragen Gedeputeerde Staten van Zeeland een bedrag van 377.000 gulden om de bouw van de twee tolstraten te kun nen bekostigen, zodat zo snel mogelijk met de bouw begon nen kan worden. KRITIEK OP ARBEIDSINSPECTIE (Van onze correspondent) LONDEN Veertig arbeiders van een fabriek waarin asbest wordt verwerkt zijn overleden aan de ongeneeslijke ziekte As- bestosis en 200 lijden er nog aan deze kwaal omdat de Britse arbeidsinspectie niet tijdig heeft ingegrepen. Deze beschuldiging staat te le zen in een rapport dat de Engel se ombudsman sir Alan Marre heeft samengesteld. Regerings functionarissen hebben al laten weten, dat het rapport niet tot gerechtelijke actie zal leiden. In het parlement is aangedrongen op een openbaar onderzoek naar het gebruik van asbest. Sir Marre verwijt de inspectie „gebrek aan doortastendheid en teveel besluiteloosheid" in een periode van 21 jaar. In 1972 verklaarde een arbeidsinspec teur, dat hij minder bang was voor een loslopende tijger dan van rond dwarrelend asbeststof. Asbestosis is een dodelijk ge vaar voor arbeiders die met as best werken. Hun longen wor den aangetast door het draad vormige stof dat ontstaat tijdens de bewerking van het asbest tot honderden benodigdheden, zoals remvoeringen voor auto's tot vuurbestendige bouwpane- len. De fabriek is inmiddels geslo ten, in 1970, maar bij de gezond heidsdienst staan echter nog on geveer 230 mensen ingeschreven die er de ziekte hebben opgelo pen. Het grootste deel ervan is ook ten dode opgeschreven. VIJFTIEN MILJOEN OVERHEIDSSTEUN VOOR FRI-KI BOXMEER (ANP) Als minis- mische Zaken heeft gisteren ter Lubbers ermee instemt, zal voorgesteld de steun te verle- pluimveeslachterij Fri-ki nen. Fri-ki verkeert al geruime met vestigingen in Boxmeer, tijd in financiële moeilijkho- Oosterwolde, Zevenaar en We- den. zep, vijftien miljoen gulden De toezegging werd bekend ge- overheidssteun krijgen. De maakt tijdens het overleg dat Commissie Werkgelegenheid gisteren gevoerd werd tussen de van het ministerie van Econo- directie en de vakbondsbestuur ders. Het overleg had betrek king op het ontslag van 150 werknemers. Ondanks de over heidssteun zal deze, ook in de ogen van de vakbonden, nood zakelijk reorganisatie doorgang moeten vinden. Wel wordt de werkgelegenheid van de overige 1100 werknemers verzekerd. 15 mnd. voor man die baby in heet bad stopte Utrecht Wegens zware mis handeling van een baby van een jaar heeft de rechtbank in Utrecht gisteren de 27-jarige Mohammed S. uit Amersfoort veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf en een voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de rege ring met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank achtte bewezen dat Mohammed in november vo rig jaar zijn, een jaar oude, pleegdochtertje Sita een kwar tier lang in een gloeiend heet bad heeft laten zitten en haar bovendien met een hete straal water heeft bespoten. Dankzij de chirurgen bleef het kindje in leven maar zij zal blijvend litte kens a houden. hooglopende ruzie met zijn vrouw er de oorzaak van was dat hij- de bewuste ochtend in een soort blackout had gehan deld. Hij zei dat het een ongeluk was geweest. De officier van justitie meende echter dat er opzet in het spel is geweest en eiste twee en een half jaar cel wegens poging tot doodslag. De rechtbank achtte echter niet be- haar onderlichaam wezen dat Mohammed het kind- Mohammed zei dat je van het leven heeft willen beroven en hield het op zware mishandeling. NSM bereid giftig afval terug te halen TERNEUZEN (ANP) Een hoeveelheid afval, afkomstig van de Nederlandse Stikstof Maatschappij, dat een week ge leden op de gemeentelijke vuil nisstortplaats van Terneuzen gestort is, zal door de NSM teruggehaald worden: Onderzoekingen van het Rijks instituut voor de Volksgezond heid brachten aan het licht dat dit soort door NSM gestorte af val te hoge percentages arseni cum en lood bevat, zodat het gevaar kan opleveren voor de volksgezondheid en het milieu. De inspecteur van de Volksge zondheid en Milieuhygiëne vindt het een hoogst kwalijke zaak dat de NSM een gifvrije verkla ring heeft afgegeven voor het puin, terwijl ze van het tegen deel overtuigd was. Bovendien heeft NSM aan het begin van dit jaar ook al soortgelijk afval la ten storten op de Axelse vlakte in de nabijheid van Sas van Gent Het afval moest toen te ruggebracht worden en er werd proces-verbaal opgemaakt

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7