CDA KRAAKT TRAAGHEID WETHOUDERS "Werkgelegenheid college-beleid" Waarschijnlijk weer verder uitstel nieuwbouw Academisch ziekenhuis Wethouder Van Dam optimistisch over financiële positie van de gemeente EEN JAAR GEVANGENISSTRAF LEIDSE BROERS VEROORDEELD TOT Woonwagenbewoners dreigden met bezetting stadhuis %OENSDAG 31 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leidse begroting Met een opsomming van alle nota's die te laat zijn verschenen en toezeggingen die tot nog toe niet zijn ingelost heeft de fractie van het CDA gister middag het beleid van de wethouders Waal en Verboom (ruimtelijke ordening en volkshuisves ting) grondig op de korrel genomen. Dat gebeurde bij monde van fractieleider Driessen die de CDA- specialist op dit terrein ex-wethouder Ham die griep heeft, verving. De heer Driessen begon met er op te wijzen, dat de voornemens over de bestemming van het fonds bovenwijkse voorzieningen (een pot met een inhoud van meer dan 20 miljoen) nog altijd niet is vastge steld. Dat voorts de toegezegde fietspaden vanuit de Merenwijk naar het zwembad de Zijl en die langs de Gooimeerlaan er nog steeds niet liggen en de bewoners van de Trekvliet en omgeving nog altijd op hun - al een jaar geleden toegezegde - hoorzitting zitten te wachten. Verder wees de CDA-woordvoer- der op het uitblijven van de Breestraatreconstructie en de vertraging van meer dan een jaar bij de reconstructie van de Burggravenlaan. Ook ging Driessen uitvoerig in op het vorige week verschenen volkshuisvestingsplan, waarvoor zijn collega Ham tijdens diens wethouderschap de fun damenten al had gelegd. Het college had het werk alleen maar te voltooien maar toch duurde het anderhalf jaar voor de nota eindelijk verscheen. Volgens Driessen was deze vertraging te wijten aan onderlinge meningsverschillen tussen de wethou ders Waal en Verboom over de hoeveelheid te bouwen woningen, en met name het al dan niet volbouwen van de Stevenshofjespolder. De woord voerder van het CDA drong er met klem bij de raad op aan in te stemmen met het voornemen deze polder te gaan volbouwen omdat anders de Leidse Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting woningzoekenden na 1978 volkomen in de steek gelaten zouden worden. Hij wees er in dit verband op dat het aantal nieuw te bouwen woningen toch al drastisch was geredu ceerd in vergelijking met de ideeën die enkele jaren geleden nog leefden. Dat geldt dan met name voor de bebouwing van de Meerburgerpolder, die inmid dels op losse schroeven is gezet en de bouwplannen blijkens het volkshuisvestingsplan echter willen voor de Coebel. Volgens het CDA ligt hier al een wachten tot 1979, waarbij moet worden opgemerkt plan voor huizen in de sociale sector, waarmee op dat wethouder Waal de bebouwing van de Coebel korte termijn begonnen zou kunnen worden. De no6 minder ziet zitten dan die van de Meerburger partij vindt het onbegrijpelijk dat de wethouders polder. Pleidooi voor aantrekken bedrijven Economische zaken Vink (CDA): Achterstand gaat ons opbreken" „We mogen niet het risico lopen dat door onvoldoende mankracht een on aanvaardbare achterstand gaat ont staan in het werk van de dienst finan ciën en de gemeentelijke accountants dienst, waardoor de goedkeuring van de Leidse begroting door de provincie in gevaar gaat komen". Dat stelde de fi nanciële specialist van het CDA, de heer Vink, gistermiddag bij de behande ling van het financieel kader van de Leidse begroting voor 1976. Vink had uit correspondentie van Gedeputeerde Staten opgemaakt, dat er bij dit college twijfels waren ontstaan ten aanzien van de slagvaardigheid van de afdeling fi nanciën, die zich met name zou laten voelen door een achterstand in goed te keuren jaarrekeningen (de laatste is van 1971) en de veel te late presentatie van de begroting. Ook maakte Vink bezwaren tegen „het voor zich uit schuiven van voorgeno men investeringen." Het CDA-raadslid wees op het stuwmeer aan geld dat over het jaar 1975 nog niet was uitgegeven en waarschuwde voor het hierdoor te rugdraaien van overheidssubsidies, zoals bij de Trekvliet was gebeurd. Wethouder Van Dam zei in zijn ant woord dat een op sterkte brengen van zoals accountantsdienst als dienst finan ciën op korte termijn zou worden gerea liseerd. Hij toonde zich bijzonder tevre den over de subsidies die Leiden van de rijksoverheid krijgt en wees op een stijging daarin van 7 miljoen over de afgelopen periode. Van Dam zag dan ook geen aanleiding om bij Den Haag extra aan de bel te trekken. Hij ver wachtte met name van een mogelijke zogenaamde verfijningsregeling voor steden met verstedelijkte randgemeen ten, waartoe Leiden zou behoren, nog een extra bedrag van 5,5 miljoen, het geen volgens de wethouder zou beteke nen dat Leiden niet de gehate status van armlawstige gemeente (artikel 12- gemeente) zou hoeven te herkrijgen. Openbare orde en veiligheid Omvang van Winkelhof Leiderdorp onaanvaardbaar „De gemeente Leiden moet in navolging van een aantal bedrijven uit de Leidse bin nenstad en het Leids City Centrum bij Gedeputeerde Staten in beroep gaan te gen de omvang van het toe komstige winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp". Dat vindt het CDA-gemeen- teraadslid van Leiden, J. van Zijp, die daarover gis teren bij de begrotingsbe handeling een motie indien de. Van Zijp vond de om vang van het in dit winkel centrum geplande Waren huis (5.500 m2) ver uitgaan boven de plaatselijke be hoefte van Leiderdorp en een bijzonder groot gevaar voor de middenstand in de Leidse binnenstad. „Dit wa renhuis heeft meer dan een plaatselijke opzet", betoog de Van Zijp en wees daar bij op het aantal van 1060 parkeerplaatsen die bij het winkelcentrum zullen wor den geschapen. Hij sprak zelfs over een gerichtheid op een gebied van 250.000 inwoners. verantwoording dragen voor het be leid in Nederland rond de academi sche ziekenhuizen binnenkort een de finitieve uitspraak doen over de om vang van het AZ in Leiden. Overigens kan de uitvoering van de bouwplannen nog wel eens langer op zich laten wachten dan men tot nu toe heeft gedacht Volgens de heer W. Snijder, secretaris van de commissie van advies en bijstand voor de zieken huisvoorzieningen, zijn er sterke aan wijzingen dat de nieuwbouwplannen van o.m. het AZ in Leiden nog meer uitgesteld zullen worden vanwege de weinig rooskleurige financiële situatie waarin het rijk momenteel verkeert. Over de vestiging van psychiatrische afdelingen (PAAZ) in het algemeen in ziekenhuizen, dus ook in het AZ in Leiden, deden de commissies gister middag nog geen uitspraak. Men wil eerst de resultaten afwachten van een onlangs geleden gestart onderzoek naar het aantal beschikbare psychia trische bedden in Zuid-Holland. Uit dat onderzoek zal ook moeten blijken of er een overmaat is aan bedden in psychiatrische ziekenhuizen in de re gio Leiden, zoals werd aangegeven in het rapport over de ziekenhuissituatie in Leiden. De beide commissies heb ben die conclusie niet willen onder schrijven. De heer Snijder: „Het Colle ge voor Ziekenhuisvoorzieningen is voorbijgegaan aan het feit dat de psy chiatrische ziekenhuizen een geheel ander verzorgingsgebied hebben dan de algemene ziekenhuizen. De psy chiatrische inrichting de BAVO in Noordwijkerhout bijvoorbeeld is er bepaald niet alleen voor de regio Lei den en dat geldt bijvoorbeeld ook voor het Centrum '40-'45 in Oegstgeest en de Ursulakliniek in Wassenaar. Het is te betreuren dat het College de verzor gingsgebieden van de psychiatrische ziekenhuizen niet nauwkeurig heeft geanalyseerd. Had men dat wel ge daan dan was het mogelijk geweest de vestiging van enkele PAAZ-en in het Leidse ziekenhuisgebied af te wegen tegen het aantal daadwerkelijke voor de regio beschikbare bedden in psy chiatrische ziekenhuizen." De functie van een PAAZ verschilt van de functie, die psychiatrische zie kenhuizen in het algemeen vervullen. In een PAAZ ligt het accent op kort durende behandeling waardoor, vol gens deskundigen, patiënten behan deld kunnen worden die anders van psychiatrische hulp verstoken zouden blijven. In het kader van de planning van de psychiatrische voorzieningen zal ook onderzocht worden in welke mate het Leidse ziekenhuisgebied (ziekenhuizen in Leiden, Alphen aan den Rijn, Lei derdorp, Katwijk en Noord wijk) kun nen beschikken over bedden in psy chiatrische inrichtingen. De beide commissies hebben zich erg voorzichtig opgesteld bij de beant woording van de vraag of naast het Academisch Ziekenhuis ook Diacones- senhuis en het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp in aanmerking zouden moeten komen voor de vestiging van een PAAZ. Voor beide ziekenhuizen zou dat een uitbreiding met 24 bedden betekenen. De heer Snijder: „Hoewel we eerst de provinciale raad wilden adviseren dat het Diakonessenhuis voor een PAAZ in aanmerking diende te komen, heb ben we toch maar besloten eerst het rapport over de psychiatrische plan nen in Zuid-Holland af te wachten. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de broers Dirk en Jan D., respectievelijk uit Oegstgeest en Leiden, overeenkomstig de eis van de officier van justitie, wegens bedreiging elk veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, waar van een maand voorwaardelijk. De 41-jarige D. D. schoot in de kerstnacht met een karabijn vier kogels door het raam bij een 42-jarige Leidse stucadoor. De stucadoor had een verhouding met de vrouw van J.D. Deze had zelf de nacht daarvoor de voordeur ingetrapt van de woning, waar zijn vrouw met haar minnaar verbleef. De beide broers kwamen tot hun daden, toen zij ernstig onder invloed van alcohol waren. it Wegens bedreiging Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LEIDEN De commis sies van advies en bijstand voor de ziekenhuisvoorzieningen en voor de 1 geestelijke volksgezondheid zullen de provinciale raad voor de vollcsge- zondheid in Zuid-Holland adviseren het nieuw te bouwen Academisch er Ziekenhuis in Leiden een beddental van 885 toe te kennen. Daarmee e* schaart men zich aohter het advies van het College voor Ziekenhuisvoor- 1 zieningen, dat onlangs een zelfde ad- lv vies uitbracht in een rapport over de ziekenhuissituatie in Leiden. Het Academisch Ziekenhuis in Leiden weet nu waar het aan toe is, althans g4 wat betreft de afstemming van haar bouwplannen op het toegestane aantal bedden. Naar verwachting zullen de staatssecretarissen voor volksgezond- 13 heid en onderwijs, die gezamenlijk Schuttersveld, omdat deze plaats bij uitstek geschikt zou zijn voor kantoorvestigingen, waarbij hij met name dacht aan een instelling van de rijks overheid in het kader van de spreiding van rijksdiensten.- Naasteen pleidooi voor een goede Leiden-promotion vroeg hij tenslotte nog om de aan stelling van een aquisitie-amb- tenaar die de boer op zou moe ten gaan om bedrijven voor Leiden als plaats van vestiging warm te maken. Bleijie vroeg in een motie om voor 1 okto ber met een nota inzake een acquisitiebeleid te komen. Stadsgehoorzaal Bleijies oproep voor een beter werkgelegenheidsbeleid werd ondersteund door het PvdA- raadslid Ranner. Hij wees er op dat Leiden met 5,35% wer keloosheid nog altijd één pro cent boven het gemiddelde van Zuid-Holland zit en ver weet het stadsbestuur door on voldoende kontakten tussen overheid en bedrijfsleven al de nodige bedrijfsvestigingen te zijn misgelopen. Met zijn colle ga Bleijie die daarover een motie indiende, maakte Ran ner zich zorgen over de exploi tatietekorten van zalenverhu- rende instellingen als Groe- noordhal. Stadsschouwburg en Stadsgehoorzaal. Het SGP/GPV-raadslid Hout man vroeg het college over te gaan tot afstoting van de Stadsgehoorzaal, die in zijn ogen door de enorme concur rentie thans en in de toekomst door onder meer de Pieters kerk, niet meer te exploiteren zou zijn. Hij deed de wethou der de suggestie een grootwin kelbedrijf in de Stadsgehoor zaal te vestigen, om de Bree- straat een nieuwe impuls te geven. Evenals de meeste woordvoer ders bij dit punt vond hij het bijzonder spijtig dat wethou der Van Aken niet in staat is zijn beleid te verdedigen (zoals bekend is hij herstellend van een galblaasoperatie). Hout man had de indruk dat Van Aken het weliswaar goed be doelt, maar door de andere wethouders in het college vaak gedwarsboomd wordt, waar door het aan een slagvaardig beleid ontbreekt Het raadslid vroeg de door de Stichting Leidse Binnenstad gepubli ceerde eerste nota met doe leinden voor een economisch beleid voor te leggen aan de raad en deze eventueel na amendering tot uitgangspunt voor de gemeente te maken. Het CDA-raadslid drs. W. Bleijie (rechts) verliest zijn goede humeur niet ondanks het falende beleid dat het Leidse college van B en W volgens hem op het gebied van de werkgelegenheid voert Van onze raadsverslaggever LEIDEN Een politiek gericht op stimulering van industriali satie, werkgelegenheid en het werven van bedrijven in de secundaire en tertiaire sector moeten van Leiden een fijne j0 woon- en werkstad gaan maken. Daartoe zal, nu de Grote R Polder vrijwel vol staat met industrieën, een nieuw industrie- gebied moeten worden aangewezen, waarvoor het gebied dat bekend staat onder de naam Vlietpark (langs rijksweg 4a v» achter de Vrouwen weg) het eerst in aanmerking komt. De groep woonwagenbewoners die met acht caravans het Stadhuisplein gedurende ruim een maand bezet hebben gehouden om hun eisen voor standplaatsen en betere voorzieningen kracht bij te zetten hebben het plan gehad om het stadhuis van Leiden te bezetten. Deze gedachte was actueel toen vlak voor het einde van de bezetting van het plein het college het defini tieve besluit over hun eisen zou nemen. Om een beslissing zoals zij die gewenst achtten af te dwingen hebben de Stadhuispleinbezetters er toen even over gedacht hun actie naar de binnenkant van de stad huismuren te verplaatsen. Dat bleek uit het antwoord van burgemeester Vis op vragen van het WD-raadslid Wessels, gesteld bij de behandeling van het hoofdstuk openbare orde en vei ligheid van de gemeentebegroting. Zoals bekend heeft de WD-fractie er zich nogal aan gestoord dat van overheidswege geen politieoptreden tegen de pleinbe zetters is gevraagd. Ook de acties van bewoners van de Ververstraat, die enige tijd geleden enkele malen hun straat opbraken uit protest tegen de verkeersover last, waren voor de WD gisteren nog een steen des aanstoots. Woordvoerder Wessels vroeg van de politie de daders alsnog op te sporen en tot verbalisering over DDeze visie ontvouwde gisteren het CDA-raadslid drs. W. Bleijie bij de behandeling van )an het hoofdstuk economische za- 1Sken van de Leidse begroting. 1 Een visie die hij plaatste te- y genover het beleid van het col- t.oj lege dat naar zijn mening de werkgelegenheid in Leiden verregaand verwaarloost. "Veel aandacht wordt in deze gemeente besteed aan de wo nende mens. Dat vind ik een goede zaak. Nog meer aan- dacht is er voor de spelende J mens en dat vind ik nog beter, laA, maar verdraaid weinig oog is 16) er voor de werkende mens in Leiden en dat is een slechte zaak", zo betoogde Bleijie. Hij bespeurde een neiging om te Ffl berusten in de werkloosheid: w "Het lang verwachtte ver wachte van actie voor de bin- bof nenstad telt maar zes pagina's j die gewijd zijn aan het econo- Pc misch beleid en dat is alles wat er de laatste jaren is ge beurd". B Bleijie wilde naar een heel an der beleid toe. Hij pleitte er voor nu eindelijk ernst te ma- ken met de ontsluiting van het industriegebied "De Waard" sW door de aanleg van de Suma- iwl trabrug, een zaak die door lod wethouder Waal al in 1974 werd bepleit Ook wilde Bleijie dit industriegebied zien uitge breid. Dit vooral ten behoeve van de verplaatsing van be drijven die minder gewenst m worden geacht in de binnen stad. "Het college ziet die be- eif drijven graag overgeplaatst, 'ai maar het ontbreekt de betrok- el( ken bedrijven vaak aan geld om hieraan gevolg te geven", 1 zo stelde Bleijie. Hij vroeg om e> een inventarisatie van bedrij- lle ven die - als er geld voor M beschikbaar zou worden ge- 3"» steld - bereid zouden zijn aan verplaatsing mee te werken en w' diende daarbij een motie in bi) om bij de staatssecretaris geld dn te vragen deze verplaatsing op een geëigende wijze te onder- ns steunen. df) Een nieuw industriegebied s j langs rijksweg 4 vond het w CDA-raadslid uit vestigings- •4 oogpunt een ideale plaats, te meer omdat hier ook gebruik gemaakt kan worden van een waterweg en een spoorlijn in de nabijheid ligt In dit gebied zouden vooral bedrijven moe ten worden gevestigd die be hoefte hebben aan technisch personeel om zo een actieve bijdrage te leveren aan de werkloosheidsbestrijding on der de schoolverlaters van de zes Leidse LTS-en en MTS-en, die Bleijie grote zorgen baar de. Uit oogpunt van een actief vestigingsbeleid verwierp het CDA-raadslid de bouw van een stadskantoor aan het te gaan, maar burgemeester Vis antwoordde van de politie begrepen te hebben dat de daders onvindbaar zijn, wat Wessels echter betwijfelde.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3