Rembrandts jeugdwerk nu tentoon in Utrechts museum Volleybalteams samengesteld 'Veertiende plaats tafeltennisteam DEBBIE WELLS AUSTRALISCH SPRINTTALENT Piet Kleine weer op fiets van eerste plaats verdrongen Deelnemers schaakwedstrijd SYDNEY Debbie Wells, een veertienjarig sproetig Australisch schoolmeisje, zal ongetwijfeld een van de jongste deelneemsters zijn tijdens de atletiekwedstrijden op de Olympische Spelen. Debbie komt uit een mijnstadje in Nieuw Zuid Wales en dankt daaraan haar bijnaam: de „Emmaville express". Hoewel zij als derde sprintster is gekozen na Raelene Boyle, die in München een zilveren medaille won, en Denise Robertson, gelooft haar trainer, Ken Steward, dat zij in staat is in Montreal een van haar oudere teamgenoten te verslaan. Steward ziet zelfs medaillekansen voor zijn pupil. Debbie geldt in haar leeftijds klasse als een van de snelste sprintsters ter wereld. Op de 100 meter heeft zij als beste tijd 11,3 seconden staan, op de dubbele afstand evenaarde zij het-Aus tralische record met een tijd van 22,8 seconden. In de selec tiewedstrijden voor Canada eindigde zij twee keer als derde achter Boyle en Robertson. Haar enorme talent werd ander half jaar geleden ontdekt in Sydney toen zij aan de studen tenkampioenschappen van Nieuw Zuid Wales meedeed en beide sprintnummers met ge mak van veel oudere meisjes won. Een van de toeschouwers was Ken Steward, die in 1972 de Australische ploeg bij de spe len in München onder zijn hoe de had. Hij zette een speciaal trainings schema voor haar in elkaar, dat Debbie op het hob- SPORTWERELD LEEUWARDEN Het nationa le militaire voetbalelftal heeft gisteravond in Leeuwarden een oefenwedstrijd fppen Hp **>rcto belige vol met stenen liggende voetbalveld van Emmaville, 800 kilometer ten noorden van Syd ney, moest afwerken. Haar va der hielp daarbij door het mid denterrein zoveel mogelijk van obstakels vrij te maken. Dankzij de steun van een plaat selijke autodealer vliegt zij vaak in het weekeinde naar Sydney, Melbourne of Brisbane teneinde het nodige wedstrijdritme op te doen, dat haar bij de Olympi sche Spelen van pas moet ko men. De hobbies van Debbie zijn met het buitenleven verbon den. Zij houdt er van op konij nen te jagen samen met haar vader. Verder beoefent zij het kung fu vechten vol overgave met haar vijf broers en zusjes. Het verlegen meisje weet zich over enkele maanden in ieder geval gesteund door de 800 in woners, die Emmaville telt. divisieclub SC Cambuur 0-0 ge speeld. WEST BERLIJN - Hertha BSC heeft gisteravond in West Ber lijn een vriendschappelijke voet balwedstrijd tegen het toerende Argentijnse elftal met 2-1 ge- PAGINA 15 DSO in strijd om mini Cup MONTAIGU De jeugdvoetbalteams van Ajax en DSO (Zoeter- meer) zijn deelnemers aan het toernooi om de mini-Europa cup in de Franse stad Montaigu. Deze wedstrijden worden op 17, 18 en 19 april gehouden. De overige deelnemende teams zijn: Frankrijk, Portugal, Israël, Polen, Bayern München, Eintracht Frankfurt, Anderlecht, FC Nantes, Paris Saint Germain en FC Montaigu. Houder van de mini-cup is Anderlecht. Dickhoff verdedigt snelschaaktitel (Van onze sportredactie) DEN HAAG De vereniging Den Haag organiseert een snel- schaakkampioenschap in het Nationaal Schaakgebouw aan de Van Speykstraat. De voorronde vindt vandaag plaats, terwijl op 7 april Dickhoff zijn titel in de finale zal proberen te prolongeren. De inschrijving staat nog open, voor sterke, maar ook minder sterke snelschakers, die volgens de reglementen van de KNSB zullen AMSTERDAM - Aan het schaaktoernooi om de nationale titel, dat van 15 tot en met 28 april in Leeuwarden wordt ge houden, zullen de volgende spe lers deelnemen: Jan Timman, Jan Hein Donner, Hans Ree, Rob Hart och, Kick Langeweg, Frans Kuijpers, Bert Enklaar, Gert Ligterink, Fred van der Vliet, Paul van der Weide, Chris Baljon en Rob Witt. Genna So- sonko, die aanvankelijk zou meedoen, heeft besloten aan een sterk buitenlands toernooi deel te nemen en Hans Böhm moet om medische redenen verstek laten gaan. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIII (Van onze büjartmedewerker) ConCUTTeiltie voor Kennis Willem Dreespark en begint vanavond om zeven uur. De wedstrijden worden voortgezet op 1-, 2-, 3- en 4 april a.s., aanvang zeven uur 's avonds, op de zondagmiddag om één uur. De partij lengte bedraagt 350 ca ramboles, terwijl de moyenne- grenzen liggen tussen 11.00 en 25.00. DEN HAAG - Titelverdediger A. J. M. Kennis (DBO) zal het in de finale om het distrikts- kampioenschap spelsoort extra klasse libre op moeten nemen tegen A. Arkesteijn (Select), A. S. L. Kemper (Wilhelmina), J. v. Stralen sr. (Look Out), G. Over- eijnder (RCC), J. Gelderblom (Wilhelmina), J. Voois sr (The Corner) en H. Devilee (BVO). Reserves zijn A. P. Jutte (CBC) en P. H. J. Berkhuijsen (Zuider kwartier). Deze finale wordt gespeeld in biljartzaal Samonda aan het Hlllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilliiiiiiiiiiiiiiiii r DEN HAAG De Nederlandse jvolleybalploegen voor deelna- aan de toernooien om de /entebeker zijn gisteren defini- samengesteld. De heren »elen tussen 5 en 14 april in sraël, de dames tussen 1 en 11 Neuchatel (Zwitser- De herenploeg is als volgt samenge steld: John Groen (Roswell), Onno Kalf, Rob Kampman, Wim Knip, Harry Scholten (allen Interlance), Chns Schmidt, Wim Thewissen. Ad van der Velden, John Warns, Loek Wiliemstein (allen Starlift), Geert Trompetter en Peter van Velzen (bei den Delta Lloyd-AMVJ). Eerste trai ner is Ben Krysik, tweede trainer Jurriaan Kooien, masseur Gerard Kuiper, arts dr. Hendrikx, als scheidsrechter gaat mee Ad van Breugel en als chef d'équipe fun geert Joost Veeger. Constandse, Veldhuis en Valkenburg waren ver hinderd. De damesploeg is als volgt samenge steld: Jose Bremer, Loeki Raterink (beiden Orion), Mientje Gielen (Spar- vok), Carina Hiemink, Els Kruims (beiden SFC), Marian van 't Land (Chicopee), Dorrie Posthuma, Martje de Vries (beiden DVC), Evelien van de Laag, Lidy Schut (beiden Ros well), Erica van Tuyl en Sylvia Neu teboom (beiden Vierhout-Valbovol). Eerste trainer is Johan van Doorn, tweede trainer Jaap Akkerhuis, mas seur Hennie Reuters, arts mevrouw Boersma, als scheidsrechter gaat mee Piet de Saegher en als chef d'équipe fungeert Bob de Ruiter. itslagen I Hilversum 1 5 HILVERSUM De uitslagen van de koersen, die gisteren in Hilver- ^sum worden verreden zijn: Chicamour-prijs (1600 meter): 1 Lar- "1 ry (S Hartman) 1.20.9, 2. Nico, 3. «J Martin Tefka. I Winn. 6.10, pl 2.80, 2.10, 2.60, kopp. 19.60, trio 217.60. Niet gestart: num- Croisic-prijs (2440 meter): 1. Nepal (J. Wagenaar) 1.25.7, 2. Olga Fortuna, 3. Noranda. Winn. 2.70, pl. 1.90. 2.80, 3.00, kopp. 18.40. Cajarc-prijs (2440 meter: 1 Marna- mai (B. Leeuwenkamp) 1.23.7, 2. Mack Wickesteyn, 3. Lex Six. Winn. 6.40, pl. 4.60, 6.20, 7.00, kopp. 105.30, trio 2129,60. Chateaunenf-prijs (2000 meter): 1. Ottolina B (F. Eerenberg) 1.22.7, 2. icaMary-Ann, 3. mano. Winn 4.40, pl. 1.90, 1.60, 2.50, kopp 7.30. Niet gestart nummer 9. Crey«se-prij5 (le afdeling, 2020 me- ter): 1 Jacco R (R. Pools) 1.21.9, 2. Efferson, 3. Isac Cavaljos. d Winn. 11.80, pl. 4.10, 6.40, 2.30, kopp. 92.90, trio 1026,50. ::i Carcaillacprijs, le afdeling (2000 J meter): 1 Meindert O (L. Kokkes) 1.20.3, 2. Mandy, 3. Kwita Norma. Winn. 2.10, pl. 1.70, 1.40, 2.70, kopp. |se CaJignacprijs, 2020 meter 1. Limbus Hanover (T. Kooyman) 1.22.0, 2. Li- Je" me du Bois, 3. Lord Axkit er, Winn. 3.30, pl. 2.40, 4.20, 3.00, kopp. 37.60, trio 209.30 Checyprijs, 2000 meter: 1. Narvik (H. Slagter) 1.23.9, 2. Oostster G. 3. Nita In Winn 7.80. pl. 2.60. 1.60, 2.90, kopp. 9.30. Cresseprijs, 2e afdeling, 2020 meter 1. Lyros P (A. Suykerbuyk) 2.46.6, 1.22.5, 2. Luitenant Dixy, 3. Lloyd. Winn. 3.60, pl. 1.40, 1.60, 1.30, kopp. es 10.40. trio 37,90. e- Cardaillacprijs, 2e afdeling 2000 me- d. ter 1. Kes Rozenhout (R. Meester) 1.22.5, 2. Kanona. 3. Kolomac. Winn 6.30. pl. 2.10, 2.20, 1.90, kopp. Totaiisator-omxet: 468.424,—. Piet Kleine die furore maakte op de schaatsen zoekt de ko mende maanden zijn heil weer op de fiets. HOOGEVEEN - Schaats wereld- en olympisch kampioen Piet Kleine gaat zich van de zomer wat langer dan andere jaren wijden aan de wielersport. De Lange Drent, door veel organisatoren van criteria begeerd vanwege zijn wer vende kracht, wil zich tot medio augus tus „tussen de wielen" ophouden. Kleine, die in zijn nieuwlingentijd zeer succesvol was en o.a. de omloop van Niekerk en de Flevo-toer op zijn naam schreef, is niet van plan te starten m klassiekers, zelfs niet in de ronde van Drente, die wordt georganiseerd door eigen vereniging, N.M.B. De Peddelaars uit Hoogeveen. Gisteravond, tijdens de presentatie van de ploeg, verkondigde Kleine dat hij zich vooral wil toeleggen op criteria, niet alleen in Drenthe, maar ook in het zuiden. Vorig seizoen won Piet Kleine, van wie overigens nog niet vast staat dat hij postbode wordt (.„ik kan wel bij de PTT komen, maar ik heb nog geen „ja" gezegd om dat ik andere aanbiedin gen heb") in een zeer korte periode drie wedstrijden en werd hij even vaak twee de. WOENSDAG 31 MAART 1976 LEIDSE COURANT iciïr LA CAMINE Wie na de Am- stel Gold Race dacht dat Fred dy Maertens meer was dan al- 2, leen maar een sprinter, is giste- zie ren in de vierde etappe van de ronde van België bedrogen uit- 70. Ajjekomen. In deze „bergetappe" iltein werd Maertens door Michel Pollentier op meer dan vier mi nuten achterstand gereden en verloor daardoor ook de leiding i" het algemeen klassement aan „.zijn nog jeugdiger landgenoot, gek Reeds na 500 meter vond de eerste, en na later bleek beslis sende, ontsnapping plaats, inge leid door de Fransman Fussien, die zijn landgenoot Patrick Per- ret, en de Belgen Wilfred David en Michel Polltentier aan zijn wiel meekreeg. Het peloton, dat hoegenaamd niet reageerde, liet de leiders zelfs tot 12.45 minuten uitlopen. Jean-Pierre Danguillaume zette na 115 kilometer, iets verder dan halverwege, het tegenoffen sief in. Na 150 kilometer volg den een aantal bergen, die het peloton uit elkaar scheurde en de voorsprong van de koplopers verkleinde. In de finish-plaats La Calamine, waar nog drie ronden van negen kilometer moesten worden ver reden, had Pollentier zijn slag al geslagen. Hij arriveerde als eerste, met een vorsprong van meer dan drie minuten op Da vid en Perret, en zes minuten op Fussien, terwijl het peloton op 6.30 minuut volgde. De drie zware plaatselijke ron den zorgden er voor dat de voorsprong van Pollentier op zijn naaste belagers nog groter werd. Na iets meer dan zes uur koersen ging Pollentier in La Calamine als eerste over de eindstreep, nog ruim voor per ret (op 4.42) en David (op 4.45). Frans Verbeeck won, meer als zeven en een halve minuut na de aankomst van Pollentier, de sprint van het peloton, voor Walter Planckaert en een versla gen Freddy Maertens. In dit peloton eindigden ook de Nederlanders Raas en Vianen, alsmede de nog steeds gebles seerde Eddy Merckx. Jan Raas blijft met een zesde plaats (op 6.45 van Pollentier) de beste Ne derlander in het algemeen klas sement. (Van onze correspondent) UTRECHT - In het Aartsbis schoppelijk Museum aan de Utrechtse Agenietenstraat hangt hij nu op een ereplaats in een aparte zaal, de kleine pas ontdekte Rembrandt. Een hele overgang van de schoor steenmantel tussen familie portretjes en prullaria, onbe kend, naar wereldroem in een museum waar iedereen hem vanaf vandaag (woensdag 31 maart) kan zien. Ean paneel van 64 bij 47,5 cm., voorstel lende de doop van de Kamer ling, in de heldere kleuren die het jeugdwerk van Rem brandt tekenen, met in de rechter benedenhoek de signa tuur R.F. 1626. Twintig jaar was Rembrandt toen hij schil derde. Twee jaar geleden ontdekt door de conservator van het Aartsbisschoppelijk Museum, drs. H. L. M. Defour, toen hij met de directeur van hetzelfde museum, de heer Bouvy een mariabeeldje ging taxeren bij een oudere dame. Drs. Defour weifelde. Het kan geen Randrant zijn, zei hij te gen zichzelf. Dit komt alleen in avonturenromans voor. Maar hij ging terug en maakte een foto. Deskundigen bogen zich erover. Hun oordeel: mis schien niet, misschien wel, maar het lijkt niet waarschijn lijk. Meer voor de handliggend was dat het een werkje van Rembrandts leermeester Pie- ter Lastman (1583-1633), een beroemd Amsterdams histo rieschilder was. Deze heeft op de jonge Rembrandt grote in vloed gehad. De vroegste wer ken van Rembrandt, juist uit de jaren 1625 en 1626, het jaar waarin deze doop van de Ka merling werd geschilderd, doen in kleur en vormgeving nog veel aan Lastman denken. Ook bij de doop van de Ka merling was dat duidelijk het geval. In Rembrandts stuk vindt men ontledingen aan drie van de vier versies die Lastman zelf van dit onder werp schilderde. Hoewel rem- brandt niet altijd even nauw keurig detailleert en de anato mie van zijn figuren soms nog wat onhandig is, toont hij zich in één opzicht al duidelijk de meerdere van zijn leermeester. Hij werpt diens grote in de breedte opgezette composities van bijfiguren om tot een klei ne compacte voorstelling. Daarbij wordt de aandacht heel duidelijk op de centrale handeling gericht. Andere stukken van Rem brandt toonden reeds duide lijk die kwaliteit Constantijn Huygens zag het zelfs al rond 1630, toen hij in zijn dagboek schreef: „Rembrandt houdt van geconcentreerde vormge ving op een klein paneel en bereikt hiermee een effect dat men op de uitvoerig geschil derde werken van anderen te vergeefs zal zoeken". Het waren juist die overwegin gen die conservator Defour voet bij stuk deden houden. Hoe meer hij in de jonge Rem brandt ,dook\ hoe meer hij De doop van de Kamerling toont Rembrandts geconcentreerde vormgeving. overtuigd was dat dit paneel een echte Rembrandt was. „Twee jaren van spanning voor we het zeker wisten, toen een groep Rembrandt-onder- zoekers het verlossende woord sprak: Het is een Rembrandt", vertelde hij ons gisteren Een spanning die Kamerlid de Koster, voorzitter van de ver eniging Rembrandt, die ui teindelijk met hulp van het Prins Bernhardfonds de aan koop financierde, nog eens on der woorden bracht met te zeggen: „De doop van de Ka merling werd bijna de dood van het Kamerlid". Het onderwerp van dit schilde rij, „De doop van de Kamer ling", wordt beschreven in de handelingen der apostelen, een van de boeken van het nieuwe testament. De hoofdpersonen uit dit verhaal zijn de diaken Philippus en de Moorse Ka merling, de schatbewaarder van de Koningin van Ethiopië. Een engel beval, volgens dit verhaal, Philippus zich naar de weg naar Gaza te begeven. Daar ontmoette hij de Kamer ling die op de terugweg was van een pelgrimstocht naar Je ruzalem. In zijn reiswagen las deze het boek Jesaja, maar hij kon de zin van de tekst niet begrijpen. Philippus bood aan de inhoud te verklaren,'nam plaats in de wagen en verkon digde aan de hand van het oude testament de leer van Christus. Toen men bij een water kwam gaf de Kamerling de wens te kennen gedoopt te worden. Beiden stegen uit en Philippus diende hem het doopsel toe. De doop van de Kamerling werd aanvankelijk zelden ui- gebeeld. Als bijbelillustratie kwam de voorstelling nog het meest voor. Van vóór 1600 is er maar één schilderij be waard, die deze doop tot on derwerp heeft. In de eerste helft van de zeventiende eeuw echter wordt dit onderwerp meermalen uitgebeeld. Vooral Pieter Lastman, zijn leerling Rembrandt en de schilders uit hun omgeving deden het. De belangstelling voor het the ma houdt waarschijnlijk ver band met de vestiging van de reformatie in ons land. De nieuwe religie had vijf van de 'zeven sacramenten van de katholieke kerk laten vallen. Doop en avondmaal waren ge handhaafd. Ze werden echter niet meer beschouwd als gena demiddelen maar als tekens van het verbond met Christus. De schrift en de uitleg daar van in de preek achtte men even hoog, zo niet hoger. Bij de reformatie wordt de doop dan ook voorafgegaan door de woorddienst, eerst het geloof dan het teken. In het verhaal van de Kamerling vond men ditzelfde idee terug. 350 jaar nadat Rembrandt van Rijn het in Leiden schilderde hangt het nu in het Aartsbis schoppelijk Museum. Binnen kort in het museum Catharij- neconvent, waar een .oecume nisch' releius kunstmuseum gaat komen, onder de hoede van CRM. „In de kunst is het CDA er al", zoals Kamerlid De Koster gisteren zei. PRAAG - Het Nederlands ta- feltennisteam heeft gisteravond de Europese kampioenschappen e die in Praag worden gehouden afgesloten met eén nederlaag van 5-2 tegen Denemarken. Eer der op de dag had men gewon- "J nen van Italië (5-3) en Grieken land (5-2). Door deze resultaten is het Nederlands team 'geeind- 0 igd op de veertiende plaats, die 0 recht geeft op promotie naar de 3 eerste divisie. De Nederlandse dames handhaafden zich in de top. Een succes dat vooral te danken was aan de overwin- ning van 3-2 tegen Bulgarije. J De wedstrijd tegen Italië werd gekenmerkt door nerveus en angstig spel aan Nederlandse zijde. Pas nadat het duel al een stuk gevorderd was herstelde Nederland zich van een zwak begin. Irv de strijd tegen de Grieken deed Bert van der Helm op nieuw van zich spreken. Door drie partijen te winnen had hij een belangrijk aandeel in de zege. De gedetailleerde uitslagen zijn: NederlandGriekenland 5—2: Her man Hopman (Ned)Dimitros Zikos (Griek) 15-21, 21—15, 21—11 (1—0); Bert van der Helm (Ned>—Nicolaos Kostopoulov (Griek) 2115, 21—9 (20); Nico van Slobbe (Ned)—Con- stantinos Priftis (Griek) 14-21, 21-23 (2—1); Bert van der Helm (Ned)-Di- mitrios Zikos (Grie) 21—14, 21—17 (3—1); Herman Hopman (Ned)Con- stantinos Prifüs (Gne) 19—21, 20—22 (3—2); Nico van Slobbe (Ned>—Nico laos Kostopoulov (Grie) 21—11, 21-11 (4—2); Bert van der Helm (Ned)Constantinos Priftis (Grie) 21-15, 21-16 (5-2). NederlandItalië: Herman Hopma- n—Massimo Giontella 21—14, 9—21, 18—21; Nico van SlobbeStefano Bosi 22-24, 14—21; Bert van der Helm-Roberto Giontella 14-21, 21-8, 21—10; Herman Hopman-Stefano Bosi 17-21, 21-15, 11—21; Bert van der Helm-Massimo Constantini 21-16, 11-21, 21—14; Nico van Slobbe—Ro berto Giontella 22—20, 21—17; Bert van der Helm-Stefano Bosi 21-18, 21—IS; Herman Hopman-Roberto Giontella 21-13, 21-19 Nederland-Denemarken 2-5: Herman Hopman-Freddy Hansen 21-11, 20-22, 12-21 (0-1); Hans Lingen-Claus Pe- dersen 10-21, 21-19, 9-21 (0-2); Bert van der Helm-Niels Ramberg 21-11, 20-22, 14-21 (0-3); Herman Hopman- Claus Pedersen 9-21, 23-21, 21-16 (1- 3); Bert van der Helm-Freddy Han sen 21—17, 21-19 (2-3); Hans Lingen- Niels Ramberg 19-21, 21-18, 12-21 (2- 4); Bert van der Helm-Claus Peders en 16-21, 15-21 (2-5). Nederland-Bulgarije: Sonja Heltzel- Julia Trendafüova 20-22. 21-18. 21-23; Bettine Vriesekoop-Emiba Nejkova 13-21, 21-11, 21-12; Sonja Heltzel/Bet- tine Vriesekoop-Julia Trendafilo- va/Emilia Nejkova 13-21, 21-11, 21-12; Sonja Heltzel-Emilia Nejkova 21-18, 18-21 11-21; Betüne Vriesekoop-Julia Trendafilova 21-19, 21-11. Bert van der Helm deed weer van zich spreken. Hij had een belangrijk aandeel in het succes van het Nederlands team. Freddy Maertens moest een grote teleurstelling incasse ren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15