De rek is uit Weduwnaars met kinderen: vergeten groep PROF. HALBERSTADT: AVOND' JURK Columnea soms ook twistappel lsjwUENSDAG 31 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Enfant terrible Courrèges heeft een witte crêpe avondjurk ge maakt, hangend aan een boven- stukje van zilver plastic in de vorm van een beha. De kraag bestaat uit enorme zilver plastic lussen. Hij laat er korte witte handschoentjes bij dragen en voor wie wil een groe- paraplu met doorzichtig ven ster. TEKST: TINY FRANCIS deling van inkomens. Professor Halberstadt is voor stander van herverdeling, niet van volleidge nivelle ring. „Er is al heel wat bereikt, we moeten behoed zaam maar systematisch voortgaan. Maar dan moe ten we wel over meer cijfermateriaal beschikken. Intussen zou er heel effectief voortgegaan kunnen worden met het helpen van doelgroepen, de zwakke ren vooral". Terugkerend naar de noodzaak voor de regering om het in de eerstkomende jaren wat kalmer aan te doen met de stijging der uitgaven en uitkeringen, vindt Professor Halberstadt, dat het in het kader van de algehele herbezinning op de sociale verzeke ringen verstandig zou zijn te overwegen de invoe ring van de algemene arbeidsongeschiktheidswet nog wat uit te stellen. „Het istechnisch een zeer ingewikkelde zaak en het is zeer de vraag, of het uitvoeringsapparaat invoering per 1 oktober aan zal kunnen. Maar wat nog zwaarder weegt: de financie ring van de AAW gaat gepaard met een aanzienlijke verzwaring van de lasten van de werknemers. Daar mee doet men in deze moeilijke tijd wel opnieuw een zwaar beroep op de solidariteit. Uitstel scheelt zo al zeker een miljard gulden in 1977. Daarmee wil ik niet zeggen, dat we degene, die van de AAW baat ondervinden, in de kou laten staan. Ze hebben zeer veel recht op een goede interim-regeling. Dan kan men zich ook nog eens op die nieuwe wet bezinnen. We hebben destijds voor de werknemers een arbeidsongeschiktheidswet (WAO) ingevoerd en intussen is wel gebleken, dat er een volumegroei is ontstaan, die we niet beheersen. Moet er dan nog eens zoiets zonder meer bijkomen? In het verleden hebben we allerlei sociale voorzieningen getroffen, in een tijd toen er volop speelruimte was. Nu gaat het ons minder goed, maar men is nog altijd even onkritisch. Er zal moeten worden nagegaan, welke risico's we in welke mate willen dekken". JO SMITS Ketting Ketting van kleine vergulde appeltjes en nik kelen blaadjes. Bijpassende arm band. (Boutique Dior, Parijs, Av. Montaigne 8e ar rondissement). Professor Victor Halberstadt onzekerheden zijn naar alle kanten ook zo groot Ik vind dan ook, dat die operatie moet doorgaan, maar dat eerst alles eens goed moet worden uitge legd aan de burgers, jong en oud. De vakbeweging ..eeft altijd wel gezegd, dat ze bereid is particuliere inkomensverbeteringen in te leveren ten bate van collectieve voorzieningen, maar er zal toch moeten worden nagegaan, of dat inderdaad de mening van de overgrote meerderheid van de burgers is. Ikzelf heb wel eens het gevoel, dat de rek uit de solidariteit is. De belastingen en sociale premies zijn te snel gestegen. Let wel: ik zeg niet, dat ze te hoog zijn!" Professor Halberstadt spreekt dan ook over een troosteloos beeld van smalle marges. En dat onder streept naar zijn mening de noodzaak de verdere onontkoombare lastenstijgingen rechtvaardiger over de verschillende inkomensgroepen te verdelen dan nu gebeurt. Maar we hebben toch een progressief belastingtarief, waardoor men zwaarder wordt be last naarmate het inkomen hoger is....? „Dat lijkt alleen maar zo. Niemand weet echter, hoe de feitelijke situatie is. Iedereen gaat er maar vanuit dat de belastingheffing ook de welvaartsverschillen beïnvloed. Harde cijfers daarover zijn er evenwel niet. Mr. C. A. de Kam (wetenschappelijk medewer ker aan de Rijksuniversiteit in Leiden) en ik zijn zelf eens aan het rekenen geslagen en toen kwamen we tot de ontdekking, dat tot een inkomen van Zonneklep Katoenen blouson in lichtblauw met witte streep, tricot manchetten op licht blauwe pantalon. Steekzakken met bie zen en lange ritsslui ting. In plaats van een zonnebril draagt meneer een blauwe zonneklep met een magische naam „Courrèges" op het bovenstuk. Als een.moeder alleen met de kinderen achter- blijft is dat een trieste zaak. Een vader met een onvolledig gezin staat er echter nog be roerder voor. „Moeders hebben nog twee voor delen", zegt Cees Streef, zelf weduwnaar en voorzitter yan de „Crisisgroep Weduwnaars" en telefonische vraagbaak voor mannen in noodsituaties, die hem kunnen opbellen. „Moe ders kunnen de kinderen zelf blijven verzorgen en het onkostenpatroon van het gezin in de hand houden. Maar de maatschappij is er op ingesteld dat de man werkt. Een weduwnaar moet zijn beroep blijven uitoefenen en de besteding van het huishoudgeld uit handen geven. Dat kan niet anders. Daarom zeg ik altijd het eerste: „ga naar een bureau voor gezinsverzorging." Maar het knelpunt is enerzijds dat de dienstverlenende ge- zindsverzorging onvoldoende wordt gesubsidideerd door CRM om aan alle hulpaanvra- gen te voldoen (een enquête wees uit dat van de 10.000 weduwnaars in het hele land maar 2300 geholpen worden) en dat die hulp altijd maar tijdelijk is Om gezinshulp (tijdelijk of permanent) te kunnen betalen is een aantal weduwnaars met kinderen aangewezen op de Algenene Bijstandswet. Hierin schuilt een onrechtvaardigheid omdat Weduwnaars en alleen staande moeders geen rechts gelijkheid hebben. Alleen staande moeders gelden als werkloos, een weduwe heeft recht op AWW-uitkering, uit kering, waar zij redelijk mee uitkomt Vaders daarentegen worden verondersteld kost winner te zijn, maar de peper dure gezinshulp (al dan niet met gedeeltelijke handreiking van de bijstand) is niet aftrek baar voor de belasting. De bij stand voor mannen wordt van uit het oogpunt van de Alge mene Bijstandswet per gezin bekeken en is belastingtech nisch een toevoeging aan het loon. Nederland telt nu ca. 200.000 alleenstaande moeders en 10.000 weduwnaars met kinderen. Geschipper beu Het aantal weduwnaars in de bijstand was in 1975 in de gemeente Den Haag 54 mann- nen met kind(eren) tegen 3006 alleenstaande moeders. Ze zijn een vergeten plukje armzali gen en de mannenclub protes teert tegen de wettelijke gang van zaken. „We zijn het ge schipper beu", zegt de heer Streef. „Een vader met een eigen bedrijf, bijvoorbeeld, ontslaat een chauffeur om een moedervervangende gezins hulp te kunnen betalen. Dat bespaart hem 30.000. Zijn ondernemersverdienste is 25.000, maar die bespaarde 30.000 wordt koelbloedig bij zijn belastbaar inkomen ge teld. Daarvan gaat 12.500 naar de fiscus. Rest 17.500 waarvan de weduwnaar een gezinshulp moet financieren die niet of maar ten dele ge subsidieerd wordt. Die man werkt zich kapot!" Een andere telefoonklant had als beschik king van de gemeente toewij zing van een moedervervan gende hulp van de bijstand voor drie maal vijf uur per dag. Meer uren voor begelei ding en opvang van een der tienjarig kind werden afgewe zen. Er wordt alleen rekening gehouden met schoonmaken. „In je eigen situatie heb je bij de gemeente geen inspraak en op hoog niveau wordt uitge maakt watje moet willen", zegt Cees streef bitter. „Vraagt die meneer: 'Als ik voor die achtien gulden per dag die ik krijg nou 'ns een gescheiden vrouw met een dochter in huis neem, die meteen voor mijn kind van dertien jaar zorgt. Hoe kom ik dan te zitten?" „Slecht", zei ik. ,De bedrijfs vereniging Detailhandel en Ambachten in Utrecht zal die vrouw niet accepteren voor de sociale verzekeringswetten. Het begrip werknemer in de zin van sociale verzekering en Burgerlijk Wetboek is niet ge lijk. Zo'n huisgenote valt niet onder de sociale voorzieningen (dus geen kinderbijslag, zie kenfonds, etc) Het is geen erg aantrekkelijke baan. Maar naar het Wetboek is ze wer kneemster met dienovereen komstige rechten. Klikt het niet, moet dit ontslag redelij kerwijze verklaard worden. Er kunnen moeilijkheden uit ont staan". Naar de mening van Cees Streef ben je als weduwnaar altijd de pisang. „Je wordt in het ontslagrecht beschouwd als een grote ondernemer, ter wijl je maar gewoon particu lier bent. Ik heb de hele dag met ellende te maken. Je steekt je neus in onvoorstelba re narigheid. Neem dat geval van die weduwnaar met twee babies, een tweeling nog wel. De moeder stierf vier dagen na de geboorte. De kinderen kwamen in een ziekenhuis te recht op rekening van de Bij stand voor 75- per dag per kind. Dat duurde twee maan den. Toen kwam de Bijstand langszij. De kinderen moesten uit het ziekenhuis weg. In een grote advertentie werd om hulp gevraagd, maar babies houden zich niet aan een ach turige werkdag, dus niemand kwam opdagen. Toen gingen ze naar een pleeggezin in een naburige gemeente, maar er waren nog drie kinderen thuis en de gezinsverzorging had geen subsidie-uren meer vrij. Daarop werd de oudste zoon naar een ander adres in de gemeente gebracht. Toen heb ik een brief geschreven naar de Centrale Raad Gezinsver zorging in Utrecht Alle weduwnaarszaken wor den via de bijstand afgewik keld, maar met babies ligt het moeilijker. Mijn verzoek was praktische raad te schaffen. Ze hebben in Utrecht niets gedaan. De ba- bies zijn in het pleeggezin ge bleven en de man moest van beroerdigheid in de ziektewet gaan lopen om thuis de kinde ren van vijf en twaalf jaar te kunnen verzorgen en kleertjes te strijken. Zo iemand krijgt een sociogene ziekte, een ver schuiving van zijn gewetens- en gemoedsrust De gemeente heeft tenslotte een huishoude lijke hulp mee helpen betalen, maar het aandeel in de kosten van de man hoger gesteld dan de norm van CRM. Ik ben toen in beroep gegaan". Mogelijk doordat enige maan den later door de CDA-fractie in het kader van de Bijstands wet in de 2e Kamer vragen zijn gesteld. Tenslotte bereikte ik dat de man 325— boven de bij standsnorm kreeg". De motie Vermaat heeft destijds aan de Kamer gevraagd of kosten Vaders, die met kinderen ach terblijven, staan er vaak beroer der voor dan moeders met een onvolledig gezin. voor moedervervangende hulp fiscaal aftrekbaar konden worden. Die motie is met alge mene stemmen aangenomen in dec. 1-974 tijdens de behande ling van het belastingsplan 1975. Maar Staatssecrearis Van Rooyen van Financiën voert die motie niet uit met de logische gevolgtrekking dat in 1975 te veel belasting is geind van de gezamenlijke weduw naars. Uitgaande van de gege vens Nederlandse Gezinsraad is dat een totaal bedrag van tien miljoen gulden. Wat het in 1976 beloopt, laat zich raden. Het minimum loon is in janua ri met 1154.40 gestegen. De vaste inkomsaftrek ging met slechts 206.— omhoog en werd gesteld op 2699— per jaar, dus ca 226—, voor hulp als je jonge kinderen hebt „De Alg. Weduwen— en We zenwet moet worden uitge breid tot onze vergeten min derheidsgroep" eist Cees Streef. „We worden onmense lijk behandeld" Actieve steun aan weduw naars via tel 070668111 voor advies, visies, plannen bij overheid en particuliere instel lingen. De gecultiveerde kamerplant Columnea stelt zich raadsel achtig op. Ze is zo verwant aan de eveneens tropische hangplant Aeschynathus, dat ze voor deskundigen wel eens een twistpunt vormt. Is ze de één of de ander? Als de Ae- schynthus vertoont ze rijke bloei van oranjerode bloemen met gele keel, die op leeuwen- bekleen lijken. De Columnea dankt haar naam aan de bota nicus Fabia Colonne (1567- 1640). die haar in tropische wouden ontdekte, waar ze als een waterval van hoge bomen omlaag stortte of die omhoog kruipend omstrengelde. Som- „Er is een hardnekkig misverstand ont staan: Velen hebben de indruk, dat het kabinet wil bezuinigen op de collectieve voorzieningen, dat het wil bezuinigen nu de groei van de economie niet zo hard meer gaat. Maar dat is helemaal niet waar. Het kabinet wil alleen maar de jaarlijkse stijging van de collectieve las ten beperken ter bescherming juist van werkgelegenheid en inkomens voor allen. Als die stijging neerkomt op 1% per jaar van het nationale inkomen - zoals eind vorig jaar in de Miljoenennota vermeld - dan wil dat nog altijd zeggen dat er aij jaarlijks enige miljarden guldens méér kunnen worden uitgegeven". b Professor Victor Halberstadt van de Leidse Univer- siteit toont er zich in een vraaggesprekbedroefd over, dat de bijgestuurde regeringsplannen voor de toekomstige overheidsuitgaven en sociale uitkerin gen dikwijls verkeerd worden begrepen en worden uitgelgd als botte bezuinigingen. „In de laatste vijf jaar was de gemiddelde drukstijging 1,8 Het moet dus straks wel wat langzamer gaan. Maar ja, de economische groei is nu eenmaal in elkaar gezakt. De nieuwe norm van 1 - let wel van het nationaal inkomen als totaliteit, dus niet van de stijging ervan - lijkt minder dan het is, want daardoor gaat altijd nog 85 van de groei van het nationale inkomen Hj naar de collectieve sector. En dat betekent, dat er eerstkomende eerstkoemde jaren nog maar bitter nd| weinig overblijft voor de verbetering van inkomens, ;nti nog minder dan uit sommige berekeningen blijkt" „Tot voor kort werd uitgegaan van een jaarlijkse k\| groei van 3,75 van het nationale inkomen, dat uj is wat we met zijn allen extra verdienen. Nu becijfert het Planbureau 3,5 De publieke sektor trekt al 55 van het nationale inkomen tot zich ..ty via belastingen en sociale premies, zodat er automa- tisch 2,06 van die 3,75 afgaat. Daar moet dan )el| nog weer de 1 %-norm af. Er blijft dan slechts 0.69 voor de particuliere sector over, dat wil zeggen voor particluliere inkomens van werkenden en voor het winstinkomen van ondernemingen. Dat wil zeg gen in het eerste jaar, want na vijf jaren is die 55 al 60 geworden, wat betekent dat de staat dan 2,25 van de 3,75 afroomt voor de collectieve sector. Voor de particuliere sector rest dan nog maar een half procent. En dat allemaal, als die 3,75 groei bereikt wordt, anders is de rest ten behoeve van de verbetering van de particuliere inkomens nog geringer." „Het kabinet haalt dus met die nieuwe, matigende norm nogal wat problemen naar zich toe. Maar de mige soorten Columnea laten lang op een bloem wachten. De bloei hangt af van de om standigheden. Het is nodig veel te proeien, te gieten en te voeden met een kalkvrije op lossing. Ze worden zonder bloem verkocht. De „Stavan- ger" (foto) komt echter mèt bloem op de veiling en kost 14.50 tot 27.50. Men moet haar zeer licht ophangen, an ders regent het blad. De hang plant is makkelijk te stekken. Na de bloei(eind april of later, ze kijkt niet op een dag) 10 cm stengel eraf halen en in cac- tusgrond poten. 200.000 gulden iedereen, onder heel redelijke veron derstellingen, zo ongeveer aan een gelijk percentage lastendruk bloot staat. Ik bedoel dan wel belastin gen en sociale premiest te zamen. Want je kunt die niet afzonderlijk beschouwen. Vanuit de historische ontwikkeling is dat altijd wel gedaan, maar ze hebben hetzelfde effect op de inkomensverdeling. Bovendien gaan die zaken steeds meer door elkaar lopen. Wie aan sociale uitkeringen niet genoeg heeft krijgt aanvulling via de bijstand en dat zijn belas tingmiddelen. Omvangrijke geldstromen vloeien van de schatkist naar sociale premies zijn aftrekbaar voor de loon- en inkomstenbelasting, over sommige sociale uitkeringen moeten belasting èn premies worden betaald. De staat (en enkele uitvoeringsor ganen) neemt, de staat geeft, de staat neemt (soms) ook weer wat ze geeft Je ontkomt er niet aan, belastingen en sociale premies als één geheel te zien. Als je dan gaat rekenen blijkt in de eerste plaats dat de grondslag van onze belastingen, de progressi viteit ongedaan wordt gemaakt door de' sociale premies, die een maximum kennen, en die dus relatief lager worden naarmate het inkomen stijgt" „Voorts is er het verschijnsel, dat ons belastingsys teem in zijn streven naar rechtvaardigheid allerlei aftrekmogelijkheden kent Er kan zoveel worden afgetrokken, dat men er zich in het buitenland suf om lacht en dat er eerder kan worden gesproken van een aftrekbelasting. Van die aftrekmogelijkhe den kan iedereen gebruik maken, maar de hoge inkomens hebben in feite veel meer mogelijkheden. De gewone man weet trouwens niet eens zoveel over die aftrekzaken, we zijn in de voorlichting tekortge schoten, de vakbeweging mag zich dit ook aantrek ken. Er zouden naar analogie van de wetswinkel ook belastingwinkels moeten komen. Maar dan nog: hogere inkomens maken meer aftrekbare kosten, bijvoorbeeld rente op leningen. Als je probeert er achter te komen wat er wordt afgetrokken en door wie, dan blijkt er geen materiaal te zijn. Begrijp me goed: Ik pleit niet voor het zonder meer onge daan maken van aftrekmogelijkheden, maar ik wil wel een gedegen onderzoek of het allemaal wel zinnig, wel doeltreffend is. Misschien moet het anders, eenvoudiger, maar dat is eigenlijk niet waar: We hebben haar ingewikkeld gemaakt". Professor Halberstadt wil dan ook een wetenschap pelijk onderzoek naar de werking van belasting en premies als instrument voor inkomensherverdeling. Dan moet tevens worden bezien of het niet doeltref fender is algemeen geldende aftrekmogelijkheden - bijvoorbeeld in de sfeer van de investeringsaftrek - te vervangen door direkte subsidies. Bovendien zou moeten worden nagegaan, welke lusten de burgers of groepen van burgers ondervinden van de collectieve voorzieningen. Er moet niet uitslui tend naar de lastenkant worden gekeken bij herver-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11