Den Uyl houdt vast aan loon matiging Controle leverde fiscus drie miljard meer op Rembrandt ontdekt Rechts Spanje dreigt met acties tegen veranderingen s Nederlanders in Zambia vrijgelaten en uitgewezen Nazorg van gijzelingen noeizamer dan verwacht fcldóc Somo/rtJ DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune lenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Gala Maandag 29 maart 1976, 66e jaargang no. 20387 Tijdelijk regen •In het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen of motregen, het eerst in het westen en noorden van het land. Maxi- mumtemp. van 8 gr. aan de kust tot 12 gr. in het zuidoosten. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde zuidweste lijke wind, in de loop van de dag ruimend naar west. Morgen zon: 6.20 19.10 Schev. hoogw.: 3.11 en 15.24 laagw.: 11.04 en 23.22. Gala van de Nederlandse plaat op Ned. II om 20.25 uur. Ned. I om 20.20 uur Gunsmoke, om 21.50 uur Een stuk van je leven en om 22.15 uur Donald Pleasence in de keuken van Be rend. TEGEN EIGEN PARTIJ IN Van onze parlementaire redactie AMSTERDAM Minister-presi dent Den Uyl meent dat in de huidige omstandigheden loonmati ging een onverbiddelijke noodzaak is. Op de vergadering van de Pv- dA-Partijraad zaterdag in Amster dam hield hij zijn partijgenoten, die zich nadrukkelijk tegen de loonmatiging uitspraken, voor dat de werkenden offers moeten bren gen om te voorkomen dat ze werk loos worden. „Loonmatiging is geen kapitalistische uitvinding, maar iets dat ook socialistische arbeiders ervoor over moeten heb ben om aan het werk te kunnen blijven", aldus de premier. In een zeer emotionele rede,, waarin hij het kabinetsbeleid krachtig ver dedigde, konstateerde Den Uyl dat het kabinet en de PvdA het laatste jaar een moeilijke situatie doorma ken. „Het was een wonder dat de grootste regeringspartij ondanks de tegenslagen in de lift bleef, maar het getij lijkt te keren. We worden op de proef gesteld. Nu we niet meer gebeiteld zitten moeten we tonen wat we waard zijn." Hij wees er verder op, dat de zekerhe den van de gewone mensen door de economische crisis en de aan houdende werkloosheid zijn aange tast. De premier waarschuwde nadruk kelijk, dat de groei van de sociale voorzieningen niet kan doorgaan, zoals dit nu gebeurt. Dat zou bete kenen dat er nog meer werklozen komen. Het aantal van ruim 200.000 werklozen acht hij onaan vaardbaar. „Er moeten een paar honderdduizend arbeidsplaatsen bijkomen. Het werk moet eerlijker worden verdeeld, onder meer door arbeidstijdverkorting en bevorde ring van part-time banen". SEN (ANP) Bij een gesprek met I groep-ex-gegijzeldeq, die de trèinka- ;g in Wijster meemaakten, heeft atssecretaris Hendriks van volksge- idheid toegegeven, dat de nazorg 1 op gang gekomen is dan de l had verwacht en gewenst :ns dit gesprek, dat zaterdag in As- i plaatsvond, bleek er over en weer nu jl begrip voor eikaars standpunt. Beide ijen hadden na afloop de verwach ting dat de nazorg nu, na de vele kritiek die voordien voor een aantal ex-gegijzel den was geuit, zal worden verdiept en versneld. De heer Hendriks zegde toe dat hij in het kabinet een aantal meer materiële problemen aan de orde zal stellen, zoals de kwestie van de schadeclaims en loon derving tengevolge van de gijzeling. Bij het gesprek waren 23 ex-gegijzelden aanwezig en een van de direct nabestaan den van een van de slachtoffers. enpaard op hol in stadsverkeer ONINGEN (ANP) Tijdens de cour- op de renbaan in het Groninger i is gistermiddag een renpaard geschrokken van een botsing, dat hij hol sloeg. Het dier rende met de sulky hter zich aan dwars door de afraste lg en kwam terecht op een drukke rkeersweg. De pikeur was op de baan luit de sulky geworpen én liep een hte hersenschudding op. Tijdens haar dolle ren kwam het paard (de merrie Mater Matuta) met twee perso nenauto's in aanraking. Bovendien sprong zij nog helemaal in paniek achter op een voor haar rijdende auto. Een pikeur, die een lift kreeg van een automobilist wist na een wilde achtervol ging het dier aan de Groninger stads grens tot stilstand te brengen. Mater Ma tuta was aan de borst gewond en moest door een dierenarts worden behandeld. Weer conflict rond Van Hanegem (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Wim van Hanegem van Feyenoord kan aanstaande zondag, in de competitiewedstrijd tegen Ajax, niet mee doen. Dat staat zo goed als zeker vast na een tumultueus „incident in Nijmegen", waar scheidsrechter Berrevoets na een tweetal waarschuwingen Wim van Hane gem voortijdig van het veld stuurde. Een triest dieptepunt voor de, gisteren door Jan Peters van NEC overklaste Feyenoord- er, die dit seizoen al een aantal mien voor de straf commissie moest verschijnen. Feye noord beraadt zich nog over de vraag of mondelinge behandeling van de strafzaak zinvol kan zijn. Van Hanegem zelf ziet er weinig heil in. Andere hoogtepunten in Sporttribune: PSV: gewoon meer kwaliteit Maertens met overmacht winnaar 0 Belg had niet veel aan triomf City-loop DEN HAAG (ANP) - De in specties der directe belastin gen en de rijksaccountants dienst hebben vorig jaar in totaal drie miljard gulden meer belasting opgelegd dan uit de aangifte van de belas- ting-plichtigen zou zijn voort gevloeid. Dit is gebeurd na correcties op de belastingaangiften door het contröle-apparaat van de in specties, dat sinds begin 1975 met 400 man is uitgebreid. Ook de rijksaccountantdienst is bij de correcties betrokken. Met de uitbreiding van dit ap paraat zal volgend jaar een begin worden gemaakt. In de KRO-actualiteiten-rubriek Brandpunt zei staatssecretaris Van Rooyen zaterdagavond dat hij er naar streeft jaarlijks 150 accountants meer aan te trekken. De sterkte van de rijksaccountantdienst zou daarmee, rekening houden met het natuurlijk verloop, in enkele jaren van 500 op 800 man worden gebracht De staatssecretaris beklem toonde dat de oud-directeur- generaal van de belastingen de heer Bijsterveld die een onder zoek instelt naar "zwart geld" 'in Nederland niet moet wor den gezien als een soort super- speurder die het hele land uit kamt. De opdracht die hem is verleend betreft een funda menteel onderzoek naar de vormen waarin de fraude voorkomt naar de omvang daarvan en naar de mogelijk heden om de fraude te vermin deren. Volgens staatssecretaris Van. Rooyen verwacht de fiscus dit jaar 4.350.000 aangifte-biljet ten voor de inkomstenbelas ting te zullen ontvangen. Hie rop zullen ongeveer een mil joen terugbetalingen volgen. 2 miljoen ongelukken in en om woning DRAMA IN HARLEM De radeloze vader Meivin Davis uit de New Yorkse wijk Harlem houdt zijn driejarige dochter Ebony over het balkon van zijn woning op de derde etage. Meivin dreigde zijn dochter naar beneden te gooien als de politie zou ingrijpen in zijn gezinsleven waar moeilijkheden waren ontstaan. Na uren praten zag Meivin af van zijn voornemen. Hij werd daarna gearresteerd op beschuldiging het leven van zijn dochter in gevaar te hebben gebracht. fOETBAL legde het Ajax aan banden... Ir moet hier grjsgms wijl Feyenoord en Twente een t lieten liggen. Deze 'practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de ..blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon ,in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. e Kromme kreeg de rode kaart. AMSTERDAM (ANP) De Zambiaanse autoriteiten hebben zater dagavond om zes uur ook de twee Nederlanders en een Zuidafri kaan in vrijheid gesteld en het land uitgewezen. De twee Neder landers zijn Klaas van den Berg, Lector in de elektrotechniek aan de universiteit van Loesaka, en George Siemensma, student assistent in de electrotechniek. Dit heeft mej. L. van den Bergh, vriendin van de heer Siemensma meegedeeld. De Britse lector Lionel Cliffe die zaterdagavond werd vrijgelaten en het land binnen 48 uur moet verlaten, werd eind januari j.l. gearresteerd. De heer Siemensma werd op 7 februari opgepakt, de Zuidafrikaan Robert Molteno, lector in de politicologie, op 9 februari en de heer Van den Bergh op 2 maart bij een bezoek aan de gevangenis in Kabwe, waar zijn landgenoot Siemensma zich bevond. De heer Siemensma heeft meegedeeld in beroep te gaan tegen het besluit van de autoriteiten van Zambia om binnen achtenveertig uur na de vrijlating het land te verlaten. Siemensma verklaarde na zijn vrijlating tegenover een reutercor- respondent dat hij in het politiebureau var* Lusaka was geslagen, na zijn arrestatie op 7 februari. Een maand lang had hij in de gevangenis geen schrijfpapier gekregen. Toen hij eindelijk papier kreeg schreef hij drie brieven, maar de gevangenisautoriteiten hadden die brieven niet aan de Nederlandse ambassade gegeven voor doorzending aan zijn moeder en zijn vriendin in Nederland, aldus Siemensma. AMSTERDAM (ANP) - In ons land doen zich per jaar ongeveer twee miljoen ongelukken in en rond woning en tijdens de vrije tijdsbesteding voor. Dat kost de Nederlandse samenleving drie mil jard gulden per jaar. Dit staat in een zogenaamd groenboek van het Veiligheidsinstituut in Amsterdam dat na een on derzoek van een jaar tot deze conclusie gekomen is. Volgens adjunct-directeur J. Desta van het instituut kan met gerichte maatregelen het aantal huishoudelijke en vrije tijdsongelukken met de helft worden teruggebracht. In dit verband pleit hij voor het opvoeren van de veiligheidsnormen •van tal van gebruiksvoorwerpen in en rond de woning. Bepaald gevaarlijke apparaten zijn vol- 'gens hem barbecues, snijmachines en cirkelzagen voor doe-het-zelvers. MADRID (Rtr/UPI) Bias Pinar, leider van de extreem-rechtse „Fuerza Nueva" (Nieuwe Macht) in Spanje, heeft gisteren gedreigd de straat op te gaan om handhaving van de fundamentele wetten van wijlen generaal Franco af te dwingen en politieke veranderin gen te verhinderen. De uitlatingen kunnen gezien worden als een verharding van de standpunten in de Spaanse politiek, na de aaneensluiting van beide oppositiegroeperingen tot een verenigd front, j.1. vrijdag. De oppositie, bestaande uit communisten, socialisten, christen-de mocraten, carüsten, Basken en andere nationalistische groepen, hebben in het weekeinde gewerkt aan een manifest waarin vermoe delijk zal worden aangedrongen op een voorlopige regering van meer partijen en de ontbinding van de instellingen uit de Franco- tijd. Bias Pinar, gekleed in het blauwe hemd van de falangisten, beschuldigde koning Juan Carlos gisteren van verraad aan de politieke nalatenschap van Franco door toe te staan dat de oppositie zich aaneensluit. Bij zijn rede gingen de rechterarmen van de aanwezigen gestrekt omhoog, toen hij de Primo de Rivera, stichter van de Falange, citeerde met diens woorden dat Spanje geroepen was de geestelijke waarden van het westen te bewaren. Na de bijeenkomst demonstreerden verscheidene honderden voor het aftreden van de regering en riepen „dood aan de communisten". De nu fellere reacties van rechts in Spanje doen vrezen voor ongeregeldheden, wanneer volgende week zondag links en rechtse straatbetogingen voor en tegen politieke veranderingen worden gehouden. Voor de demonstraties is evenwel nog geen toestemming verleend. Gisteren werd een betoging voor democratische vrijheden in Sevilla door de politie uiteengejaagd. Twintig betogers werden gewond door de wapenstok of door rubberen kogels. ADVERTENTIE voor méér zekerheid %.v,\ kiest u uit het grote Fleurop-Bloemboek! Haal bij uw Fleurop-bloemist de Fleurop- folder met een keuze uit dit Bloemboek. UTRECHT Een Rembrandt uit diens vroegste periode die zich kenmerkt door een fel kleurgebruik in tegenstelling tot de bruine tonen die we van de latere Rembrandt gewend zijn, is bij toeval ontdekt bij een particulier in Utrecht door de conservator van het Utrechts Aartsbisschoppelijk Museum drs. H. L. M. Defoer. Het schilderij is 65 x47 cm groot en stelt voor de Doop van de Kamerling, een verhaal uit de Handelingen der Apostelen waarin de diaken Philippus de schatbewaarder van de koningin van Ethopië doopt De ontdekking is puur toeval. Twee jaar geleden ging de heer Defoer bij een particulier een antiek Mariabeeld bekijken. Boven de kast hing daar dit schilderij tussen enkele anderen. De heer Defoer meende het werk te herkennen als een schilderij van de leermeester van Rembrandt Pieter Lastman, of als een vroeg werk van Rembandt zelf. Hij maakte een foto en ging daarmee de experts af. Die zijn nu na jaren tot de overtuiging gekomen na róntgenologisch onderzoek dat dit inderdaad een Rembrandt is. Het Aartsbisschoppelijk Museum heeft met hulp van de Vereni ging Rembrandt het paneel tegen een „redelijke" prijs, die niet wordt bekendgemaakt, kunnen kopen. Nog deze week is het in het Aartsbisschoppelijk Museum te bezichtigen. Het schilderij is in zeer goede staat omdat het generaties lang in familiebezit is gebleven. ADVERTENTIE DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Vroedmeesters Groot- Brit- tannië heeft volgend jaar zijn eerste „vroedmeesters", zo heeft een strijder vóór gelijkheid van de sexen bekendgemaakt. De strijder, een verpleger die drie jaar heeft geprobeerd een, opleiding te krijgen voor verlos kundige, had bericht ontvangen van het ministerie van volksge zondheid dat twee scholen voor vroedvrouwen deze zomer man nelijke gegadigden zullen opne- Vondst In China zijn onge veer duizend bamboebladeren met wetsteksten en oorkondes ontdekt uit het eind van de pe riode „van de strijdende konin krijken" (475 tot 221 voor Chr) tot de Chin-dynastie (221 tot 207 voor Chr). Dit heeft het persbu reau „Nieuw China" bericht. Kabeljauwoorlog Het Britse fregat Diomede is zaterdag bij de noordoostkust van IJsland vier maal in aanvaring gekomen met de IJslandse patrouilleboot Baldu, aldus het Britse ministe rie van Defensie. Drukkerij Nederland heeft Indonesië drukkerij-installaties verschaft voor een waarde van. ruim 8 miljoen gulden. De aan bieding geschiedde door de Ne derlandse ambassadeur P. W. Jalink.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1