Dertien geluksgetal troonpretendent Maertem Winnaar Cityloop: Ik ben en blijf klein manneke BEU) KLASSE APART IN AMSTEL GOLDRACE Van Gerwen dankte (derde) triomf aan vele werk Groen Ronde van België martelgang Merckx Kromhout! weer best Hagenaar BELG JOSÉ REVIJN MOET VECHTEN OM PLAATSJE MONTREAL i z Gemeente: Stichting voor organisatie volgende Cityloop BREDA Gerrie van Gerwen heeft gisteren in de 164 kilometer lange Omloop van de Baro nie, met start en finish in Breda, zijn derde klassieke zege van dit seizoen behaald. De Oost brabander, die eerder dit jaar tweede werd in de Ster van Zwolle en de Ronde van Belgisch- Limburg en de Ronde van Zuid-Holland op zijn naam schreef, won de sprint van een zeven man sterke kopgroep. Van Gerwen, die zich dit jaar alleen maar op de weg wil toeleggen hij meed in de winter de baan al had zijn overwinning voor een groot deel te danken aan Rolf Groen. In de uiterst spectaculaire finale, waarin onophoudelijk werd gedemareerd, scheurde namelijk de kopgroep in tweën en raakte ook van Gerwen achterop. Steeds als Groen aan de leiding reed, werd de kloof met de vluchters razendsnel kleiner. Vaif de Bunder wilde de spurt aantrekken voor zijn ploegge noot Maas, maar Van Gerwen sprong onmiddellijk aan zijn wiel en profiteerde dankbaar van het feit dat De Zeeuw hem lanceerde. De Nederlanders Gerry Slot/Martin Venix hebben zaterdag avond in de Deutschlandhalle van West-Berlijn de drie uurswedstrijd van de amateur vierdaagse gewonnen. De Nederlandse amateurwielrenner Gerrit Pronk zegevierde gisteren in Hoeleden (België) in een wegwedstrijd voor amateurs over 108 kilometer. MEERSSEN Hij droeg rugnummer dertien Freddy Maertens. Maar het ongelukgsgetal hinderde hem geen moment, zaterdag in de elfde Amstel Gold Race. Wat moet het voor Hennie Kuiper van Raleigh diens vazal Jan Raas en Joop Zoetemelk, het trio dat op 200 kilometer samen met Maertens aan de leiding was gekomen, een enorme klap hebben betekend om enkele minuten later, op een betrekkelijk vlak stukje Limburgs land, het rugnummer dertien steeds klei ner te zien worden, toen de eerste de beste tempover hoging Maertens meteen definitief buiten bereik van zijn 'concurrenten' bracht. Hoe dapper Jantje Raas zich ook afbeulde, om zijn 'meester' Hennie Kuiper in de laatste der tig kilometer van de loodzware koers niet op een onoverbrugba re afstand te laten rijden, tegen deze Freddy Maertens was een voudig niet te fietsen. Waar Raas, die later Zoetemelk en Kuiper op achterstand zou zet ten en daarmee tweede zou wor den op 4 1/2 minuut achter Maertens, uitstekend reed, waar Hennie Kuiper in de slotkilome- ters een enorme inzinking moest verwerken en Joop Zoetemelk ,een gebrek aan 'macht' niet kon verhullen, bevestigde Freddy Maertens, troonpretendent van de aan macht inboetende wieier- keizer Eddy Merckx, zijn mees terlijke klasse. De triomf van Freddy Maertens was de triomf van de Flandria- ploeg en de stalbaas, de slimme Lomme Driessens. "Het was", mijmerde Freddy Maertens la ter in sappig Vlaams, "een zeer lastige wedstrijd. Daarom was het van het grootste belang dat mijn ploeg zo achter mij stond. We komen fantastisch met el kaar overeen. Dat is formidabel voor het moreel. Van Springel, Pollentier en De Meyer, ze heb ben allemaal hard voor mij ge werkt. Het was onze bedoeling steeds minstens één man in de kopgroep te hebben, maar die man zou dan geen kopwerk mo gen doen". Die tactiek werd vrijwel tot in de perfectie uitgevoerd, vooral in de finale van een koers, die minder boeide dan voorgaande edities, maar die toch nog ruim schoots het predikaat "interes sant" verdiende. Toen Wim de' Waal bij Gronsveld, op de 168e kilometer, de forse hoofdmacht van een kleine vijftig coureurs vaarwel zei en op avontuur toog, kreeg hij prompt Maer tens' eerste adjudant Herman van Springel met zich mee. De man die ooit eens door Jan Janssen van de zege in de Tour de France was afgehouden, had evenwel zijn dag niet. De Waal ging, ondanks waarschuwingen van zijn ploegleider Henry An- glade, alleen door maar moest enkele kilometers verder het zinloze van zijn poging ervaren. Freddy Maertens had inmiddels namelijk het sein voor de aan val gegeven. "Bij de tweede ra vitaillering, kregen we de wind opzij. Daar ben ik gedemar reerd. Kuiper, Raas, Zoetemelk, Luc Leman en Cees Bal haak ten aan. Vlak voor de Keuteberg (drie kilometer verder) ben ik opnieuw gesprongen. Bij de be klimming nam Zoetemelk fan tastisch over", verkondigde Maertens, die toen al had kun nen constateren dat Hennie Kui per niet al te fameus reed. Ter wijl Leman en Bal terugvielen, stortten Maertens, Kuiper, Zoe temelk en Raas zich gretig op de moegestreden De Waal. Op het moment dat Wim de Waal, eens een uitblinkende amateur, weer moest toetreden tot het grote leger van de "naamloze" profs, sloeg Freddy Maertens zijn slag. "Ik hoefde niet eens te demarreren, die kleine tempoverhoging was al voldoende om weg te komen", glimlachte hij. Viereneenhalve minuut na de formidabele Maertens flitste Jantje Raas in Meerssen over de kalklijn. De tweede plaats was de meer dan verdiende beloning voor zijn goede werk. Toch kon de iele Zeeuw zijn teleurstelling niet verbergen. "Ik had me rus tiger moeten houden", mompel de Raas, die vanaf de eerste kilometer in de voorste gelede ren had gekoerst en bij vrijwel elke ontsnapping was betrok ken. "De aanval met Luc Leman (na 125 km) had, achteraf beke ken, veel meer kunnen opleve ren dan de anderhalve minuut winst die we nu te pakken kre gen. Als we in hetzelfde tempo waren doorgegaan, weet ik nog niet of ze ons wel teruggepakt zouden hebben". Druivensuiker "Na de Keuteberg", meende Zoetemelk, "dacht ik dat of ik of Maertens zou winnen. Het is Maertens geworden omdat ik de fout had gemaakt te weinig te eten. Zoiets is me nog nooit eerder overkomen. Ik heb nog snel een paar klontjes druiven- suiker genomen, maar toen was het al te laat". Ook Hennie Kuiper, de wereld kampioen die tenslotte vijfde, zou worden, voelde in de slotfa se zijn laatste krachten wegeb ben. Bij de beklimming van de niet al te lastige Sibbergrubbe verloor Kuiper tientallen secon den en bij de laatste doortocht op de Valkenbergse Cauberg bedroeg zijn achterstand al bij na vier minuten. "Het was een ontzettend zware koers. Ik heb lang genoeg van voren gereden, maar steeds weer kwamen ren ners die op achterstand waren gezet terug. Dat Maertens er tenslotte toch alleen tussenuit kon gaan, was niet te voorkomen. Hij reed ge woon een klasse beter". HARRY BRINK RONSE De eerste erappe van de Ronde v België is voor Eddy Marckx een ware marl gang geworden. De Belgische houder van werelduurrecord verloor in het tweede gedee van de eerste etappe, een rit van 117 kilome van Meerbeke naar Ronsse over vaak zeer sle te wegen, vele minuten op Freddy Maertens, winnaar van de Amsgel Goldrace die in ronde van zijn eigen land opnieuw veel ma< ten toon spreidt. Eddy Merckx kon in de proloog een sprintwedstrijdje o twintig kilometer, waarin wat seconden bonificatie te ven 'nen waren, de schade beperkt houden. Met de beste wil de wereld ging dat in het tweede deel op weg naar Ron niet meer. Merckx bleek al kort na de start in Meerb de gevolgen van zijn val op de laatste dag van de Catalaa week, nog lang niet te boven te zijn. Nadat Maertens de helling Les Grises Baguettes zijn voorv had gewisseld, werd het tempo opgevoerd. Dat werd ge fataal voor Merckx, die op de kasseiwegen zijn linkerha niet aan het stuur kon houden. De grote meester mo lossen, werd door Cees Bal teruggebracht in de groep, mi loste enkele kilometers verder opnieuw. Op dat moment v het peloton uiteen in drie waaiers. Merckx kon zelfs de dei waaier niet volgen. Zijn achterstand op de koplopers w< steeds groter en bedroeg bij het binnenrijden van Rons waar nog vier plaatselijke ronden moesten worden afgele drie minuten en vijf seconden. LEIDSE COURAN1 De atleet van Olympu had er een achtti us plaats (in 1.07.03) voo i dig. In het „Haagse kl; »n ment" werd Leo Meei i se tweede (1.10.53) Frank van der Sman 1 Sparta (1.11.07) derde. was zo snel dat insiders twijfelden aan de lengte va parkoers en het later maa veel afsnijden hielden. F voorop gesteld stond de tei slag van het keurkorps lc (de eerste negeneindigden nen de 1.05) die van de tw City-Pier-Cityloop zo'n bot evenement maakte. Tot de behoorde ook Roelof Veld, baanspecialist, die zijn ve sende opmars bekroonde een overwinning in de i sprint op Ron Hill. De wond zijn de wereld nog niet u zo beschouwde de loper uit venter zijn optreden in Haag. Met brede grijns en grote wees hij op zijn voorbereidii die verre van ideaal w< "Vier weken geleden sche ik een spiertje. Bovendien ik grieperig". Perplex Roelof Veld stond zo pei dat hij zich meteen voor een marathon te lopen. moet nog harder kunnen, het goed blijft gaan do< straks (3 mei) mee in Am dam. En anders ga ik vai zomer weer gewoon tien |L meter of steeple chase doen ben en blijf een baanlo) Den Haag was voor Veld het bewijs dat de vele 1 ningsarbeid van Olympi 1 kandidaten als Kalf en Vri die ruim 200 kilometer week trainen (en daarvoor ve dagen opofferen), overt is. "Je ziet het. Het tuu^ veel minder". Levend bewijs voor die thr was ook José Revijn, de po^ de uit Oudenaarde die elke i gen om vier uur opstaat daarom ook maar een keer»(] dag kan werken aan Mont Leedvermaak klonk in kt stem, toen hij zei: "Hooguit kilometer per week train rj maar. Daarom had ik niet dacht hier te winnen. Al b weet dat er mannen meedf i die twee keer per dag kunfci trainen". Maar haast onmic r] lijk nam José Revijn de rol u underdog op, die hem in B< ti is aangemeten. "Re ben en t een klein manneke" KEES KOOS PAGINA 1 (Van onze sportredac 0 DEN HAAG - De prijs A de beste Hagenaar dii aan de City-Pier-Cit* i was verbanden, ging ettj als vorig jaar naar Hei Kromhout. Dringen op het Lange Voorhout, waar zich voordat de wedstrijdloop van start ging, 610 trimmers melden. Vol goede moed werden de eerste meters, van een traject van zes kilometer afgelegd. Bij de finish (Houtrustbrug) was enthousiasme veranderd in vermoeidheid. Vermoeidheid die werd beloond met een herinneringstegel. En daar ging het om. DEN HAAG - Met het Binnenhof als indruk wekkende entourage deed José Revijn, win naar van de City-Pier-Ci tyloop, een uitspraak waarmee hij zichzelf te kort deed. "Ik ben en blijf', riep de Belg aan ieder die het horen wil de, "eenklein manneke". José Revijn, inderdaad klein van postuur, vergat daarbij gemakshalve dat hij in de slijtageslag die de halve marathon zater dag was, in de slotfase stoeide met de reputatie van lopers als bijvoor beeld Ron Hill. Het Belg- je, postbode in de plaats Oudenaarde, werd de re gisseur van een boeiend spektakelstuk, genoot er als bejubelde triomfator op het Binnenhof met volle teugen van maar wenste voor alles realist te blijven. En de realiteit stemde José Revijn bit ter, bracht hem met zijn gedachten bij de Belgi sche titelstrijd waar hij over vier weken hoe dan ook de marathon zal moeten winnen. Buiten de fraaie klok die hoorde bij de eerste prijs had Revijn niet veel aan de triomf in Den Haag. Logisch dat de 28-jarige postbo de met jaloezie over zijn Noord erburen sprak. "In Belgie", be gon hij zijn betoog op kousevoe ten, "zijn veel te veel goede atleten. Jullie hebben alleen Hermens, de concurrentie is niet groot. Bij ons kom je er niet aan te pas". Kwade taal uitgespro ken door een atleet die zijn kun nen al zo vaak bewees, onder andere met een vijfde plaats bij de Europese kampioenschappen in Rome, maar desondanks een haast hopeloze strijd om erken ning moet blijven voerèn. Voor de Olympische Spelen zijn Roe- lants en Lismont geselecteerd, (Van onze sportredactie) DEN HAAG Ondanks de weer tegenvallende publieke belang stelling toonde Dick ündhout van afdeling sportzaken Den Haag zich bij de prijsuitreiking zo tevre den dat hi) aandrong op een ver volg. Hij wees daarbij op groeiende interesse voor de trimloop (610 deelnemers) die voorafging aan de wedstrijd en het sterke deelne mersveld in de halve marathon. „Alleen zullen we moeten zor-> gen", aldus Undhout, „voor een verdere uitbouw op het organisa torische vlak. Het is misschien nuttig daarom een stichting op te richten met daarbij ruimschoots plaats voor sponsors". tegen demarreerde de Belg zo vaak, dat bij het vijftien-kilome- terpunt kilometerpunt (tijd: 44.50) nog maar drie lopers aan de kop bijeen waren: de West duitser Mann, de Brit Stewart en de Belg Revijn. De kleinste van de drie bleef de actiefste, maar besloot tenslotte voor het oog van veel te weinig toeschou wers, een "rustpauze" in te las sen. Niet rap "Ik kon maar niet wegkomen. Daarom heb ik Mann maar een tijd kop laten lopen. Juist op José Revijn als bejubeld triomfator op het Binnen hof. „Misschien gaan de ogen van de Belgische bondsmensen nu open". het moment waarop de drie volgers (Poschmann, Norman en Risa) zouden aansluiten ben ik weer weggesprongen". De dappere Chris Stewart vocht terug, kwam bij maar moest Revijn 800 meter voor het einde toch weer laten gaan. De Belg later: "Ik moest wel weg, want in de spurt ben ik niet rap". Een verrassende apotheose op het Binnenhof bleef uit, de klei ne José Revijn werd als eerste bejubeld, voor Stewart èn dat was wel onverwacht, Jef Nor- man die zijn marathoncapacitei ten in de laatste meters benutte. De tijd van de winnaar (1.03.24) de onmetelijke brede achterban mag zich wezenloos vechten voor de derde beschikbare plaats in Montreal. Met die we tenschap sprak José Revijn die al eens een marathon in 2.15 liep, bitter: "Je hebt altijd wel eens een slechte dag. Stel dat ik dadelijk bij de titelstrijd tweede wordt. Wel dan mag ik thuis blijven." Hij voegde er een Vlaamse versie van een bekend nederlands gezegde aan toe: "Als het slecht gaat dan hang ik mijn spikes maar aan de haken". José Revijn, door pessi misme overmand zag op het Binnenhof ook nog lichtpuntjes. "Als ik bij de titelstrijd net zo loop als vandaag is er niets aan de hand. En wie weet gaan de ogen van de Belgische bonds mensen door deze zege wel open". Bewondering Eindelijk schatte José Revijn zijn overwinning in de tweede City-Pier-Cityloop op de juiste waarde. Niet voor niets oogstte hij bewondering van bijvoor beeld Ron Hill die ook al met zijn gedachten in Montreal was. Om die reden was hij ondanks zijn teleurstellende klassering tevreden. Buiten adem lispelde hij blij: ik over zeven weken moet lopen voor de Olympische selectie ben ik pas een week bezig met gerichte training. Het is onmogelijk dat ik nu al snel was. Daarom ben ik toch wel blij". De stotende klanken die hij voortbracht zeiden genoeg over de vermoeidheid. Een blik in de galerijen van het Binnenhof waar de atleten zich trachtten te verkleden, onderstreepte de wij ze waarop José Revijn had huis gehouden. Het tempo dat hij en de Westduitser Karl Mann be paalden had het veelkleurige veld van 270 lopers in record- vaart uit elkaar geslagen. Bij het tien-kilometerpunt, kilome terpunt, in de ongelooflijk snelle tijd van 30.06 gepasseerd, be paalden nog maar negen man met van de Nederlanders alleen Roelof Veld de kopgroep. Daar in het zicht van de Scheveningse haven had Henk Kalf (de win naar van vorig jaar na afloop: "Het is bij ons, in Groningen, zo lang koud gebleven, dat ik haast niet op snelheid heb kunnen trainen. Dat wreekt zich nu") al af moeten haken. Op de boule vard sleurde Revijn het lint nog verder uiteen. Met de wind pal Typerend beeld zaterdag in de City-Pier-Cityloop. Op de hoek Parklaan-Plesmanweg staat het verkeer tijdelijk stil, in dit geval voor Roelof Veld en Ron Hill die in de slotfase een fraai duel om de achtste plaats uitvochten. Foto's: Simon E. Smit

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18