Redding van Lockheed zit in de lucht Opel verraste met Kadett convertible TERUGBLIK OP GENÈVE '76 WEGWIJS AUTO GRAMMEN PAGINA 9 LEIDSE COURANT 19' f— (Van onze correspondent Harold Watkins) ASHINGTON Een bedrijf dat zijn schuldeisers vee miljard gulden verschuldigd is, het ongenoegen jeft gewekt van een aantal regeringen van de •ootste landen, en een aantal klanten heeft met etalingsmoeilijkheden, schijnt rijp te zijn voor een iellc likwidatie. In deze ongunstige positie lijkt de ockheed Aircraft Corporation zich te bevinden. Het I echter onwaarschijnlijk dat het ooit zo ver zal unen met deze Amerikaanse industriële gigant, ockheed is namelijk de grootste leverancier voor (Amerikaanse regering. Dit ene feit zou wel eens Harder kunnen wegen dan al het andere. Want idanks alle onthullingen van omkoping in het litenland door Lockheed-functionarissen en hun enten, geven luchtvaartspecialisten en beursex- rts het bedrijf een verbazingwekkend goede kans l er bovenop te komen. De verkoopcijfers van ickheed belopen altijd nog acht miljard gulden per ir, waardoor het bedrijf gerekend kan worden tot grootste vijftig Amerikaanse ondernemingen, lim zestig procent van de produktie is bestemd ior de Amerikaanse regering. Het grootste deel van opdrachten is winstgevend. De orderportefeuille |oed gevuld. jmenteel heeft Lockheed acht grote programma's ien, die genoeg geld opleveren om de toekomst timistischer te zien dan een jaar geleden. De ectie is er van overtuigd de leningen terug te nnen betalen die de regering vijf jaar geleden heeft garandeerd. m aan die verwachting te voldoen zal Lockheed rst een grote hindernis moeten nemen: een nieuwe met een aantal banken om de schuld terug te schroeven, overeenkomst laat nu al maanden op zich en wordt hoofdzakelijk tegengehouden door jingsschandaal en de daaruit voortvloeiende van de effecten- en valutacommissie om toestemming te geven een aandeelhouders- bijeen te roepen voor goedkeuring van Intussen heeft de Amerikaanse marine gevraagd om fondsen tot 430 miljoen gulden voor de aankoop van twaalf transporttoestellen van het type S-3a. Er wordt ook al gestudeerd op een tankerversie. De Lockheed projectielen- en ruimtevaartondeme- ming wordt algemeen beschouwd als het sterkste deel van de onderneming, met jaarcijfers in 1974 van grof geschat 2.5 miljard gulden. Dit bedrijfsonderdeel steunt hoofdzakelijk op de produktie van de vanaf duikboten te lanceren ballistische raketten voor de marine en op geheime ruimteprogramma's voor de luchtmacht, waaronder waarschijnlijk de verken ningssatellieten waarover zoveel gesproken wordt. Dit bedrijfsonderdeel staat nu op het punt om de derde generatie onderzeeraketten in produktie te nemen; de Trident. Volgens een ruwe schatting zou dit programma, waarin de bouw van 400 of meer raketten wordt verwacht oplopen tot ergens tussen de 15 en 18 miljard gulden alleen al voor de raketten. De Trident heeft in 1975 al 1.3 miljard gulden opgele verd, hoofdzakelijk voor onderzoek en ontwikkeling. Het bedrag zal waarschijnlijk nog dit jaar stijgen. Lockheed verleent ook medewerking aan volgstations op de grond voor de luchtmacht. Ongeveer 1/8 van de omzet in 1974, ofwel ongeveer 1 miljard gulden, lag op het vlak van de ruimtevaart. De Lockheed-Georgia-ondememing is de derde van de drie grote onderdelen van Lockheed. De verkoop daar in 1974 wordt op 1,2 miljard gulden geschat, terwijl het totaal daar in het afgelopen jaar steeg tot 1.5 miljard. Lockheed heeft ook nog een scheepsbouwondeme- ming, die evenals de L-1011 een grote verlieslijdende operatie is. De scheepsbouwsektor leverde in 1974 een verlies op van 40 miljoen gulden. De eerste fase van de nieuwe overeenkomst met de banken, houdt een verlaging in van de rente die Lockheed moet betalen over niet door de regering gegarandeerde leningen tot 1 miljard gulden. Die rente is nu verlaagd tot 4 procent, inplaats vdn,tde bijna 8 procent die het bedrijf anders tegenwoordig zou moeten betalen. Dat bespaart Lockheed 40 mil joen gulden per jaar. Als die overeenkomst heelhuids door het omkoop schandaal komt, dan zou Lockheed een lichtelijk solieder beeld kunnen geven aan de toekomstige klanten voor haar produkten, vooral aan de partiku- liere klanten, hoofdzakelijk binnenlandse en buiten landse luchtvaartmaatschappijen. Dan zou de sleutel tot de toekomst van Lockheed gevormd kunnen worden door hun succes bij het opvoeren van de verkoop van hun Jumbo straalvlieg tuig, de L-1011 Tristar. Er zit voor Lockheed een heel ironisch kantje aan het Tristar-programma. Het vlieg tuig wordt door alle rapporten van luchtvaartexperts een doorslaand succes genoemd. Volgens sommige deskundigen is de Tristar zelfs een beter vliegtuig dan de DC-10. Maar door al de financiële moeilijkheden waar Lock heed zich tegenover geplaatst zag bij het opzetten van het Tristar-programma en door de over de hele lijn slechte economische positie van de luchtvaartmaat schappijen, werden lang niet genoeg toestellen ver kocht. Lockheed heeft aan de Tristar niets kunnen verdie nen omdat de kosten van ontwikkeling en produktie zo hoog waren dat ze er 280 hadden moeten verkopen om zelfs maar quitte te spelen. Tot nu toe werden pas 155 toestellen verkocht De grote vraag is nu of ze de enorme verliezen moeten afschrijven, tot 1.25 miljard gulden, en daar door in de positie terecht komen dat ze meer geld verloren hebben dan alle aandeelhouders in het be drijf hebben geïnvesteerd. Een dergelijke afschrijving zou de banken die betrok ken zijn bij de Lockheed-leningen ertoe kunnen bren gen om het wel voor gezien te houden en te gaan proberen om Lockheed eenvoudigweg uit te verko pen, waarschijnlijk stukje bij beetje, aan andere bedrijven. Het Tristar-programma is dan misschien het enige dat bij een dergelijke actie geheel en al zou verdwijnen. Maar Lockheed heeft nog steeds plannen met de Tristar. De luchtvaart toont enige opleving. Over de hele wereld zijn nog 65 luchtvaartmaatschappijen die nog niet voor een jumbojet van een bepaald type hebben gekozen. Intussen heeft Lockheed nog 28 orders lopen voor de L-1011. Als er geen nieuwe orders geplaatst wor den zouden ze er toch nog 17 af te leveren hebben in 1977 en later. Lockheed heeft nog maar 3850 man aan het werk voor het Tristar-programma, wat nogal wat minder is dan de 14.000 van begin 1973. Zonder het L-1011- programma zou Lockheed een redelijk levensvatbare onderneming zijn. Dezelfde afdeling die de L-1011 produceert bouwt immers ook het anti-duikboottoestel de P-3C Orion en de S-3a Viking. Aan die twee projecten werken 11.000 man. Ongeacht of Canada, Japan en Nederland zich zullen terugtrekken uit de aankoop van de P-3c vanwege de omkoopschandalen, zal het laatste C-type van dat toestel toch uit de Lockheed-fabrieken blijven rollen met een snelheid van 12 per jaar tot en met 1979, bestemd voor de Amerikaanse marine. Bovendien bestaan er plannen op het Amerikaanse ministerie van defensie voor orders van nog eens 16 in 1980 en 24 in 1981. Tot nu toe zijn er slechts 26 geleverd aan het buitenland, terwijl het toch in feite het enige toestel in zijn soort is. Vorig jaar bedroeg het verlies 35 miljoen gulden. Het bedrijf hoopt dat stormachtige verliesbeeld te keren met het nieuwe contract van 650 miljoen gulden voor twee onderzeeboot begeleidingsschepen die in 1978 en 1979 afgeleverd moet worden. Hoewel Lockheed zwaar heeft verlóren op de L-1011, is toch in de afgelopen jaren over de hele lijn steeds winst geboekt. In 1973 maakte Lockheed op een verkoop van 7 miljard een winst van 46 miljoen gulden. In 1974 werd een winst geboekt van 58 miljoen gulden op een verkoop van 8,4 miljard gul den. Over de eerste negen maanden van 1975 bedroeg de winst van Lockheed bijna het dubbele van dezelfde periode in 1974, en kwam uit op 93 miljoen gulden. De cijfers voor het gehele afgelopen jaar zijn nog niet bekend. Zelfs als Lockheed de huidige schandalen te boven komt en op de een of andere manier iets kan doen aan de ergste problemen met de L-1011 in de komen de paar jaar, is deze onderneming waarschijnlijk toch een sterk verzwakt bedrijf dat een zware dobber zal hebben aan de strijd tegen hun beter gefinancierde concurrenten. Bovendien bestaat de kans dat Lock heed tegen die tijd een aantal legercontracten is kwijtgeraakt of daarvoor door zijn slechte concurren tiepositie niet in aanmerking komt Dit betekent ook dat Lockheed met een tekort aan werk komt te zitten. In een rapport aan de Garantiecommissie voor nood- leningen van de regering heeft Lockheed aangekon digd dat het hele bedrag van 500 miljoen gulden dat nog op die garantie openstaat voor het einde van 1978 terugbetaald zal zijn. Een jaar geleden had Lockheed berekend dat ze nog 250 miljoen gulden schuldig zouden moeten blijven aan het eind van 1978. De autotentoonstelling van Ge- nève die tot afgelopen zondag werd gehouden is over het al gemeen genomen de "beurs" waar de paradepaardjes ko men van de automobielfabri kanten. Vaak groot nieuws dus. Zo ook dit jaar weer. Een absolute wereldprimeur dit maal was de super-BMW, de 630 CS en de 633 C SI. Een coupé van absolute topklasse, welke door de fabriek wordt betiteld als: "het nieuwe ideaal", waarbij eigenschap pen zoals o.a. besturing, bedie ning, zitcomfort, wegligging, remmen, actieve- en passieve veiligheid, comfort, afwerking en styling slecht met superla tieven omschreven kunnen worden. De prijs is minder ideaal dan nieuw: zo rond 60.000 gulden. Maar dan krijg je ook een auto met een zescy- linder motor, goed voor 185 pk. en 210 km per uur. Wat schriel doet daartegen over aan de andere wereldpri meur van Ford Ghia. Een han dige kleine stadsauto, ontwor pen voor stadsverkeer en het doen van boodschappen. Deze stadswagen is ontworpen om een maximum bestuurbaar heid te krijgen. Vandaar de zeer kleine draaicirkel en zijn compacte afmetingen - slechts 258 cm lang-. De wielbasis is 171 cm, de grootste breedte 149 cm en de hoogte 138,4 cm. Ondanks deze kleine afmetin gen kan deze Ford stadswagen vier volwassenen vervoeren. Het tentoongestelde wagentje was een prototype. Het is de bedoeling dat een 1 liter dwar sliggende Ford motor - zoals die voor de nieuwe Ford'Fies ta is geplanned - achterin kan worden aangebracht. De grote Ford-troef, de Fiesta, stond niet op de tentoonstelling. Over de Fiesta gesproken: In de herfst van dit jaar zal deze wereldprimeur voor Ford op de Europese markt verschij nen. In zoverre een wereldpri meur, dat Ford Motor Compa ny voor de eerste keer in haar bestaan met een kleine auto op de markt komt. De Ford Fiesta werd in Mer- kenich bij Keulen ontwikkeld. De produktie van deze kleine wagen zal beginnen in Saar- louis. Later in het jaar zal deze wagen ook worden gebouwd in Dagenham (Engeland) en in Valencia (Spanje). Wat prijs en afmetingen betreft zal de Ford Fiesta duidelijk onder die van de Escort liggen. Opeis troef in Genève, een complete verrassing, is een echte convertible - een auto dus waarvan het dak geheel geopend kan worden - van de Kadett, die de naam Aero kreeg. De Aero is gebaseerd op de Opel Kadett 2-deurs Sedan met de 1200 S motor van 60 DINpk. De topsnelheid be draagt 142 km/u en de accele ratie van 0 tot 100 km/u ge schiedt in 17,5 sec. door Gerard Croné Het uiterlijk wordt geken merkt door de brede rolbeugel die niet alleen de carrosserie de nodige stijfheid geeft maar ook ter bescherming van de inzittenden dient. Het afneem bare dak en opvouwbare dak en achterruitgedeelte zijn een voudig te openen. Het dakpa neel past in een speciale op bergplaats in de koffer met slechts weinig verlies van kof ferruimte. Ook bij een geheel beladen koffer kan het dak gemakkelijk opgeborgen wor den. - Nieuws voor sportwagenent housiasten is er in de Lancia Gamma, ontworpen door Pi- ninfarina, zowel in coupé als in limousine-uitvoering. Beide uitvoeringen hebben een 2,5 liter motor. Renault presenteerde in Gene ve nieuwe uitvoeringen van de Renault 5 en van de Renault 15 en 17. De Renault 5 GTL is een ex treem zuinige uitvoering van de bestaande Renault 5. De Renault 5 GTL heeft een 1300 cc motor van 42 DINpk en heeft een topsnelheid van 135 km/u. Bij een constante snel heid van 90 km/u is het benzi neverbruik ongeveer 1 op 20; bij constant 120 is dat onge veer 1 op 15. Van de sportcoupés van Re nault, de 15 en de 17, zijn zowel het uiterlijk als het inte rieur vernieuwd evenals de technische eigenschappen. De Renault 15 wordt geleverd met de 1289 cc motor; in de Re nault 17 wordt de 1647 cc TX motor met vijf versnellingsbak gemonteerd. De autosalon in Genève toonde natuurlijk ook "droomauto's", zoals dit ontwerp van de Italiaan Colani. Het voertuig werd ontworpen voor een Arabische prins, wiens naam geheim gehouden wordt. De verkeersdrukte op zon dagen is sinds 1972 niet toege nomen, maar de wegen zijn op werkdagen en zaterdagen meer belast. Desondanks was de zondag, tot de "autoloze zondagen" kwamen in 1973, nog duidelijk de drukste dag van de week. Dat valt op te maken uit de geregelde ver keerstellingen van het CBS. Alfa Romeo heeft besloten om met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1976 de garan tietermijn te verlengen tot twaalf maanden zonder kilo meterbeperking waardoor de zekerheid voor de klant, ten opzichte van het produkt, nu ook gegarandeerd wordt ten aanzien van de onderhouds kosten van de Alfa Romeo produkten. Lamborghini gaat samen met BMW een sportwagen ont werpen. Innocenti (Leyland) wordt overgenomen door een staats raad. Daarmee komt een einde aan de troebelen rond de Mila nese fabriek, die vier maanden door de arbeiders bezet werd gehouden, omdat Leyland het bedrijf wilde sluiten. Uit een door Veilig Verkeer Nederland in samenwering met 274 garagebedrijven inge steld onderzoek bleek dat bij een derde van 35.000 gecontro leerde auto's de verlichting niet in orde was. Opgelet alleen al hierom gaat de politie in april stevig optreden. Ook zal worden ge controleerd of men Deel III heeft en de autogordel om. Zo niet dan een bekeuring, zegt de politie. Per 19 maart is de korting op Shell Zelftankstations ver hoogd van 2 tot 3 cent per liter voor bezine en van 5 tot 6 cent voor de brommerbrandstof Shellina. 6 De Belgen gaan ons voor: een vijf tot tien jarenplan voorziet daar in de aanleg van 2500 km nieuwe fietspaden, waarmee een bedrag van 15 miljard Bfrs gemoeid is. Per jaar betekent dat 5 procent van het budget voor de wegen. De Kadett met afneembaar dak Het stadsautootje van Ford De BMW coupé 630 CS.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9