Stukjes van de bijbel, vrij naverteld Onderwijzer consulaat op het nippertje aan dood ontsnapt Excuses van Llewellyn aan Britse vorstin 'n Week lang laag: "f Extra \f Iaa§: Jubilerend t.v.-programma geboekstaafd DS. METIARI KWAM NET OP TIJD Conflict dreigt tussen bejaardentehuizen en bonden over medezeggenschap 19'OENSDAG 24 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 De 28-jarige Roddy Lle wellyn, die volgens de Britse pers schuldig is aan de breuk tussen prinses Margareth en Lord Snow- don. LONDEN (AP) De 28-jarige Engelsman Roddy Llewellyn, die volgens de Britse pers een romance heeft met prinses Margaret, heeft koningin Elizabeth zijn verontschuldigingen aangeboden omdat hij haar mogelijk in verlegenheid heeft gebracht. iiewellyn trad met zijn verklaring voor het eerst in de (ubliciteit sinds het Britse hof vorige week vrijdag bekend .naakte dat prinses Margaret en haar echtgenoot Lord Snow- don uiteen zijn gegaan. De jongeman legde zijn verklaring af terwijl prinses Margaret haar normale koninklijke werk-, zaamheden hervatte. In gezelschap van haar twee kinderen bracht zij een bezoek aan de marine torpedojager Hms 'Hampshire, die officieel uit de vaart wordt genomen. In verband met het uiteengaan van Margaret en Lord Snowdon meldde de Britse pers vorige week dat de prinses enkele vakanties op een Caraïbisch eiland met Llewellyn zou hebben doorgebracht. van der Meulen melba toast, pak 100 gram„L25 vO Royal Club tonic, 109 fles 1 literJL25 AH Afwasmiddel, fles 1 liter1% Uv Japanse makreel. uQ blik 200 gram75 Nutricia chocomel, 149 fles 1 literXtt Gekookte geldersë worst, ^25 400 gfam40 Mt Uit de diepvries: AH Kipsaté, 168 3 stokjesJL« Badstof kinderpyjama, kobalt, groen, rood, oranje of marine, **1H maten 92 t/fn 1521U«M SuperSport :netp^Ten Niet voorradig? W A V fli Binnen 10 dagen 1 leverbaar, franko thuis. I 325.- AH-f Woord voor Woord" Het kon moeilijk uitblijven: de /.ondagavonduit- zendingen van „Woord voor Woord", verteld door Aart Staartjes, gaan in boekvorm gebundeld ver schijnen. Het eerste deel, achtenvijftig verhalen naar aanleiding van het Nieuwe Testament, is gisteren in Bussum gepresenteerd. In het najaar volgt een deel dat op het Oude Testament betrek king heeft. „Woord voor Woord" van het IKOR, nu IKON, behoort tot de oudste televisieprogramma's van het land: de eerste uitzending, toen met tekst van Mies Bouhuys, gepresenteerd door Cecilia Licht veld, dateert van april 1964. De vijfhonderdste uitzending geschiedde onlangs op 25 januari, en dat feit inspireerde de uitgever tot dit boek met tekst van Karei Eykman (die vanaf 1967 „Woord voor Woord" geschreven heeft) en de tekeningen van Bert Bouman, die al van het begin af mee werkte. Bouman heeft vaak erg mooie prenten gemaakt en het is een lust voor het oog om die nu in alle kleurigheid bij de hand te hebben. Met de tekst ligt het minder eenvoudig. Ds. J. J. Buskes heeft al bij voorbaat terecht opgemerkt, dat de aanduiding „kinderbijbel" die aan het boek is meegegeven „niet zo gelukkig" is. Inderdaad, in „Woord voor Woord" vind je niet de bijbel maar een aantal stukjes daarvan. Door Eykman vrij naverteld. Vertellen kan hij, zonder twijfel, en hij is op z'n Ontspannen samenzijn in de schaduw van een boom. Een van de vele aansprekende tekeningen van Bert Bouman voo/ .Woord voor Woord". best als het om echte avonturen gaat die in vijf minuten compleet kunnen worden neergezet, zoals de schipbreuk van Paulus, die als gevangene op weg is naar Rome. Aldaar aangekomen speelt dan het volgende verhaal aan de Via Appia onder de titel „De drie cafeetjes". Dat is herkenbaar en het bekt lekker, maar meer dan een anecdote kómt .er toch niet uit. Geloofsverkondiging aan kinderen moet natuurlijk het begripsvermogen niet zo ver te boven gaan, dat geen boodschap van heil meer overkomt Maar de nadruk moet ook niet zózeer op verstaanbaar heid vallen, dat het mysterie verdwijnt Want dan blijf je louter in het platte vlak bezig en wordt een wezenlijk deel van de heilsboodschap verdon keremaand. Aan dat dilemma is Eykman niet ontkomen en het resultaat is een vertolking, die Buskes op een aantal punten terecht „wel heel schraal" noemt Jezus van Nazareth, over wie de helft van het boek gaat wordt aldus gereduceerd tot een opvallend mens zonder verder reikende dimensies. Paulus, aan wie bijna de hele andere helft is gewijd, komt bij Eykman beter uit de verf. Nu de teksten gebundeld zijn kan men zich des te meer afvragen, wat het effect kan zijn van vijf minuten bijbelverhaal voor kinderen op zondag avond, voorafgaande aan spannende vervolgseries Televisie eist dan een boeiend gegeven, geconcen treerd in een notedop, maar laat de bijbel zich in mootjes anecdote verstaan? Het is een bijkans onmogelijke taak die „Woord voor Woord" zich gesteld heeft en de taal blijkt ook niet altijd gemakkelijk toegankelijk. Toch zijn er ook erg trefzekere teksten bij, waarin kenmerken van christelijk handelen verrassend duidelijk worden. En dan zijn er natuurlijk die fraai gedrukte tekeningen van Bert Bouman. Kinderbijbel? Neen. Geloofsverkondiging aan kin deren? Slechts ten dele. Maar dat is ook Eykman's pretentie niet: hij stelt zijn verhalen niet in plaats van de bijbel, maar wil naar dat boek verwijzen. En het is in feite aan kinderen zelf om te beoorde len of „Woord voor Woord" hen daartoe inspireert. Hetgeen men van harte mag hopen, want over de intentie niets dan goeds. „Woord voor Woord". Kinderbijbel, het Nieuwe Testament. Tekst: Karei Eykman, tekeningen Bert Bouman. Uitgeverij: Zomer en Keuning. Boeken B-.V. te Wageningen. Prijs: 17.50 gulden. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM „Als het crisiscentrum dominee Metiari niet onmiddellijk als bemiddelaar naar het Indonesisch consulaat had gestuurd", zei de 23-jarige Zuidmolukker Jantje L. gisteren, terwijl hij machte loos met het hoofd schudde, „tja, dan zou er niets anders opgezeten hebben dan Datoek dood te schie ten". Een lichte huiver ging door de aanwezigen in de rechtszaal waar zeven jonge Ambonezen zich moesten verantwoorden voor de ruim veertien dagen durende bezettingsactie van het Indonesisch consulaat in Am sterdam. Rechtbankpresident mr. B. van der Waarden vatte de situatie als volgt samen: „Datoek is dus op het nippertje niet doodgeschoten. Er waren er die zeiden: zullen we hem nu doden? Anderen zeiden: laat ons nog even wachten". Jantje L.: „Ja". Sata Datoek, 35 jaar oud, is de onderwijzer van de zestien kin deren die op het moment van gijzeling in het consulaat-gene raal aanwezig waren. Zijn leven blijkt aan een zijden draad te hebben gehangen. Letterlijk zat hij vast aan de aan elkaar ge knoopte snoeren van de telex en een koffiezetapparaat toen hij tot tweemaal toe bewegingloos op het balkon van het bezette gebouw in de ijskoude motregen verscheen. Zijn getuigenis, on der ede opgenomen voor de rechter-commissaris (zelf was hij niet op de zitting aanwezig) vormde de climax van de eerste dag van dit proces. Het kwam, sterk verkort, hierop neer: „Na de inval heb ik me met zes kinderen anderhalf uur verbor gen weten te houden in een toilet op de vierde verdieping, voordat we werden ontdekt. Daarna kreeg ik een klap met een geweerkolf in mijn nek, toen ik zei dat ik niet wist of er zich nog meer mensen in het gebouw verstopt hadden. Op de tweede dag pikten ze me er uit. „Jij gaat dood voor de consul- generaal, voor de Indonesische ambassadeur, voor ons alle maal", zeiden ze. Ik moest mijn bovenlijf ontkleden, op een dun hemd na, ze blinddoekten me, bonden een electriciteitskoord om mijn hals en dwongen me het balkon op te gaan. „We schieten je dood", zeiden ze, „en als je van het balkon springt, hang je jezelf op". Ik had alleen sokken aan en het balkon stond onder water. Er viel een ijskou de motregen. Ik was er van overtuigd dat ze me zouden doodschieten. Hoe ik me voelde? Daarvoor hebben wij Indonesiërs maar één woord: passa je geeft je over in de handen van God. Maar ze haalden me terug. Mijn voeten moesten worden gemasseerd om er weer leven in te krijgen. La ter op de dag moest ik opnieuw het balkon op, maar toen kreeg ik schoenen aan van een ander. „Deze keer word je echt doodge schoten. Als je je maar één cen timeter beweegt, ben je dood". Ze trokken herhaaldelijk hard aan het snoer alsof ze wilden dat ik me zou bewegen. Tegen mijn achterhoofd voelde ik een geweerloop heen en weer gaan. Iemand vroeg in het Maleis: „Zul je het me niet kwalijk ne men als ik je doodschiet?" Ik zei: „ga je gang". Toen hoorde ik roepen dat ds. Metiari het gebouw was binnengekomen. Ze haalden me daarop van het bal kon. Ik ben erg ziek geworden. Ze hebben me laten gaan en ik moest negen dagen in het zie kenhuis worden verpleegd". Ook is er nog de beëdigde ver klaring van reisleider Wim Si mons, eveneens een van de ge gijzelden. Hij heeft tien minuten lang een mes op zijn keel ge drukt gekregen. Hij kreeg een blinddoek voor en een koord om zijn hals. „In de kamer heerste een doodse stilte. Tien minuten heeft het geduurd. Toen lieten ze me los. Waarom ik niet ook het balkon op moest, weet ik niet". Getuigenissen waarmee de offi cier van justitie Abspoel de drie ten laste gelegde punten (weder rechtelijke vrijheidsberoving, verboden vuurwapenbezit en bedreiging met doodslag) ge makkelijk lijkt te kunnen bewij zen, ook al had de 23-jarige ;Jopie R., leider van de bezetters, eerder tijdens zijn verhoor ver zekerd dat er een soort regle ment was opgesteld om er voor te zorgen dat er geen slachtof fers zouden vallen. Jopie R.: „Ons schieten was al leen maar Indiaantje spelen. We schoten op flessen". Jantje L. echter. „Ik heb een vrouw zien vluchten en op haar geschoten". En: „Als de portier van het consulaat zijn pistool had gebruikt, was het hij of ik geweest". Vast staat in ieder geval dat een Indonesische functionaris bij zijn vluchtpo ging in de buik is geschoten en dat veiligheidsambtenaar Eddy Abedy na een sprong uit het raam aan zijn verwondingen is bezweken. En verdachte Henkie M. (22, scholier) zei: „Ik heb door een gesloten deur geschoten met het risico dat er zich mensen achter zouden bevinden. De mogelijk heid van doden zat erin". De motivering van de Moluk- kers was identiek: „Er moest wat gebeuren. Waar bleven we, nu onze belangen al 25 jaar de doofpot ingingen. Zijn wij geen medemensen? Ze kunnen ons niet in een heek blijven druk ken. Onze zaak moet met ge weld gediend worden als er geen andere mogelijkheid is". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als reactie op een publikatie van besturen van bejaardentehuizen over deelname van bejaarden en personeel in deze besturen hebben KABO, de NCBO en de ABVA bonden van overheidspersoneel nu eveneens een publikatie verspreid, waarin gewaarschuwd wordt voor een dreigend conflict met de bestuursorganisaties van de bejaardentehuizen. In hun eenmalige uitgave „De Inspreker" hebben de bestuur sorganisaties enige tijd geleden hun mening over de inspraak door bejaarden en personeel volgens de bonden zodanig weergegeven, dat van werkelij ke medezeggenschap geen spra ke is. Tegenover deze publikatie van de bestuursorganisaties, hebben de drie bonden thans een op gelijke wijze verspreide publikatie uitgegeven met als titel „Medezeggenschap". De kans is echter zeer groot, dat de bestuursorganisaties, verenigd in de Landelijke Stichting Be jaardentehuizen-organisaties (LSB) opnieuw hun standpunt naar voren zullen brengen als reactie op de vandaag versprei de mening van de drie bonden. KABO, NCBO en ABVA willen in ieder geval dat in de diverse tehuizen minstens een onderne mingsraad komt, ongeacht het aantal personeelsleden. De be stuursorganisaties menen, dat een bejaardentehuis geen onder neming is, die uit is op het behalen van winst in financiële zip. Derhalve is een onderne mingsraad er niet nodig. In ie der geval moet de bevoegdheid ex-van beperkt blijven, aldus de LSB. Zij menen verder, dat het meebesturen door bewoners en personeel niet een democratisch functioneren van de instelling garandeert. De bonden houden er aan vast, dat personeel en bewoners ieder voor één derde hun vertegenwoordigers in het bestuur moeten kunnen voor dragen. Zesling Een menselijke vijfllng vormt wereld- dat zij met de fles moesten worden nieuws; een schaapachtige zesling even- gevoed. Geen wonder, want een drieling eens. De eigenaar van „moeder Halle" is in schapenfamilies al buitengewoon, in het Zwitserse Rothrist kon zijn ogen niet geloven: zes lentebodes. In het be- Maar nu is het zestal al zover dat ze gin waren sommige lammetjes zo zwak het land in kunnen. Verrassings aanval Russen: „Fabeltje" BRUSSEL (Rtr) Het schrik beeld van een geslaagde Russi sche verrassingsaanval tegen West-Europa is gisteren door de Westduitse generaal Karl Sch- nell, NAVO-commandant voor de centrale sector, resoluut naar het rijk der fabelen verwe zen. Geïnterviewd door de Belgische radio op zijn hoofdkwartier in het Nederlandse Brunssum, liet generaal Schnell weinig heel van een door zijn Belgische col lega Robert Close geschreven doctoraal-scriptie, althans niet van de alarmerende conclusies die daaruit werden getrokken. Begin deze maand deed deze scriptie nogal wat stof opwaaien doordat een Engelse krant, die het stuk abusievelijk tot een of ficieel NAVO-document op waardeerde, onder de alarrrie- rende kop, „Russen binnen 48 uur aan Rijn", stelde dat het Westers bondgenootschap door de landen van het Warschau- pakt zou kunnen worden ver rast. Dit „brandbericht" werd tot normale proporties terugge bracht toen de NAVO, na eerst op het particuliere karakter van Close's studie te hebben gewe zen, duidelijk maakte dat de Belgische generaal was uitge gaan van een situatie waarin alle nadelen aan NAVO-zijde la gen en alle voordelen bij het oostblok. Confessionele burgemeesters troef bij dit kabinet (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Sinds het optre den van het kabinet-Den Uyl zijn er aanzienlijk meer confes sionelen tot burgemeester be noemd dan socialisten. Dit blijkt uit gegevens die minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken heeft verstrekt aan de Eerste Kamer. Van de 161 burgemeesters, die sinds 11 mei 1973 werden be noemd, behoren er 105 tot de confessionele partijen, 36 tot de Partij van de Arbeid, 17 tot de WD, 2 tot de PPR en 1 tot de SGP. Van de 105 confessionele burgemeestei"s die in deze perio de zijn benoemd, komen er 51 uit de KVP, 36 uit de ARP en 19 uit de CHU. Etikettering levensmiddelen in de maak DEN HAAG (ANP) In voor bereiding is een algemene eti1- ketteringsregeling voor levens middelen. Het is de bedoeling voor te schrijven, dat alle ge bruikte ingrediënten, in volgor de van afnemende hoeveelhe den, worden vermeld. Een en ander blijkt uit het ant woord dat staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid gege ven heeft op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Kolt- hoff (PvdA). Door de voorgenomen regeling zal worden voorkomen, dat een onjuiste indruk kan worden ge wekt omtrent de aard en de samenstelling, onder andere wat betreft kleurstoffen. De opzet is dat zowel natuurlijke als synthe tische kleurstoffen worden aan geduid.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7