Actie voor vrijlating Sassenheimer Ger Pouw Oranjevereniging eigenlijk verlengstuk van gemeentebestuur Voorschotense is bezig aan haar derde jeugd Verzoek in bemiddeling in conflict „Midde Rijnland" PAGIN A 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 MAART 01 >aa DEN HAAG/KOUDEKERK Drie socialistische Kamerlede ben staatssecretaris Meijer van CRM verzocht te bemidde S,311 het conflict in de stichting voor maatschappelijke dienstver 'v€ „Midden Rijnland". Dit conflict heeft geleid tot het ontsla [ew een staffunctionaris en het vertrek of aangekondigde vertre en het merendeel van de maatschappelijk werkers. Een bemiddelingspoging van wethouders van vijf gemeente bij de stichting betrokken zijn, is vastgelopen, aldus de Pvdj merleden Molleman, Dolman en Van der Hek in hun schrift"01 vragen. Er is een volledige patstelling ontstaan en de bel van de cliënten in de betrokken gemeenten vragen dringen lm een bemiddelingspoging door de staatssecretaris van CRM. gvc De PvdA-fractie de Koudekerkse raad heeft haar college en w gevraagd Koudekerk zich niet beter uit de stichtüi) terugtrekken en een eigen stichting op poten kan zetten, i problemen binnen „Midden Rijnland" zo hoog zijn gerezen verzoek om een discussie daarover in de maandag gehi Ün raadsvergadering werd afgewezen. Het college van b en w 'et eerst gedegen informatie inwinnen. Op de eerstvolgende K kerkse raadsvergadering, 20 april, zal de situatie van „Midden land" aan de orde komen. w tatl Oud-notaris Van Eek overleden Vaneen onzer verslaggevers Leiden Morgenmiddag wordt in Velsen het stoffelijk over schot gecremeerd van de heer J. C. van Eek, die deze week op 77-jarige leeftijd overleed. De heer Van Eek verwierf in Lei den grote bekendheid als nota ris en als bestuurslid van tal van verenigingen op maatschap pelijk terrein. In 1971 ontving hij daarvoor de zilveren legpen ning van de gemeente Leiden. Hij werd ook koninklijk onder scheiden. Lezing over Russisch partijcongres Van een onzer verslag) lan vers me LEIDEN Prof. dr. A }a xander Bowin, lid van Opperste Sovjet, doet zijn reis door Nederlai ook Leiden aan. In ridisch Studiecentrum de Hugo de Grootstraat hij vanavond spreken het vijfentwintigste congres. Na de lezinj gelegenheid tot met de heer Bowin. De eenkomst begint om uur. vast, dat er bij een flinke stort bui geen wateroverlast zal op treden. „Wij hebben er van geleerd", merkte burgemeester mr. J. M. Bonnike nog op. „Voortaan zul len zij Dwars, Heederik en Ver- hey dunner schillen". In de loop der jaren heeft zij vaste relaties gekregen met deelnemers aan de bejaarden- tochten. Vele bejaarden besef fen niet eens dat zij geholpen worden door iemand die zich nog steeds veel te jong vindt om een dergelijke tocht mee te ma ken, maar in jaren al veel lan ger op deze wereld loopt rond te springea Nog eventjes en iedere bezoeker aan Avifauna kan aan de dame achter het loket vragen: „Ben je tachtig?" Tijdens het seizoen gaat ze weer dagelijks met de autobus van Voorschoten naar Avifauna. Ze heeft inmiddels wel officieel „het commando" overgedragen aan haar dochter, maar dat weet en ziet niemand want ze vormen samen een team. Mevrouw Wohrmann is een van de oudste medewerkers in Avi fauna. Onbetwist de oudste in jaren en niemand wil haar nog graag missen, want de ouder wetse degelijkheid gepaard aan een zakelijk aanpassingsvermo gen doet het nog steeds goed. De overgrootmoeder achter het Mevr. Wohrmann: Het i au best mogelijk tot op hog la( leeftijd midden in de werel te blijven staan". foe loket van het souvenirhuisje Avifauna heeft nog geen tijd 08 stil te zitten, ze is bezig met haal derde jeugd. u» loop Peeta Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/SASSENHEIM Zo'n tachtig leden van de Vereniging Dienstweigeraars hebben gister- raiddag in Den Haag gedemon streerd voor de vrijlating van Ger Pouw uit Sassenheim, die 19 maan den gevangenisstraf heeft gekregen wegens weigering van de militaire dienst. Onder een hardnekkig „Ger moet vrij" begaf de groep zich naar het Binnenhof, waar een peti tie werd overhandigd aan voorzit ter dr. A. Vondeling van de Twee de Kamer. Deze heeft hun beloofd de leden van de vaste kamercom missie voor defensie, die volgende week dinsdag bijeenkomt, een co- pie van de petitie te zullen toezen den. De demonstratie van de Vereniging Dienst weigeraars begon voor het Centraal Station, waar men in een demonstratieve mars naar het Binnenhof toog. Daarna vervolgde de stoet de tocht naar de jeugdgevangenis „De Sprang" aan de Stevinstraat in Schevenin- gen, waar een vijf man tellende delegatie heeft gepraat met de gevangenisdirectie. Zij werden niet toegelaten tot de cel van Ger Pouw, die gisteren zijn 32e dag van zijn hongerstaking in is gegaan. De moeder en de beide zusters van Ger Pouw, die zich onder de demonstranten hadden begeven, kregen wel toestemming hem te bezoeken. Voor de ingang van „De Sprang" vierden de demonstranten al de symbolische vrijlating van Ger. door een geketende pop los te knippen. De betogers beriepen hierop zich op artikel 18 van de universele verklaring van de Rechten van de Mens, dat zegt, dat eenieder het recht heeft op vrijheid van geweten. De groep, die onder leiding ging van oud-dienstweigeraar Kees Vellekoop die ondanks zijn dienstwei gering toch werd vrijgelaten, stelde hierop dat de Nederlandse regering zich hieraan had verbonden en dit had te respecteren. „Ger is vastbesloten zijn hongerstaking door te zetten". Dat is gebleken uit een gesprek, dat de moeder van de dienstweigeraar Ger Pouw gistermiddag met hem heeft gehad. Ger Pouw, die wegens dienstweigering een gevangenisstraf van 19 maanden kreeg op gelegd, is sinds een maand in hongerstaking. Zijn moeder vertelt: „Enkele weken terug was hij minder vastbesloten tot zijn honger staking, omdat hij toen nog niet goed wist wat hij aankon". Wat betreft zijn gezondheid: Ger Pouw is niet ziek, althans volgens zijn beide ouders met. „Zijn arts laat niet veel los", zeggen zij. „Hij voelt zichzelf prima, maar hij is natuurlijk erg vermagerd. Sinds het begin van zijn hongerstaking is hij acht kilo afge vallen. En sinds anderhalve week drinkt hij sinaasappelsap om krachten op te doen". Gistermiddag zijn in totaal zes mensen bij Ger Pouw op bezoek geweest. Zijn vader en moeder, zijn drie zusters en een tante. Het bezoek heeft, in tegenstelling tot het officiële half-uur, ruim een uur geduurd. Zijn vader laat weten: „Het ergste vindt hij nog. dat hij zelf geen steentje kan bijdragen. Hij zou zelf zo graag iets doen om de Vereniging Dienstweigeraars te helpen, maar daar heeft hij geen gelegenheid toe op dit moment". Triest glimlachend vervolgt zijn moeder: „Hij eet tegenwoordig 's nachts. Of liever gezegd, hij droomt van vetgesmeerde boter hammen. Toch blijft hij zijn hongerstaking volhouden. Als wij hem ervan af willen brengen, zegt hij: „Jullie hebben mooi pra ten, maar ik moet hier nog maanden zitten". Kamerlid ergerde zich aan Plantsoenen dienst Noord wijk wordt uitgebreid SCHEIDEND VOORZITTER NIC. VAN WELZEN: Van onze correspondent OEGSTGEEST Oegstgeest is een woongemeente waar in feite maar éénmaal per Jaar uitbundig feest wordt gevierd en dat is Koninginnedag. De Oranjevereniging zorgt er voor dat het altijd weer een geslaagd festijn is dank zij een uitgekiend feestprogramma. Een van die ervaringsrijke be stuurders is de heer Nic. van Weizen, al vanaf 1936 bestuurslid en sinds 1947 voorzitter. Donderdag avond gaat hij, tijdens de jaarvergadering in „De Roode Leeuw", afscheid nemen. Op zijn 74e jaar vindt hij het welletjes, hoewel natuurlijk niet iedereen het daar mee eens zal zijn. „Het is begonnen in de jaren '301 met een fles limonadesi roop. Ik zat toen in een com missie met mevrouw Timmer mans en de heer Pos om uit te rekenen hoeveel glazen li monade er uit één zo'n fles gingen. Die drank ging dan in een ton, die tijdens de spelen op het ASC-terrein stond, waaruit je voor twee centen een glas kon tappen." „Ik was nog maar nauwelijks vier jaar bestuurslid toen de Duitsers ons kwamen vertellen dat de vereniging ontbonden was en of wij de spullen maar eventjes wilden komen inleve ren. Dat materiaal bestond uit vlaggen en vlaggemasten. al lerlei benodigdheden voor kin derspelen, enfin, ga zo maar door. De bezetters hebben er niets van te zien gekregen, want wij „verkochten" het als de bliksem aan ene firma De Rooij." Tijdens de oorlogsjaren bleven de bestuursleden zo goed mo gelijk contact met elkaar hou den. Het was de tijd van 't verzet, waaraan Van Weizen als lid van de B.S. deelnam. Na de bevrijding stond de Oranjevereniging direct klaar voor de start. „Een drukke tijd, want iedereen wilde toen feestvieren, er kwamen buurt verenigingen en er werd di kwijls een beroep op ons ge daan. We hebben toen ook een grote inzameling gehouden om te komen tot de oprichting van een verzetsnvviument. Wij gin gen er zelf cp uit en als je iemand zag w; arvan je dacht: die heeft wel een paar centen, dan ging je laar gelijk achter aan!" „Hoogtepur van de Koningin- nedagvierin^' in 1945 was een warme maaltijd voor de schoolkinderen. Ja, lekker eten was toen nog iets héél bijzonders." Nadien kwam alles weer in wat rustiger vaarwater. In 1947 trad de heer Sander, voormalig cdt. van BS, af als voorzitter en Nic. van Weizen nam de hamer van hem over. „Omdat Oegstgeest in die tijd zélf niet zoveel te bieden had, alléén maar de NZH-muziek en „Triumph" gingen wij er op uit om leuke groepen uit $en lande uit te nodigen. Dit maakte het feest in onze gemeente interessant ten op zichte van bijvoorbeeld Lei den. Vele Leidenaren komen -de verjaardag van de Vorstin dan ook bij ons vieren en men ziet hier altijd veel Leidse mu ziekcorpsen. Vooral bekend was ons feestelijk marktter rein rond het raadhuis in het Wilhelminapark. Later namen echter de Wachten van omwo nenden toe en zijn wij, omdat de gemeente zich sterk uit breidde, naar een andere plaats gaan zoeken. Dat is de Lijtweg geworden." Dit maakte het feest in onze gemeente interessant ten op zichte van bijvoorbeeld Lei den. Vele Leidenaren komen de verjaardag van de Vorstin dan ook bij ons vieren en men ziet hier altijd veel Leidse mu ziekcorpsen. Vooral bekend was ons feestelijk marktter rein rond het raadhuis in het Wilhelminapark. Later namen echter de Wachtep van omwo nenden toe en zijn wij, omdat de gemeente zich sterk uit breidde, naar een andere plaats gaan zoeken. Dat is de Lijtweg geworden." Als toppers noemt Van Weizen het optreden van rolschaats- clubs; skelter- en wielerwed strijden, dansgroepen (o.a. uit Vorden), ringrijden, de band van de Garde Grenadiers en ballonopstijgingenIk heb zelfs van Boesman nog een certificaat ballonvaarder mo gen ontvangen." De Oranjevereniging rekende het ook tot haar taak de vijf mei vieringen te verzorgen: „Je had dan de zogenaamde droppings. Een vliegtuigje gooide zo'n paar honderd pak jes af en op de begane grond sprong men in slootjes of rol de men in de modder om wat te bemachtigen. Het gebeurde namelijk boven een bouwter rein..." Als bestuurder van de O.V. heeft Nic. van Weizen 5 burge meesters meegemaakt, burge meester Du Boeuff werd zelfs „ingehaald" in de gemeente: „Dat hoorde er toen ook bij. Trouwens je kunt je als ge meentebestuur niet veroorlo ven dat er op koninginnedag niets gebeurt in de gemeente. Daar heb je nu een Oranjever eniging voor, eigenlijk een ver lengstuk van zo'n gemeentebe stuur. Die vereniging zorgt dan voor dingen die anders niet uit de verf zouden ko men." „Natuurlijk", zegt Nic. van Weizen, „is er veel veranderd ten opzichte van vroeger. Toen werd er zeer nauwkeurig'op gelet dat alle gezindten verte genwoordigd waren in het be stuur, dat lag in de lijn van de nationale gedachte... Je kon 4e bestuursleden van O.V. op koninginnedag goed herken nen: statige heren, in het zwart met hoge hoed en kokarde..." „Dingen waaraan je vroeger niet dacht doe je tegenwoor dig, bijv. een beatfeest. De sa menwerking met de scholen is moeilijker geworden, het per soneel laat zich niet meer zo gemakkelijk bij de organisatie van kinderspelen betrekken. Da's in feite overal zo. In vele gemeenten is er geen aubade meer, misschien gaat het hier die kant wel op." Nic. van Weizen is bijzonder tevreden over de samenwerkin g in het bestuur, hij noemt namen als de heer Koning en juffrouw „Cis" Ruygrok als waardige vertegenwoordig sters van het onderwijs. Of die van penningmeester Tem- minck, die burgemeester is ge worden van de gemeente Rhoon en eveneens weggaat. Maar een bijzonder woord van waardering is toch weggelegd voor de heer Gaykema die net als Van Weizen ontelbare ja ren in het bestuur heeft geze ten: „Jong, die heeft zich ge weldig verdienstelijk gemaakt voor wat betreft administratie en financiën, een man waar aan wij veel dank verschul digd zijn.'..." „Er is een risico aan verbon- den namen te noemen" zegt Van Weizen, „je vergeet er soms een. Koerten'maakte al tijd prachtige notulen en 'jaar verslagen, en oh ja, alle burge meesters zijn altijd ere-voorzit- ter van onze Oranjevereni ging." Over het voorzitterschap van de O.V. heeft Nic. van Weizen een uitgesproken mening: Van onze correspondent Voorschoten Oud worden kan betekenen het uitleven in de hobby. Gewoon proberen een jeugddroom tot realiteit te brengen. Nu moet men natuur lijk wel het getij mee hebben, maar zonder dat is er best een mogelijkheid om zelfs op hoge leeftijd nog midden in de we reld te blijven staan. Het kan zelfs gebeuren dat mensen naar je blijven vragen, je nodig heb ben, terwijl je volgens de gang bare normen eigenlijk zou moe ten afwachten totdat de men sen naar je toe komen om je eventjes te bezoeken. De Voorschotense mevrouw L. A. P. J. Wohrmann-Oosterhof (79) verheugt zich al weer op de naderende paasdagen, want dan wordt zij weer de spil van het souvenirhuisje in het Alphense Avifauna. Daar zag zij een soort van jeugddroom in vervulling gaan, nu twintig jaar geleden en daar beleeft zij haar derde jeugd. Geboren in Rotterdam sleet zij haar vrijgezellenjaren o.a. als winkeljuffrouw. Ze deed het met veel plezier. Op zekere dag werd zij mevrouw door haar huwelijk met de heer A. Wohr mann en begon zij enthouiast aan een periode van moeder en echtgenote. Zeven kinderen zet te zij op de wereld, waarvan er zes nog in leven zijn. Twintig jaar geleden werd haar echtgenoot als beambte bij de Staatsmijnen in Den Haag ge pensioneerd en samen zagen zij eën goede vrijetijdsbesteding in het exploiteren van het souve nirhuisje in Avifauna, welk park juist door het Van der Valkconcern in exploitatie was genomen. Voor de familie Van der Valk waren zij allerminst onbekend te meer omdat in die tijd twee zonen opgenomen wa ren het concern, dat op dit mo ment 23 motels en restaurants in Nederland en België omvat. De eerste vijf jaar gingen in een droom voorbij. De heer Wohr mann leefde zich uit als zon dagsschilder door vogels en po tjes te beschilderen en mevrouw Wohrmann bracht naast de standaard geschenkjes uit het souvenirhuisje tevens de pro- dukten van haar echtgenoot aan de man of vrouw, die een herin nering wilde bewaren aan de dagtocht naar Avifauna. Vijftien jaar geleden overleed haar echtgenoot en sinds die tijd runt zij het huisje met haar oudste dochter Bep. In theorie is het huisje in het park alleen geopend vanaf de paasdagen tot aan oktober, maar in de prak tijk beheerst het huisje het ge hele leven, omdat er ook inge kocht, schoongemaakt en geteld moet worden. Inkopen betekent beurzen aflopen, zorgen niet te veel „winkeldochters" onver koopbare artikelen te krijgen. Een moeilijke zaak, omdat de koopgewoonten zeker in deze branche sterk veranderd zijn de laatste jaren. Er is een zekere teruggang te constateren in de verkoop van souvenirs. Deze pop symboliseert de Sassenheimer Ger Pouw, die is veroordeeld tot 19 maanden gevangenisstraf wegens dienstweigering. Van onze correspondent NOORDWIJK - De gemeente raad van Noordwijk is gister avond na een uitvoerige discus sie akkoord gegaan met een voorstel van het college van b. en w. de plantsoendendienst met drie man uit te breiden. De raad ging er voorts mee ak koord dat de dienst bestrijdings middelen gaat gebruiken, mits deze het milieu niet aantasten. De Ridder (PPR) stemde tegen dit laatste. Dat het onderzoek naar het rioolstelsel in de ge meente ongeveer 50.000,- meer was gaan kosten dan de gevo teerde 45.00,- zat de Noord- wijkse vroede vaderen danig dwars, temeer omdat het uivoe- rende ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey BV in ge breke was gebleven B. en W. te attenderen op het feit, dat het krediet niet toereikend was. De reacties van de raadsleden logen er niet om: „Een uit de hand gelopen zaak" (Schelvis PPR), „in 't verkeerde keelgat geschoten", (Bedijn PvdA), „hoogst verwonderlijk" (Alke made CDA) en „geschrokken" (Korbee WD). Op de achtergrond van de kri tiek klonk ook een bepaalde te leurstelling dat het onderzoek eigenlijk niet veel meer had op geleverd dan men reeds wist. Opmerkingen van De Witt (CDA), Benschop (CDA) en de Ridder (PPR) maakten dit dui delijk. Uit het betoog van de raadsleden bleek verder dat men opzag tegen de enorme be dragen, welke verbonden waren aan de oplossing van het pro bleem van de wateroverlast in het centrum van Noordwijk aan Zee. Het leggen van het daartoe noodzakelijke grotere afvoer- riool in de Nieuwe Zeeweg (tus sen Hoofdstraat en Duinweg) werd bijvoorbeeld globaal ge raamd op bijna 400.000,-. Daarbij komt het verlagen en herbestraten van de Hoofd straat wat nog eens 175.000,- gaat kosten. En zelfs met deze voorzieningen staat nog niet Personeel van de Noordwijkse Plantsoenendienst bezig met aanplantingen in wijk Duinpark. Binnenkort krijgen zij hulp. Nic. van Velzen: „Het is nu wel welletjes geweest.' „Dat moet een persoon zijn die representatief kan optreden. Hij moet de O.V. bij vele gele genheden vertegenwoordigen zo bijv. bij de receptie op de marinebedrijven op koningin nedag. Da's een leuk hoogte punt, in de ochtenduren." Na de Oranjefeesten in Oegst geest komen de herdenkingen op 4 mei in het Bos van Wijc- kerslooth. Tot voor kort ook nog op 10 mei bij de oorlogs graven op de begraafplaats rond de Groene Kerk. „Mede aan de gevallenen is het te danken dat wij ieder jaar de verjaardag van onze Vorstin in volle vrijheid kunnen vie- Nic. van Weizen, in 1961 be noemd tot ere-burger van Oegstgeest en in 1963 onder scheiden met de eremedaille in het goud van Oranje Nassau heeft er al diei jaren het zijne toe bijgedragen, getrouw aan de statuten van de O.V.: „het bevorderen van de verbonden- heid van de burgerij met hetj_5 huis van Oranje." Samen met zijn collega Gayke-IT ma, die in verdiensten niets onderdoet, maakt hij de weg vrij voor een jongere generatie waarvan hij hoopt dat ze tot in lengte van jaren voor een groots Koninginnefeest Oegstgeest zullen zorgen. Leden van de Vereniging Dienstweigeraars tijdens hun protestactie op het Binnenhof. vele politie Den Haag Het Tweede-Kamerlid Van Winkel (PPR) heeft zich geërgerd aan de wijze waarop de Haagse politie gistermorgen aanwezig was bij de de monstratie van de Vereniging Dienst weigeraars tegen de gevangenhouding van de dienstweigeraar Gerrit Pouw Reden voor hem minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken schriftelijk te vragen of het gebruike-' lijk is bij demonstraties van enkele tientallen mensen veel politieman schappen op de been te brengen. In zijn vragen somde het Kamerlid op: er waren drie arrestantenwagens, tien tallen politieagenten en een afdeling van de oproerpolitie, die de karabij nen zichtbaar droeg.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4