iWeinig enthousiasme over riieuwbouwplan Langegracht "Leiden heeft te nauwe grenzen" WKL luidt noodklok voor Leidse kindercentra ïLa-mpe veelbelovend WETHOUDER WAAL: Kortweg ervangende nieuwbouw na sloop deel Leiden-Noord L,£,iJJö£, ÜOUltAIVi PAGINA 3 Z4 MAAKT' 197 b n van de geshowde modellen Poplin mantel met capuchon en ntrasterende streepvoering. In o.m. marine en khaki. Leiden Twee mannequins E toonden gisteren in de ruime E zaak van Lampe aan de Bree- straat de nieuwe Harmony-zo- E mercollectie die, lekker over- E zichtelijk opgehangen, meteen E door de aanwezige klanten be- E keken en natuurlijk gekocht E kon worden. Zo gauw men E binnenkomt, ziet men de kleu- E rige youtiek-afdeling, waar let- E terlijk met denim nog E steeds dé rage gespeeld wordt Spijkerstof overalls, E rokjes, jurkjes met ingezette E bloemetjespanden, pantalons E met uitgeplozen draadjes-gar- E neringen waarvan de pijpen, E evenals de mouwen bij de jas- E jes, opgerold handig bijeenge- houden kunnen worden door E middel van een riempje. Ook E miniatuur-vrouwtjes al vanaf E anderhalf jaar kunnen zo mo- E debewust gekleed gaan. Na de E luchtige jurkjes van Indiaka- E toen gezien te hebben, bewon- E derden we de mooi gesneden E blazers, effen of met krijt- E streep met eronder een spor- E tief geruite blouse of streep-t- E shirt op pantalon, broekrok of E strakke rok, en hierbij kant en E klare hoofddoekjes. De korte en lange regenjassen, waarbij de kleuren donkerblauw en rood toonaangevend zijn, heb- ben contrasterende streepvoe- ring van poplin of geplastifi- ceerde manchetten. Heel ideaal zijn de bikini's die Lam- pe dit seizoen introduceertlos j van elkaar heeft men keuze uit verschillende maten, kleuren en modellen van broekje en bovenstukje, zodat vrouwen die van boven niet zo rijkelijk l bedeeld zijn, zich niet meer in een te -kleine bikini hoeven te vertonen. Wat de Lampe-col- lectie betreft, kan het zomerse weer een aanvang nemen. Annet Pieters j Matth'aus Passionin Stadsgehoorzaal een onzer verslaggevers )EN De christelijke oratorium vereniging Animo" geeft op dinsdag 6 april een uitvoe- van J.S. Bach's „Matthaus Passion" in de 34 sgehoorzaal. De uitvoering begint om kwart zeven. het concert werken mee: Annette de la Bije aan). Elise Galama (alt), Chris van Woerkom r), Gerard van Dolder (tenor), Cor Niessen Jaap Jan Hunze (bas), Eduard Plagge (viola amba), Ada van der Bent (clavecimbel) en Joop Brons (orgel). Het Noord Hollands Philhar- monisch Orkest zorgt voor de muzikale begelei ding. Het geheel staat onder leiding van Herman de Wolff. Op maandag 5 april wordt een vooruitvoering gegeven. Toegangskaarten voor de uitvoering op 6 april kosten tien gulden. Voor de vooruitvoering is de entreeprijs 8,-. Scholieren, houders van een Cultureel Jongeren Paspoort en een.Pas-65 betalen zes gulden (alleen voor de vooruitvoering). Kaarten voor beiden avonden zijn verkrijgbaar bij de firma C. Bender, Hogewoerd 90, tel. 120097. Wethouder Tesselaar bij de poppenkast van de WKL om het rapport in ontvangst te nemen. WKL: Tachtig mille nodig om werk goed te doen Van een onzer verslaggevers Leiden Wethouder D. Tesselaar heeft gisteren het rapport over de peuterspeelza len en kinderdagverblijven in Leiden, dat is samengesteld in opdracht van onder meer de Werkgemeenschap Kindercentra Leiden, in ontvangst genomen. In het rap port wordt de noodklok geluid voor de kindercentra in Leiden. Elf peuterspeelza len zitten m financiële moeilijkheden. Van slechts twee peuterspeelzalen kan worden gesteld dat de accommodatie voldoende aangepast is. „Het kan ook moeilijk anders", aldus Jan Slats, consulent van de Werkgemeenschap Kindercentra Leiden. „Wanneer je bedenkt dat de peuterspeelzalen die niet in club- en buurthuizen zijn gevestigd, slechts 2.500 subsidie per jaar krijgen. De kin dercentra in de club- en buurthuizen -zijn er overigens niet veel beter aan toe, al hebben ze dan geen huisvestingsplasten. Vaak wordt de zaal ook voor andere doe leinden gebruikt, waardoor deze niet speci fiek voor kinderen kan worden ingericht". De wethouder nam het rapport in ont vangst nadat Corry Kuyt een poppenkast spel in het gebouw van de WKL had opgevoerd, dat niet zozeer voor de aanwe zige kinderen, maar wel voor de wethouder bedoeld was. Zij ging met het spel in op de personeelstekorten die de peuterspeel zalen hebben. Voor elke vijftien kinderen kan één leidster worden aangetrokken, die dan nog vaak in WSW-verband werkzaam Ook de WKL kampt met financiële proble men. Van de 42.000,- subsidie per jaar moeten alle activiteiten en het salaris van de vaste kracht worden betaald. Voorts werkt de WKL met twee WSW-krachten .Als iemand van ons uitvalt, ligt de hele boel stil", zo voorspelt Eveline Idema, voorziterster van de WKL. „Met 10.000,- meer zouden we al aardig geholpen zijn, maar om ons werk echt goed te doen, zouden we twee vaste consulenten moeten aantrekken en die kosten al gauw 80.000,-. Alle kindercentra in Leiden zijn verbonden aan de WKL, die voor de leid sters en ouders cursussen organiseert bouw waar de avond plaats vond). Na de inleiding spitste de ont stane discussie zich toe op de gestelde vraag of de uitbrei ding van C. A. vanuit archi tectonisch opzicht wel verant woord is. De min of meer toe vallig aanwezige directeur van de Leidse vestiging van C. A., de heer Bakema, verklaar de dat de voorgenomen uit breiding van C. A. in de Breestraat in de panden van het Gulden Vlies, van Mak en van de Raad van Arbeid met ten koste zal gaan van het Gulden Vlies, dat architecto nisch gezien als het meest waardevolle beschouwd moet worden. De heer Terwen rea geerde hierop door te stellen dat de logische opeenvolging van de gebouwen met archi tectonische waarde in de Bree straat hierdoor wordt ver stoord. De heer Waal wees er tenslotte nog op dat de aantrekkelijk heid van de binnenstad door de omstreden nieuwe vestiging van C. A. wel wordt verbe terd. heid en de burgeroorlog en het doel van deze actie. De werk groep Leiden heeft een land bouwproject uitgekozen, waar aan het ingezamelde geld zal worden besteed. Het zal worden aangewend voor de aanschaf van eenvoudige landbouwma chines en zaaizaad, waardoor een bijdrage zal kunnen worden geleverd aan de onafhankelijk heid op het gebied van de voed selvoorziening. Momenteel is men wat dat betreft in Angola evenals op zovele andere terrei nen aangewezen op hulp van het buitenland. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Björn Rutger Tunrub, Palmyra Josina d.v. J P A Louner en G. C. van Haestrcgt, Stephaiuc Vmanna Maria d.v. E C. J. Timmers en V C Martina. Allsion Jane d.v. J P Noyes en P. A. Tindall, Ingeborg Petronclla Martina d.v. A. H. W van der Voorn en J M. G van Dorp, Lennart z.v. J. Paauw en A. C de Jong. Overleden: W A. te Boekhorst geb 25 nov 1900 man. H. Zandbergen, geb. 22 aug 1917. echtgenote van W. P Doove. J.M van Egmond. geb. 13 jul 1900. geh.gew mei J. Kranenburg, C. la Lau, geb 19 jun. 1906 man. H Hogenes. geb 4 juL 1905. man. W. Groenendijk, geb. 17 jul. 1893 man. L C van der Holst, geb 28 apr 1930 vrouw. B. Cats, geb 20 juL 1923 echtgenote van G. J M. Hooghwinkel. J. C. van Eek. geb. 25 sep. 1898 man. A. Hoppenbrouwer, geb. 22 nov 1900. geh.gew met: J. H. Pardon. P Boehlee. geb 6 jan 1909. man. A M van Dartel, geb. 10 jun. 1888. geh.gew met B. C. Ie Nobel. L Korsuize. geb 3 (eb 1902 echtgenote van: R. Knetsch Leiden De plaatselijke afde ling van de RKPN organiseert voor het eerst sinds anderhalf jaar een ledenvergadering op maandag 5 april in Eigenzorg aan de Steenstraat in Leiden Aanvang 20 uur. Op de agenda staat o.m. „waarom wij zwe gen". Leiden De vereniging OVE (Ouders van Emigranten) orga niseert zaterdag 10 april een contact-bingo-avond in Holiday Inn. Aanvang 13.30 uur. Leiden Het Leids Kamermu- ziekensemble treedt woensdag 31 maart op bij studentenvereni ging SSR aan de Hogewoerd 108. Het speelt o.m. werken van Bach en Bartok. Aanvang 20.15 uur. Leiden De Wandelkring Lei den organiseert in de maanden mei tot en met augustus dage lijks een molen- en bloemwan- deltocht over 10, 15 en 20 km. Startplaats: VW-kantoor, Sta tionsplein; starttijden: dagelijks van 9-18 uur; inschrijfgeld 2 p.p.; herinnering een bordje van j plateel voorzien van bloemmo- I tief of molen. I Leiden De contactcommissie voor Leiden en omstreken van de gezamenlijke blindenbonden organiseert zaterdag a.s. een bij eenkomst in een zaaltje van speeltuin Zuiderkwartier aan de Anjelierstraat Aanvang 14 uur. Voor een muzikaal onthaal zorgt de groep „De Sleutels". Het zaaltje is te bereiken met de buslijnen 13. 14, 40, 41, 42 en 46. halte Petruskerk. Leiden Toneelgroep Tosti speelt donderdag en zaterdag a.$. „De Fysici" van Durrenmatt in het LAK-theater. Aanvang 20.15 uur. Leiden De Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening organiseert 7 april een voorlich tingsbijeenkomst in de Stadsge hoorzaal. Aanvang 20 uur. Leiden De ruilclub „Konings- kerk" en de Postzegelvrienden organiseert 26 maart a.s. van 10 tot 17 uur een ruilbeurs in het Antonius clubhuis aan de Mare Toegan 1,50. V-s/. Van een onzer verslaggevers LEIDEN "Leiden heeft te nauwe grenzen; het zou financieel gezien veel gunstiger zijn dis de agglomeratie Leiden (Leiden met alle randgemeenten) zoals die nu bestaat en die ongeveer 175.000 inwoners telt tot één grote gemeente samengevoegd zou worden". Deze uitspraak poneerde de Leidse wethouder van ruimte lijke ordening, mr. C. S. J. Waal, gisteravond op het vier de en tevens laatste deel van de Leiden-cyclus die het archi tectonische aspect van Leiden tot onderwerp had. De Leiden- cyclus werd georganiseerd door "Doctrina", onderdeel van de studentenvereniging Minerva. De heer Waal ver leende samen met prof. ir. J. J. Terwen, hoogleraar in de geschiedenis van de bouw kunst, medewerking aan deze avond. De wethouder stipte verder in zijn inleiding aan dat de ongunstige financiële situa tie in Leiden er oorzaak van is geweest, dat de meeste be stemmingsplannen, daterend van. 1960 (o.a. de stadsvernieu wing, de monumentenzorg) nog steeds niet zijn uitgevoerd. Dat is toch niet zo ongunstig geweest, meende hij verder, aangezien men tegenwoordig veel meer waardering heeft voor de architectonische waar de van de binnenstad en men niet meer zo radicaal te werk zal gaan als men vroeger van plan was. In dit verband wees de wethouder ook op de gun stige ontwikkeling van de par ticuliere initiatieven, die door de gemeente met subsidies ge stimuleerd worden (voor het zelf opknappen van oude wo ningen). De heer Terwen wees in zijn inleiding vooral óp het grote aantal waardevolle monumen ten in de Leidse binnenstad, en liet aan de hand van dia's zien dat men niet altijd even gelukkig te werk is gegaan bij de stadsvernieuwing (hij wees o.m. op het zo uit de toon vallende Minerva-Socfeteitsge- Van een onzer verslaggevers LEIDEN Naast de straatcol lecte die de werkgroep Leiden voor Angola aanstaande zater dag in Leiden zal houden voor een opbouwproject in deze voor malige Portugese kolonie, gaat deze groep ook een beroep doen op het wetenschappelijk perso neel van de universiteit de laat ste loonsverhoging af te dragen ten gunste van dit land. Daartoe zal deze week een brief uitgaan. Tot deze actie is besloten door de gunstige resultaten van soortgelijke acties in andere ste den van ons land. Zaterdag straatcollecte Actie .loonsverhoging" voor Angola Daarnaast wordt er zaterdag aanstaande druk gecollecteerd en wordt ook een informatiebul letin verspreid over de toestand in Angola na zijn onafhankelijk- Van een onzer verslaggevers lannffDEN Bij gebrek aan alternatief ,l e"n de gemeenteraadscommissies voor n'rg|mtelijke ordening en volkshuisves- op g gisteravond in meerderheid ak- it 23>rd gegaan met een schetsplan voor juwbouw aan de Langegracht. Het Mat hier om 62 huizen, die voor een IIHl de 198 woningen gaan vervangen bij de renovatiewerkzaamheden in k 1 aden-Noord onherstelbaar bleken en 19Uen worden afgebroken. De rest van °2 woningen die het getal 198 weec rk ejid zullen maken komen op de plaats D de afgebroken huizen aan de Sofia- aat en Julianastraat te staan. gemeenteraadsleden die zich giste- over de plannen bogen waren wei- enthousiast over het comple/ dat meter lang zal worden en zal varië ren in twee tot vier bouwlagen met 16 tweekamers, 23 driekamer- en nog eens 23 vierkamerwoningen. Peters (PvdA) werd al moe bij de ge dachte dat hij er straks langs zal moe ten lopen. Hij vond de plannen geen aanwinst voor de binnenstad. Ook Houtman (SGP) en Beijen (PPR) had den bezwaren tegen het massale karak ter van de te plegen nieuwbouw. Zij vroegen zich af of het geheel geen beter aanzien te geven zou zijn door het bouwen van wat dakkapellen. Volkshuisvestingswethouder Verboom wees echter op de financiële consequen ties van deze verfraaiing en werd hierin bijgevallen door een vertegenwoordig ster van de inspraakgroep van de be trokken bewoners. „Wij zijn tevreden met dit plan, omdat in deze opzet een zo laag mogelijke huur uit de bus komt. Wij willen een betaalbare huur. U moet er rekening mee houden dat we uit woningen komen van 90 gulden per maand en dat we hier toch al huren zullen moeten* gaan opbrengen die ver boven de 200 gulden uitgaan." Zij pleit te er dan ook voor beslist geen kosten verhogende wijzigingen in het plan aan te brengen. Integendeel. De vertegen woordigster van de bewoners drong er nog eens bij de wethouder en plannen makers op aan liever uit te gaan van een huur die rond de 240 gulden per maand ligt dan van 300 als gemiddelde voor de woningen, omdat de huurprijs in de praktijk toch wel hoger uit zal vallen. De 'wethouder zegde toe al het mogelij ke te doen om de huur zo laag mogelijk S^lIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||tl||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||^ '9ie| (et bouwplan Langegracht. Aanblik vanaf de Pelikaanstraat. te houden. Naast de reeks van subsidies en bijdragen die gelden voor de lage inkomensgroepen zal op deze woningen waarschijnlijk ook nog een speciale re geling van toepassing zijn waardoor financieel gezien zal kunnen worden voorkomen dat uiteindelijk anderen dan de mensen voor wie deze huizen bestemd zijn hun intrek in de huizen zullen gaan nemen. Na deze mededeling en de informatie over de tevredenheid van de bewoners konden de raadsleden zich aarzelend met het plan verenigigen, waarbij het CD A-raadslid Bosch eigenlijk de me ning van ieder vertolkte toen hij stelde: „Ik ben niet verrukt, maar omdat dit de enige betaalbare mogelijkheid blijkt te zijn en er dus alternatieven ontbre ken, ga ik maar akkoord."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3