Staatsgreep Argentinië: Peron weg Commissie-Donner krijgt geheime gegevens van Lockheed PAT,ETS VAN LIBANESE PRESIDENT ONDER VUUR Geen geloof in vijfjarige loonstop CARAVAN Nachtdienst ontgomery overleden W eer steun voor nge werklozen geëist Water, licht en gas in Leiden 320 duurder MINISTER BOERSMA: 'ScidócSouxcuit Woensdag 24 maart 1976, 66e jaargang no. 20383 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND lapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden-* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune lenties (excl BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Pools tv-spel „Nachtdienst" op Ned. I om 20.00 uur. Korte film Rijksweg 58 om 21.00 uur. Re sultaten Alma Ata om 23.20 uur. Ned. II om 19.05 uur „Help!" Om 19.30 uur Kenmerk met mi litarisme en bewapeningswed loop. Om 20.30 uur Drie keer Midden-Oosten. Nog vrij zonnig. Droog en vrij zonnig, maar ook enkele wolkenvelden, vooral in het noord-oosten van het land. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Maxima van vier graden in het Waddengebied tot acht graden in het binnenland. Morgen: Zon: 06.31 19.02 Maan: 04.03 - 13.50 Schev. hoogw.: 11.29- laagw.: 6.^0 19.39 ÏTON Veldmaarschalk burggraaf Lord Montgomery, de held van de Tweede Wereldoorlog en wellicht de grootste militair sinds de hertog van Wellington, is vanochtend op rige leeftijd overleden in zijn woning in Isington, een dorpje ometer ten zuiden van Londen. jomery, één van de laatste nog levende grote militaire leiders Tweede Wereldoorlog, was al enkele jaren bedlegerig. Hij iet militaire eer worden begraven in Windsor. (Zie ook pag. BUENOS AIRES, (RTR/AFP) - President Maria Estella Peron van Argentinië is van morgen vroeg door de strijdkrachten afge zet en uit de hoofdstad weggevoerd. Zij is overgebracht naar een buitenverblijf aan de voet van de Andes, waar zij huisarrest heeft. Zij heeft nog geprobeerd uit het land weg te komen, toen de'militairen de coup, die al enkele weken werd verwacht, tot uitvoering brachten. Zij trok zelfs haar revolver toen zij door luchtmachtmilitairen werd omringd, maar zij werd ontwapend. De president had kort na vijf uur Europese tijd het regeringspaleis per helikopter verla ten, schijnbaar op weg naar haar residentie in de voorstad Olivos. Maar zij gaf haar piloot opdracht uit te wijken naar het ge meentelijke vliegveld, in de hoop naar het buitenland te kunnen ontkomen. Maar daar werd de helikopter opgewacht door lucht machtmilitairen, die de 45-jarige weduwe van wijlen Juan Peron in een F-28 van de luchtmacht wegvoerden. De strijdkrachten, onder leiding van een militaire junta, hebben alle macht aan zich getrokken. Zij hebben een beroep op de bevolking gedaan om rustig te blijven. Alle openbare bijeenkomsten zijn verboden en tegen betogingen zal streng worden opgetre den. De ministeries hebben militaire leiders gekregen en de centra van de grote steden zijn door gewapende troepen bezet. Voor aanstaande Peronisten, waaronder verschei dene vakbondsleiders zijn aangehouden. Verwacht wordt dat de opperbevelhebber van het leger, de gematigde generaal Jorge Videla, voorlopig het presidentschap zal waarnemen. Deze had eerder, tijdens een optreden tegen linkse guerilleros, een beroep op de regering gedaan een eind te maken de nationale crisis en het geweld. De Peronistische vakbonden hebben een sta king voor onbepaalde tijd afgekondigd. itiiiilVK M Betogers voor het presidentiële pa leis in Buenos Aires, terwijl mevrouw Peron in een helikopter het paleis verlaat (zie boven het paleis). ECHT (ANP) Het NW- irencontact vindt de ver- ran de interimregeling lige werklozen met zes nden onvoldoende en in met de beloften die mi- r Boersma aan de jongere- anisatie van het NW heeft gaf het NW-jongerencon- gisteren als voorlopig com- aar op de notitie over de Iwerkloosheid van minister sma (sociale zaken) die' idag in Den Haag ver in. In hun reactie tonen de -jongeren er zich verbolgen dat het beleidsvoornemen minister Boersma om de lijke arbeidsplaatsen in vas- n te zetten niet wordt uitge- d. Negenhonderd jongeren het afgelopen jaar een baan gehad jn het welzijnswerk of in overheidsdienst in het ka der van de interimregeling. Be halve deze omzetting willen de NW-jongeren uitbreiding van de interimregeling in de techni sche en administratieve beroe pen, zodat ook leerlingen van de LTS-en en MAVO's ervan ge bruik kunnen maken. nje De militaire gouver- van Madrid heeft de von- en bekrachtigd tegen negen in se officieren, leden van ondergronds Democratisch aire Verbond. Veertien da geleden had een krijgsraad cht kapiteins en een majoor ïngenisstraffen opgelegd tweeëneenhalf tot acht jaar. legen officieren hadden vol de militaire rechter samen- voren tegen de staatsorde, negen ontkenden dit en zei alleen te hebben geijverd democratische hervormin- in hun land. Hulpkrachten in detailhandel sociaal kwaad" UTRECHT (ANP) Hulpkrach ten in de detailhandel zijn een .sociaal kwaad'. Ze werken niet langer dan twaalf uur per week, de werkgever betaalt hun minder dan het minimumloon Ze zijn dus goedkoop en becon curreren op oneerlijke wijze de andere werknemers in de de tailhandel. Dat stelt Mercurius, de diensten bond van het NW, in de jong ste editie van zijn blad. Volgens een eind vorig jaar verschenen rapport van het economisch in stituut voor het midden- en kleinbedrijf bestaat het perso neel bij het grootwinkelbedrijf in Nederland voor 60 procent uit vaste hulpkrachten. De dienstenbond wil dat hieraan een eind wordt gemaakt. Niet alleen omdat de hulpkrachten een bedreiging vormen voor de vaste werkkrachten, maar ook omdat hulpkrachten - meestal scholieren - tegen zichzelf in bescherming moeten worden ge nomen. Strenge lente Op het bejaarde Haagse Binnenhof, waar ongetwijfeld tijdens grafelijke lentefeesten anno 1500, is gezongen van „de winter is vergangen", scher pen nu de ijskristal len de contouren aan van de sierlijke fontein. De winter is vergangen, maar de jeugd van tegen woordig zal later nog eens spreken van de strenge len te van 1976. Maar gelukkig, het wordt warnier en eens zal toch de dag komen, dat net ijs van de fontein verdwijnt en verschijnt in de coupes op de ter rasjes, om in plaats van ongemak, lafe nis te bieden aan mensen, die zich koesteren in een zon, die weldoende rondgaat. DEN HAAG (ANP) In Leiden zal men dit jaar rekening moeten houden met een forse tariefsstijging van gemiddeld 320 gulden voor gas, water en elektrici teit. Andere dure gemeenten zijn: Wad- dinxveen (290 gulden duurder) Schiedam (330 gulden duurder) en Delft. Vorig jaar kwam een gezin na optelling van de posten gas, water en elektriciteit gemiddeld aan een bedrag aan kosten van 1200 gulden. In 1976 zal men er gemiddeld 1430 gulden aan kwijt zijn, een stijging van 230 gulden. Konsumenten Kontakt kwam aan deze cijfers door de tariefsstijgingen van 41 gemeenten in Ne derland (5 miljoen inwoners) met elkaar te vergelijken. Uit het onderzoek blijkt dat de overheid zelf niet voorop loopt bij het bevechten, van de prijsstijgingen. De tariefsstijgin gen van water (12%), aardgas (19%) en elektriciteit (21%) overtreffen ruim schoots de gemiddelde stijging van de kosten voor het levensonderhoud. Den Haag/Washington (ANP-Reuter-AP) Naar verwachting kan nog deze week de overeenkomst tussen de Nederlandse regering en het Amerikaanse ministerie van Justitie getekend worden over het verstrekken van de nu nog geheime ge gevens in de Lockheed-affaire. Deze zul len dan ter beschikking van de commis- sie-Donner worden gesteld De gegevens komen enerzijds uit de openbare en geheime zittingen van de commissie-Church, anderzijds krijgt de commissie-Donner de beschikking over de geheime gegevens van de Amerikaan se Beurscommissie. In de overeenkomst zal Nederland waar borgen moeten inbouwen voor geheim houding, onder meer met het doel indivi duele personen te beschermen. De Ame rikaanse onderminster van Justitie heeft in een eerder stadium laten weten, dat de vertrouwelijkheid gewaarborgd dient te worden „totdat de buitenlandse juridi sche onderzoekscommissie heeft beslist dat zij een strafrechtelijk onderzoek wil instellen tegen een bepaalde persoon". Mochten enige strafbare feiten rond Lockheed-dollars in de beginjaren zestig aan het licht komen, dat zal wat Neder land betreft toch geen vervolging meer worden ingesteld, wegens verjaring. Een formele vervolging zou wel mogelijk zijn voor latere transacties.". Amerika heeft inmiddels ook een over eenkomst met Japan gesloten over het beschikbaar stellen van Lockheed-gege- In Italië heeft de Lochkeed-zaak overi gens een verrassende wending genomen. Acht prominenten, waaronder de vroege re chef-staf van de luchtmacht, die be schuldigd waren van het aannemen van steekpenningen, zijn inmiddels beschul digd van afpersing van Lockheed. In de Eerste Kamer heeft mr Van Riel (WD) de vraag gesteld, of de Lockheed- affaire van bepaalde zijde wellicht wordt opgeblazen om een nieuw uitgangspunt te krijgen voor acties tegen de aanschaf van de F-16. HILVERSUM (ANP) Minister Boersma (Sociale Zaken) gelooft niet in de bereidheid van de Nederlanders om een vijf jaar durende loonstop te aanvaarden. Uit een onderzoek van de NCRV- televisierubriek Hier en Nu blijkt, dat 58 procent van de Nederlanders een langdurige loonstop zou accepteren om de overheidsuitgaven voor sociale en gemeenschapsvoorzieningen op peil te houden. Minister Boersma noemt de enquête interessant, maar betrekkelijk. „Wat zou er gebeuren als de werknemers de stop daadwerkelijk zouden mer ken", meent de bewindsman. Harde en onaan trekkelijke maatregelen zijn nodig met als doel de bestrijding van de werkloosheid, maar er zal een beetje ruimte moeten overblijven voor groei van het besteedbaar inkomen". Uit de NCRV-enquête blijkt, dat 54 procent van de ondervraagden liever een ingreep in de lonen dan in de collectieve uitgaven zou zien. Slechts 29 procent meent dat de collectieve uitgaven moe ten dalen. BEIROET Linkse strijd krachten zijn vannacht de aan val op het paleis van president Franjieh begonnen. Van twee kanten werd het paleis, dat ten oosten van de hoofdstad Bei roet ligt, onder vuur genomen. De Libanese president bevindt zich al twee weken in het pa leis. Hij weigert af te treden en het bestuur over te dragen aan generaal Aziz Achdab, die veer tien dagen geleden aankondig de de macht te hebben overge nomen om de weg vrij te ma ken voor hervormingen in het land. Aan het politieke front in Liba non is nog steeds geen duidelijk heid. Libanese politici hebben de afgelopen dagen geprobeerd de strijd een halt toe te roepen door president Franjieh tot af treden te dwingen. Maandag werd een vage politieke formule bekendgemaakt, volgens welke Franjieh in de gelegenheid wordt gesteld zonder gezichts- Een beeld van de verwoesting in de Moslimwijk Moura- bitoun in Beiroet, die door falangisten onder vuur werd genomen. verlies te vertrekken. De leider van linkse Moslimbeweging, Ka- mal Joenblatt, heeft al laten we ten de formule niet te zullen accepteren. Hij zal ook niet deelnemen aan door Syrië gelei de bemiddelingspogingen. Aan gezien de milities die thans te gen de christenen oprukken on der zijn politieke invloed staan, zou zijn standpunt alle pogingen om met politieke middelen .een einde aan het conflict te maken, kunnen dwarsbomen. Overheid heeft ruim 100 adviseurs (ANP) - De departementen DEN HAAG verschillende -ar, hebben tezamen de beschikking over 105 betaalde adviseurs. Dit heeft premier Den Uyl gis teravond geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede- Kamerlid Terlouw (D '66). Het gaathier om adviseurs, wier werk een min of meer perma nent karakter draagt Hun func- .tie blijkt niet uit de opsommin gen van de departementale per soneelsformaties, zoals deze elk jaar met de rijksbegroting op prinsjesdag gepubliceerd wor den. In het antwoord zijn de adviseurs, die niet als ambte naar beschouwd worden, met naam en toenaam bekend ge maakt Ook is hun functie aan gegeven. De financiële vergoe dingen zijn niet openbaar ge maakt Daarvan mogen de ka merleden alleen vertrouwelijk kennis nemen. Stemerdink: Twijfel over tegen-orders F-16 ongegrond DEN HAAG (ANP) Volgens staatssecretaris Stemerdink van defensie is er geen reden om te menen dat General Dyna mics zich niet zal houden aan de afspraken over het plaatsen van tegen-orders voor de bestel ling van de 16 door Neder land. Hij sprak gisteren in de Tweede Kamer de verwachting uit dat de effecten op de werkgelegen heid overeen zullen komen met de aanvankelijke verwachtingen dienaangaande. De staatsecreta ris beklemtoonde dat ook klei nere, gespecialiseerde bedrijven zoveel mogelijk bij de uitvoe ring van de compensatie orders, zullen worden betrokken. Onverwachte zege Reagan RALEIGH, (AP/UPI) Na vijf achtereenvolgende nederlagen bij voorverkiezingen in Amerikaanse staten heeft de conservatieve Republikeinse kandidaat Ronald Reagan onverwacht de overwin ning behaald in Noord-Carolina. Ndat de stemmen waren geteld, had Reagan een voorsprong van 52 tegen 46 procent voor Ford. Reagan bereidt zich thans voor op een grote rede voor de televisie. Bij de Democraten bejaalde Jimmy Carter zijn vijfde overwinning. .Hij behaalde 54 procent van de Democratische stemmen en ver-, sloeg daarmee gouverneur Wallace overtuigend (35 pet). Senator Jackson en de vooruitstrevende Democratische kandidaten behaal den slechts geringe stemmenpercentages. ADVERTENTIE VRIJDAG 26 MAART Voorprogramma: KNACK Stadsgehoorzaal Leiden Voorverkoop; De Witte Kiosk, Hoge Woerd 11, tel. 071- 149822. Kaarten 12,50. Aan de zaal 15.- AANVANG 20.00 UUR

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1