KNOBEL VERWIJT TRAINERS EN BESTUREN GEBREK AAN VISIE Voor springruiters geldt: nu of nooit naar de Spelen Jan Notermans technisch directeur van FC Groningen „Het is voor mij een onhoudbare situatie" Linemayr floot partijdig" Geen kans op drie clubs in fEFA Cuptoernooi KRITIEK DRESSUUR- EN MILITARYRUITERS 19 WOENSDAG 24 MAART 1976 LEIDSE COURANT pagina 15 IIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl EDINBURGH De wis selwerking tussen clubs en vertegenwoordigende elftallen. De verhalen die daarover de afgelopen ja ren zijn geschreven, zou den, indien gebundeld, een dikke pil opleveren. Gisteren werd daaraan het Schotse Edin burgh, waar Jong Oranje vanavond zal trachten Schotland zich te plaatsenvoor de halve fi nale van het Europees kampioenschap voor lan denteams, een nieuwe hoofdstuk toegevoegd, ditmaal gedicteerd door George Knobel, op de iop af twintig maanden het technisch opperhoofd van de KNVB De bondscoach: „Die jongens kunnen er ook niets aan doen dat ze hier zitten en dat ver vacht wordt dat ze de halve finale bereiken. Ze zullen straks allemaal hun stinkende best doen maar het zijn natuurlijk niet allemaal jongens die net legen het a- elftal aanleunen. Laten we elkaar even recht in de ogen kijken. In Nederland lopen op het ogenblik tenminste Alsof George Knobel wil zeggen „tot hier en niet verder". Hij is nogal ontevreden over de gang van zaken met betrekking tot vertegenwoordigend^ elftallen. vijf a zes spelers rond die ik hier best had kunnen gebrui ken". Als gevolg van een aantal af spraken met de vaderlandse topclubs, kan Knobel tegen Schotland niet beschikken over spelers als Michel van de Kor- put, Henk van Leeuwen, Wim Rijsbergen, Jan Peters, Frans Thyssen en Adrie van Kraay. Waardoor Knobel in Edinburgh een ploeg het veld in moet stu ren die in beginsel niet zijn ei gen keus is. Knobel: „Ik heb zelf aan de andere kant van de lijn gewerkt, toen ik nog bij Ajax zat. Nie mand behoeft mij dus te vertel len dat de clubbelangen erg groot zijn. Daarom heb ik er vook alle begrip voor dat een club als PSV in dit stadium liever geen spelers afstaat. Za terdag speelt PSV tegen Ajax woensdag tegen St. Etienne. Geen haar op mijn hoofd heeft er dan ook aan gedacht spelers 'van PSV uit te nodigen, op Har ry Lubse na. Er zijn echter grenzen. Iedereen moet voor zichzelf maar uitmaken welke clubs ik hier bedoel, maar er zijn verenigingen die in feite nauwelijks een been hebben om op te staan om te weigeren spe lers uit te lenen aan Jong Oran je. Indien sommige degradatie kandidaten eenzelfde politiek hadden gevoerd als de meeste topclubs, had ik deze wedstrijd zonder te spelen gewonnen moe ten geven om de doodeenvoudi ge reden dat ik zonder de steun van Go Ahead en MW nooit een behoorlijk elftal op de been gekregen zou hebben". „Wat dat betreft heb ik waarde ring voor Boskov van FC Den Haag. Met hem was de afspraak gemaakt dat ik zonder spelers van Den Haag naar Schotland zou gaan. Meteen na de uitscha keling tegen West Hem liet Bos kov me echter weten dat ik wat hem betreft met het selecteren mijn gang mocht gaan". George Knobel verwijt de club- trainers en clubbestuurdeftn vooral gebrek aan visie. „Dank zij die tweede plaats in~Mun- chen worden overal in Europa Nederlandse clubs gevraagd om als sparring-partner te funge ren. Daar zijn forse bedragen mee gemoeid. Niemand schijnt zich echter te realiseren dat die situatie snel kan veranderen. Zodra het Nederlandse voetbal afglijdt, is het gedaan met al die invitaties, met als gevolg dat een forse brok inkomsten gedeelte lijk wegvalt In feite snijdt een aantal clubs zich dus in eigen vingers met die halfslachtige houding waar het het afstaan van spelers voor vertegenwoor digende elftaliën betreft". Knobel is realist genoeg om te erkennen dat de problemen in de wisselwerking wel tot in lengte van dagen zullen blijven bestaan. Een pasklare oplossing ligt in ieder geval niet in het verschiet. Knobel: „Laten we dan eerlijk spel spelen en tegen de UEFA zeggen dat we voor taan niet langer met KNVB- teams aan allerlei toernooien willen deelnemen. Dat Neder land zich slechts op het niveau van club voetbal wil bewegen. Maar nee, een dergelijke konse- kwente houding is er niet bij. Tegen de tijd dat Nederland naar Argentinië moet, kunnen er in het belang van het totale Nederlandse voetbal weer aller lei noodgrepen uitgevoerd wor den. In de tussenliggende perio de telt het belang van het Ne derlands elftal, en alles wat daarna nog komt, niet meer mee. Dan zijn het ineens de clubbelangen die de boventoon voeren, zonder dat van een re delijke wisselwerking sprake is. Vertegenwoordigende elftallen zullen daardoor altijd een vijfde wiel aan de wagen blijven. Voor mij een onhoudbare situatie". Een slotopmerking van Knobel die nauwelijks voor tweëerlei uitleg vatbaar is. „Conclusies trekken jullie zelf maar" zei hij geprikkeld Rob Hartog Jan Notermans weer in voetballand terug. GRONINGEN De eerste divisieclub FC Gronin- gen heeft Jan Notermans benoemd als opvolger van Wim Beltman. De huidige technisch directeur kan door ziekte zijn functie niet naar behoren vervullen- In onderling overleg hebben Groningen en Beltman besloten uiteen te gaan. Jan Notermans (43) treedt officieel per 1 juli in dienst, maar- begint vanaf heden met de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen. F.C. Groningen wil de structuur van de vereniging aanpassen en denkt aan een tweehoofdige leiding, bestaande uit Jan Notermans als technisch directeur en de heer A. Jans als financieel, commercieel, algemeen organiserend directeur. De training van het eerste elftal blijft in handen van Toon Goudhart Jan Notermans bracht het als actief voetballer (Go Ahead en Fortuna 54) tot 25 interlandwedstrijden. Hij behaalde de oefen- meestersdiploma' van Duitsland en Nederland. Als trainer was hij werkzaam bij Arminia Hannover, Arminia Bielefeld en Go Ahead Eagles. )OK PROTEST VAN HAJDUK .LIT Had juk Split, de kampioen van Joego slavië die door PSV werd uitgeschakeld in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, heeft bij de Europe se Voetbal Unie (UEFA) een protest ingediend tegen de Oostenrijkse scheidsrechter Erich Line mayr. In een brief aan de UEFA schrijft het bestuur van de Joegoslavische club, dat Linemayr Hajduh tegen PSV een duidelijke strafschop heeft onthouden bedoeld wordt de overtreding van Stevens tegen Surjak kort voor het einde van normale speeltijd waardoor de zwakste ploeg de halve finales bereikte. De scheidsrechter heeft erg partijdig gefloten, aldus de brief van Split aan de UEFA. KNVB-secretaris Jan Huybregts: „Aan het begin van het seizoen wordt het aantal inschrijvingen per land bepapld. Nederland staat op de lijst met twee clubs. Voor het geval landen afvallen moet geloot worden tussen Rusland, Roemenië, Honga- „ïiihc mair "je en Zwitserland. Nederland staat daar niet bij", tie ra plaats van twee clubsmag KNVB_ dfe a, jarenlang strijdt tegen deze aschrijven voor de. UEFA-Cupcompeti- onbillijkheid, heeft goede hoop in 1976 (voor het I tie nihil. seizoen 1977—78) drie plaatsen te kunnen claimen. (Van onze sportredactie) Den Haag De KNVB acht de kans, at Nederland het nieuwe seizoen met [Manager Mee verlaat Arsenal I Londen Bertie Mee, de manager van de Engelse eerste I divisieclub Arsenal, zal aan het eind van dit seizoen de vereniging verlaten. I Mee is dan precies tien jaar manager van de Londense voetbal- I club geweest. In die periode won hij met Arsenal in 1970 de I Jaarbeursstedenbeker (de huidige UEFA-beker) en een jaar later behaalde hij de in Engeland bijna unieke „doublé" het kam- I pioenschap en de FA-cup. In 1968 en 1969 won Arsenal onder I leiding van Mee de League Cup. I Voordat Bertie Mee in 1966 Billy Wright als manager opvolgde, I was hij zes jaar fysiotherapeut van de vereniging. Hermens mijdt halve marathon (Van onze sportredactie) DEN HAAG Montreal is de reden dat Jos Hermens op het laatste moment heeft besloten af te zien van deelneming aan de internationale halve marathon, zaterdag in Den Haag. Aan de organisatoren heeft hij laten weten voorlopig de voorkeur te. geven aan de baan. „Voor het laatst", aldus organisator Harm Hendriks. „Na Mont real wil hij zich gaan uitleven op de superlange afstand. Tot mei zal Hermens zich rustig houden. Hij is een beetje angstig yoor de weg met het oog op blessures." Hermens zal dus ook niet starten in de Zilveren Molenloop op 3 april in Leiden, welke geruchten de ronde deden. Wereldrecords Stepanskaja ALMA ATA Tijdens de Russische schaatskampioenschappen in Alma Ata heeft Galina Stepanskaja een wereldrecord op de 3000 meter gevestigd. Zij maakte een tijd van 4.31.00, bijna tien seconden sneller dan haar eigen oude record (4.40.59). Zij verbeterde ook het wereldrecord puntentotaal van de vierkamp. Met 173.811 bleef zij 2 1/2 punt onder de 176.486 die Sylvia Burka bijna twee weken geleden in Inzeil bijeen reed. GEPLAATST BREDA Het Nederlandse UEFA-team (16 t/m 18 jaar) heeft zich geplaatst voor de eindronden van de UEFA-toemooi, door gisteren in Breda met 1—0 te winnen van Ierland. De wedstrijd Ierland—Nederland op 3 maart was geëindigd in 0—0. Het enige doelpunt werd vlak voor de rust gescoord door de PSV-speler Ton Wouters. Er waren 550 toeschouwers. In juni gaat de Fransman, Alain Colas, die in 1972 de race won, met deze enorme boot deelnemen aan de single han- ded-race, waarin ook de Neder lander Gerard Dijkstra vaart Dit zeventig me ter lange schip, de „Club Medi- terranee", met vier zeilen, zal Colas alleen moeten beman nen. Een onge looflijke, zelfs ongeloofwaardi ge taak. AMSTERDAM „Als er ooit een kans is geweest om een ploeg springruiters naar de Olympische Spelen te krijgen is het nu wel". Dit verklaarde Ben Arts, vice-voorzitter van de Ne- derlandsche Hippische Sport bond (NHS), tevens voorzitter van de federatie van springrui ters en chef d'équipe bij grote wedstrijden. „We hebben momenteel de beschikking over zeker zes toppaarden en ook aan goede ruiters is er geen gebrek". Voor een eventuele Olympische equipe komen als voornaamste gegadigden in aanmer king: Anton Ebben (met Jumbo Design), Johan Heins (Romantico S), Hans Hom (Codex en Winnetou)l Henk Nooreri (Grande Giso en Pluco), Harry Wouters van den Oudenweyer, Peter Diks en Rob Eras. Het Nederlandsch Olympisch Co mité heeft als algemene norm voor af vaardiging naar Montreal bij de sprin gruiters gesteld een redelijke kans op het bereiken van een plaats onder de eerste tien ruiters (individueel) en een redelijke kans op het bereiken van een plaats onder de eerste acht landen (teams). Voor de military is dat respectievelijk twaalf en acht en voor de dressuur twaalf en vijf. De beslissing over uitzending van een Protest Dressuurruiter John Swaab uit 's-Gra- venland liet tijdens dit te Amsterdam gehouden symposium een heftig protest horen tegen de normen die het Neder lands Olympisch Comité heeft opgesteld voor de dressuur om in aanmerking te komen voor uitzending naar de Olympi sche Spelen. John Swaab: „De eerste keer dat ik de eisen van net NOC onder ogen kreeg, heb ik me heel erg fel verzet. Als een eis gesteld wordt, moet die redelijk zijn. Of, als de overtuiging bestaat dat het beter is dat geen Nederlandse dressuurruiters naar de Spelen gaan, moet dat gewoon verteld worden. Het is ook niet redelijk als iemand tegen mij zegt dat ik tien mille kan verdienen door Ard Schenk in een wedstrijd te verslaan. Over indivi duele uitzending wil ik helemaal niet praten maar deelneming door een lan denploeg is reëel. Zevende of achtste is bereikbaar voor Nederland. Maar een redelijke kans om als vijfde te eindi gen....? De mensen die denken dat zoiets mogelijk is, snappen van de hele dres suur totaal niets". De situatie is zo dat van de honderdder tig landen die aan de Olympische Spelen deelnemen, misschien tien naties een team van drie dressuurruiters kunnen samenstellen. Ik ben van oordeel dat je als land heel gelukkig moet zijn als je tot die tien behoort Ik snap niet dat de mensen van de technische commissie, toen zij op bezoek waren bij het NOC, niet onmiddellijk fel verzet hebben aan getekend tegen de normen. Ik geloof dat de technische commissie voor de dres suur een hele slechte pleitbezorger is geweest Van het NOC kun je niet ver wachten dat het tot in alle details van elke sport op de hoogte is. Daarom laat dat comité zich voorlichten door ex perts". „Van wat er nu gebeurd is, word ik doodziek. In dit geval zou de Nederlandse Hippische Sportbond moeten ingrijpen. Maar als ik mij 'zou beklagen bij de bond, krijg ik te horen dat de normen een zaak zijn van de technische commissie. Protes teer ik bij die technische commissie, dan ga ik helemaal niet meer mee naar Mont real. Toch is het goed dat het normenbe- leid eens aan de orde wordt gesteld". Klasse Vice-voorzitter van de NHS en chef d'e- quipe van de springruiters, Ben Arts, die bij de besprekingen van de NHS met het NOC aanwezig was, kon de kritiek van John Swaab niet delen. „Het bestuur van de NHS zal wel gek zijn om het advies van de technische commissie, die bestaat uit specialisten, naast zich neer te leggen. Ik zie ook niet in welke voorzitter, laat staan welke vice-voorzitter, de mening van daartoe aangetrokken specialisten in de wind zal slaan". „Voorts ben ik er helemaal niet zo van overtuigd dat de Nederlandse dressuur- ploeg onmogelijk aan de gestelde normen kan voldoen. Bij de vorige spelen, in München hebben de dressuurrijders deel neming geforceerd. Ze kregen een kans. De springruiters zijn in 1972 tot de con clusie gekomen dat deelneming geen haalbare kaart was. Ebben was toen geblesseerd en daardoor was Johan Heins de enige overgebleven kandidaat Hij zei toen: „Dat paard van mij is pas twee jaar in de sport en is nog niet toe aan dergelijke zware wedstrijden". Dat noem ik grote klasse bij een sportman. De dressuur staat er momenteel welis waar rooskleuriger voor dan lange tijd het geval is geweest Maar dan denk ik daarbij nog lang niet aan deelnemen aan de Olympische Spelen". Ruiter van het jaar Maarten Jurgens uit Nijmegen zette zich eveneens af tegen de pleitbezorging van de NHS, waarbij nie mand uit de sector military vertegen woordigd was,, bij het NOC. Maar hij stelde tevens vast dat de eis in de tak van sport die hij beoefent, kans op klas sering bij de eerste twaalf ruiters, reëel IJshockey- ploeg weggespeeld AARAU Het Nederlands ijs- hockeyteam, dat uitkomt in de B-groep van het toernooi om het wereldkampioenschap verloor gisteren in Aarau met niet min der dan 81 van Roemenië. De tussenstanden waren 0—3, 1—1, 04. Het enige doelpunt kwam op naam van Jack de Heer. Nederland kreeg twintig straf- minuten, Roemenië vier. Noorwegen versloeg Japan met 3-2. Leiding behouden ANDORRA Eddy Merckx heeft in de tweede etappe van de Catalaanse week de leiding in de algemene rangschikking behouden. In de rit van Torello naar Andorra over 167 kilome ter legde hij met een achter stand van twaalf seconden op de Italiaan Giuseppe Perletto beslag op de tweede plaats. Zijn voorsprong in het algemeen klassement op de Spanjaard Gonzalo Aja bedraagt zeven se conden. Resultaten van koersen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de gisteravond in Hilversum gelopen koersen zijn: Chitenayprijs (2440 meter): 1. Nancy Baker (R. Pools) Lentetijd 1.24,9; 2. Meritus; 3. nobel. Toto: winnend 4,20, plaats 1,70 4,80 2,90, koppel 39,50, trio 387,40. Charliepreijs (eerste afdeling, 2000 meter): 1. Lady Lyric (J. Verhoeve) 1.24,2; 2. Lenis Careless; 3. Nachte gaal K, toto: winnend 8,30, plaats 2,30 1,90 1,60, koppel 15,80, trio 119,70. Chambordprijs (2000 meter): 1. Ostar Zuidvelde (J. Wagenaar) 1.25,0; 2. Ormosa; 3. Oscar Prise. Toto: win nend 2,00, plaats 1,50 3,70 1,80, kop pel 38,10. Cherierprijs (2440 meter): 1. Karei Bond (G. Knaven) 1.24,1; 2. Mission; 3. Manfred. Toto; winnend 5,30, plaats 4,40 3,50 1,70, koppel 86,10, trio 224,50. Craponneprijs (1600 meter): 1. Myrly Terraise (W. Goedhart) 1.19,8; 2. Lee Rodney; 3. Koncorde. Toto: winnend 1,80, plaats 1,60 1,80, koppel 3,40. Costarosprijs (2000 meter): 1. Karol Hagheweyde (R. Pools) 1.22,3; 2. Jas- ji; 3. Lady Baker. Toto: winnend 8,10, plaats 3,00 4,50 2,90, koppel 169,30 trio 7326.70. Chateaubriantprijs (2020 meter, ike hollandia niet gestart): 1. Hit Parade (mevr. G. Bakker) 1.20.5; 2. Karei Duke; 3. Kid Eemshom. Toto: win nend 4,10, plaats 1,80, 1,70 1,30, kop pel 15,60. Contresprijs (2920 meter, Mary Hol landia niet gestart): 1. Nilson (B. J. Wagenaar) 1.27.2; 2. Libre van Voor- ne; 3. Mack Wickesteyn. Toto: win nend 1,90, plaats 1,50, 1,20 2,10, kop pel 4,30, trio 56,70. Charlieuprijs (tweede afdeling, 2000 meter, met autostart): 1. Nancy uit Laren (J. van Dooyeweerd) 1.22.2; 2. Nelson Kitty; 3. Leny Noorlandia Toto: winnend 1,70, plaats 1,60 1,50 2,60, koppel 6,10. Totali sa tor-omzet 387.207.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15