C.D.A.-program geeft kans aan tweede kabinet-Den Uyl £eidóe6omcmt Geen toezeggingen stimulering bouw Marine helpt scheepsbouw aan werk Smith verwerpt Brits voorstel SPOORWEGEN MOETEN ZUINIGER AAN DOEN MENSELIJKE WAARDEN ZIJN IN HET GEDING reen vertrekpremie oor Surinamers MONTY VAN EL ALAMEIN MAAKTE EINDE AAN DUITSE TANK-MYTHE Nazi's staken Rijksdag in brand j fOENSDAG 24 MAART 1976 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) lEN HAAG Het CD A-program verzet zich niet ;en een voortzetting volgend jaar van de huidi- regeringscoalitie. Dat verklaarde prof. dr. B. loudzwaard, voorzitter van de CDA-program- lissie, gisteren bij de presentatie van het ntwerp-CDA-program. Dit ontwerp geldt voor de olgende regeringsperiode. Het zal in de komende aanden in KVP, ARP en CHU worden bespro- en en worden vastgesteld tijdens een congres jn het CDA op 10 en 11 december in Den Haag. hema van het ontwerp-program is: De mens leeft iet van brood alleen. Onvoldoende komt in de uidige samenleving tot gelding dat de mensen .frantwoordelijkheden dragen tegenover elkaar' m n dat zij samen tegenover God verantwoordelijk ■([jn voor de instandhouding van de schepping. De ensen zullen meer kansen moeten krijgen om unen verantwoordelijkheden te dragen. Bezorgd agen wij ons af, aldus het ontwerpprogram, of de economische groei en de welvaart niet op n wegzakkende bodem hebben gebouwd. Grond stoffen en energie worden schaarser, het levensmi lieu is op vele punten beschadigd en het lot van de armste landen heeft nauwelijks verbetering ondergaan. De onderlinge menselijke verhoudin gen zijn verhard. Ook binnen onze grenzen stellen mensen zich gemakkelijker dan ooit in bunker stellingen tegenover elkaar op. Voor velen neemt de eenzaamheid toe. Een gevoel van onveiligheid, van zich bedreigd weten, steekt de kop op. De mens voelt tegen de moderne wetenschap en bijna magische economische macht dikwijls machteloos. Daarom zal ook in het regeringsbeleid en in het politiek denken weer veel met menselijke maten gerekend moeten worden, waarbij spreiding van de verantwoordelijkheden hierbij van zeer grote waarde zal zijn. Harmonie en overleg dat zijn volgens het program de pijlers, waarop deze ver antwoordelijkheden moeten rusten. Voor wat de sociale zekerheden betreft „moeten we met alle macht proberen om zinvolle werkgele genheid terug te winnen", aldus professor dr. B. Goudzwaard. Streeft het kabinet ernaar het aantal werklozen terug te brengen tot onder de 150.000, het CD A-program zou liever zien dat deze werk loosheid tot onder de 100.000 wordt teruggebracht. Maar daarvoor zullen grote offers gebracht moe ten worden. Voor wat de lonen betreft moet Nederland de komende jaren tevreden willen zijn met de zoge naamde nul-lijn: geen reële loonsverhogingen maar wel prijscompensatie. Verder is daarbij no dig een herwaardering van de sociale uitkeringen. Diverse sociale uitkeringen zouden in plaats van welvaartsvast waardevast moeten worden. De in voering van een „eigen risico" in bijvoorbeeld de ziekenfondsverzekering mag niet zonder meer worden afgewezen. De collectieve uitgaven moeten niet, zoals het kabinet-Den Uyl wil tot één procent van het nationaal inkomen beperkt worden, maar tot 0.7 procent, aldus het program. De één procent vergt een zeer moeilijke operatie, wil minister Duisen- berg tot 1980 de stijging van de collectieve uitga ven tot tien miljard gulden kunnen beperken. Het program meent, dat daarboven via de 0.7 procent nog eens enkele miljarden ingekrompen moet worden. Het program noemt het gezin „een onmiskenbare pijler in onze samenleving." Voor de abortus-wetgeving wordt het initiatief wetsvoorstel van Schaik-Van Leeuwen gevolgd. Stelde de CHU zich een paar weken geleden bij de behandeling van het drugbeleid in de Tweede Kamer hard op, blijkens dit programma is de opstelling nu veel milder. Wat betreft de hard drugs wordt gesteld dat opsporing en vervolging niet moeten worden toe gespitst op het gebruik maar op de handel. Wat betreft een verdere democratisering van de onderneming moet in de volgende kabinetsperiode worden nagestreefd naar structuur wijzigingen, waarbij de raden van commissarissen als volgt worden samengesteld: 1/3 kapitaal verschaffers, 1/3 werknemers en de resterende 1/3 van de commissarissen wordt benoemd door de al geko zen commissarissen. EN HAAG De cderlandse rege- ng is niet van plan irinaamse Neder- nders die momen- i Nederland rblijven en naar in land willen te- gkeren een zg „ver- ekpremie" te ge- n. Dit is van Ne- rlandse zijde mee- deeld tijdens amb- lijk overleg de af lopen week in Pa-' maribo. Wel is o.m. sproken over een entuele verlichting o studie- en belas- ngschulden en ertochtkosten. Zo spoedig mogelijk zal verder ambtelijk overleg worden ge voerd waarbij de vol gende maatregelen zullen worden be sproken: het functio neren van een vaca turebank waardoor potentiële remigran ten beter inzicht kun nen krijgen in ar- beidsmogelij kheden in Suriname. Maatre gelen in Suriname voor begeleiding van remigranten; de op leiding in Nederland van potentiële remi granten voor in Suri name te vervullen functies. Het wegne men van belemme ringen die remigratie kunnen bemoeilijken, zoals maatregelen voor verlichting van studie- en belasting schulden, alsmede overtochtkosten; De mogelijkheid voor ouden van dagen om sociale rechten bij re migratie naar Surina me gecontinueerd te krijgen. De financiële consequenties voort vloeiend uit de laat ste drie bovenge noemde punten zul len door Nederland worden gedragen. Tijdens een bezoek dat de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt aan de Opel-fabrieken in Frankfort bracht werd zijn hand gekust door één van de werknemers, de in Polen geboren Duitser Peter Biegel. De kanselier had Peter Biegel juist toegezegd dat hij zou proberen zijn gezin, dat nog in Polen verblijft en geen toestemming krijgt naar West-Duitsland te vertrekken, toch via bemiddeling van de regering in Bonn, naar Frankfort te laten verhuizen. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Bij de bespre king van het bouwprogramma voor 1976, heeft minister Gruy- ters (volkshuisvesting) gisteren in de Tweede Kamer geen enke le toezegging over stimulering van de bouwactiviteiten ge daan. Wel zei hij te twijfelen of de 650 miljoen ter bestrijding van de werkloosheid in de bouw voldoende zal zijn. Maar hij wilde geen enkele uitspraak doen over de vraag wat er nog meer moet gebeuren. Uiterlijk in juni zal worden beslist wat er verder nog voor de bouwnij verheid moet worden gedaan. Iweedse koning ;omt later HAAG (ANP) Het laatsbezoek dat de Zweedse Bning Karei Gustaaf aan Ne- Itrland zou brengen is voor lepaalde tijd uitgesteld. ;ns plan zou de Zweedse ig van! 14 tot 17 juni in ons verblijven. Het uitstel iudt verband met zijn voorge- omen huwelijk op 19 juni. ixecuties In de Centraal ifrikaanse republiek zijn giste- het geheim acht mannen eëxecuteerd die waren ter lood veroordeeld wegens sa- nenzwering met het doel presi- lent Jean-Bedel Bokassa te ver noorden. VERVROEGDE AANBESTEDING VAN VIER FREGATTEN DEN HAAG (ANP) Het ministerie van defensie gaat de bouw van vier standaard- fregatten voor de marine vervroegd aanbe steden. Zo mogelijk zal de order, waarmee 900 miljoen gulden gemoeid is, nog dit jaar geplaatst worden. Staatssecretaris Stemerdink van defensie zei gisteren in de Eerste Kamer dat tot een vervroegde aanbesteding ondermeer is be sloten om een bijdrage te leveren aan de oplossing van de problemen waarmee de scheepsbouw in ons land te kampen heeft. De order wordt dan ook gegund aan Neder landse bedrijven. Een ander voordeel is volgens de staatsse cretaris dat de laatste jagers van de Fries- land-klasse eerder uit de dienst kunnen wor den genomen. Zoals bekend wordt in de scheepsbouw de werkgelegenheid van 20.000 tot 25.000 man rechtstreeks bedreigd. Volgens een gisteren verschenen notitie van de ministers van economische en sociale zaken is afbouw van een deel van de scheepsnieuwbouw in ons land dan ook onvermijdelijk. De ministers denken aan een vermindering van de capaci teit die gerekend in manuren neerkomt op 30 procent. Dat inkrimping met 50 procent noodzakelijk zal blijken, achten zij evenwel niet uitgeslo ten. Inmiddels heeft de industriebond CNV zijn instemming betuigd met de instelling van een beleidscommissie scheepsbouw waarin alle betrokken groeperingen vertegenwoor digd zijn. Ook de voorgestelde taak en wer kwijze van de commissie beoordeelt de in dustriebond CNV positief. Er wordt naar gestreefd dit jaar 114.000 woningen in aanbouw te nemen. Als dit getal niet kan worden gehaald, omdat bijvoor beeld de vrije sector achter blijft, dan kunnen mogelijk de woningbouwverenigingen voor de bouw van wat duurdere huurwoningen worden inge schakeld. „Maar", zei de minis ter, „ik houd mijn kaken op elkaar, als het gaat om de con sequenties hiervan voor de rijksbegroting". Hij constateerde dat er in de bouwnijverheid van een structu rele overcapaciteit sprake is. Aan ingrijpende maatregelen zal dan ook niet zijn te ontko men. Eerst dienen echter meer gegevens bekend te zijn over de bouwbehoefte. Te zijner tijd zal een discussie kunnen worden gewijd aan het rapport van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid over de progno ses voor de komende jaren. In de toekomst zal vooral de na druk komen te liggen bij ver nieuwing van het oude woning bestand. Niet meer van brood alleen VOOR DE CHRISTELIJK opgevoede Nederlanders klinkt de leidraad van het gisteren toegelichte CD A-program zeker niet onbekend in de oren. De mens leeft niet van brood alleen is een grondregel, waar vele mensen in hun opvattin gen gewoon niet omheen kunnen. Nieuw is echter wel, dat deze opvatting thans is vertaald in politieke normen, maar het CDA-program dat overigens nog aanvaard moet worden door de KVP, de AR en de CHU afzonderlijk zegt, dat de menselijke waarden hersteld moeten worden. De moderne maatschappelijke ontwikkelingen, die tot doel hadden de mens in het middelpunt van deze samenleving te plaatsen, hebben in feite tegenovergesteld gewerkt. Niet meer de mens, maar de technologie was doel geworden, in plaats van middel tot een beter bestaan. MENSELIJKE WAARDEN niet van brood alleen - geven aan, dat de solidariteit groter moet worden, dat bij voorbeeld de een voor de ander zal moeten opkomen. Zeker nu Nederland, met vele andere landen, geteisterd wordt door zorgelijke economische ontwikkelingen en sociale on zekerheden zal deze solidariteit, naastenliefde, of medemen selijkheid (hoe men dit ook wil vertalen) voorop moeten staan. Op,zoek dus naar zinvolle arbeid voor iedereen en niet doelloos blijven toezien, hoe steeds meer mensen om ons heen werkloos worden. Om in dit verband nog maar niet te spreken over de tienduizenden jongeren, die hun plaats in deze maatschappij niet kunnen vinden. MET HET SCHRIKBEELD voor ogen, dat straks opnieuw duizenden jongeren de scholen verlaten zonder uitzicht op werk, is het duidelijk, dat niemand meer voor zichzelf alleen kan blijven zorgen. Bij voorbeeld niet meer op jacht kan blijven gaan naar steeds meer welvaart voor zichzelf, maar wel moet helpen zoeken naar wei-zijn voor zichzelf en zijn medeburgers. DE MENSELIJKE WAARDEN moeten hersteld worden, wanneer wij tenminste een samenleving willen houden, die waard is samen geleefd te worden. Daarbij zullen we zeker ook bereid moeten zijn, gezamenlijk de lasten te dragen. Dat zal waarschijnlijk de moeilijkste opgave blijken te zijn, omdat de Nederlander nu eenmaal prijs stelt op zijn gevulde portemonnee. Gelukkig wijzen verschillende onder zoekingen uit gisteren ook weer die van de NCRV dat het herstel van de werkgelegenheid bij iedereen voorop staat. Zinvolle arbeid, dan wel te verstaan. En daarvoor hebben we zelfs een stukje van ons loon over. Dat komt derhalve toch neer op het „niet van brood alleen". Verkiezingen Portugal De Portugese revolutionaire militai re raad heeft een voorstel in overweging genomen om de voor 25 april geplande verkie zingen uit ,te stellen. Volgens het voorstel zouden de eerste parle mentsverkiezingen sinds 1925 ten minste een maand worden uitgesteld. DEN HAAG Een tamelijk kleine, tengere man met grote spitse neus, scherpe bleekblauwe ogen en als enig uiterlijk teken van de militair een zwarte baret of een Australische legerhoed voorzien van de wapenschilden van onderdelen van de Britse strijdkrachten. Dat was Bernard Law Montgomery, zoals velen, die de Tweede Wereldoorlog beleefden, zich hem zullen blijven herinneren, gekleed in zijn oude wollen trui, manchester broek en leunend tegen een stoffige tank of temid den van „zijn" soldaten gezeten in het dorre woestijnzand van het Noordafrikaanse slagveld. Veldmaarschalk Montgomery leest in zijn hoofdkwartier in Lu- neburg de capitulatievoorwaar den voor aan de bevelhebbers van de Duitse troepen in noord westelijk Europa. Het was 4 mei 1945. Monty, de man die in november 1942 bij El Alamein een einde maakte aan de mythe van de Duitse tank-generaal Erwin Rommel en tevens aan de lange reeks van Duitse overwin ningen sedert Hitler in 1939 Polen was binnen gevallen. De man ook die onder het algemeen opperbevel van de Amerikaanse generaal Dwight D. Eisenhower bevelhebber was van de Britse invasiemacht die op 6 juni 1944 (D-day) Normandië binnenviel. Terwijl de Amerikanen in 1942 in de Stille Oceaan al hun eerste overwinningen boekten op de Japanners, hadden de Duitsers in Europa en Afrika het toppunt van hun macht bereikt. Stalins Rode Leger leek verslagen, op enkele neutrale landen na lag het gehele Europese vasteland onder de laars van Hitiers „Wehr- macht", Engeland improviseerde een verdedi ging met slechte wapens en de Amerikaanse oorlogsindustrie kwam nog maar pas op gang toen de vrij onbekende brigade-generaal Mont gomery naar Afrika werd gezonden om onder de pas benoemde algemeen opperbevelhebber voor het Midden-Oosten, maarschalk Alexan der, het bevel over het achtste Britse leger op zich te nemen en een einde te maken aan de reeks nederlagen. Gedurende de hele slag om Europa hebben de Amerikanen Monty verweten te behoedzaam te .werk te gaan en een kanon te willen gebruiken om er een vlieg mee dood te schieten. De methodisch vechtende Britse veldmaarschalk stelde echter niet met de levens van zijn solda ten te willen spelen, noch met onvoldoende sterke troepen te willen aanvallen. Na de capitulatie in 1945 werd de inmiddels tot veldmaarschalk bevorderde Montgomery opperbevelhebber van de Britse bezettingstroe pen in Duitsland. In 1946 werd hij in de adelstand verheven als burggraaf (viscount) en tot ridder geslagen in de Orde van de Kouse band, de hoogste en oudste Engelse orde. Na 50 jaar militaire dienst trok Monty zich in september 1958 terug. Al meteen nadat hij zijn memoires publiceerde, ontstond een controver se over de kritiek die hij had op zijn militaire collega's, zowel voor- als tegenstanders en zijn commentaar op het Italiaanse leger hem zelfs een uitdaging voor een duel. De Bilt Geleidelijk gaat het weer in Nederland een wissel vallig karakter krijgen. Een rug van hoge luchtdruk trok van daag via de Noordzee over ons land. Deze rug wordt gevolgd door een frontaal systeem beho rend bij een depressie bij IJs land. Morgen kunnen deze fron ten Nederland voorbij trekken en tijdelijk neerslag brengen. Vannacht zal de aanwezigheid van de rug van hogeluchtdruk voor weinig wind en opklarin gen zorgen, zodat deze nacht nog koud zal zijn. Daarmee wordt een lange reeks van nach ten met vorst a Vooruitzichten voor vrijdag: Overgang naar wisselvallig weer. Later enige tijd regen en 's nachts hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor Vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent Z.-Limburg onbew. SALISBURY (Rtr/AP) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de voorwaarden waarop Groot-Brittannië wil meewerken aan de oplossing van het grondwettelijke geschil in Rhodesië verworpen. Smith meent dat de door minister Callanghan genoemde voor waarden geen kans bieden op een werkelijke vooruitgang in de richting van een grondwettelijke overeenkomst, en hij acht ze „niet minder extreem dan die van de Afrikaanse Nationale Raad". Callaghans voorstel voorziet ondermeer in verkiezingen binnen twee jaar die moeten leiden tot een zwarte meerderheidsregering. Zonder een Afrikaanse regering kan volgens Callaghan aan Rho desië geen onafhankelijkheid worden verleend. Inmiddels zijn in Loesaka, de hoofdstad van Zambia, de presiden ten van Rhodesië's buurlanden Zambia, Mozambique, Tanzania en Botswana bijeengekomen om een nieuwe strategie uit te stippelen voor de bevrijding van Rhodesië. De presidenten Kaoenda, Machel, Nyerere en Khama zullen hun besprekingen voeren in gezelschap van de leiders van de Afrikaanse Nationale Raad, de gematigde Joshua Nkomo en de minder gematigde bisschop Abel Moezorewa. Het zal er daarbij in de eerste plaats om gaan de meningsverschil len tussen beide laatsten te overbruggen. Bisschop Moezorewa heeft in Stockholm verklaard dat het zeer wel mogelijk is dat de Raad binnenkort Cubaanse hulp zal vragen in haar strijd tegen het blanke minderheidsbewind van Smith, dat op zijn beurt hulp krijgt van Zuid-Afrika en Amerikaanse en Europese huurlingen. Geen eenzijdig besluit over Jeruzalem VERENIGDE NATIES De Amerikaanse vertegenwoordi ger in de veiligheidsraad, Wil liam Scranton, heeft gisteren •net nadruk verklaard dat over de toekomstige status van Jeru zalem slechts kan worden be slist via onderhandelingen, ak koorden en compromissen. Een- zijdige pogingen om bij voor baat daarover te beslissen heb ben geen juridische waarde. Scranton sprak op de tweede dag van het debat over de toe stand in Jeruzalem en op de bezette westelijke oever van de jJordaan waar in de afgelopen 'eken felle Arabische demon straties zijn gehouden. In verschillende plaatsen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever hebben zich gisteren weer ongeregeldheden voorgedaan, ondermeer in Aboe Dis, waar de 11-jarige jongen zou worden begraven die vorige week door een Israëlische soldaat was doodgeschoten. De begrafenis is uitgesteld tot vandaag. In twee Arabische steden geldt nog een uitgaansverbod. van het oude stadsdeel van Je- nederzettingen een belemmering men tot een rechtvaardige en ruzalem, strijdig met de con ven- vormden voor het welslagen van 'duurzame vrede tussen Israël en tie van Genève. Hij zei dat deze de onderhandelingen om te ko- zijn buurlanden. Minister waarschuwt NS Utrecht (ANP) Minister Wes terterp (verkeer en waterstaat) heeft in een brief aan de hoofd directie van de Nederlandse Spoorwegen gewaarschuwd, dat de exploitatie-tekorten de komende jaren bepaalde bedra gen niet mogen overschrijden. In 1976 kan NS rekenen op een rijksbijdrage ter dekking van de tekorten van maximaal 747 miljoen in 1977 op 768 min en in 1978 op 785 mil joen. De minister tekent hierbij aan, dat er naar moet worden gestreefd, de tekorten lager te houden dan de genoemde be dragen. Bovendien zegt hij dat er bij het vaststellen van de rijksbijdra gen voor de komende jaren geen rekening is gehouden met eventuele beslissingen van de regering in het kader van de verlaging van de collectieve las ten. De heer Westerterp stelt de NS voor de taak om door beleids ombuigingen te komen tot hoge re opbrengsten en lagere kosten. Dat zal pas op wat langere ter mijn kunnen leiden tot een be perking van de exploitatiekos ten, maar de minister vindt ook maatregelen op korte termijn nodig. Deze maatregelen komen erop neer, dat het ministerie een dikkere vinger in de pap moet krijgen bij het opstellen van meerjarenplannen en - begrotin gen die het kader vormen voor bedrijfsplannen, investerings plannen, financieringsbegrotin gen, personeelsramingen en ex ploitatiebegrotingen. Minister Westerterp wil dat hem ter ken nisneming en goedkeuring meer en sneller informatie wordt voorgelegd over de gang van zaken in het spoorwegbedrijf. Voor alle onderdelen van de jaarlijkse bedrijfsplannen is voortaan zijn goedkeuring nodig en ook de jaarlijkse exploitatie begrotingen zullen hem in het vervolg vooraf ter goedkeuring moeten worden voorgelegd. Zowel in de reizigers - als in de goederensector zal in verband met de noodzakelijke afrem ming van de groei van de tekor ten aandacht moeten worden besteed aan maatregelen ter be- spraring Nieuw onderzoek: HAMBURG De brand in de Berlijnse Rijksdag is in 1933 wel degelijk door de nationaal- socialisten zelf aangestoken en niet door Van der Lubbe die met een showproces als „dader" werd ontmaskerd. Dit is de con clusie van een nieuw onderzoek naar de Rijksdagbrand, inge steld door het in Hamburg ge vestigde Internationale comité voor onderzoek naar oorzaken en gevolgen van de tweede we reldoorlog. In opdracht van dit instituut is het onderzoek uitgevoerd door een team onder leiding van Heinz Leferenz, directeur van het criminologisch instituut aan de universiteit van Heidelberg. Leferenz kreeg van de Oostduit- se autoriteiten toestemming om zijn onderzoek ter plaatse uit te voeren. Het terrein van de vroe gere Rijksdag ligt in het huidige Oost-Berlijn.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13