Elf jaar „Schaken veel verbeterd maar ook veel spanning en frustratie "barmond gaat lozen lan banden leggen Ikenburg mag CAI-net Katwijk Kortweg V oorbereidingsbesluit kern Stompwijk ij$gy£* yjINSDAG 24 MAART 1976 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers lond Over enige tijd zal waarschijnlijk ook in Warmond izingsverordening riolering van kracht worden, die er borg 15 "j moet staan dat via de gemeentelijke riolering geen verontrei- 2 of schadelijke afvalstoffen worden geloosd. W hebben de raad voorge- 3 2| akkoord te gaan met de -lozingsverordening, voor- van een provinciale aan- erordening, zo snel moge- te voeren. ;ring van de verordening in Warmond heeft voor de War- monders geen gevolg. Gemeen tesecretaris Zoetemelk: „Voor de doorsneebewoner zal er in feite niets veranderen. De veror dening moet gezien worden als een stok achter de deur zodra er zich in Warmond industriën zouden vestigen die zaken lozen die niet zonder meer via het bestaande stelsel verwerkt kun nen worden. Daarbij denken we vooral aan fabrieken waar che misch of stankverwekkend af val moet worden geloosd. In Warmond is dat tot nu toe nog niet het geval geweest. Komt er echter wel een dergelijke vesti ging dan kan deze nieuwe veror dening worden gehanteerd". ADVERTENTIES Van een onzer verslaggevers Iwijk Wat B W van Katwijk betreft mag een deel j de Valkenburgse bevolking worden aangesloten op het lvan de Centrale Antenne Inrichting van Katwijk. Uit een flerzoek is gebleken dat er technisch bezien geen moeilijk- Jen kleven aan deze buurgemeente-aansluiting, jpnberekeningen hebben door de regio als reserve een heid zal worden overgenomen, zullen de Valkenburgse abon nees 8,00 moeten betalen. B W van Katwijk stellen bo vendien dat eèn eventueel res terend tekort op de exploitatie van de Valkenburgse CAI bij de gemeente Valkenburg zal .wezen dat de Valkenbur- [die van het net gebruik J maken 8,20 per maand Jen betalen. Wanneer ech- -katwijk zal toetreden tot tegionale mast en daarvan lal zal gaan betrekken, door de Katwijkse mast worden gedeclareerd. Om de netaansluiting ook juri disch „rond" te laten zijn wil len B W in het contract met Valkenburg opgenomen zien dat de gemeente Valkenburg aan Katwijk een concessie voor de duur van 20 jaren verleent om op haar grondge bied een Centrale Antenne In richting aan te leggen, te on derhouden en te exploiteren. De raad van Katwijk moet donderdagavond beslissen over dit voorstel. Vanavond finale Northgo-cup Van onze sportredaktie Noordwijk Vanavond wordt in de Northgohal de finale van het groots opgezette zaalvoetbal toernooi (t.b.v. de Nederlandse Invaliden Sportbond) om de Northgo-Cup verspeeld. Nadat Zwaanvogels en Cleyn Duin (om zeven uur) hebben uitgemaakt wie de derde plaats mag gaan innemen, treden in de eindstrijd het Noordwijkse Beach Club en het Lisser Van Gerven Sport tegen elkaar aan: aanvang acht Vervolgens zal om half tien in Grand-Hotel Huis ter Duin de slotavond worden gehouden, waar ook de prijsuitreiking aan de winnende teams zal plaats vinden. Tevens zal de heer Ruth, voorzi- ter van de NIS, dan de op brengst van het toernooi aange boden krijgen. LEIDEN Het Leidse dame selftal oefende gisteravond te gen de kampioen van de afde ling Den Haag KFC '71. On danks een 2—0 voorsprong bij rust (doelpunten Marion de Groot) moest de Leidse selectie toch met een 2—2 gelijkspel ge noegen nemen. Noordwijk Harmoniekapel „Crescendo" geeft aanstaande vrijdag een concert in het Lido- theater. Het concert begint om acht uur. De harmoniekapel staat onder leiding van J. Mey jr. De drumband wordt gediri geerd door G. Sleyser. De uit voering wordt besloten met een show van het majoretten-Pele- ton onder leiding van mevrouw Van den Berg. Wassenaar In het Astra-thea- ter aan de Langstraat wordt om 20.000 uur de film „Vandaag of morgen" gedraad, met in de hoofdrol Ton van Duinhoven. De film gaat over ontwikke lingssamenwerking en is pas vo rige maand in première gegaan Na afloop kan gediscussiërd worden in bijzijn van de regis seur van de film, Roeland Ker- bosch. Oegstgeest De Oegstgeestse Oranjevereniging houdt morgen in „De Roode Leeuw" haar jaar lijkse vergadering- Tijdens deze vergadering nemen de heren A Gaykema en N. van Weizen af scheid. Van Weizen is al veertig jaar lid van de vereniging en vanaf 1947 voorzitter. Ook de functie van penningmeester is vacant, wegens het vertrek van de heer Temminck naar Rhoon De vergadering begint om 20.00 Lisse De plaatselijke A.R.P.- kiesvereniging houdt morgen in de Pauluskerk aan de Ruishom- laan haar algemene ledenverga dering. Aanvang 20.00 uur. LisseDe uitvoering van de klucht „Rare gevallen" kon we gens ziekte van twee spelers niet doorgaan De uitvoering is nu bepaald op vrijdag 23 april in het gebouw Rehoboth aan de Achterweg Van onze correspon dent LEIDSCHENDAM - De Stompwijk zal donderdag advies uit-' brengen over het B en W voorstel voor de kern van Stompwijk een voorbereidings- besluit te nemen. Hierdoor zal mogelij ke ongewenste be bouwing kunnen worden geweerd en vergunningen voor bouwaanvragen die in strijd zijn met het bestaande bestem mingsplan, maar pas sen in het voorgeleg de plan, kunnen wor den ingewilligd. Be woners van de van Raephorststraat en de van Santhors- straat hebben eerder uitbouwen achter hun woningen te mogen maken ter wijl ook 'n aantal an dere bouwaanvragen zijn ingediend. Gede puteerde Staten zul len echter verklarin gen van geen zwaar moeten afge ven. Het ontwerp-be stemmingsplan zal zoals bekend binnen kort gereed komen. SCHEIDEND GENEESHEER-DIRECTEUR DR. M.H. COHEN STUART: Dr. M.H Cohen Stuart: „We lopen nog erg achter op de eigenlijk mogelijke ontwikkelingen in psychiatrie". ,,Het leiding geven aan een psychiatrische in richting is een ongelofe lijk boeiende en vaak bevredigende taak. Maar het geeft ook erg veel spanningen. De af gelopen elf jaar hier in Schakenbosch" zijn die spanningen soms erg groot geweest. De enor me kritiek, waar ons werk in psychiatrische instituten vooral de laat ste acht jaar mee te ma ken kreeg, heeft vaak erg frustrerend gewerkt Je moet daar persoon lijk tegen opgewassen zijn, anders ga je d'r onherroepelijk onder door. Ik denk daarom dat het niet gemakkelijk is geweest om voor mij een opvolger te vinden. Ik kende genoeg men sen, die heus de capaci teiten wel hebben om leiding te geven aan een psychiatrisch centrum, maar die er persoonlijk te weinig perspectief in zagen". Dr. M.H. Cohen Stuart (54) zit zijn laatste dagen uit als ge neesheer-directeur van psy chiatrisch centrum „Schaken- in Leidschendam. Hij gaat naar het Rotterdamse Delta-Ziekenhuis, een psychia trisch ziekenhuis waar hij voordat hij in Leidschendam al zo'n tien jaar werk- was. Momenteel moet hij tijd verdelen over beide tra, omdat zijn opvolger dr. Buis, nu nog waarnemend geneeskundig hoofdinspecteur voor de geestelijke volksge zondheid op het ministerie voor volksgezondheid, pas na asen in „Schakenbosch" kan beginnen. Woelige periode Terugblikken met de heer Co- hen Stuart op elf jaar „Scha kenbosch" betekent terugblik ken op een ongekend woelige periode in de psychiatrische gezondheidszorg. Midden in de tweede helft van de jaren zes tig namelijk zou de psychiatrie plotseling in het middelpunt van de belangstelling komen, doordat al lang sluimerende conflicten over de behandeling van de patiënt op geruchtma kende wijze aan het licht kwa- i met ondermeer de affai- e-Dennendal. Plotseling drong op grote schaal naar buiten het besef door, dat er aan die behandeline ere veel schortte. Duidelijk werd, dat in veel psychiatrische centra de phtiënten op voor-oorlogse wijze waren gehuisvest. Veelal lagen ze in grote groepen op slaapzalen zonder enige vorm van privacy en de gemiddelde inrichting had soms meer weg van een doorsnee gevangenis dan van het zo zeer verlangde menswaardig milieu. Veel is er sindsdien op gang gekomen. De verschillende vormen van behandeling worden steeds be langrijker, en het is met name de huisvesting, die nu in de jaren zeventig eindelijk de ver diende aandacht krijgt. Her en der worden nieuwe paviljoens gebouwd met eigen leefruimtes voor de individue le patiënt, en worden oude pa viljoens opgeknapt. Alles wijst erop dat het inlopen van een jarenlange achterstand nu pas langzamerhand op gang komt Sporen Ook in „Schakenbosch" heb ben de turbulente ontwikkelin gen inmiddels hun sporen ach tergelaten. Sinds 1973 is men bezig met een grootscheeps herstructureringsplan van de inrichting. De organisatie wordt drastisch veranderd en nieuwbouw van een uit vier delen bestasinde afdeling voor groepen van niet meer dan twaalf patiënten staat op het punt te beginnen. Persoonlijk zijn de ontwikke lingen voor dr. Cohen Stuart met altijd even gemakkelijk te verwerken geweest. Na enig nadenken klinkt het: „Ik heb wel eens de indruk, dat het hier tien jaar geleden allemaal veel gemoedelijker en leuker werken was. Het leiding geven ging toen veel gemakkelijker. Je kon alles beter overzien. Dat kwam bijvoorbeeld door dat je met grote groepen pa tiënten werkte. D'r kon weinig misgaan. Maar, en dat besef ik achteraf terdege, het was toen in feite een nogal gezapige toe stand. Het gevaar was groot, datje volkomen insliep". Over de enorme stortvloed van kritiek, die de psychiatri sche gezondheidszorg de laat ste acht a negen jaar kreeg te verwerken, heeft de heer Co- hen Stuart zo zijn eigen ge dachten: „Natuurlijk was veel van die kritiek terecht. De be handeling en de huisvesting van de patiënt waren verre van ideaal. Maar veelal werd vergeten, dat binnen de inrich tingen de drang om verbete ringen aan te brengen al véél langer bestond, maar dat de middelen daarvoor gewoon ontbraken. Kijk, de verande ringen in de psychiatrie stam men al uit de jaren vijftig. Pas sinds die tijd is bijvoorbeeld de therapie als behandelings methode gemeengoed gewor den. Daarvoor was er weinig méér beschikbaar dan de elek troshock of het kalmeringS; middel. De nieuwe behande lingmethode vroeg vanzelf ook om meer personeel en een be tere huisvesting. Maar daarin bleef men achter in de ontwik keling. De overheid had te weinig aandacht voor de psy chiatrische zorg. Hoe groot de wil ook vaak was en is om de patiënt een optimale behande ling te geven, het is vaak ge woon niet mogelijk omdat de middelen ontbreken. Bij alle gerechtvaardigde kritiek mag dat niet uit het oog worden verloren". Personeel De moeilijkheden om perso neel, vooral goed staf- en lei dinggevend personeel te krij gen, noemt de heer Cohen Stuart één van de grootste De ingang van de psychiatrische inrichting Schakenbosch aan de Veursestraatweg. problemen m zijn „Schaken bosch "-periode, periode, pro blemen die vele inrichtingen nog steeds parten spelen. De oorzaken zijn volgens hem niet gemakkelijk aan te geven. „Er zijn er vele. Veel staf- en lei dinggevend personeel werkt liever in een gewoon zieken huis. Een instituut als „Scha kenbosch" is binnen de psy chiatrie voor veel mensen he laas niet de meest aantrekke lijke inrichting om in te wer ken. We hebben hier bijvoor beeld veel langdurige patiën ten, die heel moeilijk genezen, of soms helemaal niet meer. Veel personeel wil graag tast baar resultaat van het werk zien, en gaat dan liever wer ken in een inrichting, waar minder zware gevallen" zit ten, patiënten, die gemakkelij ker genezen Ook de vele kritiek van de laatste jaren heeft volgens de heer Cohen Stuart het verkrij gen van personeel niet makke lijker gemaakt: „Men werkt binnen een inrichting in een enorm spanningsveld. Aan de ene kant wil vrijwel iedereen de patiënt een optimale behan deling geven, maar aan de an dere kant lukt dat niet omdat de middelen ontbreken. Ik heb dan ook de grootste bewonder ing voor de verpleegkundigen. Het is heel wat, om iedere dag opnieuw te moeten constate ren, dat de optimale ont plooiingsmogelijkheden ont breken. De psychiatrie is erg lang financieel te kort gedaan. En ondanks alle veranderin gen van de laatste tijd, geloof ik dat we nog steeds erg ach ter lopen op de eigenlijk moge lijke ontwikkelingen van die psychiatrie". Therapiedorp Er is veel tot stand gekomen onder het bewind van dr. Co- hen Stuart. De arbeidstherapie werd uit de woonsfeer gehaald en ondergebracht in een spe ciaal „arbeidstherapiedorp", waardoor de patiënten net als in de gewone maatschappij van huis naar hun werk gaan. Verder werd huisvesting van het verplegend personeel in de paviljoens stopgezet. Uit oog punt van veiligheid had men dit van oudsher steeds gepro pageerd, maar het past van daag niet meer bij het streven om de patiënten en het perso neel een zo groot mogelijke \Tijheid te geven. Door het verdwijnen van het personeel van de pa\bljoens kwamen bo vendien ongeveer honderd- twintig kamers vrij voor de patiënten, die voorheen op slaapzalen moesten liggen zon der enige privacy. Nu dan bij het vertrek van dr. Cohen Stuart staat „Schaken- 5E boschaan de vooravond van 5E de grootste veranderingen: een EE nieuw paviljoen en hopelijk EE vervanging van bestaande ge- EE bouwen. Bedoeling hiervan is 355 om te komen tot kleine groe- EE pen patiënten van niet meer EE dan twaalf personen. „Ik ben er trots op dat ik aan deze ontwikkelingen heb mogen EE meewerken. Ik ben ervan =5 overtuigd, dat juist die schaal- verkleining pas echt een fun- EE damentele verandering in de 5E werkwijze binnen de psychia- EE trie teweeg zal brengen. Wat =3 die nieuwbouwplannen be- SEE treft, lopen we met anderen EE vooraan in Nederland", zegt EE de heer Cohen Stuart. „Pas in zo'n kleine groep kan de pa- EE tiënt optimaal behandeld wor- EE den. Je kan behalve de voor- EE delen van meer privacy nu ook de mensen met gelijksoor- tige problemen bij elkaar brengen. En ook is het werken met zo'n kleine groep veel aan- E3E trekkelijker voor het verple- EE gend personeel, dat nu te ma- EE ken heeft met groepen van 25 ^E a 30 personen. Ik denk - en hoop - dan ook dat Schaken- 5=5 bosch" hierdoor in de toe- EE komst veel gemakkelijker ver- EE pleegkundigen kan krijgen E5 Beladen met ervaring ver- dwijnt dr. Cohen Stuart bin- nenkort definitief naar zijn werkomgeving van elf jaar ge- leden, het Delta-ziekenhuis in Rotterdam. De geneesheer-di- recteur ziet zijn werk daar als „een grote uitdaging". Het Del- ta-ziekenhuis i$ met ruim dui- EE zend bedden ruim twee keer SEE zo groot als „Schakenbosch" en de huisvesting stamt nog EE uit 1908, terwijl „Schakenbo- EE sch" pas in de jaren veertig werd gebouwd. De heer Cohen Stuart zegt: „Het Delta-zieken- huis schreeuwt gewoon om verbeteringen. Alles is er nog geconstrueerd met massaliteit en grote slaapzalen, en zo. Ja, ik zie het nu allemaal veel kritischer dan elf jaar geleden. Sterkër nog: was ik nooit weg- gegaan uit het Delta-zieken- EE huis, dan had ik alles daar lang zo kritisch niet bekeken E= als nu. Ja, je kunt wel zeggen, =3 dat „Schakenbosch" daarom EE voor mij een goede „leer- school" is geweest". Tekst en uitleg: Ad Kuyper ■lil!

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11