Onderzoek naar invloed aanvoer van prijspeil snijbloemen bij CCWS Wat gaat e gebeuren met glastuinbouw Voorlichting over veiling potplanten Kwekersbedrijf Penning brengt weer tien nieuwe fresiarassen in de handel SLAPRIJZEN HANDHAVEN ZICH RUSTIG MARKTBEELD BIJ BLOEMENVEILING MINDER BLOEMBOLLEN GEEXPORTEERD chti (Van een medewerker [SELERSDIJK Het ti jagstuk van de nog steeds l!" I nemende aanvoer van snij- en emen aan de CCWS houdt jaai elmatig de leiders en het tuur van de veiling bezig. ak worden kwekers op dat it adviezen gegeven, maar lijkt een min of meer vast troon in de aanvoer van len te zijn. Om na te of en in hoeverre het iil van invloed is op de ivoer, is een onderzoek in- iteld, waarbij de aanvoer prijzen van anjers, jaar- 1-chrysanten, gerbera's, le- rozen werden be- >kken. De dagelijkse omzet- vens werden genoteerd en tot een totaal overzicht ver werkt Geconstateerd is, dat van alle genoemde soorten op maan dag en vrijdag de geringste hoeveelheid wordt aange voerd. „Kenmerkend is", aldus het rapport, „dat ondanks de ge ringe aanvoer de vrijdag wat de prijzen betreft niet zo gun stig is. Daarentegen is dat juist op maandag wel het geval." Opvallend is ook, dat ondanks de grote aanvoer van bloemen op dinsdag, de prijs zich meestal goed weet te handha ven, hetgeen wijst op een gro te vraag naar bloemen op die dag. Vooral bij de grootbloe- mige anjers en de rozen, valt een driedaagse cyclus met be trekking tot de aanvoer te constateren, namelijk op dins dag, donderdag en zaterdag. De meeste andere produkten zijn meer gelijkmatig over alle veilingdagen verdeeld. Men heeft niet kunnen bepalen wat de oorzaken zijn van het prijs verschil. Wel wordt geopperd, dat de zogenaamde .Jijnrij- ders", de kopers dus die vaste klanten bedienen, vooral op de drie genoemde dagen kopen. Geschat wordt, dat die kopers ongeveer 60 procent van de aanvoer bij de CCWS verwer ken. Gelijkmatig Dat werkt dus een sterke vraag en betere prijzen in de hand. De vaste export en com missiehandel daarentegen schijnen meer gelijkmatig op de veilingdagen te kopen, waarbij laatstgenoemde groep het leeuwedeel voor zijn reke ning neemt De prijzen zijn daardoor minder aan schom melingen onderhevig. Gezien het resultaat van het onderzoek, acht het veilingbe- stuur het nemen van dwingen de aanvoermaatregelen thans niet de aangewezen weg, voor al niet, zolang dat alles binnen aanvaardbare grenzen blijft Wel wordt bij de kwekers er op aangedrongen, om zoveel mogelijk gelijkmatig aan te voeren over de hele week en de bestaande zaterdagregeling te handhaven. J. M. Jakobs bij bloemenstudieclub NSELERSDIJK - „Wat it er met de glastuinbouw ons gebied gebeuren?" Dat Ie titel van de inleiding, die M. Jacobs, consulent de tuinbouwstructuur- nmissie vanavond houdt tij de jaarvergadering van Westlandse Bloemenstudie- b, die gehouden wordt in de kantine van de CCWS te Hon- selersdijk om half acht Na de inleiding wordt een forum ge vormd, waarin behalve de heer Jacobs ook de heren mr. R. Troost (voorzitter tuin- bouwstructuurcommissie), ir. S. van Veen (provinciale wa terstaat) en ir. A. F. Hartman (provinciale planologische dienst) zitting hebben. Forum voorzitter is de heer A. van Spronsen, voorzitter van de Bloemenstudieclub. Een en an der komt aan de orde in ver band met de actuele discussies rondom de planologische be stemmingen in de westelijke Randstad, waarbij de glastuin bouw tenminste is betrokken. HONSELERSDIJK - Begin april komt bij de bloemen veiling CCWS in Honselers- dijk de outillage gereed voor een aparte potplantenveiling. Om tevoren met de kwekers over de organisatorische gang van zaken te overleg gen houdt het bestuur van de veiling op donderdag 25 maart in de kantine van de veiling een voorlichtings avond, waarop potplanten- kwekers worden verwacht De bijeenkomst begint om half acht Turkse vrouwen aan het werk in de kassen van Penning BV in Honselersdijk. OPEN DAGEN TROKKEN VEEL BELANGSTELLING (Van een medewerker) HONSELERSDIJK - Twee iveken lang heeft het West landse fresiakwekersbedrijf Penning B.V. aan de Boslaan in Honselersdijk "open da len" gehouden. Tal van kwe kers en andere belangstellen den maakten van die gelegen heid gebruik op het bedrijf kennis te nemen van de tien nieuwe rassen, die in de loop van dit of volgend jaar in de handel komen. Ze kwamen uit alle delen van het land, want het bedrijf bezit een Neder landse vermaardheid. Ook buiten de landsgrenzen is bet bij kwekers-specialisten be kend. De hele familie Penning - en die is nogal uitgebreid! - heeft rijn hart aan de fresia ver pand. Het is dan ook een "jaarrond" bedrijf, dat wil teggen, twaalf maanden van het jaar zijn op het bedrijf zo'n 20 tot 30 mannen en vrou wen bezig, om de fresia te kweken, te bossen en dan naar de CCWS te brengen, omdat alles via deze bloemenveiling wordt verkocht Met ruime af zet naar het buitenland. Perspectieven Men hoeft niet naar de Franse Rivièra, vermaard vanwege de fresiateelt te gaan, om een teeltcentrum te zien. Bijna een eeuw geleden deed de fresia vanuit de Kaapkolonie haar intrede in ons land. Voor va der Martin Penning opende in 1926 de fresia nieuwe perspec tieven, waarin ook zijn broer Piet deelde. Toen het tuinders- bedrijf vanwege woningbouw in de dorpskom van Honse lersdijk moest worden ver plaatst, kocht ieder van de broers anderhalve hectare grond in de Bospolder. De to maten- en chrysantencultuur werden er geleidelijk aan ge geven en er werd volledig op de fresia overgeschakeld. "Dat waren toen voornamelijk de soorten Facta en Alba," vertelt vader Penning. Dat zijn bloemen met korte stelen. Aan die eerste teelt en verwerking daarvan, bewaart de heer Pen ning, prettige herinneringen. Maar het publiek wilde iets anders en uit Engeland kwa men de langstelige gele Butter cups over. Helemaal voldeden zij niet, maar in de oorlogsja ren viel weinig te experimente ren en te verbeteren, ook al wegens gebrek aan verwar mingsmogelijkheden in de kassen. Exploitatie Maar zodra werd er in 1945 ruimte gegeven, of het bedrijf ging zich verder ontplooien. En dan zijn er nog tien man nen, die in kassen en waren huizen werk vinden in de fre sia. Er komt ook veel techniek bij te pas, al was het alleen maar vanwege verwarming, sortering en bewerkingen. Veredelen Het is gebleken, dat de belang stelling voor fresia's sterk is gestegen. Goed, in de huiska mer doet een tuiltje korte fre sia's het vaak beter en handi ger, maar de langstelige vallen meer in de smaak van het grote bedrijfsleven, en het bui tenland. Er gaan veel fresia's naar Zweden, Finland en En geland. Met liefde, zorg en vakman schap wijdt Martin zich met zijn speciale opleiding, aan het veredelen. Er zijn zeker wel zo'n veertig, vijftig kleuren van fresia's op het bedrijf te Martin Penning, de man van de verdeling. zien. Daar komen er soms bij, er vallen ook weer af, die om bepaalde redenen niet blijken te voldoen, de Rhodos, purper kleurig; Silvia, blauw; Satur- nus, geel, Goldstar, goudgeel. Czardas, oranje, en noem ver der maar op. Sommige rassen moeten nog "gedoopt" wor den. Meestal met namen uit de Griekse mythologie. "Zo nu en dan schiet ons wel een naam te binnen", zegt Martin. In de warenhuizen sta je tussen een kleurenzee van wonderlijke schoonheid. Dan lijkt het bosje fresia's dat je ergens in een grote stad koopt maar een zielig geval. Maar dat hoort er even zo goed bij. De bloemen mogen dan be langrijk zijn in het bedrijf, maar de bollen van deze fre sia's doen daarvoor beslist niet onder; ook zij maken een groot deel uit van de handel en export. In koelcellen, natte en droge be waarruimten, staan enorme hoeveelheden fresiabollen opgestapeld. Op vele keuringen en op tentoon stellingen heeft "Penning Fre sia b.v." onderscheidingen ver kregen. Het veredelingswerk zal nimmer staken, ook al'lijkt het dat het niet mooier meer kèn. De sla-prijzen hebben zich de afgelopen week ondanks een toename van het aanbod goed kunnen handhaven. Er werden prijzen genoteerd van 30 tot 48 cent per krop (vorig jaar van 22 tot 35 cent per krop). De aanvoer van Nederlandse glassla is tot nu toe achter gebleven bij de aanvoer van vorig jaar. Daarnaast is de concurrentie van Italië nog slechts van zeer geringe betekenis. De con currentie van België en Frankrijk is onge veer even groot als vorig jaar. Het aanbod van sla in Nederland zal gedurende de rest van de maand maart steeds verder toene men, ook de concurrentie van Italië en Frankrijk wordt groter. Er moet dus voor de laatste weken van maart wel met prijsda lingen rekening gehouden worden. Oost- Duitsland heeft, naar bekend is, een con tract voor sla leveranties gesloten, het valt echter moeilijk te overzien welke invloed dit heeft op de prijsvorming. Het is in ieder geval wel zo, dat er een behoorlijke hoeveel heid sla aan de markt wordt onttrokken, hetgeen zonder meer een gunstige invloed op de prijsvorming kan hebben. Tomaten Nu deze rubriek zijn eerste verjaardag ach ter de rug heeft kan er op dit moment gelukkig melding worden gemaakt van een beperkte concurrentie van Marokkaanse to maten. Als belangrijke oorzaak valt de oog- streduktie door de slechte weersomstandig heden aan te wijzen. Wel valt op dat de aanvoer van Hollandse tomaten tot dusver achter blijft bij die van vorig jaar. In de periode van 8 tot en met 13 maart was dit 78 ton tegen vorig jaar 204 ton. Wel opval lend is echter weer de toegenomen concur rentie van Canarische tomaten, van 12 tot en met 15 maart 1050 ton tegen vorig jaar 238 ton. Een duidelijk beeld over de rol die Marokko thans speelt valt te halen uit de invoercijfers van Frankrijk, een van de be langrijkste afnemers van Marokkaanse to maten. Vorig jaar werd er in de eerste week van maart 3462 ton geëxporteerd, dit jaar 2392 ton, hetgeen een duidelijk beeld geeft van de huidige situatie. Als er een prijsver gelijking voor de Hollandse tomaten ge maakt wordt met de prijzen van vorig jaar (denk wel aan de kleinere aanvoer) dan werden er vorig jaar op 17 maart de volgen de prijzen genoteerd; A-tomaten 20,50; B-tomaten 21,—; C-tomaten 19,— en CC- tomaten 15,10 per 6 kg. Thans liggen de prijzen als volgt: A-tomaten 31,70, B-toma ten 31,50, C-tomaten 26,— en CC-toma- ten 19,30. Belangrijke invloeden voor de De aanvoer van tomaten kan nog per luxe auto. prijsvorming voor de komende week zijn, de toename van de binnenlandse aanvoer en de concurrentie van Canarische tomaten. Zoals bekend gaan de referentieprijzen voor toma ten in op 1 april. Voor de komende week moet er rekening gehouden worden met een licht prijsverval. Komkommers De komkpmmerprijzen zijn de afgelopen week weer verder gedaald. Er kan zonder méér gesproken worden van slechte prijzen, zeker als er een vergelijking gemaakt wordt met vorig jaar. Als er gezocht wordt naar de oorzaken van deze tegenvallende prijzen dan is dat vrij moeilijk. Alleen kan er opgemerkt worden dat de binnenlandse aan voer wat groter uitvalt dan vorig jaar. Er moet dan wel opgemerkt worden dat toen de concurrentie van Griekenland en Bulga rije aanmerkelijk groter was. Voor de sorte ringen van 26 tot 41 variëren de prijzen van 30 tot 43 cent per stuk (vorig jaar van 58 tot 78 cent). Voor de komende week wordt er in verband met de verwachte toenemende vraag geen verdere prijsdaling verwacht Overige gewassen Voor de beste kwaliteit spruiten worden nog uitzonderlijk goede prijzen betaald, nl. 2,17 per kg. Het seizoen is echter bijna ten einde, zodat er door het geringe aanbod en de teruglopende kwaliteit nog weinig prijsveranderingen voor dit produkt zullen optreden. Prei wordt op het ogenbük ook goed be taald, namelijk 1,05 per kg. (vorig jaar 75 cent). De prijs kan bij een verdere toename van het aanbod iets dalen, maar gezien de grote belangstelling van West-Duitsland voor dit produkt zal de prijsdaling van geringe omvang zijn. Door de versnelde aanvoer van spinazie heeft de prijs zich niet kunnen handhaven en is gedaald van gemiddeld 1,42 naar 1,35 per kg. Het ziet er voor de komende week naar uit dat het aanbod ruim zal blijven. Er is een grote vraag naar andijvie hetgeen duidelijk in de prijs naar voren komt nl. 1,80 per kg. (vorig jaar 1,19). Het ziet er naar uit dat de verwachte verdere toename van het aanbod weinig invloed op de prijs zal hebben. De prijs voor radijs ligt boven de prijs van vorig jaar, nu 82 cent per bosje (vorig jaar 70 cent). Wel moest opgemerkt worden dat de aanvoer tot nu toe kleiner is als vorig jaar Bij een verdere toename van het aanbod ligt een prijsdaling voor de hand. Voor bloemkool varieert de prijs van 1,60 tot 3,35 per stuk. Een gewas waar altijd een beperkte markt voor is, maar ook het voorjaar aan kondigt is postelein. De prijs schommelt rond de 4 gulden per kg. Het gaat nog maar steeds rustig aan met de groei van bloemenaanvoeren. De CCWS in Honselersdijk bereikte in de afgelopen week een omzet van 7.448.096,08 hetgeen ruim 400.000 meer is dan in de voorgaande week. Geen giller dus. Niet dat kwekers en handelaren om veel groter aanvoer zitten te springen. De gemid delde prijzen blijven zich in het algemeen dan ook handhaven. De aanvoer van buiten landse bloemen en van potplanten nam wel toe, maar merkwaardig genoeg, verminder de die wat de perkplanten betreft. De omzet- toename was vrijwel uitsluitend te danken aan de snijbloemen. De bloemenomzet liep op tot totaal 885.699,50, bijna de 400.000 hoger dan in de voorgaande week. De anjers verschilden wat de gemiddelde prijs betreft, drie cent in ongunstige zin met die in dezelf de week van het vorig jaar, toen de prijs gemiddeld een kwartje was. De fresia ^eed het met thans gemiddeld twee gulden per bos niet slecht tegenover het vorig jaar met toen 1,86. Ook de irissen met gemiddeld 2,76 liggen hoger tegen 1,96 vorig jaar op gelijke datum. De tulpen met een gemid delde prijs van 1,73 thans, doen het heel wat beter dan vorig jaar, toen die 82 cent noteerden. Maar vorig jaar was de aanvoer ook heel wat groter, namelijk 355.230 bos tegen 152.592 bos in de afgelopen week. Als geheel dus een rustig marktbeeld, dat nog mogelijkheden biedt voor verdere ontwikke ling. De fresia, die nog niet de belangrijkste aanvoer uitmaakt, zal weldra worden ver drongen door de chrysant, die sneller in aanvoer gaat toenemen. Afgelopen week met ruim 100.000 bos. Van de geplozen chrysanten is het aanbod nog niet groot. Italiaanse concurrentie De Italiaanse bloemenkwekers en handela ren, ontplooiden steeds meer activiteiten. Zo bericht de Nederlandse Landbouwattaché in Rome, dat teneinde een beter overzicht te krijgen van de ontwikkeling in de voor naamste Europese bloemencentra, het Ita liaanse instituut voor agrarisch marktonder zoek een informatiedienst heeft opgezet. De ze dienst zal een telex-circuit instellen, dat de bloemenmarkt van San Remo en het gebied rond Genua, het Italiaanse bloemen- gewest voortdurend in contact zal brengen met de grote bloemenmarkten in Europa, zoals Hamburg, Aalsmeer. Frankfort, 'Dus- seldorf. In samenwerking met bureaus van genoemd instituut te Amsterdam en Frank fort, zullen van dag tot dag de prijsnoterin gen en andere marktontwikkelingen gevolgd kunnen worden en naar Italië per telex doorgegeven, zodat men snel op de hoogte blijft van de gang van zaken bij de concur renten. Wel, en dat is ddt.. de laatste gegevens over de bloembollenexport in het tweede half jaar 1975 zijn zojuist uit de computer gerold en om maar met de deur in huis te vallen: er zijn minder kilo's uitgevoerd. Een aantal dat men beslist niet kan bagatelliseren: rond zes miljoen kilo minder dan in dezelfde periode van het jaar daarvoor. Dat is „niet niks" zoals dat tegenwoordig heet. Nu lag het wel in de lijn der verwachtingen dat er minder bloembollen over de grens zouden gaan, want om ze te kunnen uitvoeren moe ten ze ook beschikbaar zijn. En vorig jaar waren er nu eenmaal duidelijk tulpen tekort. Het prestige van de door-dik-en-door-dun- optimisten onder de exporteurs heeft toen wel een geduchte deuk gekregen. Jarenlang hadden ze zichzelf de profetenmantel omge hangen en sinds jaar en dag luidden hun prognoses: de tulpen lopen over de mand. Ze kregen vele jaren achtereen nog gelijk ook, maar in 1975 bleek duidelijk dat men te doen had met profeten die brood eten, want ze zaten er met hun voorspellingen mijlen ver naast sommige gevallen verdubbelden, dan be hoeft men waarlijk geen lid te zijn van een fiscaal recherche-team om te kunnen becij feren dat de matige tulpenoogst de expor teur uitsluitend windeieren heeft gelegd. Hoewel we in deze rubriek niet graag scher men met veel cijfers, is het ter lering en stichting toch wel eens nuttig om er een aantal uit de immer dorre statistieken te lichten. De export naar West-Duitsland liep fors terug, nl. van 29 naar 27 miljoen kilo en het bedrag dat op tafel kwam was vrijwel gelijk aan dat van 1974, nl. 89.5 miljoen. Met de Engelse economie gaat het niet goed, dat weet de lezer zonder twijfel ook wel zonder met cijfers uit een bloembollenex portstatistiek geconfronteerd te worden. En geland was eens een van de allergrootste afnemers van Nederlandse bloembollen. Dat is al jaren niet meer zo. Integendeel: de uitvoer naar het land van John Buil loopt steeds terug. In 1975 weer ruim een miljoen kilo minder dan het jaar daarvoor, terwijl men in guldens nog harder achteruit holde: van twintig naar zeventien miljoen. Nederlandse bloembollenexporteurs krijgen daar in steeds toenemende mate te maken met concentraties- van bedrijven. De klein tjes vallen er af en de groter worden steeds omvangrijker. Er is daar zelfs al sprake van broeifabrieken die vele miljoenen bollen per winter gebruiken. De gebundelde vraag vindt echter geen gebundelde afzet tegen over zich. Dat heeft tot gevolg gehad dat de Zweedse afnemers het kunstje van tegen- elkaar-uitspelen met veel overgave zijn gaan beoefenen... Toch namen de Zweden het afgelopen half jaar bijna elf miljoen kilo af en dat scheelt in vergelijking met het jaar daarvoor bepaald geen slok op een borrei. De Amerikaanse exporteurs hebben hun aandeel in de teruggang ook moeten leveren. En ging ruim 11/4 miljoen kilo minder de Atlantische Oceaan over en in guldens maakte men ook een smak van heb-ik-jou- daar: van 45 naar 40 miljoen. Levendig Iets hogere prijs Spoeling dunner Zes miljoen kilo minder uitgevoerd en al stond daar een iets hogere prijs tegenover, dat bedrag was veel te gering. Het staat dan ook als een paal boven water dat heel wat bloembollenexporteurs met een balans zitten die er allesbehalve feestelijk uitziet De ge middelde kiloprijs ging van 3,55 in 1974 naar 3,82 in 1975 en als u dan nagaat dat de dikke tulpen uit het broeisortiment in Finland kocht vrijwel hetzelfde aantal kilo's en legde daar ook hetzelfde bedrag voor op tafel. Dat betekent niet dat de exporteurs hier extra zware verliezen hebben geleden, want de prijzen die men in het hoge Noord en van Scandinavië kan maken, zijn altijd al goed geweest. Met Zweden is dat ook vele jaren het geval geweest maar daar is de laatste tijd de spoeling dunner geworden. De Groeimarkten van enige importantie waren Frankrijk en hoe is het mogelijk! Italië. Voor het overige valt er uit bloembollenland vandaag niet veel nieuws te melden. De handel in tulpen voor levering is nog altijd levendig. Ook in de narcissenhandel is wat meer beweging gekomen, al zet dat nog geen financiële zoden aan de dijk. Met de gladio len is het nu gebeurd.Wat er aan de veilin gen komt zijn nog wat restantenopruimin gen uit de schuren van de exporteurs. Het zal trouwens niet lang meer duren of de gladiolen zijn weer geplant.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7