Zeven Molukkers voor rechtbank Amsterdam u 2324252627 Vietnamese wezen slaan kinderhuis kort en klein 'atricia Hearst schuldig aan bankroof iJiscard moet gala afgelasten wegens staking Joden mogen bidden Tempelberg niet op Techni-Show W erkgelegenheid belangrijkste taak van nieuw kabinet NA LANGSTE GIJZELINGSAKTIE VAT 76 r Bandag 22 maart 1976 leidse courant PAGINA 5 KOPENHAGEN Een Deens kindertehuis bij Hilleroed is gisteren kort en klein geslagen door 28 Vietnamese oorlogswezen, die zich begin deze week al met geweld verzetten tegen de scheiding van hun voogd. Deze, de 40-jarige journalist Hen- ning Becker, bracht een jaar geleden in totaal 204 Vietnamese kinderen, tussen de vijf en 19 jaar oud, naar Denemarken. De overheid is vari mening dat Becker de kinderen, zeker gezien hun aantal, niet zelfstandig de juiste opvoedkundige en maat schappelijke begeleiding kan geven. Maar de aan zijn voogdij onttrokken Vietnameesjes willen zich niet duurzaam van hun eerste weldoener laten scheiden. De 28 kinderen die drie dagen geleden door de sterke arm uit een huis waren gehaald waar zij met Becker waren ondergedo ken maakten gisteren, even na het ontbijt, amok. Letterlijk elk stukje meubilair ging aan barrels, alle ruiten sneuvelden en op een gegeven moment moesten drie leidsters zich in een kamer barricaderen omdat de kinderen hen met messen te lijf wilden. De kinderen, door communicatiemoeilijkheden volledig over hun toeren, koelden hun woede behalve op het meubilair ook op een zestal auto's dat met kapmessen zwaar werd beschadigd. ^SAN FRANCISCO Een jury heeft zaterdag patricia Hearst schuldig verklaard aan gewapen de bankroof. Zij kan daarvoor tot 35 jaar gevan genisstraf worden veroordeeld. De rechter wijst op 19 april vonnis. De jury hechtte geen geloof aan de verklaring van ,deijPatricia, de 22-jarige dochter van de Amerikaanse RU krantenmagnaat Randolph Hearst, dat zij onder iren dwang aan de bankoverval had deelgenomen, chti ncjJPatricia Hearst werd op 4 februari 1974 uit haar woning in erüBerkeley (Califomië) ontvoerd door leden van een revolutionai rdere beweging, het Symbionese bevrijdingsleger. Haar vader Zgjjwilligde een eis van de ontvoerders in en begon met het iarj uitdelen van voedsel ter waarde .van vijf miljoen gulden aan J behoef tigen. Twee maanden na haar ontvoering deelde Patricia [oetjop een bandje mee dat ze zich bij de strijd van het Symbionese 5JBevrijdingsleger had aangesloten. Enkele weken later legden 70.1 camera's in de Hibernia-bank in San Francisco haar deelne- anJming aan een bankroof vast. Op 18 september 1975 werd zij ,r Jmet twee metgezellen gearresteerd en op 4 februari jl. DJ precies twee jaar na haar ontvoering begon het proces tegen dJhaar. erdlpfficier van justitie Browning merkte op dat Patricia mis- Dgfschien wel tot een gevangenisstraf, gelijk aan de duur van n f.het voorarrest, veroordeeld wordt. Dat hing af van haar /aaj bereidheid in andere processen tegen leden van het Symbione- k0i se Bevrijdingsleger te getuigen. I Patricia Hearst moet ook nog in Los Angeles terechtstaan voor haar aandeel in een schietpartij bij een overval op een sportzaak in mei 1974. Dan kan het vonnis levenslang luiden. AMSTERDAM Morgen en donderdag staan in Amster dam 7 Zuidmolukkers terecht die op 4 december met de langste gijzelingsactie uit de Nederlandse geschiedenis (236 uur) begonnen toen ze het In donesische consulaat aan de Brachthyzerstraat in Amster dam binnendrongen en 39 per sonen waaronder 14 kinderen, gevangen namen. Het proces zal minder spectaculair -zijn dan dat tegen de treinkapers in Assen, want officier van justitie J. Abspoel heeft slechts wederrechtelijke vrij heidsberoving bedreiging met doodslag en verboden wapen bezit ten laste gelegd (maxi mum straf als men de delicten optelt: 10 jaar). De dagvaarding zwijgt over de dood van de 52-jarige Indone sische veiligheidsfunctionaris E. Abedy die omkwam als ge volg van een noodsprong uit het raam van de tweede ver dieping. Kennelijk is mr. Abspoel er niet in geslaagd voldoende be wijs te vinden dat het slachtof fer handelde onder directe dreiging, hetgeen de construc tie „dood door schuld" zou hebben kunnen opleveren. Ook spreekt de dagvaarding niet over de 35-jarige onder wijzer Sata Datoek die door de Molukkers twee keer ge dwongen werd urenlang in zijn t-shirt op het ijskoude bal kon te staan en daar een lon gontsteking aan overhield. Oorspronkelijk zou de recht zaak dienen in het paleis van justitie aan de Prinsegracht. Uit vrees echter dat de ongere geldheden van Assen zich zul len herhalen, is de zitting ver plaatst naar het gebouw van het kantongerecht aan de Par- nassusweg dat vrij afgelegen, is en gemakkelijk beveiligd kan worden. Er zal een politie macht van ongeveer 100 man op de been zijn, compleet met pantserwagens, honden en scherpschutters. Iedereen die toegang wil tot de rechtzaal moet een speciale kaart heb ben en wordt gefouilleerd. Na het proces in Assen wor den in Amsterdam weinig nieuwe gezichtspunten ver wacht, tenzij rechtbankpresi dent mr. B. van Waerden of verdediger mr. H. Droesen het punt van de zgn. „Kurban" ter sprake brengen waarover tij dens de zaak tegen de treinka pers is gezwegen. Onder „Kur ban" verstaan de Zuidmoluk kers een religieus geladen zelf moordexpeditie ten gunste van het vaderland waarbij van te voren afgesproken wordt dat slechts de dood de actie kan beëindigen. De treinkaping en de bezetting van het Indonesi sche consulaat zouden daar door geen geïsoleerde akties zijn geweest, in het geheim voorbereid en uitgevoerd door enkele heethoofden maar wa ren geïnspireerd door het Mo lukse geloof in de kracht van de voorouders (de zgn. Adat). Voor het volvoeren van hun daad zouden de jonge Moluk kers hun voorouders geraad pleegd hebben, en aangezien ze zelf de priestertaai niet machtig zijn, zouden ze daar bij geholpen zijn door de dorp soudste van Bovensmilde en door hun ouders met ande re woorden: de gemeenschap waartoe zij behoren, was op de hoogte, gaf zijn goedkeu ring en werkte mee aan de acties. Mogelijk zullen deze nieuwe feiten (toegegeven door Etty Aponno, voorzitter van de Vrije Molukse Jongeren) het proces in Amsterdam een an dere wending geven. Het Zuidmolukse ten in Vught moet binnen enkele ja ren gesloten wor den. Dit zei minis ter Van Doorn (CRM) zaterdag tij dens een werkbe zoek aan het cen trum. Hij zegde toe, mede nadat hij de situatie in do wasgelegenheden had gezien (foto), tot het tijdstip van opheffing te zor gen voor nood maatregelen om „menswaardig wo nen mogelijk te maken". (Van onze correspondent) RIJS President Valery Giscard taing heeft zaterdagavond op het itste ogenblik een gala in de Parijse :ra moeten afgelasten waarop hij „verdienstelijke Fransen" uitgeno- had. De gala-voorstelling kon niet Tgaan omdat het personeel en de gtefceelknechten van de Opéra de gelegen- ingtid aangrepen om het staatshoofd een s ltinig elegante poets te bakken. Ze inebgen en bloc in staking. Ze eisten al sedert geruime tijd loonsver- In overheidskringen werd een onstuimige president 6 procent omlaag gegaan was hogingen, maar de gelegenheid van zater- staking van het technische personeel, dag leek hen te mooi om deze niet aan grotendeels aangesloten bij de linkse en te grijpen om daarmee de president en communistische vakbonden, „schokkend zijn genodigden, waaronder vele zoge- en misplaatst" en „een schandaal" ge naamde eenvoudige lieden in verlegen- noemd. Voor president Giscard deed het heid te brengen. Velen hadden zich om- gebeuren „de deur dicht" na een week dat zij uitgenodigd waren, aanzienlijke van pech, beproevingen en frustraties, kosten getroost om behoorlijk voor de Eerst had de uitslag van de kantonnale dag te komen. Zaterdagmiddag moesten verkiezingen uitgewezen dat de linkse 1500 telegrammen verzonden worden om oppositie in het land een meerderheid de gasten van de president te laten weten veroverd had. Maandag toonde een opi- dat het feest niet doorging. niepeiling aan dat de populariteit van de de zelfde dag werd het Parijse tran sport lamgelegd door een staking. Daags daarop legde het spoorwegpersoneel het werk neer; woensdag organiseerden de studenten een grootse protestbetoging te gen de hervorming van het hoger onder wijs, donderdag een tweede, waarbij zich allerlei oproerige elementen voegden, die een hele wijk van Parijs plunderden, leegroofden en voor miljoenen schade aanrichten. Intussen is de franc in feite gedevalueerd. Lubbers wil geen prijsstop HILVERSUM (ANP) Minister Lubbers van economische za ken is niet van plan een prijs stop af te kondigen. Dat heeft hij zaterdagmiddag verklaard in het Vara-radioprogramma In de Rooie Haan. De bewindsman zei wel andere maatregelen te overwegen om de prijsstijgingen in te dammen. Met name de stijging van de voedsel- en de textielprijzen ba ren hem zorgen en hij denkt dan ook aan aanvullende prijs- beschikkingen voor juist deze sectoren. Op de eis van NW- voorzitter Wim Kok om nog voor 1 mei het wetsontwerp op de ondernemingsraden en dat op de vermogensaanwasdeling, alsmede de structuurnota van het economisch beleid te laten verschijnen, ging de minister niet in. Technische bezwaren staan inwilliging van die eis vol gens hem in de weg. JERUZALEM (Rtr/DPA) Het Israëlische hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat er op de Tempelberg in Jeruzalem niet mag worden gebeden door joden. De Jeruzalemse politie weet nu dat ze in haar recht staat wanneer zij demonstratieve gebedsdiensten, meestal van extreem-rechtse joodse zijde, op de Tempelberg verhindert. Hoewel de Tempelberg uit histo- opgepakt toen zij op de Tempel- risch oogpunt als joods heilig- berg ostentatief wilden gaan dom kan gelden, staat de tempel bidden. Dit vonnis leidde tot er niet meer en de mohamme- grote spanningen onder de mo- daanse Al Aqsa moskee wel. Dit hammedaanse bevolking, die is de reden dat de mohamme- zich in haar religieuze rechten daanse bevolking van het oude bedreigd zag. Sindsdien is er in Jeruzalem zich heftig heeft ver- Jeruzalem geen dag voorbij ge zet tegen provocerende akties gaan zonder rellen of betogin- van joden die bij de Tempelberg gen. kwamen bidden. Sinds oud-Je- Een woordvoerder van de Israe- ruzalem in 1967 door Israël lische vertegenwoordiging bij de werd bezet, heeft de Israëlische Verenigde Naties heeft beves- regering het bidden bij de Tem pelberg ontraden. Begin dit jaar ontstond er ech- tigd, dat Israël vandaag zou deelnertien aan het Veiligheids raadsdebat over de door Israël ter onduidelijkheid toen een la- bezette westelijke Jordaanoever gere Israëlische rechter vrij- en Oost-Jeruzalem, waaraan spraak verleende aan acht jonge ook de Palestijnse bevrijdings joden die door de politie waren organisatie (PLO) deelneemt rote schade Jan Chinese iliebronnen OKIO - China's grootste olie- elden in het noordoosten van et land lijden de zwaarste ver ezen uit hun bestaan sedert en reeks ontploffingen die zich orige maand hebben vóorge- lan. olgens berichten uit Hongkong jol 1 Tokio zou de leverantie aan di tpan in februari en maart tot V Spectievelijk 20.000 ton en 10.000 ton zijn teruggebracht Js gevolg van de explosies bij *»e e Tatsjing-oliebronnen. Reizi- ve'ers die in Hongkong aankwa- >n« len, zeiden dat zij geen toe- emming hadden gekregen om tantsjoerije te bezoeken. De ex- losies zouden zijn waargeno- ïen door Amerikaanse satellie- en. >k i ïi Acht hectare natuur in de as 'cl VEENENDAAL (ANP) - Nabij Veenendaal is gisteravond ruim vijf hectare natuurgebied door brand verwoest. Door de droog- te van de laatste weken en de nlj straffe oostenwind die er stond, kon de Veenendaalse brand- P"weer weinig uitrichten tegen de bosbeheer. De oorzaak van de °Jbrand is nog niet bekend. Jn het buurtschap „De Appel" het Gelderse Putten is zater- g drie hectare bos in vlam men opgegaan. Hier is het vuur Volgens de politie door jongelui aangestoken. De brandweer m<]slaagde erin een aangrenzend, groter bos te behouden. ADVERTENTIE machines en gereedschappen voor metaal- en houtbewerking, lastechniek, verbindingstechnieken van metalen e.d. JAARBEURSHALLEN - UTRECHT Dagelijks van 9.00 -17.00 uur. 'donderdag^ vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9.00 - 17.00 uur. JULIANAHAL-UTRECHT Sportvissers gered van verdrinking CADZAND (ANP) Twee Bel gische sportvissers zijn gister- middag uit de Westerschelde gered, nadat hun sportvisbootje was gezonken. De mannen waren juist bezig met het lichten van het anker, toen het scheepje werd over spoeld door de golf van een passerend zeeschip. Eén van de vissers kon spoedig uit het wa ter worden gehaald door de be manning van een ander sport vissersbootje. De ander is door de rijkspolitie te water gered. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie heeft de sportvis ser zijn leven te danken aan het feit dat hij een zwemvest droeg. Hij was volkomen uitgeput. Bei de mannen zijn voor onderzoek naar een ziekenhuis in Oostburg gebracht. Vereniging voor oud Korea-strij- ders DEN BOSCH (ANP) De oud- Korea-strijders hebben tijdens het afgelopen weekeinde een belangenvereniging opgericht. Doel van deze vereniging is mo gelijkheden te sc.ieppen voor de lichamelijk en geestelijk gehan dicapten onder de vrijwilligers, sociale hulp en bemiddeling voor de nabestaanden, het orga niseren van reizen naar de gra ven van de gevallenen in Korea, een jaarlijkse dodenherdenking en een tweejaarlijkse reünie om de onderlinge band te verstevi gen. Het steunfonds dat in de Korea- tijd werd ondergebracht bij het Prins Bernhardfonds, wil de nu opgerichte vereniging zelf on derbrengen en gaan beheren. De landelijke vereniging heeft generaal-majoor buiten dienst G. Tak tot voorzitter gekozen. Als vice-voorzitter werd luite nant-kolonel Spiers uit Rijswijk benoemd. Tienduizend bij Stille Omgang AMSTERDAM (ANP) In de Amsterdamse binnenstad is zaterdagnacht weer de traditione.e „Stille om gang" gehouden ter ere van het „Heilig Mirakel van Amsterdam". Volgens de organisatoren liepen naar schatting tienduizend mensen de route langs onder meer, de Kalverstraat, Nieuwendijk Prins Henddrikkade en Warmoesstraat Het kath oliek evenement kreeg daarmee meer belangstel ling dan in 1975, toen onge veer achtduizend gelovigen aan de omgang deelnamen. Zwitsers wijzen medezeggenschap af GENEVE - Met enorme meer derheid hebben de Zwitserse kiezers gisteren 'nee' gezegd te gen twee alternatieve voorstel len voor medezeggenschap van de arbeiders in de bedrijven. Inzet vormden een voorstel van de vakbonden en een tegenvoor stel van de regering. De vak bond wilde medezeggenschap in de dagelijkse bedrijfsvoering, plus greep op de grote beleid slijnen, zoals de investeringspo litiek. In de loop der jaren zou dte medezeggenschap tot volle dige pariteit (50—50) hebben moeten worden uitgebouwd. De ontwerper Frans Molenaar houdt het met zijn voorjaars mode op wit. Anne-Marie (links) draagt een witte wollen jas met diepe zijsplitten. Naast haar Elke in een deux-pièces van handgebreide witte glans-ka- toen. Patricia (rechts) showt een tailleur met 7/8 jas met zijs plitten in dub- belface. Callaghan favoriet voor opvolging Wilson LONDEN De Britse minister van Buitenlandse zaken, James Callaghan, is favoriet voor de opvolging van premier Harold Wilson. Dit blijkt uit een van daag in Londen gepubliceerde enquête. Volgens een voor de BBC inge steld onderzoek, wil 47 procent van het socialistische en 48 pro cent van het algemene electo raat, Callaghan als premier. Op de tweede plaats in de en quête komt minister van bin nenlandse zaken Roy Jenkins voor wie de percentages niette min beduidend lager liggen, 16 en 21 procent een lentegroet via uw f leurop bloemist altijd en overal; een sympathieke verrassing. De landelijke V.V.V.-geschenkbonnen zijn bij alle Fleurop-bloemisten inwisselbaar voor een fleurige surprise. Ontwerp-verkiezingsprogram CDA DEN HAAG De bestrijding heden een grotere invloed van van de werkloosheid moet vol gens het thans opgestelde ont- partijen in de volgende kabi- ten worden, netsperiode het hoofdaccent Volgens het ontwerp-program krijgen. Daarbij moeten ook moet het overheidsapparaat maatregelen getroffen worden doeltreffender worden. Dit geldt voor een betere verdeling van ook voor de werkwijze binnen de bestaande werkgelegenheid, en de werkwijze van het kabi- Maar het volgende kabinet zal net Bij de volgende kabinets- niet kunnen ontkomen aan „vrij-drastische ingrepen" formatie moeten in ieder geval de belangrijkste knelpunten het pakket van de sociale zeker- de huidige taakverdeling, zoals heid. milieu, onderwijs en vorming. Verder moet men zich ervan algemene bijstandswet en het bewust zijn, dat een reële stij- opperbeheer van de politie, tot ging van de contractlonen in de een oplossing gebracht worden. eerstvolgende jaren een „onaan vaardbaar schadelijk effect zou hebben op de omvang van de nationale werkloosheidscijfers". In dit verband wijst het ont- werp-verkiezingsprogramma van de drie christen-democrati sche partijen erop, dat in de komende jaren als gevolg van de grote economische moeilijk- Ook pleit het ontwerp-program voor een herindeling van ge meenten, waarbij levensvatbare kleine gemeenten moeten blij ven. In plaats van de door de minister van Binnenlandse Za ken voorgestelde 24 provincies wil het ontwerp-verkiezingspro gram streven naar omstreeks twintig provincies.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5