■■MONTREAL IS HET DOEL" Met wereldrecords Alma Ata droom Stensen gerealiseerd Merckx deed kopwerk: wraak voor Maertens MAAS ENIG LICHTPUNT ZWEMPLOEG Gerry van Gerwen na zege „Zuid-Holland": Salto Oostduitse turnster op de evenwichts balk Van Hou! in finale Mora Swi in finale DIRECTE CONFRONTATIE MET PIET KLEINE SUHL Tijdens de Oost duitse turnkampioenschap- pen voor dames heeft Ma rina Schalk zaterdag in Suhl voor een wereldpre mière gezorgd. Zij sprong als eerste turnster ter we reld op de evenwichtsbalk een salto voorwaarts. De succesvolste turnster was de 19-jarige Gitta Escher, die na haar over winning in de vierkamp ook nog de finales van de evenwichtsbalk en de vrije oefening won. De 16-jarige Carola Dombeck kreeg voor haar twee sprongen op het paard twee maal de hoogste notering van tien punten. De Westduitse damesploeg heeft in Lausanne een tweedaagse wedstrijd tegen Zwitserland gewonnen met 379.35-374,30. De Nederlandse dames- ploeg, die op 10 en 11 april in Utrecht tegen Hongarije uitkomt, is als volgt samen gesteld: Ans Smulders (PSV), Ans Dekker (Klimop), Monique Bolleboom, Petra v.d. Brink (beiden Pro Patria), Gerrie van Soeren, Karin Stubbe (beiden Excelsior) en Carla Braan (St. Mauri tius). Gerry van Gerwen steekt de armen omhoog in een routineus gebaar. Hij wint de Ronde van Zuid Holland. BRUSSEL Freddy Maertens heeft gistermiddag in de Brabantse Piji revanche genomen op Eddy Merckx voor de nederlaag in de Italiaanse klassieker Milaan—San Remo. In de eindsprint na 166 kilometer versloeg Maertens Merckx met ruim verschil. Overigens was Merckx in deze Belgische se- mi-klassieker weer de grote uitblinker. De werelduurrecordhouder streed voortdurend aan de kop van het peloton en hij zorgde er met zijn hoge tempo voor dat er twaalf kilometer voor het einde nog slechts twintig kanshebbers voor de overwinning over waren. Op dat moment achtte Merckx de tijd geko men om zijn mededingers van zich af te schudden. Merckx demarreerde uit alle macht. Iedereen kon hem alleen maar nakij ken behalve Freddy Maertens. De man die algemeen wordt aangezien als de opvolger van Merckx kleefde aan het wiel van de oud-wereldkampioen. Merckx kon dit niet zo goed waarderen, want hij heeft een hartgron dige hekel aan Maertens, die, als Merckx in de buurt is, hardnekkig weigert kopwerk te verrichten. Maertens deed dan ook dit keer geen meter kop en wachtte rustig op de eindsprint. Eddy Merckx heeft in de laatste twaalf kilometer verschillende keren geprobeerd Maertens van zich af te schudden, maar zijn pogingen wa ren tevergeefs. Driehonderd meter voor het einde zette Maertens de sprint in. Jan Raas (Ned.) werd vierde en Bert Pronk zesde. Walter Planckaert (Bel) heeft zaterdag in Ha- relbeke een wegwedstrijd over 228 kilometer gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint zijn landgenoot Walter Godefroot. Willy Planckaert zegevierde gisteren in „Dwars door België". Hij versloeg in de eind sprint Mare de Meyer met gemak. Het duo had bijna twee minuten voorsprong op Walter Planckaert en Cees Priem. Oud-wereldkampioen Harm Ottenbros werd winnaar van de profronde van Galder, welke de opening van het Nederlandse wegseizoen was. Slechts 29 beroepsrenners hadden ingeschre ven voor deze wedstrijd, waarin geen start- geld werd betaald. In de laatste ronde ont snapte Ottenbros uit de kopgroep. Toine van den Bunder, een van de voorlopig geselecteerden voor de Olympische Spelen, gaat door met winnen in het buitenland. Na een triomf in ondermeer de Omloop het Volk, won hij gisteren de Grote Prijs van Essex in Engeland over 146 kilometer. Hij had ander halve minuut voorsprong op Ad Tak. Herman Snoeyink uit Denekamp is gistermid dag tweede geworden in de Westduitse klas sieker voor amateurs Keulen—Schuld—Fre- chen. Winnaar van de 162 kilometer lange wegwedstrijd werd de Westduitser Wilfried Trott. Cees Stam heeft zaterdagnacht, tijdens de „Nacht van het hart" in het sportpaleis Ahoy' een stayersrace over 15 kilometer gewonnen. DEN HAAG De 23-jarige Gerry van Gerwen uit Zoeterwoude door pech moest Olland, een klein gehucht bij het Brabantse Schijn- opgeven. We hadden juist in del heeft zaterdagmiddag de 23e wielerronde van VVTvaTcerS Zuid-Holland gewonnen. Twintig kilometer voor de gezegd, dat wordt een grote eindstreep verbleef de Brabander nog in een kop- renner", groepje van zeven renners. Dezen behoorden al na zo'n veertig kilometer tot een groep van veertien De 23e ronde van Zuid-Holland renners die zich had los gemaakt van het peloton, is een succes geworden. Om elf dat al heel snel in stukken was gevallen. Zes kilome- uur gingen de zeventi?n ploegen ter voor het einde liepen Gerry van Gerwen en Srt'Seenz«r behoort!* Michel Jacobs uit Bingelrade samen weg en waren tempo. Veertig minuten later, na niet meer in te halen. Gerry van Gerwen had op 32 kilometer, viel het peloton in de Leyweg in Den Haag geen enkele moeite om stukken uit elkaar. Er kwam Michel Jacobs te verslaan. Hij zegevierde in drie uur een kopgroep van zesden ren 29 minuten en 14 seconden. Gerry van Gerwen was na de 152 kilometer die erg snel onder de pedalen doorgingen nog be hoorlijk fris aan de eindstreep: „Deze overwinning is te danken aan de uitstekende samenwerk ing in onze ploeg. De jongens hebben enorm voor mij gere den. Dat Michel Jacobs met mij meeging de laatste kilometers deed mij erg weinig. Ik wist dat ik hem hier kon kloppen. Deze jongen had namelijk al te veel gedaan in deze ronde en was te slordig met zijn krachten omge sprongen. Steeds haalde hij die er vandoor gingen terug naar onze groep en dat kost natuur lijk enorm veel kracht. Ik wist gelukkig vandaag te wachten tot ik mijn slag kon slaan". Voor Gerry van Gerwen was het de tweede overwinning in dit nog jonge seizoen. Hij won eer der de ronde van Belgisch Lim burg en werd in een andere grote amateurklassieker, de Ster van Zwolle, zeer fraai twee de. Gerry van Gerwen heeft maar één doel voor ogen en dat is een plaats in de Olympische ploeg van Joop Middelink. Van Gerwen: „Deze vorm moet ik kunnen houden. Weliswaar heeft Middelink de renners dui delijk gemaakt dat hij in het begin van het seizoen nog niet Natuurlijk was de ploegleider van Van Gerwen, Jan Giesbers, erg ingenomen met dit succes. „We zaten steeds met vier ren ners voorin, alleen was het jam mer dat Piet van Leeuwen uit ners die een voorsprong nam van vijftien seconden. Hierbij bevonden zich de favorieten Mi chel Jacobs, Leo van Vliet, Frits Schür en Frits Pirard. Enkele kilometers later ontstond een kleine valpartij waarbij Wim Hus (Scheveningen) en Nico van Hest (Alphen) betrokken waren. Beiden zochten met lichte ver wondingen de bezemwagen op. In het eerste uur werd 41,3 kilo- zo op prestaties let, toch is het, dacht ik, belangrijk in de kijker te rijden. Keetie van Oosten, winnares van de Lenterace, wordt op steeds he' erepodium geflankeerd door Willy Kwantes en Marijke Lagerlof. meter afgelegd. De kopgroep had inmiddels een voorsprong genomen van 45 seconden op een tweede groep van dertien renners, die werd aangevoerd door Joop van der Weide uit Amsterdam. Deze groep had weer een voorsprong van ruim twee minuten op een derde groep. In Boskoop gingen de gesloten spoorbomen weer snel open, maar de kopgroep verspeelde daar toch tien seconden op de tweede groep. Daar kreeg ook Henk Langerijs pech in de kop groep, kon nog wel terugkomen, maar de inspanning was groot geweest. Eén van de favorieten, Piet Hoekstra van de Batavus-ploeg, die ook al de ontsnapping had gemist uit het peloton, stapte in Boskoop van de fiets en zocht tot ongenoegen van coach Kou- wenhoven de bezemwagen op. De eerste 100 kilometer ging in de tijd van 2.18.49. En toen gin gen vier renners er vandoor uit de kopgroep. Ze verhoogden flink het tempo en even leek het erop dat deze vier mochten gaan. Het waren Gerry van Ger- wen, Hans Langerijs, Frits r Schür en Frits Pirard. Maar Mi chel Jacobs leverde een grote krachtsinspanning en haalde de vier weer terug. Later moesten uit het groepje verdwijnen Piet van der Kruys (uit de ploeg van Gerry van Gerwen), die erg veel werk had gedaan en Frits Schür. De strijd was gestreden toen enkele kilometers voor het einde Gerry van Gerwen en Mi chel Jacobs ontsnapten. Frits Pirard van de Amstelploeg heeft nog moeite gedaan bij de vluchters te komen, maar dat lukte niet. Hij kwam alleen als derde over de eindstreep. De dames reden voor het eerst hun Batavus-lenterace. De af stand was 42 kilometer. Als eer ste ging over de finish Keetie van Oosten-Hage uit Kloetinge met een voorsprong van twee minuten op Willy Kwantes uit Zaandam en Marijke Lagerlöf uit Klaaswaal. ARTHUR VAN RIJSWIJK MAAGDENBURG Ondanks De meest succesvolle zwemster aan Neder- derde zege behaalde Annelies Maas op de goed zwemmen van Annelies Maas 'andse zijde was Annelies Maas. De Zwem- 800 meter vrije slag in 9.10.47. heeft de Nederlandse jeugdploeg ster van de Rijn won drie afstanden en di# weekeinde in de landenwed- vesügde twee Nederlandse records op de 50 Voor de overige overwinnmgei WeeKeinae m ae ïanaenwep meterbaan. Zaterdag bracht zij het record ne Edelijn op de 200 meter rug Strijd tegen (JOSt Duitsland, die in van de 400 meter wisselslag, dat met 5.07.08 Richard van Klooster op de 15 Maagdenburg plaatsvond, de tradi- opnaam stond van Jose Damen, terug tot slag (17.11.48) en de Nederlandse vrije slage- Zondag won ze de 400 meter vrije tionele nederlaag geleden. Het pun- 5.03.24. tenverschil was 200-127 na een tus senstand op de eerste dag van 107- 57. De Oostduitse jeugd behaalde Overwinningen in 22 van de 28 cordhoudster met 4.22.49. Enith maakte die stafette Berber Kamstra, Annelies Maas, Ineke Ran en Linda Faber in de tijd van 3.57.70, nog geen seconde boven het natio- slag in 4.22.12. Enith Brigitha was hierop naai record, dat van de wereldkampioen- sinds 16 november van het vorig jaar re- schappen in Cali dateert. onderdelen. tijd bij wedstrijden in Oost Berlijn. De 53^ (Van onze sportredactie DEN HAAG Waar mo faalde, slaagde Houten. Het afgeWj weekeinde vielen e pj belangrijke volleyt!" slissingen. De Limb dames van Van H plaatsten zich voor de le van de Europa Cup landskampioenen do0y{ Zwitserse kampioen de Europa Cup voor kampioenen door de serse kampioen Unii tat Basel te verslaan: met de setstanden 15—7,15—8 en 15-4. Van Houten komt ovei weken in Eupen (Belgi tegen Rode Ster Belg T Levski Sofia en de pioen van Tsj echo-Si kije. De Apeldoornse mes van Dynamo bere in een uitverkochte van 1200 toeschouwer finale van de Europa voor bekerwinnaars Zij wonnen de tweede strijd tegen USC Mu (W-Dld.) met 3—1. Def standen waren 5—15,15—11 en 16-14 der werd een neder^- van 0—3 geleden. STOCKHOLM Swift, de Nederlandse] handbalkampioen bij dames, heeft zich in SI holm geplaatst voor d nale van het toernooi de Europese beker. Roermondse dames den de tweede weds! tegen de Zweedse pioen Polisen 11—11. Bij de rust d Polisen nog met 7—4 Mora Swift had de ontmoeting een week ren in Roermond met 1 gewonnen. In de 1 komt Mora uit tegen Zuidslavische kamf Radnicki. De wedstrij Stockholm werd b woond door 150 toescl wers. De Nederlandse fers kwamen op naam Nel Martens (3), A Slangen (2), Suzanne G dink (2), Marjet v.d. Vo Els Boesten, Gertje Port en Gudrun Timn mans (allen 1). PAGINA ALMA ATA De laatste grote wedstrijd van het turbulente schaatsseizoen, tussen de herenploegen van Rusland, Noorwegen en Nederland, heeft dit weekeinde op de wonderhaan van Medeo bij Alma Ata vier wereldrecords opgeleverd. Bij de sprinters nam de 25-jarige Jewgeni Koelikow het wereldrecord op de 1000 meter zaterdag over van zijn landgenoot Andrej Maiikow. Koelikow noteerde een tijd van 1.15,70. Met zijn andere verrichtingen van 37.24, 38.10 en 1.16,00 bracht Koelikow het wereldrecord punten totaal op 151.190 punten. De Noorse militair Sten Stensen smaakte het genoegen in een direct duel op de tien kilometer het wereldrecord van Olympi sch- en wereldkampioen Piet Kleine af te pakken. Stensen bleef met 14.38,08 Kleine bijna vier seconden voor (14.41,90). De Nederlander behield wel de top tijd op de 5000 meter en het wereldrecord puntentotaal. Na afloop zei Stensen: „Ik heb er altijd van gedroomd een wereld record in Alma Ata te rijden. Vandaag is het me dan eindelijk gelukt. Het ijs van Medeo is niet te vergelijken met Davos en In zeil. En dan moet men nog be denken dat we eigenlijk niet voldoende waren geacclimati seerd. Je zou tenminste veertien dagen tevoren moeten arriveren en niet vijf dagen zoals dat nu het geval was". Tijdens een persconferentie spraken de bondscoaches zich er voor uit van dit soort wedstrijden tradi tie te maken. Sten Stensen bracht het wereld record puntentotaal grote vier kamp op 166.983. Het oude re cord stond sinds 12 en 13 maart (Inzeil) met 167.420 punten op naam van Piet Kleine. De gede tailleerde prestaties van Stensen waren 39.95 - 1.58.72 - 7.15.56 - 14.38.08. Ook de Noor Kay Stenshjemmet bleef met 167.209 punten onder het oude record van Kleine. Vleugellam De drielandenwedstrijd leverde een overwinning op voor Rus land (408), voornamelijk dank zij de kracht van de sprinters. Nederland, dat met 2% punten tweede werd, was met Piet de Boer, Johnny Olof, Arjan van der Kreeke en Andre Kraaye- veld vleugellam, en Noorwegen (278) zag Sunde en Didriksen bij de sprinters afhaken en moest het bij de allrounders zonder Storholt en Sjobrend doen. Bij de allrounders boden alle afstanden, met uitzondering van de 5000 meter, opwindende mo menten. Op de 500 meter bleven acht rijders onder de grens van veertig seconden. Ook topstayer Sten Stensen (39,95). Van de Ne derlanders eindigde alleen Hans van Helden in 39,03, onder de veertig seconden. Piet Kleine raakte in het tweede paar in zijn haast uit balans. De 1500 meter gaf gisteren het unieke beeld dat niet minder dan tien deelnemers onder de eertijds zo magische grens van twee minuten bleven. Opnieuw won Piet Kleine in 1.57,18, ruim anderhalve seconde boven de tijd, die Van Helden een week eerder in Inzeil maakte (1.55,61). Het is echter de vraag of deze laatste prestatie als wereldre cord zal worden erkend. Ook Pasman en Vriend (beiden 1.59,04) voegden zich bij het se lecte gezelschap. Ook op de 10.000 meter werd historie geschreven met vijf deelnemers binnen de vijftien minuten. Het hoogtepunt was de race in de eerste rit tussen Sten Stensen en Piet Kleine. De Een droom van Sten Stensen werd verhoord. Hij wilde altijd een wereldreconj, h Alma Ata en kreeg afgelopen weekeinde zijn zin. Noor, die dit seizoen met lede ogen had moeten aanzien dat Kleine hem had overvleugeld, greep met de fantastische tijd van 14.38,08 het wereldrecord weer terug. Ook Kleine (14.41,90) bleef onder het record van 14.43,92, dat pas een week oud was. Vriend (14.59,26), De Vries (15.33,94) en Pasman (15.37.02) verbeterden hun per soonlijke records. Uitsmijter Hans van Helden heeft na de uitsmijter van het veelbewogen schaatsseizoen 1975-1976, de wedstrijd in Alma Ata, de eer ste plaats op de wereldranglijst aller tijden behouden. Van Hel den verbeterde een persoonlijk record (zaterdag kwam hij tot 39,03 seconden op de 500 meter). Ook zijn naaste belager, Piet Kleine, stelde een persoonlijk 1. Van Helden 2. Kleine 3. Schenk 4. Stensen 5. Stenshjemmet 6. Martsjoek 7. Storholt 8. Kondakow 9. Lobanow 10. Verkerk An record scherper, name"" ren op de tien kilotL (14.41,90). De wereldranglijst aller ziet er nu aan de kop uit: (achtereenvolgens ter, 1500 meter, 5000 n rto 10.000 meter en puntentota; v

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18