rC Den Haag gokt est van seizoen >p vijfde plaats Gele kaart Van Beveren temperde vreugde PSV IAX WILDE ALLEEN VERLIEZEN DE GRAAFSCHAP-TWENTE ZONDER SPEKTAKEL ZIJDELINGS Naar 44 punten OGELIJK WEER EUROPEES VOETBAL Verlies voor St. Etienne PAGINA 13 Normen De ledenraad van Feye- noord is sterk gepor teerd voor een directeur. Men gaat van het stand punt uit dat Feyenoord een (voetbal)bedrijf is dat louter professioneel geleid dient te worden. Daaraan heeft het de laatste tijd beslist ont broken. Steeds meer is gebleken dat de profes sionele krachten, de ma nager Guus Brox en de (ontslagen) trainer Brze- zanczyk, niet zelfstandig konden beslissen maar daarvoor toestemming nodig hadden van be stuurszijde, vooral van Gerard Kerkum die zich openlijk hij was al een „sterke figuur" ontpopte als de man die rigoureuze besluiten nam. Hij had niet de hand in het verdwijnen van de spelersraad maar toen bestuursmutaties aan de orde waren, hield hij zich afzijdig waarna hij toch werd gekozen en zich aldus een sterke positie verwierf. Hij ge bruikte die om, zoals dat heet, het mes erin te zet ten. Brzezanczyk werd ont slag aangezegd door Kerkum, niet door Brox. Dat gebeurde op weinig elegante wijze. De Pool is een zachtaardig man die tevens te goedgelo vig is. Hij meende dat een Europese topclub als Feyenoord zich ook tegenover hem loyaal zou opstellen en hij had geen keiharde lijn ver wacht. Die kwam wel. Hij was ervan beduusd, accepteerde een „af koopregeling" in zijn pa niek en kon vertrekken. Met de gebroeders We- gerle ging het evenzo. Ook zij werden, op een door hen niet verwacht moment, aan de kant ge zet. Slachtoffers van een onjuist aankoopbeleid want zij werden destijds als „grote tovenaars" in gehaald. Enerzijds zul len de fervente suppor ters het op prijs stellen dat orde op zaken wordt gesteld, wat te lang is uitgebleven, anderzijds mag van een club als Feyenoord worden ver wacht dat bepaalde nor men in acht worden ge nomen. Men mag stellen dat dit in het geval-Brze- zanczyk niet is gebeurd. Verwerpelijk Europa Cupvoetbal is voor elke club uiterst belangrijk. De ploeg kan zich manifesteren op Europees niveau maar heeft tevens een finan ciële meevaller die in niet weinig gevallen een deficit vermindert, zo niet opheft. Het valt dus te begrijpen dat Borus- sia Mönchengladbach hevig teleurgesteld is doordat het in Madrid werd uitgeschakeld. Het wonderlijke is, dat de Duitse televisiecommen tator bij dit duel, de be faamde Huberty, alle twee, door Borussia aan gevochten, afgekeurde doelpunten als een te rechte daad van scheids rechter Leo van der Kroft beschouwde. Ook bij het tonen van de beelden in slow motion handhaafde hij deze me ning. Niettemin is in Duitsland een hetze ont ketend tegen Van der Kroft. Een enquête waarin hij werd beschuldigd dat hij zich had laten omko pen ronduit schanda lig en dan hoeft men daar niet eens te weten dat Van der Kroft een integere figuur is rel-, lerige stukken in de pu bliciteitsmedia, een pro test van Borussia bij de UEFA, dat zonder meer zinloos is want het duel wordt zeker niet overge speeld zoals de Duitsers wensen. Hoe bitter de pil ook is, op een derge lijke wijze iemands goe de naam en faam aan tasten, is verwerpelijk. En erop wijzen dat Van der Kroft „revanche" heeft willen nemen op de nederlaag die Neder land in de finale om de wereldtitel leed tegen West-Duitsland is ron duit belachelijk. die het bestuur deelt, kan de vijfde plaats op de ranglijst recht geven op UEFA cupvoet bal. Daarvoor moeten dan de volgende verwachtingen inge willigd worden. PSV dient de Europa Cup of de Nederlandse beker te winnen en Ajax, Feye noord of FC Twente behoort landskampioen te worden. Bij een dergelijke ontwikkeling be tekent de vijfde positie op de ranglijst een derde Nederlandse mogelijkheid in te schrijven voor de UEFA-cup. Hoewel NEC eerder vijf en sinds giste ren vier punten voorsprong op FC Den Haag heeft acht Boskov die prestatie haalbaar omdat DEN HAAG - FC Den Haag ligt vóór op het schema van 39 punten, dat aan het begin van het seizoen werd opge maakt. Met nog tien wedstrij den voor de boeg staat het elftal van Boskov op 27 pun ten. Van de topclubs komt Feyenoord alleen nog naar het Zuiderpark. Naar de opi nie van Boskov kan FC Den Haag dit seizoen op 43 44 punten uitkomen. Dat is meer dan in jaren voor kwam. LEIDSE COURANT NEC anog vele toppers ont moet en bl naar het Zuiderpark komt. ZEKERHEID In 1974 kreeg Nederland drie plaatsen in de UEFA-cupcompe- titie toegewezen. Het vorige sei zoen niet. Boskov: „Niemand heeft nog zekerheid maar naar mijn stellige mening krijgt Ne derland in 1976 weer drie in schrijvingsformulieren. Die va cante plaats rouleert Nederland heeft er verder gewoon recht op als Engeland bijvoorbeeld vier clubs mag afvaardigen". Fred van Hal, FC Den Haags tijdelij ke manager: „Ons bestuur heeft aanwijzingen om Boskovs theo rie te ondersteunen". Het elftal liet Boskov niet in de kou staan. Hoewel het spelritme ontbrak acteerden de spelers, geen één uitgezonderd, met gro te overgave. De drang was aan wezig om de teleurstelling van „Londen" van zich af te zetten. Daartoe had Boskov zelf de be langrijkste bijdrage geleverd. Hij herstelde De Caluwé als rechtsback in ere en gaf Ouwe hand alle vrijheid als midden velder. Ook Swanenburg kreeg weer de voorkeur boven Bres. Doelman Louwerens verving verder de geschorste Thie. De spelers van FC Den Haag moes ten aanvankelijk wennen aan Drukte voor het doel van Sparta, veroorzaakt door Perazic, Schoenmaker en Mansveld die de „dam" van drie Spartanen trachten te doorbreken. deze samenstelling en Sparta trachtte een snel succes te berei ken via de counter. Maar die periode overleefde het elftal van Boskov zonder kleerscheuren. De concentratie richtte zich op een gewiekste tegenzet, die héél lang op zich liet wachten. Lex Schoenmaker: „Je krijgt het als speler dan pas echt moeilijk. De eerste helft vroeg ik mezelf steeds af: Waar ben ik mee bezig, gaat het nooit beter". Sparta, daarentegen, speculeerde hierop. De verdedi ging bleef, gesloten en het mid denveld sprong bij waar nood zakelijk was. Bovendien ontre gelde Sparta de aanvallen van FC Den Haag veel met het ope nen van de buitenspelval. Een keer, toen de actieve Leen Swa nenburg opdook achter de rug van een tegenstander, werd hem door Mansveld de bal op maat toegespeeld. Scoren leek moge lijk. Door wijfelen herstelde de Spartaan Jansen zich. FC Den Haag had in de eerste helft ook geen geluk. De vries- koude, sterke wind maakte het plaatsen van de bal erg moeilijk en de aanvallende partij heeft daarvan natuurlijk het meeste last. Maar een vrije trap bracht in de 29ste minuut toch bijna uitkomst. Mansveld calculeerde wind-effect in, bereikte met zijn voorzet het hoofd van Van Leeuwen, die Perazic op zijn beurt bediende. De Joegoslaaf mikte te hoog. Vlak erna brak Lex Schoenmaker door en Bal- kenstein trok aan de noodrem. Strafschop; de overtreding was zeker twee meter binnen het 16 metergebied begaan. Scheids rechter Van Dijken die de aan wijzingen van zijn grensrechter regelmatig niet opvolgde, zag het anders; hij legde de bal net voor de lijn. Heftige en terechte protesten natuurlijk maar het hielp weinig. Sparta beperkte zich in de periode, dat FC Den Haag, het spel dicteerde, tot een actie, die door Michielse werd voorbereid en door Meutstege afgerond. Mansveld redde op de doellijn. Boskov, dè gokker, speelde na de rust met vuur. Hij offerde Ouwehand om zijn aanval te versterken met Bres. Een goede tactische zet. In de twaalfde mi nuut viel de beslissing. Schoen maker gaf de vrijsprintende Ki- la de bal op maat mee en hij scoorde: 1-0. Sparta stond voor de keus. Risi co's nemen en FC Den Haag misschien in de kaart spelen óf doorgaan en gewoon afwachten. De beslissing was te moeilijk. Sparta bleef twijfelen en kon zelden echt gevaarlijk worden. HANS DE BRUYN' Scoreverloop: 57. Kila 1-0. Scheids rechter: Van Dijken. Toeschouwers: 6500. FC Den Haag: Louwerens; De Calu- we. Van Vliet. Mansveld. Korevaar; Kila Perazic, Ouwehand (Bres, Jol), Schoenmaker, Van Leeuwen, Swa nenburg. Sparta: Doesburg; Jansen, Balkes- tein, Visser, Meutstege; Van der Veen, Weerdenburg, Michielsen; Skipper, Larsen (Matic), Van Stave- iler (laa n) 11RKRADE Ajax heeft weer een punt verloren op de Itoplo- PSV en Feyenoord. De Amsterdamse formatie kwam in het Kaalheide niet verder dan 0-0 tegen Roda JC. PSV is de enige ploeg uit de top van de eredivisie, die in twee punten veroverde. Evenals Ajax speelde ook FC bij Roda gelijk (0-0) en Feyenoord verloor in Kerkrade verdiende niet meer dan De ploeg speelde bijzonder en afwachtend en durf- nauwelijks het initiatief te Het was, zoals midden- René Notten na afloop Ajax heeft momenteel ge- zelfvertrouwen en dat duidelijk in het veld. We geen risico's te nemen, waren ook naar Kerkrade met de bedoeling niet verliezen. Dat is ons gelukt ben ik ook niet onte- over dit resultaat", het eerste fluitsignaal scheidsrechter Wellinga Ajax zich op eigen Alleen de jonge Deen Ar- bleef in de spits om te de opbouw van Roda ontregelen. Roda was enigs gehandicapt door het ont- van vleugelspeler Pierre (griep). Daar kwam bij dat Gerard van der Lem een trap tegen zijn enkel kreeg. Hoewel hij in de twaalfde mi nuut doelman Schrijvers op de proef stelde met een keihard schot, moest hij zich na ruim een half uur laten vervangen. In het laatste kwartier voor de rust kon Ajax de wedstrijd be heersen. Doelman Geilman moest toen een keihard schot van Notten onschadelijk maken. Vervolgens miste Ruud Geels vrij voor doel en drie minuten voor de rut zorgde John Pfeiffer voor paniek. Hij wilde naast zijn doel koppen, maar de bal be landde tegen de lat, waarna Broeks kon opruimen. Direct na de rust bleek dat Ajax met dit korte offensief alle kruit verschoten had. Opnieuw trok de ploeg zich terug op eigen helft en was nauwelijks in staat de Limburgse defensie in verle genheid te brengen. De Limburgse supporters eisten van scheidsrechter Wellinga een strafschop, nadat Dusbaba Nan- ninga onderuit had gelopen,. Wellinga wuifde de protesten weg en verduidelijkte na afloop: „Er was helemaal niets aan de hand. Ik heb tenminste niets gezien." Een getergd Roda JC balde hierna nog een keer de vuist, om Ajax de genadeklap toe te dienen en kreeg daartoe ook enkele kansen. In de aller laatste minuut had Toonstra de winnende treffer op zijn schoen. Gehinderd door Dusbaba en Van Dord kon hij echter niet hard genoeg uithalen en Schrij vers redde. Toonstra na afloop: „We hadden kunnen winnen. Ajax voetbalt laf. Is dat nu een ploeg die vecht voor het kampioenschap". Scheidsrechter: Wellinga. Toeschou wers: 21.000. Roda JC: Geilman; De Wit, Pfeiffer, Ziegler, Blatter; Meuser, Advocaat. Broeks; Toonstra, Nanninga, Van der Lem (Korver). Ajax: Schrijvers; Suurbier, Huls- hoff, Dusbaba, Van Dord; Mühren, Notten, Helling; Steffenhagen, Geels, Amesen (Meijer). 1 (van onze sportredactie) DOETINCHEM - De Graaf- schap-FC Twente is als een der by zonder spektakel de geschie denis ingegaan. De uitslag (1-1) kan, vooraf gezien, als een mee valler voor De Graafschap wor den beschouwd, maar achteraf gezien had er beslist meer in gezeten. Het verschil tussen beide ploegen (13 punten) is in het redelijk bezette, niet uitver kochte stadion De Vijverberg (ruim 11.000 toeschouwers) niet tot uitdrukking gekomen. Voor zowel De Graafschap als FC Twente gold voor het matige spel het excuus dat niet volledig kon worden aangetreden. De thuisclub heeft Van Zoghei, Zaayer en Brandts op de blessu- relijst staan en te elfder ure meldde Steinvoort zich ziek. FC Twente speelde zonder Overweg en had een aantal niet fitte spe lers in de ploeg. FC Twente's trainer Spitz Kohn wond er als altijd geen doekjes om en sprak zijn teleurstelling uit over de prestaties van de wel fitte spelers. Kohn: "Pahlplatz, Jeuring, Achterberg en Over weg waren niet fit. Pahlplatz en Jeuring konden tenslotte nog spelen, anderen niet. Het is dui- delijk dat de wel gezonde spe lers dan meer moeten doen. Dit is niet gebeurd en dat vind ik teleurstellend. Geen rol Vanuit een doorgaans sterke verdediging had De Graafschap "lucht" genoeg om op het mid denveld Hiddink en Schoenaker aan te spelen en daarmee voor vaak verrassende tegenacties te zorgen. Bovendien zwoegde de jonge John van Veenendaal (vervanger voor Steinvoort) op het middenveld dat het een lieve lust was. Het gevolg was dat soms te zelfzuchtige Frans Thijssen, de sober spelende Ar nold Mühren en de veel aan de bal zijnde maar ook veel verlies lijdende Kick van der Vall geen dominerende rol op Twente's middenveld konden spelen. Tegen zijn gewoonte nam Teu- nissen een duidelijk standpunt in tegen het niet toekennen van een strafschop door scheids rechter Theo Boosten toen Bruggink tegen het einde (bij de stand 1-1) een schot van Hid dink met beide handen stopte. Teunissen: "Ik heb duidelijk hands gezien. Ik ding niets af van de leiding van Boosten, hij heeft goed geleid, maar ten aan zien van die strafschop was hij fout". De doelpunten in deze voor de rust vaak wel aardige, na de hervatting teleurstellende derby werden gescoord door Kees Storm en Hans Aabech. Storm reageerde 'in de 20e minuut voortreffelijk op door Hiddink uitgekiend genomen vrije schop, nadat Gerrie de Jonge onregle mentair was afgestopt door Bruggink. De voorsprong ging acht minu ten later teniet. Theo van Lon den raakte de bal kwijt aan Hans Aabech die vervolgens te gen Van Londen en Schoenaker aanschoot. De Twentse doorzet ter hield zich zodanig in balans dat hij ook het beslissende schot kon afvuren. Scoreverloop: 21 Storm 1-0, 28 Aa bech 1-1. Scheidsrechter: Boosten. Toeschouwers: 11.000. De Graafschap: Dóomebosch; Mui tjes, Marijt, Van Londen, Koenders; Schoenaker. Hiddink, Van Veenen daal; Hazelhekke, Storm, De Jonge. FC Twente: Gross; Van lerssel, Bruggink. Drost, Oranen; Thijssen, Van der Vall, Mühren; Aabech, Jeu ring, Pahlplatz (Gritter) magere score van 1-0 Sparta pronkte Boskov de triomf als een van de rijkste successen in zijn „Je kon het zaterdag aan de uitslagen in het De Europa Cup de competitie. West verloor met 6^1 van Arse- St. Etienne ging met 3-1 onder tegen FC Nantes. Ik bang voor FC Den Haag, zich ook nog over de teleur- moest heenzetten". waarschuwing van Boskov begrepen. Hij eiste maxi- inzet om de kleine kans te het volgend seizoen Europees voetbal binnen stadsgrenzen te krij- Naar de opinie van Boskov, EN HAAG Boskov hield t tenslotte nog vol: „Wij heb- r P, n tegen Sparta niet twee, tar drie punten veroverd". In fylosofie stond FC Den tag, na de uitschakeling in de Cup door West Ham voor een breekpunt, een van de waarheid, op het aangelegde van de hoge scores zou de voor dit seizoen be per- tot een simpele teleurstel- Maar afhaken zou desa zijn. Het seizoen kon dan afgeschreven en met wedstrijden in het vooruit- is dat een weinig aanlok- PARIJS St Etienne, de EC-tegenstander van PSV verloor de uitwedstrijd te gen Nantes met 30. Nantes heeft de leiding met 40 pun ten voor Sochaux eveneens met 40. St Etienne is vierde met twee punten achter stand. EINDHOVEN - Zaterdag avond staat Ajax-PSV op het programma. Afgelopen zater dagavond kreeg Jan van Beve ren voor het eerst in zijn loop- Willy v.d. Kerkhof was geschorst ZEIST Lambert Kreekels van de eredivisieclub Eind hoven is zaterdagmorgen op een door hem aangevraagd mondeling onderzoek door de tuchtcommissie vrijge sproken. Op dezelfde zitting werd Willy van de Kerkhof (PSV) met onmiddellijke in gang geschorst voor één wedstrijd en kreeg hij boven dien een boete van 300 gul den. Kreekels en Willy van de Kerkhof kregen tijdens de bekerwedstrijd PSV-Eindho- ven (8-1) van scheidsrechter Leo van der Kroft de gele kaart. Nadat Jan van Beveren voor het eerst in zijn loopbaan de gele kaart heeft gekregen, loopt hij in de rust op met scheidsrechter Hoppenbrouwer. Zijn gebaar zegt voldoen de: „Ik heb het zo niet bedoeld". baan de gele kaart van de ma tig leidende scheidsrechter Hoppenbrouwer wegens „het onderuit halen van de tegen stander zonder de bal te kun nen spelen", zoals op het formu lier staat. De wetenschap dat Van Beve ren indien de strafcommissie voor dit eerste geval althans niet clement is in het kapitale duel niet aanwezig zal zijn, tem perde de vreugde over de zege van 6-1 die op het kleurloze Telstar werd behaald. Van Beveren gleed naar De Goey toe bij een van de weinige pogingen tot aanvallen die Tel star opzette. Voor de rust deed Kramer wel met Krijgh wat hij wilde maar hij speelde te zelf zuchtig. PSV combineerde vlot ter en effectiever en stond na de eerste helft met 2-0 voor door Poortvliet en V.d. Kuijlen. Na dat de Wit de achterstand had verkleind, stoomde PSV moeite loos door naar de royale over winning. Scoreverloop: 3. Poortvliet 1-0, 25. V.d. Kuylen 2-0, 48. De Wit 2-1, 55. Edström 3-1, 56. V.d. Kuylen 4-1, 80. Deacy 5-1, 87 V.d. Kuylen 6-1. Scheidsrechter: Hoppenbrouwer. Toeschouwers: 17.000. PSV: Van Beveren; Krijgh, Van Kraay, Stevens, Strik; Dahlqvist (Quaars), Poortvliet, V.d. Kuylen; René v.d. Kerkhof, Lubse (Deacy), Edstro-m. Telstar: V.d. Meeren; Driessen, Van Essen, André, Bischot; Bijl, De Goey, Jonker; Stout (Van Kooten), De Wit, Kramer (Ayre). Schrijvers blijft meester van de situatie, geschapen door Roda's speler Meuser gevaarlijk dreigt uit te halen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13