Rhodesië-overleg mislukt KRITIEK OP HULP AAN CUBA "Prins heeft niets te maken met Werkspoor" os-voorzitter ziet CDA nog niet zitten "SMITH HEEFT GEKOZEN VOOR OORLOG" In Beneluxparlement: DEN UYL VERWACHT SPOEDIG LOCKHEED-STUKKEN Geruchten revaluatie Duitse mark houden aan Zaterdag 20 maart 1976, 66e jaargang no. 20380 Carrell 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen Der week f2.81; kwartaal'36.32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent Rudi Carrell op Ned. I om 19.55 uur. Om 22.30 uur Man over de vloer. Ned II om 19.20 uur Q en Q, om 20.25 uur Ellery Queen en om 22.45 uur Gunsmdke. Zondag Ned I 20.30 uur Brain wave en om 21.40 uur Sonja 's avonds. Ned. II om 20.30 uur Dokter ja/nee en om 21.35 uur Zienswij ze over paranormaal. Vrij Droog en vrij zonnig met een zwakke tot matige, in het Wad dengebied af en toe vrij krachti ge wind uit oostelijke richtin gen. Max. temp. ongeveer 6 gr. Morgen zon: 6.40-18.54. Schev. hoogw.: 5.52 en 18.16, laagw. 1.42 en 14.14. Joshua Nkomo tijdens de persconferentie die hij gaf na het mislukken van de onderhandelingen met Ian Smith. SALISBURY (A.P.) De besprekin gen tussen de regering van Ian Smith en de nationalistische leider Joshua Nkomo over een nieuwe grondwet voor Rhodesië zijn giste ren afgebroken. „Hiermee heeft Ian Smith gekozen voor oorlog", zo ver klaarde Nkomo na de bekendma king van de mislukking. Hij zei voorts dat de besprekingen zijn af geketst op de bepaling van het tijd stip waarop in Rhodesië een zware meerderheidsregering gevormd moet worden. Smith wilde dat pas over 10 tot 15 jaar toestaan, terwijl de Rhodesische vleugel van de Afri kaanse Nationale Raad, waarvan Nkomo voorzitter is, dit binnen 12 maanden wil bereiken. Smith zou wel akkoord hebben willen gaan met een gelijke blank-zwart verdeling in het kabinet, maar deze maatregel zou hij niet willen laten gelden voor het parlement. Ian Smith heeft geen nadere reactie gegeven op het mislukken van de onderhandelingen. Wel deed dit president Kenneth Kaoenda van Zambia, die bekend staat als een van de meest gematigde leiders van Afrika. Hij zei dat Afrika nu geen ander alternatief meer heeft dan steunverlening aan een" geintensi- veerde guerrillaoorlog op Rhodesisch grond gebied. „Deze is reeds in volle gang" aldus de president „Het zwaarste uur in de geschiedenis van ons werelddeel heeft geslagen. Het volledig mis lukken van de onderhandelingen in Rhodesië heeft thans voor iedereen het bewijs geleverd dat er met een strategie van de vrede niets kan worden bereikt" aldus Kaoenda. In Zambiaanse kringen wordt een escalatie van de guerrilla in Rhodesië verwacht, met een mogelijk grotere rol voor de in Afrika aanwezige Cubanen en Russen. De Amerikanen zullen „onder geen enkele omstandigheid de regering van Ian Smith helpen met het instandhouden van zijn blanke minderheidsbewind". Dit heeft de Amerikaan se onderminister voor Afrikaanse zaken, Wil liam Shaufele, gisteren verzekerd. Hij wilde zich echter niet uitlaten over wat de Ameri kaanse reactie zou zijn wanneer de nationalis tische bewegingen in Afrika de Cubaanse troepen zouden vragen aan hun zijde mee te' strijden tegen de Rhodesische regering. De Zuidafrikaanse premier Vorster heeft gis teren gezegd dat de besprekingen in Rhodesië volgens hem niet helemaal mislukt zijn. Ver der wilde hij geen commentaar geven op het nieuws uit Salisbury. DEN HAAG (ANP) De Belgische senator Ferdinand Boey oefende gisteren in het Bene luxparlement in Den Haag ernstige kritiek uit op Nederland vanwege de ontwikkelingshulp aan Cuba. „In verband met Angola kunnen we dan wel zeggen: de Russen leverden de wapens, de Cubanen de soldaten en de Nederlanders het geld", zo stelde hij. De Nederlandse minister voor ontwikkelingssamenwerking drs. Jan Pronk zei dat er in het algemeen geen harmonisatie plaatsvindt in de Benelux van de keuze van landen waaraan ontwikkelingshulp wordt gegeven. Maar er wordt wel eens overleg gepleegd. Dit is bijvoorbeeld gebeurd toen Nederland eind 1974 besloot hulp aan Cuba te gaan geven. Nederland heeft toen ook aan België gevraagd of zij hulp gaven aan Cuba en hoe de ervaring was. De Belgische regering ant woordde toen dat de ervaringen positief waren, aldus minis ter Pronk. „Ik wijs de opmerking van senator Boey dat Nederland op enige wijze handlanger zou zijn van de Sowjet-Unie en de Cubaanse interventie zou helpen financieren van de hand", aldus minister Pronk. De 15 miljoen gulden die Nederland in 1976 gaat besteden in Cuba is bestemd voor de financie ring van medische apparatuur in plattelandsziekenhuizen. De beslissing is genomen voordat er sprake was van Cubaanse aanwezigheid aan de zijde van de MPLA in Angola. N>nazi geen oorzitter van Rotary 'ANSTON, ILLINOIS - iconfronteerd met •ïend verzet tegen zijn -verleden heeft de Oos- ijkse industrieel Wolf- ig Wiek zich gisteren te- iggetrokken als enige Jandidaat voor liet voorzit- llenbrschap van "Rotary Inter- Rational", een vereniging gflie ten dienst van de ge meenschap werkzaam wil Sijn. Dit heeft de huidige Dfoorzitter, de Braziliaan Irnesto Imbassahy de Mel- g d bekendgemaakt. iWolgens de voorzitter trok irsti Vick zich terug "om per soonlijke redenen". Hij er- inde dat de organisatie ftlpgelucht was door dit be- iluit. fooral Nederland en Fran crijk hebben zich verzet te len de kandidatuur van Wick, die in de Tweede We reldoorlog bij de SS heeft gediend. lu eiligheidsraad ijeen over tuatie Israël febi de"fW YORK (AP/REUTER) - veiligheidsraad van de Ver- igde Naties komt maandag een om de toestand in de or Israël bezette gebieden, laronder Jeruzalem, te be reken. gebeurt op verdoek van de amitische landen, die de toe- explosief" noemen nu nli n rechtbank heeft beslist dat iden mogen bidden in een >kee in Jeruzalem. Volgens, indieners van het verzoek Israël proberen om het Ara- sche deel van Jeruzalem, te- n een aantal VN-resoluties In, a beroven van zijn eigen ethni- ii he en culturele karakter, raël heeft verklaard bij deze jeenkomst aanwezig te zijn, idanks het feit dat dan ook de LO, de Palestijnse bevrijdings- reging vertegenwoordigd zal jn. fiil ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteren na afloop van de minsterraad met nadruk verklaard ervan overtuigd te zijn dat het ver strekken van steekpenningen door Werkspoor aan Argentinië indertijd niet in de ministerraad is besproken, voor Evita Peron. Op 2 mei 1951 heeft wagons aan Argentinië zou krijgea Ook is er geen enkele aanleiding om prins Bernhard in de vergadering van Volgens de minister-president valt het te veronderstellen dat prins Bernhard de ministerraad verslag uitgebracht geven van steekpenningen onder de hiervan op de hoogte zou zijn ge weest. In de ministerraad is toen wel gespro ken over een hoge onderscheiding van zijn reis naar Argentinië. In de ministerraad is wel aan dé orde ge weest dat Werkspoor een belangrijke order voor de levering van spoorweg- verantwoordelijkheid van de toenmali ge ministers van economische zaken en financiën. Wat betreft de Lockheed-affaire ver wacht premier Den Uyl dat de Neder landse regering spoedig in het bezit zal komen van de stukken vande Ame rikaanse commissie die een onderzoek instelt naar het geven van steekpen ningen door deze Amerikaanse vlieg tuigfabriek. Ook in verbahd met deze omkoop-affaire is de naam van prins Bernhard genoemd. De minister-president zei dat de grote moeilijkheid is dat de Amerikaanse regering geen bevoegdheid heeft om over de stukken van de onderzoek commissie te beschikken. Wijze uil voor Noordwijk Burgemeester J. M. Bonnike van Noord- 'ijk heeft gisteren bij de r.k. Christus Koningschool in de bloemenbadplaats in staal uitge voerd kunstwerk "De wijze uil" van Tellervo Kipp ont huld. Ter gelegen heid van het 25-ja- rig bestaan van de school plantte de burgemeester even eerder samen met de wethouders Van Leeuwen en Van Duijn een linde boom bij de jubile rende school. BONN (ANP) Hoe wel de rust lijkt te zijn teruggekeerd op de Europese wissel markten blijven hardnekkige geruch ten de ronde doen over een revaluatie van de Duitse mark. De regering van de Bondsrepubliek heeft gisteren opnieuw ge probeerd de specula ties op een spoedige revaluatie de kop in te drukken door elk voornemen tot het verhogen van de waarde van het West- duitse geld nadruk kelijk te ontkennen. Een hoge Westduitse regeringsfunctionaris heeft echter laten doorschemeren, dat hij zich niet kan voorstellen dat de toestand van deze week op de wissel markten nog een week zou aanhouden. Hij sloot een revalua tie niet volledig uit. De speculanten zijn er in ieder geval niet van af te brengen dat de waarde van de mark op zeer korte termijn zal worden verhoogd. Ze schij nen er bovendien van uit te gaan dat ze een revaluatie op den duur wel kunnen af dwingen door dom weg marken te blij ven kopen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Raadsvergadering bij kaarslicht Van een onzer verslaggevers Rijnsaterwoude Door een electriciteitsstoring heeft de ge meenteraad van Rijnsaterwoude gisteravond even bij kaarslicht vergaderd. Net toen de raad had besloten de begrotingsbehande ling uit te stellen tot volgende week, floepte het licht weer aan. Zie verder pag. 3. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG (ANP) Fred Borgman, de voorzitter van de Arjos (de jongerenorgani satie van de ARP) ziet het CDA nog niet zitten. „Eén van de tussen KVP, ARP en CHU gemaakte afspraken houdt in, dat de politieke hypotheek moet zijn opgeheven alvorens besloten wordt bij de komende Tweede-Kamerverkiezingen met één kandi datenlijst uit te komen. Maar de CHU is een harde oppositiepartij geworden, terwijl KVP en ARP de afgelopen jaren naar het kabinet zijn toegegroeid", aldus Borgman in zijn jaarrede vanmorgen op de jaarverga dering van de Arjos in Den Haag. „De CHU heeft voor dit kabinet, dat mede ons kabinet is, geen goed woord over. Ze bestrijdt het kabinet met een griezelig soort fanatisme en opportunisme, waarbij de ARP- en KVP-bewindslieden bepaald niet worden ontzien;' waarbij de hardste kritiek zelfs gericht is op die departementen die bezet worden door christen-democratische bewindslieden", aldus Borgman. Hij meende dan ook, dat de vraag of er tussen de drie partijen eenheid bestaat over de uitvoering, over het politiek beleid, ontkennend moet worden beantwoord. Overigens is in een gisteravond gehouden vergadering van het algemeen bestuur van het CDA tussen de drie christen-democrati sche partijen volledige overeenstemming be reikt over de formulering van het verkie zingsprogramma. Daarmee is - zo menen ingewijden - de laatste „hobbel" genomen voor de definitieve totstandkoming van dit samenwerkingsorgaan tussen de drie partij en. In de in Utrecht gehouden bijeenkomst werd unanimiteit verkregen over zes onderwer pen, waarover aanvankelijk in de drie par tijen verschillend werd gedacht. Met deze overeenstemming werd bereikt dat de drie partijen nu ook wat deze onderwerpen be treft op één lijn zijn gekomen. Het nieuwe CDA-verkiezingsprogramma zal, zo is de bedoeling volgende week worden gepubli ceerd. Maandag maar drie treinen naar Parijs UTRECHT (ANP) Omdat het spoorwegpersoneel in Frankrijk maandag het hele etmaal staakt, kunnen er slechts drie treinen rijden tussen Amsterdam en Pa rijs. Uit Amsterdam vertrekken de treinen om 7.50 uur, 15.58 uur en 20.26 uur naar Parijs. De treinen uit de lichtstad komen in Amsterdam aan om 9.44 uur, 14.05 uur en 21.29 uur. Alle an dere treinen vallen uit. De dien stregeling naar Brussel is nor maal. Wereldrecord poging bowlen in Leiden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Op de bowlingba nen van „Holiday Inn" zullen Peter van Wageningen en Sjefke Gijssels een poging doen het wereldrecord bowlen te breken. Wethouder Tesselaar werpt op 27 maart om twaalf uur 's mid-, dags de eerste bal over de bow lingbaan. Thans staat het wereldrecord bowling op naam van Jack de Kant en Tjaco Bolt, die in veer tien uur honderd games per per soon speelden. Peter van Wage ningen en Sjefke Gijssels willen trachten honderdvijftig games ieder te spelen zonder rustpau- In New York is gis teren William Scranton benoemd tot nieuw Ameri kaans ambassadeur in de Verenigde Na ties. Op de foto Scranton nadat hij zijn geloofsbrieven had overhandigd aan Kurt Waldheim, Secretaris Generaal van de VN.' Deze 'practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. naam: adres: STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1