ï)mvangriike iacht cotland Yard op ommen en terroristen k £etdóe@outti/nt lechte vooruitzichten Nederlandse economie Sociale partners tegen geleide loonpolitiek Fluordebat opgeschort Naar scheiding tafel en bed Margaret en Snowdon óverleg Libanon luurt voort 7anmail oor hond van Ford BELGISCHE ZWARTWER KERS IN LIMBURG ^JDAG 19 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 -IV o J J rge Oroi inze correspondent, Roger Si mons) )EN Scotland Yard heeft de doeltreffendheid van ootscheepse politionele actie ■zocht, die gisterochtend be- n was om de boven- en on- ondse spoortreinen en sta- van Londen te beschermen terroristen. tste veertien dagen zijn al vier bo agen gepleegd in Londense treinen, der drie van de metro, n die bommen is niet ontploft. Hij woensdagmorgen door schoonmaak sters ontdekt onder een zitbank van een lege wagon van de ondergrondse. Het springtuig zat in een kleine actentas. Om de bom op die plaats te kunnen verbergen, moest de zitbank opgelicht worden. Niemand had daar iets van gemerkt. Scotland Yard vreest, dat de Ierse terroris ten hun nieuwe campagne zullen volhouden en dat een van hun bommen zal ontploffen in een overvolle trein. Een dergelijke explosie zou een bloedbad veroorzaken. Het gevaar wordt nog ver sterkt door het feit, dat de IRA zonder voldoende onderdelen voor electrische ont stekingsapparaten schijnt te zitten. De terroristen maken nu gebruik van bom men met een chemische en daardoor hoogst onbetrouwbare ontsteking. De bom die maandagavond ontplofte in een metrotrein even voorbij het station van Westham, was van dit type. De dader van die aanslag had het springtuig bij zich in een linnen tas. De bom begon te roken, wat wees op een voortijdige werk ing van het ontstekingsmechanisme. De ter rorist raakte in paniek, haalde de bom uit de tas en smeet hem een eind verderop in de treinwagon, waar hij ontplofte. Om het de IRA zo moeilijk mogelijk te maken, heeft Scotland Yard gisteren een uitgebreide politie-actie ontketend, die voort gezet zal worden tot het grootste gevaar geweken is. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIII De Zuidafrikaanse studente Jennie Da ley heeft om haar verblijf in Engeland veiig te stellen ruim 2500 gulden geboden voor een man die met haar wil trouwen. Eind van dit jaar ver loopt haar visum af. De enige mogelijk heid voor verlenging van haar verblijf is een huwelijk met een Brit. Jennie Daley heeft echter wel en kele voorwaarden ge steld: geen intieme omgang, geen huwe lijksreis en echtschei ding onmiddellijk na de voltrekking van het huwelijk. Na een echtscheiding be houdt ze namelijk de Britse nationaliteit. illlllllllllllllillllllllllllllllllllil Spiegeleivoor gehandicapten DEN HAAG (ANP) De Twee de-Kamerleden Comelissen en Kleisterlee (beiden KVP) heb ben gisteren minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd te onder zoeken of het mogelijk is een signalering te maken voor li chamelijk gehandicapten, die met autopech langs de weg staan. Gedacht zou kunnen worden aan de invoering van een „spiegelei", aldus de Ka merleden. In de vragen wordt erop gewe zen, dat lichamelijk gehandicap ten, die nog in staat zijn een auto te besturen, maar niet zelf standig de auto kunnen verla ten, in ernstige moeilijkheden kunnen komen indien onderweg de auto pech krijgt. Met een noodsignaalteken moeten zij dan hulp kunnen inroepen. DEN (Reuter) ritse hofkringen gisteren gezegd rinses Margaret laar echtgenoot ony Armstrong- (lord Snowdon) op ontbinding hun huwelijk ;n rekenen, wel op een ding van tafel d. wekenlang er gespecu- ver een op zijnde schei- itussen de prin- haar fotogra- echtgenoot, wegen na 16 tuwelijk in feite uiteen zijn ge- woord spreken, niet alleen als hoofd van het koninklijk huis, maar tevens als hoofd van de Angli- kaanse staatskerk. Een scheiding van ta fel en bed is volgens hofkringen het maxi maal haalbare. Voor de 45-jarige prinses en haar een jaar dere echtgenoot zou dit de kennelijk als knellend erv; banden kunnen los ser maken, echter zonder dat een van beiden kan hertrou- lllllllllllllllllllllllllllllllilllll De hevige storm die de afgelopen dagen woedde aan de Ame rikaanse oostkust heeft vooral het ge bied rond de stad Newbury in Massa chusetts geteisterd. In sommige delen werd de kust zo ern stig aangetast dat huizen omver vielen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll Goedkoper alternatief voor valium UTRECHT (ANP) Alle artsen in Nederland hebben het advies gekregen om voortaan in plaats van het kalmeringsmiddel va lium, dat geproduceerd wordt door een Zwitserse fabriek, het Deense preparaat stesolid voor te schrijven. En wel omdat ste solid 20% goedkoper is en de zelfde werking heeft. Het advies is afkomstig van de Centrale Medisch-Pharmaceuti- sche Commissie van de Zieken fondsraad. Vervanging van va lium het tot nu toe meest voorgeschreven kalmeringsmid del door stesolid zou vol,_ de commissie een besparing van 2 miljoen per jaar opleveren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De Organisatie voor Economische inflatie in het jaar 1976. De vooruitzichten voor Kwerking en Ontwikkeling (OECD) heeft de nabije toekomst, gebaseerd op huidige veron- i Parijs een sombere voorspelling voor derstellingen zijn ook onbevredigend, aldus de perlandse economie gepubliceerd. De orga- OECD in haar rapport over Nederland, voorspelt een voortdurende hoge en zelfs Foende werkloosheid, een voortdurende kos- De groei van de werkelijke produktie tot 1980 zal voor de lange termijn liggen, terwijl de werkloos heid aan het einde van die periode op hetzelfde hoge niveau zal blijven of zelfs hoger dan in 1975 zal zijn, aldus het rapport. De investeringen zullen betrekkelijk klein blijven. en slechts een geringe afname van de naar alle waarschijnlijkheid onder het gemiddelde Hoewel de prijsstijgingen misschien gematigd zijn, 3 betrekkelijk hoog worden, zo zegt Nederland zal echter een sterke buitenlandse beta lingsbalans behouden hetgeen de regering ver plicht haar bijdrage te leveren aan het leiden van het internationale herstel naar wezenlijke groei. llllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIlUUIUilliWUM ROET Uit het drukke, maar veelal oncontroleerbare overleg ook vandaag in Beiroet en Damascus werd gevoerd over de identiële crisis in Libanon leken de volgende hoofdlijnen af :iden: Onder druk van Syrië zijn vrijwel alle partijen bereid bij het heengaan van president Franjieh neer te leggen als e mogelijkheid om te voorkomen dat Libanon door een lieuwde burgeroorlog uiteenvalt in Mohammedaanse en chris- ke delen. Franjieh, een maronnitische christen, verschanste ook vandaag nog in zijn paleis waar hij zich al langer dan week standvastig tegen zijn aftreden verzet. de Syrische hoofdstad Da- cus koerst men niet alleen op een andere president, ir ook op het terugtreden de huidige, demissionaire :ring Karami. Deze zou moe- wijken voor een overgangs- ;ring. Tegelijk zou voor alle ters en rebellen in de Liba nese strijdkrachten een gene raal pardon moeten worden af- ÏASHINGTON (AFP) Li berty, de hond van het ïolden-retrieverras van resident Gerald Ford, rijgt zoveel „fanmail" dat usan, Fords dochter die leze post behandelt, de be- chikking beeft gekregen ver een rubberstempel vaarmee een pootafdruk in Liberty kan worden ereproduceerd. 'e brieven die Liberty rijgt zijn dikwijls, „door ndere honden" geschre- en, waarbij in de eerste ersoon wordt meegedeeld van het doen en het baasje in het Fitte Huis vindt. an die brieven, ge- icht aan „Liberty Ford, oevertrouwd aan de goede, orgen van het Witte Huis", nd: irAls je ooit eens rdt uitgelaten in Meri- an (Mississippi), kom dan jfs voor een lekkere uif bij mij thuis. Folly (met de afdruk van een ie poot)." Zodra dat alles is gebeurd wil Syrië dat de partijen zich op nieuw houden aan de na het 22 januari-bestand uitgewerkte plannen voor politieke en maat schappelijke hervormingen: meer macht voor de mohamme daanse bevolking en gedragsre gels voor de in Libanon geleger de Palestijnse commando's. Gisteren is ook in Libanon ge vochten, merendeels tussen linkse en rechtse milities. In en om Beiroet vielen tenminste 10 doden en een dertigtal gewon den. In ongeveer een week tijd zijn er in de hoofdstad nu om streeks 200 doden en 470 gewon den gemeld., OVERLEDEN. Op 93-jarige leeftijd Is woensdag nacht de concert-pianiste Betsy Domay Culp in het St-Janszle- kenhuis te Laren overleden. De pianiste was een week geleden in het ziekenhuis opgenomen, na dat zij bij een val in het Rosa Spierhuis, waar zij sinds enige jaren woonde, haar heup had ge broken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Vakbeweging noch werkgevers voelen iets voor de herinvoering van de geleide loonpolitiek, zoals deze in de na-oor- logse jaren door de regering werd toegepast. De invoering wordt bepleit door de economen professor J. Tinbergen, professorJ. v.d. Doel en professor J. de Galan, tevens vooraanstaande leden van de PvdA. Volgens deze conomen is de door de regering te voeren gelei de loonpolitiek de enige manier om uit de moeilijkheden te ko men. Dat wil tevens zeggen de enige manier om zo lang dit nodig is de nullijn voor wat betreft de lonen aan te houden. De sociale partners in het loon- overleg, vakbeweging en werk gevers, hebben als commentaar daarop laten weten, dat niet de regering alleen maar met de sociale partners moet uitmaken, hoe de loonpolitiek gevoerd moet worden. Voorzitter Wim Kok van de Federatie Neder landse Vakbeweging stelde gis teravond vast, dat met het voor stel Vein de drie economen de vakbeweging buiten spel gezet wordt Daarvoor voelt hij totaal niets. Het voorstel staat volgens Dit jaar minder runderlapjes RIJSWIJK Dit jaar zullen Nederland en de overige EEG- Ianden heel wat minder rund en kalfsvlees produceren dan in 1976. In ons land zal het aantal slachtingen van volwassen run deren en kalveren met 9 pro cent teruglopen, de hoeveelheid vlees die daarbij geproduceerd wordt met 13 procént In de EEG inclusief Nederland zal het aantal slachtingen met 7 procent, de hoeveelheid vlees met 5 procent verminderen. De werkgevers denken daarover hetzelfde. Het Nerderlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) liet weten, dat „de over heidsdwang op het gebied van de loonvorming een uiterste middel is". Het new wijst er bovendien op, dat het centrale overleg tussen regering, vakbe weging en werkgevers voor het beleid na 1 juli nog niet eens begonnen is. Daarom is het nu al praten over een geleide loon politiek voorbarig. De door de regering geleide loonpolitiek heeft in de jaren kort na de oorlog wel goed ge werkt, dit vanwege de deplora bele na-oorlogse toestand. Enke le jaren later werd echter duide lijk, dat deze politiek niet vol te houden was. De eerste verant woordelijkheid moest, i toen de opvattingen, naar het georganiseerde bedrijfsleven verlegd worden. Dit mondde tenslotte uit in het vormen van de Stichting van de Arbeid. De duur betaalde harde gulden WIE HET HUISHOUDBOEKJE van de laatste maanden nog eens nakijkt, zal tot zijn of haar schrik ontdekken, hoe snel de prijzen omhoog gegaan zijn. En als men er dan ook nog eens de rekeningen van de tarieven op naslaat, weet men het helemaal niet meer. De cijfers over de prijsstijgingen, die deze week bekend geworden zijn, liegen er dan ook niet om. Het is daarom geen wonder, dat van alle kanten thans geroepen wordt om een veel strakker prijsbeleid dan voorheen. Het loopt anders uit de hand, zo zouden we de kritiek van de vakbeweging en van de consumentenorganisaties kunnen vertalen. DEZE PRIJZEN SPREKEN natuurlijk direkt aan. We bemerken het meermalen per dag, wanneer er geld betaald moet worden. „Het is bijna niet meer te doen", blijft menig Nederlandse huisvrouw verzuchten. Maar er is in Nederland me^r aan de hand dan alleen de prijsstijging. Want het hele economische leven is in de war. Natuurlijk, onze gulden wordt steeds kostbaarder, we hebben ook dat de laatste dagen weer kunnen horen. Tegenover het buitenland staan we er, wat dat betreft, met West-Duitsland goed voor. Dat betekent, dat we straks op vakantie, met onze gulden weer meer kunnen doen dan een jaar geleden. Het betekent echter ook, en daar staan we maar zelden bij stil, dat het buitenland met zijn goedkope produkten zal proberen de Nederlandse markt nog sterker te veroveren. De vicieuze cirkel draait dan steeds maar rond, want het betekent tevens, dat de Nederlandse economie weer slechter gaat worden, als wij tenminste niet oppassen. DAT DE VAKBEWEGING de goedkoper wordende buiten landse produkten ook in de consumentenprijs uitgedrukt wil zien, is natuurlijk logisch. Ook de consument moet kunnen profiteren van deze eventueel goedkopere aanbie dingen. Maar wat gebeurt er verder? Dreigt namelijk het Nederlands bedrijfsleven op de een of andere manier niet voor een deel het slachtoffer te worden van onze dure gulden en de goedkopere buitenlandse geld-eenheden? En zal onze export daardoor niet een nieuwe knauw krijgen? Uit allerlei gegevens van de laatste tijd is duidelijk gewor den, dat wij Nederlanders ons zeer bezorgd maken over de slechte economie (met als gevolg de groeiende werkloos heid) en over de toenemende inflatie. Die moeten als eerste bestreden worden, vinden wij. En laat dan de onderne- mingsraad-nieuwe-stijl, of de vermogensaanwasdeling voor lopig maar rusten. Ook dat hebben we bij een onderzoek laten weten. DEZE EISEN VAN ONSZELF aan de regering en aan de machthebbers van vakbeweging en werkgeversorganisaties zijn de laatste dagen door de verwarrende Europese geld markt alleen maar sterker geworden. De munt heeft, even als de befaamde medaille, twee kanten, ook in deze verwar rende situatie. Een situatie, die om een zeer omzichtig beleid vraagt. Weeroverzicht DE BILT Het weer zal zich tijdens het weekeinde van zijn zonnige zijde laten zien, terwijl dit weertype waarschijnlijk ook in de volgende week nog enkele dagen zal voortduren. Deze weersverbetering komt tot stand door de ontwikkeling van een hogedrukgebied boven de Noordzee en het zuiden van Skandinavië. Zacht lenteweer staat ons nog niet te wachten, doordat de wind blijft waaien uit richtingen tussen noord en oost. Vooruitzichten voor zondag: Droog met zonnige perioden. Middagtemperaturen omstreeks 7 graden. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 12 Min. temp.: omstreeks 1 graad Max. temp.: omstreeks 7 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent Den Helder geh. bew. Luchth. R'dam zw. bew. Twente geh. bew. Vliuingen zw. bew. Z.-Limburg zw. bew. Aberdeen zw. bew. Athene on bew. Barcelona n. on tv. Berlijn geh. bew. ROERMOND (ANP) „Belgische koppel bazen dringen steeds verder de Limburgse bouwmarkt binnen. Ook zij gebruiken „zwartwerkers". Hun uurlonen liggen vaak lager dan de Neder- lande kostprijs. On der die werknemers bevinden zich ook oud-mijnwerkers die legaal nog wat bij verdienen." Dit meent voorzitter R. W. J. Sondermeijer van de afdeling Lim burg van de Neder landse Vereniging van Ondernemers in de Bouwnijverheid. Hij heeft zijn hoofd bestuur geadviseerd de werknemers in de bouwbedrijven werk- pasjes te geven, waarop ook de socia le gegevens van de werknemers worden bijgeschreven. Door de invoering van de ze pasjes zou het zwartwerken de kop ingedrukt kunnen worden. Het voorstel van de Limburgse voorzitter is gestuit op fel verzet van de vakbeweging. De fe deratie bouwbonden NW/NKV „Laten de werkgevers zelf maar met een pasje om de nek gaan lo pen. Het probleem van zwart werken is in eerste instantie de schuld van malafide werkgevers die zon der scrupules met koppelbazen in zee gaan." llllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIUIllUiJJIIIIIIIIUJIIIIIIIIIIIIIIlllllllll MINISTER VORRINK HAALT BAKZEIL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vorrink van volksge zondheid en milieuhygiëne heeft in het debat over de fel omstreden kwestie van de drinkwaterfluro- dering bakzeil moeten halen. Na aanvankelijk verzet kwam ze gisteren zelf met het verzoek om de besprekingen over haar wetsontwerp op te schorten in afwachting van een fluoridefilter. De Tweede Kamer, die gisteren krachtig op opschor ting heeft aangedrongen, ging hiermee op de fracties van WD en Boeren Partij na, akkoord. De bewindsvrouw verklaarde, dat zij na diepgaand beraad van haar aanvankelijk afwijzende stand punt was teruggekomen. Zij heeft hierbij vooral overwogen dat het wetsvoorstel als het nu in stemming was gekomen, zeker zou zijn verworpen. „Het risisco dat dan de drinkwaterfluoridering in het geheel niet meer mogelijk zou zijn, wilden wij niet nemen", aldus mevrouw Vorrink. De minister zinspeelde erop, dat, als er straks een deugdelijk alternatief is voor mensen die geen gefluorideerd water wensen te drinken, wellicht een meerderheid voor haar wetontwerp zal ont staan. Van diverse kanten werd dit optimisme echter snel de kop ingedrukt. De confessionelen lieten er nauwelijks twijfel over bestaan dat de komst van een filter hun bezwaren tegen het wetsvoorstel niet zal wegnemen. De minister verwacht dat het fluoridefilter binnen een jaar gereed kan zijn. De ontwikkeling van het apparaat zal worden versneld. Mevrouw Vorrink verklaarde, dat er voor het onderzoek extra geld beschikbaar zal worden gesteld. llllllllllllilllUillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIII lllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Amerikaanse pre sident Ford heeft gis teren in het Witte Huis een staatsdiner gegeven ter gelegen heid van het bezoek van de Ierse presi dent Liam Cosgrave aan de Verenigde Staten. Tot de gasten behoorde de actrice Zsa Zsa Gabor die zich amuseerde met de Amerikaanse pre sident. CD Italië: geen coalitie communisten Rome (UPI-Reuter) Benigno Zaccagnini, secretaris-generaal van de al dertig jaar in Italië aan het bewind zijnde christen democratische partij, heeft gis teren een regeringscoaliteit van christen-democraten en commu nisten uitgesloten, maar toch, zij het voorzichtig, de deur openhouden voor samenwerk ing met de Italiaanse commu nistische partij. Zaccagnini die sprak op de eer ste dag van het congTes, van zijn partij in Rome, zei dat het door de communisten voorge stelde „historische compromis" dat neerkomt op een regerings coalitie van communisten en christen-democraten, leidt tot de vorming van een machtsblok dat het pluralisme zal ondermij nen."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9