Historisch overleg binnen Kerk in Verenigde Staten ir laggen: symbolen van acht en mannelijkheid en reclame >r on-ethische deinden -phiphol vorig \ar 4% drukker Straks 150.000 AAW-trekkers" VROUW BEKENT MOORD OP BEJAARDE TANTE Aartsbisschop van Westminster bij intronisatie ook naar anglicanen DAG 19 MAART 1976 LEIDSE COURANT/ (Van een onzer verslaggevers) .erdam „Ik heb zelf gezien hoe [jonge soldaten in de pan werden it terwille van een stuk glanzende dat zij hun vlag noemden, een lap, ip de markt gekocht, maar enkele >ns gekost zou hebben. Door en met »len leeft, werkt en bestaat be- of onbewust de mens". Deze de Britse geschiedschrijver Carlyle geeft enigszins het enor- _^lang aan dat vlaggen en vlagver- door de eeuwen heen hebben gehad. ;om is het verschijnen van het eerste [dige „Vlaggenboek" een blijde ge- tenis zeker gezien de manier ;op uitgeverij Het Spectrum (360 pa- 2800 geschilderde afbeeldingen en ivart-wit tekeningen) het onderwerp aangepakt. De auteur is de Ameri- dr. Whitney Smith. [rechtvaardigt zijn zeer fanatieke be zitstelling voor het onderwerp aldus, ffjarschijnlijk is de plasticiteit van vlag- >jger oorzaak van dat ze op zo uitgebrei- chaal en al zo lang in gebruik zijn. zegel, afgedrukt op een document, grote indruk maken, maar is alleen [en door een zeer klein aantal perso- op een bepaald moment. Een uni- geeft een zekere identiteit aan de »er tegenover buitenstaanders, en be- t hem het gevoel te behoren tot een ce en bezielde groep. Maar het is niet Iroudig met dat uniform een bepaalde ichte over te brengen of een verande ring van gedachten duidelijk te maken. Maar vlaggen kunnen tegelijk en ge bruikt en gezien worden door grote aan tallen mensen. Vlaggen kunnen eenvou dig en goedkoop gemaakt worden. Wan neer men een vlag hijst neemt men als het ware deel aan een groep of een idee. Men demonstreert er tegenover derden op een simpele, maar indrukwekkende manier zijn gevoelens mee. In één woord: de vlag is een machtig instrument bij het deel hebben aan en het communiceren in een sociale gemeenschap". De schrijver neemt hiermee nadrukkelijk stelling tegen de verkeerde gedachte die er bij menigeen ten aanzien van vlaggen bestaat. Zelfs in vlaggenboeken komt men herhaaldelijk de idee tegen dat vlag gen niets anders dan versieringsobject zijn, een kleurrijke, maar onbeduidende uiting van patriottisme. Er zijn zelfs heel wat van die boeken, waarin men vlaggen behandelt als van de heraldiek afgeleide verschijnselen. „Integendeel echter", aldus Smith, „verre van kleurrijke randverschijnselen van de moderne samenleving zijn vlaggen objec ten, die deze wereld rechtstreeks beïn vloeden, omdat ze gevoerd worden door groepen van mensen. Het is niet verwon derlijk dat bij de oudste vlaggen, die we kennen, veel aandacht is geschonken aan de vlaggestok of de bekroning daarvan soms zelfs zo, dat het vlaggedoek zelf in zekere zin onbetekenend is. De stok of staf is een embleem van macht, men kan hem vergelijken met knotsen, zwaar den en andere wapens". Zo brengt het vlaggenboek een totaal overzicht van de menselijke beschaving aan de hand van dat zo merkwaardige object: de vlag. Het biedt een uitzicht op 5000 jaar menselijke geschiedenis, begin nend bij de vroege tijden van het Mid den-Oosten en China, en eindigend bij de nog maar juist onafhankelijk geworden voormalige kolonies. Het boek gaat over grote mannen als Karei de Grote, Dzjen- gis Khan, Iwan de Verschrikkelijke, de Mahdi van de Islam, Mahatma Gandhi, over Columbus en degenen die na hem kwamen om de Nieuwe Wereld te verove ren en vervolgens te vechten voor de onafhankelijkheid daarvan. Het beantwoordt anderzijds talloze vra gen: welke vlag is dat? Welke standaard, banier, gonfanon, oriflamme, welke vexil- lum, wat voor een wimpel. Wat is de Blue Peter, welke vlag hanteerde Jeanne d' Are? Welke vlag plantte Columbus om de Nieuwe Wereld in bezit te nemen? Wat zijn de regels voor vlaggebruik ter land en ter zee? Welke emblemen vindt men overal ter wereld op vlaggen en in wa pens? Het werk vormt een volledige vraagbaak over de officiële vlaggen en wapens en hun emblemen van 157 landen ter wereld, hun provincies, hun overzeese gebiedsde len. Het is volledig en kundig geïllus treerd met afbeeldingen die speciaal voor deze uitgave zijn gemaakt. EUROPEES TELEFOONBOEK De vice-voorzitter van het Europees parlement mr. dr. C. Berkhouwer heeft gisteren in Den Haag aan staatssecretaris dr. M. H. M. van Huiten van Verkeer en Waterstaat het eerste exemplaar uitgereikt van de Nederlandse editie van de telefoongids van de Gemeenschappelijke Markt. In dit nieuwe en voor Europa unieke medium, vooral belangrijk voor de import- en export-contacten binnen en buiten de EEG. staan naast gegevens over de EEG, de EEG-instanties en Kamers van Koophandel, de namen, adressen, telefoonnummers en telexnummers van 95.800 bedrijven. De totale oplage van de 1e editie is 150.000 in vijf talen: Nederlands, Engels. Frans, Duits en Italiaans. De Société Financieres Europèene (SFE), 's wereldsbelangrijkste banken- conglomeraat is een van de grootste financiers van dit Europese project. 1 (ANP) - jclamebureaus j land vinden [halte van de in Neder- Jver het alge- Sj redelijk. Zij erk gekant te- p eventueel re- ierbod voor Kikelen en y Een dergelijk verbod vinden zij een aantasting van de persoonlijke keu zevrijheid van het publiek. Een en ander blijkt uit een onderzoek on der 10% van -de 180 reclamebureaus in ons land, dat de re dacties van de bladen Sociaal Economisch Management en Ariadne/Revue der Reclame hebben ge daan. Volgens de onderzoe kresultaten weigeren de reclamebureaus reclame te maken voor produkten en/of diensten, die illegaal zijn of indruisen te gen eigen geweten of de burgerlijke ge hoorzaamheid. Als voorbeelden waar voor geen reclame dient te worden ge maakt werden opge somd: busteverstevi gers, bustevergroters, afslankingsclubs, sti letto's, eroscentra en huurlingen. Ihol (ANP) Het totaal aantal passagiers dat in 1975 van, lof via Schiphol reisde, heeft ten opzichte van het jaar 1974 pijging van 4 procent te zien gegeven. Het vrachtvervoer i 1975 met 4 procent ten opzichte van het jaar daarvoor, [cijfers heeft de NV Luchthaven Schiphol gisteren bekend kt in een beknopt jaaroverzicht. al aantal passagiers be- vorig jaar 7.897.852 tegen passagiers in 1974, het- :n stijging van 4 procent It. Van dit totaal aantal reisde 74 procent met istvluchten en 26 procent icharterreizen. Het lijn- boekte igelopen jaar een stijging *14 procent. Deze stijging veJL tot stand door een toene- A'van 3 procent in het gere- Europees vervoer en 10 it in het geregelde inter- ïentale vervoer. In het ongeregelde passagiers vervoer werd eveneens een stij ging van 4 procent ten opzichte van het jaar daarvoor bereikt. Ook hier na het Europese char- tervervoer met 3 procent toe, terwijl het intercontinentale chartervervoer een stijging van 14 procent vertoonde. Het bin nenlandse vervoer, dat wordt Uitgevoerd door de N.L.M. daal de in 1975 met 6 procent in vergelijk met 1974. Twijfels over haalbaarheid arbeidsongeschiktheidswet UTRECHT (ANP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging vraagt zich blijkens „NKV-Pamflet" af, of gezien de voorgenomen ombui ging van de collectieve voorzienin gen de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (AAW) in de voor gestelde vorm wel per 1 oktober kan worden ingevoerd. Ook prof. V. Halberstadt maakt zich zorgen over de onzekerheden rond de AAW. Hij vestigde hier vorige week de aandacht op toen hij werd geinstaUeerd als voorzitter van het algemeen arbeidsonge schiktheidsfonds. Prof. Halberstadt zei bij die gele genheid, dat op 1 oktober in totaal 106.000 zelfstandigen en vroeg ge handicapten recht zullen hebben op een uitkering (totale lasten in het derde kwartaal van 1976: 680 mil joen). Maar volgens de FNV leert de ervaring met de invoering van nieuwe sociale verzekeringswetten, dat er altijd veel meer uitkeringsge rechtigden zijn dan de oorspronke lijke schattingen aangeven. In het geval van de AAW, aldus de FNV, bestaat er zelfs een schatting van de bedrijfsverenigingen „die welhaast kan worden beschouwd als een bom onder het officiële cijfer van 106.000". Een onderzoek van de Federatie van Bedrijfsver enigingen zou namelijk aangeven, dat het aantal uitkeringsgerechtig den eerder in de buurt van de 150.000 a 200.000 ligt, dus anderhalf a tweemaal het aantal waar de geschatte kosten op zijn gebaseerd. De FNV noemt deze raming van de bedrijfsverenigingen zeer serieus, omdat zij het dichtst bij de uitvoe ringspraktijk staan. Minister komt Amelanders tegemoet DEN HAAG (ANP) De over tocht van Ameland naar het vasteland en terug gaat de ei landbewoners vijftien gulden per jaar kosten. Voor dit be drag kunnen zij zo vaak zij willen op en neer. Dit heeft minister Westerterp van verkeer waterstaat gisteren beloofd in een gesprek met het actie-comité veerdiensten Ame land en het gemeentebestuur van het eiland. Het gesprek was het resultaat van een groot scheepse actie die de Amelan ders afgelopen weekeinde hiel den en die tot gevolg had dat de veerboten niet meer konden uitvaren. De minister zegde voorts toe te zullen bekijken of de kosten van het vrachtvervoer naar en van Ameland met 20 a 25% kunnen worden verlaagd. Om de veren toch kostendekkend te houden, zal het volgens de bewindsman noodzakelijk zijn de overzet- kosten voor toeristen fors te verhogen. Net als zijn 499.999 voorgan gers was deze eend voorbe stemd om als „Canard au Sang" te verschij nen op een van de tafels van het wereldberoemde drie sterren res taurant La Tour d'Argent in Parijs. Om het succes van deze voor het eerst in 1890 geserveerde spe cialiteit te vieren besloot de eige naar van deze ex quise eetgelegen heid evenwel het dier te sparen. Samen met de zangeres actrice Marie Laforêt en de Hertogin van Bedford gaf hij de eend gisteren zijn vrijheid te rug. AMSTERDAM (ANP) De 22-jarige verpleegster R. H. heeft tegenover de Amsterdamse recherche bekend op 17 november vorig jaar haar 85-jarige tante E. H. te hebben vermoord door de vrouw tijdens een wandeling in het water van de Stadionkade in Amsterdam te duwen. Het slachtoffer werd een dag later levenloos uit het water opgehaald. De doodsoorzaak was verdrin king. De verdachte, die zich enkele dagen geleden eigener beweging bij de politie aangaf, onderhield een volgens de recherche zeer vertrou welijke relatie met haar tante, bij wie zij inwoonde. Gebleken is dat de bejaarde vrouw en de verdachte vorig jaar ruzie hadden gekregen, omdat de laatste een relatie onderhield met een 43-jarige in de buurt wonende vriendin. Volgens de verklaring van de verpleegster besloot zij daarna zich van haar tante te ontdoen. In de vooravond van 17 november was zij met de vrouw gaan wandelen op de Stadionkade. Via een voetgangersbrug liepen zij naar een grasveld achter een scholencomplex, waar zij haar tante in het water duwde. Zij had geen acht geslagen op het hulpgeroep van de vrouw en was na haar daad naar de woning van haar vriendin gegaan. De Russen zouden binnen 48 uur aan de oevers van de Rijn kunnen staan. Wel, ze zijn wel kom. Kunnen we dat riool eindelijk eens schoon laten maken. Gapers Veelvuldig gapen is een sterke aanwijzing voor een niet tot volle wasdom gekomen libido zo schrijft prof. Felstein in het Britse medische vakblad Pul- se. Ook is gapen volgens de hoogleraar een aanwijzing dat de betrokkene in sexueel op zicht eerder passief dan actief is. Hij is overigens niet de eerste die toegeeft dat gapen ook kan voortspruiten uit de klassieke oorzaken: monotone arbeid of verveling. Waarom spreekt toch iedereen over steekpenningen? Het is gewoon smeergeld om onze economie draaiende te hou den. Kus Wat is de waarde van een kus? In geld uitgedrukt 2.500 dollar, oordeelde een rechter in New York. Hij kende dit bedrag toe aan een man als schadeloos stelling voor het feit, dat zijn vrouw hem drie maanden lang niet had kunnen kussen. Zij was op haar mond geslagen door een man' die kort daar voor uit een psychiatrische in richting was ontslagen. Ook dat vond de rechter niet in de haak. De staat New York moet de vrouw nu 40.000 dollar smartegeld betalen. Werk naar Argenti- „Beng", zei het startpistool. De atleten vielen in het schot, maar de official mevr. Bothma stortte met een bloedende wond in de borst ter aarde. De politie van het Zuidafri- kaanse Welspruit, waar dit voorval plaats had, deelde la ter mede, dat de starter zijn pistool per ongeluk met scher pe kogels had geladen. De politie maakte niet duide lijk of mevrouw Bothma soms laag overvloog startschoten worden gemeenlijk toch in de lucht afgevuurd. Hoe dan ook, het slachtoffer is weer aan de beterende hand. Als we nog even doorgaan met die onthullingen kan de com- missie-Donner wel een vaste aanstelling krijgen. Wilson moet ditmaal wel een heel zware pijp roken. -*** Medicijnman Een 40-jarige Italiaan, die zo genaamd als arts in Noord-Ca nada de eskimo's behandelde, is bij aankomst op de luchtha ven van Rome gearresteerd. Hij was in Italië reeds wegens titelvervalsing veroordeeld. Maar de eskimo's van het stadje Inuvik zijn met de ■maatregel van de Italiaanse overheid allesbehalve tevre den. Zij willen hun medicijn man, die in de afgelopen twee jaar met succes 360 operaties zou hebben uitgevoerd, terug hebben. Zij hebben hun wens in petities aan de justitiële au toriteiten van Canada en Italië kenbaar gemaakt. Eva kocht Adam al om met een appel. In den beginne was het 't woord, nu zijn het de centen. smmissie voor sntacten met thodoxie t Vaticaan heeft de instel- l en samenstelling bekend- haakt van een commissie theologen, die in op- owicht van de rooms-katho- ^ke kerk contact zal houden de orthodoxe kerken. Van commissie maken negen sjfcologen deel uit, afkomstig v Vaticaanse instellingen, ddJsmede uit België, Libanon de Verenigde Staten. de viering van de tiende i j rjaardag vorig jaar van de 'heffing van de wederzijdse van 1054 tussen Rome en w histantinopel was tot de op lichting van een dergelijke mmissie besloten, evenals een „interorthodoxe com- ssie". it initiatief hiertoe was uit- ïgaan van de oecumenische Jtriarch van Constantiono- RM, Dimitrios bij zijn bezoek december aan paus Paulus, ie het voorstel met „diepe ankbaarheid" had aanvaard. Voor het eerst in de tweehonderd jaar oude geschiedenis van de rJs. kerk in de Verenigde Staten zullen bisschoppen, priesters, religieu zen en leken bijeen komen in een landelijk overleg. Onderwerp van dit overleg zijn de basisgedach ten achter de nationale zelfstandigheid van de Verenigde Staten nu tweehonderd jaar geleden, toen afgevaardigden uit dertien Amerikaanse koloniën in Philadelphia bijeen kwamen en daar baden voor „gerechtigheid en vrijheid". De landelijke conferentie wordt van 21 tot en met 23 oktober in Detroit gehouden. Er worden ongeveer twaalfhonderd deelnemers verwacht, uit elk bisdom een delegatie van acht personen, aangewezen door de bisschop. Aan de confe rentie is een periode van anderhalf jaar aan voorbereidingen op parochieel en diocesaan niveau voorafgegaan. De bedoeling van de conferentie is het mate riaal op tafel te leggen voor een sociaal vijfja renplan voor de r.k. kerk van de Verenigde Staten. In overleg met alle geledingen van de kerk willen de bisschoppen uitzoeken wat de kerk kan en moet doen om vrijheid en gerech tigheid voor alle Amerikanen te bereiken. Acht commissies van voorbereiding verzamelen mo menteel de inbreng uit de discussies in paro chies en dekenaten en zullen dit in handzame rapporten ten behoeve van de conferentie sa menvoegen. Het is niet de bedoeling, dat de conferentie van Detroit zich zal beperken tot gerechtigheid en vrijheid in de samenleving. Zij wil ook nagaan in hoeverre de r.k. kerk in de Verenigde Staten in dit opzicht ten aanzien van zichzelf te kort schiet. Aan de voorbereidingen hebben hon derdduizenden katholieken meegedaan. Er zijn talrijke onderwerpen aangesneden. Een belang rijke eis van de Amerikaanse katholieken blijkt de democratisering binnen de kerk te zijn. Achtduizend deelnemers verwacht bij Stille Omgang Het aantal mensen, dat zon dag in de zeer vroege ochtend door de Amsterdamse binnen stad trekt voor een „stille om gang", zal aanzienlijk kleiner zijn dan in de vijftiger jaren. Toch verwachten de organisa toren dit jaar weer ongeveer achtduizend mensen voor deze omgang ter ere van het Heilig Sacrament. De belangstelling voor de „Stille Omgang" was het grootst omstreeks 1956. In die tijd kwamen er zoveel deelne mers uit alle delen van ons land, dat de omgang op drie achtereenvolgende zondagen werd gehouden. In totaal lie pen toen zeker zestigduizend mannen een „Stille Omgang". Na 1956 nam het aantal deel nemers gestadig af. In 1961 waren twee zondagen voldoen de. sinds 1965 één. In dat jaar waren er nog twintigduizend deelnemers. Hoewel sinds 1968 de „Stille Omgang" ook werd openge steld voor vrouwen, is het aan tal deelnemers blijven dalen, tot tienduizend in 1970 en zes duizend in 1974. Vorig jaar was er, voor het eerste sinds lange tijd, weer een opleving. „Met name meer jeugdige deelnemers", aldus de organisatoren, die er van overtuigd zijn, dat het herstel zich zal voortzetten. Het Genoootschap van de „Stille Omgang" heeft nog steeds afdelingen in het gehele land. Leden ervan zullen ook dit jaar weer met bussen naar Amsterdam worden gebracht. Dit jaar wordt aan de deelne mers gebed gevraagd, dat het .mysterie van de eucharistie allen, die in Jezus Christus geloven, mag brengen tot ware eenheid in christelijk geloof". De eenheid onder de christe nen, is de laatste jaren vaker thema geweest bij de „Stille Omgang". Veranderingen bin nen de rk kerk en de daaruit voortkomende verdeeldheid hebben zeker ook hun weer slag gehad op de „Stille Om gang". Hij is er wat stiller van geworden, maar verstomd toch nog niet. De voorzitter van de hervorm de synode, ds. G. Spilt en de secretaris-generaal, dr. A. van den Heuvel hebben voor vol gende maand een visum aan gevraagd voor een bezoek aan Zuid-Afrika om er de Trans- vaalsynode van de zwarte Ne derduitse gereformeerde kerk in Afrika te kunnen bijwonen, waartoe zij zijn uitgenodigd. In oktober 1974 werd dr. Van den Heuvel een visum gewei gerd. Door het programma van de Wereldraad van Ker ken te onderschrijven, zou hij ook instemmen met het ge bruik van geweld tegen Zuid- Afrika door de bevrijdingsbe wegingen, volgens de Zuida- frikaanse regering. Bij bouwwerkzaamheden aan de Via Sette Chiese aan de rand van Rome hebben arbei ders een tot nu toe onbekende onderaardse begraafplaats ontdekt. De plaats ligt precies tussen de beroemde catacom ben van Domitilla en Callix- tus. De bouw van de school, die op het terrein zou komen is stopgezet. KORTE METTEN De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam zal maandagavond 5 april om half acht weer bijeenkomen in het Adelbert- centrum aan de Röntgenweg 99 te Delft. Op de agenda staat onder meer het finan cieel jaaroverzicht en de be groting 1974 van het bisdom, het aanwijzen van leden uit de D.P.R. voor de delegatie Rotterdam naar het derde Landelijke Pastoraal Overleg en de behandeling van de tekstwijzigingen voor het ont werp Pastoraal Beleidsplan. De anglicaanse, katholieke en protestantse kerken in Enge land, Schotland en Wales hou den op dinsdag in de Goede Week een gezamenlijke ge bedsdag voor vrede, gerechtig heid en verzoening in Noord- Ierland. Speciale diensten hiervoor worden in alle ker ken gehouden, ook in de angli caanse Westminster Abbey en de rooms-katholieke kathe draal van Westminster. Het bestuur van het Deense filminstituut heeft zijn toe zeggingen om de produktie van de film, die Jens Jörgen Thorsen wilde maken over „Het liefdeleven van Jezus", te subsidiëren, ingetrokken. Men volgt daarmee het advies van het Deense ministerie van cultuur, dat steun aan het project voor onwettig had verklaard. De nieuwe katholieke aarts bisschop van Westminster, de benedictijner abt, George Ba sil Hume zal de dag van zijn plechtige intronisatie, donder dag 25 maart, afsluiten met een nadrukkelijk oecumenisch gebaar. Naar hij in Londen heeft me degedeeld zal hij des avonds in de anglicaanse Westminster Abbey deelnemen aan de Ves pers ter gelegenheid van het feest van Maria Boodschap. Talrijke benedictijner monni ken, priesters van het bisdom en gelovigen zullen hem daar bij vergezellen. Aartsbisschop Hume is per soonlijk daartoe uitgenodigd door de deken van Westmin ster Abbey. Voor de eerste keer sinds vier eeuwen zullen bij deze gelegenheid de Ves pers in het latijn worden ge zongen. Aartsbisschop Hume wil door zijn geste tevens dui delijk maken welke waarde hij zelf aan het gebed toekent en hoezeer hij het als zijn overtui ging ziet, dat de eenheid van de christenen door de bidden de kerken beter wordt bereikt. De plechtigheden voor de in tronisatie beginnen al op 24 maart met gebedsdiensten in alle parochiekerken van het aartsbisdom Westminster. Bij de plechtigheid zelf op 25 maart zal bij de eucharistievie ring de nieuwe aartsbisschop concelebreren met alle pries ters van het aartsbisdom. Overigens geeft de oecumeni sche vesperdienst een extra accent aan de binding van mgr. Hume met de orde der Benedictijnen. Westminster Abbey immers was tijden lang een van de beroemdste bene- dictijnse kloosters in Enge land. De abbij van Ample- forth, waarvan mgr. Hume dertien jaar lang abt is ge weest, is een directe stichting van Westminster Abbey.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7