OVER VAN IJSHAL VONDELLAAN annen voor lts in de ^er en wijk Universiteit mag bouwen op het Doelenterrein Concertbezoek gaat mogelijk 21 gulden kosten >oeiende expositie teidse schilders in ,jDe Lakenhal hrkeerproblemen vormen groot struikelblok Rijk houdt subsidie voor Trekvliet in V erkeerssituatie Steenstraat onhoudbaar \R1fVG 19 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 "I N Ten noordwesten en ten zuiden van het winkel- de Kopermolen in de Leidse Merenwijk gaan de zjg de Rosmolen en het Ridderkerkse bouwbedrijf t een kleine 200 één-, twee- en drie-kamerflats bouwen, nnen daartoe werden gisteravond in de raadscommissie rnaafijke ordening ontvouwd. '-filrriuwbedrijf Fraanje, dat in de Mors nog bezig is met W van een serviceflat, gaat in opdracht van de stichting iale jand 100 twee-kamerflats neerzetten die een huurprijs i gaan opbrengen van rond de 500 gulden „kaal" per van de Rosmolen zijn premiekoopflats van een tot ïers die op een maandelijkse last zullen uitkomen van gulden. Volgens de plannen worden dit luxe terras- et een daktuin. Elk appartement heeft een zonneterras ïrzekerd van minimaal vier uur zon. Onderin het is een parkeergarage, ruimte voor een bioscoop en zal er een gezondheidscentrum van 800 m2 worden ilm |gd. Voorts is in het plan een filiaal voor de gemeentelij- jiotheek opgenomen. Onder de woonetages zijn ruimtes inkels gedacht Als aan voorwaarden is voldaan: Van een onzer verslaggevers LEIDEN De universiteit zal naar alle waarschijnlijkheid van de Leidse gemeen teraad toestemming krijgen bij haar nieuwbouwplannen aan de Witte Singel ook het Doelenterrein te betrekken. De gemeenteraadscommissie voor ruimtelijke ordening ging althans gisteren in meerder heid met het principe-voorstel van het college hiertoe akkoord. Alleen zal de gemeente pas medewerking verlenen aan de bouw als aan een aantal voorwaarden door de universiteit is vol daan. Deze liggen voornamelijk op het gebied van het verkeer en parkeren. Voor al van de omwonenden waren nogal wat klachten gekomen over overlast en werd de vrees geuit dat dit bij het toekomstige Witte Singel/Doelencomplex alleen nog maar erger zou worden. Vandaar ook dat de raadscommissie in meerderheid een aantal voorwaarden zoals die door het PvdA-raadslid Peters, werk zaam bij de universiteit, werden geformu leerd: geen parkeeroverlast, maatregelen tegen verkeersoverlast en een afspraak over de bestemming van de vrijkomende gebouwen in de binnenstad stelde. Alleen het CDA wierp zich gisteravond als tegenstander van de bebouwing van het Doelenterrein op en schaarde zich daar door achter de wensen van onder meer de Adviesraad voor de Binnenstad. De heer Van Zijp zei het te betreuren als het Doelenterrein nu al zou worden opgeofferd zonder dat er een structuurplan voor de binnenstad ligt. Hij dacht met zijn collega Ham dat het terrein later misschien wel een betere bestemming zou kunnen krij gen, waarbij hij vooral aan groenvoorzie ningen aangevuld met beperkte woning bouw dacht. Zijn fractiegenoot Ham vroeg nogmaals naar de mogelijkheden van vesti ging van de faciliteit der letteren,godge leerdheid en universiteitsbibliotheek aan het Schuttersveld, maar wethouder Waal wees erop dat de gemeente daar al andere plannen voor in petto heeft Nu de commissie overigens in principe akkoord kon gaan zal de raad in april een oordeel moeten vellen. De verdere invul ling van de universitaire plannen zal dan geschieden in zeer nauw overleg met de commissie, zodat de gemeente de vinger aan de pols zal kunnen houden. onzer verslaggevers jn De plannen om een ijshal aan 2jondellaan te bouwen komen lang- 23.CX aan steeds meer in de lucht te ct. o*n. De gemeenteraadscommissie Nwl ruimtelijke ordening kon gister- _jl niet akkoord gaan met de plannen ■Tj die door de heer Tom Menken Mpn ontvouwd. neeste raadsleden vielen over de jfnde parkeerproblemen die vooral j) ylmwonenden in het Morskwartier •op-Jast zouden kunnen gaan bezorgen. S) A bekend wordt er door een aantal 'mulners nogal huiverig aangekeken te net initiatief van Tom Menken. Een deel gelooft dat het allemaal nog mee zal vallen en is juist voor de In van de hal. leer Menken kwam gisteravond met "Vrij optimistische berekening waaruit ÏTt, dat hij maximaal ongeveer 360., |||s in de omgeving van de ijshal kwijt raken. Tachtig auto's zouden een kunnen vinden vóór de hal, 40 60 op het terrein van de nabu- LIAM-garage en 120 op het terrein 'de leegstaande kantoorflat aan de i4.(Öellaan. In noodgevallen zou hij er Br- ook nog eens 60 op het terrein van Motorhuis kunnen bergen, verder zou ■■uimte komen voor 200 fietsen en genomen het feit, dat iks alle goede verbindingen met het iar vervoer in de praktijk toch nog 70% van de bezoekers met een de ijsbaan zullen komen en in «rking genomen het aantal door te verwachten bezoekers van per jaar zagen de raadsleden ;r levensgrote moeilijkheden opdoe- die de situering van de ijshal aan 'ondellaan voor hen min of meer ivaardbaar maakten, spoedig ging het gesprek dus over ;re plaatsen, zoals het terrein waar het nieuwe AZL moest komen, een stuk grond naast het Legermuseum of een vestiging bij de sportvelden in het Mors kwartier. Menken lichtte echter toe dat het de gemeente zelf geweest is die hem het eerst de suggestie van de Vondellaan aan de hand gedaan had en dat hij sindsdien daarvan uit verder was gaan denken. Dit ontlokte het SGP/GPV-raadslid Hout man de opmerking dat de gemeente dan toch wel onzorgvuldig gehandeld had door zich niet in de nadelige consequen ties van deze suggesti^ te verdiepen. Daarin kreeg hij bijval van een aanwezi ge tegenstander van de ijshal uit de Vondellaan die er op wees dat de ge meente tot begin februari nog helemaal niet had nagedacht over het parkeerpro bleem. Sterker nog: bij de afdeling ver keerszaken van de gemeente zouden de plannen van Menken nog niet eens be kend zijn geweest Ook verweet deze wijkbewoner de wethouder de raadscom missie onvoldoende te hebben voorge licht „De bewoners zelf zijn gekomen het cijfermateriaal over de parkeerbehoefte van zo'n ijshal, met gegevens over verge lijkbare ijshallen en met opmerkingen over de haalbaarheid van de exploitatie", zo stelde hij geërgerd. Over die exploitatie merkte de heer Men ken nog op, dat het niet de bedoeling is om in de ijshal nog allerlei gokautomaten op te stellen om die exploitatie rond te krijgen. Aanvankelijk had hij wel dat idee en zo stond het ook in het zogenaam de .haalbaarheidsrapport", dat naar aan leiding van zijn plannen is opgesteld. Hoewel dat door anderen gisteren ernstig in twijfel werd getrokken, meende de initiatiefnemer zijn ijshal toch te kunnen laten draaien. Hij vertelde daar nog bij dat het de bedoeling is 12 maanden per jaar ijs te hebben in de hal, waarmee deze een van de weinigen in Nederland zou zijn. Ook vertelde Menken gisteren nog dat op zijn openbare lening inmid dels voor 262.000 gulden is ingeschreven, hetgeen hij zag als een duidelijk bewijs van belangstelling voor de ijshal. Bij de gemeenteraadsleden bleven echter twijfels bestaan. Verkeerszaken zal alle consequenties voor de omwonenden eerst nog eens moeten bestuderen en ook zul len mogelijke alternatieve plaatsen nog onder de loep genomen moeten worden. Alleen de PvdA-leden Duivesteijn en Van der Horst zagen de parkeerproblemen als minder ernstig. Bij het CDA was Van Zijp voor, maar had zijn fractiegenoot Ham toch zijn bedenkingen hoewel hij daar aan toevoegde het jammer te vinden als de ijshal voor Leiden verloren zou gaan. Die kans wordt intussen ook steeds gro ter. Op vragen van de heer Van Zijp antwoordde de heer Menken gisteren dat de gemeente Haarlem vurig hoopt dat Leiden zijn initiatief zal torpederen. Volgens Menken staat die gemeente te popelen om zijn plan over te nemen. Hij was naar zijn zeggen door wethouder Zwethsloot van Bennebroek namens ze ven andere gemeenten benaderd om zijn ijshal achter de Kennemersporthal neer te zetten. Menken gaf er echter de voor keur aan eerst zekerheid te krijgen om trent de mogelijkheden die er in Leiden waren. Aan de andere kant is de Leidse Melkba- ron er steeds vanuit gegaan dat zijn hal bij het begin van het seizoen (in septem ber) open zou moeten gaan omdat er anders wel eens problemen zouden kun nen ontstaan in verband met de stijgende bouwkosten. Als Leiden dus niet spoedig over de brug komt leven de bewoners van de Vondellaan voort in hun huidige rust, maar blijft de Leidse gemeenschap verstoken van zijn ijshal NVVH trok volle zaal De propagandamiddag, die de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gistermiddag in de Burcht hield, is een succes geworden. De honderden werkstukken van leden van de NWH werden door bijna even zovele belangstellenden bekeken. De werkstukken werden zowel thuis als op de door de NWH georganiseerde clubs gemaakt. In kraampjes waren de poppen, wandkleden, voorwerpen van keramiek enzovoort uitgestald. Bezoeksters kregen tevens de gelegenheid eens achter een spinnewiel te zitten. Een aantal leden trad op als mannequin van door hen zelfgemaakte kleding. In een speciale stand konden belangstellenden alle mogelijke informatie krijgen over de NVVH. Vele nieuwe leden konden worden genoteerd. Leidse Volksuniversiteit in moeilijkheden LEIDEN Het besoek aan een door de Leidse Volksuniversi teit K O georganiseerd concert gaat mogelijk volgend jaar 21,- koeten. Tot dese noodgreep sal het bestuur van de stichting Leidse Volksuniversiteit moeten overgaan, wanneer de raad instemt met het voornemen van de wethouders Oosterman en Tesselaar de subsidie aan K O met 85.363,50 te verlagen. Vanaf de oprichting van K O in 1945 kon de stichting jaarlijks rekenen op een subsidie van de gemeente, die even groot was als haar begrotingstekort Voor het seizoen 1975/76 zou K O op grond hiervan 535.363,50 krijgen. Uit de ontwerp-gemeentebegroting voor het jaar 1976 blijkt evenwel dat 454.500,- voor de volksuniversiteit is uitgetrokken. De beknotting komt voor het stichtingsbestuur niet geheel onverwachts. Reeds in augustus van het vorig jaar maakten de wethouders Oosterman en Tesselaar het bestuur duidelijk dat zij van plan waren de subsidie aan K O te verminderen. „Toen was er al niets meer aan te doen", aldus de heer Weiland, voorzitter van het stichtingsbestuur. „Het programma was rond. De contracten waren reeds in het voorjaar afgeslo ten." Ook voor het komend seizoen ziet het er somber uit K O-drirecteur Tj. Weber is reeds driftig in de weer geweest allerlei orkesten te contracteren. Annuleren kost handen met geld. In een brief aan de gemeenteraad heeft het bestuur zijn ongenoegen over wat het noemt „onzorgvuldig beleid" kenbaar gemaakt. Het vraagt de raad niet akkoord te gaan met de subsidiebeknotting. Wanneer de gemeenteraad niet ingaat op het verzoek van de volksuniversiteit, overweegt het bestuur in beroep te gaan tegen het dan te nemen raadsbesluit „We voelen er niets voor het nieuwe seizoen in te gaan met een uitgekleed programma", zo stelt de heer O. van Wengen, de penningmeester van het bestuur. Iets dergelijks zal zeker gaan gebeuren, wanneer K O de benodigde subsidie niet krijgt Ongeveer vijftig procent van het aantal concerten zal moeten worden afgestoten. Ook in een aantal andere activitei ten (cursussen e.d.) zal het mes moeten worden gezet In het verhogen van de entreeprijzen en cursusgelden ziet het bestuur van K O een groot gevaar. „Het zou de drempel aanzienlijk verhogen. Dat zou een averechtse werking hebben. Maar we worden bijna gedwongen tot deze prijsverhogingen over te gaan wanneer Tesselaar en Oosterman hun zin krij gen." Tevens overweegt het bestuur een aantal medewerkers te ontslaan. Als een lichtpuntje in de financiële duisternis waarin K en 0 terecht is gekomen, ziet het bestuur de heropening van de Leidse Schouwburg in november van dit jaar. Zoals bekend werken de Leidse Schouwburg (gemeente) en K O (particu lier) nauw samen. De kaartverkoop van voorstellingen van de schouwburg geschiedt bij K O. Een administrateur wordt door de instellingen tezamen betaald. „We hebben de kosten die een dergelijke samenwerking met zich meebrengt, nooit vergoed gekregen. Misschien dat daar in de toekomst verande ring in komt, wnneer de schouwburg goed gaat draaien". LEIDEN De gemeente tal niet langer gebruik kunnen maken van de vier miljoen gulden rijkssubsidie die haar in 1970 was toegezegd voor de demping van de Trekvliet, de aanleg van een vierbaansweg en de aanleg van een brug over bet Galgewater. Tot nog toe is iets meer dan een half miljoen gulden van de rijkssubsidie gebruikt voor demping van de Trekvliet en aanleg van een riolering. Het college van B en W heeft minister Westerterp verzocht het resterende subsidiebedrag te mogen gebruiken voor andere werkzaamheden. De geplande weg zou namelijk smaller kun nen worden en de brug over het Galgewater zou alleen voor fietsers, bromfietsers en voetgangers zijn. De nieuw aan te leggen Churchillbrug zou de aanvankelijk aan de Galgewaterbrug toegedachte functie van doorgaande verbinding overnemen. In een brief heeft het college de minister van Verkeer en Waterstaat tevens om subsidie voor aanleg van de Churchillbrug gevraagd. De minister is vooralsnog niet van plan deze subsidie toe te kennen. Hij wacht eerste een gemotiveerde aanvraag, vergezeld van een verkeerscirculatieplan of een verkeers- en vervoers plan af. Of voor de thans geplande werkzaamheden aan de Trekvliet subsidie wordt verleend, is eveneens onzeker. mevrouw Henriette van Traa en de hoogbejaarde Theodorus Driessen. Twee geheel verschil lende figuren uit de Leidse 99 schilderskring door de wegen, die zij in hun kunst bewandelen. De grote tegenstellingen in bei der werk maken deze expositie uiterst boeiend door een con frontatie met twee zo geheel verschillende stijlen. Driessen (88) van zijn stiel altijd schrijnwerker geweest, is een duidelijke zondagsschilder. Hij was - en is - een langzame wer ker en zijn produktie is dan ook niet zo bar groot Soms werkte hij jaren aan een schilderij, hij copieerde veel, o.m. werken van Ary Scheffer en van Teniers. Veel motieven herhaalde hij, zo is bekend dat hij b.v. wel tien maal een Oost-Indische Kers heeft geschilderd. Evenmin als mw. v. Traa is Driessen als kunstenaar begon nen. Eerst op latere leeftijd zijn beiden aan het schilderen ge gaan. In tegenstelling tot mw. v. Traa heeft Driéssen ook geen schilderkunstige opleiding ge had, maar wel heeft hij een groot deel van zijn leven het metier, naast zijn eigenlijke vak van schrijnwerker beoefend. Op de tentoonstelling in De La kenhal hangen 14 van Driessens werken. Het zijn voor het me rendeels schilderijen van bloe men, die zeer minutieus en „Verloren spel" van Henriette van Traa prachtig zijn weergegeven. Daarnaast hangen er dan nog enkele genrestukken, waaron der het zeer charmante „Vo gels." Henriette van Traa - v.d. Burg volgde enkele jaren een avond cursus aan de Rotterdamse te kenacademie, doch ging daarna de journalistiek in. In 1960 ging zij lessen nemen bij Ars. Tot 1969 schilderde zij in realisti sche trant uiteenlopende onder werpen, maar later veranderde zij opvallend van stijl. Zelfs zegt zij over deze omwenteling: „Ik heb gezocht naar een eenheid van tegendelen, n.L naar een eenheid van concrete gegevens en het alleen maar voorstelbare beeld." Zij is thans bestuurslid van Ars.- In 1972 kreeg zij een eervolle vermelding bij de Talensprijs. Zij was ook lid van de redactie •van het gedenkboek Leids Kunst-Legaat, dat door Ars werd uitgegeven. Zij werkte veel in Frankrijk, maar maakte ook kunstreizen naar Italië, de Verenigde Staten en Oost-Euro pa. Mevr. V. Traa gebruikt motie ven in een verband dat onbe staanbaar lijkt, behalve mis schien in dromen, maar die mo tieven zelf zijn realistisch. De taferelen kloppen echter niet, maar juist aan dat „gebrek" ontlenen zij een deel van hun eigen suggestieve kracht. Een dertigtal werken hangen op deze tentoonstelling om de be schouwers daarvan te overtui gen. WILLEM PRINS „Drie ongelukken per dag LEIDEN Het ziet er naar uit dat de omleidingsroute rond de Steenstraat die begin maart na de afsluiting van de Turfmarktbrug is ingesteld binnen afzienbare tijd weer zal worden gewijzigd. Gebleken is namelijk dat sinds enkele weken in de Steenstraat, waar nu een tweerichtingsverkeer is van meer dan 70 bussen per uur een onhoudbare situatie is ontstaan die voor omwonenden en klanten van de hier gevestigde middenstand levensgevaarlijk genoemd kan wor den. Daarom was gisteravond een delegatie van bewoners en winkeliers van de Steenstraat naar het stadhuis getogen om de raadsleden te overtuigen van de noodzaak snelle maatrege len te nemen. „Anders vallen hier beslist binnenkort doden", zo - stelden zij. Volgens de bewoners vinden er nu al gemiddeld drie aanrijdingen per dag plaats. (Volgens de politie waren het er in de afgelopen weken drie.) Doordat de bussen elkaar in de Steenstraat passeren en daarmee het hele wegdek opvullen moeten de voetgangers vaak ijlings het vege lijf redden door een portiek in te duiken, omdat op het voetpad maar voor één, hooguit twee mensen naast elkaar plaats is. Naast het argument van de overlast voerden de winkeliers ook nog het economisch argument van een teruglopende verkoop aan. Ze zouden minder klanten trekken door de toegenomen onveiligheid. Zelf hadden zij al een idee ontwor pen dat de meeste commissieleden wel aansprak. Volgens het plan van de bewoners en winkeliers zouden de bussen na de Blauwpoortsbrug dezelfde route moeten gaan volgen als nu de auto's doen die de stad verlaten, dus via de Beestenmarkt naar de Nieuwe Beestenmarkt. Deze zou dén eenrichtingsver keer moeten worden en de auto's die de stad' ingaan zouden dan of via de city-ring moeten gaan óf via de Steenstraat die voor alle verkeer dan weer eenrichtingstraat zou worden. Daardoor zou dan niet meer de hinderlijke slinger van Binnen vestgracht via Nieuwe Beestenmarkt, Beestenmarkt en Steen straat gemaakt hoeven te worden. Maar dat was nu juist een bezwaar voor nogal wat raadsleden: dit zou namelijk beteke nen dat de auto weer gemakkelijker, de binnenstad in kan komen en daar voelden zij niet zo veel voor. Daarom zal de afdeling verkeer van de gemeente het alternatieve plan van de bewoners en winkeliers de komende dagen gaan bestuderen en gaan zoeken naar een mogelijkheid om toch niet al het autoverkeer door de Steenstraat te laten gaan. V erhuurkantoor Nationale Nederlanden in Merenwijk Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wethouder A. Ver boom heeft vanmorgen het ver huurkantoor van de Nationale Nederlanden aan de Ooster- bankin .de Merenwijk officieel geopend. Het kantoor zal van maandag tot en met vrijdag van negen tot vijf uur, zaterdag van tien tot vier uur en zondag van een tot vier uur openstaan voor degenen die een woning van de Nationale Nederlanden in de Leedewijk willen huren. De eerste woningen van het bouwproject van Nationale Ne derlanden dat bijna 180 wonin gen omvat, worden in de loop van april opgeleverd. Er zijn drie- vier- en vijfkamerwonin gen in twaalf verschillende mo dellen. De huur varieert van 345,- tot 540,- per maand. In het verhuurkantoor heeft een ambtenaar van het bureau huis vesting zitting. Hij zal informa tie verstrekken over de verschil lende subsidieregelingen en over de gang van zaken rond woningtoewijzing. Binnenkort is het kantoor telefonisch bereik baar via het nummer 071- 143490. Burgerlijke stand F. H. J. Heuzen en J. Th. S Steven Paul zn. v. A. Kruit en S. H. Roman Overleden: A. J. J. Ups geb. 31 mrt 1913 man; J. Mcijvogcl geb. 3 aug 1920 man; H. N. "Hoijtink geb. 25 mei 1952 man; A. Neuteboom geb 31 mei 1898 gehuwd ge weest met: J. C. Leuenng; M de Boer geb. 7 juli 1888 vrouw; I. J Neuteboom geb. 15 okt 1894 man; C. J. van der Hart geb.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3