Winkels tot 5 uur open Weer barricaden in Parij se straten alstublieft, SY tegen -t.-Etienne Minister formeel verantwoordelijk POLITIEKE PARTIJEN IN SPANJE WEER TOEGESTAAN Carel Hugo uitgewezen dg AANSLAG OP KAR AMI MISLUKT STEEKPENNINGEN WERKSPOOR NS: verlof te koop VRIJE ZATERDAGMIDDAG AFGEWEZEN ■ADVERTENTIE )ge Rijndijk 352-354 371-122381-130979 ADVERTENTIE •■Toegang-biljetten bij NS-static DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND an onze correspondent) ffJS De sociale onrust in ijk is deze week sterk toege- Woensdagavond zijn tij- itudentenonlusten voor het ids 1968 in de Parijse stra- caden opgeworpen. Stu- demonstreerden tegen her en in het hoger onderwijs {Verminderde kansen op werk idiging van hun studie. Tij botsingen met de politie waarbij traangasbommen werden geworpen en de studenten reageer den met stenen, raakten 25 perso nen gewond. Het geheel van de studentenagitatie past ongetwijfeld in het kader van de gebruikelij ke voorjaarsnervositeit, maar de redenen tot ongerustheid zijn dit keer concreter. Giste ren en vandaag was Parijs verstopt als gevolg van de spoorwegstaking die Parij ze naars noopten van hun eigen vervoermiddel gebruik te maken. Maandag staakte de Pa rijse metro. In Parijs waren gisteren de crèches gesloten. Vandaag en morgen leggen de kassiers bij de tolwegen het werk neer. Woensdag had er ook een staking van me taalbewerkers plaats. In de nacht van woensdag op donderdag bezetten honderd- vijftig stakende typografen het opgelegde passagierschip France in le Havre. Het zijn de stakers van het blad Le Parisien Liberé die sedert ruim een jaar het werk hebben neergelegd en de gebouwen van de krant bezet houden. Een opiniepeiling heeft gisteren uitgewezen dat de populariteit van president Giscard d'Estaing sinds vorige maand met zes pro cent is gedaald. Ongeluk Op een bewaakte spoorwegovergang in Oisterwijk is van nacht een busje verpletterd door de passerende trein Eindhoven- Rotter dam. De wrakstuk ken lagen over een kilometer verspreid. De chauffeur, af komstig uit Hees- wijk-Dinther, kon tot verbazing van de te hulp gesnelde redders niet-levens- gevaarlijk gewond uit de wrakstukken gehaald worden. Het treinverkeer had geruime tijd vertraging. BIEROET (UPI) In een Sy- risch vliegtuig, dat naar Bei roet was gezonden om Libanese politieke leiders op te halen, heeft zich vanochtend een ont ploffing voorgedaan toen het toestel op het vliegveld van Beiroet stond. Op dat moment waren de passa giers bezig het vliegtuig binnen te gaan, maar bij de explosie viel slechts een gewonde. De delegatie, waarbij premier Ras- hid Karami en oud-premier Saeb Salam, had juist het vlieg tuig betreden dat hen naar Da mascus zou brengen voor over leg over de crisis in Libanon. Beiden bleven ongedeerd. Er was enige vertraging, anders was het toestel n de lucht ont ploft 70LV0 u dóórdenkt Leiden Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren paraplu ie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor. het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. m.i.v.als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant: naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: - adres: k woonplaats: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft de toenmalige ministers Lieftinck en Van den Brink formeel verantwoordelijk gesteld voor het geven van steekpenningen door Werkspoor. De premier laat dit uitkomen in zijn antwoord op schriftelijke vragen van bet Tweede Kamer lid Van der Hek (PvdA). Lieftinck en Van den Brink waren in 1951 resp. minister van Financiën en van Economische Zaken. Topfunctionarissen van de twee ministe ries hebben in samenspel met de directeur van de Nederlandse Bank in 1951 hun fiat gegeven aan het betalen van een bedrag van ruim 30 miljoen gulden door Werkspoor om dank zij deze „commissie" een order voor de levering van spoorwegwagons aan Argentinië in de wacht te slepen. „Het lijdt, geen twijfel dat de betrokken topambtenaren hebben gehandeld binnen het kader van hun bevoegdheden en er zeker van zijn geweest te handelen in overeenstemming met hun ministers", aldus Den UyL Uit het antwoord van de premier blijkt verder, dat de toenmalige president-directeur van de Ned. Bank, dr. Holtrop, die thans deel uitmaakt van de commissie die een onderzoek instelt naar de stekpenningen-affaire van Lockheed, zich in dertijd tegen de transactie van Werkspoor heeft verzet, omdat hij vond dat dit niet door de beugel kon. Na een later gesprek met enkele topambte naren van de ministeries van Economische Za ken en van Financiën, die duidelijk maakten dat de Argentijnse order van essentieel belang was voor de Nederlandse economie, legde Holtrop zich erbij neer, omdat de uiteindelijke verant woordelijkheid toen bij de beide ministeries kwam te liggen. In de ministerraad is indertijd de Werkspoor-or der wel aan de orde geweest, echter niet de wijze waarop het contract tot stand is gekomen, zo deelt de premier tenslotte mede. Or. Holtrop. WD wil verkeerscirculatie plan voor Oegstgeest (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST De plaatselij ke afdeling van de VVD heeft een nota samengesteld waarin wordt aangedrongen op de sa menstelling van een zogenaamd „verkeerscirculatieplan" voor heel Oegstgeest Op deze wijze wil de WD komen tot een beter beleid voor wat betreft de plan ning en uitvoering van verkeers- vooraeningen en verkeersrege lingen in de gemeente. De partij vindt verder dat een dergelijk plan noodzakelijk is om de verkeersveiligheid van alle verkeersdeelnemer» te be vorderen, de bereikbaarheid van de percelen niet aan te tas ten en om de verkeershinder in de woonwijken te verminderen. De WD wil bereiken dat de gemeente er nog dit jaar toe over gaat een begin te maken met het verkeerscirculatieplan. De kosten van zo'n plan worden geraamd op ongeveer een kwart miljoen gulden. Schadevergoeding In Japan hebben 2.800 personen een scha devergoeding geëist van drie farmaceutische bedrijven en de regering voor ziekteverschijnse len die zij zouden hebben opge lopen door het gebruik van me dicijnen ter bestrijding van maagklachten. De betroffen me dicijnen zijn in Europa bekend onder de namen entero-vioform en mexaform. Oegstgeest legt zich neer bij besluit provincie (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST In tegenstel ling tot de gemeente Leiden gaat Oegstgeest niet bij de Kroon in beroep tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dat bestem mingsplannen zodanig moeten worden herzien dat de vestiging van cash and carry-bedrijven e.d. onmogelijk wordt In de ge meenteraad van Oegstgeest vond men het gisteravond wel jammer dat bet dagelijks be stuur van de provincie zonder vooroverleg dit besluit heeft ge nomen, maar men kon zich wel verenigen met de inhoud ervan. Kooper eerste concertmeester in Amsterdam Amsterdam De al 25 jaar in Amerika wonende en werkende Nederlandse violist Kees Koop- er is per 2 augustus 1976 be noemd tot eerste concertmees ter in bet Amsterdams Philhar- moniseh Orkest Kees Kooper werd in 1923 in Amsterdam geboren, studeerde aan het muzieklyceum in Am sterdam, aan het concervato- rium in Den Haag, bij Oscar Back en bij René Benedetti in Parijs. Hij was in 1951 prijswin naar op het Elisabeth-concours in Brussel en vertrok naar Ame rika waar hij promoveerde tot master of music. Kees Kooper ontplooide veel ac tiviteiten op een breed muzikaal terrein. Hij doceerde aan ver scheidene universiteiten, organi seerde reeksen kamermuziek concerten, publiceerde over mu ziek, produceerde grammofoon platen en adviseerde radiosta tions. Het grootste deel van zijn tijd besteedde hij evenwel aan muziek maken. In 1956 debu teerde hij in de Carnegie Hall in New York. Hij was een tijdlang concert meester in het Nashville Symp hony Orchestra. Hij trad als so list met verschillende orkesten op. In veel Amerikaanse staten gaf hij met zijn vrouw, de pia niste Mary Louise Boehm, reci tals en trad hij op met talloze kamermuziekensembles. Vrijdag 19 maart 1976,66e jaargang no. 20379 Lucky Lady Achter de schermen van Lucky Lady op Ned. I om 21.50 uur. Om 20.40 uur Pepper, om 22.15 uur Mei Tormé en om 23.00 uur Oud en wijs genoeg. Ned. II om 20.25 uur Gebrs. Hammond en om 21.15 uur Voor de vuist weg. Wat meer zon. In het algemeen droog weer met bewolking, maar ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost In de ochtend plaatselijk mist Maximumtemperaturen van 4 graden in het noorden tot 9 graden in het zuiden van het land. Morgen: Zon: 06.43-18.53 Maan: - - 08.51 UTRECHT (ANP) Het NS-personeel mag bij wijze van proef vijf da gen per jaar voor eigen rekening verlof nemen. De directie van de Ne derlandse Spoorwegen heeft ingestemd met dit voorstel van de perso- neelsraad. Onbetaald verlof was voor een NS'er tot nu toe alleen mogelijk in bijzondere gevallen. De nieuwe regeling houdt in, dat iedereen die vindt dat hij verlofda gen tekort komt er vijf kan bijkopen, of hij daar nu een bijzondere reden voor heeft of niet De NS heeft uitgere kend, dat de kostprijs van zo'n extra verlofdag gemiddeld 62,06 gulden per dag bedraagt. nburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. HallewasChef-redacteur: J. W. C. Leune 5 (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2.81; kwartaal'36.32: jaar 141,35: losse nummers: 50 cent (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede Ka mer heeft gisteren, overeen komstig de verwachtingen, be paald dat de winkels op zater dagmiddag om vijf uur geslo ten moeten worden. De vak bonden en enkele kleine poli tieke partijen hadden een vrije zaterdagmiddag voor het win kelpersoneel gewild. Het aantal uren, dat de zaken per week open mogen zijn, werd door de Kamer vastgesteld op 52. In de nieuwe winkelsluitingswet staat voorts, dat er één koop avond per week mag zijn, de gemeenteraden moeten zelf maar uitmaken op welke dag. In de week voor Sint-Nicolaas mogen vijf koopavonden wor den gehouden, in de week voor Kerstmis drie. De winkeliers mogen voortaan zelf uit maken wanneer zij open willen zijn, mits zij per week niet langer dan 52 uur hun zaak geopend houden en de open stelling ligt tussen vijf uur 's ochtends en zes uur 's avonds. Van buiten zicht baar moet worden aangegeven hoe de openstellingstijden zijn om controle mo gelijk te maken. De staatssecretaris had openstelling op zaterdag tot zes uur willen toelaten, mede ten gerieve van detailhandel en de consument Hij was dan ook niet geestdriftig voor een voorstel van de KVP-er Krosse om daar vijf uur van te maken. Hij maakte er echter geen halszaak van. Dat deed hij wel van het voorstel van de PvdA om op zaterdag uiterlijk om vier uur en andere voorstel len om nog eerder te sluiten. Hij dreig de zelfs met aftreden. De indieners van deze voorstellen vonden dit allemaal zwaar overtrokken en hoogst ongebrui kelijk, maar de meerderheid van de Kamer zwichtte voor deze krasse taal voorzover zij toch al bereid zou zijn geweest deze „vroege" voorstellen te steunen. Sluiting om vijf uur kreeg daarop vrijwel unanieme steun: alleen V.V.D., P.P.R en Boerenpartij waren er tegen. De Kamer stemde in grote meerderheid in met een PvdA-motie, waarin de rege ring werd gevraagd de controle op de naleving van het werktijdenbesluit in winkels te intensiveren. Tevens werd daarbij gevraagd de Kamer in te lichten over de wijze en mate van naleving van de regels voor compensaties voor het weiken op de zaterdagmiddagen en de koopavonden. De ingangsdatum van de nieuwe win kelsluitingswet moet nog nader worden vastgesteld. MADRID (Reuter) De Spaanse regering heeft gisteravond besloten het wetboek van strafrecht te herzien en het verbod op de vorming van politieke partijen op te heffen. Wel verboden blijven echter de communis tische partij, anarchistische en separatisti sche groeperingen, zoals de ETA. Met dit besluit wil de Spaanse regering meer vaart zetten achter de hervormingen in de richting van een democratie. De vertragin gen die op dit terrein waren ontstaan, dreig den te leiden tot een scheuring in de boezem van de regering. Door twee liberale generaals te benoemen op sleutelposten deed het kabinet voorts een concessie aan de progressieve elementen bij de strijdkrachten. Generaal Jose Vega Ro driguez is bevelhebber van het belangrijke eerste militaire gebied rond Madrid gewor den en generaal Manuel Gutierrez Mellado kreeg de functie van bevelhebber van het zevende militaire district dat Valladolid tot centrum heeft. Uit. hoofde van de huidige bepalingen, die dateren uit 1939 (het einde van de burge roorlog), werden alle politieke partijen als onwettig beschouwd. De enige toegelaten politieke groepering is de „Moviemento" (be weging), waarin wijlen Franco de vroegere falange met andere extreem-rechtse bewe gingen had samengesmeed. De voorgestelde revisie van het wetboek van strafrecht moet nog worden goedgekeurd door het „parlement" dat men van Franco heeft geërfd en waarin ultra-rechts domi neert. MM MADRID (Reuter) De Spaanse autoritei ten hebben donderdag de toegang gewei gerd a»" prins Carel Hugo, de in balling schap levende leider van de Carlistische beweging die aanspraak maakt op de Spaanse troon. Toen de echtgenoot van Prinses Irene per vliegtuig uit Parijs op de Madrileense luchthaven aankwam, werd hem te ver staan gegeven dat hij met het eerste het* beste vliegtuig naar de Franse hoofdstad moest terugkeren. OPA CUP I ienne (Fr) PSV (Ned) an Madrid (Sp) Bayem München (WDld) m ssaOPA CUP II :ht Frankfurt (Wdld) West Ham United (Eng) Hiring Zwickau (Oos) Anderlecht (Bel) er A CUP celona (Sp) Liverpool (Eng) •ger SV (Wdld) Club Brugge (Bel) 'estoever irdaan du- levechten ige Ara- Israeli- i voort. i«3|an het Is- rYi leger ar- jonge gewond Ms bleef lig- hetin incident ldehet stenen hujooid.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1