•Zevenklappers te kerk voor LUSV 70 LANGS OMWEGEN Arie van Egmond fietste 40 jaar met bladen rond Vrouwen laten zich politiek scholen IBoren en draaien wordt via .aman een opwindend feest MERCASOL IS AAN HET AFTELLEN Van onze sportredactie .„jjLeiden De heren van LUSV hebben het tegen de koploper in Je promotieklasse, Zevenklappers, niet kunnen bolwerken. LUSV begon sterk. In de bijzonder spannende eerste set kwam via de tussenstanden 84 en 11—9 de stand 15—14 voor LUSV op de borden. Pas 15 min. later wisten de studenten deze spelperiode 20 in hun voordeel te beslissen: 17—15. Deze inspanning was LUSV nor echter te veel geweest. Met groot machtsvertoon trok Zevenklap- ok pers, dat inmiddels kampioen is geworden, de volgende drie sets .„.fnaar zichtoe: 8-15,_4-15 en kregen. Zelf hadden de Leidse Groen SC is in 's-Gravenzande jn, rniet verder gekomen dan een (d r32 nederlaag. GVC nam, mede door zwak spel van Groen SC, een 2—0 voorsprong. De Leide- naren wisten echter goed terug te komen en brachten via winst in de volgende twee sets de rl stand weer in evenwicht. Groen 11 SC moest evenwel toezien hoe de gastheren na ruim 2 1/2 uur spelen alsnog aan het langste eind trokken. a Koploper in de promotieklasse Gemini Kangeroes 2 maakte geen fout in de derby tegen Groen SC—3. Gemini Kange roes, dat alleen de derde set uit handen moest geven, behaalde een regelmatige 3—1 overwin ning, waardoor volgende week het kampioenschap definitief veilig gesteld kan worden. Ondanks winst in de eerste set, moest Groen SC-2 toch toezien hoe Jodan Boys via winst in de volgende drie sets de volle winst naar zich toe trok. jn de eerste klasse dames heeft LUSV een bijzonder riant uit zicht op het kampioenschap ge- studenten geen kind aan het zwak spelende DAC-2 terwijl mede-koploper Orion tegen DAC-1 in de fout ging. Orion wist in een bijzonder spannende wedstrijd niet verder te k men dan een 2—2 gelijkspel, waar door het, met nog twee wedstrij den te spelen, één punt achter is geraakt op LUSV. Groen SC—4 heeft via een 3—0 overwinning op Novo-3 zijn der de plaats, met drie punten ach terstand op LUSV behouden. De competitie in de eerste klas se heren gaat een bijzonder spannend slot tegemoet. Door dat Leski een punt liet liggen bij DAC en Groen SC-2 met 3—0 won, staan beide verenigingen nu samen bovenaan de ranglijst. Een incompleet Groen SC had geen enkele moeite met midden moter S'70. Via de setstanden 15—2, 151 en 15—6 hielden de Leidenaren de beide punten in eigen huis. In een zeer spannende wedstrijd moest koploper Leski het bezoe kende DAC een gelijkspel toe staan. MENEER STERBAND 'J WEEKAANBIEDING ,Ccid,s M =6 STERBANDjb TS-BANDENSERVICE MICHEUN ZX DOOR ®p m'In omwe9en d00r stad en lancl kom ik 9raa9 mensen tegen. Elke m°rgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. ,an alles komt een eind. jok aan het gesjouw van „uw bladenman, uw ekenman" Arie van {mond, die meer dan jaar in Noordwijk en de eerste tien jaren ook in Lisse, Voorhout en Noordwijkerhout, de lectuurhonger bij hon derden gezinnen heeft Hij hangt nu zijn korte leren jasje en de tas met geld en bonnetjes aan de kapstok. Waarschijnlijk naast de zwarte frak en de even zwarte korte hoge hoed die daar wat sinis ter gereed hangen voor een beaarding. Want Arie Clemens van Egmond, die in mei 65 nj wordt, is bovendien begrafe- nisondernemer: gereformeerd en algemeen. Moet de laatste service op z'n gereformeerds verricht worden, gaat het witte overhemd met zwarte das aan. Dient het definitieve einde „al gemeen" afgerond, wordt de lange jas van voren helemaal krij gesloten om het stijve boordje heen. Twee graftunieken: al leen de hoed blijft dezelfde. En dan is Arie nog koster van de Grote Kerk. Bejaarden en de kerk schoonhouden, dat biijft-ie doen vertelde zijn vrouw me gisteren. Alleen die bladen gaan de deur uit. Een hele opgave, want in de schuur ligt nog een dijk van dat papier. Zo vertrekt een stukje oud- Noordwijk uit het zicht: Arie, blijmoedig, blozend en grij zend, op de fiets, met twee tassen vóór en twee achter, barstensvol met „De Mar griet", tot het vervoermiddel bijkans kapseist. „De Mar griet" is een verzamelnaam voor zowat alles. Vooruit, laat ik ze maar noemen, bijten doen ze me toch niet: Panora ma, Nieuwe Revu, Libelle, Do nald Duck en consorten, hand werkboeken niet te vergeten en Knip met patronen en wat je al niet hebt op het gebied van t.v.- en radioprogramma bladen. In de boeken zit de laatste jaren de klad. Die wor den veel te duur om mee te leuren. Arie, terug van de schijnbezorging: „Vroeger kostte een blad een dubbeltje per week, nu betaal je een gulden en twee dubbeltjes. Kijk, daar staat nou m'n fiets. Nog dezelfde, alleen met een transportwiel omdat de vracht te zwaar werd. Die fiets heb ik afbetaald met een gulden per week". Veertig jaar vrachtrijder op de fiets. Arie zweert nog steeds bij de fiets, hij dweept ermee. „Ik was fietsen gewend, want als lid van Swift heb ik vóór de oorlog aardig wat afgere den. Ik greep bij Swift wel precies naast de prijzen, want Riethoven en Verschoor waren net iets sterker". „We gaan voortaan voor ons plezier fiet sen", komt Arie's vrouw met voorpret ertussen; „zo gauw „die Margriet" is opgeruimd". In öl die jaren heeft Arie Cle mens hooguit twee keer zijn wekelijkse vrachtje niet hele maal kunnen afleveren. Dat kwam dan door „zukke hoge bergen sneeuw". „Voor de rest heeft Arie alles afgemaakt, want m'n man is een Pietje precies hoor", zegt zijn vrouw tevreden, „alleen bij het schoonhouden van de Grote Kerk doet-ie wat ik zeg, voor het overige weet hij best zijn eigen zaken te regelen". Arie lacht begrijpend: „Nou, wat de bezorging en verkoop van die bladen aangaat heb ik altijd prettig gewerkt. Het is alleen niet zo leuk als een klant zegt: ik heb betaald, ter wijl ik heel nauwkeurig weet dat-ie niet betaald heeft. Ik ben ook wel eens „oplichter" genoemd". En dat voor een be?&,£,beaarder. Zoiets kón natuurlijk niet en helemaal bij Arie van Egmond niet. „Maar het bleef een hele zorg, kan ik u wel vertellen. Een weekje ziekte kostte me 100 gulden. Sociaal verzekerd zijn we slecht in dit werk. Ook geen vakantietoeslag, alleen een vergoeding voor een vervan ger als je een weekje weg zou willen gaan". „Ja", vervolgt Arie's vrouw, „hij ging ook wel met koorts de straal op, want aan een ander liet Arie het liever niet over, dat bezor gen. Dat moest heel secuur gebeuren. Een keer heeft Arie een vervanger gehad, maar die was heel langzaam en ging alleen overal zeggen dat Arie ziek was". Arie van Egmond heeft veel mensen leren kennen. „Hier en daar kom ik nu al 40 jaar aan de deur". Een verrijkend le- Sisteren stond ik wat verloren in een formidabele jzerzaak. Mijn hele knutselwereld die toch al rniet te groot is stortte daar in elkaar. De schroefjes, boutjes en kit waren er nog wel te vinden, maar dat kleingoed ging onder in een zee van het grootste, duurste en duurzaamste dat ik ooit als gebrekkige doe-het-zelver had gezien. Het werd wel duidelijk, dat de firma Laman was verhuisd. Laman heeft de Donkersteeg, waar de toekomst door slechte bereikbaarheid en verdeling van het bedrijf over een aantal panden te donker was gewor den. Als grossier en detailhan del is Laman nu gehuisvest aan de Zijlsingel 2, waar aan een soort binnenplein het nieuwste doe-het-zelf-paleis (ook de professionele vakman staat er een duizelingwekkend assortiment te wachten) is op getrokken. Als de oprichter, de oude heer W. J. Laman, dit allemaal eens r< had gezien. Een van zijn zoons, de heer W. J. Laman jr. die met zijn broer J. de direc tie voert, stond glimlachend terzijde. Hij herinnert zich nog verhalen van vroeger. „In 1913 stond de zaak nog in de Haar lemmerstraat, voorheen was dat Romburgh sinds 1857. Des tijds verkdcht Laman Lipsslo- tjes en figuurzaagjes. Ja ja." Tegenwoordig rollen de kost baarste draaibanken de deur uit: „Daar betaalt men rustig 4000 gulden voor" vertelt me neer Laman even rustig. Het zijn de „gereedschapjes", die na de oorlog een rage zijn geworden. Aan die ontwikke ling is nog lang geen einde gekomen. Volgens de heer La man zoekt men steeds meer gespecialiseerd en professio neel materiaal, van de boor- machientjes van 60 gulden ligt een hele weg naar de „vaste" en betere machines van zo'n 600 gulden; en dat is dan al leen nog maar een handboor machine. En dan is er weer het nieuwste: een boortolletje zonder snoer, met een oplaad baar accuutje: 50 gaatjes bo ren voordat de accu leeg is. Voor alles is een machientje, geen gehannes met de hand meer. Behalve goed gereedschap (goedkoop is niet duurzaam) leveren de Laman-mensen ook vakkundige voorlichting en begeleiding. Meneer Laman: „We verstrekken hier de ken nis aan de klant. Men koopt ook wel eens om het „mooie" maar je probeert ze te leren wat je er mee kunt doen. Dan kun je uiteraard soms ook wat goedkoper terecht". En dat al lemaal voor de fijnproever, die in die kolossale hal staat te watertanden. Dan heb ik het nog niet eens over de massa's V-snaren, de aluminium lad ders lekker licht vergeleken bij de oude houten. O ja, dan is er een verschuiving in het hang- en sluitwerk: veel meer koper en smeedwerk; nostal gisch goed waar enorm veel vraag naar is. Meneer Laman en zijn medewerkers hopen half Leiden en omstreken (want hun speciaalzaak is de grootste in deze omgeving) za terdag te ontvangen op een „Open Dag" met volop demon straties. Oud en nieuw bij elkaar. In zijn rechter hand houdt de heer Laman een electrische houtschaaf, in zijn linker een ouderwetse houten. Ontspannen discussie Bij tijd en wijle doe ik graag vrouwen in deze kolommen. Vandaag presenteer ik u dames die willen weten waar Abraham de mosterd haalt: de Eolitieke winkel namelijk. Lieve vrouwen, vriende- jk en charmant, maar waarachtig niet voor de poes. Want wat wil het geval? Al drie jaar organiseert een werkgroep, die is samenge steld uit voor vrouwen van het Kath. Vrouwengilde, de Ned. Ver. van Huisvrouwen, de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, de Ned. Christen Vrouwenbond, de Ned. Ver. van Vrouwen met Academi sche Opleiding én de Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen wat dit ook voor belangen mogen wezen een Kursus Politieke Scholing voor vrouwen. Daar aan nemen dit jaar 75 dames uit Leiden, Oegstgeest, Leider dorp en Voorschoten deel: vier dagen in het voorjaar en vier (woens)dagen in het najaar als de blaadjes vallen. Wie 's mor gens niet kan, komt 's avonds. Mevrouw M. C. van Akkeren- Straathof, Leids CDA-raadslid en namens het Gilde in de werkgroep vertelde me giste ren, toen de tweede bijeen komst van de voorjaarscursus '76 in een bijzaal van de Zuid erkerk werd gehouden: ,,'s avonds zijn ze feller dan 's morgens. Er zijn vrouwtjes bij die overdag werken (ik wou dat Ik dat kon zeggen, dacht ik toen, T.P.) en dan komt het 's avonds los. Opvallend, wer kelijk hoor". Vorige week was de eerste woensdag voor de politie- knieuwsgierige vrouwen. Toen kwamen er vijf Kamerleden die da dames „vanuit hun vi sie" wilden laten warmlopen voor de Inkomenspolitiek. „Dat sprak erg aan", aldus mevrouw Van Akkeren, „om dat veel vrouwen in januari minder geld in hun huishoud beurs aantroffen dan in de cember. Wat wij met deze cur sussen willen, is de vrouw at tent maken op wat er leeft in stad en land, ze bewuster ma ken en politiek minded en ze te leren discussiëren". Welnu, de politiekgezinde vrouwen discussieerden er in verschillende groepjes flink op los. Volgens mevrouw Van Ak keren, die met mevrouw Van Aken en een paar andere werkgroepleden zich als een moeder onder de moeders be woog, doen ze dat praten mak kelijker in kleinere kring dan voor een grote zaal. Sommigen althans. Gisteren ging het over Stadsvernieuwing. Erg aan- sprekelijk. Ook vrouwen zijn daar erg in geïnteresseerd. Me vrouw Van Akkeren dacht dat dit wel de topper van de cur sus was. Aan een tafel zat „het forum", ditmaal bestaande uit opperstadsvernieuwer Logten- berg, CDA-raadslid Ham en PvdA-raadslid Peters. Discus sieleider was wetenschappelijk medewerker der universiteit Roos, beproefd en doorkneed in het inleiden, kanaliseren, bundelen en concluderen. Maar met die dames was het toch wel andere koek. Daarbij was leider Roos ditmaal licha melijk links onthand. Daar was een duidelijk verband aanwezig. Het grondigst doorgesproken onderwerp was de bereikbaar heid van de Leidse binnenstad en de heen en weer geslinger de auto: mag die er nu in, of moet-ie buiten blijven? Oorlog aan de auto, die niemand meer wil en amper kan missen. „Parkeergarages moeten het gaan doen, vlakbij de binnen stad. We zijn naar plaatsen aan het zoeken", aldus ge meentelijke chef-stadsvernieu wing Logtenberg, die spontaan een schitterende vondst op een bepaald ogenblik op tafel legde: „een onpartijdige partij". Helaas werd er niet geapplaudisseerd. Raadslid Peters had ook z'n ochtend. Hij stelde koelbloedig: „Het heeft ook wel z'n aantrekke lijkheid als je er niet kunt komen, in die binnenstad. Die city moet haar eigen gezellig heid hebben, waar je rustig kunt lopen. Daarom moeten we het de auto niet te makke lijk maken. En overigens blijf ik van mening, dat er eigenlijk geen Leidsenhages gepland zouden moegen worden". Gaandeweg raakten de dames al aardig thuis in de termino logie van deze ondoorzichtige tijd en had men het over „in bouwen, renovatiebehoefte, beleidsvormen, interimrappor ten en onteigeningsprocedu res". Na anderhalf uur politiek repten enkele vrouwen-met- verplichtingen-elders zich huiswaarts „de vrouwen uit de praktijk", zoals raadslid Ham het treffend zei. De rest bleef nog even gezellig bijeen. Toen de cursusstof verorberd was, werd er geklapt; want een vrouw blijft een vrouw. Ook in de politiek. Toen de werkgroepleden de lege koffie kopjes naar het keukentje brachten, vermande ik me en vroeg aan mevrouw Van Aken: „Waarom zit u nou hier allemaal bij elkaar? Is politiek niet iets „vies" voor een vrouw?" Mevrouw Van Aken verschoot van kleur en liet het kopje bijna uit haar handen vallen. Het is dat ze zo'n schat is, maar ik werd gewoon bang. „Wót zegt u daar? Vies? Waar om? Juist de vrouw is direct bij de politiek betrokken: bij het opvoeden der kinderen, bij de school en het onderwijs, bij het boodschappen doen, bij het milieu, bij alles. Het hele leven van de vrouw gaat over en door de politiek, die nood zakelijk en belangrijk is. We praten hier niet over partijen- politiek En daar waren al le leden van de werkgroep het gloeiend mee eens. Ach, en ik ook natuurlijk. LEIDSE COURANT PETER KOP UIT HET VELD GESTUURD (Van onze basketballmedewerker) LEIDEN Bij het biljarten is het een goede gewoonte, dat de scheidsrechter tegen het einde van een partij gaat aftellen. Tijdens de laatste beurten van een speler klinkt het dan bijvoorbeeld „tien en nog 8". Een dergelijke aanwijzing „hoort" Mercasol/Leiden de laatste weken regelmatig. De Leidse basketballers zijn duidelijk vermoeid. Gisteravond klonk, in de bijna lege Vijf Meihal, voor Mercasol het „32 en nog 41". De ploeg van Hennie Blom ver loor met 70-97 van Delta Lloyd, dat in de Amerikanen Al Davis en Henk Smith zijn beste spe lers had. Een dikke voldoende kreeg ook de kersverse interna tional Wiebe Gorter. Hij scoorde 25 punten. Bij Leiden maakte jeugdspeler Peter Paul Maassen zijn debuut in het eerste. Blom moest een beroep op hem doen, omdat Plomp en De Jong door griep waren geveld. Maassen (schot 3 op 13 en 8 rebounds) bracht veel vaart in de ploeg en spoorde Berendsen zo aan, dat deze talentvolle junior tops orer aan Leidse zijde werd met 14 punten. De eerste helft verliep vrij rus tig. Leiden kwam even voor, maar in de tiende minuut was de Amsterdamse voorsprong zelfs opgelopen tot twintig pun ten (30-50). Na de hervatting liep het duel de arbiters Ruessink en Van Wattingen volledig uit de hand. Er werd te veel toegelaten en toen Peter Kop door drie man werd afgestopt en er slechts een sprongbal werd gegeven, barstte de bom. Kop maakte zich kwaad en werd uit het veld gestuurd. De wedstrijd was op dat moment al lang beslist. Del ta Lloyd bepaalde, via 51-67 in de tiende minuut, de eindstand op 70-97. Scorers Mercasol: Berendsen 14, Van Rooden 13, Kop en Hoekse- ma 10, Maarssen en Paulides 8, Ruysenaars 5 en Moerer 2. Topscorers Delta Lloyd: Davis 27, Gorter 25 en Smith 22. Schotpercentage: Mercasol 37 en Delta Lloyd 51. LUBA won gisteravond de in haalwedstrijd tegen het Zeeuw se Matador met groot gemak. In de eerste helft (afgesloten op 34-27) draaide de formatie van coach Ton Kallenberg nog niet optimaal, maar toen na de her vatting de score op een gegeven moment binnen acht minuten veranderde van 43-32 in 67-32, was de zaak volledig bekeken. Het werd tenslotte 94-47 met Verbeek (18) en Rijsbergen (15) aan Luba-zijde als meest succes volle schutters. Dis is de Amerikaanse groep New Hope, die morgenavond a.s. een gospelconcert geeft in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg. Het concert heeft plaats op uitnodiging van het interkerkelijke Petra-jeugdkoor, dat ook verantwoordelijk is voor de organisatie. Vrijdagmiddag treedt de groep op op het Bonaventuracollege (alleen toegankelijk voor leerlingen van de ze school). Het concert in de Zuiderkerk begint om 20 uur. New Hope naar Leiden V

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5