Neem defensie niet te licht" Jndanks Lockheed-zaak vertrouwen n koningshuis niet aangetast Slang" doorstaat monetair geweld; gulden stijgt niet in waarde 11 MINISTER VREDELING IN OPENHARTIGE BUI Rechtstreeks von importeur 2.495.- 11.975.- DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND iburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Bnties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week 7 2.81; kwartaal'36.32: jaar 141.35: losse nummers: 50 cent Donderdag 18 maart 1976, 66e jaargang no. 20378 Nog vrij koud. Veel bewolking met hoofdzake lijk in het midden en zuiden van het land perioden met regen en in het noorden van het land mogelijk sneeuw. Overwegend matige wind uit oostelijke rich tingen. Maxima van 4 gr. in het noord en tot 8 gr. in het zuiden van het land. Morgen: Zon: 06.45-18.51 Maan: 23.504)8.10 Achtertuintje Terug naar de natuur, (1) komi sche serie over leven in achter tuintje op Ned. II, om 22.00 uur. Om 20.40 uur De Pallisers en om 22.30 uur Achter het nieuws met loonpolitiek. Ned. I om 21.50 uur Machiavelli met o.a. minister Van Doorn. logmaals erhoging van benzineprijs? (Van een onzer verslaggevers) HAAG Volgens de benzinemaatschap- is het niet uitgesloten dat de benzine- js, die als gevolg van de gisteren door de ste Kamer goedgekeurde verhoging van de izineaccijns per 1 april 109,6 cent per liter t kosten (super), in de loop van april nog is wordt gewijzigd. zou dan gebeuren in het kader van de ipassing aan de grondstofprijs, waarvoor het ïisterie van Economische Zaken dan toe- nming moet geven. Dat kan zowel een ver ing als een verlaging van de prijs inhouden, ook mogelijk dat de prijs onveranderd DEN HAAG/LONDEN. A.N.P.-D.P.A. Minister Vredeling van Defensie meent, dat Nederland het met zijn de fensie niet te licht mag nemen. „Dat is de slechtste dienst, die wij ons zelfs als P.v.cLA. nationaal en zeker interna tionaal kunnen bewijzen", zei de minis ter gisteravond op een bijeenkomst in Breukelen van de P.v.d.A. In dit ver band merkte hij verder op, dat Neder land zeker niet de Navo-verplichtingen moet terugbrengen, maar moet probe ren nationaal te bezuinigen, zonder de paraatheid in gevaar te brengen. „Reden om onder de indruk te komen van de Russische ontspanningspolitiek is er bepaald niet, maar dat mag ons toch niet beletten aan ontspanning te werken", aldus ir. Vredeling, die er verder op wees, dat een dergelijke ont spanning echter niet van één kant kan komen. Daarmede onderstreepte de minister de opvattingen in Engeland en Amerika, dat de Navo versterkt moet worden. Engeland zal daarbij de klemtoon leg gen zowel op de troepen in Centraal Europa als op de marine. Het Ameri kaans Congres heeft dezer dagen 700 miljoen dollar meer voor de defensie beschikbaar gesteld, dan president Ford had gevraagd. Het grootste deel ervan komt ten goede aan de moderni sering van de marine. •Minister Vredeling .wees gisteravond ook al op de wat hij noemde spectacu laire ontwikkeling ter zee van de Sovjet marine. Daarbij constateerde hij, dat „de huidige internationale situatie geen aanleiding geeft onze defensie-inspan ning drastisch te verminderen, maar evenmin om er de hoogste prioriteit aan te geven". Boskov wil een a twee miljoen voor versterking {Van onze verslaggever) LONDEN - Nadat het besef van de uitschake ling in het Europa Cup toernooi ten volle tot de spelen en de trainer van FC Den Haag was doorgedrongen kwam gisteravond laat de toe- komstproblematiek bo ven drijven. Centraal daarin stond wat er nu met Vujadin Boskov gaat gebeuren. De Joegoslaaf, die zich nog steeds in de belang stelling van Feyenoord kan verheugen, riep in het Londense hotel van het Haagse gezelschap dat er één twee mil joen nodig is om FC Den Haag zodanig te versterken dat topvoet bal mogelijk wordt „Als dat niet gebeurt", ver klaarde Boskov van nacht „wordt mijn pro bleem te groot". Voorts werd duidelijk dat Aad Kila, die na zijn gele kaart werd gewis seld, vrijwel zeker ver trekt. Contractverlen- ging met Henk van et sprookje is uit. Geheel ontgoocheld verlaten Ouwehand, Mansveld, Perazic, Van Vliet en Thie (v.l.n.r.) het veld na de nederlaag van 31 Leeuwen lijkt zeer waar-, n West Ham United. Een Europa Cupdroom is vervlogen, (foto: Simon Smit) schijnlijk. ^Hüaag Het vertrouwen van de ^Hrlander in het koningshuis door de Lockheed-affaire en ^■mogelijke betrokkenheid van Bernhard erbij, nauwelijks te aangetast Dit blijkt uit twee Kanboiijk van elkaar gehouden êtes fluister- en kijkdienst NOS Wlrhlart panorama). Gemiddeld 88 procent van de Nederlanders staat nog volledig achter het ko ningshuis. 80 procent van de Nederlanders vindt het juist dat de nieuwsmedia aandacht besteden aan de mogelijke rol van de prins, maar slechts 27% vindt deze berichtgeving goed, 49% vindt haar matig, 14% onjuist Bijna iedere Nederlander (98.5%) blijkt op de hoogte van de Lockheed- zaak. De instelling van de commis- sie-Donner vindt 92% juist Blijkens het NOS-onderzoek, vindt niet min der dan 71% van de Nederlanders, dat de resultaten straks openbaar moeten worden gemaakt; 26% vindt dat niet alle bevindingen bekendheid behoeven te krijgen. De voorzitter van de Amerikaanse onderzoekscommissie, Frank Chur ch, heeft verklaard, dat onderzoe kers van de commissie ook in Euro pa zijn geweest Bij informele con tacten met Europese regeringen zou den deze volgens Church hebben laten blijken, dat zij hoopten dat de Amerikaanse commissie de totstand koming van wetten in de VS zal weten te bewerkstelligen, die volle dig openbaarmaking eisen van alle steekpenningen, die in verband met wapenaankopen zijn betaald. Dat zou hun eigen parlementen ertoe kunnen brengen soortgelijke wetge vingen op te stellen. Gisteren was het op de wisselmarkt in Milaan een opgewonden drukte van geldhandelaren die hun lires kwijt wilden. AMSTERDAM (ANP-Reuter-AFP) De „slang", het Europese monetaire reptiel, dat bedoeld is om al te grote verschillen in de koersen van mark, gulden, Belgische frank en Deens Kroon binnen de perken te houden heeft het geweld, dat gisteren op de Europese geldmarkten losbarstte, maar net doorstaan. Toen gisteravond de rook enigszins opgetrokken was, werden de volgende gebeurtenissen zichtbaar: Nederland zal de gulden niet in waarde doen stijgen; de Duitse mark vloog bijna de pan uit, zo groot was de vraag; de lire was dusdanig gekelderd, dat Italië in grijpende maatregelen moest nemen en ook de Belgische frank en Deense kroon zakten dermate in, dat in beide landen het disconto verhoogd moest worden. Het Nederlandse ministerie van finan ciën heeft nadrukkelijk verklaard dat er geen sprake zal zijn van een op waardering van de gulden. Dit zou de export te zeer aantasten en de werk loosheid aanwakkeren. Duitsland liet ook weten, dat het geen aanleiding ziet tot een opwaardering van de mark, maar of deze opvatting gehandhaafd kan blijven bij de du. elingwekkende vraag naar marken, is 'eer de vraag. Het Belgische bankdisconto (rente voet) is van zes op zeven pet gebracht om op die manier buitenlands geld aan te trekken; voor Denemarken, om dezelfde reden een aanleiding dit dis conto van 7,5 op 8,5 te brengen. Italië bracht het bankdisconto van zes pet op twaalf pet De lire had een feitelijke devaluatie van 4,25 pet in één dag tijds. De Italiaanse regering nam een aantal maatregelen om de positie vain de lire wat te steunen. Er werden een aantal prijsverhogingen vastgesteld, waaronder die van benzi ne. Deze ging met 15 pet omhoog, zodat een liter super in Italië uitkomt op bijna twee gulden. je zou daardoor bijna verge- dat de FC Den Haag de reis w niet haalde. te je maar weer hoe kostbaar j Wpunten in uitwedstrijden kun- aanzijn. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder gevaJ wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u Drie doden bij aanslag BELFAST In het Noordierse plaatsje Dungannon zijn gis teravond drie perso nen om het leven ge komen toen een bom, geplaatst voor het café waarin zij zaten, ontplofte. Het café zat vol met katholie ken die St Patrick vierden. De bomaanslagen die de afgelopen weken regelmatig plaatsvon den in de Londense ondergrondse zijn voor de directie aan leiding om het pu bliek te waarschu wen voor pakjes of handtassen. Tegen de muren van de sta tions van de onder grondse treinen zijn affiches met deze waarschuwing opge plakt België jaagt op „zwartwerkers' (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN De Belgische arbeidsin spectie heeft gisteren bij de grens overgang Heerlen-Antwerpen enkele honderden auto's met Nederlandse en Westduitse pendelaars aangehouden. Men wilde op deze wijze controleren of zich „zwartwerkers" bevonden on der de inzittenden. Enkele tientallen personen werden be trapt Zij genoten in eigen land een sociale uitkering, maar werkten bij in België. De Belgische arbeidsinspectie liet onlangs weten, dat naar hun schat ting enkele duizenden Nederlandse zwartwerkers in het buurland actief zijn. Het was de eerste keer dat de Belgi sche autoriteiten aan de grens contro leerden. Tot op heden hield men al leen steekproeven op bouwterreinen. Eerste sneeuw NIJMEGEN (ANP) Een 19-jarige man uit CuraCao zag on langs in ons land voor de eerste maal in zijn leven sneeuw. Die eerste confronta tie moest hij gelijk al bekopen met een bezoekje aan de Nij meegse rechtbank. Want hij zou de sneeuw niet van zijn stoep hebben wegge ruimd, zoals volgens een Nijmeegse veror dening verplicht is. „In Curacao hebben wij geen sneeuw, dus ook geen sneeuwrui- mingsplicht, bracht de verdachte gisteren voor de rechtbank naar voren. Daarbij kwam, dat de man ook nog op de derde verdieping woonde. De rechter sprak de jongeman vrij en be rispte gelijkertijd de gemeente Nijmegen, die wel wat meer voorlichting over de sneeuwruimplicht had kunnen betrach ten. Ook merkte de rechter op, dat bij veel overheidsgebou wen de sneeuw niet was weggeruimd. In totaal moesten zich gisteren veertig men sen voor de recht bank verantwoorden. •Van hen waren er maar twee versche nen. ADVERTENTIE oegang-biljetten bij NS-statio Geen top Arabische ministers van buitenlandse zaken hebben in Cairo een Arabische topcon ferentie in de afzienbare toe komst uitgesloten vanwege de conflictsituaties die momenteel in de Arabische wereld bestaan. ADVERTENTIE CHERNV-PIANO'S* nü voor WAARDE 3.700 i vleugels en piano's uisbejorging. Vi|l |*ar gara i door geheel Nederland. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kruiser „De Zeven Provinciën" gaat begin juni uit dienst en wordt dan verkocht aan het buitenland. Dit beeft minister Vredeling van Defensie aan de Eerste Kamer schriftelijk medegedeeld. Eerder echter was besloten het schip voorlopig in conservatie te leggen, maar dat kost volgens de minister te veel aan geld en aan „personele inspanning".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1