MRIOMF VAN DE WERKLUST Bayern München na de rust ontketend sjaint Etienne Vernederde linamo Kiev Real Madrid met hulp van Leo van derKroft bij de laatste vier >SV WIL NU BAYERN MUNCHEN DERDAG 18 MAAKT 19ÏÖ LEIDSE COURANT PAGINA IS te verontrusten. Integendeel, na vier mi nuten was de dreiging erg groot op 0—1. Borislav Djordevic passeerde zelfs Van Beveren, maar bemerkte tot zijn afgrij zen dat Huub Stevens net op tijd terug was om de bal van de doellijn te trappen. Volkomen tegen de verhouding in nam de thuisclub toch de leiding. Na een ingooi van PSV miste in de zestiende minuut iedereen de voorzet van Huub Stevens, behalve Peter Dahlquist, die de korte onbeschermde hoek vond: 1—0. Nog geen vijf minuten later al had PSV uitzicht op een verlenging, toen een lange trap van Stevens van richting werd ver anderd, Ralf Edström inkopte en Harry Lubse vallend met een kopbal doel trof (2-0). De definitieve knock out voor Hajduk bleef echter uit, omdat direct na die tweede treffer Edström met een later van twee hechtingen voorziene gescheurde lip de kant moest opzoeken. Rijvers: „Haj duk was duidelijk aangeslagen door die twee goals die vlot achter elkaar vielen, toen Ralf eruit moest stokte even ons ritme, al hadden we nog bijna met tien man 30 gemaakt". Dat sloeg op de kans voor Genie Dey- kers, die nog voor de Zweed in de 25ste minuut terugkeerde, in riante positie de bal naastknalde. Een kwartier voor tijd verzuimde Linemayr vervolgens Hajduk een strafschop te geven toen Stevens de alleen op Van Beveren afgaande Surjak tegen het gras werkte. Ook Stevens zelf gaf later toe, een fluitsignaal van de Oostenrijker te hebben verwacht. „Ik moest dat risico gewoon nemen, laat ik hem lopen dan kunnen we alles wel vergeten. Natuurlijk reken ik er op dat hij kan fluiten, maar als hij dat niet doet kan ik er ook niets aan doen. Ik probeer de wel de bal te spelen, maar eerlijk gezegd betwijfel ik zelf of het wel zo over kwam". Vreemd Vreemd genoeg was trainer Tomislav Ivic van Hajduk er niet zeker van dat de strafschop had moeten worden toege kend. Echt, ik zou het niet met zekerheid kun nen zeggen, ik zou eerst de tv-beelden moeten zien". De diep teleurgestelde oe- fenmeester vervolgde zijn betoog na afloop met: „We hadden in de eerste helft al drie doelpunten kunnen maken. Al hadden we van al die kansen er maar '.ens on i ETIENNE Dinamo Kiev, houder van de Europese beker bekerwinnaars en door velen gezien als de toekomstige van de beker voor landskampioenen, is gisteravond in Etienne door de plaatselijke club hardhandig op zijn ier gezet. De Franse titelhouder triomfeerde na verlenging "I, nadat de officiële speeltijd op 2-0 was afgesloten. Dinamo eerste wedstrijd met 2-0 gewonnen. iet 40.000 toeschouwwers afgeladen stadion Geoffrey Gui- veranderde tijdens de verlenging in een hel, toen Rocheteau ind op 3-0 bracht. Het duel moest enkele minuten worden iroken, omdat zowel binnen als buiten veld een onbeschrijflij- ios was ontstaan. Vreugdevuren werden op de volgepakte les ontstoken. Dinamo Kiev, de voetbalmachine uit de Oekrai- diep vernederd. Dat wilden de Fransen wel vieren. ;en verliet de Russische ploeg het terrein. :ft er overigens lang naar uitgezien, dat Saint Etienne het •u halen. De Franse titelhouder, in het bezit van de reputatie, voor eigen publiek nauwelijks is'te verslaan, kon het ritme iden. De ruststand van 0-0 bood dan ook weinig perspectief halve finaleplaats. Dinamo daarentegen speelde met meer •ouwen en was via Blosjin dicht bij een doelpunt. Het schot razendsnelle buitenspeler eindigde echter op de lat 'erval van Dinamo Kiev begon zich pas in de 64e minuut tekenen. Herve Revelli profiteerde van aarzelingen in de sche verdediging: 1-0. Ineens werd Saint Etienne dynamisch igon Kiev fout op fout te stapelen. Het publiek zorgde voor angstaanjagende atmosfeer in het stadion. Plotseling vonden e Revelli, Larque en Patric Revelli elkaar in de combinatie, mo wankelde en stortte in, toen Larque, nota bene gehinderd een blessure, zeven minuten na de openingstreffer de stand lR 0 bracht. e noodzakelijke extra-speeltijd was er maar een ploeg, die de: Saint Etienne. Het wachten was op de derde treffer en wam dan ook. In de 113e minuut explodeerde het stadion jubel, nadat Rocheteau het derde doelpunt scoorde. Saint ine had gepresteerd, wat niemand voor -mogelijk had gehou- Dinamo Kiev verslaan. Scheidsrechter keurde twee treffers af Madrid Borussia Mönchengladbach zal in Madrid hebben gedacht dat het Nederlandse arbitrale trio onder leiding van Leo van der Kroft persoonlijk re vanche nam voor de verloren WK-fina le. Tot twee keer toe keurde de Haagse scheidsrechter een treffer van de West- duitse kampioen af. De eerste van Jen sen wegens buitenspel, de tweede van Wittkamp wegens hands. Mede daar door kon Real Madrid zich halve fina list noemen zonder een wedstrijd te hebben gewonnen. Want het gelijke spel van 1—I in het met 120.000 toeschou wers (die voor een recordrecette zorg den) volgepakte Bernabeustadion was voldoende na de 2—2 van veertien da gen geleden. De twee treffers vaii Dus- seldorf tellen dubbel en daarom had Real niet eens een overwinning nodig. Mönchengladbach wel. afgezien van een hoger uitgevallen gelijke eindstand. Maar de Westduit sers, die ook in de eigen competitie een moeilijke periode doormaken, slaagden niet in wat slechts drie ploegen in de geschiedenis wel was gelukt: winnen bij Real. De ploeg bezat niet de kwaliteit om, zoals Ajax bijvoorbeeld drie jaar geleden. Real zijn wil op te leggen en de wedstrijd te beheersen. Real wilde zijn grote aanhang niet teleurstellen en ging furieus van start. Maar de eerste treffer viel, enigszins onverwacht aan de andere kant. Heync- kes had van links de binnenkant van de paal geraakt bij een van de gevaarlijke tegenstcten. Buiten bereik van doelman Angel rolde de bal daarna over de lijn (0—1). Na een moment van stilte waarin slechts de 3000 Duitse supporters zich lieten horen, leefden de Spanjaarden om en in het veld weer op. Velasquez miste twee minuten voor de rust de kans op de gelijkmaker. Zijn schot van de rand van het strafschop gebied ging rakelings over de lat. Op het moment dat de dromen van de Westduit sers weer leken te worden, zorgde Santillana in de 52e minuut voor de ontnuchtering. Na een vrije trap van Amancio bereikte Santillana de bal eer der met zijn hoofd dan Wittkamp (1—1). Ondanks een ook daarna overwegend Spaans overwicht kwamen er nog wel enkele goede kansen voor Mönchengladbach, dat redelijk van de ruimte pro fiteerde. Treffers kwamen er echter niet uit, onder meer door de beslissingen van Van der Kroft, die daarbij inging op aanwijzingen van zijn grensrech ters. Opnieuw bleef Real op eigen veld ongeslagen zo lang de ploeg onder leiding staat van coach Miljanic. En dat is nu al bijna drie jaar. Van der Kroft hield ook nog de Westduitsers Danner, Vogts en Stielike de gele kaart voor. Stielike kreeg de kaart nadat hij al na ruim een kwartier met een forse overtreding zijn bij Real spelende landgenoot Breitner het verder spelen onmogelijk had ge maakt ichen Met een onverwacht hoge winning van 5-1 op de Portugese t>pioen Benfica heeft Bayern TVIun- n, de tweevoudige winnaar van de fopese beker, de halve finales van het mooi voor de landskampioenen be lt. Het was de derde maal dat de ptduitsers zover in het toernooi kwa- De uitblinker in het met 74.500 schouwers volledig uitverkochte ^inpisch stadion in München was de ine Bernd Dürnberger, die met twee Mpunten in resp. de 49e en 56e minuut I basis legde voor de overwinning van 'Beierse ploeg. f tegen het slot van de wedstrijd volko- i vrij uit spelende Westduitsers scoor- verder door Rummenigge (68) en Gerd Muller, die in resp. de 74e en 83 minuut zijn 47e en 48e doelpunt in een Europa Cuptoernooi maakte. Het enige doelpunt van de portugezen kwam in de 70e minuut op naam van Nene. Na het doelpuntloze treffen van twee weken geleden in het Estadio da Luz in Lissabon lagen de kaarten duidelijk: Benfica had aan een gelijkspel van 1-1 voldoende om voor de zevende maal de halve finales te bereiken. Terwijl Bayern München in elk geval zou moeten zege vieren. Beide teams waren dan ook van het begin uit op het zo psychologisch belangrijke eerste doelpunt. In de eerste helft had de Portugese trainer Mario Wilson meer succes jnef*zijn tactiek dan zijn Westduitse collega Dettmar Cramer. De Portugezen, die in 1961 en 1962 twee maal achtereen de Europa Cup verover den, speelden geconcentreerd, verdedig den voornamelijk maar schuwden de aanval toch niet Bayern München, ge dwongen om aan te vallen, zocht zoals gebruikelijk zijn weg via het centrum. In het hart van de Portugese verdediging excelleerden voorstopper Messias en aus- putzer Barros, zodat er voor Bayern geen doorkomen aan was. De eerste helft ver liep daardoor dan ook teleurstellend. En Dettmar Cramer zocht in de rust dan ook somber gestemd de kleedkamer op. Na de rust kwam echter een totaal ander Bayern in het veld. De ploeg speelde op de manier zoals het in 1974 voor de eerste maal de Europese beker veroverde: er werd snel gecombineerd en uit alle stan den geschoten. Benfica was duidelijk overdonderd. En na vier minuten reeds brak Dürnberger de ban toen hij uit een pass van Beckenbauer doelman Henrique voor de eerste maal kansloos liet. Toen dezelfde speler zeven minuten later op nieuw scoorde was Benfica een geslagen ploeg. VDe uitblinkers bij Bayern München, dat zijn spelers voor het bereiken van de laatste vier een extra premie van 13.000 mark betaalde, waren: aanvoerder Bec kenbauer, Schwarzenbeck, Horsmann en de lieveling van het publiek Dürnberger. Bij Benfica imponeerden Baptista, Nene, Barros en Messias. JïDHOVEN Ten slotte |ek het zelfs niet nodig straf- joppen te nemen. Na de eerste |ft van PSV—Hajduk Split ge- mie eigenlijk niemand meer |de overlevingskansen van de hovenaren, maar twee doel den in de tweede periode en i treffer in de verlenging wa- ten slotte toch voldoende om dat doelman Jan van Beve- middenvelder Willy van de Irkhof en Edström als uitblin- telde, bij de laatste vier in I toernooi om de Europa Cup br landskampioenen te bren- ider iets af te willen dingen op de op Iklust gebaseerde triomf van de for- lie van Kees Rijvers moet worden memoreerd dat Hajduk al in een vroeg Jium van de wedstrijd zijn plaats bij laatste vier had moeten veilig stellen. Iele schitterende kansen werden door jjoegoslaven om zeep geholpen en het in Eindhoven te scoren zou ze zwaar opbreken. Het leek er in de iningsfase niet op dat PSV alsnog de zou halen. Met Peter Dahl- 'ijst op de plaats van de door griep 'jelde René van de Kerkhof moest de Rijvers toestaan, dat de Ite kansen in de eerste periode voor Jjoegoslaven waren. Het razendsnel interende Hajduk had de strijd om een de volgende ronde reeds defini- kunnen beslissen als Slavisa Zungul i kansrijke positie had gemist, r mocht vervolgens ook zelf een paar aan de mogelijkheid ruiken, maar Itereenvolgens een kopbal van Ralf $tröm en een inzet van absolute uit- ker Willy van de Kerkhof, die een het doel van de Joegoslaven |gs ging, vormden het enige rende- Van de Kerkhof demonstreerde ijver, alsof hij het werk voor zijn jelingbroer erbij wilde doen. Zelf ver- larde hij: „In Split stond ik alleen voor ^keeper en die misser van toen zou wel erg zwaar hebben kunnen tellen. Ik 'i echt het gevoel veel goed te moeten |ken. Ik heb mijn best gedaan, maar hebben met dertien man gewonnen", jarna was het weer de beurt aan de pgoslaven die drie keer een riant uit- !ht kregen op het openbreken van de bre. Van Beveren mocht dan ook na (oop de meeste eer opstrijken omdat hij i tegenstander oog in oog met hem verscheen, de situatie mees ter bleef. „Het was alles of niets voor ons, het was logisch dat een sterke ploeg als Hajduk een paar maal voor je opduikt. Het is dan vaak een kwestie van gokken en een portie geluk, al kun je natuurlijk zo'n knaap ook een bepaalde kant op proberen te dwingen". Aan de andere kant kogelde op slag van rust Willy van der Kuylen net naast nadat Edström de bal met het hoofd had klaargelegd. Arbiter Linemayr gaf daar na Ivan Buljan een gele kaart wegens tijdrekken en zond vervolgens beide ploe gen naar de kleedkamer. Met Nick Deacy als vervanger van de op het middenveld acterende Jan Poortvliet (Rijvers: „Er bestond duidelijk behoefte aan een tweede lange man in de spits, maar je kunt Deacy niet in het begin al opstellen. Je moet zo'n vent altijd achter de hand houden om nog iets te kunnen uitproberen") slaagde PSV er ook meteen na de hervatting niet in Hajduk al te zeer Jupp Heynckes springt boven de verdedigers van Real uit en scoort voor Borussia Mönchengladbach. Het zou niet genoeg blijken voor de Duitsers. De lieveling van de toeschouwers in het Olympisch stadion in München was Bernd Dürnberger die met twee treffers de basis legde voor de royale triomf van 5-1 van Bayern op Benfica. Jan van Beveren, die een helden rol speelde in Eindhoven, was ui terst verheugd toen hij na afloop van het duel het veld verliet. IfeÉÉÉi Harry Lubse ziet met genoegen zijn vallend afgevuurde kopbal doel treffen. PSV leidt met 2-0. een ingeschopt. Dan hadden we nu bij die laatste vier gezeten. Desondanks moet ik erkennen dat PSV een goede ploeg heeft. Het heeft risico's genomen en is geslaagd. Daarmee complimenteer ik PSV. Ik besef dat zoiets als van van avond er bij hoort. Ik wens PSV alle succes in de volgende ronden". Hajduk slaagde er na het uitblijven van de strafschop Linemayrs enige storen de fout niet meer in de beslissing te forceren. Voor de noodzakelijk geworden verlenging kwam bij Hajduk een tweede invaller binnen de lijnen. Vilson Dzoni, die de positie van Marinko Kurtela, over nam, terwijl na ruim vijf minuten bij PSV de leeggespeelde Peter Dahlquist het veld ruimde voor Pleun Strik. Peru- zovic haalde in de negende minuut van de verlenging de bal van de doellijn na een erg harde schuiver van Gerrie Dey- kers, die in de extra-speeltijd het midden veld versterkte, terwijl Strik de achterste lijn opvulde. Deykers, die na vijf weken weer een volledige wedstrijd speelde en nog een half uur extra moest volmaken op het energie-eisende middenveld: „In de eerste twintig minuten was het vrese lijk moeilijk. Daarna kwam ik in mijn ritme. Van mijn enkel heb ik weinig last meer gehad. Toch was het zwaar, na vijf weken van vrijwel niets doen". Na iets meer dan twaalf minuten had PSV eindelijk succes. Een omhaal van de veel schietende, maar ongelukkige Van der Kuylen kon niet door Rizah Meskovic worden gekeerd: 3—0. PSV wist zich nog steeds niet zeker, omdat een Joegoslavi sche tegentreffer alsnog fataal zou zijn. Die bleef echter uit Kees Rijvers: „We zijn soms verschrikke lijk goed weggekomen, maar als je een goede ploeg tegenover je hebt en je houdt in de eerste helft stand dan stijgt toch het zelfvertrouwen. Ook als we verloren hadden we niemand een verwijt kunnen maken. Er is door dertien man keihard gewerkt". De PSVers gaven ten slotte unaniem de naam van tweevoudig cupwinnaar Bayern München op als de ploeg die nu het meest wordt geprefereerd als volgen de tegenstander. WILLEM PFEIFFER

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15