^Een gedurfd beleid wordt nu noodzakelijk aren te wijten aan toeval99 'oskov: Treffers West Ham C DEN HAAG NA HALF UUR INEEN GESTORT Succes hard werkend Wrexham bleef uit elftal in de 28ste minuut een ver schot. Thie knielde en wil de de bal vastgrijpen, maar dat lukte niet en Taylor en Robson stonden klaar om toe te slaan. Ze hadden er een paar vergeefse trappen voor nodig, maar Taylor deed ten slotte wat zijn plicht was. 1—0. De bobbies voerden vijf sup porters af, die hun vreugde niet correct tot uiting hadden gebracht. Nauwelijks twee mi nuten later stond FC Den Haag in de min ten opzichte van de thuisscore. Broeking bereikte de op links opkomen de Frank Lampard die een afstand van 30 meter over brugde meteen schitterend schot. De bal verdween „als een streep" in de bovenhoek, onhoudbaar voor Thie. 2—0. Weer drie minuten later be reikte FC Den Haag een diep tepunt, welke herinnering aan Wolverhampton van vier jaar geleden opriep. Korevaar tac kelde Taylor en scheidsrechter Palotai wees resoluut naar de „stip". Bonds richtte be kwaam: 3—0. West Ham United had in re cordtijd het vertrouwen van FC Den Haag ondermijnd. Het was niet anders; de dreiging uit de Europa Cup te liggen was meer dan reëel geworden. Boskov nam onmiddelijk maatregelen, die in voetbaljar gon risico's heten. De falende Albertsen moest voor de meer Zeldzaam spektakel in ,,Hel Upton Park" offensieve Leen Swanenburg plaats maken. Boskov speelde in die periode blufpoker. Wat had hij nog te verliezen? Een riaam, maar die was in Neder land gevestigd en daarover be staat geen enkele twijfel meer. Vraag het Feyenoord maar. Versterken De blij lachende Greenwood, manager van West Ham Uni ted wisselde in de tweede helft middenvelder Paddon voor de jonge Curbishley. Nog een zet om het offensief van West Ham United te verster ken. Curbishley wordt in klei ne kring aanvallend al sterker dan Paddon geacht. Toch zette FC Den Haag alles op alles. Uit een vrije trap van Van Vliet kon de doorgebro ken Van Leeuwen de bal niet goed onder controle krijgen, j^ERDAG 18 MAART 1976LEIDSE COURANTPAGINA 13 an onze speciale verslaggever) strijden in het buitenland te spelen, WEN Trainer Vujadin Bos- komt de ons ontbrekende routine die enkele uren na afloop van vanzelf. Dat is een verantwoord vedstrijd alweer vrolijk aan de groeiproces. Ik zie daarin mogelijk- van het Royal Guard Hotel zat, heden, maar en ik herhaal dit met j een heftig pleidooi. „Ik eis van de grootste nadruk alleen als er bestuur van FC Den Haag een voldoende kwaliteit is in het elftal". \irfd beleid. We moeten één tot miljoen gulden investeren Het is voorbarig om uit de krachtige de aankoop van vier interna- woorden van Boskov op te maken aal bedreven spelers. Alleen dan dat hij bij FC Den Haag blijft. In van FC Den Haag een topclub Londen lichtte de Haagse trainer de taken. We moeten doorgaan op sluier niet op, terwijl de spelers (Aad ogeslagen weg. Door veel wed- Kila: „Iedereen denkt dat het rond is") zijn vertrek naar Feyenoord al als vaststaand aannemen. Boskov: „Recentelijk heb ik nog een gesprek met voorzitter Choufoer gehad. Daarbij kwam een verschil in inzicht aan het licht. Hij denkt anders over voetbal. Ik bedoel dan niet finan cieel, want dat is bijzaak. Ik wil met FC Den Haag naar de top en het Nog IU€t is een vereiste om daarvoor risico te nemen. Dat gebeurt denkelijk niet. Ik vrees, dat mijn probleem te groot wordt". Die uitspraak zou stroken met de in Londen circulerende be richten, dat FC Den Haag al op zoek is naar een mogelijke opvolger, waarbij de naam van de Tsjech Mat- latrinsky wordt genoemd die bij de Haagse ploeg al eerder kandidaat Gisteravond laat werd onderhan deld met Henk van Leeuwen, de spitsspeler die zich door IMulckhuij- se n laat vertegenwoordigen. Van Leeuwen accepteert het aanbod van FC Den Haag nog niet, maar voelt er wel veel voor. Over enkele de tails zou nog gesproken moeten wor den. Mulckhuijsen: „Vanmiddag zei se cretaris Van Hal, dat het wel in orde zou komen, maar vanavond bleek zijn voorstel op sommige punten problemen te geven. Ik probeer een éénjarig contract met een vastgeleg de verkoopsom in 1977 los te peute ren. Dat kan lukken, want het nieu we contract was beslist niet slecht". Dood spoor De zaak Kila ligt moeilijker. FC Twente heeft besloten Bloemberg van RWD Molenbeek aan te trekken, waardoor Kila op een dood spoor terecht gekomen is. Mulckhuijsen: ,J)e fout van Ad is, dat hij verschillende mensen als zaa kwaarnemer in de arm genomen heeft Ik streef nu naar een verbete ring van zijn positie". Kila gelooft er echter niet in. Zijn reactie: „Ik ga weg en ik zie wel waarheen". EUROPA CUP I Bayem München (Wdl>- Benfica (Por) 5—1 (0—0) Doelpuntenmakers: Bayem: Dümberger (2), Müller (2) en Rummenigge. Benfica: Nene. PSV (Ned)—Hajduk Split (Joe) 3—0 na verl. (0—2) Doelpuntenmakers: PSV: Dahlquist, Lubse, Van der Kuilen. Real Madrid (Spa)—Borus- sia MG (Wdl) 1-1 (2-2) Doelpuntenmakers: Real: Santillana. Borussia: Reynckes. Saint Etienne (Fra)—Dina- mo Kiev (Rus) 3—0 na verl. (0-2) Doelpuntenmakers: Saint Etienne: Revelli, Larque, Rocheteau. EUROPA CUP II Eintracht Frankfurt (Wd- 1)Sturm Graz (Oos) 10 (2-0) Doelpuntenmakers: Ein tracht: Hölzenbein. Sachsenring Zwickau (Od- I)Celtic (Sch) 1-0 (1-1). Doelpuntenmakers: Sach senring: Blank. West Ham United (En gl—FC Den Haag (Ned) 3-1 (2-4) Doelpuntenmakers: West Ham: Taylor, Lampard en Bonds. FC Den Haag:' Schoenmaker. Wrexham United (Wa- 1)—Anderlecht (Bel) 1—1 (0-1) Doelpuntenmakers: Wrex ham: Lee. Anderlecht: Ren- senbrink. Uefa cup Stal Mielec (Pol)—Hambur ger SV (Wdl) 0-1 (1-1) Doelpuntenmakers: Ham burger SV: Nogly Liverpool (Eng)—Dinamo Dresden (OdI) 2—1 (0-0) Doelpuntenmakers: Liver pool: Case, Keegan. Dina mo: Heidler. AC Milan (Ita)Club Brug ge (Bel) 2—1 (0—2) Doelpuntenmakers: AC Mi lan: Maldera, Chiarugi. Brugge: Hendrickx Levski Spartak Sofia (Bu il—FC Barcelona (Spa) 5-^1 (04). Doelpuntenmakers: Levski: Panov (2), Jordanov (2) en Spassov. Barcelona: Mar- cial, Asensi, Heredia, Nees- kens. Tussen haakjes de uitslag van de eerste wedstrijd. WREXHAM De Belgische be kerhouder Anderlecht heeft het tegen Wrexham United (Wales), dat in de Engelse derde divisie uitkomt, verre van gemakkelijk gehad (1—1). De Belgen waren met een magere voorsprong van 1—0 naar Wales gegaan en kwa men in de beginfase met de rug tegen de muur te staan. Anderlecht kwam echter onge schonden het eerste kwartier door en kreeg een goede kans op de openingstreffer, toen een „Nederlandse" combinatie tus sen Peter Ressel en Rob Ren- senbrink dwars door de verde diging van Wrexham sneed. Vanderelst schoot echter van dichtbij naast. Het was de enige kans voor Anderlecht in de eer ste helft. Wrexham United was voortdurend in de aanval, maar Jan Ruiter werd voor de rust niet gepasseerd. Verdiend Ook na de hervatting bleef Wrexham de betere ploeg. Scho ten van Griffith en Ashcroft werden goed verwerkt door Ruiter. In de 61e minuut kwam dan eindelijk het verdiende succes voor de Britten. Een schot van Ashcroft stuitte af en Lee scoorde in tweede instantie (1-0). Wrexham bleef ook na die tref fer werken voor een beter resul taat. Pas een kwartier voor het einde kwam de ommekeer. Twee aanvallen van Anderlecht, opgezet door Ressel, luidden het slotoffensief van de Belgen in. In de 76e minuut scoorde Rob Rensenbrink uit een voorzet van Coeck de gelijkmaker. Croy belemmerde doorgang Celtic ZWICKAU Jürgen Croy, de doelman van Sachsenring en van het nationale elftal van Oost-Duitsland, groeide uit tot de grote held van het duel tus sen Sachsenring Zwickau en Celtic (1—0). Nadat Ludwig Blank al in de vierde minuut voor de Oostduitsers had ges coord, ging Celtic volop in de aanval. Sachsenring beperkte zich tot verdedigen en slaagde erin om de kostbare voorsprong van 1—0, die na het gelijke spel van 1—1 in Glasgow voldoende was voor het bereiken van de halve finales, vast te houden. Celtic kreeg drie goede kansen om de achterstand weg te wer ken, maar knappe reddingen van Croy op schoten van Hood en McDonald stonden succes voor de Schotten in de weg. Er waren in het Dimitroffstadion in ZwicJuui 40.000 toeschou wers. (Van onze speciale verslaggever) Londen „We moeten doorwerken". De emoties hadden trainer Boskov niet :3meer in bedwang. De uitschakeling voor de Europa Cup voor bekerwin naars is naar mijn mening een onver diende zaak. We hebben het eerste half uur het spel beheerst en ook na de rust kon geen Engelsman zeggen dat FC Den Haag een mindere ploeg was". Drie treffers van West Ham weet de FC Den Haag-trainer aan het toeval. „Over „hri algemeen bezien begingen we geen intg bouten, die eraan vooraf gingen. Dan kan je niet van falen spreken. Naar mijn idee verloren we onze plaats in de halve finale in Den Haag. Het elftal heeft toen fouten gemaakt. In West Ham niet". Mansveld legde uit waarom FC Den Haag dan toch werd uitgeschakeld: „Bij het eerste doelpunt wijs ik geen schuldi ge aan. Maar als twee spelers drie keer moeite doen om te scoren zegt dat voldoende dacht ik. De tweede was een risico. Een schot van die afstand en toch zo zuiver is onhoudbaar. En ten slotte bij de derde treffer keken twee Hagenaars machteloos toe terwijl de derde een overtreding moest maken. Dat was nog de enige mogelijkheid en de strafschop was terecht". Mansveld vervolgde: „We hebben in de rust ge dacht dat wat wij in Den Haag konden, hier ook moest kunnen. Na ons tegen doelpunt heeft FC Den Haag karakter getoond. We gingen strijdend ten onder. Overigens durf ik te beweren dat als die scheidsrechter internationaal hoog wordt aangeslagen Leo van der Kroft niet een god maar een supergod is". De knieblessure van Mansveld deed hem tijdens de wedstrijd geen pijn meer. „Na een injectie ging de pijn in de loop van de dag over". Emotioneel Manager John Lyall van West Ham United was zeer verheugd. „Dit was ongetwijfeld de meest emotionele avond, die ik ooit heb meegemaakt", zei hij toen eenmaal vaststond dat zijn ploeg nog verder mag strijden om de Europa Cup voor bekerwinnaars. De trofee, die West Ham United overigens al in 1965 door een overwinning in de finale van 2—0 op München 1860 ver overde. Het devies dat Lyall zijn pupillen voor het duel mee had gegeven was simpel: „Aanvallen en nog eens aanvallen. Pro beren doelpunten te maken. Zo eenvou dig als wat. En het is gelukt, gelukkig". Lyall liet zeer tevreden geluiden horen over de ondersteuning van de Engelse supporters. „Ze stonden direct vanaf het begin als één man achter ons. Daar door konden de spelers groeien. Ik vond dat er een betere vorm werd gedemon streerd dan de laatste weken het geval is geweest. Vooral Billy Bonds was erg goed. Het was dan ook een typisch sfeertje voor hem. Hij houdt nu een maal van herrie om zich heen". De donkere manager, die pas was hersteld van een zware griep, had zich tijdens de tweede helft niet al te veel zorgen gemaakt over het groeiende aantal overtredingen van de Hagenaars. „Ach, zoiets was te verwachten. We moesten het gewoon accepteren. Veel gevolgen had het in ieder geval niet". Aad Mansveld met een gespannen gezicht voor doelman Day van West Ham. In Den Haag wist de aanvoerder de Engelsman tot drie keer toe te passeren, maar in Londen lukte dat niet. Het handgebaar van de Engelse doelman karakteriseert het zelfvertrouwen van West Ham. waarmee FC Den Haag tegemoet getreden werd. In de hel van West Ham was er toch nog een ogenblik vreugde voor FC Den Haag. Lex Schoen maker (rechts) loopt juichend uit het doel weg, waarin hij z juist de bal heeft gedeponeerd en FC Den Haag opnieuw uitzicht gaf op het bereiken van de halve finale. Leen Swanenburg en Henk van Vliet (links) stormen uitbundig op Schoenmaker af. tweede zware overtreding on bestraft bleef. Weer geel zou onherroepelijk uitsluiting van de wedstrijd hebben betekend. Boskov voorzag Kila's risico en haalde hem eruit. Martien Jol bevrijdde FC Den Haag in elk geval van de angst met tien man verder te moeten spelen. De „hel" van Upton Park was losgebroken. Alle denkbare ri sico's gaven zeldzame span ning aan het spektakelstuk. Mansveld, de overeind geble ven strateeg van het elftal, volgde de vertrouwde lijn in moeilijke situaties voor het elf tal. Hij ging mee naar voren. De laatste tien minuten ging FC Den Haag tot het uiterste. Maar in die zinderende apo theose bewees West Ham over de sterkste zenuwen te be schikken. Het spel op balbezit werd de zekerheid voor kwali ficatie. HANS DE BRUIJN FOTO's: SIMON SMIT. want anders was deze vast een paar centimeter meer de goe de kant op gerold. FC Den Haag ging toen door met het va banquespel hetgeen niet zonder risico's was. Want na een doelpunt van Bonds, dat werd afgekeurd wegens bui tenspel, en een dubieuze situa tie, waarin Palotai voor bui tenspel van Taylor floot, stichtte Den Haag erg veel ge vaar. De drang om te scoren was groot. En zowaar in de veertiende minuut was het mo ment van de mogelijke omme keer aangebroken. Eén van FC Den Haags bekende drie hoek-vrije trappen kon door Mansveld genomen, resulteer de in een strak en hoog schot waarbij doelman Day de bal wegsloeg, precies voor de voe ten van Schoenmaker die scoorde: 3—1. De spanning was terug. West Hams voordeel van de in Den Haag gemaakte treffers telde nog steeds. Bijna had FC Den Haag de winst te pakken toen Van Leeuwen scoorde. Te recht maakte Palotai een voor tijdig einde aan de Haagse uit bundigheid. Het was een bui tenspeltreffer. Maar FC Den Haag draaide redelijk, er werd met mate risicovoetbal gespeeld, waarbij echter Mansveld (aanmerkin gen op de leiding), en Kila (grof spel) een gele kaart kre gen. Kila had geluk dat een 7S/j'n een eerder stadium van de wedstrijd was zijn vrije trap al succesvol geweest. Nu liep het helaas voor Aad Mansveld anders af. Zijn schot werd door een van de Engelse verdedigers gekeerd. INDEN De juiehmuziek die na Palotai's laat- fluitstoot onmiddellijk het leegstromende Up- Park beheerste, klonk overdonderend. West m United had weerstand geboden aan een Hol- ïdse furie die na de rust toch onzekerheid schiep er de kansen van de Engelse club om door te ingen tot de halve finale voor de Europa Cup or bekerwinnaars, de voorsprong van West Ham lited van 3—0 werd aangetast, maar met slechts n treffer van FC Den Haag. En dat betekende, t de ploeg van trainer Boskov aan de thui- iomf van 4—2 onvoldoende had. Eén doelpunt •er in een uitwedstrijd gemaakt fungeerde bij t gelijke eindsaldo als scherprechter. rzaak van FC Den Haag's vertrekpunt (2-4) werd onder- verwachte ondergang in Up- Park was een gebrek aan xnationale ervaring. De en- keren dat de Hagenaars laatste jaren met intematio- voetbal worden gecon- inteerd zijn te weinig om Europees resultaat van maat te waarborgen. Dat ek vooral in de eerste helft een optimistisch begin irtte FC Den Haag finaal in binnen acht minuten is West Ham United zeker veilige voorsprong n 30. De geschiedenis had •h herhaald. Vier jaar gele- n kwam Den Haag routine cort tegen Wolverhampton was kansloos. Hetzelfde ig nu voor West Ham op. hoenmaker bracht de span ing in de tweede helft nog at terug, maar de verschrik- ilijke jacht van FC Den op een vreugdevol eind- isiütaat was vergeefs, e sfeer, die FC Den Haag 's liddags kenmerkte na het op- misme over Mansvelds bles- re, heeft er vooral toe bijge- •agen dat aanvankelijk de •rvositeit uit het elftal was irdwenen. Ook het typisch rigelse feit dat West Ham nited niet door het „totale" gioen vanwege het slechte steund, was een psychologisch voordeeltje voor FC Den Haag, dat gevoelig is voor de tails. Bij dit alles kwam ook het luidruchtige begin van het „Haagse Legioen". Ideaal De vooruitzichten voor FC Den Haag waren dan ook ideaal. En dat kwam snel tot uitdrukking. Mansveld en Ko revaar losten uiterst rustig moeilijke situaties op en voor de rest sloot het door Boskov knap gesmede „defensieblok" perfect Met uitzondering van het moment toen Mansveld één keer naar voren ging. maar Alan Taylor, die net buitenspel stond, niet kon profiteren. Echte problemen voor Thie bleven achterwege. Het eerste, niet eens moeilijke, schot ont stond na ongeveer vijftien mi nuten. Vlak erna onderscheid de FC Den. Haag zich in haar bedoelingen. De counter moest de weg naar het succes inlei den. Twee keer had Schoen maker als „killer" kunnen fun geren, maar het schot liet te lang op zich wachten. De uit werking van West Hams frus traties (in de competitie ver loor het de laatste zestien wed strijden) leek ingezet. De En gelsen raakten geïrriteerd door de vertragingstactiek van FC Den Haag en het enthou siasme van het publiek min derde. Net op dat moment van Westhams inzinking loste Brooking het brein van het

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13