Zonnige J: im" Callagham meest Waarschijnlijke opvol O ger Wilson 29.' EXECUTIE ARONSON: „IRAK SCHOND MENSENRECHTEN" INGRIJPEN SYRIË IN LIBANON CD A-fracties tegen wettelijke regeling contractproduktie aatregelen om hterstand irinamers te rkleinen Goddelijke stelling" CPN tegen verzorger van „drie van Breda" STAATSLOTEN NIET OP POSTKANTOOR RThERDAG 18 MAART 1976 LEIDSE COURANT knoof"- rood,' 1 "|**T PAGINA 11 «kin inze correspondent Roger Simons) EN Premier Wilson, die ir sommige Engelse kran- [oning Harold" genoemd schijnt voor zijn opvol- elf de voorkeur te geven linister van buitenlandse James Callaghan. t de meeste Britse socialisten is jjke „zonnige" Jim de enige, die lieuwe leider voorlopig zou kun- etten, dat labour totaal ver scheurd wordt door de scherpe menings verschillen tussen rechts en links. James Callaghan telt in de socialistische partij eigenlijk niets dan vrienden. Het enige wat hij tegen zich heeft, is zijn leeftijd; op 27 maart wordt hij 64 jaar, wat niet belet, dat hij een geschikte „tussentijdse" leider zou kunnen zijn, terwijl z'n jongere rivalen hun ware kans afwachten. Callaghan heeft een innemend karakter en kan met iedereen opschieten. Als la- bourleider zou hij meer aantrekkings kracht uitoefenen op de kiezers dan om het even welke andere kandidaat „Zon nige Jim" boezemt vertrouwen in. Hij doet erg paternalistisch en is de „lieve oom"-figuur, die de Britse man in de straat nodig heeft Met James Callaghan aan de top zou labour nieuwe algemene verkiezingen kunnen winnen. Aangezien het niet lang meer zal duren voor de Britten weer naar de stembus geroepen worden, kunnen dergelijke elektorale ei genschappen van doorslaggevende aard zijn bij de keuze van een nieuwe leider en premier. Als uiterst rechtse politieke figuur heeft James Callaghan verrassend weinig vij anden in Labours extreem linkse fractie. Hij is sluw, doortastend soms brutaal en meedogenloos, een harde vechter die nooit opgeeft, maar ook erg goedhartig. Dat het hem niet ontbreekt aan politieke handigheid, blijkt duidelijk uit de schitte rende ontwikkeling van zijn politieke ca- rière (Callaghan en de conservatieve Lord Butler zijn de enige Britse politici van deze eeuw, die het tot minister van financiën, van binnenlandse en van bui tenlandse zaken gebracht hebben). On danks zijn vriendschappelijkheid kan „zonnige Jim" zo goed zwijgen als het graf. Zijn collega's weten eigenlijk nooit goed wat hij denkt Zij zeggen, dat zelfs Harold Wilson openhartiger is. „MOERSTAAL" GEPRESENTEERD De langspeelplaat „Zing je moerstaal", de Boekpnweekuitgave voor de jongeren 1976 is gistermidag gepresenteerd in het jazzcafé Nick Vollebrecht in Laren. Op deze plaat staat werk van 12 dichters die schreven voor 12 popgroepen of -zangers. Op de voorgrond van links naar rechts: Jan Kal, Nico'Scheepmaker, Drs. P., Maggie McNeal en Margreet Buisman. Daarachter Ad Visser, Peter Koelewijn, leden van Lucifer en Kayak. rtugese ■pleegsters tdigen ?Nking ABON De bond van ver- nd personeel in Portugal vanmorgen besloten tot diging van de staking na reigement van de regering de verpleegsters anders verplichte burgerdienst m worden gevorderd. Als maatregel niet zou werken woog de regering inlijving strijdkrachten, laats van de staking heeft ond nu een stiptheidsactie ekondigd. Volgens een nan van de bond betekent actie dat een verpleegster i een achturige dienst voor tien patiënten zal en, in plaats van voor 50. zullen ze een aantal werk- liheden, zoals formulieren llen weigeren. BEIROET (AP) Syrië is met hernieuw de kracht in de Libanese crisis gestapt om de linkse moslems in Libanon ervan te weerhouden met geweld van wapenen een overwinning te behalen op hun aartsvijand, de leider van de conserva tieve christenen. De geïntensiveerde Syrische inmenging heeft geleid tot openlijke kritiek van links Libanese zijde en van het deel van de Palestijnse verzetsbeweging dat aan de kant van de moslims staat in de Libanese burgeroorlog. Sommige Palestijnen vrezen ook dat pre sident Assad van Syrië de Libanese crisis aangrijpt om zich te verzekeren van de macht over de Palestijnse guerrilla bewe ging voor het geval hij de Palestijnen te zijner tijd een hun onwelgevallige rege ling van het geschil in het Midden Oosten zou moeten opleggen. De eerdere Syrische bemiddeling in Liba non leek erop gericht de moslims een groter aandeel te verschaffen in het landsbestuur. Maar nu hebben zwaarbe wapende eenheden van de Saiqa, de Pa lestijnse guerrilla beweging die haar be velen uit Damascus krijgt, rebellerende Libanese moslimtroepen verhinderd op te rukken naar het paleis waar de Maro nitisch christelijke president Suleiman Franjieh zich verschanst heeft na de militaire staatsgreep van verleden week. Volgens berichten is Yassir Arafat, leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie en formeel opperbevelhebber van de Pa lestijnse strijdkrachten, niet ingelicht over de actie van Saiqa. Hij zou er niet blij mee zijn. LEDING IS !cht „De schepper, die nodig vond de in zonde illen mens van kleding te rzien, wordt niet gediend het actief of passief stimu li van het openlijke negeren deze goddelijke instelling", is nam het Utrechtse GPV- enlid G. Schutte tijdens de ^envergdering stelling tegen feit dat de overheid tegen- ordig onder bepaalde voor- Tden naaktrecreatie ge- Hgt Hij merkte een en ander tijdens de behandeling van beleidsnota over de open- htrecreatie. SP wil naakt op het balkon" isterdam (ANP) De PSP- ctie in de Amsterdamse ge ënte raad wenst opheffing het verbod om naakt te mebaden in bij woningen be ende tuinen, op balkons en daken. een nota aan de raad stellen Pacifistisch socialisten voorts parken in alle stadsde- terreinen aan te wijzen waar aktrecreatie is toegestaan, uk zou het elke dag in tenmin- één zwembad moeten wor- ln toegestaan naakt te zwem en en zouden alle sportaccom- odaties „gemengde" terreinen Ten te worden. DEN HAAG K.V.P., A.R.P. en C.H.U. in de Tweede Kamer voelen niets voor een wettelijke regeling van de agrarische con tractproduktie. Zij zullen in overgrote meerderheid geen steun geven aan een motie van het kamerlid Voortman (PvdA),- waarin van minister Van der Stee (Landbouw) wordt ge vraagd zo'n wettelijke regeling voor te bereiden. De KVP-er Hutschemakers deel de dit gisteren in de Tweede Kamer mee bij de behandeling van de nota intensieve veehou derij. In die nota wordt onder meer aandacht besteed aan de milieuproblemen als gevolg van de grote fokkerijen. Doordat de dieren in nauwe behuizingen massaal en snel voor de con sumptieverkoop worden opge fokt, ontstaan hier en daar on verantwoorde toestanden. Hutschemakers verzekerde wel dat de christen democratische fracties steun zullen geven aan de maatregelen om het welzijn van de dieren te bevorderen. Mevrouw De Boois (PvdA) mis te een krachtig beleid om onge wenste ontwikkelingen in de in tensieve veehouderij tegen te gaan. Zij vreesde dat minister Van der Stee voor deze zaak nauwelijks belangstelling heeft. Zij achtte een wettelijke rege ling om de uitwassen van de contractproduktie tegen te gaan, wel dringend geboden. Bestuurslid NKV legt functie neer HEERLEN De regiovoorzitter in Limburg van de Industrie bond NKV Weijers (52) heeft het hoofdbestuur van zijn organisa tie meegedeeld dat hij om prin cipiële redenen zijn -functie neerlegt. De heer Weijers vindt, dat de federatie van industrie bonden NKV-NW onherroepe lijk zal leiden tot een fusie. Deze fusieplannen noemt de heer Weijers verwerpelijk omdat de pluriformiteit binnen de vakbe weging dreigt te verdwijnen. De heer Weyers zal voorlopig nog wel lid blijven van de Industrie- bondNKV. De gevechten in Libanon laat ook de kinderen niet onberoerd. Zoals overal ter wereld onder gelijke omstan digheden is het soldaatje spelen zeer in trek compleet met houten, zelfgemaakte wapens. DEN HAAG (ANP) De CPN meent, dat tegen de voortgaande gevangenhouding zal dergelijke actie de gang van zaken binnen de geestelijk verzorger van de „drie van uitvoeren. het gevangeniswezen kan beïnvloeden. Daar- Breda" de toegang tot de gevangenis moet De heer Wilm heeft al diverse maien ver- bij merkt het kamerlid in vragen aan minis- worden ontzegd. Reden daarvoor is, dat de klaard tot een protestaktie te zullen over- ter Van Agt (Justitie) op, dat de toelating CPN vreest dat de verzorger Ernst Wilm gaan als de gevangenhouding blijft voortdu- van de heer Wilm een speciale gunstverle- zijn dreigement om actie te gaan voeren ren. Het CPN-kamerlid Wolf weent dat een ning is aan een buitenlands staatsburger. Eis Van der Stee: Produktschap moet visvangst beperken DEN HAAG Minister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij heeft de medewerking van het Produktschap voor Vis en Visprodukten geëist bij de uitvoering van de vangstbeper king voor haring, kabeljauw, schelvis en wijting, zoals de Noordoost-Atlantische Visserij- commissie die voor dit jaar en een deel van 1977 heeft voorge steld. Het Produktschap zal nu nadere regelen moeten stellen voor de uitoefening van de visserij, het uitvaren der visserij, de aanvoer van de gevangen vis en de ver deling van de toegestane vangst- hoeveelheden onder de vissers. Onderzoek naar incident westelijke Jordaanoever TEL AVIV De Israëlische minister van defensie Sjimon Peres heeft de Israëliërs ge waarschuwd dat ze het recht niet in eigen hand mogen ne men. De waarschuwing volgde op het incident op de westelijke Jordaanoever, waarbij drie Arabische kinderen door kogels gewond werden. Het incident kan de onrust op de bezette westelijke Jordaanoe ver verder aanwakkeren. Een elfjarige jongen ligt na een spoedoperatie in kritieke toe stand in het ziekenhuis. De politie zoekt naar een Israëli sche soldaat, die de schoten op jeugdige Arabische betogers heeft afgevuurd, in een plaatsje bij Jeruzalem. Hij opende het vuur toen een menigte betogers een Israëlische leger-jeep omsin- Church stelt kandidaat voor presidentschap WASHINGTON De democratische senator Frank Church, uit Idaho, die grote bekendheid heeft gekregen door zijn voorzitter schap van de senaatscommissie die het doen en laten van de multinationals onderzoekt, heeftvandaag bekend gemaakt dat hij zich kandidaat stelt voor de democratische nominatie voor het presidentschap. Adviseurs van president Gerald Ford zoeken op dit moment naar mogelijkheden om tot een schikking te komen met Ronald Reagen om hem te bewegen zich terug te trekken uit de strijd om de republikeinse kandidatuur voor het presidentschap. Uit de eerste stappen tot een mogelijke schikking kan worden opgemaakt dat Reagen aangeboden zal worden als Ford's kandi daat voor het vice-presidentschap de verkiezingen in te gaan. Reagen, oud-gouverneur van de staat Califomië, heeft dinsdag nog gezegd zijn campagne voort te zetten omdat er betere tijden op komst waren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli KVP fractie meent: Den Haag (ANP) De KVP-fractie in de Tweede Kamer zal niet instemmen met een beleid, waarbij de verkoop van staatsloten geheel of grotendeels wordt overgedragen aan de postkantoren. Dit blijkt uit een verklaring van de fractie over het plan van staatssecretaris De Goede (Financiën) om het verkoopapparaat van de staatsloterij te reorganiseren. Volgens dit plan is er sprake van een geleidelijke aanpassing van dit verkoopapparaat door inschake ling van de PTT. De KVP-fractie stelt zich op het standpunt dat een overdracht aan de postkantoren >etekent het vervallen van een aantal mogelijkhe den om zelfstand zijn brood te verdienen of als kleine zelfstandige winkelier wat extra inkomen te verwerven. Volgens de fractie wekt een en ander de indruk verband te houden met een op ie richten Postbank, waarover op zich reeds bij de fractie „stevige twijfels" bestaan. HAAG (ANP) De regering zal proberen de schappelijke achterstand te verkleinen waarmee i Nederland wonende Surinamers en Antillianen len geconfronteerd. Dit blijkt uit een beleidsnota Interdepartementale Commissie ten behoeve ligranten uit Suriname en de Antillen (ICBM). achterstand heeft vooral king op het gebied van Bting, onderwijs, werk en (chappelijke dienstverle- ir zullen mogelijk 8000 tot ïensen aan definitieve nte worden geholpen. de gespreide vestiging namers en Antillianen •ote steden zal dit jaar indacht krijgen. eft het onderwijs zal Jbonderzocht of het moge- Surinaamse leerlin- Ii het voortgezet onderwijs is als facultatief vak in te n en of zij een vrijstelling n krijgen voor Frans Duits als zij die vakken niet vanaf de eerste jaren heb ben kunnen volgen. Om de werkloosheid onder Su rinamers en Antillianen in ons land terug te dringen, is een speciaal bureau opgericht. In de grote steden zijn tien bemidde laars aangesteld, die vertrouwd zijn met de problematiek van migranten. Ook wordt bij de bedrijven, die een aanvraag hebben ingediend om buiten landse werknemers in dienst te mogen nemen, nagegaan of er voldoende aanbod is waarbij met name getracht zal worden Surinamers en Antillianen te plaatsen. De werkgever kan daarbij voor speciale plaatsings- bevorderende maatregelen van het ministerie van sociale zaken in aanmerking komen. In de Noord-Ier se hoofdstad Belfast staan veel verwoeste woningen als stille getuigen van de burge roorlog die er al jaren duurt. De ramen van de woningen zijn dichtgemetseld om te voorko men dat sluip schutters vanaf deze plekken vuren op bur gers en militai ren in de stra ten. Aruba heeft vlag en volkslied ORANJESTAD (ANP) - Aruba heeft sinds dinsdagavond een officiële vlag en volkslied. In de openbare vergadering van de Arubaanse eilandsraad in Orajestad werd dinsdagavond het volkslied „Aruba dushi te- ra" met 14 stemmen voor en 5 tegen aangenomen. De vlag voor Aruba werd goedgekeurd met dertien voor en zes stem men tegen. TWEE VISIES OP MOEILIJKHEDEN Twee gezichtspunten op de door de val van de lire veroorzaakte economische moeilijkheden in Italiè. Twee vrouwen discussiëren over de prijsverhogingen die door de moeilijkheden veroorzaakt zijn. Vlees wordt met name duurder. Op de voorgrond schijnen twee bejaarde mannen zich in het onvermijdelijke te schikken. Als bejaarden zijn zij, meer dan wie ook, het slachtoffer. DEN HAAG (ANP) „Leendert Aronson is, in strijd met de meest elementaire mensenrechten, zonder vorm van proces geëxecuteerd". Dit verklaarde premier Den Uyl gisteren op een bijeenkomst van de Buitenlandse Persvereniging in Den Haag. De Nederlandse regering is tevens diep verontwaardigd over het feit dat de Iraakse autoriteiten nooit de waarheid hebben gesproken tegen de tijdelijk zaakgelastigde van Ne derland in Bagdad en de wijze waarop de familie in kennis is ge steld van de executie: een telefoon tje van een secretaresse. „Dit is werkelijk een stuitende zaak, ik heb er geen ander woord voor", aldus minister Van der Stoel. De bewindsman verklaarde echter niet het voornemen te hebben de politieke betrekkingen met Irak te verbre ken. De familie van Aronson heeft inmiddels een brief naar de Iraakse zaakgelastigde in Den Haag verzonden, waarin het stoffelijk over schot van de welzijnswerker wordt opgeëist

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11