Prijsbeleid loopt uit de hand Winkels zaterdags vrijwel zeker om vijf uur dicht RUIME ZEGE IN ILLINOIS VOOR FORD EN CARTER Vertrouwen herstellen9 Zaakgelastigde teruggeroepen HEIDING ARGARET- NOWDON? r SPREIDING CENTRALE DIRECTIE EXECUTIE ARONSON Koningin naar Paus PSV DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND DEN (UPI) Een woordvoerder van ingham Palace heeft gisteravond ver- 1, dat Koningin Elizabeth met andere van de koninklijke familie heeft ge ien over het huwelijk van haar zuster aret met Lord Snowdon. Hij zei dit aanleiding van een verhaal in de Daily ess, dat de prinses en haar echtgenoot et punt zouden staan te scheiden en de koningin, naar verluidt, hiervoor toestemming zou hebben gegeven. roordvoerder zei niet in de omstandighe- te verkeren, dat hij kon zeggen of er besluit was genomen en zo ja, hoe die issing was uitgevallen. |ens de Daily Express zou Buckingham ace op zeer korte termijn met een verkla- Ikomen, mogelijk nog vandaag. 45-jarige prinses Margaret en de 46-jari- Lord Snowdon zijn sinds mei 1960 ge- iwd. Zij. hebben een zoon van 14 en een [chter van 12 jaar. Al vele jaren doen phten de ronde dat hun huwelijk veel ïsen over zou laten. Nieuwe speculaties ten ophanden zijnde scheiding versche- 1 de pers, toen de prinses onlangs op ribische eiland Mustique een vakantie ;acht met de 27-jarige Roddy Llewel- Izoon van een Britse kolonel. frfSnowdon, die oorspronkelijk Anthony trong Jones heette is een bekend foto- ff. Hij vertrok gisteren voor drie weken Australië waar hij een tentoonstelling :dt van zijn werk. vertrek uit Londen zei hij: „Ik ben een oude man. Het is altijd mijn politiek n eest over fotografie en films, kortom mijn .werk te praten, maar om nooit r mijn particuliere leven van gedach'ten /isselen. (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er is opnieuw grote ongerustheid ontstaan over de snelle prijsstijgingen. Gebleken is namelijk, dat de prijzen tussen half december vorig jaar tot half februari dit jaar met maar liefst 1,4 procent omhoog gegaan zijn, een stij ging, die nog sterker is dan in dezelfde periode van vorig jaar. Het meest verontrustende is, dat vooralvan een aantal voor het levensonderhoud en voor direkt gebruik noodzake lijke artikelen de prijzen sterk stegen. Het gold in bedoelde periode voor ondermeer brood, aardappelen, groente, koffie, vlees, vleeswaren, onderhoud van woningen, gas en elektrici teit, kleding en schoeisel na de uitverkoop. „De regering moet nu een veel strakker prijsbeleid gaan voeren", aldus de Fe deratie Nederlandse Vakbeweging (N.K.V. en N.V.V.) en een zeer veront rustend Konsumenten Kontakt in hun eerste reaktie op deze verontrustende gegevens, die aangeven, dat in totaal 58 procent van de goederen en diensten in prijs blijven stijgen. De vakbeweging zal zich op zeer korte termijn bezinnen op de vraag, of de prijscompensatie niet eerder aan de or de gesteld moet worden, dan de bedoe ling was. Men gaat zich verder bezin nen, of er een maximum gesteld moet worden voor deze compensatie, om er voor te zorgen dat de laagstbetaalden in ieder geval een compensatie op de sterk oplopende prijzen krijgen. Vol-, gens het Konsumenten Koqlakt is het voor de regering een onhaalbare zaak om de stijging op 7,5 of 8 procent te houden. Dat is namelijk de bedoeling van de regering. Het C.N.V. vindt het noodzakelijk, dat de regering thans een gericht prijsbe leid gaat voeren, ook bij de gas- en elektriciteitstarieven. „Want, aldus het C.N.V., juist daarop heeft de regering de meeste invloed". Het C.N.V. stelt verder, dat de regering thans ook grote haast moet maken met de onderhande lingen met de werkgevers en werkne mers. „Want na 30 juni valt er weinig meer te onderhandelen, als het zo door gaat", aldus het Christelijk Nationaal Vakverbond. Na 30 juni loopt namelijk de door de regering getroffen nood maatregel in verband met de economi sche situatie af. Aanslag Opnieuw is er van nacht een bomaan slag gepleegd op de Londense metro. De trein was op dat moment leeg. De ontploffing had plaats vlak voor honderden voetbal liefhebbers, die naar een wedstrijd waren geweest, zouden instappen. Een man werd ge wond door rond vliegende glas scherven. Later werd in een andere trein een niet ont plofte bom ontdekt. Deze is onschade lijk gemaakt. Op de foto: een beeld van de vernieling die de bom aangericht heeft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het staat nu reeds vrijwel vast, dat de winkels in Nederland binnenkort op zater- zoals de PSP dagmiddag om vijf uur moeten sluiten. Staatsse- dagmiddagsluiting om twee uur) dan zal de staats- cretaris Hazekamp (Economische Zaken), die zelf secretaris zijn hele ontwerp terugnemen. avond niet tegen het voorstel van de KVP-er Alle belangen tegen elkaar afwegend, zoals het omzetverlies leidt. Hoewel hij zes uur de meest Zou de Tweede Kamer, die morgen het debat over blijkt een meerderheid van de Kamer, zelfs de hoek bekijkt (het gelegenheid geven tot volledige PvdA, niet tegemoet te willen komen aan de eis deelname aan het sociale leven op zaterdagavond) van onder andere de vakbonden voor een vrije er wat voor vijf uur te zeggen valt. sluiting om zes uur voorstaat, verzette zich gister- Krosse (gesteund door o.a. D uur op vijf uur te bepalen. wijziging van de winkelsluitingswet voortzet, ech ter ingaan op het PvdA-voorstel om de zaterdag 'R AANJI iKrfcfQ tegelverzamelaars kunnen vingers aflikken Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant: naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam: adres: woonplaats: iMHHBSBZMMaetó die heeft 'n Olympische post- van 70 pfennig uitgege- daarop afgebeeld de Oost- roe/p/oeg. CHICAGO, (UPI/AP) Naar verwachting hebben de voorverkiezingen in de groot staat Illinois overwin ningen opgeleverd voor de Republikeinse president Ford en de Democratische kandidaat Jimmy Carter. Ford kon met recht spreken van een „grote overwin ning", de vijfde in successie. Toen vanmorgen ongeveer 70 procent van de stemmen waren geteld, had de president een voorsprong van 59 tegen 40 procent op zijn tegenkandidaat Ronald Reagan. Carter verklaarde dat hij niet had verwacht een dergelijk grote overwinning te zullen behalen. Hij had op dat moment 48 procent van de Democratische stemmen, tegen 27 voor Wallace en 17 voor Sargent Shriver. Wallace reageerde zijn teleurstelling af door Carter een „opge warmde McGovem" te noemen, naar de Democratische presidents kandidaat van 1972. De Democratische kandidaten Jackson en Udall deden in Illinois niet mee. De verkiezingen in Illinois betekenen overigens niet dat de win naars automatisch de steun van de afgevaardigden naar de nationa le partijconventies zullen krijgen. De voorverkiezingen in deze staat bepaalden zich tot een populairiteitstest voor de kandidaten, die onafhankelijk stond van de aanwijzing van de kandidaten. Deze zullen tijdens de eerste stemming hun stem uitbrengen op een zg. „favorite son", een eigen kandidaat van de staat, die de stemmen de afgevaardigden (169) in een volgende ronde kan „verkopen" aan de meest biedende kandidaat. De werkelijke leider van de afvaardi ging van de staat is de beruchte burgemeester van Chicago, Richard Daley, die op veel conventies is opgetreden als „kingma ker" (d.w.z. als „presidentsmaker"). middagsluiting op vier uur te bepalen om dan nog zaterdagmiddag. Men vindt deze eis niet verant- niet te spreken van andere voorstellen, die, woord. de PPR, spreken van een zater- Staatssecretaris Hazekamp vindt een sluitingstijd van vier uur „een onoverkomelijk bezwaar". Vol gens hem ligt de topdrukte zaterdags op ongeveer half vier. Voorkomen moet worden dat de wet tot het sluitings- behoud van een levendige stadskern, als de belan gen van werknemers, ondernemers en consument, logische sluitingstijd vond, moest de staatssecreta- toegeven, dat als men de kwestie uit de sociale Vlucht De uit Syrië afkom stige Alfine Fuad is met zijn Oostduitse verloofde Elke Rol ler en haar twee kinderen Heike en Thomas door de Berlijnse muur naar het westen ge vlucht. Alfine wachtte voor de grensovergang in Berlijn tot een an dere auto gecontro leerd werd en reed toen met grote snelheid langs douaneposten en versperringen. Zijn verloofde en haar kinderen lagen in de bagageruimte. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De bedrijfsleiding van de PTT is het volkomen eens met de conclusie van twee adviesbureaus, dat bij de spreiding van de Cen trale Directie van de PTT van Den Haag naar het noorden (ongeveer 2500 arbeidsplaatsen) de sociale kant en de personeelsvoorziening grote problemen kunnen opleveren. De PTT-top zegt dit in een vandaag verschenen reactie op de structuurschets van de twee advies bureaus, die onderzocht hebben wat de moeilijkhe den bij een dergelijke operatie zouden zijn. In het algemeen, zo zegt de PTT-top, moet de hoogste prioriteit worden gegeven aan herstel van het vertrouwen bij het personeel. De PTT-ers en hun vertegenwoordigingen hebben altijd gespro ken van „schijnvrijwilligheid" om niet mee te verhuizen, omdat dienstbelang meeverhuizing noodzakelijk kan maken. De PTT-leiding vindt, dat alles gedaan moet worden om oplossingen te zoeken die aanvaardbaar zijn voor PTT-ers die in Den Haag willen blijven. De adviesbureaus trekken in hun schets de conclu sie dat uitgebreid verder onderzoek nodig is. De PTT-leiding is het daar voUcomen mee eens. Slangen op sap Voor de liefheb bers: ingebed en geconserveerd in Japanse rijstwijn wachten deze slan gen op de consu ment. Naar men zegt zijn slangen, die in tal van res taurants in Japan te bestellen zijn, bij zonder voedzaam en zij zouden een gunstige werking hebben op het menselijk organis me. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse zaakgeleastigde in Bagdad is in verband met de executie van de Nederlandse jood Leendert Aronson voor overleg naar Den Haag teruggeroepen. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Ook is de Iraakse zaakgelastigde in Nederland in Den Haag ontboden, waar staatssecretaris Kooijmans hem heeft doordrongen van de geschoktheid en verontwaardiging van de Nederlandse autoriteiten. Ook heeft hij hem om een nadere verklaring gevraagd die de zaakgelastigde echter niet kon geven. Inmiddels zijn alom heftige reacties van diepe verontwaardiging losgekomen. De Israëlische regering spreekt van „een gruwelijk misdrijf van het Iraakse regime van duisternis". Het ministerie van buitenlandse zaken beschikt overigens over sterke aanwijzingen dat Aronson op 6 november, drie dagen nadat was gemeld dat hij was geëxecuteerd, nog in leven was en niet direct na zijn veroordeling is gedood. (Van correspondent) ROME Koningin Juliana en prins Bemhard zullen vermoedelijk in de tweede helft van mei een bezoek aan Italië en het Vaticaan brengen. Er zijn reeds onderhandelingen gaande om het staatsbe zoek een antwoord op het recente bezoek van president Leone aan Nederland voor te bereiden. De koppeling van bezoeken aan Italië en Vaticaan is tot nu toe een struikelblok geweest voor het Nederlandse koningshuis om Italië officieel te bezoeken. Streefdatum is de tweede helft van mei, maar het al dan niet doorgaan van het bezoek is vooral afhankelijk van de momenteel uiterst onzekere politieke situatie in Italië. Het is niet uitgesloten dat begin juni in Italië vervroegde algemene verkiezingen gehouden zullen worden. Als het zover komt is een officieel staatsbezoek eind mei vrijwel van de baah. Adviseur Pierre Juillet, die lange tijd de „macht" achter de Vroegere Franse president Pom pidou zou zijn geweest, is dins dag benoemd tot adviseur van premier Jacques Chirac. Reprimande De Amerikaanse minister van marine, J. William Middendorf, en de voornaamste man in het Pentagon op weten schappelijk gebied, Malcolm R. Currie, zijn berispt omdat zij gunsten hebben geaccepteerd van een leverancier van militair materieel. Faciliteiten In welingelichte Egyptische kringen is dinsdag verklaard, dat de Russische ma rine waarschijnlijk haar haven faciliteiten in Egypte zal kwij traken, nu het verdrag van vriendschap en samenwerking tussen de Sowjet-Unie en Egyp te is Geen top Arabische ministers van buitenlandse zaken hebben in Cairo een Arabische topcon ferentie in de afzienbare toe komst uitgesloten vanwege de conflictsituaties die momenteel in de Arabische wereld bestaan. Woensdag 17 maart 1976, 66è jaargang no. 20377 Cupstrijd PSVHadjuk Split op Ned. I om 19.58 uur. In Pano- ramiek om 22.05 uur Lockheed affaire. Ned. II om 19.05 uur „Help!", om 20.30 uur „Nee, eerlijk niet, om 20.55 uur „Onder behande ling" en om 21.30 uur Panfluit speler Gheorghe Zamfir. Aanhoudend koud Overwegend droog met vooral in het noorden enkele opklarin gen. Zwakke tot matige oostelij ke wind. Min. temp. van min 3 gr. in het noorden tot plus 3 gr. in het zuiden. Maxima morgen van 3 gr. in het noorden tot 8 gr. in het zuiden van het land. Morgen zon: 6.47-18.50 Schev. hoogw. 4.28 en 16.47 laagw.: 0.11 en 12.41. <3owto/nt enburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W/C. Leune (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1