FC Den Haag heeft mentaal sterke spelers hard nodig NICO RIJNDERS VOCHT EENZAAM VOOR EEN KANS OP OVERLEVING Twijfels over Aad Mansveld trainer Ivic: Binnen en paar jaar pakken We de Europa Cup" Verruiming subsidie van FC Den Haag met ruim 250.000 gulden 'ENSDAG 17 MAART 1976 LEIDSE COURANT "T^~ PAGINA U (Van onze sportcorrespondent) „^-JL De Belgische pers, radio en tele- sie hebben gisteren grote aandacht besteed n het plotselinge overlijden van Nico Rijn- is, die na zijn loopbaan bij NAC, Go Ahead gles en Ajax zeer populair werd bij Club rugge, waar hij op 12 november 1972 plotse- ng tijdens de wedstrijd tegen Luik in elkaar kte en slechts dankzij een razendsnel me- sch ingrijpen ter plaatse van de dood kon «jrden gered. ico Rijnders, die acht maal in het Nederlands ftal stond, kreeg met kerstmis 1974 opnieuw n hartinfarct en werd voor drie weken opge- omen in het ziekenhuis in Gent waar hem te ■rstaan werd gegeven dat hij ook zijn loop- i als trainer bij een club in de onderafde- in Harelbeeke moest opgeven. Nico Rijn- 's opende toen een sportzaak in Brugge. Hij .■eg twee weken geleden in Deventer tijdens carnavalsviering opnieuw last van zijn hart Men bracht hem over naar Brugge waar hij in de nacht van maandag op dinsdag overleed. De Belgische radio en televisie hebben het overlijden van Nico Rijnders gisteren uitvoerig ter sprake gebracht. De bekende Belgische sportjournalist Jan Wouters, die maandag al met Club Brugge naar Milaan was gereisd voor de return tegen AC Milan, zei gisteravond via de BRT het volgende over Nico Rijnders: „Maandagavond kwam hier de naam van Nico Rijnders nog ter sprake. Hij was een man die ook na zijn ongeval nooit uit de Brugse gelede ren is weggeweest. Onlangs liet hij in een persoönlijk gesprek weten dat er voor hem geen toekomst meer lag buiten Brugge ook al verging het hem allemaal anders dan hij zich voor en n£ zijn voetbal verblijf in Brugge had voorgesteld. Want Nico Rijnders heeft meer dan eens de pijngrens van het menselijk incas seringsvermogen moeten overschrijden om zich de korte tijd die hem blijkbaar vergund was, staande te houden. Hij vocht met vertwijfelde moed voor een overlevingskans, eenzamer dan menig supporter van hem en van zijn vroegere clubs zich zou hebben voorgesteld. Nico Rijn ders zag zekerheden rond zich verzinken, eerst als voetballer daarna als trainer. Tenslotte, en dat was veel erger voor hem, verloor hij ook het laatste houvast in zijn persoonlijke leven waarover hij beurtelings met bitterheid en iro nie wist te spreken. Echter bij mondjesmaat, want Nico was geen prater en wie hem kende wist onder meer dat hij wel erg goed schrijven kon. Hij wilde dan ook journalist worden, sportjournalist. Daar hoopte hij nog op." Relativeren „Nico Rijnders had geleerd te relativeren. De draufganger van vroeger, die absoluut kapot was van voetbal en er alles voor opzij zette, had zich bedachtzaam opgesteld langs de lijn. „U hoort nog van mij", had hij bij het afscheid geroepen, „maar het kan nog een tijdje duren. Ik heb geen haast meer". De woorden van Nico Rijnders". „Het leek wel of hij een dunne streep onder zijn leven had gezet. De grens was bereikt en die in moeilijke jaren gegroeide ervaring was hem tot een niet altijd draaglijke last geworden. Dan dook hij onder, zoals onlangs, in het carnaval, het masker dat in zijn Bredase ge boortestreek traditiegetrouw voor een driedaag se bevrijding zorgt. De ware Nico Rijnders heeft nu voorgoed bevrijding gezocht. In het Brugse oefenkamp aan het Comomeer hebben spelers en bestuur van Club Brugge met versla genheid gereageerd. In het ruime hotel waar trainer Happel zes jaar geleden zijn ploeg Feyenoord voorbereidde op de Europese titel, is het nu stil en donker", aldus Jan Wouters. JAN SCHILS Nico Rijnders moest in zijn korte leven meer dan eens de pijngrens van het menselijk incasseringsvermo gen overschrijden. Dorzitter etbalbond j gelaten DALAJARA Juan de de Ia Torre, de voorzitter Mexicaanse voetbal maandagavond kort middernacht door zijn ont- lers vrijgelaten, 'oetbalofficial was op 8 ontvoerd door vier man die voorgaven te behoren et commando Fidel Ca- een organisatie waarvan nvang en de politieke doel- igen niet precies bekend bestaat geen zekerheid t feit of het losgeld, dat 'oerders voor de vrijla- De la Torre eisten wel liet is betaald. in Dijk liner van 'ERDAM De Amster- hoofdklasse-voetbalver- AFC heeft Gé van Dijk ld als trainer. ikelijk was Van Dijk be- met ingang van het vol- seizoen, maar in overleg huidige oefenmeester iderland en elftalbegelei- iRob Duis is besloten om Vy (s nu Gé van Dijk de zaak aten overnemen. AFC ver- jt momenteel in degradatie- ntracht in live finale \NKFORT Eintracht nkfurt heeft zich als eerste :g geplaatst in de halve fi- s van het toernooi om de opese voetbalbeker voor be- ïouders. Westduitsers, die de eerste strijd in Graz met 2—0 heb- gewonnen, zegevierden in Waldstadion voor 18.000 toe- luwers met 1—0. Het enige punt viel vijf minuten voor einde van de ontmoeting, rnational Hölzenbein was de ;er ervan. Vujadin Boskov: „Mansveld speelt. Ik ben er zeker van". (Van onze sportredactie) LONDEN Trainer Boskov van FC Den Haag bleef pertinent. „Mansveld speelt; honderd procent zekerheid. Een voetballer met zijn karakter begint in ieder geval aan de wedstrijd en zal wel zien hoe het risico uitvalt". Doelman Thie en reserve Louwerens ondersteunden Boskov's visie. „Eenieder die Mansveld kent weet dat hij nooit opgeeft. Zijn pijnen overwint hij door zijn moraal". Gisteravond laat was twijfel gewekt. Aad Mansveld had op Upton Park aan een lichte looptraining meegedaan en be merkte tot zijn grote schrik dat de pijn nog niet helemaal verdwenen was. „Ik zie het zeer somber in", oordeelde hij zelf, „de pijn is erg". Mansveld trok hierbij een gezicht alsof de tranen hem bijkans in de ogen schoten. Clubarts Bos verhevigde de somberheid door te stellen: „Er is nog niets over de ernst van de blessure te zeggen. We moeten geduld hebben. Boskov suste echter de verontrusting als een ervaren vak man. „Wacht maar af. Bij de warming-up van vanavond valt pas een definitieve beslissing en dan is Mansveld er bij. Ik ken hem, ik weet het. Honderd procent zekerheid", herhaalde de Joegoslaag nog eens. En wat anders? „Mocht blijken dat Mansveld de wedstrijd niet uitspeelt, dan zal Rob Ouwehand zijn taak als ausputzer overnemen. De Caluwé zet ik dan gewoon weer op zijn plaats als rechtsachter neer". LEO DE CALUWÉ GEPASSEERD VOOR ROB OUWEHAND LONDEN Trainer Bos kov van FC Den Haag heeft gisteren onmiddel lijk na aankomst in Lon den een schuldbekentenis afgelegd, en zijn ongelijk van 3 maart 1976 toege geven. Hij had na de rust van de wedstrijd tegen West Ham United een verandering van tactiek moeten toepassen door of de zwak meeverdedigen de Schoenmaker óf de onmachtige Perazic te vervangen. Het had dan nooit zo'n vaart gelopen met de taakverzwaring voor Leo de Caluwé, de Haagse rechtsachter, die vaak alleen tegen drie Engelsen opbokste. Waar schijnlijk had FC Den Haag dan zijn voor sprong van 4-0 zonder moeite kunnen vasthou den en was het perspec tief voor de return van vanavond een stuk gun stiger geweest. Door twee tegentreffers van de Engelsen wordt het nu toch oppassen geblazen voor FC Den Haag. De van optimisme blakende Boskov erkent zijn fout en nam gisteren opzienbarende maatre gelen. Hij beloofde het elftal van FC Den Haag vooral aan de rechterkant om te bouwen. Meest opzienbarend was zijn mededeling aan Leo de Caluwé. Deze dit seizoen tot vaste rechts back uitgegroeide Hagenaar, die in 1975 nog op de mominatie stond om als contractvoetballer afgevoerd te worden, blijft van avond in de dug-out, de zoveel ste teleurstelling in zijn carrière. Boskov is bang dat de sfeer in het uitverkochte Uptonpark jg Leen Swanenburg (links) en Aad Mansveld moesten gistermiddag dwalend door de Londense binnenstad meer dan eens de weg vragen aan een politieman. uitgeschakeld, zei toen nog wel: „Onbegrijpelijk. Twaalf uur eer der heb ik hem nog gesproken en hij mankeerde niets". Boskov schijnt van een bevriende rela tie in Engeland andere redenen voor de nu toch wel erg langdu rige afwezigheid van Brooking opgekregen te hebben. „Hij heeft ruzie en wil naar een an dere club". Het is zeer de vraag of Trevor Brooking, indien her steld, Uptonpark betreedt De club heeft hem nodig en wil hem opstellen, maar Brooking zelf ziet er weinig heil in. Vreest hij soms zijn afgang? Recordaantal supporters LONDEN Nog nooit in het bestaan van FC Den Haag reisden zoveel sup porters mee. Naar schat ting van het Haagse reisbu reau Maduro schreven 200 man in voor de driedaagse „oversteek" en boekten 500 supporters voor de „wip- over" op één dag. Deze luchtbrug overtreft de ani mo voor Moskou, de wed strijd tegen Spartak in 1972, die totnutoe recordbe- palend voor de club was. De vermoedelijke opstelling van FC Den Haag is: Thie, Mansveld, Ouwehand, Van Vliet, Korevaar, Kila, Perazic, Albertsen, Bres, Van Leeuwen en Schoenmaker. hem overweldigt en zijn rust verstoort. De beperkingen van De Caluwé als verdediger wor den dan te zichtbaar. De weer fitte Rob Ouwehand zal zijn plaats innemen, en hoewel ook zijn optreden niet is vrij te plei ten van de verwachte zwakhe den, gelooft Boskov in hem een mentaal sterke speler te bezit ten. En zo iemand heeft FC Den Haag beslist nodig, want zijn eventuele tegenstanders, Keith Robson of Alan Taylor, zijn ge- tructe Engelse profs, die alles in dienst stellen van de prestatie. Omzettingen Dit impliceert echter wel dat Boskov meer omzettingen moet doen binnen het basisteam. De op het middenveld vrijgekomen plaats voor Roger Albertsen, de verrassende uitblinker tegen Guus Hiddink die in de wed strijd van afgelopen woensdag tegen De Graafschap die plaats bezette. Zijn speciale opdracht wordt Trevor Brooking afscher men. Over deze technisch sterke maar trage spelbepaler van West Ham United doen in Lon den momenteel vreemde berich ten de ronde. Na het duel tegen Leeds United van drie weken geleden meldde hij zich plotse ling, enkele uren voor het ver trek naar Nederland, ziek. Broo king zou het slachtoffer van een griep zijn geworden. Teamma nager John Lyall, een dag later zelf door deze Engelse ziekte Compleet Om de fuik voor West Ham United compleet te maken heeft Boskov ook een oplossing voor het probleem Frank Lampard gevonden. Deze sterk aanval lende verdediger, die aan de basis van de herrijzenis van the Hammers in Den Haag stond, kan rekenen op meer dekking. Hans Bres zal in de plaats van Leendert Swanenburg zijn wed strijdtenue moeten aantrekken om met zijn grote actieradius Frank Lampard continu af te stoppen. Boskov: „Waar Lam pard opereert, dient Hans Bres hem secuur te volgen". Hans Bres over zijn toch onver wachte keuze; „Ik heb dit sei zoen een blessure gehad die operatief is behandeld. Aanvan kelijk zou ik tegen Telstar weer een kans krijgen. Maar donder dag voor die wedstrijd kreeg ik de pijn weer en voorlopig werd mijn terugkeer opgeschort. Daarna kwam ik uit tegen Ajax in actie en voetbalde slecht. Weg was de kans. Boskov ging de weg van de geleidelijkheid vol gen. Eerst werd ik tijdelijk ge test tegen Roda JC, dat ging al beter, en afgelopen zaterdag, stelde hij me tegen De Graaf schap weer op. Vanaf dat ogen blik was mijn keuze voor van avond geen verrassing meer. Ik voelde dat Boskov iets met mij van plan was. Dat haalde ik ook uit de trainingsoefeningen van de afgelopen dagen". HANS DE BRUYN ajd.uk Split hoopt op doorbraak ten koste van PSV ndhoven Hajduk Split, vanavond or de tweede keer tegenstander van IV in de kwartfinale van het toernooi t» de Europa Cup voor iandskampioe- n, wordt in eigen land ai enige jaren s de sterkste ploeg erkend. Terecht ituurlijk, want in de beide voorgaan- seizoenen veroverde de formatie van liner Tomisiav Ivic niet alleen de indstitei, maar tevens de nationale oker. Na reeds in 1952, 1955 en 1971 s landskampioen te zijn gehuldigd, iel Hajduk die eer in 1974 en 1975 weer Wl i beurt. In het bekertoernooi waren de opillen van Ivic eveneens niet te stui- io. In 1974 werd in de finale het sterke eljeznicar met 5—4 verslagen, terwijl jaar erop Vardar met liefst 5—0 chteloos opzij werd gezet. Hajduk s! omt volgende week zondag voor het otionale bekertoernooi bij de laatste icr in actie. it ojduk Split is zeker geen doorsnee Joegoslavi- jat :"e ploeg. Het voetbal met de veelal individualis ts ische acties en korte passes heeft bij de kampioe- i 'en uit Split plaats gemaakt voor een westerse jei 'Peelwijze, die niet op de laatste plaats te danken s aan de 42-jarige trainer Tomisiav Ivic, die er wuverse tripjes door West-Europa voor over had m zijn team modern te kunnen laten spelen. Ivic tëzöcht onder andere trainingen van Feyenoord, Burgemeester Van der Lee van Eindhoven ontving gistermiddag op het stadhuis de ploegen van PSV en Hajduk Split. Hajduk Split tijdens een van de laatste trainingen als voorbereiding op het duel tegen PSV. Luketin (links) passeert doelman Meskovic. Ajax en Borussia Mönchengladbachdrie jaar dat hij nu de scepter hanteert en erkent direct bij die clubs en in Engeland veel te hebben opgestoken. „Als we bij Hajduk op de Joegoslavische wijze waren doorgegaan, waren we er nooit gekomen. Het is allemaal wel mooi wat de meeste Joegosla- ven kunnen, maar vaak zo weinig effectief. Het Westerse voetbal is toonaangevend, daarom heb ik er ook een uitgebreide studie v^n gemaakt". Het is voor de Eindhovenaren wel zaak de defen sie goed gesloten te houden. De aanvallers van Hajduk Split, Slavisa Zungul (25), Borislav Djord- jevic (22) en vooral Ivan Surjak (22), zijn zonder uitzondering in staat om na een collectieve of individuele actie een aanval doeltreffend af te ronden, zelfs wanneer er slechts sprake is van een kleine kans. Ze scoren erg gemakkelijk en zijn beweeglijk genoeg om de vijandelijke verde diging constant te bedreigen. Een vroege tegen treffer zou voor PSV dan ook wel eens fataal kunnen zijn. De vermoedelijke opstelling van Haj duk: Mescovic, Boljat, Buljan, Peruzo- vic, Rozic, Muzinic, Jercovic, Kurtela, Zungul, Djordjevic en Surjak. In de middelste lijn is de hoofdrol veelal wegge legd voor Jerica Jerkovic, de 26-jarige aanvoerder, die overigens in de eerste confrontatie met PSV nauwelijks opviel. Hij wordt vanavond in Eindho ven waarschijnlijk geflankeerd door Drazen Muzi nic en Marinko Kurtela. Kurtela was zondag in de competitiewedstrijd van Hajduk in Mostar te gen Velez de vervanger van Zeljko Mijac, die m Split de eerste treffer scoorde. In de defensie speelde zondag Luka Peruzovic die op 3 maart op het middenveld acteerde. De verdediging van Hajduk Split zal vanavond waarschijnlijk naast Peruzovic bestaan uit Mario Boljat, de keiharde Ivan Buljan en Vedran Rozic. Buljan zal ongetwij feld weer met de bewaking vein Ralf Edström worden belast, terwijl Rozic de aangewezen man lijkt om René van de Kerkhof aan banden te leggen. Oefenmeester Tomisiav Ivic is overigens nog lang niet gerust over een. goede afloop. „We hebben veertien dagen geleden in de tweede helft niet best gespeeld. We kwamen onnodig veel in moei lijkheden en dat zou onze tegenstander ongetwij feld kracht hebben gegeven om er vanavond alles aan te doen ons snel op een achterstand te zetten. Nee, ik ben er nog lang niet zeker van dat we het gaan redden. .Vooral die Edström en René van de Kerkhof acht ik in staat om veel meer te laten zien dan ze in Split deden. Ik weet wat ze werkelijk kunnen en ik zal mijn spelers er dan ook voor waarschuwen dat ze niet moeten denken dat ze er al zijn. PSV blijft een enorm zware tegenstander, vooral omdat ze in staat zijn erg veel doelpunten te maken als het eenmaal een beetje loopt". Het zeven internationals tellende Hajduk, dat na de winterstop in Joegoslavië tweemaal gelijk speel de, vorige week thuis met 00 tegen Vojvodina en zondag met 2—2 bij Velez Mostar, en in de competitie na 19 duels derde staat met drié punten achterstand op Partizan Belgrado en twee op Rode Ster, wil ten koste van PSV zijn eerste stappen zetten op weg naar een definitieve doorbraak naar de Europese top. Ivic: „Dat we die halen staat voor mij als een paal boven water. Ik durf te beweren dat we binnen enkele jaren een keer de Europa Cup pakken. We missen alleen nog wat ervaring, maar die krijgen we in de loop der jaren vanzelf wel" WILLEM PFEIFFER lllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Voorstel wethouder Vink: DEN HAAG De commissie voor jeugd, sport en recreatie van Den Haag zal volgende week tijdens een vergadering discussiëren over een eventuele ver hoging van de gemeentelijke subsidie tot 550.000 gulden per seizoen aan FC Den Haag. De eredivisieclub heeft in een rapport inzake de continuïteit van het betaalde voetbal in de residentie gesteld dat bij een huidige subsidie van gemeentewege van 265.000 gulden een sluitende begroting niet mogelijk is. Ongedekte tekorten moesten worden weggewerkt door het verkopen van topspelers als Dusbaba en Ling, hetgeen zijn consequenties had voor de kracht van de ploeg en daarmee samenhangend de recettes. FC Den Haag geeft drie mogelijkheden aan tot veiligstelling van het betaalde voetbal in Den Haag, Lw.: 1. verruiming van de gemeentelijke subsidie, op basis van de van gemeentewege goedgekeurde begroting; 2. het overnemen van verplichtingen zoals betalen van de rente en aflossing van aangegane geldleningen; 3. subsidiëring van de salarissen tot een zeker maximum. In een schrijven aan de leden van de commissie wijst voorzitter P. Vink, wethouder voor jeugd, sport en recreatie erop dat de voorgestelde mogelijkheden tot verruiming van de gemeentelijke steun niet al te goed te verwezenlijken zijn omdat dan sprake zou zijn van een verschuiving' van de verantwoordelijkheid voor een of meer onderdelen van de bedrijfsvoering naar de gemeente. Hij toont zich een voorstander van een vaste bijdrage, die jaarlijks kan worden bijgesteld, gedurende een periode van drie tot vier jaar. Deze regeling zou bij voorkeur in werking moeten treden met ingang van het nieuwe seizoen en niet pas in 1977 als de huidige regeling is afgelopen. Het toe te wijzen bedrag zou kunnen worden vastgesteld op basis van de thans door FC Den Haag overgelegde voorlopige begroting 1976/77. Een en ander zou resulte ren in een verhoging met ruim 250.000 gulden tot 550.000 gulden. De visie van de commissie in de vergadering van 22 maart zal via wethouder Vink aan het coUege van B en W worden voorgelegd, waarna een voorstel aan de gemeenteraad kan worden voorbereid. lllllllF'UlllllllllllllllllllllllllllllllUllllllililUlllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllLlllll

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11