Israël heeft meer dan tien schietklare kernwapens" Britten opnieuw bang voor Slag bij Hastings REGERING MOET OPSCHIETEN MET WETSONTWERP V.A.D. Wetsontwerp winkelsluiting heeft tal van alternatieven KORTE METTEN ,jp KARDINAAL ALFRINK: Opvoeden tot vrede en gerechtigheid belangrijkste opdracht van school Eenzijdigheden in samenleving corrigeren taak van religieuzen Teruggang katechese onderzocht KERK EN WERELD 10 ivi/iAxxi LJilUbÊ CUUKAJNT dSHINGTON (AP) Hoge functionarissen van CIA zijn van mening dat Israël beschikt over tot 20 kernwapens die voor gebruik gereed zijn. t heeft Arthur Kranish, hoofdredacteur van het Amerikaanse id Science trends gisteren in Washington meegedeeld. Kranish zijn informatie te hebben verkregen op een vorige week door CIA belegde besloten bijeenkomst voor leden van het nerikaanse Instituut voor Aeronautica en Austronautica. CIA- ecteur George Bush heeft geweigerd commentaar te geven op de mededelingen van Kranish. Hij verklaarde de verantwoor delijkheid op zich te nemen voor het uitlekken van eventuele geheime gegevens. Als op de bijeenkomst door de CIA-functio- narissen inderdaad gezegd is dat Israël over 10 20 kernwapens beschikt, zou dit voor het eerst zijn dat deze organisatie zich in het openbaar uitlaat over de omvang van de Israëlische kernmacht. Volgens hoofdredacteur Kranish is op de CIA-bijeenkomst ook meegedeeld dat het ruimtevaartprogramma van de Sovjet-Unie in grote moeilijkheden verkeert. Zo zouden de Russen hun plannen voor een landing op de maan met een bemand ruimte vaartuig hebben opgegeven. Ook heeft Kranish uit mededelingen van de CIA-functionarissen geconcludeerd dat de afgelopen tijd drie enorme Sovjet-raketten, alle dubbel zo groot als de Ameri kaanse Satumus V, zijn ontploft. Over het algemeen genomen zouden de Russen wel beschikken oveer belangrijke mogelijkhe den voor wetenschappelijk onderzoek, maar grote moeilijkheden ondervinden bij het in de praktijk toepassen van vergevorderde technologie. In de nieuwe len- 4| te- en zomercol- 1 lectie van de Münchense mo- a deontwerper Wer ner Wunderlich is glimmend slange- leer het meest toegepaste mate riaal Hier een combinatie die bedoeld is voor regenachtige da gen en bestaat uit een hoed. een vest, een cape en ..knickerbockers illlllllllllllllllllllllllllllllll uwe uitvinding levensbelang r dood water ngen (ANP) De 31-jari- roninger fabrikant van isschroeven G. H. Vos een uitvinding gedaan die ijk van grote betekenis jn voor de oplossing van ïterproblemen bij electri- cen trales. tvinding behelst een holle f of propellor die in de fbladen openingen heeft, bladen draaien wordt in -ater lucht gezogen en lee zuurstof. Koelwater verhit is geweest dat de of eruit verdreven is, kan >r tot „nieuw leven" wor- wekt. de heer Vos is het ren- it van deze beluchting veel dan bij de tot nu toe e beluchtingsmethodes, •eft op zijn uitvinding in- octrooi aangevraagd, de Groninger ontwor- schroef kan ook als ™lp<schroef nuttige diensten m, zo meent hij. Het gel van een dergelijke toe- ig zit hem in geringere slij- >n dus een langere levens- lllllllllllllllllllllllllllllllll Aan de haak Sylvia Sommerla- th, de bevallige Westduitse die koning Carl Gus- tav van Zweden als toekomstig echtgenoot aan de haak heeft ge slagen is gisteren samen met hem naar het plaatsje Mörrum in Zuid- Zweden gevlogen om daar in gezel schap van de Finse president Kekkonen op zalm te vissen. Links op de foto koning Carl Gus- tav. met een zalm in zijn hand. in het midden Sylvia Sommerlath en rechts de Finse president. Illllllllllllllllllllllllllllllll ote delen ttsterdam der stroom «ton (ANP) Het vrij- c/ijktijdig defect raken y/wee grote voedingskabels f electriciteitsvoorziening gistermiddag in Amster- oor grote consternatie ge- Trams konden niet ver- jden, het treinverkeer bij entraal Station liep in de de winkels in de binnen- verden in schemerduister Bijenkorf in de hoofdstad weliswaar een noodaggre- n werking maar die produ- een zo zwak licht dat de ie veiligheidshalve besloot ebouw te ontruimen. Op loment van de storing joeg •ote schrik van omwonen- n voorbijgangers een felle vlam omhoog dwars door egdek van de Oude Zijds lurgwal. waaronder zich »n de twee gestoorde ka- 'indt. Door inschakeling andere voedingsbronnen ie het Gemeentelijk Ener- ednjf erin de stroomvoor- fig binnen anderhalf uur te herstellen. F. N.V.-voorzitter Wim Kok: (Van onze correspondent) UTRECHT „Het blijft angstig stil rond de V.A.D., de Vermogens Aanwas Deling. Het wetsontwerp dat in de troonrede werd toegezegd en dat rond de jaarwisseling klaar zou zijn, is er nog niet. Wij vinden het absoluut noodzakelijk dat de regering nu met het wetsontwerp komt. Als dit niet gebeurt dan zien wij het overleg tussen regering en bedrijfsle ven somber in. Onze eis is na vier maanden vertraging zeker niet onredelijk te noemen". Dat zei voorzitter Wim Kok gis teravond na een vergadering van de federatieraad van het F.N.V., de Federatie Nederland se Vakbeweging. De verklaring van de heer Kok klonk nogal dreigend en bevatte de onuitge sproken waarschuwing: „We moeten daden zien, of an ders Angstig stil is het volgens de F.N.V.-voorzitter ook geworden rond het wetsontwerp onderne mingsraden. Dat zou kunnen be tekenen dat de regering er uit is gekomen en het wetsontwerp geruisloos via de Raad van Sta te naar de Kamers heeft doorge speeld. Maar het lijkt er meer op dat de regering er niet in geslaagd is een wetsontwerp te maken, zei hij. Tenslotte klaagde de heer Kok ook over het lange uitblijven van de structuurnota over de Nederlandse economie. Illllllllllllllllllllllllllllllimilllllll Getypt portret Josef Abel. een gepen sioneerd heer uit Frank fort, geeft graag toe dat hij niet zo best schil- dert. maar zijn portret ten van bekende per soonlijkheden zijn net zo gelijkend als die van welke kunstschilder dan ook. Wel werkt de heer Abel aanzienlijk vlugger. Hij vervaardigt zijn por- tretten namelijk met zijn wijsvinger en de letter „M" van de schrijfma chine. Voor het werk dat hij hier toont stond de bondskanselier van West-Duitsland Helmuth Schmidt model. lllllllllllllllllimillllllllllllllllHIII Londen (AFP) Meer dan ne gen eeuwen na de nederlaag van de Angelsaksische koning Harold II tegen hertog Willem van Normandië is er een nieuwe slag bij Hastings op til. Ditmaal wordt de strijd niet uitgevoch ten tussen ridders en boogschut ters maar tussen zakenlui. De heuvel van Senlac, die op 14 oktober 1066 het toneel was van de laatste overwinning van vreemde troepen op Britse bo dem, is namelijk te koop. De veiling zal plaats vinden op 24 juni in de gedempte sfeer van een luxe-hotel in Londen. Des kundigen verwachten een grote toeloop van kopers en een koortsachtig verloop van de ver- I koping. „Niemand kan de moge- I lijkheid uitsluiten dat een Ame- j rikaan, een Arabische emir of een Fransman met de buit gaat I strijken", zei een makelaar. Die j mogelijkheid heeft de veront- i waardiging van de Britten opge wekt Zij vinden het al moeilijk te verteren dat een historisch zo belangrijk stuk grond onder de hamer komt, maar het zou in hun ogen niets minder dan hei ligschennis zijn als het in bui tenlandse handen zou vallen. Het slagveld, ongeveer 40 hecta re groot, maakt deel uit van een domein van 230 hectare, dat sinds 1719 toebehoort aan de familie Webster, nadat hét eerst een kerkelijk landgoed was ge weest en daarna eigendom van de burggraven van Montagne. Het goed omvat onder meer meer de ruïnes van een klooster dat lang bewoond is geweest door Benedictijnen en waarvan het hoofdaltaar volgens de wens van Willem de Veroveraar werd opgericht precies op de plaats waar koning Harold werd ge veld door een pijl. De familie Webster is naar eigen zeggen door financiële moeilijk heden gedwongen zich aan te sluiten bij de lange rij van Kas teelheren die hun landgoed van de hand moeten doen. Het ter rein is geklasseerd als historisch monument, en de nieuwe eige naars zullen zich moeten hou den aan strenge voorschriften. Volgens deskundigen zou het domein meer dan een miljoen pond kunnen opbrengen. Starfighter neergestort Bonn (Rtr) Tijdens een trai ningsmissie dicht bij de Deense grens is gisteren andermaal een Lockheed-Stargfighter neerge stort. De vlieger wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te bren gen. Het gevechtsvliegtuig is waarschijnlijk in een vlucht ganzen terecht gekomen. Sinds de Starfighter 16 jaar geleden in West-Duitsland opertioneel werd zijn er meer dan 175 ver ongelukt. DEN HAAG (ANP) - De Twee de Kamer begint vandaag, in de loop van de middag, met de openbare behandeling van het regeringsvoorstel inzake een nieuwe regeling van de winkel sluiting. Van de kant van de Tweede Kamer zijn de afgelopen weken reeds vele wijzigingsvoorstellen ingediend, welke tijdens het de bat aan een oordeel zullen wor den onderworpen. Hieronder een overzicht van de belangrijkste voorstellen: Zaterdagverkoop: regering: tot 18 uur; KVP/D'66: tot 17 uur; PvdA: tot 16 uur; PPR/PSP: tot 14 uur; ARP: tot 1978 tot 16 uur, tot 1980 tot 15 uur; Daama tot 14 uur; KVO/NKÖV: (ondernemers) tot 18 uur; NCOV: (christelijke onderne mers) tot 14 uur; Grootwinkelbedrijf tot 18 uur; Werknemers vrije zaterdagmid dag. Avondverkoop: regering: op vrijdagavond met de bevoegdheid voor de ge meenteraad om voor de gehele gemeente of een deel daarvan voor donderdagavond te kiezen; KVP/D'66: op donderdagavond, met de bevoegdheid voor de ge meenteraad om voor de gehele gemeente of een deel daarvan voor de vrijdagavond te kiezen; PSP: geen koopavond, maar el ke werkdagavond (behoudens zaterdag) winkels tot 19 urn- open houden; ARP/GPV: geen koopavond op Goede Vrijdag; DS'70: geen koopavond op Kerstavond en op Oudejaars dag, de gemeenteraad kan al leen voor de gehele gemeente kiezen voor de donderdag avond; PvdA: de gemeenteraad laten kiezen tussen donderdagavond en vrijdagavond. Zondagverkoop: regering: de beslissing daarover aan b. en w. overlaten; GPV: alleen na 13 uur; SGP: algehele zondagssluiting. Maximum aantal ureri per week dat winkel tussen 5 en 18 urn- geopend mag zijn: regering: 55 uur; D'66: 54 uur; PvdA: 50 uur. Avondverkoop sinterklaas- en kerstperiode: regering: steeds vijf dagen; PvdA: steeds drie dagen. Ons aller toekomst zal wor- en bepaald door de bereid- itid om ons open te stellen ■oor de nieuwe werkelijkheid 'aarin we ons bevinden: een «reldwijde onderlinge af- ankelijkheid en verbonden- eid. Die bereidheidaankwe- en lijkt mij de belangrijkste •pdracht voor de school in mze tijd." Hdus kardinaal Alfrink, voor- fitter van de Nederlandse en ntemationale r.k. vredesbewe- ing Pax Christi. gistermiddag e Roosendaal bij de opening 'an het Gertrudislyceum, een tatholieke scholengemeen schap voor gymnasium, athe neum en havo. Het inzicht, dat de school op dit gebied een belangrijke taak heeft, is groeiende, meent kardinaal alfrink. die er on middellijk aan toevoegt, dat er nog veel moet gebeuren voor dat er echt gesproken kan worden van een werkelijk in tegratie-proces van school en vrede. Men kan op school niet vol staan met het ontwikkelen van de kennis van de leerlingen. Het onderwijs moet ook die nen als een voorbereiding voor de latere rol in de maatschap pij en op de taak mee te hel pen maatschappelijke conflic ten te overbruggen. Naar de mening van kardinaal Alfrink bieden juist de confessionele scholen veel mogelijkheden tot deze vorm van engagement, omdat het onderwijs met een christelijke signatuur vanuit de traditie heeft gekozen voor waarden. Dat wil niet zeggen, aldus de kardinaal, dat er een bepaalde opstelling in een beperkte of. gerichte politieke zin zou moe ten worden opgelegd, maar dat de betrokkenheid op en daarmee het bewustzijn van verantwoordelijkheid voor het maatschappelijk gebeuren kan worden bevorderd en daarmee ook de gevoeligheid van de vredesproblem at iek De taak van het katholiek on derwijs zal dan vooral liggen in het leren kiezen vanuit evangelische waarden, in het elkaar helpen bij het vónden van de bron, waaruit men de energie en de moed put om door te gaan, en in het elkaar kritisch blijven bevragen en aanspreken vanuit het levens verhaal van Jezus van Nazare th. Kardinaal Alfrink waar schuwt, dat als het onderwijs zich voorneemt een bijdrage te leveren aan opvoeding voor vrede en gerechtigheid, dit heel duidelijke gevolgen heeft voor het reilen en zeilen van de school. Men zal erop voor bereid dienen te zijn, dat vroeg of laat wezenlijke vra gen gesteld gaan worden. Vre- desonderwijs maakt nu een maal kritischer bewust van de verhoudingen, waarin men zelf leeft. Maar ook traditio neel voortgaan is in feite een standpuntbepaling tegenover de grote vragen van de wereld. Geëngageerd onderwijs moet rekenen, zo verklaart kardi naal Alfrink, op velerlei weer standen en problemen. Het on derwijssysteem is ooit uitge gaan van het beginsel, dat kennis steeds voorop staat. Te weinig aandacht dikwijls voor andere factoren, die het mens zijn, het mens-worden op het oog hebben. De spanning tussen vorming en overdracht van leerstof speelt steeds weer een rol. Het rooster schijnt een voortdu rende druk uit te oefenen op ieder, die probeert beweging in de soms onwrikbare ver houdingen te brengen. De vraag blijft gerechtvaardigd, aldus kardinaal Alfrink, of ons onderwijssysteem vol doende mogelijkheid biedt voor het kweken van een ver antwoordelijkheidsbesef voor de maatschappeij en voor de vrede. Kardinaal Alfrink besloot met de opmerking, dat de kerk aan geloofwaardigheid zal kunnen winnen als de geloofsgemeen schap toont intensieve aan dacht te willen geven aan de vredesproblemen. „Tere ht mogen de jongeren van one verwachten, dat wij ons daad werkelijk en actief inzetten voor vrede en gerechtigheid Juist de school biedt de gele genheid dat samen te doen jongeren en ouderen." De Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Den Bosch is van mening dat het rapport «Katechese op de basisschool, een handleiding voor de prak tijk" onder de aandacht van zoveel mogelijk mensen ge bracht dient te worden. De raad, die tot deze conclusie kwam bij zijn vergadering in Den Bosch, was voorts van niening, dat de confessionele school ook in de toekomst een e'gen waarde kan hebben voor de vorming en opvoe ding van het kind, mits deze school bewust uitvoering tracht te geven aan haar le vensbeschouwelijke opdracht. "Het Vaticaanse dagblad „Os- servatore Romano" en de offi- ■^tële woordvoerder van het Vaticaan hebben ontkend, dat i-et document „over enige vra- gen van sexuele ethiek" pla giaat zou zijn. In een brochure had de Romeinse theoloog Giovanni Gennari beweerd, dat de verklaring voor een groot deel zou zijn ontleend aan een vorig jaar verschenen boek van kardinaal Palazzini. Volgens het Vaticaan en de kardinaal is echter het tegen deel het geval: Palazzini was tot 1973 consultor van de con gregatie voor de geloofsleer en had als zodanig inzage in de voorbereidende stukken voor de verklaring. Een katechismus voor volwas senen met bindende uitspra ken over het geloof zal in West-Duitsland zo snel moge lijk worden samengesteld. Dit heeft kardinaal Doepfner, voorzitter van de Westduitse bisschoppenconferentie mee gedeeld. Volgens de kardinaal was de laatste maanden zeer vaak en nadrukkelijk ge vraagd om een „officieel ge loofsboek van de kerk". Inza ke katechetische boeken be sliste de conferentie dat deze slechts gebruikt mogen wor den na goedkeuring door de bisschoppelijke commissie voor leerboeken. De Westduitse bisschoppen hebben tevens oen „pastorale handreiking voor oecumeni sche godsdienstoefeningen" gepubliceerd. Daarin wordt gesteld. dat oecumenische woorddiensten een vast onder deel van het liturgische paro chiële leven dienen te worden Maar zij zullen als regel door de week moeten worden ge houden, omdat zij de eucharis tieviering op zon- en feestda gen niet kunnen vervangen. Geld en financieel voordeel, "macht en presti ge geven vaak de toon aan en bepalen het klimaat van onze maatschappij. Religieuzen kunnen een noodzakelijke correctie aanbren gen op deze eenzijdigheden. Aldus kardinaal Willebrands tijdens een bijeenkomst met tweehonderd religieuzen van het aartsbis dom. Naast vele anderen hebben juist religieuzen, ongeacht leeftijd of maatschappelijke taak aldus de kardinaal de opdracht om voor een gezond evenwicht te zorgen. „Steeds weer duiken afgoden op in het maatschappelijk leven en deze moeten ontmaskerd worden omwille van het geluk en het welzijn van de mensen". Sterk benadrukte kardinaal Willebrands, dat de stoffelijke welvaart van de minder bedeel den bevorderd moet worden, terwijl tegelij kertijd ook cultuur en beschaving aangereikt moeten worden. Het onrecht, waaronder velen lijden, moet worden bestreden. „De zin van het leven is voor velen verduisterd en dat drukt zwaar. Velen verstaan de tekenen des tijds, de tijds-, verschijnselen niet, ze weten daar geen raad Volgens de kardinaal kan men vanuit het evangelie een kijk krijgen op deze verschijn selen. „Dat werkt verhelderend voor onszelf en voor onze omgeving". Hij beklemtoonde dat in onze welzijnscrisis een visie nodig is ter overtuiging, zicht op antwoorden op de eigenlijke levensvragen. Volgens de kardinaal zijn religieuzen de eerst aangewezenen om deze antwoorden te geven vanuit hun geloofs visie. Vijfentwintig deskundigen op het gebied van katechese hebben in Rome besproken waarom in vele landen het aantal leerlingen, dat godsdienstonderricht krijgt, terugloopt. Zij waren vorige week bijeen op de eerste bijeenkomst van de nieuwe internationale r.k. raad voor katechese. Deze raad werd opgericht op initiatief van de Ro meinse congregatie voor de gees telijkheid, die ook de katechese behartigt. Nederlands lid van de raad is qer dr. C. Neven CSSP, directeur van het Hoger Kateche- tisch Instituut te Nijmegen en secretaris van de Nationale Raad voor Katechese. Kardinaal John Wright, hoofd van de congregatie voor de gees telijkheid, deelde mee dat in de Verenigde Staten 6,6 miljoen sch olieren geen godsdienstonderricht meer krijgen, deels omdat er op vele openbare scholen geen gods dienstonderricht meer wordt ge geven, alsook omdat er een tekort is aan katecheten. De resultaten van de besprekin gen zijn voorgelegd aan de con gregatie voor de geestelijkheid, die er conclusies uit zal trekken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7