'och akkoord reconstructie Rijnsburgerweg Beleid gemeentebestuur schaadt het Leidse image Meldingsplicht voor leegkomende huizen Merenwij k-bewoners achter actie SKM IOORGAAN RIJKSSUBSIDIE BLUFT ONZEKER KAMER VAN KOOPHANDEL: 2Door rood licht rijden wordt sportklaagt officier van justitie T tNSDAG 16 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van onze raadsverslaggever (EN Met de stemmen van CDA, SG- en PSP tegen is de gemeenteraad van gisteravond toch nog akkoord gegaan [het gemeentelijk krediet voor de recon- Wie van de Rijnsburgerweg ten behoeve de bevordering van het openbaar ver- op '.iet traject Leiden-Katwijk v.v. Dit urde nadat door de raadsmeerderheid voorstel van het college van burgemees- in wethouders was gewijzigd, rbij ging het om twee belangrijke punten, voor de overgrote meerderheid van de 1 aanvankelijk onverteerbaar waren. Het naamste bezwaar betrof de wens van het ige om de bussen in de richting van de door de tunnel voor fietsers en voetgan- te leiden. Dit zou een snelle afwikkeling het busverkeer ten goede komen. De Ismeerderheid (WD, PvdA, PPR, PSP en 0 vreesde echter de stank- en lawaaiover- die dit voor het langzame verkeer tenge volge zou hebben. Daarom werd het voorstel zodanig aangepast dat de bus toch door de autotunnel zal gaan rijden en wel op de rechter rijstrook, die „waar mogelijk een vrije busbaan zal worden". Ook aan een ander bezwaar is in het gewijzig de voorstel tegemoet gekomen. Dit betreft een extra busbaan stad-uit op het Stationsplein, die de raadsmeerderheid niet nodig oordeelde. Een derde bezwaar kon gisteren niet worden opgelost. Peters (PvdA), Beijen (PPR), Hoeven (CPN) en Kuijers (VVD) hadden ook graag de halteplaatsen ter hoogte van het Posthof, op de kruising Rijnsburgerweg/Wassenaarse- weg tot de helft zien gereduceerd. Momenteel liggen hier nog twee busperrons, waarvan het ene echter sporadisch wordt gebruikt. Van daar de wens om er een te laten verdwijnen, waardoor er weer meer ruimte voor het ver keer zou ontstaan. Wethouder Waal van ruimtelijke ordening ont raadde dit wijzigingsvoorstel echter met klem. Hij vreesde dat dit zeker de druppel zou zijn die de emmer zou doen overlopen voor de landelijke werkgroep die uiteindelijk de mi nister zal moeten adviseren omtrent het al dan niet toekennen van 2,2 miljoen rijkssub sidie voor de reconstructie. Zoals bekend wordt deze gegeven in het kader van de bevordering van het openbaar vervoer en in het kader van de werkloosheidsbestrijding. Waal voorzag toch al moeilijkhedeb, nu de raad de bus niet door de fietserstunnel wilde laten rijden. Ook dat was een wens van de landelijke werkgroep. De NZH had bovendien ook bezwaren tegen het inkrimpen van de halteplaatsen aan de Wassenaarseweg en om dat deze onderneming nogal een flinke stem in het kapittel van de werkgroep schijnt te hebben besloot de raad na enig onderling overleg deze eis te laten vallen. Wel zal een en ander nog eens met de NZH worden besproken, waarna dit facet nog eens in de raadscommissie ruimtelijke ordening ter spra ke zal komen. Overigens moet nog maar worden afgewacht of de gemeente met deze uiteindelijke versie van het reconstructieplan inderdaad dat be drag aan subsidie zal binnen halen. Het zou best eens kunnen dat al het werk en vergade ren dat de afgelopen zes maanden in de reconstructieplannen is gestoken voor niets blijkt te zijn geweest als de landelijke werk groep en de minister van verkeer en water staat niet akkoord kunnen gaan. „Vooral voor het ministerie van sociale zaken zou het aantal man-uren dat aan de recon structiewerkzaamheden zal worden besteed in vergelijking tot de kosten wel eens te duur kunnen zijn",zo opperde de wethouder giste- In elk geval deelde hij de opvatting van de raadsmeerderheid dat de zwarte piet van het eventueel niet krijgen van de subsidie niet bij de gemeente zou moeten komen liggen en dat daarom toch de goede wil zou moeten worden getoond door liever maar een besluit over de reconstructie te nemen. Bovendien vreesde Waal de nodige consequenties voor latere gemeentelijke plannen voor busbanen, als dit plan dankzij de gemeenteraad om zeep zou zijn geholpen. Het waren dan ook deze overwegingen die er aan ten grondlag lagen dat de raad gisteren alsnog tot amendering overging. Voor het CDA en SGP/GPV bleef de uitwerking van het in december genomen eerste raadsbesluit (zij stemden toen ook al tegen) onverteerbaar. De heer Van Zijp wees op de chaos die voor het autoverkeer zou kunnen ontstaan als de bussen op een vrije baan door de autobuis zouden moeten gaan. Voor het overige bleef hij van mening dat de bevordering van het openbaar vervoer ook via een betere afstelling van de stoplichten te realiseren zou zijn. IIDEN Het Leidse image wordt het meest schaad door het ad-hoc-beleid van het gemeentebe- nir ten aanzien van de vestiging van bedrijven, h Dit is een van de belangrijkste conclusies uit het 1 vandaag door de Kamer van Koophandel en Fabrie- T ken voor Rijnland uitgebrachte rapport over het I „investeringsklimaat in Leiden". I Uiteen enquête onder de bedrijven die zich de laatste [vijf jaar in Leiden vestigden of werden afgewezen gebleken dat met name de houding van het ge- «ntebestuur de meeste bedrijven tegen staat. Het- geldt voor de makelaars, projectontwikkelaars F at beleggers die hun contacten met en activiteiten I in Leiden al dan niet gehonoreerd zagen, f ifcgrootste grieven tegen het gemeentebestuur zijn: 'f/. geringe besluitvaardigheid; iJ. trage procedures voordat iets via de raadscommis sies in de raad komt; ui. onvoldoende tegemoetkomen aan de minimum n om belegging en investering rendabel te maken; t het ontbreken van een duidelijk middellang-termijn oeleid, waarmee het bedrijfsleven rekening kanshou- i Kamer van Koophandel is van mening dat er bij •t gemeentebestuur de misvatting bestaat dat Leiden T.een uniek aanbod doet op de randstedelijke markt van investerings- vestigings- en beleggingslokaties". pit uit zich, volgens de Kamer, in een door vele bedrijven als „hautain" ervaren houding ten opzichte [van het bedrijfsleven door niet-acceptabele voorwaar den in erf pacht overeenkomsten en verkoop- en huur contracten te stellen. Ten aanzien van een herstructurering van het ge meentelijk beleid doet de Kamer van Koophandel enkele suggesties: 1. op korte termijn formuleren van een binnenstadsvi sie en een program van actie; 2. een realistischer beleid inzake het verkeersnet en parkeerfaciliteiten in de gemeente en met name in de binnenstad; 3. zorgen voor continiiiteit in het reserveren van lokaties voor economische bestemmingen; 4. indien die lokaties niet beschikbaar zijn, in overleg treden met andere gemeenten teneinde bedrijven door te kunnen verwijzen en voor de Rijnlandse arbeidsmarkt te winnen c.q. te behouden; 5. een realistisch gronduitgifte- en grondprijsbeleid; 6. een actiever en desnoods agressiever beleid inzake rijksweg 11-bis. „De opvang door het ambtelijk apparaat is volstrekt ongecoördineerd", aldus de Kamer in zijn rapport. Behalve een actief „promotionbeleid" en een „acquisi tiebeleid" zou de gemeente derhalve ook moeten overgaan tot concentratie van de papierwinkel waar doorheen een bedrijf, dat zich in Leiden wil vestigen, zich moet worstelen. Als mogelijke oplossing wordt het inrichten van een „voorlichtingsbureau specifiek voor het bedrijfsleven" aangedragen. In dit bureau zouden gemeentelijke en niet-gemeentelijke instellin gen moeten samenwerken. Hierdoor zou kunnen wor den voorkomen dat bedrijven al te lang op de benodigde vergunningen moeten wachten. Als twee sterke punten voor het Leidse aanzien bij het bedrijfsleven werden de situering van Leiden in de Randstad en de bereikbaarheid van de stad aange geven. Behalve over het gemeentelijk beleid zijn de bedrijven ontevreden over de verkeerssituatie in de binnenstad (met name over de parkeermogelijkheden) en het woningaanbod. Unaniem zijn de bedrijven, de makelaars, projectont wikkelaars en beleggers het er met de Kamer van Koophandel over eens dat Leiden meer reclame voor zichzelf moet maken als vestigingsplaats voor bedrij ven. Maar dan moet, zo blijkt uit de enquête, ze wel eerst haar industrieterreinen bereikbaar maken (De Waard). „Het ja-nee spelletje over de Sumatrabrug is met geen enkele reclamecampagne recht te praten", aldus een groothandelsbedrijf. Vier kleine bedrijven van buiten Leiden doen in hun enqüteformulier de gemeente de suggestie een speciaal terrein voor kleine bedrijven tegen redelijke prijzen in Leiden beschik baar te stellen. Tenslotte merkt de Kamer van Koophandel in zijn rapport nog op dat hij er zich van bewust is dat de kritiek wel wat eenzijdig op de gemeente wordt afgewenteld, door het bedrijfsleven. „Het verbeteren van de Leidse image moet evenzeer een uitdaging voor het bedrijfsleven zelf als voor de overheid" (betekenen). Als representant van het regionaal be drijfsleven werpt de Kamer zich op alles in het werk te stellen samen met de gemeente te komen tot een effectievere aanpak van het investerings- en vesti gingsbeleid. Zin in het water Warmond Met de lente in zicht is voor menig watersportliefhebber de tijd weer aangebroken om de staat van onderhoud van zijn boot op te voeren, zodat die weer tegen een spatje kan. .ue! (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De gemeenteraad van Leiden is gisteravond met algemene stemmen akkoord gegaan met de nieuwe woonruim teverordening volgens welke er een meldingsplicht zal komen voor alle vrijkomende woonruimte in de stad. Deze meldingsplicht zal ko men te rusten op de verhuur ders of eigenaar-verkoper van zelfstandige woongelegenheid. /Telkens nadat deze ter he is gekomen zal hij binnen driemaal vierentwintig uur daarvan schriftelijk aan gifte moeten doen bij de ge meente. Doet hij dat niet of onvolledig, dan hangt hem een straf boven het hoofd van ma ximaal twee maanden hechte nis of een boete van 300 gul den. Tegen deze strafbepaling in de nieuwe verordening werd door CDA-leider mr. Driessen giste ren nogal wat bezwaar ge maakt. Hij vroeg zich af hoe de gemeente deze strafacties dacht te gaan toepassen. Ook zette hij vraagtekens bij de rechtsgeldigheid van een der gelijke zware strafbepaling. Volgens Driessen zou de woonruimtewet, krachtens welke de gemeentelijke veror dening tot stand komt, niet de mogelijkheid van deze straf toelaten en zou hij op dit punt zeker vernietigd worden. Hij vond dat het college met de botte bijl te werk ging en vroeg de strafbepaling in zijn geheel te laten vervallen. „Dit strafmaximum staat in geen verhouding tpt wat wij op an dere terreinen strafbaar ach ten", zo meende de CDA-lei- der. Mede daarom vroeg hij zich ook af of Leiden wel de nodige medewerking van het open baar ministerie zou krijgen als het gaat om een strafvervol ging van overtreders van deze verordening. Zijn argumenten vonden echter geen gehoor bij het college, zodat CDA (met uitzondering van de heren Ham en Bosch) de SGP/GPV en de WD-fractie tegen deze strafbepaling in de verorde ning stemden. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Kirsten Ingeborg Me- lame dr v B. A. M. Coster en A. M. van Jole, Judith dr v H. Boelee en C. Sloos, Shirley dr v H. Binsbergen en E. L. de Brum. Sander aivD. van der Stroom en V M. Westerman, Jan-Willem Anton zn v Q. F. Tetteroo en C. A. M Tempelman. Lotty Melissa dr v R. M. A. Blok en M G. M Wennen. Hendnk Cornells zn v C. Wijnands en T. van Duijn. Marcel zn v B H M Karremans en C. H. Roos. Fatma Sare dr v I. Aydin en M. Kambur. Petro- neUa Jacomine drvD. Verburg en A. N. Plokker. Krista Wilhelmina dr v L J. Bergmans en C. Willenburg. An an znvG. R H. A. ce Wit en M M Brier. Nicolette dr v R A. Voskiujl en G. E. I. Holtkamp, Michael Johannes Leonardus zn v G. A. Vliet Vlieland en E. M E. van Houten. N Meershoek en J. F. Huisman, Mariska Petronella dr v A. J. Mulder en J. P. Groenheijde. 8 april 1895 man, P. Guijt 17 sept 1911 man, E. F. Lang geb. 9 juni 1905 man. J H. Viilbrief geb. 27 juli 1920 Grof vuil weg tot Hoge Rijndijk), v.d. Brandelerki de; Duneuxstraat; Tiboel Siegenbeek- straat; Roodenburgerstraat; De Mey van Streefkerkstraat; CobeUtraat; De Ridder straat; Thorbeckestraat; Wasstraat; De Laat de Kanterstraat; Cronesteinkade; PJ. Blokstraat; Fruinlaan; De Gijselaarstraat; Kernstraat; Verdamstraat; Korevaarstraat; Plantsoen; 4e Binnenvestgracht; Rijn straat; Kraaierstraat; Havenstraat 2e en 3è; le, 2e en 3e Gortestraat; Geregracht; Le vendaal; Oranjeboomstraat; Cathrijnen- straat. Barbarastceg; St Jorissteeg; Koe- iteeg; Nieuwe Brugsteeg; Wie' (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ongeveer vijftig procent van de Merenwijkbewo ners steunt de actie van de Stichting Kabelnet Merenwijk om te komen tot het oprichten van een eigen t.v.-mast voor kabeltelevisie op het toekomstig industrieterrein van de Meren wijk. De adhesiebetuigingen zullen aanstaande donderdag om kwart over negen 's morgens aan burgemeester Vis worden overhandigd door de voorzitter van de SKM, de heer De Jong. Nu bijna vaststaat dat de Rot terdamse firma Multivisie een mast aan de Kwaaklaan in Oegstgeest zal oprichten, wil de SKM haar eigen belangen behartigen. Zoals bekend is er meer dan twee jaar gestreefd naar de totstandkoming van één t.v.-mast in de Leidse re gio. Terwijl de onderhandelin gen hierover nog in volle gang waren, kwam Multivisie tot een principe-overeenkomst met het ministerie van defen sie voor het oprichten van een mast aan de Kwaaklaan ten behoeve van de gemeente Oegstgeest, en misschien in later stadium ten behoeve van de gehele Leidse regio. De SKM heeft evenwel over wegende bezwaren tegen de kwaliteit, die Multivisie levert. Tijdens een gisteren gehouden bijeenkomst in de aula van het scholencomplex aan het Val kenpad in de Merenwijk, trachtte de heer De Jong de .Leidse wijkverenigingen voor de mening van de SKM te winnen. Dit gelukte slechts voor een gering deel. Weinig vertegenwoordigers van wijk verenigingen hadden gehoor gegeven aan de oproep. Het is overigens twijfelachtig of de Leidse 'gemeente haar medewerking zal verlenen aan de totstandkoming van een t.v.-mast in de Merenwijk, op nog geen kilometer afstand van de Multivisie-mast. Gede puteerde Staten staan zeer welwillend tegenover het plan, zo stelde de heer De Jong gisteravond. Maar het is ui teindelijk de gemeente, die een bouwvergunning moet afge ven. Ook het ministerie van defensie kan bezwaren maken tegen het oprichten van de mast op grond van de lucht vaartwet. „We zullen nog moe ten bezien of de Meren wijk- mast geen obstakel vormt voor de aanvliegroutes", zo stelde de heer Westerik aan het mi nisterie van defensie gister middag desgevraagd. >nri onze rechtbankverslaggeefster jgeiden „Het lijkt erop dat automobilisten het rijden door een rood stoplicht een t maken", zo verzuchtte gistermorgen de ier van justitie van het Leidse kantonge- ,0 teiif, mr. Lubberink. Hij uitte deze klacht "aar aanleiding van de zaak G., waarbij een utomobilist door veronachtzaming van het tie licht een jongetje had aangereden. Bij handeling van de zaak waren zowel ver lachte als slachtoffer aanwezig. De verdachte utomobihst G., werd ervan beschuldigd vorig op de Van de Valk Boumanweg te Lei- lorp door rood hcht te zijn gereden. Een lodpn£e fietser, komend uit een andere richting, 3 ft werd door hem geschept Het 11-jarige jonge tje bracht het er met een zware hersenschud ding vanaf. Op de terechtzitting ontkende G. zijn overtreding. (In het proces verbaal had den zowel hij als zijn passagiere toegegeven dat het licht op rood stond.) De verldaring van drie getuigen pleitte echter tegen hem. Bovendien luisterde kantonrechter Van Dijke welwillend naar de belastende verklaring van het inpiiddels geheel herstelde slachtoffertje. Het vonnis viel in het nadeel van verdachte uit. Rechter Van Dijke: „Ik beschouw dit als een bijzonder ernstige overtreding. Ik heb zin om u een tijdje uw rijbewijs af te nemen. Maar u had toen nog maar een half jaar rijervaring. Uit de statistieken blijkt dat de beginnelingen de meeste brokken maken. We zullen deze fout wijten aan uw onervaren heid." De straf voor G. behelsde wel een voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs voor zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Hierbij kwam nog een boete van f 150. Wordt door rood licht rijden zo langzamer hand een volkssport, het overschrijden van snelheidsmaxima is niet minder populair. De akelige snelheidsduivel maakt zich van vele automobilistenzieltjes meester. Zo moest ook verdachte R. (vertegenwoordiger van beroep) zich wegens te hard rijden komen verant woorden. Hij bleek op dit gebied een heel strafblad te hebben. Officier van justitie waarschuwde R. ervoor zijn baan niet in gevaar te brengen. Justitierekent niet altijd drie gulden per kilometer. Als u vier keer achter elkaar een snelheidsovertreding maakt, vind ik dat het tijd is u van de weg af te houden." Tot deze krasse maatregel besloot de kantonrechter nog maar niet. Met een voorwaardelijke ontzegging van rier maanden en een geldboete van f 150 mocht R. vertrek ken. Een andere verdachte had'het helemaal te bont gemaakt. Volgens het proces verbaal zou de musicus S. zijn Datsun sportwagen tot 185 km opgejaagd hebben, waar dit er 100 zijn mocht. De jongeman ontkende heftig. .JMijn auto kan de 185 km niet eens halen. Ik reed nauwelijks boven de honderd. Maar zodra politieagenten een sportwagen zien denken ze al dat hij te hard rijdtVolgens rechter Van Dijke maakt een waslijst van vroegere over tredingen zijn verweer erg ongeloofwaardig. De musicus krijgt niet de kans met getuigen te komen of te bewijzen dat zijn Datsun niet zo hard kan rijden. De Leidse kantonrechter heeft hem ertoe veroordeeld een half jaar lang vanachter het stuur van een auto van daan te blijven. Bovendien strafte hij de musicus met een boete van 200. Sarita de Geus Vragen over stralingsbescher ming nog O O onbeantwoord Leiden Het college van be stuur wilde tijdens de univer siteitsraadsvergadering gister avond nog geen antwoord ge ven op vragen van UR-lid Dresden over het uitgelekte rapport over de stralingsbe scherming in Leiden. Het college zei deze vragen in de komende dagen schriftelijk te zullen beantwoorden. Dres den vroeg het college onder meer waarom het rapport nog steeds niet ter inzage is gelegd voor UR-leden. Tijdens deze vergadering memoreerde Dresden dat een klein jaar geleden ook al vragen zijn ge steld aan het college over deze zaak en dat, volgens Dresden, de beloofde inzage in de stuk ken niet heeft plaatsgehad. Een andere vraag van Dres den was of het college maatre gelen wil nemen tegen het lo zen en/of opslaan van gevaar lijke stoffen zonder de beno digde vergunningen. In de Vogelbuurt in Leiden is inmiddels een stencil ver spreid waarvan de tekst ge schreven is door R. van Gulick de Leidse student die de hele zaak aan het rollen bracht - waarin bewoners op het gevaar worden gewezen van de opslagplaats voor che misch afval nabij het kruis punt Blauwe Vogel weg/Wasse- naarse weg. Volgens Van Gu lick wordt sinds 1966 in, het op een transformatiehuis gelij kende pand, chemisch afval opgeslagen en is pas vorig jaar april een vergunning aange vraagd. In zijn schrijven zegt Van Gulick dat bij brand de ramp in de Vogelbuurt niet te overzien zou zijn. Petitie tegen „afbraak welzijnswerk" LEIDEN Wethouder Dick Tesselaar van CRM kreeg gis teravond voor de raadsverga dering van een delegatie van werkers in Leidse buurt- en clubhuizen een pakket met 1200 handtekeningen aangebo den tegen „de afbraak van de welzijnsvoorzieningen". Zij vormden een ondersteuning de interpellatie door het CPN-raadslid Hoeven, die voor gisteravond op de raad- sagenda stond, maar waaraan de raad door tijdsgebrek we derom niet toekwam. In de petitie wordt gevraagd voor compensatie van de her verdeling van formatieplaat sen die bij de verschillende Leidse buurthuizen tot stand is gebracht. Dit ten behoeve van een kracht die in de Me renwijk zou moeten gaan wer ken en van de noodzakelijke uitbreiding in het Westerkwar tier. Dat alles moest echter gebeuren binnen het zelfde budget en dat is iets waar de ondertekenaars van de petitie bezwaar tegen maken. Zij vin den, dat het geld voor nieuwe projecten niet van de andere buurt- en clubhuizen vandaan mag worden gehaald, maar dat het ministerie van CRM met nieuw geld over de brug moet komen. Dat laatste is iets waar wet houder Tesselaar ook niet zo bar veel aan kan doen. Wel zegde hij toe dat binnenkort een totaal plan voor al het sociaal-culturele werk in Lei den zal verschijnen, waarin aan dit vraagstuk de nodige aandacht zal worden besteed. Grappige expositie bij De Bink LEIDEN De in Voorscho ten wonende kunstenaar Ber- tus de Korte exposeert in het expositiezaaltje van De Bink aan de Rooseveltstraat een in teressante collectie kastjes, zoals een paar jaar geleden ook de schrijver Cees Bud- dingh in het LAK deed. In die kastjes zet De Korte Hobbit-achtige figuurtjes, die een situatie of een specifiek onderwerp uitbeelden. Een flink aantal (12 van de 28) is echter zonder titel, waardoor een ieder er het zijne in zal kunnen zien. Een ander deel is beschouwend of verhalend. Afgezien van de vormgeving, die soms aan het oude zoge naamde boerenporcelein doet denken, zijn het veelal zichzelf sprekende motieven. Voorts geeft De Korte zijn beeldjes attributen mee - on derdelen van een uurwerk, ko peren deurknoppen, glaskris tallen en dergelijke - die het resultaat verlevendigen of be nadrukken naar (meestal) de grappige kant Het is alles bijeen geen grootse kunst Het nadert soms dicht het brie a brac-genre, bestemd voor de boudoirtafel. Maar leuk is het wel en het geeft bovendien soms een bood schap mee. Éoals bijvoorbeeld „Afmars der bloemen", laatste boer", „De laatste vlin ders". De tentoonstelling loopt tot eind april. \y.P.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3