Aronson terecht- gesteld alstublieft, Complot tegen Ford en Reagan in Kansas City BANK WERKTE MEE AAN WERKSPOOR-BETALING Advies van prins tegen Lockheed bemiddeling werkzoekenden voor iStichting Eisen aan vakbekwaamheid beroepschauffeur minimaal Waardedaling Franse franc vijf procent Stones in Zuiderpark DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Lunteren (ANP) „Het is opmerke lijk dat naast de geneeskundige ver klaring en de zoge naamde ogentest aan de beroep schauffeur geen ho gere eisen worden gesteld, dan het be zit van een „groot" rijbewijs simpele 1 men een bepaalde leeftijd heeft be reikt. Dit wordt nog steeds voldoen de geacht om met welke vrachtkolos dan ook de weg op te mogen gaan. En wat te denken van een autobus met passagiers", aldus gistermiddag staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat bij de opening van de chauffeursschool „De Eekhoorn" in Lunteren. In de commissie Vervoersvraagstukken van de SER is er terecht «asspr; op aangedrongen, aldus dr. Van Huiten, dat alle chauffeurs voor vrachtauto's boven 7500 kilo zo spoedig mogelijk moeten voldoen I De Duitse minister van financiën Hans Apel en zijn aan vakbekwaamheidseisen. Daarbij wordt, als eerste stap, gedacht i Nederlandse collega Duisenberg lijken veel plezier te aan invoering van deze verplichting per 1 januari 1980 voor hebben over de ontwikkelingen op de valutamarkt, chauffeurs beneden de 26 jaar. I Gisteren was er overleg over het geld in Brussel. Parijs (Reuter) Sedert Frankrijk uit de „slang" getreden is is de Franse franc, in vergelijking met de valuta's van de voormalige „slanggenoten" van 3,5 tot 5 pet in waarde verminderd. Zoals bekend besloot de Franse regering zondag avond, wegens de aanhoudende druk op de franc, de monetaire samenwerking met West-Duitsland, de Benelux en Denemarken, welke samenwerking ook wel „slang" werd genoemd, te verbreken. Dat betekent dat de Franse centrale bank voorlopig niet meer probeert door het opkopen van francs verdere koersdalingen te voorkomen. (Zie ook onze financiële pagina) Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. EER nri.v.als nieuw kwartaalabonnee van de^ Leidse Courant: naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adrea: woonplaats: - WASHINGTON, (Rtr/AP) Agenten van de FBI hebben informatie ontvangen waaruit blijkt dat er een complot is gesmeed om president Ford en zijn uitdager Ronald Ragan tijdens de Nationale conven tie van de Republikeinse partij in augustus in Kan sas City te vermoorden. De aanslag zouden worden gepleegd door een „commando-groep" uit het gebied van San Francisco. Dit is gemeld door dè Chicago Tribune, die zegt dat de FBI op de hoogte is gesteld door een informant uit de onderwereld van Californië. De informant was ondervraagd en werd als betrouwbaar beschouwd. De FBI is trouwens bezorgd over het toenemend aantal bomaan slagen en andere daden van terrorisme in Californië" in de laatste tijd. De voornaamste bende is daar de „Weather un derground", die over het hele land kleine terroristengroep sa menstelt. Gisteren, aan de vooravond van de voorverkiezingen in de staat Illinois, heeft een opiniepeiling door het instituut Gallup uitge wezen dat de Democratische presidentskandidaat Jimmy Carter de huidige president Ge ragd Ford zou verslaan als er nu verkiezingen gehouden zou den worden. Carter zou 47 pro cent van de stemmen krijgen en Ford 42 procent. Volgens het instituut Yankelivick zou echter Ford van Carter winnen (46 te gen 38 procent). De aanhang van Ford verwacht dat hij vandaag definitief zal afrekenen met zijn tegenkandi daat Reagan. Bij de Democra ten liggen de zaken ingewikkel der, omdat Carters belangrijke tegenstanders: senator Jackson en afgevaardige Moris Udall, in Illinois niet meedingen, maar wel gouverneur Wallace die zich probeert te herstellen van de nederlaag van vorige week in Florida. De man die een belang rijk deel van de uitslag bepaalt, burgemeester Daley van Chica go, heeft zijn voorkeur nog niet bep«ald. EGYPTE Het Egyptische par lement heeft gisteren met een overweldigende meerderheid besloten het vriendschapsver drag met de Sovjet-Unie te ver breken. Sadat noemde de Russi sche inmenging in Egyptes bin nenlandse aangelegenheden, Moskous weigering wapens te leveren om het in de oorlog van 1973 verloren gegane materiaal te vervangen en de verwerping van het Egyptische verzoek om uitstel van terugbetaling van de hoge schulden aan Moskou, de voornaamste "reden om het uit 1971 daterende verdrag op te zeggen. Amerikaanse satellieten Zon dagnacht en maandagmorgen vroeg zijn vier Amerikaanse sa tellieten door middel van Titan 3c-raketten de ruimte ingescho ten. Het zijn twee satellieten van de luchtmacht, die worden voortgedreven door kernener gie, en twee van de marine. De eerstgenoemde zullen meteen een vaste positie in de ruimte innemen. Hun taak is, naar maandagmorgen werd meege deeld, „pogingen tot sabotage te verijdelen." Treinroof Thomas Wisbey, een van de deelnemers aan de grote treinroof van 1963 in Groot-Brittannië, is gisteren (voorwaardelijk) op vrije voeten gesteld. De nu 46-jarige Wisbey was in 1964 veroordeeld tot der tig jaai; gevangenisstraf voor zijn aandeel in de overval op de posttrein Glasgow-Londen die de daders 2,5 miljoen pond ster ling opleverde. Van de tien over vallers zitten er nu nog drie opgesloten. Een hunner, Robert Welch, eveneens veroordeeld tot dertig jaar, komt eind van dit jaar >t ij. Drugsmokkelaars Twee Ne derlanders hebben gisteren in de Britse kroonkolonie Hong kong elk vier en een half jaar gevangenisstraf gekregen we gens bezit van verdovende mid delen voor de handel. De 20-jarige Th. D. en de 19-jari- ge Chr. H. van wie wordt gezegd dat zij ex-werknemers op Schiphol zijn werden op 9 januari in Hongkong aange houden met in hun bezit 3,2 kilo heroïne ter.waarde van 20.000 pond sterling op de plaatselijke markt. De straffen werden uit gesproken nadat de twee schuld hadden bekend. Dinsdag 16 maart 1976, 66e jaargang no. 20376 De Franse actrice Isabelle Adja- ni in „Voor een briefkaart" op Ned. I om 20.40 uur. Om 19.45 uur Father Brown. Ned. II om 19.05 uur Karlsson, om 20.25 uur Sam, om 21.20 uur Mini-voetbal en om 22.10 uur Hier en nu met Antillen. Weinig verandering In het noorden overwegend droog met zonnige perioden, een matige tot krachtige wind uit oost tot noordoost en maxima omstreeks 5 gr. In het zuiden veel bewolking met plaatselijk regen of een bui, een zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen en maxima omstreeks 9 graden. Morgen: Zon: 06.49-18.48 Maan: 21.10-07.04 Schev. hoogw.: 3.47-16.04 Laagw.: 11.54 Somo/nt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden: Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandsche Bank heeft in de periode '51-'52 meegewerkt aan het geven van steekpenningen aan Argentijnse re geringsleiders om een order voor spoorwegmateriaal voor Werkspoor te verkrijgen. Een van de toenmali ge directeuren van de Nederland sche Bank, mr. J. H. O. graaf Van den Bosch uit Amersfoort heeft dit bevestigd. Graaf Van den Bosch was onder de toenmali ge president-directeur van de Nederlandsche Bank dr. Holtrop (nu lid van de commissie Donner) belast met het toezicht op het buiten landse betalingsverkeer. „Ik moest vergunnin gen fiatteren zodat betalingen konden plaats vinden in andere valuta dan waarin de expor torder werd betaald. De retourbetaling ten aanzien van de Werkspoor-order gebeurde in dollars, terwijl Argentinië de exportorder ten bedrage van 258 miljoen in guldens over maakte". „Mijn aandeel in de transactie was overigens klein. De daadwerkelijke beslissing over het geven van retourbetaling was op dat moment al lang genomen door alle betrokkenen". Vol gens Graaf Van den Bosch staat dan ook vrijwel vast, dat dr. Holtrop van de betaling op de hoogte was. Oud-minister van Financiën mr. dr. P. Lief- tinck ontkent indertijd iets te makén te heb ben gehad met de Werkspoor-order. „Ik kan me niet herinneren dat de deviezenkantoren van de Nederlandsche Bank mij in concreto hebben gevraagd of ik met een bepaalde deviezenvergunning akkoord ging of niet. Ik was uiteraard wel verantwoordelijk voor de richtlijnen van het deviezenbeleid. Je kunt als minister, als je de richtlijnen hebt gegeven, niet elke concrete afgifte van een vergunning gaan nakijken. Je hebt wel wat anders te doen als minister", verklaarde de oud-minister, thans directeur van het Internationaal Mone- Prof. Lieftinck tair Fonds in een televisie-interview. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren een aantal vragen gesteld aan pre mier Den Uyl over de levering van spoorweg wagons door Werkspoor aan Argentinië. re VI o! en Haag Een ambtelijke commissie werkt met spoed aan een d| an voor de oprichting van een landelijke stichting, die samen d de arbeidsbureaus het uitzenden van arbeidskrachten ter and neemt. De uitzending zal vooral betrekking hebben op Mknemers die moeilijk bemiddelbaar zijn. Dit heeft minister oersma van sociale zaken gisteren meegedeeld tijdens een open- are vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor sociale Q zei dit, nadat het kamerlid Hartmeijer (PvdA, mede namens PR) een motie had ingediend, die inhield dat de regering te tiviteiten van de huidige uitzendbureaus terug zou moeten drin- n en het GAB bij de arbeidsbemiddeling dient te betrekken, tnister Boersma meent dat, zolang het uitzendwezen in de wet geregeld, er geen sprake kan zijn van geleidelijke afbouw aarvan. „Dan moet er een wet veranderd worden". Je minister vindt het ondenkbaar, dat GAB's zelf personeel gaan ptzenden, omdat zij dan als werkgever gaan optreden. 'Van een onzer verslaggevers Haag De Engelse popgroep „Rolling Stones" komt voor eenmalig optreden op zaterdag 29 mei naar ons land. De toren hebben hiervoor het stadion van FC Den Haag in Zuiderpark afgehuurd. De juiste aanvangstijd is nog niet nd, wèl de entreeprijs: 25^-. Op 3 april begint de voorver- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prins Bernhard was in de tijd dat beslist moest worden over de aankoop van een nieuw gevechtsvliegtuig, geen voorstander van het Lock- heed-produkt Starfighter. Dit zei gisteravond oud-mi- nister mr. D. U. Stikker toen secretaris-generaal van de Navo. In een televisie-interview verklaarde de oud-minister van Buiten landse Zaken: „Ik herinner me een gesprek met officieren, over de aankoop van het vliegtuig. Een van de officieren zei me dat ik eraan moest denken, dat ook de prins voor wat het technische gedeelte betrof, wel adviezen gaf. De prins had hen geadviseerd voor de Northrop te kiezen". De keuze van de regering in het begin van de jaren zestig voor een nieuw gevechtsvliegtuig moest gedaan worden uit acht verschil lende types. Nederland koos een van deze produkten in nauw overleg met België. Uiteindelijk verkoos men de „Starfighter", nadat de „Mirage" van Dassault de belangrijkste mede-kandidaat was geweest. Dat de balans toen doorsloeg in de richting van het Lockheed-produkt was in de eerste plaats het gevolg van de prestaties van dit type en de standaardisatie in West-Europa. Ook West-Duitsland had immers voor de Starfighter gekozen, evenals de Canadese luchtmacht die in die tijd acht squadrons in West-Eu ropa had gestationeerd. (Van een onzer verslagge vers) Den Haag De Neder lander Leendert Aronson (40) die in maart vorig jaar in Noord Irak werd gearresteerd wegens „spionage voor de Zionis tische vijand" blijkt drie maanden geleden te zijn geëxecuteerd. De secretaresse van de Iraakse aambassade in Den Haag heeft dit gisteren aan de familie me- degedeeld. Leendert Aronson Aronson werd gearresteerd in een gebied waar tot voor kort de Koerdische opstand had ge woed. Aanvankelijk meldde het Iraakse persbureau dat hij op 11 oktober was terechtgesteld, maar via de Iraakse ambassa deur in Nederland kreeg minis ter Van der Stoel van buiten landse zaken later de medede ling, dat Aronson nog in leven was De Nederlandse regering heeft zich diep geschokt getoond over het gebeurde. Dit temeer, omdat van officiële Iraakse zijde geen enkele aanwijzing was gegeven, die wezen op het tegendeel van de eerste officiële mededeling van de ambassadeur, dat Aron son nog in leven was. De Iraakse regering schijnt zich op het standpunt te hebben ge steld, dat Aronson geen Neder lander, maar Israëliër was. Aronson, die door zijn vrienden beschouwd wordt als een idea list, die alleen maar kon leven als hij mensen in nood kon hel pen, had in de oorlog het con centratiekamp Bergen-Belsen overleefd. Hij laat in De Wflp (Friesland) een vrouw en een geadopteerd kind achter. md s i itrosta- k ig INI AO 'n enkele m'nuten l'jd 'S motel Road House langs de E-10 bij Rijsbergen gisteren tot de grond toe afgebrand. IIM MO De schade wordt door de eigenaar op ongeveer 3 miljoen gulden geschat. Bij het uitbreken van de brnad waren circa 100 gasten aanwezig. metrostaking torijs heeft een enorme ver- ichaos ver- Meer zenaars dan oonlijk namen auto naar hun k, en dat bete- de dat Is hier op da Elysées verkeer t kwam I zitten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1