Ulerlei(ds) Nu al voorbereidingen treffen voor gezellig droogboeket in herfst VAN ALLE MARKTEN THUIS Oude boeken gooi je niet zomaar weg. rd |vAN^3UIS^ Kinderkamer als postauto Ook voor uw huid heeft Helena Rubinstein de juiste verzorging. U krijgt er nu een wimperverlengende Mascara Roller van 14.95 bij cadeau!* Bij Kortweg v'SDAG 16 MAART 1976 LEIDSE COURANT Zilverige judaspenning (Lunaria biennis) zelf te kweken in de tuin. et aantal variëteiten in droogbloemen is immers groot Het mogelijk nu al voorbereidingen te treffen uit de grote hoop jn keuze te maken voor een herfstboeket, die de hele winter Bzelligheid in hal of kamer brengt. Strobloemen komen van lanten, waarvan de bloemen of vruchten bij het drogen niet erwelken, maar een tere, soms bijna lucide kleur krijgen door et droogproces. Als men er een beetje handigheid in heeft tat zo'n boeket of opgemaakt 'stukje" meer jaren mee. nemen omdat de stengels door het drogen brozer en dunner worden ien afvallen. et is niet zo'n heksentoer m ■oogbloemen zelf te kweken. Is eerste stap kan men ze in ichthoudende tuingrond in >n bakje zaaien (randpleeg - adhandelaar), waar over een asplaatje wordt gelegd om indenswater te vormen. De ieg liefst in de zon (venster- ink) zetten: De kwekelingen oeten broeien. In april kan de meeste soorten al bui- n zaaien, ze op een beschut- ekje tot wasdom laten ko en zijn ze in de "puberteit" lan moet men ze uit elkaar Dten, zodat elk plantje ruimte left om uit te dijen. Het beste er een mooi rijtje van te aken. Vóór de tijd dat de oemen gaan uitbloeien, maar op z'n mooist gekleurd jn, deze met lange stengels raan plukken en op een dro- plaats (zolder, schuur) in leine bosjes omgekeerd op- angen om schimmel te voor- omen. Het is wel zaak zo nu n dan eens een kijkje te gaan Grassen en distels moet men na het bloeien rooien, maar voordat het raad rijpt. Erg geschikt om in april te zaaien zijn bijvoorbeeld nevelgras (Agrostis Hebulosa) en het fij ne Briza (trilgras) Vedergras (Stipa) doet het ook goed. Eenjarige tuinbloemen, die na gespeend te zijn in april, een maand later in de volle grond kunnen worden gezet zijn on der meer: Delphinium (ridder spoor), Amaranth us (Kattes- taart), de strobloem per defini tie: Helichrysum en Iomonium (lamsoor)d. Blauw is de stroo- bloem "Catamanche", terwijl de Hortensia de hele zomer bloeit en in verkleurde ge droogde staat de hele winter aan haar glorietijd blijft herin neren. Guldenroede, Judas- Stukje van Leucosper- num, gebleekte grassoort en samengestelde fanta siebloempjes. (Demoet v.d. Salm). penning, Allium (fijn paraplu- tjesachtige bloem van de ui), leveren hun aandeel in het droogboekt. Ook wilde bloe men kunnen een bijdrage vor men. Op een wandeling kun nen décoratieve grassen wor den verzameld, pluim- sn 3SF- grassen, lisdodde, schermbloe- men, bereklauw. distels, zu ring, kattestaarten, hopheide, rode klaver, mossen en padde stoelen. Mais, esdoorn en pa paverkoppen, vruchttakken van papaversoorten (Verbas- cum) en vlas niet te vergeten. Wie geen boeket wil maken kan ook droogbloemen rang- bloemen rangschikken in klei ne babyschoentjes van Delfts blauw porselein (nog geen 3) of pitriet; ze kunnen ook wor den geplakt tegen een achter grond van gekleurd fantasieën board als wanddécoratie. Zodra de verse bloemen in prijs stijgen, zo tegen het na jaar, kan men zijn wildste fan tasieën laten gaan met combi naties van droogbloemen, die uit alle werelddelen bij kweke rijen, bloemisterijen en tuin centra te koop zijn om de com posities exotisch te maken. Bij elkaar worden wel 800 soorten ingevoerd uit India, Brazilië, Afrika, Australië, en Japan. Uit Afrika komen bijvoor beeld de acaciadorens of neus- horentak (waarover onlangs nog deining werd gemaakt doordat de boom werd be dreigd door de eetlust van oli fanten). De takken hebben soms wel 3-4 cm. lange grillige, maar wel puntige uitsteeksels. Ook Kartia acaciablad doet het goed. De acacia Espina Caracol of Slekkenhuistak met kleine bolletjes erop kan uitstekend worde.? ïraraenW Pindakaasmachine 9 In Oosterse landen dragen de vrouwen zuigelingen in een soort doek (slendang) op de rug rond. Straks kan dit ook in Nederland. Op de Novitei tenshow van de Utrechtse Jaarbeurs verscheen de „ton ga", een stevig netwerk om de baby „over de schouder" in mee te voeren (Hokus Pokus Wittlich, Voorburg; 27,50). 9 Eveneens gloednieuw: vo gelverschrikker in de vorm van een rode aardewerk katte- kop 10,50). 9 De pindakaasmachine, steeds bedrijfsklaar stelt de huisvrouw in staat in een mum van tijd zelf pindakaas te maken voor het dipsausje of de sateh. De pinda's gaan in het elektrisch apparaat (zie foto), en worden zonder toe voeging van andere ingrediën ten tussen twee gegroefde me talen schijven tot een gladde pasta of een mengsel met stukjes gemalen. Voor 119,- zo'n keukenhulp (Tefal). 9 Vrouwen die graag weten hoe ze er „geestelijk" aan toe zijn, kunnen dit zien op de wijzerplaat van het „tempera mentshorloge". Deze neemt de kleur aan van de stemming waarin ze verkeert, die wordt verklapt door de warmte van de pols.Zwart betekent „zorgelijk", groen „kalm", paars „opgewonden", donker- rose (sommigen zeggen er rood tegen) duidt op „TOP VORM" 55,- Hawico-Ulven- hout). 9 Fissier Ned. BV, Bergen op Zoom noemde de nieuwe koo- kwekker met een looptijd van maximaal 2 uur: „Fissier-Me nu-Timer". Met aangegeven kooktijden voor 33 bekende gerechten (normaal en voor snelkookpan) en happen die in de oven gaan. 37,50). 9 Wie wil kan naar pizza rui ken. T-shirts met 14 geuren, zoals sinaasappel, bananen en bovengenoemde Italiaanse lek kernij. Alleen de koffiegeur was niet na te maken, zei men. De kledingstukken hebben een naar de geuren verwijzende opdruk, (ƒ25,- voor volwasse nen, 14,- voor kinderen - v. Houten Agenturen, Uithoorn). ieuw, maar de „Blu Esdoorn, decoratief om tussen de droogbloemen te steken. om hoogte in de compositie te krijgen. Voor volume blijft dan weer de artisjok, groot gekamd, of de artisjok wild blauw op lange rechte steel. Uit Japan komen gebleekte produkten, een malskleurig gewirwar, waarbij de geverde Glixia's uit Brazilië uitstekend combineren. Andere trend in deze branche uit de bloemis tenwereld is het samenvoegen van bloemenonderdelen tot. een uitheemse bloemcreatie, die in geen boek over Flora voorkomt Met drooghout, stronken zaaddozen en vreem de junglefantasieën kan elke denkbare hoek in huis tot iets bijzonders worden gemaakt. Tack", kneedbare lijmplak ter grootte van een forse chocola dereep, waarvan men stukjes afhaalt, ze tot bolletjes draait en hieraan van alles kan op hangen: platen, landkaarten, posters etc. Plakt op alle ma teriaal inclusief glas en laat geen sporen achter (ca. 4,-). 9 Anti-diefstalketting van Ru- bo-Lederwaren B.V. kan aan de beurs of sleutelbos worden vastgemaakt. Het kettinkje wordt daarna verbonden aan tas of broekriem zoals de boe ren dat vroeger deden op de markt, 4,95). 9 Wie in een nieuw huis komt te wonen kan zich een rustie ke buitenbrievenbus (zie foto) aanschaffen in antiek hamer slag. (Egalite). Inl. 02153- 89495. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. VP Katholieke Volkspartij ring Leiden houdt op 24 maart n bijeenkomst in de Leider- Scheppmgskerk. De iatsseeretaris van financiën, J. van Rooijen, zal een le- houden over de miljarden- roblemen van de huidige rege- ig. De staatssecretaris start lezing om negen uur. De rgadering begint om acht uur et onder meer het voorlezen het jaarverslag door de se- ttaris van de Kring Leiden, de G. Blom. azz-ballet innenkort start in het Leids rijetijds Centrum een cursus a-ballet. De cursus bestaat uit 'n lessen en wordt op dinsdag- 'ond gegeven. De kosten van gehele cursus bedragen f 25. dangstellenden dienen binnen iertien dagen contact op te tmen met de leiding van het eids Vrijetijdscentrum, Bree- raat 66, tel. 146448. Me-show ibelle's modeshow doet op zijn ternee door Nederland op 22 'aart Leiden aan. In de Stads- ihoorzaal worden op die dag fie shows gehouden die begin zo om half drie, om zeven uur 1 om kwart over negen. Ijf mannequins tonen een ge lieerde collectie van meer vijfenzeventig lente- en zo- termodellen. Behalve jeugdige tedellen worden ook modellen oor de niet meer zo jonge en 'anke vrouw getoond. Van alle Mingstukken die te zien zijn, unnen de bezoekers aan de Modeshow patronen bestellen. loterij een grootbeeld kleurentelevisie toestel. Bovendien krijgt de win naar, wanneer hij daar prijs op stelt, een serenade aangeboden door de gehele harmoniekapel. De Katholieke Leidse Harmonie groeit zeer. snel, het ledental ligt bijzonder hoog. Door de steeds stijgende kosten van de dage lijkse uitgaven, blijft er weinig geld over om het instrumenta rium op peil te houden. Inlichtingen over de loterij en de Harmoniekapel zijn te krij gen bij de heer R. Zandvliet, De Ruyterstraat 17, Leiden. Folk-session Vrijdagavond a.s. heeft in het Leidse Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66, een folk-session, plaats, waaraan meewerken de Ramshackle Stringband, Pat Sheeran, MickRyan, Alex de Groote, Keil, en Kees Ouwejan. Er zullen Ierse folk- en country muziek, fiddle-tunes en square- dance-deuntjes worden ge speeld. De avond isvoor iede reen toegankelijk en het entree geld bedraagt f 3,-. Zeefdrukcursus Na de oprichting van de zeef drukclub in het Vrijetijdscen trum bleek er behoefte te be staan aan een zeefdrukcursus. Drie zeefdrukkers hebben nu in samenwerking met de staf een cursus samengesteld. De cursus zal bestaan uit tien lessen, ver deeld in twee blokken (Groep slessen/individuele lessen). Door deze individuele begeleiding is er slechts plaats voor tien a twaalf cursisten. De kosten van de cursus zijn f 25,- per persoon (inclusief materiaal) en men zal over ongeveer twee weken van start gaan. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het Leids Vrijetijdscentrum, Bree straat 66, tel. 146448. tie in Uruguay, een land in Zuid-Amerika met ongeveer 5000 politieke gevangenen. Op het programma staan een lezing van de Zuid-Amerika-des- kundige drs. Buve over Uru guay nu en zijn geschiedenis,een film over de guerrillabeweging van de Tupamaros en een optre den van de uit Uruguay ge vluchte zanger Hector Moraez. Na afloop is er gelegenheid tot vragen stellen en tot discussie. Aanvang 20 uur. Stille Omgang De afdeling Leiden van het Ge nootschap van de Stille Omgang organiseert zaterdag a.s. een tocht naar Amsterdam. Kaart verkoop donderdag a.s. van 19 tot 20 uur in de Romanuszaal achter de Hartebrugkerk. Zater dagavond begint om 23.45 uur in de kapel van de Bonaventu- rascholengemeenschap aan de Mariënpoelstraat een eucharis tieviering, waarna de tocht naar Amsterdam. Expositie Hans Akkerveld exposeert tot 14 april olie- en waterverfschil derijen in Project Staalwijk, He renstraat 45. De expositie is maandag-, woensdag- en don derdagavond geopend van 20 tot 23 uur.Projekt Staalwijk is een ontmoetingscentrum voor jonge ren. Deze jongeren organiseren regelmatig aktiviteiten voor de bewoners van de Tuinstadswijk. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Leide- n/Oegstgeest organiseert op 18 maart in „De Burcht" een crea tieve propagandamiddag. Ver schillende leden zullen fungeren als mannequin bij een modes how van zelfgemaakte kleding. Tevens is er een brillenshow en een tentoonstelling van door de leden vervaardigde voorwerpen. Belangstellenden kunnen alle mogelijke informatie krijgen over de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De bijeen komst begint om twee uur. Laatste paal Op het scholencomplex „Lam- menschansplein" in de Crones- teinpolder wordt op 19 maart om drie uur de laatste paal ge slagen. Deze handeling wordt verricht door de heer F. de Nie, chef van de afdeling scholen bouw beroepsonderwijs van het Ministerie van Onderwijs. De laatste paal, die wordt gesla gen, is voor de streekschool voor beroepsbegeleidend onder wijs in de regio Leiden. De an dere vier scholen, het vormings centrum voor werkende jonge ren, de Leidse school voor MEAO, de christelijke middel baar technische school en de scholengemeenschap voor LA- VO en LEAO, zijn reeds offi cieus in gebruik genomen. De Katholieke Leidse Harmonie j j 'tart op 1 april met de verkoop LJlTliniciy ;'an loten. In totaal achtduizend °ten f 1) zullen aan de man orden gebracht. De opbrengst J* bestemd voor het instrumen tenfonds van de drumband, hoofdprijs van de loterij is Amnesty International geeft vanavond in het gebouw van de studentenvereniging Augustinus Rapenburg 24 een uiteenzetting over de huidige politieke situa- U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of 't nu gaat om Statenbijbels of pocketboeken, scheikundeboeken of doktersromans, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. en boek no De Slegte is een goeie voor uw oude boeken Boekhandel J. de Slegte B.V.. Breestraat 73. Leiden. Tel.: 071-12200" Volkenkunde Momenteel verkeert het rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat in een staat van grondige verbouwing. De komende maanden zullen de werkzaamheden de toegang tot meerdere afdelingen bemoeilij ken, zo niet onmogelijk maken; - de zalen van China en Japan blijven voor een algehele reno vatie voorlopig gesloten; - de Boeddhazaal zal vermoede lijk medio mei weer worden opengesteld. Toegankelijk blijven: - de tentoonstelling Volkskunst uit Latijns Amerika tot 26 april); - de Schatkamer; - de nieuw ingerichte zaleh van Indonesië en de opgeknapte za len van Hindoe-Java; - de zalen van Noord- en Zuid- Amerika en Suriname; - de aula voor de gebruikelijke vertoningen van films op zon en woensdagen, en het optreden van muziek- en dansgroepen (o.a. op de zondagen van 21 maart en 26 april a.s.). Reünie Voorjaar in huis Om nu meteen te kopen: de prunus. Rose en elegant met een weelde van bloemen tot eind april. Zodra de plant, die men met een grote kluit eraan moet kopen, in de pot is uitge bloeid moet men haar in- snoeien tot op de stam (1 cm. boven de aarde laten). De plant kan in de tuin worden gepoot en maakt volgend jaar weer volop bloemen als voor jaarsbode. Zij blijft op stam groeien, zodat er rekening moet worden gehouden met expansiedrang. Geef haar met het oog op de toekomst „de ruimte". Ze kan zo breed en groot worden als twee mensen naast elkaar. Lastig is ze niet, ze vraagt niet per se een plekje op het noorden, zuiden of westen (f 16,50). De prunus Tiny Francis Amarant Terwijl Nederlandse volksge- zondheidsautoriteiten de le vensmiddelenfabrikanten nog onlangs hebben gevraagd, het gebruik van de rode kleurstof amarant in hun produkten zo veel mogelijk te vermijden, en terwijl amarant in de Verenig de Staten onlangs is verboden, heeft de Canadese regering besloten geen maatregelen te gen deze kleurstof te nemen. Het Amerikaanse verbod stoelt op de resultaten van een onderzoek met ratten die via hun voedsel amarant toege diend kregen. Daaruit zou zijn gebleken, dat de kleurstof kankerverwekkend is. Blij kens een artikel in het Ameri kaanse blad „Food Chemical News" zijn de wetenschappe lijke medewerkers van het Ca nadese ministerie van volksge zondheid een andere mening toegedaan. Zij zijn tot de con clusie gekomen dat amarant een chemische structuur heeft die overeenkomt met die van andere, niet kankerverwek kende stoffen. Een kinderkamer als poli tieauto, brandweerauto of postauto is binnenkort in 12 zaken van Topform te koop voor 1195 gulden. Het hele geval is uit elkaar te halen, maar even goed bruikbaar in „compacte" toestand. Gede monteerd krijgen de jeugdige consumenten er een bed, lad der, bureautje met bank, veel kast ruim te, en een aantal la den voor, die ingenieus onder het zitbankje zijn ingebouwd. De onderkant (op wielen) kan gemetamorfoseerd worden in een soort skelter. De „auto", compleet met dashboard (op het bureautje, te maken van de cabine) voor- en achterlich ten, moet alleen wel in een kamer(tje) staan; er moet om heen gelopen kunnen worden. Een grote ouderwetse toeter is niet vergeten. In groen en rood verkrijgbaar; het bedde- hoe de auto in elkaar zit. Het tijk en de bankjesbekleding is voorstuk wordt tegen het ach- dan resp. groen/wit of roodJ- terstuk geschoven en eraan wit bekleed. bevestigd. Alles in een, met weinig gebruik van kamer- Op de foto is duidelijk te zien ruimte. ADVERTENTIE Skin Dew of Skin Life öf Skin Balance óf Existence óf Bio Clear óf Moisture Response: Helena Rubinstein houdt van uw huid. Zij wil u helpen uw huid langer jong te houden. Wat voor huidtype u ook hebt. Hoe de invloeden van weer, verwarming, omgeving ook zijn. De vraag is, welke lijnvan Helena Rubinstein voor u het beste geschikt is. Daar kunnen wij u bij adviseren. Deskundig en zonder kosten. Wij geven u bovendien een wimper- verlengende Mascara Roller van 14.95 cadeau. Reeds bij f 25.- verzorgende cosmetica van Helena Rubinstein. Alleen deze maand Ien I per persoon, zolang de voorraad strektl. Van Helena Rubinstein ODS» Drogisterij-Parfumerie Waterreus, Voorstraat 15, Katwijk aan Zee Parfumerie van Bellen, Stationsweg 38, Leiden Drogisterij-Parfumerie Maasdam, Winkelcentrum de Kopermolen 32, Leiden-Meerenwijk Parfumerie Suringar, Breestraat 108, Leiden Drogisterij-Parfumerie Vrijenhoek, Haarlemmerstraat 119, Leiden Drogisterij-Parfumerie Vrijenhoek, Winkelhof 4, Leiden Drogisterij-Parfumerie Vrijenhoek, Irislaan 57-59, Oegstgeest Parfumerie Schouten, Laan v. Ouderzorg 4, Leiderdorp Parfumerie Tom Westen, Breestraat 147, Leiden Parfumerie Blokpoel, Hoofdstraat 58, Noordwijk De reumecommissie van het voormalige vierde Regi ment Infanterie organiseert in januari van het vol gend jaar weer een reünie voor de oud-militairen van het regiment, die in Leiden gelegerd waren. Alle oudstrijders van ,Jhet Vierde", die een uitnodi ging voor de reünie willen ontvangen, wordt ver zocht hun naam en adres voor 1 juni aanstaande op te geven bij de secretaris van de commissie: Hoge Rijndijk 15, Zoeterwoude. Voorschoten B W van Voorschoten hebben de raad voorgesteld een krediet van 200.000 beschikbaar te stellen voor de uitbreiding en verbete ring varf het tennisbanencom plex. Tevens een krediet van 567.500 voor de aanleg van twee halfverharde sportvelden Voorschoten Als ook de raad er mee akkotAd gaat zal in het vervolg in Voorschoten de weekmarkt eveneens op Goede Vrijdag tussen 10.00 en 18.00 uur worden gehouden. B W hebben dit al besloten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11