ondanks score van 6—1 voor naar werken Feyenoord iff FC Den Haag: toch matig Sterk spel West Ham maar weer nederlaag FC Amsterdam naarbijveld SSïKiT VERDEDIGING DE GRAAFSCHAP CHAOTISCH Voetbalinflatie op Schoonenberg Geruchten over komst Max Merkel (van onze sportredactie) AMSTERDAM - Guus Brox, manager van Feyenoord, werd het af gelopen weekeinde in Zeist gesignaleerd in aanwezigheid van de bij Schalke'04 recentelijk ontslagen trainer Max Merkel. Onmiddellijk gonsde het van de ge ruchten. Merkel zou bij Feyenoord de tijdelijke opvolger van Brezanz- cyk tot het einde van het seizoen worden? Com mentaar van Brox: "On zin. Wanneer ik bespre kingen met Merkel voer doe ik het niet op zo'n opvallende plaats. Er gens in het buitenland zou dan voor Feyenoord en Merkel gunstiger zijn geweest". Merkel was voor heel andere doe leinden in Zeist. LONDEN West Ham United heeft het competititie-duel bij New Castle United tamelijk onfortuinlijk met 1-2 verloren. In de 68e minuut viel de beslissing toen Tommy Graig een strafschop mocht nemen wegens hands van Tommy Taylor. Doelman Mervyn Day dook naar de goede (linker) hoek, maar de bal verdween via zijn handen toch in het doel. West Ham United, zonder Kevin Lock, Trevor Brooking en Pat Holland, begon goed en stond al na 16 minuten voor door een treffer van Billy Jennings, na een pass van Lampard. Vier minuten later was het echter alweer gelijk door toedoen van Macdonald. Kort na rust moesten de Hammers een tegenslag incasseren toen verdediger Lampard met een beenblessure moest plaats maken voor McDowell. Na de door Graig benutte strafschop probeerde West Ham United nog van alles om tenminste een ver diend gelijk spel te bemachtigen maar alle aanvalspogin- gen bleven zonder resultaat. De opstelling van West Ham United was: Day; Coleman, Lampard (Mcdowell). Bonds, Tommy Taylor; Allan Tay lor, Ayris, Paddon; Jennings, Curbishley en Robsop. AMSTERDAM - FC Amsterdam gaat in het vervolg zijn thuiswed strijden spelen op het bijterrein van het Olym pisch stadion. Dé Stoop, de voorzitter van de Lie verdjes. deelde dit mee na afloop van de wed strijd tegen AJAX. De teruglopende belangstel ling voor de verrichtin gen van de topploeg van FC Amsterdam is door slaggevend geweest voor dit besluit. In de toe komst zal op de bijter- reinen een klein voetbal stadion verrijzen, naast het nieuw te bouwen zwembad. Dat stadion zal een accommodatie krijgen voor ongeveer 7000 toeschouwers. Willy Kreuz sprint hoger dan Jos Jonker en plaatst de bal over de door Paul van der zichtbaar) verlaten doellijn. Elleboog URÖPA'S GROOT MACHfNESCHROP Meeren (niet De Graaf- maakte een el lendige avond mB BBk BS BI B B M B door een vallen en opstaan. M SS M VELSEN Ook op Schoonenberg tierde de voetbalinflatie welig. Stond het domicilie van Telstar in voorgaande jaren meestal bol van enthousiasme als één van de vaderlandse topclubs in de arena betrad, die periode lijkt I voorbij. Over de doorgaans in wit tenue uitgedoste Velser equipe hangt al maandenlang een grauwe sluier, waarvoor trainer Joop Castenmiller kennelijk niet het juiste wasprogramma kan vinden. Van het met het beschikbare materiaal goed itgebalanceerde team van Telstar van een jaar [geleden is niets meer over. Van de formatie "ie hoog gehonoreerde opponenten nog wel beentje lichtte rest slechts een onzekere de die tot weinig in staat is. Voeg daarbij dal Feyenoord de donkere dagen al evenmin achter de rug heeft en het niveau van een eertijdse amusementstopper is verklaard. Feye noord won gisteren in een verre van uitver kocht (ook al typerend voor de huidige gang zaken in het betaalde voetbal) sportpark Schoonenberg, dat wel, de zege van 21 bete kende slechts loon naar werken, meer niet. Alleen in in de eerste helft werd er nog enig sprake. „Je kan die ballen niet kwijt", klaagde Van Kooten over de hoge voorzetten die Telstar in zijn richting lanceerde om het falen op het middenveld te camoufleren. „Er is niemand die de bal aanneemt", vervolgde Van Kooten die kijkgenot verschaft door de voetbalacteurs, diekr|f« v h"LSLV<S?!!r ^fnTer i„„ Essen. „Sinds december wordt er met meer geregistreerd werden door invaller Leo v Kroft in plaats van de zieke Boosten. Telstar was ook toen weliswaar geen schim van de ploeg die in vorige seizoenen voor sprankelende acties zorgde, maar de Velser-formatie woog in ieder geval aardig tegen het stroef draaiende Feyenoord op. De Rotterdammers, die Willy Kreuz in de spits hadden geposteerd voor de geschorste Nico Jansen, tobben nog steeds met de vormcrisis die Brzezanczyk veertien dagen geleden zijn kop kostte. Opnieuw werd er, evenals tegen FC Twente vorige week, behoor lijk gewerkt, maar het raffinement, de brille ontbrak ten enenmale. Karikatuur Vooral bij Theo de Jong, die op het Rotter damse middenveld een karikatuur uitbeelde van de speler die enige jaren geleden kracht aan effectiviteit paarde. Ook Wim Jansen kon zich nauwelijks van de anonimiteit ontdoen, slechts Wim van Hanegem leverde (overigens slechts één spelhelft) een volkomen bevredi gende prestatie af. Wat resteerde was gisteren een aantal stug werkende Feyenoorders, van wie Kreuz nog de meeste voldoening kon smaken. De Oostenrij ker, actief en alert, maar daarbij nogal eens buitenspel staande, bracht de openingstreffer op zijn naam en stoorde verder naar behoren. Op de vleugels startten Kristensen en Vreijsen voldoende, maar hun optreden boette aan ef fect in doordat zij in de tweede helft te veel het centrum opzichten. „Daardoor", meende interimtrainer Ad Zonderland, „werd er niet voldoende diep gespeeld na de rust. Als de vleugelspelers hun plaats houden, levert dat veel meer gevaar voor het doel van de tegen stander op". Ondanks het aanzienlijk mindere optreden van Feyenoord in de tweede helft ontstonden juist toen wel de doelpunten. Bij de eerste kon doelman Van der Meeren een" inzet van Jansen nog wel blokkeren, maar de in de doelmond carambolerende bal kon door Kreuz, hoger springend dan Jonker over de lijn worden gekopt. volgens het oude concept gespeeld. Er komt niets meer uit het middenveld, er is toch niet een schot op doel gegeven?". Met deze tobbende tegenstander heeft Feye noord nog te veel moeite gehad. De Rotterdam mers hadden na de na 75 minuten bereikte voorsprong van 20 zonder problemen kunnen bouwen aan een grotere zege maar verslapten zonder aanwijsbare oorzaak. Het matige Tel star kon zelfs in de laatste tien minuten nog enige niet van gevaar ontblote tegenstoten lan ceren, maar hadden de onder zijn gebruikelijke niveau fluitende Van der Kroft niet op hun hand. De Haagse wedstrijdleider ging het ern stigste in de fout bij een forse overtreding tegen de doorbrekende Bisschot. In plaats van op zijn minst een vrije trap (het had ook een straf schop mogen zijn) aan Telstar toe te kennen, mocht Feyenoord de bal weer in het spel brengen. Ook bij enige naar hands zwemende gevallen in het Rotterdamse strafschopgebied wuifde Van der Kroft alle Velser protesten weg. Dat deed hij niet een minuut voor het einde. De wanhopig naar voren stormende Andre, als 34-jarige nog onverslijtbaar en nuttig voor zijn ploeg, vleide zich via het been van de betrouw baar werkende Van de Korput tegen-het gras van het zestienmetergebied en daarvoor legde Van der Kroft de bal op de stip. De beste man van het veld, de grillige Frank Kramer, mocht zijn smaakmakersactiviteiten onderstrepen door voor de verzilvering te verzorgen: 2—1. FRANK WERKMAN Scheidsrechter: Van der Kroft; toeschouwers: 12.000. Telstar: Van der Meeren; De Goey, Van Essen, Andre, Bisschot, Jonker, Fens, Bijl (De Wit); Stout (Ayre), Van Kooten, Kramer. Feyenoord: Treytel; Schneider, Van de Korput, Rijsbergen, Vos; De Jong, Jansen, Van Hane gem; Vreijsen, Kreuz, Kristensen. Telstars beste middenvelder, Jonker, die bij deze actie een elleboog van Kreuz in het gezicht kreeg, waardoor lichte duizeligheid ontstond, speelde ook een hoofdrol bij de tweede Rotterdamse treffer. Vallend onderschepte hij in eigen strafschopge bied de bal met de arm bij een actie van de op links doorgebroken Schneider en Van der Kroft kon mets anders doen dan een elfmeter- trap annonceren. Vreijsen benutte dit buiten kansje vlekkeloos. Tussen deze twee Rotter damse doelpunten lag een periode van ruim twintig minuten, waarin het spelpeil daalde tot nauwelijks aanvaardbare hoogte. Er werd wat op het middenveld geknoeid en vooral Telstar kon geen zinnige actie meer uit de voeten laten komen. „Daar hebben we onvoldoende van geprofiteerd", meende Zonderland later. „We verslapten toen onnodig". Inmiddels had Castenmiller („Als Feyenoord het tempo verhoogt kom je in moeilijkheden, dan zijn ze toch een klasse beter") twee verse krachten in de piste gebracht. De Wit trad al meteen na de pauze voor de falende Bijl aan en Ayre werd na twintig minuten voor Stout ingezet. De eveneens volledig zwemmende Van Kooten, die door Rijsbergen volledig werd lamgelegd, mocht blijven. De wissels sorteerden geen ef fect, Telstar bleef zonder vertrouwen opereren en van het vroeger met succes gehanteerde concept van gegroepeerd breedtespel, afgewis seld met tempoversnelling^i was geen moment Nico Jansen (midden foto) mocht door een schorsing toezien hoe zijn ploegge noten wonnen. DEN HAAG En toch bleef na de 6—1-score tegen De Graafschap, zaterdagavond de min in het voordeel van de plus bij FC Den Haag. Natuurlijk er was vlot gescoord en dat is voor een belangrijke Europa Cupwedstrijd (woens dag a.s. tegen West Ham United) een welkom voordeel. Het moreel van het hele elftal wordt erdoor opgevij zeld. Maar welke waar de heeft zo'n prestatie als de tegenpartij model staat voor wanorde en ontreddering. Het valt moeilijk te voorspellen maar optimisme hie raan verbinden lijkt be slist voorbarig. Geblesseerde Aad Mansveld: Ik speel in Londen Sterker: met het helemaal niets voorstellende aanvalsspel van De Graafschap had FC Den Haag onnodig veel moeite en dat vormde toch een veeg teken. Gerrie de Jonge, een linkerspits, die trainer Boskov als een mogelijke kandidaat aankoop telkens naar voren schuift, ontketende een scho keffect, toen FC Den Haag al met 2—0 leidde. Met zijn nor maal zwak rechterbeen én de hulp van Mansveld, die de bal van richting veranderde, kwam in de eerste minuut van de tweede helft een perfecte boogbal tot stand, die de te ver voor zijn doel opgestelde Thie volkomen verraste. De Graaf schap kreeg vleugels en van het ontzag, dat FC Den Haag afdwong door twee treffers in de eerste tien minuten, was niets meer te merken. Toen kroop de thuisclub door het oog van de naald. Andermaal maakte Thie een uitnodigend gebaar naar De Graafschap door weer teveel risico's te nemen. Kees Storm, de ex- spits van FC Den Haag, die natuurlijk gebrand was op een persoonlijk succes in het Zuid erpark, zag zijn kans en mikte secuur. Tè, want de bal knalde buiten bereik van de Haagse doelman tegen de paal. Bos-" kov: „Dat was ons geluk". Theunissen van De Graaf schap: „Wij hadden pech. Wanneer de bal erin gaat krijgt de wedstrijd een span nend karakter en wie weet wat er dan gebeurt." Behalve deze, voor Thie toch kwalijke fouten klopte er meer niet in de verdediging- Y slinie van FC Den Haag. Ko- Pech voor Perazic. De bal raakt de lat. Enkele seconden later scoort Perazic toch uit een voorzet van Van Leeuwen. De man, die het eerste doelpunt voorbereid de, bracht FC Den Haag binnen tien minuten op 2-0. revaar was eigenlijk de enige, die positief opviel, maar zijn prestatie van de laatste we ken liet dan ook veel te wen sen over. Van de anderen, De Caluwé en Van Vliet, kon geen goede indruk worden verkregen. Beiden tobden soms met de organisatie en dat kan bij tekort aan concen tratie een teken aan de wand zijn voor „Londen". Aad Mansveld, de ausputzer en heerser altijd, is een ver haal apart. Een niet ernstige kniebandenblessure heeft op een uiterst ongelegen moment toegeslagen en de twijfel heer ste daarom alom tot zaterdag avond, vlak voor de warming- up. Mansveld kwam goed door de test heen. Risico's nemen leek verantwoord, maar wan neer de pijn onverwacht terug keerde was onmiddellijk stop pen vereist. Mansveld deed dat na de rust ook. Hij: „We ston den met 41 voor en mijn knie begon weer te irriteren. Erger was het niet en onder andere omstandigheden had ik beslist langer doorgegaan. Maar waar was dat nu nodig voor? Wie me een beetje kent behoeft de vraag niet eens te stellen: Ik speel woensdag avond. Vast en zeker." De slotindruk van een linie, die door West Ham United zonder twijfel scherp onder vuur wordt genomen, kan on- tftogelijk reden voor een over weldigend optimisme zijn. Zover is FC Den Haag nog lang niet. Al weigert Mansveld toch in een andere afloop te geloven. Zijn visie: „Wij ma ken een goal, dat is zeker. De tegenpartij zie ik er dan geen drie scoren". Die veronderstel ling leeft óók bij Boskov. Re soluut: „Een plaats in de halve finales van de Europa cup kan FC Den Haag niet ontgaan wanneer het spel even agres sief is als tegen De Graaf schap in .de tweede helft. Wij Onverwacht Betrekkelijk onverwacht draaide het middenveld van FC Den Haag (met Albertsen op de plaats voor de zieke Ouwehand) naar volle tevre denheid. Perazic en Kila on derscheidden zich door een agressieve, correcte inzet en hun verdienste daarbij was, dat zij de verdedigende op dracht niet verwaarloosden. Deze souplesse kan beslissend zijn in Londen, omdat het wa pen van de counter door FC Den Haag toch het meest ge hanteerd zal worden en hoe meer mankracht daarbij inge zet wordt des te beter. Roger Albertsen blonk uit door nuchterheid. Zijn eerste kans sinds lang zette schuchter in, waf" niet verwonderlijk was, want De Graafschaps spelbe paler Hiddink fungeerde als uitdaging. Albertsen speelde hem zoek, vooral in de tweede helft, toen Hiddink noodge dwongen meer aanviel en de jonge Noor precies aanvoelde wanneer hij ih de tegenaanval moest gaan. Hiddink bezat niet de conditie hem te volgen. Door twee treffers van Roger Albertsen werd de wedstrijd tenslotte beslist. De hachelijke stand van 2—1 werd omgebo gen in een comfortabele voor sprong. En toen ontstond de situatie dat alles kon en niets mislukte bij FC Den Haag. Vrijwel onbereikbare ballen werden óf door een enorme inzet toch geplaatst óf rolden met geluk naar de plaats, waar de ander wachtte. De storm van FC Den Haag raas de; onophoudelijk toen. Min punt was toch weer spits Henk van Leeuwen. Een verdienste lijke aanvalskracht met inzet, maar als maker van doelpun ten bleef zijn prestatie matig tot onvoldoende. En dat duurt nu toch wel lang. Anderen na men zijn taak waar en na Al bertsen scoorden de gretige „reserves" Hans Bres en Mar- tien Jol. Theunissen van De Graafschap wilde later, na die 6—1 niet twijfelen aan zijn achterhoede. „We hebben in het begin van het seizoen veel doelpunten tegen ons gehad en dat leek de laatste maanden enigszins opgelost. De grote scores van recentelijk PSV en nu FC Den Haag weer onder mijnen mijn vertrouwen in de ze linie niet. Wij spelen te ne tjes, clean, amateuristisch". En wat die hoge uitslagen betrof: „Net als bij PSV kwam De Graafschap te snel achter. Er moeten dan risico's worden genomen en de een kan dat, de ander niet. Ik wens FC Den Haag veel succes in de Europa Cup en ook evenveel geluk". Vlot Deze opmerking van Theunis sen sloeg op een „incident" voor de rust. FC Den Haag was door Schoenmaker en Pe razic vlot gestart met scoren en De Graafschap restte voor zichtigheid. Maar heel gemakkelijk verzet te het toch de bakens met als hoogtepunt een strak schot van Kees Storm, dat doel trof. Scheidsrechter Mulder wees naar de middenstip; de geldig heid stond vast. Maar de grensrechter vlagde en Mulder won advies in. Mulder keurde het doelpunt daarna af wegens hinderlijk buitenspel staan van Schoenaker. Theunissen: „Hij zal wel gelijk gehad heb ben, maar het zat ons weer niet mee". Tenslotte toonde Ton Thie zich de enige ontevreden Ha genaar. De club die opdringt om te scoren neemt risico's. Grote zelfs. Dat bleek na het vertrek van Mansveld. Perazic zou als zijn plaatsvervanger gaan fungeren. Maar de Joe goslaaf stond amper op die plek of De Graafschap brak uit. De organisatie bij FC Den Haag faalde en Steinvoort sprintte alleen weg. Thie kwam ver zijn doel uit en hield de Graafschapper met een niet gemeen handgebaar tegen. Mulder gaf hem de gele kaart. Thie: „Je kan kiezen. Moet je bij zo'n voorsprong het risico van een straf nemen of niet. Ik deed het omdat ik Perazic niet voor schut wilde zetten. Maar achteraf kan je stellen, dat het onverstandig van mij was". De scheidsrech ter dikte het een en ander aan met de term: neerleggen van een tegenstander, zodat ver wacht wordt dat Thie aan staande zondag tegen Sparta niet zal kunnen meedoen". HANS DE BRUYN Scoreverloop: 2. Schoenmaker 1—0. 9. Perazic 2—0. 46. De Jonge 2—1. 56. Albertsen 3—1. 67. Albertsen 41. 74. Bres 5—1. 77. Jol 6—1. Toeschou wers: 6000. Scheidsrechter: Mulder. FC Den Haag: Mansveld, (Jol), De Caluwé, Van Vliet en Kore- vaar, Kila, Perazic en Albert sen, Schoenmaker, Van Leeu wen en Swanenburg (Bres). De Graafschap: Doornbosch, Van Londen, Mintjens, Marijt en Koenders, Schoenaker, Steinvoort en Hiddink, Hazel- hekke, Storm en De Jonge.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9